.WEERBERICHT DINSDAG 16 JUNI 1936 HAAREEM'S DAG BEAD 2 Tewerkstelling der werkloozen in werkverschaffing. N. V. V- protesteert tegen voortdurende beperking. AMSTERDAM, 16 Juni. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft den minister van sociale zaken een telegram van den volgenden inhoud gezonden: „De voortdurend verder gaande beperking der tewerkstelling in de werkverscheaffingen leidt tot steeds tonemende verarming in de gezinnen der werkloozen. In tal van gemeenten zijn voldoende werk- objecten voorradig om op veel ruimeren schaal werkloozen te werk te stellen. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen dringt er dan ook ten sterkste bij Uwe Excellentie op aan, daartoe ten spoedigste de noodige maatregelen te treffen". Voorbeurs te Amsterdam. Het meest kenmerkende verschijnsel op de wisselmarkt was hedenmorgen de vaste stem ming voor Britsche ponden, die na op 7.44 te zijn afgedaan opliepen tot 7.45 1/43/4, waar na een achteruitgang tot 7.45 viel op te tee kenen. De vraag naar het Britsche ruilmiddel doet uitkomen, dat nog steeds ongerustheid omtrent het lot van den Franschen franc be staat. De Amerikaansche dollars waren 1.47 15 16 a 1.48, de Belga's 25.01 a 25.01>/2. Beide deviezen kwamen dus weer in nabij heid van het goudu.tvoerpunt. Fransche francs golden 9.73 3'474. Het niet-officieele effectenverkeer droeg een zeer kalm karakter, doch in Koninklijken ontwikkelde zich nogal wat affaire, waarbij zich eenige vraag openbaarde. H, V, A.'s waren bij kleine omzetten goed gedisponeerd, de Philipsaandeelen prijshou dend. Amerikaansche waarden waren ver waarloosd. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie van den jus- titieelen dienst te 's Gravenhage ontraadt een ieder het aanknoopen van relaties met de handelsonderneming „Oesterreichische Wido- Erzeugung", te Klagenfurt (postadres: Wido- werk, fach 312, Klagenfurt.) PROGRAMMA VAN HET HERDENKINGS CONCERT IN DE GROOTE KERK. Wij drukken hieronder af het programma van het herdenkingsconcert, dat, naar wij reeds uitvoeriger meldden, Woensdagavond in de Groote Kerk zal worden gegeven ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de gemeentelijke avond-orgelbespelingen. Wij herinneren eraan, dat dit concert even als de wekelijksche orgelbespelingen volkomen kosteloos voor het publiek toegankelijk zal zijn. Alleen zal er een collecte worden gehou den. De opbrengst is bestemd voor de restaura tie en uitbreiding van het orgel in de Groote Kerk. dat in 1938 tweehonderd jaar zijn klan ken zal hebben laten hooren. Medewerkenden zijn, zooals gemeld: Annie Woud, zang, Hendrica Hessels, violon cel, Kon. Liedertafel „Zang-en Vriendschap" (Dir." Frits Schuurman) en George Robert, orgel. Uitgevoerd zullen worden: 1. Toccata en Fuga d-moll (orgel) J. S. Bach 2. a. O Heer, die daer (koor) L. Duvosel b. Wilt heden nu treden (koor) L. Duvosel Uit „Valerius* Gedenckcklanck". 3. a. Mijn ziele treur (alt met orgel) b. Hoe groot, o Heer (alt met orgel) Uit Valerius' Gedenckcklanck. 4. a. O bone Jesu (koor) G. P. Palestrina b. Ave Maria (koor) Jac. Arcadelt 5. Concert G-moll (cello en orgel) G. F. Handel 6. Süsse Stille, sanfte Quelle (aria voor alt met cello en orgel) G. F. Handel 7. Prélude, Fugue et Variation (orgel) César Franck 8. Berceuse (alt met cello en orgel) Alph. Diepenbrock 9. Bede (koor) Fred. J. Roeske 10. Choral I (orgel) Hendrik Andriessen KORPS MOTORDIENST. Bij het korps Motordienst zijn voor de vervulling van hun herhalingsoefeningen on der de wapenen gekomen de reserve le lui tenants M. L. van Nispen en A. D. Appeldoorn benevens 12 sergeanten en 134 dienstplichti- De heeren H. M. Kras, E. Erkelens. J. Arken bout, J. van den Berg. M. van Begelijk. C. Hoo- genboom. J. Kromkamp. B. J. H. M. Maas. A. C. J. de Steur en A.'van Teijlingen, allen van het L-andstormkorps Motordienst zullen van 22 tot en met 26 Juni als ordonnans dienst doen bij het korps Motordienst te Haarlem.' De reserve 2e luitenant J. van Willigen is op zijn verzoek met ingang van 22 Juni van het 12e regiment infanterie, overgeplaatst bij het korps Motordienst. De reserve 2e luitenant van de militaire administratie J. H. W. Habermehl komt van 22 Juni tot en met 11 Juli voor zijn herha lingsoefening onder de wapenen bij het korps Motordienst. AGENDA DINSDAG 16 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Koningstraat 39: Bak- en Kookdemonstra tie fa. Hoesbergen. 2.30 uur. Palace Filmac: Doorl. voorstelling v. 11—5 uur. Frans Hals Theater: Jan Kiepura m „Triomf der Liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Bruid van Fran kenstein" en „Zij kreeg haar man",. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Koenigsmark", 2.30. 7 en 9.15 uur. x Cinema Palace: „Het onzichtbare front 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 17 JUNI Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten filmnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. De opening van den Volksraad BATAVIA, 15 Juni (Aneta). Met het ge bruikelijke ceremonieel werd heden de zitting van den Volksraad door den gouverneur-gene raal geopend. Alle leden van den Volksraad waren aanwe zig, terwijl onder de overige aanwezigen wer den opgemerkt de vice-president en de leden van den Raad van Ned.-Indië, de directeuren van de verschillende departementen, de com mandant van het leger en de algemeen secre taris. de andere gemachtigden der regeering, het voltallige consulaire corps, hoogwaardig- heidsbekleeders van verschillende kerkgenoot schappen. de gouverneur van West-Java, ver schillende residenten, regenten en andere be stuursambtenaren, het college van B. en W. van Batavia, benevens diverse militaire en civiele autoriteiten, naast vertegenwoordigers van het bankwezen en de cultures. De fraaie toiletten der dames, henevens de uniformen der militairen en de gala-costuums van inheemsche waardigheidsbekleeders ver leenden kleur en gloed aan deze plechtige bij eenkomst in het Volksgebouw. 'De publieke tribune was reeds lang voor den aanvang der opening geheel bezet, langs de wegen en voor het gebouw van den Volksraad aan het Hertogspark bestond zeer groote be langstelling van de zijde van het publiek. Te half negen betrok de eerewacht met re- gimentsmuziek en vaandel de post, waarbij zelfs de bekende regimentshond in groot tenue ook ditmaal niet ontbrak. Te kwart voor negen arriveerde de echtgenoote van den gouverneur- generaal, mevrouw De Jongevan Wassenaer, met freule De Jonge, die door den intendant en een ambtenaar van den Volksraad naar haar plaatsen werden geleid. Klokslag negen uur arriveerde de gouver neur-generaal voor het gebouw van den Volks raad, waar Zijne Excellentie met het Wilhel mus werd ontvangen en de troepen het geweer presenteerden. De gouverneur-generaal werd verwelkomd door een commissie van ontvangst bestaande uit de Volksraadsleden C. C. van Helsdingen, N. Beets, dr. Ratu Langi/en Raden Ario Adipati Sosrodiprato. Voorafgegaan dooi den intendant van het paleis en zijn adjudant begaf jhr. de Jonge zich onmiddellijk naar de groote Volksraadszaal, waar de opening plaats vond en waar hij voor de laatste maal zijn openingsrede uitsprak. Het uitspreken dezer rede nam ongeveer een half uur in beslag. Nadat Jhr. de Jonge met het gebruikelijk ceremonieel wederom uitgeleide was gedaan, verlieten ook de toehoorders het gebouw, waarin de leden van den Volksraad na hun officieele kleeding voor een luchtiger gewaad te hebben verwisseld weer terugkeerden om de eerste openbare vergadering in deze nieuwe zittingsperiode bij te wonen. Bij de opening dezer vergadering sprak de voorzitter een inleidend woord, waarin hij er op wees dat het den leden ongetwijfeld heeft getroffen dat Zijne Excellentie, de gouverneur- generaal persoonlijk verscheen om den Volks raad te openen. Spreker zeide overtuigd te zijn dat men de beteekenis van deze daad zou we ten te waardeeren en dat ook bij de leden van den Volksraad de wensch leeft, dat Zijne Ex cellentie spoedig geheel hersteld zal zijn. Vervolgens werden de twee nieuwe leden van het college, de heeren Groeneveld en Sand- kuyl beëedigd, waarna de voorzitter tot bei den een woord van welkom richtte. Na het trekken der afdeelingen en het in stellen van diverse commissies werd de vraag aan de orde gesteld of men tot rechtstreeksche openbare behandeling van de maatregelen tot wijziging van het dienstplichtbesluit zou over gaan. Na eenige discussie werd besloten dit onderwerp eerst in afdeelingen te onderzoeken. Teneinde ook de belangstellenden in Ne derland gelegenheid te geven de rede te vol gen, werd deze op gramofoonplaten vastge legd en via de rijjtsradio-telefoonverbinding overgebracht. Het rijksradio-ontvangstation te Noordwijk was weder met de zorg voor de ontvangst en de doorgifte aan de omroepverenigingen belast. Dat het resultaat, evenals de vorige week bij de ontvangst van de rede van den heer Vogt uit Amerika, zoo goed was, is in de eerste plaats te danken aan het gebruik te Noordwijk voor de telefonie-ontvangst van een zoogenaamd eenzijband-ontvangtoestel met draaggolfbijmenging. R.K. LYCEUM. HAARLEM. Uitslag, eindexamen H. B. S. A: Geëxamineerd 5 candidaten: Geslaagd: J. M. Demmers, P. A. de Jong, H. Nelissen, A. Rombouts. Afgewezen 1. MR. M. A. VAN RIJN VAN ALKEMADE. Door de Arrondissements-Rechthank te 's Gravenhage is. ter vervulling van een vacature van rechter in haar college opge maakt een alphabetische lijst van aanbe veling, waarop voorkomt mr. M. A. van Rijn van Alkemade, rechter in de arrondissements rechtbank te Haarlem. VERKEERSONGELUK. Een 2'/2-jarig meisje stapte Maandagna middag half zes in de Thorbeckestraat plot seling van het trottoir. Juist passeerde daar een handwagen, waar ze tegen aanliep. Het kind viel en brak haar rechter dijbeen. Door leden van den Ongevallen dienst werd zij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Ds. C. J. VAN PAASSEN. Op 7 Juli a.s. Is het 35 jaar geleden, dat Ds. C. J. van Paassen door Ds. G. J. A. Jonker als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haar lem bevestigd werd en op 6 September is het 45 jaar geleden, dat Ds. Van Paassen het pre dikambt aanvaardde. Omdat hij emeritus is, wil hij deze dagen echter liever onopgemerkt voorbij laten gaan. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Op Zondag 28 Juni zullen leden en vrien den van het Doopsgezind Zangkoor per tou ringcar een uitstapje maken naar het na tionale park „De Hooge Veluwe". De heenreis leidt over Utrecht, Rhenen, waar een bezoek zal worden gebracht aan „Ouwehand's Dieren park", en Arnhem, terwijl terug zal worden gereden over Apeldoorn, Amersfoort en Am sterdam. Twee Italiaansche vliegtuigen in den mist te pletter gevlogen. Beide piloten om het leven gekomen. Uit Rome: Twee jachtvliegtiugen, die van Campo Formiet op weg waren naar Mirafiori zijn in dikken mist tegen de rotsen van den Monte Grappa te pletter gevlogen. De beide piloten zijn om het leven gekomen. De Bilt voorspelt t Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen.-Iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 766.4 m.M. te Parijs. Laagste 752.1 m.M. te Malinhead. Afnemende beivolkiiig en warmer. De hooge-drukking uit het Zuidwesten ver plaatst zich naar het vasteland en de depres sie in het Westen schijnt van minder beteeke nis dan gosteren moest worden aangenomen, zoodat eenige verbetering in het weer is te wachten. w In Scandinavië is de warmte nog toegeno men en naar het Noorden uitgebreid. In Zuid- Noorwegen valt nóg lichte regen.' In Duitsch- land klaarde de lucht op en zal de temperatuur verder stijgen. Ook Zwitserland heeft fraai weer, evenals midden- en Oost-Frankrijk. In Ierland en schotland valt plaatselijk regen. Ook in Engeland en west-Frankrijk is de lucht zwaar bewolkt en valt nog regen in het Wes ten. Het bleef daar nog koel. Aangezien de hooge drukking zich nog verder over de Oostzee uitbreidt en de barometer in de golf van Biscaye daalt, zijn meer Zuidelijke winden met afne mende ^bewolking en hoogere tempera turen te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND: Laagste tusschen gisteren en heden 12 uur 54 gr. F. Hoogste tusschen gisteren en heden 12 uur 65 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.52 irur; n.m. 14.22 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.30 uur. Donderdag v.m. 2.41 uur; n.m. 15.13 uur. Strand berijdbaar van 7.4513.15 uur. slaagt U het best en VOORDEELIGST in WASCHECHTE ZOMERSTOFFEN vanaf 19 cent per Meter Barteljorisstraat 27 Tel. 11770 (Adv. Ingez. Med.) Twee nieuwe kardinalen benoemd. Geheim consistorie bijeen. Uit VATICAANSTAD, 15 Juni: Hedenmorgen is het eerste geheim consistorie gehouden, dat door Paus Pius XI is bijeengeroepen, en waarin de officieele benoeming afkwam tot kardinaal van mgr. Jena Mercati en mgr. Eugenius Tisse- rant. De plechtigheid vond naar gewoonte plaats in de zaal van het consistorie. Na het consistorie overhandigde mgr. Pio Rossignani, kamerheer van kardinaal Pacelli, de benoe mingsbrieven aan de twee nieuwe kardinalen, die vervolgens de protocolaire bezoeken en felicitaties in ontvangst namen. Later bracht mgr. Rossignani dén nieuwen hoogwaardigheidsbekleeders een uitnoodiging over voor een openbaar consistorie, dat Don derdag zal gehouden worden en waarin zij uit handen van den Paus den kardinaalshoed zul len ontvangen, gelijk met de kardinalen Mag- lione, Tedeschini, Sibil'ia en Marmaggi, resp. vroegere Nuntii te Parijs, Madrid, Weenen en Warschau. Met de twee nieuwe benoemingen omvat het heilig college van kardinalen thans 68 leden, hetge ennog twee beneden het ple num is, en wel 37 Italianen en 31 van andere nationaliteit. Tijdens het consistorie van Maandag heeft de Paus een toespraak gehouden. (Reuter) Keert rust in China weer? SJANGHAI, 16 Juni (Reuter). De ver betering in den binnenlandschen toestand houdt aan. Een conflict tusschen Nanking en Kanton is minder waarschijnlijk gewor den, nu de Nanking-troepen hun opmar- schen naar het Zuiden hebben gestaakt, ter wijl de Zuidelijke troepen Hoenan geheel hebben ontruimd. Tsjang-Kai-Sjek heeft Kwantoeng financieel© concessies gedaan, zoodat een toenadering tusschen deze provin cie en Nanking verwacht kan worden. Uitbreiding der stakingen in België. Vooral in het Luiksche stakingsgebied laat de toestand zich ernstig aanzien. Het A.N.P. verneemt uit Brussel, dat de sta king in de mijnindustrie volledig is in de Bo- rinage, het centrum, de streek van Charleroi en het bekken van Luik. Alleen voor de Borinage schat men het aan tal stakers op 20.000, doch in het gebied van Luik bedraagt het aantal stakers meer den 100.000, gezien het feit, dat de metaalbewer kers en de arbeiders in openbaren dienst zich bij de beweging hebben aangesloten. In het Luiksche stakingsgebied was de toe stand gisteren zeer verscherpt. Vooral ernstig acht men den toestand in Seraing, het cen trum van de Belgische ijzer- en machine- industrie. Hier zijn de toegangspoorten van de fabriek van Cockerill in den loop van den middag, volgens een bericht in de „libre Bel- gique", bezet door militairen. Het optreden van militairen vormt een buitengewoon feit en wijst er op. dat de autoriteiten voornemens zijn met alle middelen een nog verder gaande ver scherping van den toestand tegen te gaan. De orde is tot dusverre gehandhaafd door politie en bereden gendarmerie. Te Luik hebben zich enkele opstootjes voor gedaan. De stakers hebben daar n.l. gepoogd het tramverkeer stop te zetten tusschen Luik en Herstal. Om elf uur des morgens reden de trams nog slechts tot aan de grens der stad. De rijkswacht is ter plaatse aangekomen. Ook in het centrum der stad Luik hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, daar een groep stakers het personeel der groote waren huizen trachtte over te halen het werk neer te leggen. De politie moest ingrijpen. Maandagochtend is er voorts staking uitge broken in de werkhuizen der maatschappij Carels, de Scheepsbouw- en Scheepsherstel lingmaatschappij te Gent, waar 1200 arbeiders in dienst zijn. Het geschil betreft een loonkwestie. Er wordt n.l. een minimumloon van 4 frank per uur ge vraagd. Men is in syndicalistische kringen te Gent van oordeel, dat, indien het geschil niet mocht worden bijgelegd de staking in de Gentsche metaalnijverheid algemeen zal worden. Van Zeeland beraadslaagt. Minister-president Van Zeeland heeft gis teren een delegatie van de centrale commissie der Belgische Industrie ontvangen voor het houden van een bespreking over den stakings toestand. Van Zeeland wil een bijeenkomst tot stand brengen van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, teneinde de basis te leggen voor een beëindiging van de staking. Werk in de diamantindustrie hervat. De staking der diamantbewerkers te Ant werpen is thans geëindigd, maar de toestand in de haven is vrijwel onveranderd. De staking der vrachtauto-bestuurders in deze stad welke gisteren algemeen zou zijn, was slechts partieel. Er worden enkele incidenten gemeld, o.m. kleine botsingen met de politie, twee perso nen zijn aangehouden. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS Ambachtsschool en M.T.S. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem hield onder voorzitterschap van Ir. A. de Koning haar jaarvergadering. De voorzitter betreurde het, dat de heer v. Voorst Vader, de vroegere voorzitter, op 31 December 1935 wegens ambtelijke overplaat sing de vereeniging moest verlaten. Ambachtsschool Aan het verslag over de Ambachtsschool ontleenen wij: In 1935 werden door ons bestuur de eerste leerovereenkomsten volgens Titel n der nij verheidsonderwijswet, afgesloten. Van den voorbereidenden cursus legden 12 leerlingen met goed gevolg het toelatingsexa men voor de M. T. S. af. Het aantal leerlingen van de dagschool breid de zich ook in het algeloopen jaar wederom uit. Het totaal aantal leerlingen, hetwelk op 31 December 1935 onderwijs in het gebouw der ambachtsschool ontving bedroeg 874. In den loop van het jaar werden voor an dere scholen leermiddelen en meubelen ver vaardigd, terwijl diverse onderhoudswerk zaamheden aan onze eigen gebouwen door de leerlingen werden verricht. Op verzoek van den Minister van O. K. en W. was het bestuur genoodzaakt het leerplan van de ambachtsschool van een 3- in een 2- jarig om te werken. M. T. S. Dit jaar werd door het „Steunfonds voor het onderwijs aan de M. T. S." geschonken een zeer fraaie en doelmatige metaal microscoop van Reichert en een kleine electrische har dingsoven van Siebert, waardoor het labora torium van materiaalonderzoek geheel kan voldoen aan de eischen, die tegenwoordig aan de opleiding voor werktuigkundigen worden gesteld. Herinnerd wordt aan de oprichting aan de M. T. S. van een nieuwe afdeeling F (vlieg- tuigbouwkunde). Door de besturen van den R. K. N. B. van. Waschindustrieelen en van den Bond van Waschindustrieelen in Nederland werd tot De Spaansche politie ontdekte dezer dagen een bergplaats van de Guardia Civil, waar lOCrvoHedige uniformen waren opgeslagen. het bestuur een verzoek gericht mede te wer ken tot het opleiden van bedrijfsleiders in hun industrie in algemeen technischen zin. Tegen de gebruikelijke vergoeding werd één dag in de 14 dagen een lokaal ter beschikking gesteld, terwijl 3 leeraren toestemming ver kregen in enkele vakken les te geven. De cur sus werd buiten subsidieverband gehouden voor 17 bedrijfsleiders, waarvan 2 zich terug trokken, de anderen volgden trouw de lessen. Desumeerend kan gezegd worden dat on danks de steeds toenemend crisismoeilijkhe den de M. T. S. zich in een grooten bloei ver heugt. (Andere bijzonderheden uit de verslagen vermledden wij vroeger reeds). HEEMSTEDE Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. is ingebroken in het kantoor van den bloem bollenhandelaar N. te Heemstede. De dieven hebben zich toegang verschaft tot het kan toor. Zij zijn daarbij op een plat door het tuimelraam geklommen en hebben vervolgens een ruit van het kantoorraam verbroken. Uit het kantoor hebben zij de drie aldaar aan wezige schrijfmachines medegenomen en ver voerd per schuit naar de Leidschevaart alwaar deze in een vrachtauto zijn geladen en ver volgens vervoerd naar een garage te Hillegom, alwaar de schrijfmachines door de politie in beslag zijn genomen. De daders een zekere C. W. en C. J. O. bevinden zich, gelijk wij elders in dit blad melden, aan het bureau van po litie te Heemstede en worden dezer dagen voor den Officier van Justitie te Haarlem geleid. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate der St. Martha vereeni ging, gehouden in de parochiekerk aan het Valkenburgerplein heeft opgebracht 294.40. AANHOUDING. Door de politie te Heemstede is aangehou den een zekere A. B. (Duitscher) als verdacht van verduistering van een schrijfmachine te Haarlem. Hij is ter beschikking gesteld van de politie te Haarlem BURGERLIJKE STAND. OndertrouwdH. J. de Ridder en C. v. Asse- ma. C. H. v. Vessum en A. M. Kramer. J. A. Rhee en C. W. A. M. v. d. Broek. A. A. J. Phi- lippo en J. Nunnink. W. J. v. d. Capellen en A. de Rooij. Getrouwd: H. Klein Nagelvoort en S. Bot- bijl. J. D. Serné en E. Scholten. Bevallen: D. VerbeekDra ij er (z.) G. Wes- terveldZandvliet (d.). A. v. d. Ploegde Vries (z.) C. J. StroosmaVeldhoven (z.) Overleden: A. Koolhoven 75 j. Ca. E. Kuve- ner 55 j., echte. J. Kersten. SCHILDERKUNST KUNSTZAAL REEKER. De Ned. Beeldende Kunstenaars vereniging „H 34" exposeert. Zij klinkt in ieder geval serieus en zakelijk, deze onderscheiding eener provinciale schil dersbent, al is ze niet oorspronkelijk alweer H 34. Het doet je aan het fabrieksnummer op een vliegtuig of het herkenningsteeken op een haringschuit denken. Harderwijk 34. Dit ligt, geloof ik, wel eens in de binnenhaven van IJmuiden. Maar dit hier bij Reeker is iets anders, is een kunstenaarsvereniging die met haar naam denkelijk Hilversum als zetel aan wijst, want de meeste exposanten wonen daar in die contrijen. H 34. Waarom niet? In Rotterdam had de R 33 het begin gemaakt en eer het alphabet is afgewerkt kunnen wij een geduchte kunst- vloot in de vaart hebben. Eet meer visch, Koopt meer kunst, benadeel uzelf niet en ge bruik X-pillen enz. Op deze tentoonstelling hangt een zeer gesoigneerd plakkaat waarop te lezen staat: „Koopt van levende schilders, ze zijn zeer zeker goedkooper en gaan ook dood". Deze even elegante als onwijze raadgeving typeert wel een misverstand van dezen tijd. Want als de levende schilder van nu niets an ders te vertellen heeft dan de verzekering dat hij goedkoop is en de belofte van te zullen dood gaan, dan lijkt hij mij weinig interes sant meer. Verzekering en belofte zijn beide van een platte allerdaagschheid die met kunst niets te maken heeft. Dat de kunstenaar dat tegenwoordig zelf niet meer schijnt te voelen, kan betreurd worden. Doch laten wij deze vergissing voor wat ze is en bekommeren ons verder slechts om het „werk" zonder belangstelling voor den prijs van hetzelve, noch voor dei. sterftekans van zijn maker. Hetgeen wij met des te grooter ge moedsrust kunnen doen daar aller exposan ten werk ditmaal, en zonder uitzondering ons tot op heden, volslagen onbekend is geweest. Ook deze combinatie lijkt saamgesteld uit enkele lieden die schilderen kunnen en meer dere die het gaarne zouden willen. Zooals dat in soortgelijke combinaties vaak voorkomt deelen de laatsten vermoedelijk ook hier de lakens uit. Zou het niet het bewuste advies van één van hen afkomstig zijn? Ik hoop het. Reeds genoeg daarover echter. Boeken wij thans voor eigen en anderer memorie de wer ken waarmede het ons in eenig opzicht aan genaam was kennis te maken. Een pot met geraniums en een jonge werk- looze, verslagen neerzittend geeft L. Stainer te zien. Beide werken verraden den goeden vakman, wiens teekening knap, wiens schil- dertrant beheerscht en beschaafd is. Een ha venfantasie van W. Molin sluit zich daarbij aan. In een eenvoudig grijs, haast mono chroom gamma is een levendigheid bereikt, waardoor ge aan een sprookje van E. T. A. Hoffmann denkt bij wien immers ook het sprookje door een klaren vorm ondersteund wordt. H. Busehenhenke toont Oostersche composities die als schilderkunst dichter bij Cossaar dan bij Bauer staan, doch in het „Stadsgezicht te Jeruzalem" bijvoorbeeld, verrassen door mooi gefundeerde stukken peinture. A. E. ter Meulen en Den Hertog zijn eenvoudig-waardeerbare schilders. Een klein stilleven met geel schaaltje en een paai- jonge konijnen van den eerste, bloemstukken van den tweede vallen in deze omgeving door hun rustigen ernst van behandeling op. Een groote zwartkrij tteekening door G. van Wijland „L'Artiste", groot staand figuur, móge ver meld worden en eveneens een pot met „Dui zendschoon" geschilderd door Flint. Kleine pastels door Mijndert Krijnse hebben iets aantrekkelijks. In het „Werk op boerderij" door Daan Bout zit iets van een wildeman, maar ook iets van den echten schilder, wat men achter zijn „Damesportret" niet zoeken zoude. Ongemotiveerd is ook Court Velt- kamp, wiens „Gashouders" mij het ge- slaagdst voorkomen. Wiertz tenslotte is in dit gezelschap de uit den band springer, wiens moderniteit op Jacob Smits geïnspireerd zou kunnen schijnen, zoo zijn kleur verfijnder was. Doch hij schept een nuchter-klare at mosfeer die wel zeer Noord Hollandsch is, en bekoort hier tot de opmerkelijke figuren, J. H. DE BOIS,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2