DINSDAG 16 JUNI 1936 HAAR L F, M'S DAGBLAD 3 Relaas van een kleine reis Zeeland ontdekt. Voor wie Zeeland, het gebenedijde, ontdekt is Middelburg een revelatie, Zooals wij door die kleine stad gewandeld hebben en het geluk gevoelden iets zeer schoons en liefs te beleven. Zooals wij daar 's morgens ontwaakten in het breede en duistere hótel De Abdij en uit ons raam in het verleden schouwden. Heeft één hotel in Europa zulk een ligging? En is er ergens in een levende, moderne stad zulk een plek van diepe bezonkenheid en rust als dit plein temidden der Abdij-gebouwen met zijn oude en zware geboomte, zijn vroomheid, zijn vergetelheid en zijn carillon dat van oeroude tijden zingt? Zeeland ontdekt en Middelburg ontdekt. Van het ontwaken af, tot het ver moeid en gelukkig te ruste gaan toe. Midden door de bruisende levensdrift van een kernige, kittige provincieplaats drentelend, worden wij bij iederen stap tegenover de historie van het rijkste Holland gezet. In de huizen, die bijna allen nog hun typische namen dragen, al zijn zij geheel gemoderniseerd, in de grachten en de kerken, in de geheele sfeer van deze koste lijke stad grijs kleinood in de weelde van Walcheren bovenal. Wij stonden plotseling op de Markt en voor het stadhuis en hielden den adem in van ver rassing en ontroering. Daar staat een gebouw van grijze, zandkleurige kant, met torentjes, pinakels en beelden van zulk een teederheid en fijnheid, als ge het niet in werkelijkheid bestaanbaar acht. Wij hebben gekeken en stil gestaan en niets gezegd. Wie zou zeggen: „wat is dat mooi!" als de schoonheid zoo over weldigend en verrassend voor u staat, gehe ven naar een zoet-blauwen hemel, roerloos in een milden voor-zomerdag? Bussen en auto's, fietsen en karren ratelen, bellen en knorren voorbij. De winkels hebben op dezen Zaterdag drukke nering en de Midóelburgsche huis vrouwen loopen met karabiezen dik van het inkoopen. Dit stadhuis is met hun leven van den eersten dag af. met hun familie en hun voorgeslacht vergroeid; zij zien het niet meer. Zoo woelt het verkeer van Zeeland's groote stad langs het verpoeierde grijs van dit koste lijk bouwwerk. Maar wij vreemdelingen en ontdekkers staan sprakeloos en nemen dit tafereel in ons op, dat wij het nooit meer ver geten zullen. En wij komen op den Dam. Zoo maar, zon der gids of kaart, zijn wij door smalle stille straten gegaan en zien dan het rijkst verleden voor ons uitgestrekt. Hollandsche deftigheid, breed en hoog en rijk, langs een tusschen steile kaden stil water. Geweldige huizen uit den bloeitijd van Hollands overzeeschen en kolo nialen handel. Huizen met hooge, spiegelende ramen en breede, glanzende deuren. Wij lezen namen van huizen en menschen en zien on bescheiden maai- verrukt achter zorgvuldig gekweekte cactussen met de wonderlijkste bleek-roode en zacht-blauwe bloemkelken, verzorgd in provinciaalsche zorgvuldigheid met stil geduld, zooals dat alleen nog in kleine steden beleden wordt de interieurs der welgezeten Middelburgers. Ouderwetsche ka mers met glanzende kolomkasten, Delftsch blauw, staartklokken, hooge schoorsteenman tels en rijk-bewerkte plafonds. Zoo slenteren wij verder en benijden hen hun rust, hun ruimte, hun zorgvuldigheid. En vergelijken onze practische Haagsche flat, van alle ge makken voorzien, met de noblesse van dezen rijken ouderdom. Wij ontdekken poortjes en stegen en gevels, wij ontdekken een wereld in Holland, die wij nog niet kenden, die wij onachtzaam en zon der besef voorbij-gestoven zijn in Mitropa- Express en Blok-trein. Een onvergeeflijke zonde, die zich hier in de namiddagstilte van een weemoedigen, grijzen Zondag openbaart. En staan voor het Huis de Steenrots en zien de gaafheid van een prachtigen gevel en tre den binnen in een interieur van kostelijke vol maaktheid. Wij worden rondgeleid over rood- plaveizen vloeren en over kronkelende trap pen, bewonderen de harmonie van meubels en glas-in-lood, schilderijen en balpoot-tafels en benijden wie daar leven mogen Het is een kleine reis geweest, maar een reis van zeldzame schoonheid, die een diepe vol doening in ons achter gelaten heeft, die blij vend blijkt bij de herinnering. Over zulk een reis in eigen land schrijft men niet veel, want de details ervan vindt ge in iedere gids en in elk boekje van vreemdelingenverkeer. Maar ge wilt toch getuigen van het geluk Zeeland te hebben ontdekt. Dat verrukkelijke land met zijn kleine steden en groote torens, kerken en raadhuizen; zijn weelderig landschap, waai de meidoorn bloeide toen wij er over de witte harde wegen liepen. Zijn vriendelijke, mooie menschen die den vreemdeling groeten als een welkomen gast. Breede waters, kleine dorpen, oude kasteelen en dichte, koele bosschen. Witte duinen, groen land. grijze steden Wie enkele dagen rust en schoonheid ge nieten willen moeten naar Zeeland gaan. Wij hebben er genoten als nergens ter wereld. Mr. E. ELI AS Het feest van de Utrechtsche Universiteit. Een „middeleeuwsche kermis". Maandagmorgen om half twaalf heeft de officieele opening plaats gehad van de ker mis op het in een middeleeuwsch kasteel her schapen Vredenburg. Deze opening geschied de door wethouder Bekker, in tegenwoordig heid van den burgemeester en verschillende andere leden van het Utrechtsche gemeente bestuur, zoomede van den senatus veterano- rum en zeer veel publiek. De wethouder wees op de innige samenwerking tusschen het Utrechtsche gemeentebestuur en de lustrum commissie van het Utrechtsche studenten corps, waarna hij den wensch uitsprak dat de Utrechtsche burgerij van dit kasteel Vre denburg meer plezier zal mogen beleven dan van het oude kasteel, dat in Utrecht zooveel kommer en zorg heeft gebracht. De wethouder opende daarna de kermis. De rector van het U. S. C., de heer P. N. Drost, heeft met een enkel woord namens het stu dentencorps den wethouder voor zijn woor den dank gezegd. Vervolgens namen de verschillende attrac ties op het kermisterrein een aanvang, waar- I van direct door de burgerij een druk gebruik werd gemaakt. s Hü leefde gratis. Maar het spelletje is nu uit. De Almelosche politie is er in geslaagd een oplichter te arresteeren, die in verscheidene plaatsen van ons land zijn buitengewoon slu we praktijken uitoefende en het laatst in Almelo zijn slag sloeg. De gearresteerde reisde per taxi het land door, natuurlijk zonder te betalen. In verscheidene plaatsen stelde hij agenten aan voor zijn papierhandel, welke in werkelijkheid niet bestond, en verdween dan plotseling, na de agenten van een borgstel ling ontlast te hebben. Ook in diverse hotels heeft hij zonder te betalen gelogeerd. Te Almelo heeft hij een aantal winkeliers opge licht. Hij besprak hier n.l. een pension en liet kaartjes drukken met valschen naam met het adres van het, te goeder naam en faam be kend staand pension. Met deze visite-kaartjes wist hij winkeliers te bewegen, goederen af te geven. Hij was de politie nog bijna ontsnapt, doch werd juist gearresteerd toen hij op het punt stond Almelo per taxi te verlaten. Overeenstemming te Leerdam. Uitbreiding van werkgelegenheid. Directie en Commissarissen der glasfabriek „Leerdam" v.h. Jeekels. Mijnssen en Co.. dee- len mede. dat aan de directie is verleend de, ingevolge besluit van de op 25 Mei 1936 ge houden algemeene vergadering van aandeel houders benoodigde machtiging tot vervreem ding van roerende en onroerende zaken der vennootschap, conform het aan de voornoem de algemeene vergadering van aandeelhou ders medegedeelde plan. Directie en commissarissen stellen er prijs op, hieraan toe te voegen, dat zoowel in de vergadering van Commissarissen als in de vergadering van houders van prioriteitsaan- deelen, na uitvoerig overleg, volledige overeen stemming is bereikt. Het gepleegde overleg heeft tot resultaat gehad, dat ten aanzien van eenige punten,waar omtrent nog desiderata bestonden, o.a. de sociale structuur, eveneens bevrediging werd verkregen. In verband met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat met ingang van 15 Juni 1936 ruim honderd arbeiders meer te werk zijn gesteld. In den loop van deze week zal dit aantal nog worden vermeerderd, in af wachting van verdere uitbreiding. ONEERLIJK ADMINISTRATEUR TE APELDOORN GEARRESTEERD. APELDOORN, 15 Juni. Door de ge- meente-politie te Apeldoorn is Zaterdagmid dag gearresteerd de ongeveer 40-jarige ad ministrateur van het algemeen afdeelings- ziekenfonds verdacht van verduistering. Controle der boekhouding bracht een tekort van ongeveer f 100G aan het licht. De man die ruim een jaar zijn functie be kleedde, is Zaterdagmiddag in het bureau van politie ingesloten. Een gerechtvaardigde waar schuwing? De Persil-fabriek als gedaagde. Maandag is voor den president, van de Am- sterdamsche rechtbank, mr. J. W. Huysinga, in kort geding gepleit tusschen de directie van een parfumeriezaak te Amsterdam en de N.V. E. Ostermann en Co's Handelmaatschap pij (Persil Fabriek) als gedaagde. Gedaagde heeft eenigen tijd geleden naar aanleiding van het in beslag nemen van een partij valsche Persil op groote schaal een waarschuwing verspreid tegen de parfumerie zaak (een „bokserwinkel") waarin Persil te gen lagere prijzen werd verkocht. De Persil was in beslag genomen in een pakhuis in de Dirk van Hasseltsteeg, hier was de inkoopcentrale van de parfumeriezaak ge vestigd. De winkelier had de Persil den vori- gen dag volgens zijn zeggen te goeder trouw gekocht en er nog niets van gedis tribueerd. In het kort geding vroeg de winkelier ge daagde te veroordeelen om onmiddellijk de actie te staken en in de dagbladen per ad vertentie bekend te maken, dat van die val sche Persil geen enkel pakje is gevonden in de zaak van eischeres. Dit alles onder opleg ging van een dwangsom van f 1000 per dag. Mr. J. Hartogh de Vries, optredende voor eischeres lichtte de dagvaarding toe en zeide. dat men eerst een onderzoek in de zaak van eischeres had moeten instellen alvorens de firma in opspraak te brengen. Alleen daarom reeds zijn de daden van gedaagde onrechtma tig en brengen zij eischeres schade toe. Mr. I. Blinker optredende voor de gedaagde zeide, dat het devies van de fabrikanten van merkartikelen is: „leven en laten leven", d.w.z. de fabrikant wil zijn afnemers bescher men tegen de neigingen van die afnemers zelf om elkaar dood te concurreeren Wanneer zij het artikel beneden de prijzen verkoopen, geen zij economisch te gronde. De Persil heeft al haar afnemers pl.m. 50.000 in Nederland aan contracten ge bonden. Eenige kooplieden pogen onder de prijzen te verkoopen en om dit te kunnen doen, betrekken zij het artikel van afnemers, die hun contracten schenden. Zij maken er geen winst op. Integendeel! De Persil is voor deze bokserswinkels een reclame-artikel. Langs onrechtmatigen weg kunnen zij niet voldoende Persil betrekken, en zij lokken eigenlijk het misdrijf van vervalsching uit. Persil heeft een specialen detectivedienst georganiseerd en tenslotte bleek, dat zekere H. zeer drukke relaties onderhield met een drukkertje te Amsterdam. Het was niet ge makkelijk hem steeds te volgen, doch op ze keren dag kwam hij met een pak drukwerk naar buiten en ging naar een winkel, waar hij eenige zware pakken inlaadde. Later is alles vervoerd naar het pakhuis in de Dirk van Hasseltsteeg. Eischeres beweert, dat zij te goeder trouw de pakken valsche Persil had gekocht. PI. is echter van meening, dat dit onaannemelijk is. gezien de verpakking. Het pakhuis in de Van Hasseltsteeg is wel het eigendom van een andere N.V.. doch is in werkelijkheid niets anders dan het magazijn van de inkoopcentrale van eischeres. Persil verdedigt slechts haar belangen en die van het- publick. PI. concludeerde tot afwijzing van de vordering. Mr. Hartogh de Vries hield vol, dat zijn cliënte te goeder trouw is geweest Wel werd de Persil verwerd in andere doozen, doch dit was slechts om zich tegen de concurrentie- controle te beschermen. Eischeres heeft geen oogenblik kunnen ver- Hoeden. dat de Persil valsch was. Mr. Blinker bleef er bij. dat de waarschu wing volkomen gerechtvaardigd is. De President zal 18 Juni vonnis wijzen. ytmilda h TOkl LICDOIIILI 'iJ. ZONNEBRUIN voorkomt zonnebrand en bronst en bruint Uw huid prachtig Ooot 25 en SOclTubf 60ct Bacon 90ct (Adv. Ingez. Med./ De opening van de nieuwe Waalbrug. Koninklijk bezoek aan Arnhem en Nijmegen. De Koningin knipt het lint door. Het voorspel. Op Maandagavond, den vooravond van het openstellen van de Waalbrug, werd de Oud- Hollandsche markt op het Kelfkensbosch door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, officieel geopend. Na het officieele gedeelte gingen burge meester en wethouders met „schout en schepenen" spelevaren op den miniatuurpias. die een der vermakelijkheden van Oud-Hol land vormt. Voorts trok een treurende stoet langs de straten van Nijmegen: een model van de oude pont werd „grafwaarts" gedragen. Te half acht vormde de lijkstoet zich voor de Studentensociëteit op den Oranjesingel. De corpsvlag van ,.CaroIus Magnus'', met rouw omfloerst, werd aan het hoofd meegedragen in een groep ruiters. Dan volgden de aan zeggers en doodbidders met hun steken en zilveren galons, als teeken van buitengewonen rouw geweldige sluiers torsend aan hun hooge hoeden. Een muziekcorps volgde. Een zwart gedrapeerde sleeperswagen getrokken door zware Luxemburgsche hengsten, stond gereed om „het lijk" te nemen: het model van de oude gierpont „Zeldenrust", dat de stoet ging afhalen aan de oude ligplaats aan de Waalkade. De uitvinder van de gierpont. de 17de eeuwer Hendrick Heuck, liep treurend achter den lijkwagen. De senaat en de andere leden van het studentencorps volgden in rijtuigen Als symbool van geknakte kracht werd de stoet besloten door een oude automobiel, sma delijk met een paard bespannen. De voorzitter van de Waalbrug-commissie Mr. K. Weve hield van het bordes van de Waag op de Groote Markt een rede, welke door luidsprekers werd uitgezonden. Spreker hechtte hierna een reusachtigen krans van beukbladeren aan den rouwwa- gen. Het eind was, dat de pont-in-zakformaat van den wagen werd gesleept en in brand werd gestoken. De Koningin en de Prinses te Arnhem en Nijmegen. Om 10 uur van Het Loo vertrokken, arri veerden de Koningin en Prinses Juliana met gevolg te omstreeks half elf uur per auto te Arnhem. De stoet maakt allereerst een rijtoer door verschillende wijken van de stad waar de drukte buitengewoon groot was. Overal waar de Koningin en de Prinses passeerden klonken luide hoera's. Op verschillende punten werden de Hooge Gasten bloemen aangeboden. Door de binnenstad, waar de drukte ge weldig groot was, bereikte de stoet tenslotte het Velperplein. Hier stonden ongeveer 4000 Arnhemsche schoolkinderen opgesteld, gereed voor het brengen van een zanghulde onder leiding van den heer Douwe Draaisma. Onder geestdriftige toejuichingen der schooljeugd en der toeschouwers nam het gezelschap na afloop der zanghulde wederom in de auto's plaats, om via den Velperbin- nensingel naar den oprit van de nieuwe Rijnbrug te rijden. Deze was sedert des morgens 10 uur voor alle verkeer gesloten. Bij het begin van de brug stapten de vor stelijke bezoeksters wederom uit. om zich te voet over de Rijnbrug te begeven. Op de brug had zich opgesteld, de Minister van Water staat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude die de Koningin en de Prinses verwelkomde en haar vervolgens naar de overzijde leidde waar men zich in de auto's begaf, om over den nieuwen straatweg naar Nijmegen te rijden. Op het grondgebied der gemeente Eist, dat kort achter den Arnhemsche brug een aan vang neemt, werd de Koninklijke auto voor afgegaan door de auto van den burgemeester dezer gemeente, den heer W. Th. de Leeuw, terwijl in een andere auto de Procureur- Generaal aan het Arnhemsche hof mr. de Visser en de districtscommandant der rijks- veldwacht Den Hartog mede den stoet be geleidden. Eveneens begaven zich per auto in de richting Nijmegen de minister van Water staat, jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. S. baron van Heemstra met diens echtgenoote en de burgemeester van Arnhem de heer H. P. J. Bloemers. Toen de stoet was aangekomen aan den voet van den Noordelijken oprit der Waal brug werd even halt gehouden in het dorp Lent, waar schoolkinderen en jeugdvereni gingen den beiden vorstinnen een zanghulde brachten. Het was ongeveer kwart over twaalf, toen de Koninklijke auto op de brug arriveerde. Hier werden de hooge gasten opgewacht door den Minister van Waterstaat met een ge deelte van zijn staf. De Koningin inspecteerde de brug en be wonderde het uitzicht, dat geboden wordt van de middelste overspanning, welke een lengte van 244 meter overspant en waar schijnlijk de grootste brugboog van Europa is. Halverwege de brug, waar het grondgebied der gemeente Nijmegen begint, werd de Koningin begroet door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg. Hier werden bloemen aangeboden aan de konin gin door een dochter van burgemeester Stein weg. Een oogenblik later weerklonken de plech tige tonen van het Wilhelmus. Na bezichtiging van de brug namen de vorstinnen plaats op een podium, dat aan de Nijmeegsche zijde van de brug was opge richt. Tevoren hadden zich daar tal van ge- noodigden verzameld. Openingsrede van den minister. De minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude sprak nadat de Koningin en I Prinses Juliana hadden plaats genomen een openingsrede uit: Na een uitvoerig historisch overzicht her innerde spr. er aan, dat op 23 October 1931 de eerste proefpaal door de Hollandsche Be ton Maatschappij geheid werd. Op 11 Maart 1935 wordt de montage van den bovenbouw begonnen. Het machtig bouwwerk heeft groo te landelijke, gewestelijke en plaatselijke be- teekenis. ,.Ik mag slechts hopen", zoo eindig de de minister, „dat het nageslacht dankbaar zal terugzien op dezen blijden dag van in wijding, waarbij ik Uwer Majesteit zeer eer biedig moge verzoeken wel te willen overgaan tot het verwijderen van de laatste belemme ring, waardoor de brug voor het openbare ver keer zal worden opgesteld". De o-pening van de Waalbrug. De Koningin, begeleid door den minister van Waterstaat, begaf zich daarop weer op de brug. Een dochtertje van den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat ir. W. J. M. Harmsen, bood de vorstin een zilveren schaar aan om het koord, dat de overgang over het nieuwe bouwwerk afsloot, door te knippen. De Koningin keerde daarna terug naar de genoodigden. waar eerst de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. baron van Heemstra een rede hield. De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat de vaste brug voor gewoc*i verkeer over de rivier de Waal bij Nijmegen met noorde lijken toegangsweg op heden Dinsdag" 16 Juni, des middags om half twee voor het openbaar verkeer zal worden opengesteld en deze brug met toegangsweg ingedeeld in de eerste klasse. Bij de plechtige opening van de brug zullen ook de ministers van Justitie en van Sociale Zaken tegenwoordig zijn. Ned.-Indische Handelsbank. Dividend 3'/:%. Aan het jaarverslag der Ned. Ind. Handels bank is het volgende ontleend: De deposito's eenerzij ds en de gelden aan debiteuren verstrekt anderzijds, zijn in 1935 verminderd. De buitengewone reserve is in haar geheel aangewend en wel voor afschrijvingen op de biteuren f 6.5 mill, en op vaste eigendommen f 1 mill. Aan de statutaire reserve is f 2.541.969 onttrokken voor debiteurenfondsen en f 15.446.985 voor afschrijving op deelnemingen. De statutaire reserve bedraagt thans f 13.2 mill, of 40 pet. van het kapitaal. Een winst is behaald van f 1.137.221 (v. j. f29.214 na toe voeging aan reserve van fl mill.) Er wordt een dividend voorgesteld van 3'2 pet. (nihil) Een halve eeuw geleden GESLAAGDE PROEFNEMINGEN MET HET NIEUWE MODELZWEEFVLIEGTUIG „BABY". Toen tijdens het Pinksterkamp van de A. M. V. J. op de Veluwe het model-zweefvliegtuig „Baby" van den instructeur der vliegtechni sche afdeeling van de A.M.V.J. den heer H. Glanzer, is zoek geraakt is deze onmiddellijk aan het werk gegaan om een nieuw toestel te vervaardigen. Met dit toestel, van hetzelfde type als het zoekgeraakte, is Zondagmiddag een geslaagde proefvlucht gemaakt. Ondanks het vrij ongunstige weer bleef de „Baby" 11 minuten en 45 seconden in do lucht en bereikte een hoogte van 600 a 700 meter. Het werd gestart op een terrein achter den Hoofdweg te Amsterdam, dreef toen boven de stad af om tenslotte op de Geuzen kade te dalen. EXAMENS VOOR SURNUMERAIR BIJ DE BELASTINGEN. In November en December a.s. zullen te 's-Gravenhage worden afgenomen: a. het vergelijkend examen voor surnumerair dei- registratie en domeinen, voor 12 plaatsen; b. het vergelijkend examen voor surnumerair der invoerrechten en accijnzen, voor 5 plaat sen. De verzoeken om toelating tot deze examens of tot een van deze examens, moeten, voor ieder examen afzonderlijk voor of uiterlijk op 1 Augustus a.s. bij het departement van Fi nanciën zijn ingekomen. Aan belanghebbenden wordt, op schrifte lijke aanvrage, aan het departement van fi nancien, afdeeling Centrale Directie, een over zicht van de desbetreffende bepalingen van 't ambtenarenbesluit belastingdienst kosteloos toegezonden. AmsterdamSchiphol Geregelde dienst per blokband-taxi. Naar wij vernemen, is met ingang van Maandag een belangrijke verbetering tot stand gekomen in de verbinding van Amsterdam met Schiphol. In samenwerking met de K.L.M. heeft de taxi-centrale, daartoe gemachtigd door het gemeentebestuur, een geregelden dienst per blokband-taxi in het leven geroepen. Hierbij heeft de Taxi-Centrale op zich ge nomen. dat te allen tijde op Schiphol vier taxi's aanwezig zijn voor het vervoer naar de stad. Het gemeentebestuur heeft voor deze taxi-verbinding, een tarief van 1.25 per rit vastgesteld. HET ONGELUK IN DE ORANJE NASSAU- MI.TN 3. Heerlen. 15 Juni. Met betrekking tot het ongeluk, dat Vrijdagdagavond op de Oranie Nassaumiïn 3 heeft plaats gehad, kan worden gemeld. dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de drie mijnwerkers bij de boor-werk- zaamheden inderdaad op een achtergebleven dvnamietpatroon zijn gestooten Deze dyna- miet-oatroon was van de vorige ploeg. De oost was nog gecontroleerd, dch men had niets kunnen vinden. De getroffen mijnwerker Metten maakt het naar omstandigheden goed. Hij kon Zaterdag worden gehoord. pRFOTK WT AANGEHOUDEN. De Kon'r>V-'ïike Marechaussee heeft, aange houden en Maandag naar Groningen overge bracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld den 58-jarigen doopsgezinden oredikant te Den Horn. R. W. B„ verdacht van het oleeen van ontuchtige handelingen oict minderiari<*en. De !ïuricr/>V>f>M^P»->e «r-nivl enk^'P jarpn geledco reeds voor ponzelfde feit geschorst als predi kant te Noordhorn, doch nadien weer in eere hersteld en naar Den Horn beroepen Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 16 Juni De technische commissie belast met het onderzoek van het plan-Eiffel voor den fameuzen 300 meter hoogen metalen toren, die een der grootste aantrekke lijkheden der Parijsche wereldtentoon stelling moet uitmaken, heeft een gun stig rapport uitgebracht, wat betreft de stevigheid en het weerstandsvermogen tegen eventueele stormen. Geen ander project, voldoet zoozeer aan de voor waarde dat het kolossale gevaarte tevens een meesterstuk van nationale metaal industrie zij- De commissie verlangt echter uitdrukkelijk, dat de ontwerper een nauwkeuriger studie van het me chanisme der hijschwerk tuigen zal leveren en dat drie specialiteiten op het gebied der electriciteit. de heern Mas- cart. Bcquerel en Berger, een gemoti veerd advies zullen uitbrengen over de maatregelen tegen de electrische ver schijnselen, die zich zouden kunnen voordoen. £gf< j^eamuseUtiift. Iets over zani ken. Frisch als de morgendauw trad Liesje aan Moeders rustbank. Dag moes! ik ga tennissen. Tennissen Maar kindmet die warmte Och. het is heelemaal niet warm.... ik bedoel, verbeterde Liesje snel, het is heele maal niet warmer dan gisteren en eergiste ren en toen hebben we ook getennist.... Ja maarwaarom blijf je nu niet gezel lig hier bij me zitten.kindlief. Liesje kon moeilijk zeggen omdat ik er geen zin in heb, dus zei ze maar: Vanavond blijf ik bij u moesje Aan de ovei-zijde klapte een hekgrint knerpte.... Een slanke jongeman met. een racket onder den arm kwam naar buiten. Nou dag moesjeLiesje was al bij de deur. Hoor eens even. kom eens hier kind. Ja. wat is er? klonk het ongeduldig. Nee kom eens even hier /"beloof je me dat je je niet teveel zult vermoeien? En kom je niet zoo laat thuis Nee, nee moeder. Daag! Als een wervelwind stoof het jonge ding weg. Toen vader 's middags thuis kwam be klaagde moeder zich over de onverschillig heid van de hedendaagsche jeugd. Ik zeg het toch voor haar eigen bestwil.... Den volgenden dag was moeder er nog niet over uitgepraat. Zij haalde al de vorige gelegenheden aan, dat zij óók voor iets had gewaarschuwd en toen was het ook verkeerd gegaan en nu. zou je zien nu zou ze weer gelijk krijgen. Net als dien keer toen vader geen regenjas had willen meenemen en toen zoo doornat was thuisgekomen dat hij er ziek van geworden wasWeet je nog wel vader? Vader wist het nog. Hij zou het ook met geen mogelijkheid kunnen vergeten, de stakker, al zou hij het nog zoo graag willen. Hij werd er immers bijna dagelijks aan herinnerd. Hartelijkheid? Bezorgdheid? Belangstelling? Neen. neen. Laat u niet beetnemen, het is niets van dit alles. 1-Iet is zaniken, ouderwetsch vervelend za niken van de ergste soort. Zanikt u ook wel eens? Neen....? Och. we hoeven het, eigenlijk niet te vragen, met dergelijke eigenschappen gaat het als met een verboden liefde: iemand die er aan laboreert zal het bij hoog en laag ontkennen en iemand, die er on schuldig aan is als een pasgeboren lam die kan immers niet iets bekennen, wat in derdaad niet zoo is? Dus u zanikt niet. Maaru heeft wel zanikende familie leden. kennissen, vrienden enz. Zij beginnen steeds weer over hetzelfde. Zij zijn zwaartillend, traag van geest, zwaar op de hand Hun wezen heeft evenveel elasticiteit als een granietblok en dezelfde verpletterende hoedanigheid: onze vroolijk- heid, onze spontaneïteit, onze veerkracht en onze levenslust raken verpletterd onder hungezanik. Er zijn moeders, die de bevrediging voor hun zanikbehoefte aanzien voor moeder liefde en teedere zorg. Er zijn vrouwen die haar vervelend be moeizuchtig gezanik verslijten voor huwe lijkstrouw en liefde voor den echtgenoot. Halt! Er zijn ook zanikende mannen! Laten we eerlijk zijn: die zijn nog hon derdmaal erger. Zij die zaniken, oefenen gewoonlijk hun somber bedrijf uit ten bate van en ten koste van hun huisgenooten. En wat het zoo dubbel onverdragelijk maakt: voor alles is een gezette tijd, alleen voor zaniken niet! Als iemand over het eten moppert, dan hebben de huisgenooten alle kans dit alleen gedurende de maahiiden en nog even daar na te moeten hooren. Als een ander zemelt over de orverdrage- lijke warmte, dan kunt ge er zeker staat op maken dat 's avonds na negenen een ander onderwerp aan de orde zal zijn. Maar als een doorgefourneerd, rasecht za- niktype eenmaal bezint over de onheilen die gebeurd zijn; de onheilen die nog zullen gebeuren en de ramnen die zij blükens hun langdradige uiteenzettingen voorvoelen dan. bergt u. De jeugd kiest instinctief meestal het ware. omdat haar spontane eer lijkheid nog niet vertroebeld is door conven tie. Welnu, in heel veel gevallen is de uithui zigheid der jongere generatie een gevolg van zucht naar zelfbehoud: de jongelui wilkn zich hun v rooi ijk hei d. hun idealen, hun jonge blijheid niet laten ontnemen door het alles verwoestend gezanik, dat den luister ontneemt aan hun jeugd. Gij. moeders van groote kinderen, weest niet verontwaardigd, weest niet gekwetst: hedenkt dat er meestal mpt een goede be doeling gezanikt wordt, maar dat de tegen partij alleen het gezanik ziet zonder ae lieve bedoeling. AMY GROSKAMP-TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5