m AARDAPPELMEEL H.D.* ■7 VERTELLING voor 't maken van puddin gen en vla en het binden groenten en soepen van 1 m j i ra Uw keuken p p goede zelfgemaakte jam! Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 17 T-ÜNI 1936 HXARCE M'S 15 "A" G BE'AB 8 STADSNIEUWS Vergadering der Kamer van Koophandel. Öet nieuwe deel van het gebouw in gebruik genomen. In Tiaar uitgebreide gebouw heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken Dinsdagavond haar 117e vergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer G. J. Droste Na de opening wijdde de heer Droste eeni- ge woorden aan de nagedachtenis van den heer Th. G. C. Hooij, die zooveel tijd be schikbaar stelde voor de Kamer. Spr schet ste den overledene die in tal van commissies zitting had als een zeer werkzaam man. Hij dankte hem voor deze werkzaamheid. Naar aanleiding van het verslag van den leider van den boekhoudcursus merkte de heer Meijer op, dat het misschien beter zou zijn, gezien het kleine aantal deelnemers, den cursus voortaan door de organisaties zelf te laten houden, zoo noodig met subsidie van de Kamer. Goedgekeurd werden de verslagen van den leider der cursussen warenkennis 19351936 en van de vergadering van het comité voor het opnemen van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven te Haarlem. Vervolgens deed de secretaris. Jhr. dr. J. C. Mollerus eenige mededeelingen over den arbeid van de commissie ter bevordering van den bloei van Haarlem. Over deze kwestie is een vergadering ge houden. onder leiding van wethouder W. J. B. van Liemt. waarin een rapport is opge steld, dat as. Dinsdag zal worden behandeld en waarin de gedachte van het rapport- Krayenhoff een semi-officieel orgaan in te stellen wordt besproken. „Aangezien echter de voorzitter der com missie, die dit rapport heeft opgesteld, heeft verklaard dat van gemeentewege geen steun kan worden verleend", ging jhr. Mollerus verder, „zal het plan dat van den heer Van Tetering uitging op onoverkomelijke finan- cieele bezwaren stuiten". Hierna deed hij eenige mededeelingen be treffende de oprichting van het Borgstel lingsfonds voor Kennemerland. Nu Woensdag de acte van oprichting zal worden gepasseerd, wilde spr. naar aanlei ding van klachten over den tragen gang van zaken, het verloop der oprichtingsp^gingen bespreken. Toen men f 20.000 bijeen had. kwam de mededeeling dat de stichtingsacte moest worden goedgekeurd door het depar tement en dat een regeeringscommissaris supervisie zou moeten uitoefenen. Dit bracht moeilijkheden mee. Na de goedkeu ring der acte 'kwamen verschillende gemeen ten. die eerst toen haar medewerking toezeg den. zich aanmelden. De regeering deelde hierop mee, dat alleen steun kon worden toegezegd wanneer het een regionaal fonds eou worden. Verschillende gemeenten wil den een zetel in het werkcomité hebben wat freer niet kon omdat dan het comité niet snel genoeg zou kunnen werken. Langza merhand zijn toen de moeilijkheden uit den weg geruimd en is men het over het ont- werp-stichtingsacte eens geworden. „Men moet evenwel niet denken", waar schuwde spr., „dat men nu direct met aan vragen zal kunnen komen, want de defini tieve leiding is nog niet aangewezen. Hier over zal nog moeten worden geconfereerd. Tenslotte "vertelde jhr. Mollerus nog het een en ander over de voorgenomen bedrijfs- telling 1936. De commissie, bestaande uit Mr. B. Taconis namens het gemeentebestuur, den heer Th. S. J. Hooij, namens de mid denstandscentrale en Jhr. Mollerus namens de Kamer van Koophandel, heeft na tal van voorbereidende vergaderingen een schema opgesteld volgens hetwelk van 1 September af de tien rayons waarin Haarlem zal wor den verdeeld, door enquêteurs zullen worden „bewerkt". Het zal hierbij vooral gaan om het krijgen van wat spr. een „momentop name" noemde; een telling over eenige maanden tijds heeft geen nut. De commissie heeft tenslotte als opzet aangenomen een winkeltelling, doch er zal tevens een kaartsysteem worden aangelegd van alle andere ondernemingen, mede in verband met het te behandelen ontwerp van wet op vestigingseischen. Wenschen bepaal de organisaties gegevenmateriaal over spe ciale bedrijfstakken dan zal de Kamer dit laten verzamelen, eventueel tegen een kleine retributie. Op een subsidie-aanvrage van N.V. Phi lips Omroep Holland-Indië werd op voorstel van het bestuur voorloopig afwijzend be schikt. Bij de ï-ondvraag bracht de heer v. d. Burg de kwestie van doortrekking van de tramlijn in Haarlem-Noord ter sprake. De voorzitter deelde mede. dat B. en W hierop afwijzend hebben beschikt. Desgevraagd zette ir. W. J. Burgers- dijk uiteen, dat het departement van Wa terstaat bezwaar heeft gemaakt- tegen door trekking lang.s den Rijksstraatweg. Tegen doortrekking door de Timorstraat, na den Rijksstraatweg de beste mogelijkheid, kwam van het gemeentebestuur bezwaar, terwijl het. ook tegen doortrekking door straten ten westen van den Rijksstraatweg was met het, oog op het karakter dier straten. Van de zijde der N.Z.H. bestond bezwaar tegen het. gebruiken van oostelijker geleden wegen dan de Timorstraat. Zoo zal men moeten wachten tot de Rijksstraatweg van rijksweg gemeenteweg zal zijn geworden. De voorzitter meende dat nader ge ïnformeerd kon worden naar den aard der voornoemde bezwaren van B. en W Hierna werd de vergadering gesloten Na een korte besloten zitting ging men over tot bezichtiging van de mooie vertrek ken die de Kamer er bij gekregen heeft door aankoop en verbouwing van het perceel Nas- sauplein 4. De nieuwe lokaliteiten, die in eenvoudigen doch aan alle eischen voldoenden stijl zijn verbouwd, zullen ongetwijfeld de werkzaam heden van de Kamer aanmerkelijk vereen voudigen. In de met bloemstukken prijkende zaal. waar tal van genoodigden o.a wethouder Van Liemt aanwezig waren, hield de heer Droste een speech. „Het personeel en het bureau en de leden van de Kamer hebben met graagte de gele genheid aangegrepen de Kamer in een nieuw gewaad te hullen, waarin zij. zooals in den teeenwoordigen ti.id noodzakelijk is, goed voor den dag kan komen. Door medewerking van het ministerie is het mogelijk geweest thans deze uitbreiding tot. stand te brengen". Spr. bracht hierna in herinnering, hoe men tien jaar geleden in het perceel aan den Kruisweg zich met drie tamelijk kleine ver trekken en een kluis moest behelpen en tot welke moeilijkheden dit soms aanleiding gaf. In 1926 kwamen er plannen op voor een eigen gebouw, die werden verwezenlijkt toen men naar Nassauplein 6 verhuisde. Lang zamerhand werd dit huis. dat jarenlang ge deeltelijk onderverhuurd werd, te klein, wat wel begrijpelijk is als men weet dat men in 1922 3400 dossiers had ingeschreven en thans ruim 14000 en dat in dien tijd het aantal ver strekte inlichtingen tot 20860 klom en ook de afgegeven certificaten in de duizenden liepen. Spreker dankte wethouder Van Liemt, den oud-voorzitter van de af deeling Kleinbedrijf voor zijn aanwezigheid en richtte vervolgens woorden van dank tot allen, die hebben mee gewerkt aan de uitbreiding: het personeel, de architect Van Gelder, de aannemers en onder aannemers. Hij eindigde met den wensch dat de Kamer nog lang haar diensten voor han del en bedrijven in haar uitgebreide gebouw zal kunnen blijven verrichten. Namens de onderhuurders wenschte de heer Vos het bestuur geluk met de uitbreiding. Hij bood een foto van de gevels der gebouwen van de Kamer aan. Tot slot sprak wethouder Van Liemt eenige woorden, waarin hij vele prettige herinnerin gen uit zijn voorzittersperiode van Kleinbe drijf ophaalde. Hij eindigde met den wensch dat het bedrijfsleven in Haarlem zou opfleu ren, dat de Kamer met een tierig bedrijfs leven mocht hebben te maken en dat de werk loosheid zou kunnen worden verminderd. Jaarvergadering der Ned. Montessori Vereeniging. De jaarvergadering voor alle afdeelingen in Nederland zal a.s. Zaterdag en Zondag 20 en 21 Juni gehouden worden in Haarlem en wel in het Kennemer Lyceum, Stoop's plein. Des middags is er een huishoudelijke ver gadering; 's avonds zal in de aula de heer W. Baak een lezing houden over het doei hem gegeven schilder-, teeken-, en boetseer- onderwijs aan het Amsterdamsche Montes- sorilyceum. Tevens zal er een kleine ten toonstelling ingericht worden van werkstuk ken door zijn leerlingen vervaardigd. Zondagmorgen om half elf zal op dezelfde plaats prof. Jordan uit Utrecht spreken over „De taal en het woord in de Montessori school". Deze lezingen zijn voor ieder toeganke lijk. Zondagmiddag om half drie zal de heer G. Robert een orgelconcert in de Groote Kerk op de Markt geven. De bezoekers krij gen daarna gelegenheid onder leiding de kerk te zien en. den toren te beklimmen, waar zij een prachtig uitzicht hebben op de oude Spaarnestad. Tenslotte zal om 4 uur voor de deel nemers van de vergadering gelegenheid zijn om de nieuwe L. O. Montessorischool aan de Louise de Colignylaan te bezichtigen. PERSONALIA Onze stadgenoote mej. Wiep Zijlstra slaagde heden voor het eindexamen aan het Amster damsche conservatorium, hoofdvak piano. G. F E. Hollenberg, te Haarlem, is ge slaagd voor het examen van derde stuurman op de groote vaart. FILIAAL STADS BIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL „HUIS TE ZAANEN". Nieuwe aanwinsten: Godsdienst: Goyau. Wat Rome is en leert. Kuyper. Het Calvinisme. Sociale wetenschappen: Figner, Wera. Nacht over Rusland. Figner, Wera. Terug in de wereld (ver volg). Oversteegen. Ik wend mijn schreden van Rusland van heden. Letterkunde: 's-Gravesande. Sprekende schrijvers. Sterck. Het leven van Joost van den Vondel. Geschiedenis; Huizinga. Erasmus. Gonggrijp. Schets eener economische ge schiedenis van Ned.-Indië. Loon. van. Amerika. Nederlandsche en in het Ned. vert, romans: Abbing, Justine. Een kunstenaar. Coolen. De goede moordenaar. Günther, Agnes De heilige en haar nar. Frapié. De bewaarschool. Hagenbach. Piloot Tex. Hogenbirk. Deze tweeéén. (Chr.). Undset, Sigrid. Olav Audunszoon op Hestviken. Undset, Sigrid. Olav Audunszoon en zijn kinderen. Duitsclie romans: Baum, Vicki. Helene Willfüer. Brod. Stefan Rott. Klabund. Borgia lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllltw Twee Menschen. door WILHELMINE BALTINESTER. De bergwind ruischt. Het klinkt als het schuimen van een verre bergbeek, maar dan plotseling glijdt de razende wind met een lui den gil het dal in. Hij kan er geen uitweg meer vinden, hij draait zich wild wervelend om en om en stuift dan weer verder met een wilden, suizenden zwaai. Een ruïne laat hij achter. Verwrongen, uit hun voegen gelichte daken, die geen last van zware steenen kon tegen houden; omvergevallen hooibergen, geknakte boomen. Een luid geweeklaag gaat door het heele dorp. Boer Murten is er het ergst aan toe. Het zal weken duren, voor zijn hoeve weer in orde is. Van huis en stallen is geen dak of muur meer heel; zijn vee is gewond door de vallende bal ken; overal, overal waar men kijkt ziet men vernieling en jammer. En dan is er geen vrouw in huis. niemand die helpt en zorgt en troost, niemand, waarbij men een beetje uitruster kan. Toegeven, dat hem eën vrouw ontbreekt, heeft hij nooit wil len doen. en hij doet het ook nu niet. Hij heeft nooit een vrouw op zijn hoeve noodig gehad, nooit heeft hij er één willen hebben, en nu. nu hij niet zoo jong meer is, heelemaal niet. Ook nu zal hij het redden zonder een vrouw, en het verlaten gevoel, dat hem in deze dagen bekruipt, zal overgaan. Ook het ongeluk, dat de bergwind stichtte, zal overgaan, al ziet het er op het oogenblik leelijk uit. Murten vindt een uitweg voor het knagende gevoel in zijn binnenste en zijn woede jegens den vernielenden wind door dreigend de vuist tegen de bergen te schud den, die hem niet tegen konden houden. Hoog boven het dal liggen ze, heelemaal bovenaan steken de gletschers scherp en wit tegen de lucht af. en toch kwam de wind en deed als of ze niet hooger dan molshoopen waren. Pas dagen later hooren ze in het dorp. dat m BH! r.nr-1 „mi mnii- uirrMnAM VEREENIGDE NEDERLANDSCHE AARDAPPELMEEL-1NDUSTRIE - VEENDAM (Adv. Ingez. Med.) Personeel van de Provincie Noord-Holland. Wijziging van het Georganiseerd Overleg. De ervaring heeft het College van Ged. Sta ten van Noord Holland geleerd, dat de tegen woordige wijze van samenstelling van de cen trale commissie voor georganiseerd overleg meermalen tot een onbevredigend resultaat aanleiding geeft. De voornaamste oorzaak hiervan is, zoo schijnt het, dat in de centrale commissie fei telijk geen rechtstreeksch overleg tusschen werkgever (Provinciaal Bestuur) en werkne mers (vertegenwoordigers der ambtenaren) kan plaats vinden. Immers in die commissie staan tegenover de vertegenwoordigers der ambtenaren een vijftal hoofdambtenaren, die weliswaar als vertegenwoordigers van het College van Gedeputeerde Staten optreden, doch van wie geenszins gezegd, noch verlangd mag worden, dat zij zich te allen tijd op het standpunt der Overheid stellen. Zoo is het dan ook te verklaren, dat in de centrale commissie omtrent eenig onderwerp meer dan eens met algemeene stemmen een bepaald standpunt werd ingenomen, waarvan later bleek, dat het geenszins door het College van Ged. Staten werd gedeeld. De eenige in de commissie aan wezige persoon, die in werkelijkheid Gedepu teerde Staten zou kunnen vertegenwoordigen, is de Voorzitter, tevens lid van het College; hij kan echter, volgens artikel 133. 4e lid, van het „Ambtenarenreglement 1920", alleen eene adviseerende stem uitbrengen. Het behoeft geen betoog, dat verbetering in den hierboven geschetsten toestand waarbij het personeel, ook bij verkregen eenstemmig heid in de commissie, nog van geen enkel re sultaat verzekerd is zeer gewenscht is. Deze kan volgens Ged. Staten het best worden be- Jams met Opekta bereid zijn altijd goed) Mooi van kleur, goed van dikte, heerlijk van smaak en met alle voedingswaarde van het versche ooft Zélf jam maken met Opekta is eigenlijk kinderspel! Zoo gemakkelijk! 10 minuten koken, klaar) Iedere drogist en comestibleszaak heeft Opekta. Recep ten voor alle soorten fruit bij elke verpakking. Fleschjes 60 ct„ pakjes 15 en 28 ct. MAAK ZELF JAM MET IN 10 MINUTEN Nerf. Op-Ka Mi/. Singel 400. Tclef. 37059. Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllli de wind bij hen nog maar een kleinigheid was, en dat aan den anderen kant van den berg een aardbeving heele dorpen vernielde. In Mühlberg is een kerktoren naar beneden gekomen, in Uhlendorf is brand uitgebroken, een deel van het dorp ligt in de asch. Er vaart hen een rilling over den rug, als ze het hooren. Het is middag. Een vrouw met een kar, die door een reusachtigen Sint Bernard wordt ge trokken, komt m het dorp aan. Wat oude, be schadigde voorwerpen liggen erin. De kar zelf is zwart geblakerd. Iedereen weet, dat ze uit één van de ongeluksdorpen komt. Later in den middag komen er nog meer. Dof en moe kijken ze om zich heen, of er ook een onderdak, of werk voor hen is? Er zijn er, die onder hun kleeren een zakje met geld dragen en van koopen spreken. Maar er is niets te koop en de boeren staan onwillig en vijandig tegenover de zwervers als vreezen ze, dat ze nog ergere onheilen over hun dorp zullen brengen. Er zijn er, die verder gaan. Er zijn er. die blijven. De vrouw met de kar, die de eerste was, blijft. Ze gaat langs de deuren en vraagt waar ze voorloopig onderdak kan vinden, want ze moet wachten tot haar vader, die met zware brandwonden in het ziekenhuis in Mühlberj_ ligt. weer beter is. Ze heeft geld en wil een halve maand vooruit betalen. Haar haar is zwart, zwaar en glanzend en haar huid blank. Murten, bij wie één van de meiden wegge- loopen is, laat de vrouw binnen. Hij zegt, dat ze hem niets hoeft te betalen, als ze het werk van de boerenmeid wil overnemen. Dat wil ze meteen al begint ze ermee en het gaat haar allemaal goed af. hij heeft niets te klagen. Ze praat minder dan haar voorgangster en maakt nooit ergens bezwaar tegen; ook verspilt ze niet veel tijd aan klachten, en dat verbaast Murten. Want ze heeft toch haar huis en hof verloren en veel geld zal het wel niet zijn dat ze heeft kunnen redden. Ze zegt nooit iets, en op het laatst kan hij niet nalaten te vragen. „Of mijn vader weer beter wordt? Hoe zal ik dat weten? De zusters hebben gisteren aan iemand hier uit het dorp de boodschap voor me meegegeven, dat ze hem alle twee zijn bee- nen hebben moeten afzetten." „Wat doe je als hij sterft?" „Mij ergens inkoopen." „Waarom ben je niet getrouwd?" „Omdat ik niet wilde. Ik had het thuis goed genoeg." reikt door de commissie samen te stellen en hare werkwijze te regelen volgens de grond slagen, welke zij ontworpen hebben. In het kort komen die hierop neer: 1. Samenstelling. Stemgerechtigde leden zijn Gedeputeerde Staten eenerzijds en de organi saties anderzijds. De organisaties brengen te zamen één stem uit; onderling beslist de meerderheid. Gedeputeerde Staten brengen ■eveneens één stem uit. Deze wijze van samen stelling, welke een rechtstreeksch contact tus schen Overheid en personeel-organisaties waarborgt, is bij publiekrechtelijke lichamen de meest gebruikelijke. 2. Gedeputeerde Staten. Zij worden in de commissie vertegenwoordigd door twee leden, waarvan één Voorzitter is van de commissie. 3. Hoofden van dienst. Deze wonen, indien door Gedeputeerde Staten uitgenoodigd, de vergadering bij. Zij brengen alsdan eene ad viseerende stem uit.. Bovendien worden zij in den regel door Gedeputeerde Staten gehoord, alvorens deze eenig voorstel bij de centrale commissie aanhangig maken. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Bril: Schipper, Raadhuisplein 11 en v. Dam. Hagestraat 7. Damesbeursje met inhoud: Warms, Stolberglaan 32 Aerdenhout. Badkaarten voor werkloozen; Smit, Gr. v. Wiedstraat 19. Etui met inhoud: Sigarenmag. Het Anker, Gr. Houtstraat 18. Jongensjas: v. Staveren, Gasthuislaan 98. Regenjas: Rijbroek, Frankenstraat 8rd. Koffer met inhoud: Dero- gee, Turfsteeg 2. Babymuts: Hartog, Berk hij des tra at 24rd. Parapluie: Beere, Bloemfon teinstraat 10. Portemonnaie met inhoud: Kris- tiaans, Lange Heerenstraat 36. en de Vos, v. d. Meerstraat 35. Rijwielplaatje: Bosman, Julia - nalaan 158. Speldje: de Vries, v. Zeggélenstr. 21. Schooltasch met inhoud: Scheffer, Ceram- straat 9. Vischnet: Veldmeijer, Brouwersvaart 117. Vulpenhouder: Schnietge, Spaarnefaan 11. PRINSES JULIANA SCHENKT GEWONNEN HOOFDPRIJS VOOR LIEFDADIG DOEL. Eenigen tijd geleden heeft Prinses Juliana te Almelo den hoofdprijs, een slaapkamer-ameu blement gewonnen op een lot dat zij had ge kocht ter gelegenheid van een verloting van werkstukken, door het plaatselijk crisis-co mité georganiseerd. Zooals men zich herinne ren zal heeft H.K.H. de tentoonstelling, die toen was ingericht, met een persoonlijk be zoek vereerd. Zooals men verwachtte is thans ten aanzien van bedoeld ameublement een schikking getroffen. De burgemeester van Almelo, mr. M. Sich- terman, heeft nl„ naar het Handelsblad meldt, van den kamerheer van de Koningin, jhr. mr C. van Dedel, bericht ontvangen dat de Prin ses erin heeft toegestemd dat het ameuble ment ter beschikking wordt gesteld van de plaatselijke commissie van samenwerking voor bijzondere nooden, als prijs voor een door die commissie te houden verloting. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, 'worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- De antiooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. TOCHTJES VRAAG: 1. "Wanneer vaart de boot van Am sterdam naar Harderwijk? Wat zijn de kosten? 2. Is er een autobus Apeldoorn-Harderwijk? Zoo ja. welke route volgt de bus? ANTWOORD: 1. Eiken dag behalve Zon dags 's morgens om S.30 en 's avonds om 5.30 uur. Des Zaterdags: S.30, 2.30 en 7 uur des avonds. Volwassenen: enkele reis 1ste klas 50 cent. 2e klas 40 cent, Retour 1ste klas 75 cent, 2de klas 60 cent. Kinderen (tot en met 11 jaar) enk. reis lste klas 30. 2de klas 25 cent. Retour 1ste klas 50 cent. 2e klas -10 cent. Rijwielen 30 cent. 2. Ja. Route: Harderwijk. Ermelo. Zwarteboer, Staverden, Uddelermeer, Echoput, Apeldoorn. VRAAG: Wat is de mooiste en kortste autoweg van Haarlem naar Hamburg? Hoeveel km. afstand? ANTWOORD: De beste route van Haarlem naaf Hamburg is: Haarlem Halfweg Amsterdam .Mui den Eaarn Amersfoort Apeldoorn Twello Deven ter Goor Delden Hengelo Oldenzaal, Denekamp Rammelbeek (Ned. douane), Frensdorferhaar- dorf (Duitsche douane). Nordhorn, Llngen Lö- ningen. Cloppenburg Wildeshausen Delmenhorst Bremen Oyten Ottersberg Rotenburg Haarburg Wilhelmsbrug Hamburg. Totaal 469,9 K.M. Deze weg is van Hengelo tot Bremen gedeelte lijk minder goed. VRAAG: Kunt u mij goedkoope (of gratis) kampeerplaatsen op de Veluwe noemen? ANTWOORD: 1. Nunspeet. Aan weerskanten van den Eperweg tusschen spoorwegovergang en Klein Soerel. Eigenaar Staatsboschbeheer. Kam- peergeld: van 1 tot 2 etmalen 10 ct. p. p.. van 3 tot 7 etmalen 25 cent per pers., van S tot 14 etmalen 50 cent p. p., van 15 tot 28 etmalen 75 cent per persoon. 2. Nunspeet. Bij rijwielpad TolStakenberg. Eigenaresse: gemeente Ermelo. Kampgeld 50 cent per aanvraag onafhankelijk van het aantal per sonen. 3. Nunspeet. Aan den straatweg naar Harder wijk. Eig. A. J. Sosselman te Nunspeet. Harder wijkerstraatweg 98. Kampeergeld wordt aan de kampeerders overgelaten. 4. Beekbergen. Aan den weg Het Pompje. Eig. J. W. I-Iertgens, Het Pompje 10, Beekbergen. 25 cent per tent per dag, 1 per week. 5 Beekbergen. Terrein „De Valouwe". Tus schen Beekbergen en Loenen. 30 cent voor een nacht, voor meer nachten 20 cent per per. VRAAG: Wat is een goede fietsweg Haarlem- Volendam? Hoeveel km.? 2. Wat is een andere weg terug? Hoeveel km.? ANTWOORD: 1. Haarlem Amsterdam Buik sloot Het Schouw Broek in Waterland Monniken dam Volendam. Ongeveer 43 K.M. 2. Volendam Edam Purmerend Jisp Wormer- veer Krommenie Assendelft Spaarndam Haarlem Ongeveer 46 K.M. VRAAG: Wat is de dienstregeling van de boot van Amsterdam naar Harderwijk? Wat zijn de prijzen enkele reis met rijwiel? Idem van de boot AmsterdamKampen? ANTWOORD: Naar Harderwijk: van 2 Juni tot en met 30 September. Zondag geen dienst. Maan dag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag 8.30 v.m. en 5.30 n.m. Zaterdag: 8.30 v.m„ 2.30 n.m. en 7 uur n.m. Naar Kampen. Op het oogenblik alleen nacht dienst, 's avonds 21 uur. Van 10 Juli af is er een dagdienst, 's morgens 9.15 uit Amsterdam Kos ten lste kajuit, enkele reis f 1.50. retour 2.25, 2de kajuit 1 en 1.50. Rijwiel 30 cent. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „In je papieren heb ik gezien dat je pas zeven en twintig bent. Je kunt altijd nog trouwen." „Te veel eer!" zegt ze barsch en gaat weg. „Verstandige vrouw!" zegt hij voor zich heen. Ze denkt- net over de dingen als hij. Als een man helpt ze hem bij het herstellen van de schade. Ze timmert en graaft, hakt en werkt met haar stevige armen en sterke bruine beenen, die wel spieren van ijzer lijken te hebben. Maar haar gezicht blijft blank en koel, ook in de gloeiendste middagzon, en haar haar glad en glanzend zwart als lak. De postbode brengt een brief, een brief voor de vreemde. Ze opent hem en leest hem woord voor woord. Dan slaat ze een zwarte doek om haar schouders en zegt: „Boer, ik moet een paar dagen weg mijn vader begraven." Meer zegt ze niet. Hij ziet geen tranen. Vijf dagen blijft ze weg. Dan komt ze terug zooals ze ging, misschien iets bleeker, maar even zwijgzaam. En neemt haar werk weer op. 's Avonds, bij de koolsoep, zegt ze: „In het ziekenhuis liggen veel Uhlendorfers. Ze zeggen, dat de staat ons de huizen zal helpen opbou wen. Misschien ga ik binnenkort weer terug.1 Er gaat hem plotseling iets scherps door het hart. „Kun je niet blijven?" „Nee. Ik niet. Ik wil weer in een eigen huis zitten. Ik wil niet altijd meid zijn, en ik heb het niet noodig." „Niet als meid. Ik dacht wij tweeën. Ze begrijpt hem. Hij wil trouwen. „Ik zal er eens over denken," zegt ze. Zoo? Moet ze daar eerst over denken? Tot nu toe zijn alle vrouwen hem nageloopen. en deze wil eerst denken voor ze besluit. Het valt leelijk tegen. Maar op het laatst moet hij lachen. Ze is net als hij. Een week lang geeft ze hem geen antwoord. Tot hij het niet meer uithoudt en nog eens vraagt. Het wil hem niet uit het hoofd, dat ze weer weg zou kunnen gaan. Maar hij vraagt alleen maar, wanneer ze nu eindelijk klaar is met denken. „Ik ben klaar," zegt ze. „Als je er met den dominee over praten wilt Maar eerst wil hij een zoen. Het worden er tien. Dan stapt hij hoofdschuddend naar den do minee. want hij vindt het vreemd dat hij het is die daar naar den dominee gaat. Maar zijn gezicht klaart meer en meer op, naarmate hij vordert, en het straalt, als hij de stoeptreden opgaat PLANTEN VRAAG: 1. Wat kan ik doen tegen witte schimmel op mijn rose klimroos (trosroos)? 2. En wat tegen een schimmel, die na den eer sten bloei zich op de doronicums ontwikkelt? 3. Kan ik grootbloemige leeuwenhekken over houden en hoe? 4. Kan ik muurbloemen overhouden en hoe? ANTWOORD: 1. Bestuiven met bloem van zwavel bij droog weer. 2. Evenzoo. Door met bloem van zwavel te be stuiven houdt u de uitbreiding van den schim mel tegen. 3. Ja. In het najaar de planten afsnijden en koud doch niet te donker bewaren. 4. Ja, dit kan buiten, doch met een lichte be dekking VRAAG: Welk soort grond moeten cactussen hebben? ANTWOORD: U kunt het best nemen een grondmengbel bestaande uit klei en bladgrond, waardoor veel gestampte potscherven. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een lichte regenjas wa terdicht maken? ANTWOORD: Eerst met neutraal zeepsop was- schen. daarna zonder de zeep er uit te spoelen de jas in een oplossing van 1/2 pond aluin op 12 a 15 liter warm water dompelen. Daarin 10 mi nuten goed behandelen en op en neer halen. Ten slotte glad ophangen op kleerhanger om te dro gen. RECHTZAKEN VRAAG: 12 jaar geleden schonken mijn ouders die ln gemeenschap van goederen waren gehuwd, mij bij gelegenheid van mijn huwelijk een kast. Na moeders dood bad geen boedelscheiding plaats. Kan de familie, als vader komt te overlij den. mij dwingen die kast weer in den boedel *e brengen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Mijn dochter is in betrekking. Nu wil mevrouw, dat het meisje betaalt, wat zij breekt. Heeft zij soms ook recht op breekgeld per maand? ANTWOORD." Neen, zy behoeft het gebrokene alleen te vergoeden als het aan haar schuld te wijten is DIVERSEN VRAAG: Hoe kan men getatoueerde figuren van pen arm verwijderen? ANTW OORD: Wy meenen dat daarvoor geen middel bestaat. Informeert u eens bij uw arts.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10