©Ö'NDERDXG ÏS 'JUNI 1936 H A A REE M'S DAGBE'A D" WATERPOLO. H. P. C. III—NEPTUNES II (3—0). Ook den tweeden wedstrijd heeft H. P. C. III gewonnen, hoewel het er voor de rust nog niet veel op leek, een omzetting van de ploeg kwam de voorhoede ten goede, zoodat toch nog drie doelpunten werden gemaakt. Voor rust ging de strijd gelijk op, beide ploegen misten eenige gemakkelijk? kansen. Rust 00. Na rust ging het bij H. P. C. veel beter. Van Groningen maakte spoedig het eerste doel punt 10. Hierna was het de beurt aan Kern- per, die achter elkaar op handige wijze nog 2 doelpunten maakte. H. P. C. I—L. Z. C. I (5—0). H. P. C. stelde zich met een invaller voor Uitendaal als volgt op: L. Kohier, A. J. Braam, H. Leyenaar, J. W. Derx, H. Eldering, J. Koóyman, S. L. Mooi, L. Z. C. had een eenigszins gewijzigde ploeg; ze probeerde den midvoor thans eens als keeper. Dadelijk na het uitzwemmen probeer de Kooyman het met een ver schot; de L. Z. C.-keeper stopte niet al te safe. Toch had Kooyman spoedig succes na goed aangeven van Mooi (10). Direct valt H. P. C. weer aan. Eldering wordt „genomen", waarvoor hij een strafworp krijgt, die door hem wordt ingeschoten (20). Bij een L. Z. C.-aanval stelt een speler zich binnen de 2 Meter lijn op, waarvoor hij uit het water wordt gezonden. Met 7 tegen 6 man is H. P. C. nu wel ster ker: Derx heeft dan ook spoedig succes. Als L. Z. C. thans weer voltallig is, heeft Mooi weer met een hard schot den voorsprong vergroot (40). Na rust maakt Mooi een doelpunt; het blijkt echter dat hij zich ook binnen de 2 Me- terlijn had opgesteld; hij moet eveneens het water verlaten. H. P. C. weet echter met 6 man stand te houden; zij krijgt eenige kansen, die echter niets opleveren. Even voor tijd slaagt Eldering er in, te sco ren (5—0). Spoedig hierop fluit scheidsrech ter Dogger het einde.. KRING HAARLEM. H. P. C. 6—H. Z. V. I 1—2 (Heer en) DE WATERRATTEN—NEPTUNUS (7—0). Ook den tweeden competitiewedstrijd heb- den De Waterratten met sprekende cijfers weten te winnen De Waterratten hebben het rolgende zevental; J. H. v. d. Booren, D v Viersen. Th. v. Koningsbrugge, J. Seubring, F. Veenstra, J. Kollerie, N. de Vries. De Waterratten zijn het eerst bij den bal; onmiddellijk wordt de voorhoede aan het werk gezet. Als bij een aanval op het Zaansche doel De Vries den bal goed vrij maakt, is het 10. Pesie onderneemt eenige snelle rushes op het Waterratten-doel, doch de achterhoede der gastheeren weet het gevaar te keeren. Even later is het opnieuw De Vries, die scoort (2—0). Het is Kollerie, die voor de rust den stand op 30 weet te brengen. Na de rust zijn de Waterratten overwegend sterker. Bij een goed opgezetten aanval ver groot De Vries met een schot in den hoek den voorsprong 4—0'. Onmiddellijk na het uit zwemmen plaatst Seubring den bal goed naar De Vries, die opnieuw scoort (50). Nog eens probeert Pesie 't met een snellen rush op het Waterrattendoel, maar als ook dit mislukt, is het met den tegenstand van Neptunus ge daan. Wanneer Van Koningsbrugge op zwemt geeft hij op het juiste moment over aan Kol lerie, die geen fout maakt (6—0). Even later scoort Kollerie opnieuw (70). Hierbij bleef het Dames; DE WATERRATTEN—NEREUS II. (1—0). Reeds bij het begin zijn De Waterratten in den aanval, doch het schieten is slecht, waardoor kansen verloren gaan. Er worden veel overtredingen begaan, zoodat er niet veel moois te zien wordt gegeven. Voor de rust wordt niet gescoord. Onmiddellijk na het uitzwemmen ondernemen De Waterratten een snellen aanval; na goed samenspel weet mej. Kuiper te scoren (10). Nereus komt nu iets meer in den aanval doch zij weet voor 't doel de kansen niet te ge bruiken. De Waterratten hadden de volgende opstelling: N. Kollerie. M. Kuiper, mevr. Luttikhuizen—Kollerie, A. v. d. Pol, M. Beelen, L. Houben, P. Stammes. POSTDUIVEN. DE SNELVLIEGER. Uitslag der wedvlucht van Moulins. af stand 655 K.M. De duiven werden losgelaten 7 uur. wind N.W. tot Z.W. P. J. v. Daalen 1 2 3 6 J. Munnig 4 10. J. J Petri 5, W. Petrie 7 12, P. A. Bosse 8 9 14, H. Roosdorf 11 13 P. Dik 15 COLUMBA. Uitslag der wedvlucht van Moulins: Ph Boeree 1 4 7, M. C. Fehres 2 3 6 8, L. Gim- brère 5. DE BONTE DUIF. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Pont St. Maxence. Afstand 371 Kilometer. Duiven los 6.30 uur. Wind Z.W. De prijzen werden als volgt behaald: F. Kuiken 14 9; P. H. Brakel 2 5 8: F. M. Heerkens Thijssen 3 6 7; J. J. Kan 10. Eerstgetoonde duif 11 uur 53 min. 25 sec. Laatstgetoonde duif 12 uur 44 min. 27 sec. BILJARTEN. RECORDVERBETERING. Het Nederlandsch record van het algemeen proportioneel gemiddelde pentathlon (vijf kamp'. dat op naam stond van onzen nieuwen wereldkampioen J. H. Sweering met 27.03, werd in het onlangs te Malo-les-Bains (bij Duinkerken in Frankrijk) gehouden wereld kampioenschap 1935-1936 om dezen titel, dien hij daar behaalde, door hem zelf verbeterd en gebracht op 30.42. ZILVEREN JUBILEUM NED- BILJARTBOND. De Nederlandsche Biljartbond zal op 19 Sep tember e.k. 25 jaar bestaan Dit. jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Op de jaarlijk- sche algemeene vergadering, welke a s. Za- t"' dag te Amsterdam in Krasnapolsky gehou- •it'ii wordt, zal de voorzitter, jhr. dr. J. C. Mollerus. de bijzondere aandacht der afge vaardigden op dit feit vestigen. DAMMEN. IIAARL. DAMCLUB WINT CORRESPON DENTIE-WEDSTRIJD. De Haarlemsche Damclub speelde tegen de Damvereeniging „D. O. S." te Groningen een cox respondentie-par tij Na een zeer fraaien strijd is deze partij ge wonnen door de Haarlemsche Damclub, die nu in het bezit komt van de hiervoor uitge loofde medaille. JUBILEUMWEDSTRIJDEN NED. DAMBOND. In de Jubileumwedstrijden, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Neaerl. Dambond, kwamen in de groep Haarlemsche Damclub 1ste klasse vier van de zes cieelnemers met gelijk aantal punten op de eerste plaats aan. Thans spelen oeze vier deelnemers een her kamp (halve competitie) waarvan de stand thans als volgt luidt: gesp.gew.rem verl.pnt. Chr. Gerritsen 110 0 2 J. J. van Kesteren 110 0 2 C. Kool 10 0 10 K. Olij 10 0 10 WIELRIJDEN. „ACHILLES". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag haar wekelijkschen baanclub-wedstrijd. Er verschenen 33 renners aan den start. Het was een mooie wedstrijd, daar er veel strijd werd geleverd, vooral in den koppelwedstrijd. Voor dezen wedstrijd was f 2.50 uitgeloofd voor hem, die het eerst een ronde uitliep. Ieder koppel probeerde een ronde uit te loopen. wat niet zoo gemakkelijk ging. totdat Van WeesKlinkenberg er in slaagde, een ronde uit te loopen. Verder werden er 2 premies van 50 sigaret ten en 2 worsten uitgeloofd, waarop Siebe ling.Jansen beslag wisten te leggen. De uitslag is als volgt: Ploegachtervolging 20 ronden. De ploeg B. v. d. Aart, Buijs, Jan sen, de Vries, liep 20 M. in op de ploeg Gruijters. Siebeling, Rusman, Ligthart. tijd 5 min. 13 1/5 sec. Wedstrijd voor C-klasse 25 ronden, 5 klas sementen. Ie kl. 1. Koelemij, 2. Schouten, 3. de Klerk. 4. v. Sprundel, 5. Schoorl. 2e kl. 1. Koelemij. 2. Schouten, 3. v. Sprun del. 4. Schoorl, de Klerk (niet geplaatst.) 3e kl. 1. v. Sprundel, 2. Koelemij, 3. de Klerk, 4. Schoorl, 5. Schouten. 4e kl. Koelemij, 2. v. Sprundel, 3. de Klerk, 4. Schoorl, 5. Schouten. 5e kl. 1. Koelemij, 2. de Klerk, 3. Schouten, 4. v. Sprundel, 5 Schoorl, Totale uitslag: 1. Koelemij 24 p 2. v. Sprun del 15 p.. 3. de Klerk 14 p., 4. Schouten 13 p.. 5. Schoorl 8 p. Afval-race A en B-klasse. 1. Jongeneelen, 2. Klinkenberg, 3. Kemp, 4. Oosterbaan, 5. Groenendijk. Handicaprace A en B-klasse 25 ronden, tijd 6 min. 46 3/5 sec. 1. Buijs 20 M., 2. B. v. d. Aart start, 3. Rusman 40 M., 4. Jansen 100 M. 5. Ligthart 60 M. voorgift. Australische achtervolging voor C-klasse en Juniores. Van Sprundel wist deze te win nen. 200 M. tijdrace A en B-klasse: 1. Ligthart 13 2//5 sec. 2. Klomp, Kemp 13 4/5 sec. 3. Jongeneelen, de Veer 14 sec., 4. Oos terbaan 14 2/5 sec. 5. Klinkenberg, Groenen dijk 14 3/5 sec. Koppelwedstrijd A en B-klasse 150 ronden 3 klassementen tijd 41 min. 14 4/5 sec. Acht koppels kwamen in de baan. 1. van Wees. Klinkenberg 1 ronde uitge- loopen 7 p., 2. Siebeling, Jansen 14 p., 3. Buijs, Gruijters 9 p., 4. Jongeneelen, B. de Vries 6 p., 5. Groenendijk, Schrama 6 p. LAWNTENNIS. HET WIMBLEDON-TOURNOOI. Timmer tegen Williams. Uit Londen: De loting van het Wimbledon- tournooi heerenenkelspel had, voor wat de Nederlandsche inschrijvingen betreft, tot re sultaat, dat Timmer in het bovenste kwart in de eerste ronde uitkomt tegen Williams. De winnaar speelt in de tweede ronde tegen den Amerikaan Van Rijn, die zoo goed als zeker zijn partij van de eerste ronde zal winnen. In het tweede kwart komt Hughan tegen den Japanner Itoh in het veld. De winnaar dezer partij vindt óf B'awarowski, den Oostenrijkschen Daviscupspeler óf den Noor Haanes tegen over zich. In het derde kwart speelt Knottenbelt tegen Petera. De winnaar hiervan komt uit in de tweede ronde tegen Van der Eynde of Harrison. In het laatste kwart speelt Van Swol in zijn eersten wed strijd tegen Cunningham. Mocht hij als win naar uit deze ronde te voorschijn komen, dan krijgt hij Breese, den Amerikaan, of Lee, den bekenden Engelschen speler tegenover zich. De geplaatste paren in het heeren dubbel spel zijn van boven naar beneden als volgt in gedeeld: Crawford—Quist (Australië.), Budge Mako V.S.), Hughes—Tuckey (Engeland), Allison—Van Rijn (V.S.). In het tweede kwart hebben Timmer en Knottenbelt geloot tegen het Engelsche dub bel Attewell—Harrison of Hare—Wilde. In het derde kwart spelen Hughan en Van Swol in de eerste ronde tegen Siba en Robert son (Tsjecho-Slowakije—Ver. Staten). Het gemengd en het damesdubbelspel. Uit Londen: De geplaatste paren in het ge mengd dubbelspel van Wimbledon zijn als volgt van boven naar onder verdeeld: Mevrouw Fabyan en Budge (V. S.), mevr. Sperling—Malfroy (Denemarken—Nieuw Zeeland), mej. Noel—Borotra (Engeland— Frankrijk) en Dorothy Round—Perry (En geland). In het tweede kwart heeft het Nederland sche paar mej. Terwindt en Knottenbelt in de eerste ronde een bye. In het derde kwart peelt de Engelsch-Ne- derlandsche combinatie mej. Patserson—Van Swol tegen mevr. MarriottWarl.ett. Mej. Rollin Couquerque en Timmer hebben een bve in de eerste ronde. Zi; zijn in het vierde" kwart geklasseerd en komen direct te gen een al heel moeilijk te overwinnen paar, de Amerik. Wightmancupspeelster Bab- cock en haar partner, den Daviscupspeler Mako. Het damesdubbelspel. De geplaatste damesdubbels zijn van boven naar beneden: mevr. FabyanHelen Jacobs (V. S.). mej. Jedrezejowskamej. Noel (Po len—Engeland), mevr. Mathieu—mej. Yorke (FrankrijkEngeland). mej. Jamesmej. Stammers (Engeland—Ned.), mej. Terwindt en mej. Rollin Couquerque hebben in de bo venste speelhelft een bye, vervolgens komen zij tegen de Engelsche speelsters Marquiss— Riddell. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Hedenavond Haarlem-Kinheim We herinneren er aan, dat hedenavond kwart over acht op het terrein aan den Schoterweg de eindstrijd om het kampioen schap van Haarlem tusschen Haarlem en Kinheim gespeeld wordt. Bij de roodbroeken is Smit verhinderd uit te komen. Het is nog niet bekend, wie in zijn plaats zal spelen. De elftallen worden als volgt opgesteld: Haarlem Voogd. Verhappen. Huijsmans. De la Mar. Kammeijer. Vreeken. Hartog. De Winter, Van Polanen, N. N., Visser. Kinheim: Kuilenburg, Ellen, H. Groeneveld. Rem. Raaymakers, Schoo, S. Groeneveld, W. Groeneveld, Nieman, Rozemeijer, Druijven. HONKBAL WEDSTRIJDEN VOOR SCHOOL" NEGENTALLEN. Het tweede negental van de le H.B.S. B uit Haarlem speelde gistermiddag op het terrein van de R.H.BB. te Velsen tegen het negental van het R.K. Lyceum uit Alkmaar. Vooral door fouten in het veldwerk der Haarlemmers wisten de Alkmaarsche Lyceis- ten al meteen een beurt van negen te maken Hierna verbeterde het spel der Haarlem mers aanmerkelijk, maar aangezien in het uur slechts vijf innings werden gespeeld, kon de achterstand niet meer worden inge haald. De inningscijfers waren: le H. B. 5. B II: 0 0 2 1 4 7 R.K. Lyceum: 9 2 0 1 x 12 Hierna speelde het tweede negental van de R.H.B.S. Velsen tegen de Rijks H.B.S.'ers uit Alkmaar. Op het werpen van Stada kwam van de Alkmaarders in drie beurten slechts één man op de honken. In de vierde beurt werd Stada echter ge ducht geslagen, waarom hij in de vijfde ver vangen werd door De Waard. Die had echter pas na eenigen tijd succes. De Velsenaren sloegen er in elke inning lustig op los en profiteerden van het vrij primitieve veldwerk der Alkmaarders. De inningscijfers waren: R.H.B.S. Alkmaar: 0 0 0 4 3 7 R.H.B.S, Velsen II: 5 3 6 5 x 19 Als winnaars kwamen nu tegenover elkaar R.K. Lyceum Alkmaar er. R.H.B.S. Velsen II. Ook het Lyceum was echter geen partij voor de Velsenaren. Het aantal slechte aan gooien naar de honken, samen met het aan tal doorgeschoten ballen bij den achtervanger en het aantal gemiste vangen zou voldoende geweest zijn om de Velsenaren te doen winnen. Nu kwam er nog bij dat zij al gauw kijk kregen op het werpen van Punt, zoodat er talrijke honkslagen vielen. Alleen in de derde innings maakte Alkmaar een goede beurt en ging Velsen vor nul uit. Toen in de vierde innings nog slechts één nul voor Velsen gevallen was, was de tijd verstreken en werd de wedstrijd gestaakt. De inningscijfers waren: R.H.B.S. Velsen II: 5 10 0 5 20 R.K. Lyceum Alkmaar: 2 2 3 0 7 R.H.B.S. Velsen n heeft zich dus al ge plaatst voor de halve competitie der finale. Op het terrein aan de Kleverlaan bonden eerst den strijd aan de 2e H.B.S. B II en de H.B.S. A. In de eerste beurt wist de 2e H.B.S. B een punt meer te maken dan de H.B.S. A. Maar die achterstand was spoedig ingehaald. In de tweede en vierde innings gaf Van Meel voldoende keeren vier wijd om de H.B.S. A den wedstrijd te doen winnen. In de derde beurt had de H.B.S. A niets in te brengen, maar overigens werd er geducht geslagen. Halfweg de vierde inning van H.B.S. A was de tijd verstreken en werd gestopt. De inningscijfers waren: 2e H.B.S. BH: 2112 6 H. B. S. A: 1 8 0 6 15 Hierop volgde Chr. LyceumR.H.B.S Vel sen I. Het Lyceum ging eerst aan slag, maar het duurde tot de derde beurt eer het eerste punt werd gescoord. Een aantal keeren vier- wijd bezorgde den Lyceïsten de punten. Een honkslag kwam slechts bij uitzondering voor. In totaal werden het vijf runs. Echter sneu velden twee spelers op bet derde honk dank zij goede aangooien van werper en achter vanger. Hoewel door de Velsenaren wat meer ge slagen werd, hadden zij toch ook maar één beurt, die runs opbracht. Gedeeltelijk hadden zij die nog te danken aan fouten in het veldwerk der Lyceïsten. Na vier slagbeurten van het Lyceum en drie van de R.H.B.S. was de tijd verstreken. De R.H.B.S. won dus met één run en een slagbeurt. De inningscijfers waren: Chr. Lyceum: 0 0 5 0 5 R.H.B.S. Velsen I: 0 6 0 x 6 De derde wedstrijd ging dus tusschen H. B. S. A en R.H.B.S. Velsen I. In de eerste twee beurten wist de H.B.S. A haar meer derheid te toonen. Goede honkslagen van Otto, Van Gorsselen, Hinze en Hoyer met een paar keeren vier wijd en een paar fouten van den Velsenschen werper deden hierdoor de score stijgen tot acht. Ondanks een drie- honkslag van Van Dijk en honkslagen van Cnossen, Autshoorn en Struik bracht Velsen het tot slechts drie punten. Een prachtige eenhandsche vang van Hinze had daar groot aandeei in. want daar Wezenaar was gaan loopen, maakte Hinze twee slachtoffers te gelijk. In de derde beurt bedierf echter H.B.S. A haar goede kans. Iets dat vrijwel nooit voor komt, gebeurde hier: er ging een verkeerde speler aan slag. Zoo kostte het Velsen weinig moeite de inning met nul te beëindigen. In hun slagbeurt profiteerden de Velsena ren echter van de talrijke fouten der Haar lemmers. Ferment. Autshoorn e.a. sloegen er bovendien lustig op los en een Velsensche inning van tien deed de Haarlemsche voor sprong te niet. De inningscijfers waren: R.H.B.S. Velsen I: 3 0 10 13 H. B. S. A: 4 4 0 =8 Door deze overwinirig heeft dus ook de R.H.B.S. Velsen I zich geplaatst voor de halve competitie der finale. HOCKEY. Bloemendaal en M. H. C. Fusie tot stand gekomen. Woensdagavond heeft in Hotel „Zomer- zorg" de vergadering plaats gehad van de Hockeyclubs Bloemendaal en M.H.C.. waar in definitief tot fusie van deze beide clubs is besloten. De vergadering, die geleid werd door den heer H. André de la Porte en die zich in een groote belangstelling mocht ver heugen. had een vlot verloop. De naam van de nieuwe club is ..Bdoe- mendaal) M'usschem Hiaarlem' C'ombina- tieDe clubkleuren zijn oranje-wit. nl. een oranje shirt en witte pantalon en kousen. Op het shirt bevindt zich een Musschen-insigne (een musch op een tak'. Het huishoudelijk reglement, statuten en contributie werden vastgesteld. Vier leden van M.H.C. en drie van Bloe mendaal werden tot bestuursleden gekozen, nl. de heeren H. André de la Porte. voorzit ter: E. G. Bouwer Sr.. vice-voorzitter: M. J. Gunning, secretaris; R. Mulder, tweede se cretaris: E. G. Bouwer Jr.. penningmeester: Dr. W. H. Bierman en A. Land, commissaris sen. De commissie voor de samenstelling van de elftallen, clubblad enz. bestaat uit: E. G. Bouwer Sr.. Jhr. G. Eliass. W. van Olphen. P. H. Schouten en een nog nader te benoe men Bloemendaler. ATHLETIEK. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. Naar wij vernemen zijn de volgende presta ties als Nederlandsche records door de betref fende commissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie erkend: Hoogspringen met aanloop 1.946 Meter R. J. Brasser gevestigd op 17 Mei 1936 te Am sterdam. Twee Engelsche mijlen wegrecord 9 min. 49 sec. S. Petit gevestigd op 2 Mei 193C te Utrecht. 10 Engelsche mijlen £3 min. 40,2 sec. W. J. Bakker gevestigd op 31 Mei 1936 te Amsterdam. Verspringen met aanloop 7.37 Meter H. de Boer 7 Juli 1928 te Londen. Omtrent dit laatste record kunnen wij op merken, dat eerst seedrt het vorig jaar de mogelijkheid open staat, dat prestaties, door landgenooten op buitenlandse!) banen ge maakt. als Nederlandsch record kunnen wor den erkend. Zoo is het 800 Meter record van Paulen, gevestigd in Kopenhagen 1922. onlangs pas als Nederlandsch record gehomologeerd; hetzelfde was het ge,al met den hinkstap- sprong van Peeters. Met bovenstaande -ecordtrkenning van 7.37 Meter vervalt het Nederlandsch record van H de Boer, dat op 7.32 Meter stond, gevestiga op 30 Augustus 1931 te Den Haag. OLYMPISCHE SPELEN. SPANJE IN IEDER GEVAL NAAR BERLIJN. Uit Barcelona: Het Spaansche Olympisch Comité heeft verklaard, dat Spanje in ieder geval aan de a.s. Olympische Spelen te Ber lijn zal deelnemen, ook, indien de regeering geen geld voor de uitzending wenscht beschik baar te stellen SCHAKEN. SPIELMANN—VAN DEN BOSCH. Dinsdagavond is te Rotterdam de negende partij van de schaakmatch SpielmannVan den Bosch gespeeld, Bij den 38sten zet gaf laatstgenoemde den strijd op. De stand luidt thuis: Spielmann 5 en Van den Bosch 3 p. AUTOMOBILISME. WELKE PASSEN ZIJN REEDS BERIJDBAAR? De K. N. A. C. schrijft ons: Nu het reissei- zoen weer is gekomen, zullen vele lezers zich de vraag stellen, welke passen zij reeds kun nen berijden en welke nog zijn gesloten we gens een teveel aan sneeuw. De volgende passen zijn in Zwitserland nog niet te passeeren: Albulla, Bernina, Furka, Grimsel, Groote St Bernard, St. Gothard. Spliïgen, Umbrail en de St Bernhardm. Wan neer de weersomstandigheden gunstig blijven, zullen bovengenoemde bergwegen nog aan het einde van deze maand geopend worden. Zonder kettingen berijdbaar en zoo goed als geheel sneeuwvrij zijn de Brünig pas. Fluela-, Forclaz-, Jaun-. Jogne-, Julier-, Klausen-, Lenzerheide-. Lukmanier-, Maloja, Morgins-, Mosses-, Ofen-, Overalp- en de Pillonpas. In Frankrijk zijn de bergpassen in de Py reneeën geheel sneeuwvrij, evenals in de Jura. De Fransche Alpenwegen zullen eind Juni alle geopend zijn. In Italië zijn niet berijdbaar: Cereda. Fal- zarego. Gavia. Ferrara. Giovo. Pordoi. Sella en de Stelvio. De Dolomitenweg zal tot 20 Juni gesloten zijn wegens uit te voeren werkzaam heden. Wal Oostenrijk betreft: de Arlberg is ge heel sneeuwvrij. De Groszglo-'mer is gedeel telijk berijdbaar en zal tegen het einde van de maand Juni geheel worden geopend. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Woensdag begonnen wed strijden is als volgt: Derbyshire 152 tegen So merset 1165. Hint nam 7 wickets voor 49. Minor Counties 218 tegen de Britsch Indiërs 621. In een strijd met lage totalen kreeg Kent 116 tegen Notts 78 met 38 runs de leiding op de 1ste innings. Todd (626) en Watt (440) bij Kent en Voce met 740 bij Notts deden prachtig werk met den bal. In de 2de innings herstelde Notts zich eenigszins door 702 te rcorên. Yorkshire 125 (Nichols 541) faalde tegen Essex 151—6 en schijnt uit vorm te zijn De achterstand op Kent is reeds zoo gfoot dat een hernieuwd kampioenschap in dit seizoen wel uitgesloten geacht mag worden. Glamorgan 233 (Smart 122) tegen Lancs Northants 298 tegen Middlesex. Surrey scoorde 3503 tegen Hants waarvan Barling 130 en Gregory 106. DE AANSLAG OP HET SPAANSCHE EX-KAMERLID ORTEGA Y GASSET. Blijkens een Stefani-bericht uit Madrid is de dader van den aanslag op den radicaal- socialistischen oud-afgevaardigde Ortega y Gasset, broer van den schrijver, veroordeeld tot 26 jaar opsluiting. Rede van minister Gelissen Over techniek en mensch. „Waarom zou 48 uur de grens der arbeids- beperking zijn?" Woensdagavond is aan boord van de ..Sta tendam'". die zich te Amsterdam bevindt, een gala-maaltijd gehouden van de deelnemers aan de beide electriciteitscongressen. welke te Scheveningen zijn gehouden. Minister Gelissen sprak de congressisten toe in het Fransch. Hij wees er daarbij op. dat de ontwikkeling van onze maatschappij ons voortdurend een wisselwerking toont tus schen de behoeften van dAi mensch eenerzijds en de practische resultaten van de natuurwe tenschap anderzijds. „Dank zij den toepassingen van het weten schappelijk onderzoek, kunnen de bestaande of latente behoeften van de maatschappij be vredigd worden. Anderzijds scheppen de resultaten, welke op het gebied der natuur wetenschappen worden verkregen, met be trekking tot de toegepaste physica en schei kunde, voortdurend nieuwe behoeften". Het is niet gemakkelijk, he primaire ele ment dezer evolutie te onderscheiden, maar onbetwistbaar hebben wij aan de toepassingen der natuurwetenschap grooter.deels het ver hoogde peil van het maatschappelijk leven te danken, dat wij hebben bereikt. Het zijn de technische wetenschappen, welke den grondslag van elke industrie vor men. Wie de techniek beheerscht. bPheerscht eveneens de industrie. En toch kan de inge nieur, deze technisch-physische geest, den handelsman niet ontberen, die op het econo mische plan de gedachten in practijk brengt, welke in het technische brein zijn geboren. Overigens vergete de handelsman niet, dat de economische mogelijkheden in de technische haar grens vinden. De ingenieur schept nieuwe werkgelegen heid. Maar ook kan. dank zij hem. de mensch een steeds toenemende hoeveelheid arbeid ver richten ten koste var. steeds minder moeite en in steeds minder tijd. Bij het einde der vorige eeuw werkte de arbeider meer dan zestig uren per week, nu zijn hem 43 uren voldoende, hoewel tevens de maatschappelijke en economische omstandigheden belangrijk zijn verbeterd. En waarom zou 48 uur de grens zijn der arbeidstijd-beperking? Is er geen band tusschen de ontwikkeling der techniek en den duur van den werktijd? Indien de politici, de sociologen en de econo men der verschillende landen de gevolgen aan vaardden van de stelling, dat de mechanische werkzaamheid den mensch van een deel van zijn arbeid ontheft, zou dit ons dichter bren gen bij een kortere werkweek, dan wij nu zijn. De weidaden van den technischen intellec tueel. den ingenieur, zouden zoo komen ten voordeele van de geheele menschheid, in den vorm van een meer beperkten arbeidsduur. De mensch, instrument van productie, is eveneens en bovenal het doel der productie, want wij brengen voort ter bevrediging van de behoeften des menschen zelf. Een beter begrip van deze waarheid en haar toepassing in de werkelijkheid zouden weldra de werkloosheid hebben doen verdwijnen, welke uit de rationa lisatie voortkomt. („Begrijpt mij wel", aldus de minister, „over de werkloosheid, gevolg der economische om standigheden, spreek ik niet."i) De minister merkte nog op, dat de ingenieur tegelijkertijd bevelvoerder en dienaar is. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam 17 v. Vlissingen te Amst. Nebraska Rott. n. Vanc. 15 v. Victoria (B.C.) Drechtdijk Rot. n. Vanc. 16 v. Londen. Leerdam Philadelphia n. Rott. 16 v. N.-York. Volendam 16 v. Rott. te New-York. Lochkatrine Vanc. n. Rott. 9 v. Los Angeles. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uitreis) 17 t,e Port Pirie. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisreis) 15 v. Manilla. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitreis) p. 16 Dover. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 16 van Catania n. Tarragona. Ajax 16 van Amsterdam te Oporto. Ariadne 16 van Danzig n. Kopenhagen. Bennekom Amst. n. Chili 15 te Cristobal. Deucalion 16 van Napels naar Palermo. Juno 17 van Amsterdam naar Malaga. Titus 16 van Vigo naar Cadix. Vulcanus 16 van Barcelona naar Piraeus. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitreis) 16 te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitreis) p. 17 Suez. Djambi (uitreis) p. 16 Gibraltar. Kota Baroe (thuisreis) 16 v. Padang. Kota Pinang (uitreis) 15 v. Padang. ROTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisreis) 16 v. Rio Jan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano 17 v. Hamburg te Amst. Joh. de Witt 16 v. Amsterdam te Lissabon. Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) 17 te Genua. Poelau Laut 16 v. Amsterdam te Hamburg. Poelau Roebiah (uitr.) p. 16 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Orestes Hankow n. Rott. 15 te Singapore. Perseus 16 van Kobe naar Rotterdam. City of Brisbane Saigon n. Rott. 15 te Cebu. Radnorshire 16 van Dairen n. Rotterdam, City of Bristol Japan n. Rotterdam 17 van Londen (verb.) Aeneas Japan n. Rott. vertr. 20 v. Londen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Hercules 17 Juni van Izmir te Stamboul. Orestes 16 Juni van Zante naar Algiers. Bennekom. Amsterdam n. Chili 12 v. Curacao Baralt 6 van Curasao n. Boven win dsche eil. Atlas 4 Juni van Curacao naar San Domingo. Telemon 13 Juni van Callao naar Talara. Deucalion 17 Juni van Palermo naar Messina Trajanus 17 van Amsterdam naar Hamburg. Orpheus 17 van Amsterdam n. Kopenhagen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland 17 van Amsterdam n. Hamb. Amstelland 17 van Amsterdam n. B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Leartes Batavia n. Amsterdam 17 v. Belawan Phrontis Amst. n. Java 17 te Port Said. City of Wellington, Dairen n. Rott. 17 van. Aden. Eurybates. Batavia n. Amsterdam p. 17 Gibr. 4gamemnon, Japan n. Rott. 17 te Mars. City of Mobile, Japan n. Rott. 17 van Sin gapore. Alcinous Batavia n. Amst. p. 17 Perim. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen 17 van Amsterdam naar Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13