VOORD S.KromN.v. $5^ )amg!£? I. C. HAAN HUIS- EN TUINKLEEDING DONDERDAG 18 JUNI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Ons Wekelijksch Knippatroon De patronen zijn in de standaardmaat te verkrijgen tegen den prijs van 15 ots. per stuk. Deze standaardmaat is de volgende: •bovenwijdte: 102 c.M.; taillewijdte 87 c.M.; heupwijdte: 107 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het pa troon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 643: aardige middagjurk van effen of bedrukte zijde. Het origineele bovenstuk is er op berekend de draagster slanker te doen schijnen. Benoodigd materiaal: 4 meter zijde van 100 centimeter breedte. Nr. 644: bijzonder aardige jurk van soe pele zomerstof. Benoodigd materiaal: 4 me ter van 100 centimeter breedte. Deze patronen zijn dus in de standaard- maat tegen den bovenvermelden prijs van 15 ets. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ots. portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon op te geven emtevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermelden. We maken er onze lezeressen op attent, dat we bovenstaande patronen ook naar maat leveren. Prijs wordt dan 50 ets. per stuk. We leveren verder niet alleen patronen van de gepubliceerde modellen; doch van ieder gewenscht model. Toezending van afbeelding of schetsje, met vermelding van maten is voldoende. Prijs van deze patronen naar maat wordt voor een mantel: 60 ets.; voor een japon: 50 ets.; voor lingerie en kinderkleeding 40 ots. en voor blouse of rok 30 ets. per stuk. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG: juliennesoep; varkensschijf, gestoofde selderij, gekookte aardappelen; vruchtenbavaroise. MAANDAG: kalfslappen, doppers, gekookte aardappe len; diplomaatpudding DINSDAG: varkenscarbonaden, peulen, gekookte aardappelen; aardbeiencompöte WOENSDAG: kalfsragout, zuring, citroensaus, gekookte aardappelen; amandelrijst DONDERDAG: gevulde slakropjes, gekookte aardappelen, eierpannekoekjes. VRIJDAG: harde eieren, spinazie, gebakken aardap pelen: wentelteefjes; ZATERDAG: gehakt, worteltjes, gekookte aardappelen, griespudding. RECEPTEN AARDBEIENCOMPÖTE. Wanneer wij een schaal aardbeien hebben, die al wat donker gekleurd is door het lange staan, maken wij er als volgt een smakelijke compote van: Wasch de aardbeien, zet ze op met weinig water en breng ze aan de kook. Doe dan een paar lepels suiker in een kommetje met een halve theelepel kaneel en een snuifje zout, en voeg er het sap van een citroen bij. Roer dit voorzichtig door de aardbeien en bind de com pote zoo noodig nog met wat sago. Dien het gerecht koud. KALFSRAGOUT. Laat bouillon trekken van kalfspoulet. Ver warm daarna boter, bloem en een gesnipperd uitje met elkaar, zoodat ze geel van kleur wordt. Maak hiervan een saus met de bouillon, laurierblad en een Spaansche peper, en iaat deze saus gedurende minstens een kwartier langzaam trekken. Zeef ze daarna, voeg er een eetlepel Madera of witte wijn aan toe en laat hierin de poulet nog even stoven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll!. CHEM. REINIGEN HEERENCOSTUUMS 2.— MANTELS ƒ2 JAPONNEN vanaf 1.25 WOLLEN DEKENS0.60 25 PCT. KORTING VERFPRIJZEN WINKEL: ZIJLSTRAAT 57, TELEFOON 16387 Winkel; IJmuiden, Kennemerlaan 27, Tel. 112 (Adv. Ingez. Med.) Gebreid Jongenspakje (2 jaar) Dit pakje van donkerblauw en witte lavenda wol (11/4 donkerbl. en 1/4 wit, pennen no. 3) wordt in de breedte gebreid, in gewone „rib bels", dus steeds recht breien. Elke witte en blauwe streep is 5 ribbels bd'eer, dus 10 pen nen. We beginnen bij de linkerzijnaad en zetten hiervoor 50 st. op. Na 5 ribbels maken we om de andere pen aan den armsgatkant van de laatste steek 2, tot 54 st. Nadat we 12 ribbels hebben, maken we in 1 X 16 st. bij, zoodat we op schouderhoogte komen en breien dan 9 ribbels ctelkens de 5 ribbels van kleur wis selen!! Daarna kanten we de 16 st. van den schouder weer af en breien voor den hals 7 strepen 35 ribbels. Nu worden de 16 st. weer bijgemaakt voor den tweeden schouder en 9 ribbels gebreid. Daarna worden weer 16 st. voor het armsgat afgekant en dan aan den armgat-kant telkens om de pen de laatste 2 st. tezamen gebreid tot er nog 50 st. opstaan, daarna weer 5 ribbels. De rug is gelijk aan het voorpand, maar het halsje wordt daar iets hooger, zoodat we voor den hals geen 16 st. maar 12 st. afkanten, die we er aan de andere zijde weer bijmaken. Mouw: Deze wordt in de lengte gebreid. We beginnen aan den ondernaad en zetten daarvoor 10 st. op. Nu breien we 10 ribbels. Dan maken we aan den armsgatkant om de pen van de laatste steek 2 steken tot er 24 st. op de pen zijn. Nu 8 ribbels breien en dan weer om de pen afminderen tot 10 st. en 10 ribbels. (Ook de mouw elke 5 ribbels van kleur wisselen.) Het pasje om hals en mouwen wordt ge haakt van vasten. Langs de schouders 15 vas ten, aan den voorkant 28. Om een moolen hoek te krijgen slaan we bij het hoekpunt telkens 2 vasten over (1 van den schouder en 1 van den voorkant) waardoor vanzelf een vier kante hoek ontstaat. De halspas is 7 toeren hoog. Daarna haken we aan den onderkant van de halspas nog eens 2 toeren bij, dan ligt" het pasje meer op het werk. Hiervoor meerderen we aan de hoeken natuurlijk 2 st. Het biesje van de mouw is 4 toeren aan haken, daarna nog 2 toeren ophaken. De schoudertjes blijven open en sluiten met lusjes en knoopen. Broek: De broek bestaat uit een linker en een rechter helft en wordt ook in de breedte in ribbels gebreid. We beginnen bij het kruis en zetten 1 st. op. Van deze steek maken we 2, daarna 4, 6, 8 enz. tot 16 st. Telkens na de meerdering overbreien. Dan maken we om de andere pen aan den bovenkant telkens 3 st. bij (bij opzetten) en aan den onderkant 2 st. enz. tot 56 st. Nu maken we aan den pijpkant in een keer 6 st. bij en aan den bo venkant om de andere pen telkens 2 st. tot er 70 st. opstaan. Dan aan den bovenkant nog 5 st. bijmaken en met deze 75 st. 30 ribbels breien. Nu zijn we aan den zijnaad en moet de broek van achteren iets hooger worden. Om de 2 ribbels maken we hiervoor 1 st. bij. tot er 90 st. opstaan. Dan breien we tot er 70 ribbels bij de pijp zijn, dan aan den pijp kant 6 st. afkanten, en daarna telkens 2 st. (om de pen) tot er 10 st. afgeminderd zijn. Daarna aan den pijpkant telkens 2 st. en aan den bovenkant telkens 11 (om de pen!) tot er nog 28 st. over zijn. %an aan den boven kant in een keer 7 st. afkanten. en daarna aan den bovenkant telkens 2, aan den pijpkant 1 st. afkanten, tot er 1 st. overblijft. Hierdoor hebben we aan den achterkant een goede ronding. De andere helft is een spiegelbeeld van de le en de twee helften worden nu dicht genaaid. De pijp 2 c.M. omgeslagen en omge zoomd. De afwerking aan den bovenkant van de broek is het eenvoudigst, door een zoom in te stikken met de machine van ongeveer 2 c.M., aan den bovenkant op 't randje nog een keer doorstikken en er een plat elastiek in te doen. Daarna wordt alles weer met een vochtige doek gestreken. Sp.—Th. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Vlekken van vliegenvuil in stoffen, die be stand zijn tegen zeepsop, kunnen worden weggewasschen. Is het vuil terecht gekomen in gekleurde zijde, dan moet men het te wasschen stuk eerst 5 minuten weeken in koud water met zout (voor zijde nooit azijn gebruiken). Dan wascht men de zijde in een lauw of koud sop van zachte zeep. spoelt eenige malen na in koud water, strijkt de zij aan den verkeerden kant droog en strijkt ze daarna aan den rechterkant. Bij lampekap- pen, waaraan de zijde vastzit op het geraam te. maakt men gebruik van een zachte spons gedoopt in bovengenoemde vloeistoffen. VANAF HEDEN IS FAWILLEM^ """vervormen VERVEN EN STOOMEN f'W1LHEIMINASTR". 16 TEL'. 16884 Geopend tot 6.30 u. n.m. Zaterdags tot 4 u. n m. (Adv. Ingez. Med.) Bartel;jorisstr. 39-41, Tel. 10250 (Adv. Ingez. Med.) EEN VACANTIE THUIS „Wat gaan we in de vacantie doen?" op pert moeder een dezer dagen. „Nu dat weet je toch thuisblijven, is va- der's wat onwillige antwoord. „Ja, dat weet ik ook wel, maar we kunnen toch nog wel plannetjes maken, al mag het geen geld kosten." Neen, dat vindt vader totaal onnoodig; bo vendien duurt het immers nog zoo lang, voor dat hij vacantie krijgt, nog wel zes weken, en wie weet wat er allemaal in dien tijd gebeu ren kan! Daartegen verzet moeder zich met kracht: vader heeft nu juist vacantie gevraagd in denzelfden tijd als de schoolvacantie van de kinderen, nu moeten ze daarvan toch ook profiteeren! Als vader met plannetjes wil wachten, tot de tijden beter zijn, gebeurt er nooit iets, en z ij weet wel uitgangetjes, die weinig of hee- lemaal geen geld kosten. Dat vinden de kinderen een fijn denk beeld, zij steken de hoofden bij elkaar en bedenken van allerlei; een fietstocht met bo terhammen mee, een duinwandeling, een hee- len dag aan het strand, een tochtje naar Schiphol, een ping-pong-competitie in den tuin, een heerlijke knoei-kookdag voor de meisjes met haar vriendinnen, wat natuurlijk echt broederlijk protest uitlokt van de jon gens, die aankondigen dat zij dien dag dan maar zullen gaan visschen, en meer van der gelijke gezelligheden. Moeder belooft plechtig, dat zij de huishou ding in die dagen maar zoowat zal laten loo- pen: wat zullen ze een schik hebben, de voor pret is geweldig, maar vader zet op dit alles een domper, door vol te houden dat hij niet van plan is vooruit zijn vacantie in te deelen en dat hij „weieens zal zien"; al die gejaagde plannetjes-zus en dagindeelingen-zoo, hij is moe en wil fijn luieren. Als de zes weken om zijn. en de vacantie van vader is aangebroken blijft hij den eer sten morgen heerlijk uitslapen, kleedt zich op zijn gemak aan en slentert dan tuin wat in. Na de koffie gaat hij met een boek in een luien stoel slapen, en na het middagmaal loopt hij genoegelijk een straatje om. Den tweeden dag gaat het net zoo, den derden dag verwondert hij zich erover, dat de kinderen nooit thuis zijn, maar moeder zegt, dat zij ze geen ongelijk kan geven: zij hebben hun vacantieplannetjes nu eenmaal gemaakt, en als vader dan niet meewil, voe ren zij ze wel zonder hem uit. Als het den vierden dag regent, wordt de ping-pong-competitie in huis gehouden, waartegen vader protesteert omdat het zoo'n herrie is als hij slapen wil. Zoo verstrijken veertien kostelijke vacantie- dagen op sluipende voeten, vader gaat naar zijn kantoor terug, en hoort met wat wrange belangstelling de vacantieverhalen van zijn collega's aan: hij kon niet op reis, hij had geen geld, hij heeft zich thuis verveeld. En een maand later heeft hij het gevoel, dat hij nooit vacantie heeft gehad. Maar dat ligt niet aan het feit, dat er geen geld was voor reizen, maar omdat vader geen plannetjes wilde maken, en niet anders heeft gedaan dan den eenen dag op den anderen verlummelen. Misschien doet in een ander geval moeder of een van de kinderen iets dergelijks: laten de andere leden van het gezin dan probeeren zoo'n verslofte vacantie te voorkomen; wie niet bepaald overspannen is, heeft meer be hoefte aan vrije dagen met afwisseling dan aan enkel luieren. E. E. J.—P. Het is nog niet lang geleden, dat men een aparte kleeding heeft gecreëerd voor het ver blijf in den tuin. De bezitster van een tuin hoeft zomers niet uit te gaan. Waarom zou zij bezoeken afleggen? Men bewijst kennissen en vrienden een veel grooter genoegen, als men hen uitnoodigt en een klein tuinpartijtje geeft. Maar hiervoor moet men gemakkelijke klee ding hebben. Het best kan men een broekrok dragen. In ieder geval is het werken in den tuin in zoo'n kleeding een waar plezier. Boven de broekrok hoort een eenvoudige sportblouse. Een poloblouse is nog het geschiktst. Vroolijke kleurrijke samenstellingen zijn gewenscht. Is de broek bijvoorbeeld donkerblauw, dan kan men een lichtblauwe of roode blouse erboven dragen. Alleen als er bezoek komt en men geen rwaar werk moet verrichten, kan men een vlot wit blousje aantrekken en knoopt er een fleu rig driehoekig shawltje op. 's Zondags draagt men aan de ontbijttafel een happy-coat over de broek: deze moet echter niet van zijde zijn, maar liever van goedkoop katoen met een Ja- pansch motief, bijvoorbeeld draken, kleine huisjes of exotische bloemen. Dit maakt een heel aardig effect. Voor koele dagen en ook voor de reis heeft men tegenwoordig ochtendrokken, die men aan twee kanten kan dragen. Hierin overheer- schen zachte kleuren, meestal rose, lichtblauw lila of zacht groen. Heel leuk is ook effen zijde afgezet met gebloemde kunstzijde. De snit lijkt op de gewaden uit de oudheid, die de bewe gingen niet belemmeren en waarover heen een koord of riem wordt gedragen De tegenwoordige mode maakt het de vrou wen dus gemakkelijk er in huis leuk uit te zien met geringe middelen. Om een laag uit gesneden tuinjapon „salonfahig" te maken, kan men een effen bolerotje overgooien. Nog moderner is het om voor dit geval een wasch- echte shawl met Perzische of boeren-motieven gereed te houden en deze op de jurk strikken, het liefst met de punten naar rechts. Tuin- kleeding, die met matrozenkragen en gouden knoopen zijn afgezet, kan men ook op het strand gebruiken. Daar men er rekening mee moet houden in den tuin ook dikwijls onder de felle zon te moeten werken, kan men van het zelfde gesd als de tuin jurk ook een noed met een breeden rand maken. De band om den hoed kan dan harmoniëeren met de ceintuur om de jurk. Als schoeisel kan men het best gemakke lijke sandaaltjes dragen, die tegenwoordig in allerlei vroolijke kleuren te krijgen zijn. Voor zomersche regendagen heeft men he den ten dage ook sportieve modellen van re genjassen. Meestal sluiten ze hoog aan den hals en hebben een rond kraagje. De diepe zakken, die onmisbaar zijn bij een regenjas, ontbreken natuurlijk niet. Een leuk klein mutsje voltooit het geheel. Hierboven vindt men enkele aardige voor beelden van tuin kleeding: 1. Eenvoudig jurk ie van gespikkeld goed met pofmouwtjes en zakken. 2. Getailleerde rok van donkerblauw linnen met schouderbanden en een rokbroekmodel. Een eenvoudige blouse met rood-witte ruitjes steekt hierbij aardig af. 3. Linnen broek met een rood linnen jakje, waarop een monogram en witte parelmoer knoopjes. 4. Tuin jurk van schuin gestreept goed met een eenvoudige witte blouse. 5. Linnen jurk met fijne streepjes en een grooten zak. Een groote witte kraag, die op den schouder sluit en een witte ceintuur. 6. Geruite rok en effen blouse met pof mouwtjes en een vetersluiting. Daarbij een hoed van dezelfde stof als de rok en de blouse. Groote tasschen van hetzelfde goed als de jurken staan ook heel aardig en vergemakke-i het werken in den tuin.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14