Beter, niet duurder BERICHT Hei Betmgéikste 53e Jaargang No. 16252 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 Juni. De Opheffing der Sancties. Er is vrijwel geen twijfel meer aan dat Ge- nève tot opheffing der tegen Italië genomen sancties zal besluiten, nu Engeland's beslissing na lang aarzelen in dezen zin genomen is. De groote meerderheid van het Engelsche volk betreurt ongetwijfeld dit besluit. Wie er dezer dagen Engelsche bladen op nagelezen heeft zal trouwens gemerkt hebben dat er heel wat menschen aan de overzijde van het Kanaal zijn die toch de sancties zouden willen blijven toepassen. Tot hen behooren leidende figuren van beteekenis. Niettemin is het Engelsche besluit begrijpe lijk en verklaarbaar, al komt het met alle ge- voelsmotieven in scherpen strijd. Het keizer rijk Abessinië bestaat niet meer. Het is ver vangen door Italiaansch Oost-Afrika. Men kan een overleden Volkenbondslid niet meer hel pen. Het is hard dit te moeten erkennen, maar het is een feit. Voortzetting der sancties zou dus geen anderen werkelijken zin hebben dan een wraakneming op Italië, met de gevolgen van dien voor millioenen Italianen die zelf totaal onschuldig zijn aan den aanval met moderne oorlogsmiddelen op een land zonder moderne oorlogsmiddelen. Even onschuldig zijn zij trouwens aan den merkwaardigen eisch van Mussolini, dat de Volkenbond zou erkennen dat hij ten onrechte Italië als aanvaller heeft gebrandmerkt. De beteekenis van dezen eisch is natuurlijk geen andere, dan dat men zou verklaren dat zwart wit is, en zijn inwilliging is ondenkbaar. Tot een dergelijke treurige ver tooning zal toch zeker geen enkel Volken bondslid willen meewerken. De verklaring zou trouwens door niemand geloofd worden. Iedereen weet dat Italië de aanvaller is. Voortzetting der sancties zou overigens niet slechts Italië maar ook de landen die ze toe passen zij het dan in veel mindere mate in hun handel blijven benadeelen, zonder dat er een ander resultaat mee te behalen zou zijn dan verdere uitputting van het reeds zoo verschrikkelijk verarmde land dat de z.g. „vic torie" behaald heeft. Het is voor het kleine, reeds zoo verzwakte en zoo verdeelde wereld deel Europa allerminst gewenscht dat een van zijn groote staten in een toestand van totale uitputting geraakt. Wie eens even in ruimer zin denkt dan die van nationaal eigenbelang en het Europeesche geheel in oogensehouw neemt, kan niet anders doen dan dat erken nen. Het schijnt dat de opheffing der sancties voor Mussolini reden zal zijn om opnieuw aan liet internationaal overleg te gaan deelnemen. Hij heeft herhaaldelijk verklaringen in dien zin afgelegd en ook beweerd dat hij den vrede verder zou helpen bevorderen. Het heeft helaas geen zin waarde aan deze verklaringen te hechten. De sympathie van den Italiaanschen dictator voor het Volken- bondswerk, voor de ideologieën van interna tionale samenwerking en wereldvrede tusschen de staten is ongetwijfeld gelijk aan nul. Hij gelooft er kennelijk niet in en heeft er nooit in geloofd. Hij is in zijn opvattingen en idea len een Italiaan en nog eens een Italiaan, en zijn streven gaat uit naar de schepping van een geweldig „Romeinsch Keizerrijk". Hij heeft heel weinig gereisd in zijn leven, sinds hij dictator is heeft hij nauwelijks zijn land verlaten, andere volken moeten voor hem vreemd en ver en onbegrijpelijk zijn. Voor hem zijn zij ongetwijfeld slechts „anderen", wier leven en ambities, wier wenschen en ge voelens vertolkt worden door de nota's en de „diplomatieke stappen" van hun regeeringen. Allemaal stukken op een schaakbord. Als deze dictator zijn aandeel in het in ternationale overleg hervat doet hij dat om dat hij er oogenblikkelijk voordeel voor zijn Romeinsche Keizerrijk in ziet, en hij zal al leen meewerken aan besluiten voor zoover die dit Keizerrijk kunnen dienen, liefst an dere landen daarbij verzwakkend. Als dit tenminste mogelijk zou zijn. Dat hij verder van oorlog zou afzien is natuurlijk niet aan te nemen. Men drilt niet zesjarige kinderen voor niets. Maar op het moment is Italië economisch veel te zwak om zich in nieuwe avonturen te kunnen be geven. Het zal al moeite en zorgen genoeg hebben met de pacificatie van Abessinië en met de exploitatie van dat land. die veel troepen en veel geld zullen eischen. Economische voor- deelen zal het pas na jarenlange voorberei ding kunnen opleveren. Dus heeft de dictator een pauze noodig om adem te halen en zich economisch te sterken. Slaagt hij daarin, en houdt hij ook zijn volk in toom hetgeen nimmer gemakkelijk is voor een dictatuur, die immers leeft- op suc cessen en glorie dan zal hij na eenige jaren aan verdere veroveringen kunnen beginnen. Het is natuurlijk mogelijk dat de zaken zich jn anderen zin ontwikkelen, maar aan het ge stelde doel: het geweldige Romeinsche Kei zerrijk, behoeven we heusch niet te twijfelen. De thans aanstaande opheffing der sancties is voor de Volkenbonds-staten vergelijkbaar met hetgeen iedere particuliere bedrijfsleider soms in zijn loopbaan moet doen: zijn ver lies nemen. Dat is altijd bitter, maar vaak moet het. R. P. Boerderij in asch gelegd. Vuur kwam aan in hooiberg. Slechts puinhoopen over! Haarlemmerliede, Donderdag Een hevige brand heeft hedenmor gen gewoed in Haarlemmerliede. Het vuur, dat in een hooiberg uitbrak, sloeg spoedig over naar de boerderij, die geheel een prooi der vlammen werd. Omstreeks tien uur vanmorgen zag de eige naar van een boerderij aan den Lage Dijk. ge meente Haarlemmerliede, de heer N. War merdam, dat de hooiberg, die zich op enkele meters afstand van de boerderij bevond, vlam had gevat. Op het zelfde oogenblik had ook een van de knechten het vuur opgemerkt en alarm ge maakt. De vlammen vonden in het droge hooi gretig voedsel en spoedig was van den hooi berg nog slechts een dichte rookmassa te on derscheiden, waaruit een vonkenregen op steeg. Dadelijk begreep men dat ook de boerderij zelf niet gespaard zou kunnen blijven en er werd een aanvang gemaakt met het redden van het huisraad. Men slaagde er in het groot ste deel hiervan in veiligheid te brengen doch verdere pogingen tot behoud moesten worden opgegeven. De brandweer arriveerde, doch de vlammen zee was niet terug te dringen. Men beperkte zich er toe met twee stralen den gloed in toom te houden. Niets bleef van de boerderij zelf gespaard, behalve een nieuw schuurtje, dat, hoewel het dicht bij het brandende woonhuis stond, slechts geschroeid werd door de verstikkende warmte. Ook de boomen in de omgeving moesten het ontgelden. Het nog pas zoo frissche groen was verschrompeld en geblakerd, terwijl van den tuin slechts een woestijn over was. „Daar gaat al je werk", zei de heer War merdam neerslachtig. „En ik had dien tuin juist zoo mooi gemaakt. We waren er net mee klaar". Het kleine groen en witte schuurtje, dat de hitte had kunnen weerstaan, zal thans voor- loopig aan het gezin onderdak moeten bieden. „Een beetje nauw is het wel, maar je kunt toch niet onder den blooten hemel slapen", besloot de eigenaar. De belangstelling voor dezen brand was zeer groot. Tal van nieuwsgierigen stonden in een wijden kring in de nabijheid, door de politie echter op voldoenden afstand gehouden om ongelukken te voorkomen en het blusschings- werk niet te belemmeren. Doch ook in de om geving stonden op de dijken groepen toe schouwers, die het schouwspel van verre ga de sloegen. Prof. dr. G. G. Kloeke. Voorzitter Mij. der Ned. Letterkunde. In de te Leiden gehouden voortgezette al- gemeene vergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde is Woensdagmiddag tot voorzitter van genoemde Maatschappij gekozen onze oud-stadgenoot prof. dr. G. G. Kloeke. K. L. M. vliegt naar Venezuela. Tweemaal per week CurasaoMaracaibo. De Kon. Luchtvaart-Maatschappij heeft een voorloopige vergunning gekregen van de Ve- nezolaansche regeering om een luchtdienst te onderhouden tusschen Curacao iAruba» en Maracaibo. Met ingang van 1 Juli zal de lijn reeds geopend worden. Dinsdags en Donder dags wordt van Curacao over Aruba naar Ma racaibo gevlogen. De dienst van Dinsdag geeft aansluiting op de luchtverbinding naar New York en Donderdags van New York. De lijn van de K. L. M. past in Maracaibo in de groote luchtlijn, welke de Pan American Airways onderhoudt tusschen Trinidad en New York. In twee uur is men van Curacao in Vene zuela. Den tweeden dag vliegt de reiziger door met het Amerikaansche toestel naar Jamaica den derden dag wordt over Havanne naar Flo rida's schoone badplaats Miami gevlogen, waar men aansluiting krijgt op den nachtdienst naar New York. Binnen 3 dagen kan men dus vliegen van Curacao naar New York. Het tra ject Curacao-Aruba is 12o K.M., Aruba-Mara- caibo 270 K.M. Binnen 2 uur is de overtocht volbracht. De nieuwe luchtlijn is van zeer veel belang voor de oliewinning in Venezuela. Immers Ma racaibo is een centrum van boorstations van vele groote olieconcerns. Aruba en Curacao hebben belangrijke raffinaderijen, waar de Venezolaansche olie in ontzaglijke hoeveelhe den verwerkt wordt. Een directe luchtverbin ding tusschen twee plaatsen als Curacao en Maracaibo, met zulke eng verwante belangen was dan ook reeds jaren een punt van het programma der K. L. M. Een bril van K E I P Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. ingez. Med.) Wie rusten wil in 't groene woud, Koope een ligstoel van prima beuken hout in de KLOMPEN CENTRALE op het Pleintje, Reitzstraat 1, Dr. Leyds- straat 10 Telefoon 11784 (Adv. Ingez. Med.) Buitenlandsche werkkrachten. Waar vergunningen moeten worden aangevraagd. Het is bekend, dat den laatsten tijd slechts door buitenlanders in ons land gewerkt mag worden als door de overheid een werkvergun ning wordt verstrekt. Thans is dit ook noodig voor buitenlandsche dienstboden. In antwoord op een verzoek van een lezer deelen wij mede, dat deze aanvragen voor werkvergunningen verleend moeten worden door den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, Bezuidenhout, den Haag. Men doet even wel goed zich in eerste instantie te wenden tot den Gemeentelijken Werkloosheidsdienst in de Hoofmanstraat te Haarlem, waar formulieren verkrijgbaar zijn die ingevuld moeten worden. Opening der A. V. R. O.-studio „Harmonie-Crescendo" naar Hilversum. Aan „Harmonie Crescendo" is het verzoek gericht, op 5 Juli a.s. bij de opening der A.V.R.O. studio's in Hilversum te musiceeren. De vereeniging zal optreden op het terrein aan den Utrechtscheweg, aan den Zuidrand val Hilversum. Des avonds wordt ook deelge nomen aan de taptoe, die gegeven wordt dooi de gezamenlijke muziekkorpsen. Coöperatieve Handelsvereni ging „Volharding". Een reorganisatie. Naar wij vernemen wordt een reorganisatie van de Coöperatieve Handelsvereeniging „Vol harding" te Haarlem (graanmalerij en pluim- veevoederfabriek aan de Houtmarkt) ge wenscht geacht. De bedoeling is, dat de on derneming een zuiverder financieele basis krijgt en beter in staat zal zijn een concurree- rend bedrijf uit te oefenen. De daarvoor nieuw opgemaakte balans toont een tekort van ongeveer 75.000. De leden (ongeveer 40 a 45 personen) zouden zich daarvoor een fi nancieele opoffering moeten getroosten. De reorganisatie is ter hand genomen dooi den heer W. van Dok te Wijk aan Zee. REVOLUTIE IN BOLIVIA? BUENOS AIRES. 18 Juni (Reuter-A.N.P.) Volgens hier ontvangen berichten zouden ae Boliviaansche grenzen gesloten zijn. Het gericht doet de ronde, dat in Bolivia een re- volutionnaire beweging zou zijn uitgebroken. Zij, die zich met ingang van 1 3u!i per kwartaal ahenneeFen, ontvangen de in 3 u n i nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Monarchie in Oostenrijk? Een proclamatie van Otto van Habsburg. Aartshertog Otto von Habsburg. WEEMEN, 18 Juni A.N.P.) Klaar blijkelijk onder invloed van den steun van Mussolini, heeft Otto von Habsburg gisteren een proclamatie gericht tot het Oostenrijksche volk, zeggende, dat hij hun oproep af wacht om op den troon terug te keeren. De uitbanning van de mo narchie noemt hij een inbreuk op de wet, terwijl het land het slachtoffer is geworden van de omstandigheden. „Evenals mijn vader", aldus Otto, ,.ben ik bereid mij opofferingen te getroosten. Mijn volk gaat mij boven alles. Dat is mijn vaste voornemen. Zoo helpe mij God". Onlusten in China. Botsingen tusschen militairen en burgers. SJANGHAI, 18 Juni (D.N.B.-A N.P.) Vol gens een bericht uit Hongkong breidt zich de ontevredenheid onder de militaire leiders .van Kwangtoeng steeds uit. 5 Divisiecom mandanten hebben reeds hun ontslag inge diend. Voorts wordt gemeld, dat het bij Woetsjau in het zuid-oosten van Kwangsi tot ernstige botsingen tusschen militairen en burgerbevolking is gekomen. Drie dorpen verzetten zich tegen de soldaten, de bewo ners staken het militaire kwartier in brand en vermoordden verscheidene officieren. Eerst na hevigen strijd werd het oproer door drie compagnieën uit Woetsjau onderdrukt. Vele burgers werden gedood of gewond. Generaal Peit-Sjoeng-Hsi. de opperbevel hebber van het Kwangsi-leger, heeft gene-, raai Weng-Tsjau-Yoean tot commandant der eerste divisie benoemd. Deze officier heeft in 1932 de forten van Woesoeng held haftig tegen de Japanners verdedigd. Zijn benoeming wordt uitgelegd als een ver scherping van de politiek van Kwangsi. Uit de door de leiders van het Zuidwesten gestelde eischen blijkt, dat de financieele moeilijkheden van Kanton aanzienlijk zijn. De zuidelijke regeering verlangt steun van Nanking bij het overwinnen dezer moeilijk heden en samenwerking in de anti-Japansche actie als voorwaarde voor eenheid in het land. Verder wordt geëischt, dat de nationale ver gadering die tegen 12 November is bijeenge roepen voor de herziening der constitutie, wordt uitgesteld. In de gemeente Haarlemmerliede werd een boerderij hedenochtend gehei prooi der vlammen. Het woord is aart.... Goethe: Er bestaat geen uiterlijk teeken van hoffelijkheid dat niet een diepen zedelijken grond heeft. Overeenstemming met Belgische stakers? Ontwerp-accoord opgesteld. BRUSSEL. 18 Juni (Reuter A. N. P Na de laatste bijeenkomst tusschen vertegen woordigers van patroons en werknemers, ge presideerd door minister-president. Van Zee land, is een ontwerp-accoord tot stand geko men van den volgenden inhoud: Het loonminimum van den volwassen arbei der in vollen dienst bedraagt 32 francs bij een werktijd van 8 uur per dag. Op korten termijn wordt een vacantie van 6 dagen ingesteld, de werktijd zal progressief verminderd worden tot 40 uur ir. de gevaar lijke en ongezonde industrieën. Waar de gedelegeerden geen mandaat had den gekregen, konden zij zich slechts verbin den, dit ontwerp aan hun organisaties voor te leggen. De ministerraad is na het tot stand komen van dit ontwerp bijeengekomen. In een officieele mededeeling wordt de hoop uit gesproken, dat de voorgenomen maatregelen tot ontspanning zullen leiden. Men meent, dat het werk Maandag zou kunnen worden hervat. Collecte voor het Orgelfonds. Opbrengst 341.— Op het herdenkingconcert van Woensdag avond in de Groote Kerk is een collegte ge houden voor het Orgelfonds. De opbrengst was f 341. Alg. Ned. Vrouwen Vrede bond. Protesteert tegen Leger- en Vlootdag. Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Vrou wen Vredebond heeft een brief aan den mi nister van Defensie a. i. gericht, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat de regeering het noodig oordeelde in dezen tijd. nu uiterste soberheid is geboden, medewerking te verleenen aan een door een particuliere vereeniging georganiseerden „fees telijke Leger- en Vlootdag". Terwijl juist de toenemende bewapening in alle landen behoort tot de grootste bedreiging van den wereldvrede, is een „feestelijke" de monstratie tot bewapening ten eenenmale mis plaatst. Het Britsche kabinet heeft zich eenparig voor opheffing der sancties tegen Italië uitge sproken. pag. 4 De Joodsche immigratie in Palestina zou voorloopig worden stopgezet. pag. 4 Otto van Habsburg richt een proclamatie tot het Oostenrijksche volk. pag. 1 Een felle brand heeft te Haarlemmerliede een boerderij in de asch gelegd. pag. 1 De Australische minister Menzies in Neder land. pag. 3 De C. W. van der Hoogtprijs is toegekend aan mr. H. Marsman. pag. 3 De stakingen in België blijven zeer ernstig van karakter. pag. 12 Het nieuwe politiebureau te Blocmendaal. pag. 12 De hockeyclubs Bloemendaal en M. H. C. heb ben tot een fusie besloten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De opheffing der sancties. pag. 1 Mr. E. Elias: De Residentieweek een groote mislukking. pag. 3 C. B.: Spaansche miniaturen. pag. 3 Het strenge dieet. pag. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Ver sterking der Zwitsers. pag. 4 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 6 H. K. Jr.: De zonsverduistering van 19 Juni. pag. 6 K. de Jong over het jubileumconcert in de Groote Kerk. paS- 9 Voor de Vrouw pag. 8 H. D. Vertelling. E. Jepsen-Fage: In een mi nuut van levensgevaar. pag. 6 Dc burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1