De Residentieweek, een groote mislukking. GEHEEL GEBIT Spaansche miniaturen. POVDERDAG 18 JUNI 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Waaruit een les voor anderen elders te trekken is. •Maandag de laatste dag van de Resi dentie-week zag ik in de étalage van een bloemist, een grafkrans liggen met het op schrift: ..Rust zacht, geliefde Middenstand". En ergens anders hing achter een winkel raam een collectebusje waarop stond: ..Voor de slachtoffers van de Residentie-week''. Is er een duidelijker illustratie noodig van de bewering, dat de Residentie-week. waarvoor velen zich zooveel werk en moeite hebben getroost, een volslagen, een zielige mislukking is geworden? Ik heb een zeer on-officieele en ongewich tige kleine enquête gehouden bij allerlei winkeliers van allerlei branche. Ik heb hen. zoo terloops, als belangstellende klant, ge vraagd: „enhoe is het met de Residen tie-week gegaan?" Aan veertig winkeliers heb ik die vraag gesteld en veertig paar oogen keken mij spottend en vragend aan: of meneer ze soms beduvelen wilde? En dan kwamen de bittere woorden: ..niet alleen dat we er geen voordeel van gehad hebben, schade hebben we door die poespas geleden en niet zoo weinig ook". Dat was. in het kort. het oordeel van allen. Zonder één uitzondering. Van luxe winkels af, tot kleine consumptiezaken toe. En mijn kapper, die zijn zaak aan een van de drukste winkelstraten van de binnenstad heeft vertelde mij dat hij een étalage ge maakt had met veel moeite, kosten en goeden smaak van één parfum-soort, goed en goedkoop en dat hij uit die étalage drie fleschjes verkocht heeft, voor de totale kapitale som vanf 2.95. Zóó zijn de feiten. Bezien wij de oorzaken dezer mislukking nu wat nader. De voornaamste oorzaak is mijns inziens het niet weg te cijferen feit, dat wie geen geld hebben, ook geen geld kunnen uitge ven. En dat zij die wèl geld hebben en die dat niet genoeg doen rollen bevangen in allerlei malaise-psychosen als zij zijn daartoe niet gebracht worden door wat ver sierde straten en een paar armelijke mu ziekjes in de stad. Wil men die categorie tot „loszinnigheid" brengen, wel, dan moet men ook werkelijk iets zéér bijzonders geven. Zoo als de Amsterdamsche lichtweek indertijd was; of een schitterende optocht, of iets van dien aard. Hetzelfde geldt voor de men- schen van buiten, die waarlijk niet af komen op wat vlaggen, lampions en guirlandes en op een paar orkestjes, waar jongens en meis jes op dansen. Zooals het nu was. was het geforceerd en niet geforceerd genoeg. Aankondigingen, voorbereidingen, voorspellingen, die sommi- ger verwachtingen hóóg spanden en een werkelijkheid die bij die verwachtingen ge heel in het niet verzonk. Dat werkt depri- meerend en teleurgestelde verwachtingen zijn al het minste wat men in zoo'n week noodig heeft. En daar waren dan de kermisvermakelijk heden. die de schade op hun geweten heb ben. Her en der in de stad stonden op pleinen en onbebouwde stukken land, draaimolens, stoomcaroussels, waterchutes, auto-drome's en allerlei dergelijke tenten, die goede zaken maakten. Een kleine halve ton hebben ze in de wacht gesleept. Een kleine halve ton, opge bracht door den kleinen man, die zijn kermis- centjes moest uitwinnen op zijn dagelijksche uitgaven. Een kleine halve ton, die den neus van bakker, slager en kruidenier zijn voorbij gegaan. Zoo niet gehél, dan toch voor een groot gedeelte. En dat was nu juist zeker niet de bedoeling van de Residentieweek. Er is minder door naar de gewone winkeliers ge gaan dan in andere weken. De organisatoren hadden geheel buiten den spullebaas gerekend! Overigens waren ook de andere vermakelijk heden, om het gemeenzaam uit te drukken, vrij duur. Op het Malieveld was een Passar Malam verrezen, met een aardig Indisch poortgebouwtje. Maar dat was dan ook wel het eenige aardige wat eraan was. Verder was het een vrij slordige en vervelende imitatie van een Indisch marktplein, met een restaurant, een dansparket onder den blooten hemel, snoeptentjes en grappenmakerijen. Niet eens goedkoop en zéér matig van amusement. Het bezoek was er de eerste dagen bevredigend, maar later verliep het als een nachtkaars. Zoo als de heele Residentieweek trouwens is uit gegaan. Wel. en dan hadden sommige straten zich versierd, waardoor zij veel publiek trokken, de eerste dagen. Veel publiekdat niets kocht, omdat het niets te verteren had. De winkels mochten tot- middernacht geopend blijven. Reeds den derden dag waren de meeste rustig om acht uur. als gewoonlijk, gesloten. En er waren dan openlucht-dansgelegen- heden. waarvoor de muziek verzorgd zou wor den door werklooze Nederlandsche musici, wat voor het grootste deel hierop neerkwam zooals een werkelijke werklooze muzikant mij, niet zonder bitterheid, vertelde dat vele werkloozen zich voor deze speciale gelegenheid als musicus ontpopten. Wat alwéér een leelijke misrekening was. De danslust was in den be ginne wel aardig om te zien. Lustig zwierden de jongens en meisjes die anders om de kos ten van een paar dubbeltjes van dit vermaak verstoken moesten blijven over het asfalt. Maar later is zelfs dit verminderd. Op zich zelve was die danserij een weemoedig bewijs van de vreugdeloosheid van het groote-stads- leven in zijn breede bevolkingslagen en was het toch ook wel aardig, dat deze jonge men- schen nu óók eens konden doen. wat anderen, beter-bedeelden. zich veroorlooven kunnen. En dat was zoowat alles. Behalve dan het Scheveningsche Wielercri- terium op den eersten dag, dat wel een succes geweest is en een kleine 100.000 menschen naar den zeekant gelokt heeft. Zoo is deze brief over wijlen de Residentie week voluit mistroostig geworden. Zoo moest ik constateeren dat het hier een fenomenale mislukking betrof. De Residentieweek moge al een zuiver Haagsch-plaatselijke gebeurtenis geweest zijn van weinig belang, ik meende er wat nauwkeu riger aandacht aan te moeten geven, omdat haar verkeerde opzet en haar groote fouten, een goede les kunnen bevatten voor anderen elders. Men make iets héél bijzonders, of men make niets. En men houde rekening met de vast staande feiten van materieelen en psycholo- gischen aard. Mr. E. ELIAS. Het conflict bij de werk verschaffing te Wisch. Minister Slingenberg antwoordt den heer Wijnkoop. De Minister van Sociale Zaken heeft geant woord op vragen van den heer Wijnkoop in verband met het conflict in de werkverschaf fing te Wisch: In de week, voorafgaande aan 16 Mei, wer den de te werk gestelden uit de gemeente Wisch door den werkbaas, die reeds lang bij dit werk is geplaatst, gewaarschuwd, dat. in dien hun arbeidsprestatie niet verbeterde, het basis-uurloon van 24 cent niet gehaald zou worden. Hieruit vloeit reeds voort, dat het niet juist is, dat op 14 Mei den te werk gestelden zou zijn toegezegd, dat het basis-uurloon van 24 cent per uur zonder meer gehaald zou kun nen worden Indien men slechts 17 cent per uur verdiend heeft, is zulks geheel aan een te geringe ar beidsprestatie toe te schrijven. De oorzaak van deze geringe prestatie moet gezocht worden in de vooropgezette bedoeling, een conflict uit te lokken. In de weken, voorafgaande aan de moeilijkheden, was n.l. steeds meer verdiend dan het basis-uurloon. Zaterdag 16 Mei. tijdens het opmeten van den verrichten arbeid en de vaststelling van de loonen door een nieuwen werkbaas, bleek op grond van de opmeting de geringe verdien ste. Door de arbeiders, bijgestaan door aanwezig publiek, voor een deel bestaande uit steuntrek kers, is den werkbaas medegedeeld, dat deze niet mocht vertrekken alvorens hij toezegde, dat een uurloon van 24 cent zou worden uit betaald. Het werd hem daarbij onmogelijk gemaakt den kring van arbeiders te verlaten, terwijl hij bovendien door een aantal van hen bedreigd werd. Na gedurende drie uren vastgehouden te zijn. heeft de werkbaas onder pressie om 13 uur de 24 cent uitbetaald. De betrokken arbeiders zijn op afkeurens waardige wijze opgetreden en hebben zeer laakbaar gehandeld. Aan het hierbedoelde op treden waren 17 te werk gestelden schuldig, die den daaropvolgenden Maandag allen geschorst zijn. Dien dag hebben eigenmachtig 57 te werk gestelden het werk verlaten om een vergade ring bij te wonen, uitgeschreven door een groep werkloozen. De werkbazen hebben na drukkelijk den arbeiders medegedeeld, dat het eigenmachtig onderbreken van den arbeid tot schorsing zou leiden, waartoe dan ook Dins dag 19 Mei is overgegaan. De inspectie heeft overeenkomstig de dezer zijds gegeven voorschriften niet met de plaat selijk gevormde groep van werkloozen over de moeilijkheden gesproken, doch met de vakver- eenigingen. die voor dit doel door den minis ter zijn ex-kend. Deze organisaties keurden het optreden van de uitgesloten arbeiders af. De C. W. van der Hoogt-prijs. Nu toch toegekend aan Mr. H. Marsman. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde besloot Woensdag met 75 stemmen voor. 13 tegen en 5 onthoudingen den C. W. van der Hoogt-prijs 1936 toe te kennen aan Mr. H. Marsman. De Tel. schrijft: Gelijk men weet had de Comanissie voor Schoone Letteren reeds het vorig jaar den zelfden candidaat voorgedragen voor den Van der Hoogt-prijs; in een geruchtmakende vergadering heeft het bestuur der Maat schappij toen gemeend van haar recht van veto te moeten gebruik maken, wat sinds dien geleid heeft tot een reorganisatie. De Commissie is dus op haar stuk blijven staan en heeft den dichter, romanschrijver en essayist mr. H Mai-sman opnieuw voor gedragen, thans met succes. Marsman, in 1899 te Zeist geboren, debu teerde in 1923 met een kleinen bundel ..Ver zen"; hij werd alras een der opvallendste fi guren der jongere generatie, die door zijn tijdgenooten als leider werd erkend. Hij pu bliceerde later de verzenbundels „Penthesi- leia" „Paradise Regained" en „Witte Vrou wen". de bundels essays ..De Anatomische les", „De lamp van Diogenes", „De vijf vin gers", den roman „De dood van Angèle De- groux" en samen met S. Vestdijk den roman in brieven „Heden ik, morgen gij". TREURIG Verdacht van een inbraak in de Zonneweg- school te Amsterdam, waarbij verscheidene sportartikelen ontvreemd werden, arresteer de de rechei'che van het bureau Arlelaarsweg aldaar een 11-jarigen jongen uit Tuindorp- Oostzaan. Tijdens het verhoor legde de knaap een volledige bekentenis af, daaraan toevoegende reeds meermalen gestolen te hebben. Ook uit een Patronaatsgebouw had hij eenig geld weg genomen. De jongen is op last van den Offi cier van Justitie overgebracht naar het Ob servatiehuis in de Vosmaerstraat. HUWELIJKSZWENDELAAR VOOR DE RECHTBANK. Een Amsteixiammer van middelbaren leef tijd, een metaaldraaier, die door het plaat sen van huwelijksadvertenties in relatie kwam met een achttal jonge vrouwen hoor de Woensdagochtend voor de rechtbank te Amsterdam drie jaar gevangenisstraf we gens huwelijkszwendel tegen zich eischen. Verdachte beschikte over een rijke fantasie, als het er op aankwam zijn vele geliefden in den waan te brengen, dat hij haar weldra naar het Stadhuis zou leiden. Hij deed aan al zijn vrouwelijke kennissen imponeerende vei-halen over zijn capaciteiten en zijn posi tie in de maatschappij. Daai"bij gaf hij zich uit voor weduwnaar met een dochtertje, dat bij een broer in Soerabaja zou zijn onderge bracht. Een pisachtige toekomst vol zonne schijn en welvaart spiegelde hij de vrouwen voor. Zij zouden een auto en een dienstmeis je kunnen houden, want niet voor niets be loonden zijn werkgevers op royale wijze zijn prestaties. Tot een huwelijk kwam het echter nooit, wel wist de man het verti'ouwen van zijn verloofden zoozeer te winnen, dat zij hem groote Of kleine bedi'agen te leen gaven. Zij vroegen zich soms wel eens af, hoe zulk een welgestelde verloofde zoo dikwijls in geldge brek kon vei'keeren, doch de vindingrijke geest van den huweliikszwendelaar wist daar steeds een aannemelijke verklaring voor te geven. Nu eens was het salaris nog niet bin nen. dan weer moest hij geld betalen aar. een advocaat op een oogenblik. dat hij het toevallig zelf niet had. Dit systeem van leugen en bedrog is ten slotte niet houdbaar gebleken. Het groote vertrouwen dat de meisjes in hem stelden werd langzamerhand geschokt en tenslotte volgde wreede ontknooping. De Officier van Justitie Mr. de Muunck Keizer vond het misdrijf niet alleen zeer ernstig doch ook buitengewoon 'af. Sor. re- quireexxie tegen den man een gevangenis straf van drie jaar wegens oplichting meer malen gepleegd. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van trekken f C met garantie. T Spreekuren alle werkdagen van 94 uur. Avondspreekuren Maandags. Dinsdags. Donderdags van 79 uur (Adv. Ingez. MecL.) Militair vliegtuig omlaag gestort. Bestuurder ongedeerd gebleven. Woensdagmiddag te ongeveer 3 uur is een militair vliegtuig van het type C 5, genum merd 506. in de bosschen aan den rand van net vliegterrein te Soesterberg te pletter ge vlogen. De bestuurder, een aspirant reserve officier. wilde met het vliegtuig dalen, doch vloog zoo laag. dat het met de toppen der hoo rnen in aanraking kwam en omlaag stortte. Het toestel werd geheel vernield, terwijl de bestuurder ongedeerd bleef. Het toestel is. voor zoover noodig gedemon- teei'd en door militairen naar het vliegterrein overgebracht. Het subsidie voor de K. N. I. L. M. Verlaging van 400.000 op 240.000. BATAVIA. 17 Juni (Aneta Alg. DienstL Hoewel de grondslagen voor de nieuwe over eenkomst tusschen de Nederlandsch-Indi- sche regeering en de K.N.I.L.M. wegens expiratie der bestaande overeenkomst te gen 1 Januari 1937 nog niet zijn "vastge steld, heeft de regeering bij de nieuwe be grooting reeds op verlaging der jaarlijksche subsidie van f 400.000 tot f 240.000 gerekend. PRIJSVERLAGING GEZELSCHAPSBILJET TEN DER NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Juli a.s.fl een aanzienlijke prijsvermindering invoeren voor gezelschapsreizen van volwassenen. De gezel schapsbiljetten voor een reis heen en terug op denzelfden dag, zullen reeds verkrijgbaar zijn voor gezelschappen van ten minste 20 perso nen. "terwijl de geldigheidsduur der gezel schapsbiljetten voor een reis heen en terug voor ten minste tien. personen, van 3 op 4 dagen gebracht wordt. Bovendien worden op beide soorten biljetten, .afhankelijk van het aantal deelnemei-s eii 'den afstand waarover gereisd wordt reducties van 520% gegeven. |l HET STRENGE DIEET. Tooneel: een cafetax-ia. Medespeelsters: twee dikke dames. Figuratie: eters. „Zit jij hier nou in de cafetaria?" vraagt de quasi-jeugdige dikke dame aan de oud achtige dikke dame. ..En ik dacht dat je op dieet was. net als ik?" „Ja maar. ik moet toch wat eten", zegt de oud-achtige schuldbewust. ..Groenten en een stukje vleesch. meer eet ik niet". De jeugdige gaat zitten en schudt afkeu rend het hoofd. Zij bestelt een glaasje si naasappelsap. „Daar leef ik nou op", verklaart ze. „Mensch. ik heb een diëet. zoo streng, ik be grijp gewoon niet. waar ik zoo dik van blijf, 's Ochtends een glas warm water en een sneetje roggebrood, om elf uur sinaasappel sap en om één uur Het diëet is werkelijk meer dan Spar- taansch. Ik zou medehjden met haar krij gen. als ze niet zoo mollig was. De vriendin luistert met ontzag, maar aan gezien zij óók kuurt, zegt ze: „Maar dat houd je niet langer dan ten hoogste tien dagen vol: dan val je er bij neer De eex-ste bindt wat in. „Ja. als ik niet meer kan. eet ik zoo'n beetje mager vleesch. wat groenten.... O. ze weten 't hier al. Eerst zetten ze slagroomtaarten en appel gebakjes voor mijn neus, maar tegenwoordig zegt de juffrouw al: ,.'k Zal 't maar een beetje bij u vandaan zetten, hè?" Nee. zeg nou zelf. als je een streng diëet hebt. moet je je er aan houden ook. Ik zeg altijd: an ders kan je net zoo goed niet naar een dok ter gaan". De ongelukkige oud-achtige durft haast haar principieele vleesch-met-andijvie niet meer aan te i'aken. Bij wijze van afleiding begint zij over diverse vermageringssyste- men te keuvelen; voorbeelden van verma gerde vriendinnen (kuurt iedere vroxiw te genwoordig? worden aangehaald; die heeft in één week zooveel pond vex-Ioren. alleen maar door....; en die is zooveel afgevallen vanmaar je moet altijd zorgen, dat je genoeg vitaminen binnen krijgt, en dat zit dan in. b.v. sinaasappelsap eix rogge brood ..En natuurlijk geen aardappelen en geen bi'ood en geen zoetigheid", zegt de oud-ach-, tige. „Nee. stel je voor!" zegt de quasi-jeugdige verachtelijk. Dat spreekt voor haar zóó van zelf. dat zij het onnoodig vindt, dat nog eens extra te releveei-en. Dat is toch een van de allereerste grondbeginselen van het verma- gei"en! Wie eet die dingen nog! Ik kijk haar eens van tex-zijde aan. Zoo'n streng diëet. Waar is zij toch zoo dik van? De oud-achtige stapt op. Zij is blii onder die strenge blikken vandaan te zijn. En toch heeft ze niets anders gegeten dan vleesch en gi"oenten. omdat ze zoo flauw was. Z ij zou zoo'n streng diëet nooit volhouden. Kan haar hart niet tegen. Maar 't schijnt haar quasi-jeugdige vriendin niet veel te helpen. Ze begrijpt- niet waar die zoo dik van blijft. De oud-achtige is weg. De quasi-jeugdige bestudeert de spijskaart. Zij zegt: „Juffrouw, brengt u mij eens appeltaart met slagx-oom!" JACHT VAN DEN SJAII VAN IRAN VAN STAPEL GELOOPEN. Onder zeer groote belangstelling vooral uit scheepvaartkringen, is Woensdag het jacht. „Chasevar" dat voor den Sjah van Iran is ge bouwd op de helling van de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabx'iek te Ridder- kei-k te water gelaten. De echtgenoote van ir. A. W. C. Stigter, directeur van de Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken te Amsterdam veiTichtte de doopplechtigheid. Ter herinnering aan dit feit werd haar een zilveren broodmand aange boden. Door de oudste dochter van den heer J. P. Boele werd mevrouw Stigter een bloem ruiker vereerd. Onder de vele belangstellenden, die den sta pelloop bijwoonden, bevonden zich o.m. twee vertegenwoordigers van Iran, t.w. de com mandant kapitein der Marine. Zelli en de eex-ste luitenant ir. Rousta Zad. OPENING NIEUW GEZANTSCHAPSGFBOÜW VAN ZUID-AFRIKA In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden heeft Woensdagmiddag de Mi nister-President, dr. H. Colijn het nieuwe ge zantschapsgebouw van de Unie van Zuid- Afrika aan den Alexander Gogelweg in Den Haag, van welk gebouw de Zuid-Afrikaansche vlag was ontplooid, geopend. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers van buitenlandsche zaken. jhr. de Graeff, van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. prof. Slotemaker de Bruine en van land bouw en visscherij, dr. Deckers (de minister van binnenlandsche zaken, mr. de Wilde was wegens de vergadering' van de Eerste Kamer verhinderd aanwezig te zijn!de vice-presi dent van den Raad van State. jhr. mr. Beelaerts van Blokland, Staatsraad mr. Schok king en de burgemeester van de residentie, mr. de Monchy. Te ongeveer 3 uur arriveerde minister Co- lijn aan den hoofdingang van het gebouw, verwelkomd door den Zuid-Afrikaanschen ge zant, dr. van Broekhuizen. Door den jonge heer Herman van Broekhuizen werd hierna aan dr. Colijn een gouden sleutel overhandigd, waarmede deze de deur van het gezantsehaps- gebouw opende. Bij het binnentreden werd aan mevrouw Colijn ene ruiker aangeboden door mejE. van Broekhuizen. In de hall werd dr. Colijn toegesproken door dr. van Bi-oekhuizen. Deze zeide. dat het hem een eer en een voorrecht was den Nederland- schen minister-president hartelijk welkom te kunnen heëten op dit stukje Zuid-Afrikaan schen grond. In dit verband herinnerde spr. aan den blijden dag. toen bij de tewaterlating van de „Bloemfontein' de stem van dr. Colijn niet. alleen werd gehoord door duizendexx Ne derlanders. maar ook door duizenden Zuid- Afrikaners. Onze landen, aldus spr.. zijn niet alleen door diplomatieke betrekkingen met elkaar verbonden, maar tusschen beide be slaan ook banden van taal, godsdienst en cul tuur. Hierna voerde minister Colijn het woord. Spr. herinnerde er aan, dat, toen ongeveer twee jaar gc-ieden Generaal Hertzog, eerste minister van Zuid-Afrika. de welwillendheid had. in Amsterdam een schip te water te la ten. hij daarmede een daad verrichtte, waar mede hij het hart van iederen Nederlander heeft getroffen. Het ligt dus voor de hand, al dus spr. c!at ik uit erkente'ijkheid voor die daad met groote vreugde gevolg heb gegeven aan de uitnoodiging om dit Zuid-Afrikaansche huis te openen. Australisch minister in ons land. Minister R. G. Menzies op Schiphol. Met het K.L.M.-viegtuig „De Lijster", dat Woensdagmiddag te kwart over vier uit Parijs aankwam, arriveerde op Schiphol de Austra lische minister van Justitie en Nijverheid. R. G. Menzies, die een officieel, zij het ook kort bezoek aan ons land komt brengen. Hij werd verwelkomd namens de Nederland sche regeering door den Inspecteur van den Rijksluchtvaartdienst, den heer Van Ede van der Pais en den heer H. A. Crommelin van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Omtrent den aard van zijn bezoek aan Nederland deelde hij aan de pei'svertegen- woordigei's mede, dat hij weliswaar de offi- cieele opdracht tot het brengen van dit bezoek van 'zijn regeering heeft ge kregen, doch dat daarbij niet de bedoeling vooi"zat, dat hij in Nederland speciale kwesties zou komen behandelen. Zijn verblijf hier te lande moet beschouwd worden als een zuiver beleefdheidsbezoek en is het eerste officieele bezoek dat een lid der Australische regeering aan ons land brengt. Hoewel het hem officieel was opgedragen, verklaarde de heer Menzies, het bezoek in. het geheel niet als een hem opgelegden last te beschouwen aangezien hij van zijn verblijf in Europa gaarne gebruik had willen maken om ons land te leei'en kennen. In het algemeen koestert men in Australië groote sympathie voor Nedei-land. dat men met het oog op onze Oost-Indische bezittingen als een der naaste buurlanden beschouwt. Tot zijn spijt had mi nister Menzies nog geen gelegenheid gevon den een bezoek aan de Nederlandsche koloniën te brengen Hij geloofde, dat de huidige stemming in Australië ten opzichte van Nederland zeer gunstig was om beiderzijds ernaar te streven niet alleen de handels-, maar ook de cultureele betrekkingen tusschen de beide landen zoo veel mogelijk te bevorderen. Concrete merie- deelingen omtrent deze mogelijkheden wilde de minister echter niet doen. ..Ik ben immers geen minister van handel", merkte hij op. Donderdag zal een bezoek worden gebracht aan de Philips fabrieken te Eindhoven en Vrijdag zal de minister in Den Haag. waar hij verschillende leden der regeering zal bezoeken ontvangen worden door minister-president dr. H. Colijn. Vermoedelijk zal hij daar ook nog eenige besprekingen met de directies van K.LM. en K.N.I.L.M. voex-en. waarna hij in den namiddag per vliegtuig naar Londen terugkeert. HET ARTIS-FESTIVAL, De kaartverkoop voor de 13 vex-schillende attracties van het Artis-Festival te Amster dam is thans in vollen gang. Door de geheele stad hebben winkeliers zich bereid verklaard aan dezen voorverkoop mede te werken en het comité bericht dat nu reeds een groot aantal kaarten, speciaal voor de beide nacht tuinfeesten op Maandag 22 Juni en Zaterdag 27 Juni a.s.. is verkocht. Men wijst ons er aisnog. op. dat men op vertoon van deze kaarten, tevens toegang tot des avonds negen uur tot Artis heeft. Dinsdagavond 23 Juni a-s. is in het avond programma alsnog ingelascht een concert \an het gemengd koor „Zanglust" onder lei ding van Willem Hespe. zoodat de velschil lende progi-amma's voor het publiek afwisse lend en attractief zijn opgesteld. Het Initiatief Comité Amsterdam is ver- :ier bereid alle gewen^chte inlichtingen om trent dit grootsch opgezette „Artis-festival" te verstrekken. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 18 Juni De directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft een be sluit genomen, zéér ten gerieve van het reizend publiek. De banen, door deze Maatschappij geëxploiteex-d, zullen in de drie eerstvolgende jax-en geheel wor den begrint. De hoeveelheid grint, daar toe noodig. wordt geschat op 85.000 M3. Men hoopt daardoor het indringen van stof in de waggons geheel te voorkomen. Vischvangst. ALICANTE. Juni. Campello is een typisch visschersdorpje direct aan het groote blauwe water gelegen, waarvan haast al zijn bewoners leven. Het smalle strand, dat de huizenrij van de zee scheidt, is geheel bedekt met visschersschuiten meestal in reparatie voor de volgende reis. Don ker geverfd en axmelijk, schijnen ze als een zinnebeeld van het sobere en moeizame be staan hunner bezitter. Haast voor alle huizen zitten dorpsvrouwen netten te knoopen. die blank en nieuw afsteken tegen de al gebruikte, natte, welke overal te drogen liggen, of bij elkaar worden gehaald. 's Middags om een uur of vier. als de zon al begint te dalen, vertrekken de visschers. om den volgenden morgen heel vroeg hun met visch beladen schuiten weer aan land te bx-engen en de visch in het openbaar te laten afslaan. In een kleine bocht gebeurt dit. waar in den rotswand heel primitieve woningen en bewaarplaatsen voor de visch zijn uitgehakt, 't Ls er nog stil onder den nu bleekblauwen hemel, alleen de palmtoppen wuiven zacht. Als levenloos ligt de zee. maar heel in de verte zien we toch eenige schuiten langzaam naderen. Opkoopers, die met hiux ezelkarretjes van veri'e gekomen zijn, staan in een groepje op het strand, een beetje slaperig nog, men zou haast zeggen onder den indruk van de majestueuze stilte, hoogstens een enkele kustwachter komt voorbij en groet zacht en melodisch. Daar komt de eerste visschersschuit binnen. Donderbruine breede gestalten springen in het water en dragen de platte manden met de kleurige zeevisch naar het strand, waar de voorraad uitgeschud en bekeken wordt. Vuur- roode kleine krabben klemmen zich vertwij feld door droogte en zon aan zwarte slangen- vormige gedierten met groene spikkels: ook heel bi-eede platte visschen wentelen zich in het zand. maar de blauwzilvex-en sardines overwegen. De afslager neemt zijn notitie boekje ter hand en de plotseling monter ge worden opkoopers beginnen te bieden. Spoe dig heeft ieder zijn hoopje visch voor zich liggen en ontvangt de vlsscher zijn hand blanke „dui'os". Dan helpen allen mede zijn boot aan land te trekken, wat natuurlijk niet zonder de noodige grappen gaat, want de gewone luidruchtigheid kan niet lang achter wege blijven. Vroolijke visschersjongens, de Basken-muts scheef op het oor, het blauwe hemd vóór losgeknoopt, de bi'oek tot aan de knieën opgestroopt en om het middel de onontbeerlijke rood flanellen ceintuur, loopen blootsvoets door 't zand en helpen den voor raad in de ezelkarretjes dragen. Nu komen ook de andere schuiten binnen; sommige hebben niets gevangen en verkondi gen dit al uit de verte met mismoedige stem. Maar spoedig genoeg is de gewone opgewekt heid er weer en terwijl ze met l^un makkers op de omgekeerde schuit plaati nemen, hoort men ze praten en lachen als steeds. Voor deze bescheiden menschen, veelal in de rots woningen huizend is het leven immers niet duur, Voor een stuk brood en een flesch wijn is er altijd nog genoeg. En hebben ze niet hun stralende zon en de wijde zee direct voor zich om alles goed te maken? Een enkele noodt ons bij hen binnen te komen en we hooren van zijn zorgen en wenschen. Ook over rijkdom spreekt hij en hij doet het zooals een kind over 'n tooverland spreekt. Maar zijn afgunst wekt geen rijkdom ter wereld en nooit zou hij iets anders wills*! zijn dan hij is. en wij van onzen kant onthouden den eenvoudigen Spaansc.hcn visschersman, die een levenskun stenaar blijkt, den tol onzer bewondering niet. C. B. De glasfabrieken te Leerdam. Moeilijkheden met Vereen. Glasfabrieken te Schiedam. Naar aanleiding van het bericht, dat de Glasfabrieken te Leerdam zouden worden overgenomen door mr. J. P. van Rossum schrijft het Handelsblad: Aan den anderen kant, doen zich nog moei lijkheden voor met de Ver. Glasfabrieken te Schiedam, die stemming vragen in een verga dering van obligatiehouders over een voorstel tot machtiging aan de trustee, haar mede werking te verleenen aan de uitvoering van het besluit van de vergadering van aandeel houders. Blijkbaar ligt het in haar bedoeling tegen deze machtiging te stemmen. De trustee is echter van ooi'deel. dat deze machtiging niet behoeft te worden gegeven, daar de trustacte haar nieuwe bevoegdheid verleent en een voortzetting van het bedrijf in het belang van obligatiehouders wordt geacht. BIJZONDER POSTSTEMPEL. De correspondentie welke ter post bezorgd wordt op het tijdelijk bijpostkantoor te Utrecht, dat tijdens de feesten van de uni versiteit aldaar gevestigd is. zal van een af druk van een bijzonder stempel worden voorzien Benzineprijs verhoogd. Met V« cent per Liter. Naar wij vernemen is met ingang van Woensdag. 17 Juni de prijs van Shell-auto- benzine alsmede die van Dynamin in verband met het In-werking treden van de wet tot fi nanciering van dén versnelden bruggenbouw, verhoogd met i cent per liter.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5