rasdiemarkl Men adverteert I is I Het nieuwe politiebureau te Bloemendaal. OP ONZE 3e ETAGE DONDERDS'G '18 TÜNI 1936 HAAREEM'S DAGBEAD -1- fff *ss l i VA IK Mobiloill rij »l V\\ - cuuw oit CO li: ;5ï^ Het zal er dan nu toch van komen: nadat Jaren lang met het oude, zoo ongeveer aan geen enkelen eisch voldoende. Politiebureau is voortgesukkeld, krijgt Bloemendaal nu zijn ruim, modern „Politie-huis" Met weet het: er waren eerst andere plannen. Aan den Zee weg zou er een complex van gemeentegebou wen komen maar nu, achteraf, is het Hoofd der Bloemendaalsche politie, burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, die zoo welwillend was Woensdagmiddag aan eenige persverte genwoordigers het een en ander over het nieuwe bouwwerk, dat misschien, als er geen tegenslagen komen, met Maart 1937 gereed zal zijn, mede te deelen, er niet eens rouwig om dat die eerste plannen niet zijn doorge gaan. Het nieuwe gebouw toch komt nu in het centrum der gemeente, bij den spoorweg overgang. bij het drukke kruispunt Bloemen- daalscheweg, Julianalaan en Zeeweg, boven dien onmiddellijk bij het Postkantoor en het station Overveen. Inderdaad: deze plaats is verre te verkiezen boven de eerste gedachte, zoo ver uit het centrum, gelegen. Bovendien wordt nu een stuk grond (het terrein der oude school bij het station Over veen) dat om den slechten grondslag toch niet voor villabouw te verkoopen zou geweest zijn, rendabel gemaakt. De heer H. W. van Kempen, architect B. N. A. te Bloemendaal, is er in geslaagd, de op dracht van B. en W. op alleszins bevredigen de wijze uit te voeren. Het gebouw, dat van licht gelen steen zal worden opgetrokken, maakt op de teekening een prettigen, rusti- gen indruk. (Het tweede ontwerp, met toren, zal uit zuinigheidsoverwegingen niet wor den uitgevoerd). Er komt een korte gevel aan den straatweg; de vorm van het terrein dwong hiertoe. De „blinde kant" van het gebouw, waar de 5 cel len zijn (en één „dronkemanscel") komt aan den kant van de spoorbaan Op den hoek bij den Tetterodeweg is de hoofdingang. In de vestibule passeert men de controle die van de agentenkamer uit gemakkelijk uitgeoefend kan worden. Tevens heeft men uit de agentenkamer een overzicht over het voorplein en den inrit naar de garages etc. Van de vestibule in de hall komende heeft men aan de zijde van den Tetterodeweg het trappenhuis, voerende naar kelders en ver diepingen. Op de hall komen weer de gangen uit leidende naar de diverse vertrekken voor hoofdagenten, burgerwacht, theorielokaal, toiletten, garage enz. Er is ook een „arrest lokaal", voor hen, die nu niet dadelijk in een cel behoeven te worden opgesloten ('d.v. weg- geloopen kinderen). In het midden van het gebouw is een bin nenplaats o.a. bestemd voor het z.g. luchten der arrestanten. Hier komt ook de nooduit gang van de cellengang op uit, die bijvoor beeld in geval van brand kan gebruikt wor den. Overigens zijn de cellen uitsluitend te be reiken uit de agentenkamer door een aparte gang. zoodat de bewaking zeer eenvoudig is. Bovendien is de cellengang ter grootere iso- leering aan de spoorwegzijde geprojecteerd, terwijl de kantoren e. d. aan Bloemendaal- scheweg en Tetterodeweg zijn ontworpen. Op de verdieping bevinden zich de vertrek- Nederlands taak tegenover Indië. Rede van oud-minister Weiter. Ter gelegenheid van den jaarlijk- schen Hoogeschool- dag gehouden voor de oud-studenten en studenten der .R. K. Handelshoo- geschool te Tilburg heeft oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van den Ondernemersraad in Ned.-Indië, een rede gehouden over ..De taak van Ne derland in Ned.- Ch. J. I. 31. WELTER Indië", waarin hij o. m. zeide: Het kostelijk erfdeel onzer vaderen eischt voor zijn beheer en bestuur de besten van Neder lands zonen en dochteren op. Zij vertegen woordigen daar het moederland, met zijn lange, eervolle geschiedenis en traditie, de Nederlandsche cultuur. De ervaring van eeuwen heeft bewezen, dat ons volk bijzon dere kwaliteiten heeft voor het beschavings werk in Oostersche gebieden. Intelligentie, getemperd door gemoedelijkheid en zin voor gezag in het aantrekkelijke gewaad van goede vormen. Spr. benijdt- degenen, die. aan den aanvang huns levens staande, de gelegenheid hebben, hun krachten aan Nederlands taak in Indië te geven. Grijpt haar aan. verzuimt haar niet, riep spr. uit, ik voorspel u de bevrediging uwer stoutste verwachtingen, mits gij uw werk aanvaardt onder de inspiratie van een ideaal. Maar bedenkt altijd, dat gij de drager zijt van een stuk Nederlandsche gedachte en Nederlandsche cultuur. ken van den commissaris, administratie, re cherche. fotografie enz., terwijl hier op ge makkelijke wijze het gebouw eventueel met eenige vertrekken uit te breiden is. In den kelder zijn de centr. verwarmings installatie en de bergplaatsen o.a. voor ge vonden voorwerpen, het archief en een pis- toolbaan van 20 meter. Twee aanwezige gebouwtjes, één van de gasvoorziening en een van de watervoorzie ning voor een deel der gemeente, zijn in het plan opgenomen, daar verplaatsing groote kosten zou vorderen. Zooals uit het bovenstaande blijkt is de geheele straatdienst, waar het publiek mede te maken heeft, op den beganen grond. Gerekend is op de mogelijkheid van de aan stelling van een inspecteur bij de Bloemen daalsche politie. Voor dezen functionaris dei- toekomst is een kamer beschikbaar. Voorts is men uitgegaan van het standpunt, dat de Burgerwacht politie is en daarom wordt zij in het Politiebureau ondergebracht. Er is een afzonderlijke kamer voor den commandant. Het theorie- en gymnastieklokaal voor de po litie kan ook door de Burgerwacht gebruikt worden. De moeilijkheden, die de slechte grondslag hebben opgeleverd, zijn zooveel mogelijk on dervangen: op advies van Prof. Zwikker wordt een 20 a, 25 c.M. dikke fundeering van zwaar gewapend beton aangebracht en daaronder een asphaltlaag. Natuurlijk zijn er nog eenige onvervulde wenschen. De burgemeester had gaarne wil len zorgen voor logies voor de ongetrouwde agenten, zooals men die in Engeland wel aan de politiebureauen verbindt. Verder is er geen recreatieplaats voor de agenten. Maar ook zonder dat deze wenschen vervuld zijn, kan het nieuwe politiebureau er zijn! Zij nog vermeld, dat er mogelijkheid be staat voor een „gaskelder" een schuilplaats, te gebruiken bij gasaanvallen. Op 24 Juni a.s. heeft de aanbesteding plaats. Stakingen in België nog steeds van ernstig karakter. Onderhandelingen van Van Zeeland leiden tot eenig resultaat. Het A.N.P. meldt uit Brussel, 17 Juni: Woensdag zijn de stakers te Luik er in geslaagd, verschillende sluizen op de Maas te 'bezetten. Groepen stakers zijn de Maas opgevaren tot Hoei en hebben 'zoodoende de binnenscheepvaart zoo goed als stil gelegd. Er is te Luik een strenge ordedienst inge steld, daar zich hedenmorgen een nieuwe opleving der stakingsbeweging voordeed. Met mitrailleurs bewapende pantserauto's dei- gendarmerie patrouilleeren door de straten der stad en de omgeving. De bereden gen darmerie belet iedere poging tot samen scholing. In de streek van Fleron vielen de stakers de groente- en melkhandelaren las tig, die zich naar de stad Luik begaven. Tal van vrachtauto's werden omvergeworpen. Aan het stadhuis te Luik werd op het mid daguur een bevel aangeplakt, waarbij alle rijwielver keer op het grondgebied der stad Luik werd verboden. De gendarmerie heeft door herhaaldelijke charges groepen stakers uiteengejaagd. Te Seraing zijn alle winkels en groote ma gazijnen gesloten Ook te Ougree was heden morgen geen enkele winkel open. Te Luik hebben groote groepen stakers de winkeliers verplicht hun zaken te sluiten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de staking uitgebreid tot de textielarbeiders te Verviers en Pepinster. Alles wordt gedaan om het bezetten der fabrieken te verhinde ren. Incidenten deden zich verder voor te Encival, waar vier arrestaties plaats von den. waaronder die van het communistische provincie- en gemeenteraadslid Lamberet. Onder het zingen van de internationale trokken de arbeiders in optocht door de straten. Het werk op het fort van Tancre- mont is stilgelegd. Ook aan het werk van het fort van Battice is de staking volledig. In de mijnen te Battice is thans de ploeg arbeiders, die aangesteld was voor het on derhoud der mijnen, eveneens in staking ge gaan zoodat men verplicht is geweest, de paarden naar de oppervlakte te brengen. Nader meldt Reuter uit Luik, dat het na de opwinding van den morgen in de middag uren algemeen kalmer werd. zoodat de orde dienst gedeeltelijk kon worden teruggetrok ken. In de groote warenhuizen zal spoedig over eenstemming tusschen directie en personeel bereikt worden. De groote magazijnen zijn des middags om drie uur heropend. Het havenconflict te Antwerpen. Uit Antwerpen: De vakvereenigingen van transportarbeiders en transportondernemers hsbben een tiental collectieve contracten af gesloten. De stakende havenarbeiders heb ben In het Sportpaleis een groote vergade ring gehouden waar bij acclamatie, een motie werd aangenomen, waarin de wil wordt be vestigd betere levensvoorwaarden te ver krijgen en waarin de belofte gegeven wordt den strijd voort te zetten. De gouverneur van de provincie Antwerpen baron Holvoet, heeft zijn pogingen voortge zet om een oplossing tot stand te 'brengen voor het conflict in de haven. Hij heeft weer een langdurig onderhoud gehad met ver scheidene vooraanstaande werkgevers. Voor het oogenblik is nog niets bepaalds te mel den. De onderhandelingen zullen evenwel worden voortgezet totdat een regeling zal zijn bereikt. Een der deelnemers aan de on derhandelingen. verklaarde, dat volgens hem de staking pas over een dag of tien ten ein de zal zijn, daar er nog heel wat te bespre ken is. Voorts meldt Reuter, dat het Brus- selsche Verbond van Vakvereenigingen besloten heeft geen rekening te houden met het communiqué van de regeering en de Brusselsche. arbeiders op te roepen zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. Gistermorgen is een groep stakers met een roode vlag voorop van Anderlecht naar Brussel getrokken, waar het Volkshuis gevestigd is. De betooging werd ontbonden onder den kreet: Leve de algemeene staking en onder het zin gen van de Internationale. Met het oog op de mogelijkheid van een al gemeene staking heeft de burgemeester van Brussel, Adolphe Max, de bevolking herinnerd aan de politieverordening, volgens welke niet geautoriseerde bijeenkomsten en optochten niet gehouden mogen worden, waaraan hij toevoegde, dat strikt de hand zal worden ge houden aan de voorschriften. De toestand in de harven van Gent. Woensdag lag het werk in de haven van Gent geheel stil. Vijftien schepen, welke bin nen waren gekomen, konden niet worden ge lost. Incidenten hebben zich echter niet voor gedaan. Woensdagmorgen is te Lookeren staking uit gebroken als gevolg van enkele ongeregeld heden o.a. tijdens het lossen van een Neder- landsch schip. Verscheidene fabrieken, welke hun goe deren per boot willen verzenden, hebben zich verplicht gezien, de zendingen terug te doen komen. Vooral in de metaalnijverheid heeft de sta king groote afmetingen aangenomen. De onderhandelingen van Van Zeeland. Na de afzonderlijke besprekingen, welke de minister-president met de gedelegeerden dei- werkgevers en werknemers heeft gevoerd, heeft gisteravond een gemeenschappelijke conferen tie plaats gehad in het kabinet van den mi nister-president. Men heeft overeenstemming bereikt aangaande drie" punten; de kwestie der veertig uren week is nog hangende. De overeenstemming betreft: 1. Inzake een minimumloon zijn de werkgevers het eens over de betaling van een minimum tusschen 30 en 32 franken. De uitzonderingen daarop zullen worden vastgesteld door bemid deling' van de paritaire commissie. 2. Bij het betaalde verlof van zes da gen moet rekening worden gehouden met het aantal dienstjaren in dezelfde onderneming of in het zelfde vak. 3. De kwestie der syndicale vrijheid vergt geen wettelijke tussch'enkomst. Deze zelfde vrijheid zal gewaarborgd worden door andere methodes. Ingrijpend verbod van samenscholingen. Naar men laat in den avond aan het A.N.P. mededeelde zal een decreet worden uitgevaar digd, waarbij alle samenscholingen van meer dan vijf personen, alsook alle verkeer per rij wiel in het geheeel land zal worden verboden. - - y- Het ongeluk van het Zweed- sche vliegtuig „Lappland". De Zweedsche leden van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het Zweedsche verkeersvlieg tuig „Lappland" van de A. B. A. tengevolge waarvan deze Fokkermachine van het type F. 22 totaal werd vernield terwijl een passa gier aan zijn wonden is overleden, zijn in het begin van deze week naar Zweden terugge keerd om daar rapport uit te brengen van hun bevindingen aan de Zweedsche regeering. Naar wij vernemen is deze commissie, waarin o.a. twee Zweedsche regeeringsverte- genwoordigers en een vertegenwoordiger van de A. B. A., alsmede een vertegenwoordiger van de K. L. M. en van de Fokker-fabrieken zitting hadden, tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk het gevolg moet zijn van een noodlottige vergissing, die mogelijk was door dat in de cockpit van de „Lappland" een klei ne beveiliging ontbrak, die in de andere F. 22-machines, die de K. L. M. gebruikt, o.a. de „Papegaai" en de „Roerdomp" wel aan wezig is. Bij het onderzoek naar de ramp zou geble ken zijn, dat toen de piloot, de bekende Zweedsche vlieger Ahblom, kort na den start naar de voor hem aangebrachte knoppen tastte om den spoed der schroeven te vergroo- ten, hij daarbij de handles voor het geven van „hoogtegas" heeft geraakt, die daardoor zijn omgezet, wat tengevolge had dat, de motoren afsloegen. Slechts dank zij de koelbloedigheid van Ahblom is het ongeluk nog zoo betrekkelijk goed afgeloopen. Want slechts een zeer be kwaam piloot zou kans hebben gezien het vliegtuig uit de hachelijke positie waarin het verkeerde, op zoo meesterlijke wijze aan den grond te zeiten. als Ahblom heeft gedaan. Des te meer valt het daarom te betreuren, dat de aanwezigheid van een schuurtje in een hoek van het veld de vernieling van het toestel ten gevolge heeft gehad er. dat een passagier daarbij zoodanige wonden heeft opgeloopen, dat het ongeluk toch nog een slachtoffer heeft geëischt. Nader vernemen wij nog, dat in de F. XXII toestellen, die de K. L. M. in gebruik heeft en zooals de Fokker-fabrieken deze machines af leveren, de hoogtegas-handles voorzien zijn van een zekering, die eerst moet worden losge maakt alvorens men de handles kan omzetten om hoogtegas te geven, een veiligheidsmaat regel, om noodlottige misgrepen als thans zijn geschied te voorkomen. Bij het aanbrengen van eenige wijzigingen in de „Lappland" in opdracht van de Zweed sche luchtvaartmaatschappij A. B. A. had men het aanbrengen van deze zekering over bodig geoordeeld, zoodat deze in de „Lapp- lamd" ontbrak. SPECiAAWUIS-^OOR_DAMESMODB KRUISSTRAAT 5 De zomer meldt zich!! En het wordt tijd Dames voor een nieuw Zomerjaponnetje, zoo'n vlot coquet model, waar in wij zoo'n groote sorteering hebben. Wij brengen dezen Zomer een schat van smaak volle modellen, zeldzaam mooi en zeldzaam elegant maar óók zeldzaam goedkoop! Komt U maar eens kijken! U zult zien dat wij niets teveel Afhebben gezegd! m: Biedt U bij uitstek de gelegenheid U een ORIGINELE PERS' aan te schaffen tegen zeer lage prijs! Beioudchistan matten gave exemplaren met kelim rug 5.50 - 450 Een fraaie partij Khelims voor gordijnen of divan 29.00 - 25.00 1075 Shiraz Kussens en Zadeltassen uitsluitend fraaie oude stukken m aa 8.50 - 6.50 - Shiraz Kleden zeer fijne kwaliteit voor vloer- of divan kleed M -p* 59.00 - 4".— Perzische Gang lopers Hammadan-Mossoul- Caradja 32.50 - 12.50 75 Perzische Tafel kleden grote keuze Shirvan-, Afshar-, Kisar, flinke maten 32.50 - 1950 Hammadan Vloer kleden extra zware kwaliteit 120 x 200 27.50 - 1 075 Heris Tapijten solide kwaliteiten; div. maten 225 x 325 3.— Beioudchistan Kleedjes voor tafel- en vloer- 70 x 140 12.50 - 975 Afghanistan Tapijten zeldzaam fijn ge knoopt, enorme keuze 230 x 320 125 Vakkundige voorlichting. Eigen reparatie-inrichting. OP DE [PERZISCH E MARKT ZAL EEN PERZISCHE TAPIJTKNOPER DEMONSTRATIES GEVEN. met succes in

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8