Doodelijk ongeluk. BERICHT Hei Be&atiftiikste 53e Jaargang No. 16253 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 19 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke an ere vinger .-, .»n Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsv nger .-, er es an e Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Man in Haarlemmermeer door autobus overreden. Donderdagmiddag is op den Slo- tenveg nabij den Spaarnwouderweg in de gemeente Haarlemmermeer de 47-jarige arbeider B. J. van Wie- ringen door een autobus overreden en gedood. Van Wieringen reed achter een luxe auto, tóen van de tegenstelde zijde een autobus van de firma M. en K. naderde. Op dit oogenblik kwam v. W. plotseling achter den luxe wagen vandaan en stak onverhoeds den weg over. De chauffeur zag het gevaar en remde oogenblikkelijk, doch hij zag geen kans meer den wielrijder te ontwijken. Het slachtoffer werd zoodanig gewond, dat hij spoedig daarna overleed. De ontboden, geneesheer kon dan ook slechts den dood constateeren. De heer Van Wieringen, die woonde aan den Lijnderdijk nabij Halfweg, laat een echt- genoote en vijf kinderen na. De drie Haarlemsche Kweek scholen. TWee blijven er bestaan. De Nutskiveekschool voor Onderwijzeressen krijgt geen subsidie meer. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld dat bij de regeering de vraag in onder zoek was welke kweekscholen voor onderwij zers (essen) opgeheven zullen moeten worden ter verlaging van de openbare uitgaven. Te Haarlem bestaan drie kweekscholen, de Rijkskweekschool, de Nutskweekschool voor onderwijzeressen en de Da Costa kweekschool. Heden is de beslissing afgekomen. Daarbij is vastgesteld, dat de Nutskweekschool met in gang van 1 September a.s. geen rijkssubsidie meer zal ontvangen, wat, naar men ons van bestuurszijde mededeelde, wel zal leiden tot opheffing van de school, want het schoolgeld dat betaald wordt en het kapitaal dat de school bezit, zijn niet voldoende om het on derwijs zonder deze subsidie voort te zetten. De twee andere kweekscholen blijven dus bestaan. Zooals men weet is de Nutskweek school voor onderwijzeressen gevestigd in een gebouw aan de Dreef, hoek Hazepaterslaan. Op dit oogenblik wordt de school bezocht door 67 meisjes, waarvan er thans ongeveer 24 aan het eindexamen deelnemen. Aan de school zijn verbonden de volgende leerkrachten: H. W. Koornstra, directeur, B. J. Garssen, R. IJzer, P. de Nobel, mej. J. W. Ledeboer, mej. W. J. L. Berkhout, mevr. W. G. Dingemans-Numans, S Bosma, mej. J. A. van Markesteyn, W. A. J. Goeting, Dr. J. Weener en Dr. H. Faber. Concierge is G. van der Kodde. Het bestuur zal nader confereeren over de vraag waar de kweekelingen verder onderwijs zullen moeten ontvangen. Het bestuur ver moedt, dat zij zich wel bij andere kweekscho len zullen aanmelden of dat het rijk ze zal verdeelen over de andere kweekscholen. Zoo als men weet worden op de Rijkskweekschool te Haarlem in den laatsten tijd ook vrouwe lijke kweekelingen toegelaten. Aan de Nutskweekschool is ook verbonden een cursus voor opleiding tot hoofdonderwij zeres. Daarbij zijn thans 21 leerlingen. Het bestuur zal nader overwegen wat met dezen cursus gebeuren moet, maar vermoedelijk zal die ook moeten worden opgeheven. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER. De tienjarige wielrijder V. reed Donderdag avond zeven uur op den hoek van de Span jaardslaan en de Jacob van Lenneplaan ge heel links in de bocht. De bestuurder van een auto, die met een matige snelheid van dei» tegenovergestelde richting reed, kon den jon gen daardoor, mede omdat hem het uitzicht door het geboomte belemmerd werd. niet zien. De jongen werd door de auto gegrepen en tegen de straat geworpen. Hij kreeg een lichte hersenschudding en ontvellingen aan den neus en het gezicht. Hij werd door leden van den Ongevallendienst behandeld, waar na hij per ziekenauto naar de Maria Stichting vervoerd werd. waar hij ter verpleging is op genomen. Bij onderzoek bleken de remmen van de auto in orde te wezen. De bestuurder had dan ook geen schuld aan dit ongeluk. BRANDJE IN EEN AUTOBUS. Hedenmorgen omstreeks half twaalf ge raakte de motor van de autobus der Brock- waymaatschappij, waarschijnlijk door over verhitting, in brand. De bus was juist aan het eindpunt op den hoek van den Middenweg en de Van Nesstraat. Twee passagiers konden gemakkelijk de bus verlaten. De brandweer was spoedig met de „baby"- spuit aanwezig. Het brandje had niet veel te beteekenen. Het inwendige van de autobus, die buiten dienst gesteld is, was niet beschadigd. Geen revolutie in Bolivia. LA PAZ, 19 Juni. (Retuer-A.N.P.) De berichten, volgens welke in het land revolutionnaire onlusten zou den zijn uitgebroken, worden tegen gesproken. Rijkskweekschool voor Onder wijzers. De heer W. C. Braat te Zaandam tot directeur benoemd. W. C. BRAAT. Tot opvolger van den heer Th. Lancée is met ingang van 1 September a.s. tot direc teur van de Rijkskweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen alhier benoemd de heer W. C. Braat, directeur van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers te Zaandam. De heer Braat is 5 Juli 1884 te Hoeven (N. Br.) geboren. Hij liep daar de lagere school af en vervolgens een noramalschool. Op 19- jarigen leeftijd werd hij benoemd tot on derwijzer te Standaard-Buiten. In 1907 volgde zijn benoeming tot hoofd der school te Rilland Batih en hij gaf gedu rende dientijd 4 jaar lang les aan den hoofd- acte-cursus te Goes. In 1916 werd de heer Braat benoemd als leeraar in de Nederland- sche taal en opvoedkunde aan de Dagnor maalschool te Goes. Een jaar later werd hij leeraar aan de Rijkskweekschool te De venter. Deze betrekking vervulde hij precies tien jaar. Op 1 September 1927 volgde zijn benoeming tot directeur van de Rijkskweek school voor Onderwijzers, waar hij tot heden werkzaam is. De heer Braat is nu ook al vijftien jaar lang algemeen secretaris van zijn vakver- eeniging de Kweekschoolbond, omvattende de rijks-, gemeente- en bijzondere en neu trale kweekscholen. Hij is verheugd over zijn benoeming te Haarlem, maar beseft ten volle de verant woordelijkheid, een school te leiden, die dank zij de vroegere directeuren P. H. van der Ley, G. H. Nijk en Th. Lancée alom in den lande zulk een uitnemend en naam heeft verworven, AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Bij het Comité Autotocht voor Ouden van Dagen zijn de volgende giften nog binnenge komen v. W. f 2.50 Bond v. Staatspensionneering 5.00 O. 2.00 Mevr. d. R. 2.50 Dr. S. 2.50 V. 2.50 N. 2.50 V. (Bid.) 2.50 Mevr. B. 1.00 K. 1.00 v, W. 2.00 Lijst J. D. Bijleveld 73.75 f 99.75 Karei van Wely's Sigarenfabriek te Roosen daal heeft 150 doosjes Kaveewee Knak sigaren beschikbaar gesteld. Het gironummer van het comité is 20365. Een verklaring van Minister Colijn. Geruchten van kwetsenden aard weersproken. Het A. N. P. deelt mede: Sinds eenigen tijd worden hier te lande geruchten verspreid van uiterst kwetsend ka rakter voor den goeden naam van Dr. Colijn, Voorzitter van den Ministerraad. Zij vinden kennelijk hun uitgangspunt in een aangele genheid van zuiver particulieren aard, waar omtrent intusschen, met machtiging van den minister zelf. zonder bezwaar mededeeling kan worden gedaan, nu blijkt, dat zij mis bruikt wordt tot achterklap. Dr. Colijn heeft, begaan met den nood van een uit moeder, zoon en dochter bestaand, uit den vreemde hierheen gekomen gezin, dat zich om steun tot hem wendde, zich op ver schillende tijdstippen en op verschillende wij zen gedurende anderhalf jaar het lot van dit gezin aangetrokken. Intusschen was dr. Colijn ekele maanden geleden tegen de dochter gewaarschuwd met het oog op haar levenswandel. Hij vond daarin aanleiding haar mede te deeien, dat zij op zijn hulp niet verder had te rekenen. Eenigen tijd latei- heeft. dr. Colijn echter besloten de familie voor het laatst nog eens te helpen en wel met een borgstelling, die het de dochter mogelijk zou maken het benoodigde geld op te nemen voor deelneming in een publiciteitsagent schap in Zuid-Amerika. waarbij zij. door deze participatie, een behoorlijke maatschappe- ïijken werkkring kon krijgen. Den doorslag gaf daarbij, dat bij dr. Colijn inmiddels twij fel was gerezen aan de juistheid van hetgeen hem omtrent haar gedrag was medegedeeld. De aangelegenheid is hiermede tot de juiste afmetingen teruggebracht. De daarom heen ten aanzien van dr. Colijn geweven geruchten missen eiken feitelijken grondslag. Een oude rekening vereffend. Op initiatief van het raadslid Ch. C. Wolff. „Ik hoop dat eens de dag zal komen dat ik kan medewerken om dit wat nu gebeurt en dat ik als een onbillijkheid tegenover Haar lem voel, te herstellen." Deze woorden heeft de heer Ch. C. Wolff gesproken toen Haarlem- Noord nog Schoten was. Er werd in dien tijd zelfs nog niet aan annexatie gedacht, zoodat de heer Wolff nog niet kon droomen dat hij nog eens Haarlemmer zou worden. Nog minder dat hij van Schotensch Raads lid nog eens Haarlemsch Raadslid zou worden, waardoor hem de Haarlemsche financiën dus na aan het hart zouden komen te liggen. In dien tijd had de heer Wolff, grondbezit ter in Schoten reeds zitting in den Schoter- veenpolder, den polder die zich oudtijds uit strekte van de Garenkokerskade te Haarlem tot de Jan Gijzenvaart in Schoten. Haarlem had huizen aan en nabij de Kleverlaan laten bouwen en daardoor het windrecht van den wind-watermolen van den polder aangetast. Over die quaestie werd „gerecht" met het ge volg, dat Haarlem veroordeeld werd de kosten van een nieuw stoomgemaal voor zijn reke ning te nemen. Daarbij bleef het evenwel niet, Haarlem moest ook verschillende gronden van den poider overnemen en daarbij 4 gulden per M2 betalen voor grond dieonder een sloot lag!- De heer Wolff vond toen. dat er te veel van Haarlem gevraagd werd en vandaar zijn verzuchting, dat hij hoopte nog eens die on billijkheid te herstellen. Als secretaris van den Schoterveen- polder wist hij, dat de polder aan het uitsterven was. De grond was in den loop dei- jaren aan den boer onttrokken. Waar eens honderden koeien liepen werden nu slechts huizen gevonden. De opheffing van den polder daagde in het verschiet. Toen kwam den heer Wolff zijn oude belofte jegens Haarlem weer in herinnering. Als zonder meer de polder zou worden opge heven zou het geld dat nog in het bezit van den polder was uitgekeerd moeten worden aan de vroegere ingelanden. Maar de eigenaars van huizen aan de Garenkokerskade, Kleverlaan, enz. hadden daarop natuurlijk nooit gerekend en konden er dus feitelijk ook geen redelijke aanspraak op maken. Er was in kas van den polder ongeveer f 37.000. Dat is wel een flink bedrag, maar als dat verdeeld zou moeten worden over duizenden grondeigenaars zou elk na aftrek van de vele administratiekos ten die voor zoo'n verdeeling gemaakt zouden moeten worden niet meer dan een sigaren- centje krijgen. Hoe evenwel aan die verdeeling te ontkomen? De heer Wolff wist het middel. Eerst moest een officieel besluit genomen worden tot gedeeltelijke opheffing van den polder, waar door er alleen één ingeland van den polder overbelef, namelijk de gemeente Haarlem. Toen de heer Wolff enkele jaren geleden met het zonderlinge voorstel bij Gedepu teerde Staten kwam om den polder, die op sterven na dood was, eerst nog gedeeltelijk op te heffen, heeft hij eerlijk open kaart ge speeld, en gezegd, dat bij hem voor zat de oude onbillijkheid recht te zetten. Daarvoor werd gevoeld en daarom werd het eigenaardige be sluit genomen. Nu is voor eenig-c maanden de Schoterveenpolder definitief opgehe ven, waardoor de f 37.000 die nog in kas waren aan de gemeente Haarlem konden worden uitbetaald. Toen de gemeenteraad van Haarlem het be sluit tot opheffing nam, hebben de raadsleden niet. geweten hoeveel moeite zich hun collega Wolff gegeven had om wat hij tientallen jaren geleden als een onrecht voelde, ongedaan te maken. WANDGEDIERTE. Gooi uw geld niet weg. Alléén wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING, onder geheim houding en schriftelijke garantie. 2uiv,x(*t<lecne'tnUtty ,jla<lUaal' GEN. CRONJéSTRAAT 135. HAARLEM-N. TELEFOON 11657. r r T HIM xt GOEDKOOPER LEEUWIN MEE!! BEDDEN MEUBELEN. COMPLETE SLAAPKAMER vanaf 23.50 BARTELJORISSTRAAT 5 GEN. CRONJéSTRAAT 71 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Scholenbouw te Haarlem. Een openbare school in het Zuiden der stad Krijgt de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs een nieuw gebouw? Eenigen tijd geleden deelden wij reeds mede. dat het Haarlemsche gemeentebestuur bij het rijk pogingen heeft aangewend om de openbare school die thans in de Wilhel- minastraat gevestigd is over te brengen naar een nieuw gebouw in het zuiden der stad. Voorloopig zal van de uitvoering van dit plan evenwel niets komen omdat het Rijks- schooltoezicht op het standpunt staat, dat het gebouw in de Wilhelminastraat nog ge schikt is voor het geven van onderwijs, zoo dat geen nieuw gebouw ter vervanging mag worden gezet. Maar zoo verklaarde de wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes. ons het gemeentebestuur was ook wel overtuigd, dat er geen reden was om het gebouw in de Wil helminastraat af te keuren, maar B. en W. willen een nieuwe school, omdat de school in de Wilhelminastraat niet meer op een ge schikt punt staat. Feitlijk zou de nieuwe school imdden in het Florapark gezet moe ten worden, maar daaraan is natuurlijk geen denken. De gemeente had eerst een terrein in het zuiden, nabij de Heemsteedsche grens op het oog maar bij nadere overweging is dit niet geschikt bevonden. Wij zijn nu nog steeds naar een ander geschikt terrein aan het zoeken, maar het is tot heden niet ge vonden. Er zijn in die omgeving zeer weinig- onbebouwde stukken. Als men een terrein moet koopen waarop nu huizen staan, wordt het bouwen te duur. De gemeente zou ongetwijfeld toestem ming van het rijk ontvangen om voor de school in de Wilhelminastraat een nieuw ge bouw in het zuiden der stad te zetten als een andere bestemming gevonden zou worden voor de school in de Wilhelminastraat. Daar in is het college van B, en W. tot heden niet geslaagd. Er is eenigen tijd geleden gedacht aan de mogelijkheid om den Geneeskundigen Dienst in dit gebouw onder te brengen, maar daar van is afgezien. Deze dienst krijgt nu een nieuw gebouw aan de Nieuwe Gracht. Ook is al eens overwogen of de Bibliotheek en Openbare Leeszaal in de school in de Wil helminastraat beter gehuisvest zou kunnen worden dan 't thans is aan het Prinsenhof, maar ook dit plan heeft men moeten opge ven. Wij blijven intusschen actief zoo ver volgde de heer Boes want wij zijn over tuigd. dat door de stichting van een nieuwe school in het zuiden der stad het belang van het openbaar onderwijs gediend zou zijn. Wij hebben ook medegedeeld, dat de Ver eeniging vooor Gereformeerd Onderwijs aan de gemeente om een nieuw schoolgebouw heeft gevraagd in de omgeving van de zwem school aan de Houtvaart, ter ver. anging van het schoolgebouw In de Jansstraat, weging is. Het is nog niet bekend welk prae- De heer Boes deelde ons mede. dat deze aan vraag bij het college van B. en W. nog in over- advies B. en W. aan den raad zullen geven. Voor den wethouder stond evenwel vast, dat in deze een oplossing gevonden moet worden, want het tegen wooi'dige schoolgebouw in de Jansstraat is absoluut ongeschikt. Het is even wel nog onzeker of B. en W. zullen voorstel len een nieuw gebouw te stichten in de om geving van de Zwemschool of in die omgeving een bestaand schoolgebouw der gemeente aan de vereeniging ten gebruike aan te bieden. Op het Leidscheplein heeft de gemeente een ONLUSTEN IN LUIK. De staking der Belgische mijnwerkers heeft in Luik hiel en daar den vorm van een opstand aangenomen. De politie moet voortdurend charges uitvoeren. Het woord is aan.... Rémy Montalée: Het. ideaal is het brood der ziel. Niets is zoo noodig als wat „tot niets dient". schoolgebouw dat niet meer voor het open baar onderwijs gebruikt wordt. In dit gebouw worden nu evenwel de cursussen aan de jeug dige werkloozen gegeven. De gemeente zou dus dit schoolgebouw op het Leidsche Plein alleen kunnen aanbieden als een andere huisvesting gevonden zou zijn voor de jeugdige werkloo zen. Daarvoor zou misschien een oplossing te vinden zijn. Maar zoo besloot de wethou der er staat nog niets vast. De geheele zaak is nog in onderzoek. Een zusterschip van de „Queen Mary". Engelsche regecring gaat in principe met den bouw accoord. De Britsche minister van financiën, Cham berlain. heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij van de Cunard White Star Line het verzoek om machtiging heeft ontvangen een overeenkomst aan te gaan voor den bouw van een tweede Queen Mary. Chamberlain voegde hieraan toe, dat hij in principe dit verzoek heeft ingewilligd. DE „ZWARTE ADELAAR" BIEDT THANS ITALIë ZIJN DIENSTEN AAN! Uit Napels 18 Juni. Tot de passagiers die vanmorgen met het uit New-York komende mailschip „Vulcania" hier zijn aangekomen, behoorde ook de negerpiloot Herbert Julian, de „Zwarte Adelaar", die tijdens den oorlog in Aibessynië bekendheid heeft verworven, Hij verklaarde aan de journalisten, dat hij zijn diensten ging aanbieden aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, teneinde in Abessynië voor Italië werkzaam te zijn.- Zij, die zich mei ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in 3 u n i nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis de hou ding van de Britsche regeering inzake de opheffing der sancties nader uiteengezet. pag. 4 Het nieuwe Zwcedsche kabinet is gereed ge komen. pag. 4 Het ontwerp der Fransche regeering over de ontbinding der strijdhonden. pag. 4 De zonsverduistering. pag. 3 In hooger beroep werd vier jaar geëischt in de zaak van den aanslag op een N. S. B. colporteur. pag. 3 Twee van de drie Haarlemsche kweekscholen blijven bestaan. pag. 1 Doodelijke aanrijding te Heemskerk voor de Haarlemsche rechtbank. pag. 6 Minister Deckers verdedigt de landbouwcrisis- politiek. pag. 15 De groote Russische schrijver Maxim Gorki is overleden. pag. 10 Kinheim wint het voetbalkampioenschap van Haarlem. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Berlijnschen correspondent: Ge meentepolitiek als internationaal vraagstuk. pag. 4 Van onzen Londcnschen correspondent: Sur realisme in Londen. pag. 10 Voor onze Jeugd. pag. 7 en 8 Sport in 't kort. pag. 9 H. D. Vertelling. Helmut Weiss: De heldendaad Pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag 13,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1