u Bon Marché Hensen Gr. Houtstraat 147, J „WEERBERICHT V R IJ DAG 19 JUNI 1936 H A A R V E M'S D A G'E't A D De ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. Restauratie van het koor voltooid. DELFT, 19 Juni. De restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft is thans voltooid. Zeven nieuwe gebrandschilderde ra men zullen morgenmiddag in aanwezigheid van Prinses Juliana en tal van autoriteiten op plechtige wijze worden onthuld en aan de kerkvoogdij worden overgedragen. Een der nieuwe ramen wordt aangeboden door de prinses, zes ramen door het Delftsche Vrou wencomité „Ramen Nieuwe Kerk". De nieuwe ramen De Glasramen-commissie, welke onder voor zitterschap staat van jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, heeft zooveel mogelijk getracht in de voorstellingen en uitvoering van de ramen een eenheid te verkrijgen en zij riep daarvoor het advies in van den heer Willem van Ko nijnenburg. Deze ontwierp de ramen, die bij verschillende firma's werden uitgevoerd. Ook het bekende Haarlemsche brandschil deratelier van W. Bogtman. dat kort geleden ook het groote raam in de Utrechtsche Dom kerk afleverde, heeft een belangrijk deel van deze opdracht voltooid. AANWINSTEN RIJKSMUSEUM AMSTERDAM Mevrouw F. W. M. Bonger—baronesse Van der Borch van Verwolde stond aan het mu seum af het zelfportret van Vincent van Gogh uit zijn lateren tijd, een zelfportret van Vin cent's vriend Emile Bernard, 1897 gedateerd, benevens een tapisserie door denzelfden kun stenaar ontworpen, voorstellende twee Egypti sche vrouwen en een Arabische luitspeler. Uit dezelfde nalatenschap ontving het mu seum ten geschenke van den heer C. L. Hu guenot van der Linden en van mej. E. C. var der Linden het door Odilon Redon geschilder de zeer subtiele portret van mevrouw A. M. L. Bonger-Van der Linden. Deze groep kunstwer ken is in het eerste kabinet van de beneden verdieping van den Drucker-uitbouw tentoon gesteld. Een tweede hoogst welkom geschenk heeft de afdeeling Hollandsche schilderkunst der zeventiede eeuw verrijkt. De stichting tot bevordering van de belangen van het rijksmu seum verwierf het bekende schepenstuk van Emanuel de Witte, dat op de Vermeer-ten toonstelling te Rotterdam zoozeer de aan dacht trok. Het is een marine bij zonsonder gang, dateerend uit omstreeks 1675. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Zede- en Zielkunde. Arnold. De adept; occulte vermogens, gezien in het licht van de groote magische krach ten van een ingewijde. Causaliteit en wilsvrijheid door Aalbers e.a. Heubner. Niemand is eenzaam. Veen, van. Opvoeding tot persoonlijkheid. Beeldende kunsten. Bashkirtseff. Cahiers intimes inédits. 4 dln. Hana. De schoonheid in de schilderkunst; inleiding tot het zien van schilderijen. Hartog.'Het "oude en nieuwe plattelands huis. 1: De woning. Toonkunst. Altmann. Orchester-Literatur-Katalog. Aardrijks- Land- en Volkenkunde. Hedin. Raadselen der Gobi. Hoog, van der. Pelgrims naar Mekka. Rijnstreek, De. en hare omgeving. Ouitsche Romans. Feuchtwanger, Josephus. 1. Der jiidische Krieg. 2. Die Söhne. Frank. Traumgefahrten. Keun. Gilgi. Eine von uns. Raabe. Drei Erzahlungen. Ingelsche romans. tpnnet. Anna of the five towns, ramah. The wallet of Kai Lung. Davey, The pilgrim of a smile. Valsclie postwissels Eenige jongelieden van goeden huize had den zich te verantwoorden voor het maken en innen van valsche postwissels. Een hun ner was op de gedachte gekomen een post wisselformulier door middel van valsche stem pels en handteekeningen het aanzien te ge ven, alsof werkelijk op een postkantoor een bedrag, dat om administratieve redenen be neden 20 moest blijven, was gestort en be stemd was voor een te Haarlem wonend per soon, welke persoon echter niet bestond. Met dit valsche stuk begaf hij zich naar een der postkantoren te Haaz-lem, waar hij het aanbood alsof het een echt stuk was. De postambtenaar kreeg den indruk met een echten postwissel te doen te hebben en hem ontbraken de middelen om dit nauwkeu rig te controleeren, omdat het genoteerde be drag beneden 20 was, zoodat hij het uitbe taalde. Toen dit spelletje gelukt was, ging het jongemensch met het maken van valsche postwissels voort en hij sprak er met andere 'ongens over die het navolgenswaard vonden en ook bereid waren de wissels te gaan innen. Het spreekt, dat dit moest vastloopen, want als de postwissel uitbetaald is, is deze nog niet aan het eind van zijn loopbaan. Bij het hoofdbestuur der posterijen wordt namelijk gecontroleerd of het uitbetaalde be drag werkelijk op het kantoor van afzending gestort is en zoodoende bleek, dat de wissels falsificaten waren. Toen werd de politie erbij gehaald en vlogen de jongens er natuurlijk in. Twee hunner, die minderjarig waren, wer den tot tuchtschool en twee anderen, die bo ven 18 jaar waren, tot gevangenisstraf ver oordeeld, echter allen gedeeltelijk onvoor waardelijk, gedeeltelijk voorwaardelijk. De hoofddader kreeg 3 maanden tuchtschool on- oorwaardelijk en 6 maanden voorwaardelijk; één helper 2 maanden onv. en 4 maanden tuchtschool voorw.; de beide oudsten 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk: allen zullen gedurende 3 jaar onder toezicht blijven van de R.K. reciassee- ring. Flanel Pantalons 1.85 Stoffen Colberts 7.25 Sporfvesten, II rij 3.60 Groote sorteering Zomer Sporthemden vanaf f 0.55 Kampeer- en Zeilkleeding ook naarmaat VAK KL E DINGMASA2VN PA ARL AAR STEEG 1* TEU 12 843 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 19 JUNI Geb. Protestantenbond: „Kerk en Vrede". 8.15 uur. Wijdingsdienst uur: doorloopend 50 Palace-Filmac115 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Liane Haid in: „Wie het laatst kust2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Claudette Colbert in: „Zij trouwt haar baas". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Renate Muller in: ..Vrouwen om den Zonnekoning". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „La Bandera" regie Julien Duvivier, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 20 JUNI Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. W. Blankevoort Czn.'s Aann. Mij. Kenne- merplein 2: Aandeelh. verg. 11 uur 's morgens. HaafU Uw Opgericht 1901, Telefoon 14107 Ziet onze extra Lage Prijzen en zeldzaam Goede Kwaliteiten (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -PO LITIE RECHTER EEN OPLETTENDE POLITIEMAN. Donderdagmiddag kwart over twee reed over de Raamvest een 27-jarig los-werkman uit Hoofddorp, die een zak met 25 K.G. ko perdraad vervoerde. Dit kwam een surveillee rend politie-agent verdacht voor. Hij nam den man mee naar het bureau aan de Sme- destraat, waar de wielrijder verklaarde het koperdraad van iemand in Hoofddorp gekocht te hebben. Hij wilde het op zijn beurt aan een opkooper te Haarlem verkoopen. De politie ge loofde dit verhaal niet. Uit een onderzoek bleek inderdaad, dat de man onwaarheid had gesproken. Daarna vertelde hij, het draad veertien dagen geleden aan den Geniedijk in Haarlemmermeer langs de opgebroken spoor baan te hebben gevonden. Hij had het toen in de Geniegracht gerold, waaruit hij het Donderdagmorgen weer opgevischt had. Te gen den man werd proces-verbaal opgemaakt, waarna hij aan de politie te Hoofddorp werd uitgeleverd. Uitslag Esperanto-examen A. Geslaagd: de heer C. Bosloper te Haarlem. NUTSKWEEKSCHOOL HAARLEM. Akte onderwijzeres. Geëx. 6 canddiaten. Geslaagd de dames: A. van de "Weg, T. Rolloos, H. F. C. de Hosson, H. N. A. Hennis, B. Huender en J. J. van Suy- lekom. NOG ALTIJD OS. Drie jaar voor brandstichting. Donderdag wees de Bossche Rechtbank von nis in de zaak tegen de 35-jarige Antonia F. de Bie, echtgenoote van P. de Bie, die terecht heeft gestaan als verdacht van brandstich ting, die zij met een ander op 4 Maart heeft gepleegd te Oss. De officier van justitie had tegen haar ge- ëischt vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. De rechtbank veroordeelde haar tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. En tien jaar voor doodslag. Ook stond Donderdag voor de Bossche ichtbank terecht de Ossche arbeider J. J. B-, 35 jaar. verdacht van het feit, dat hij op 11 December 1929 te Oss opzettelijk G. van Galen van het leven heeft beroofd. Deze zaak diende reeds op 4 November 1935, docht werd toen voor nader onderzoek uitge steld. Verschillende getuigen, onder wie Cisca de Bie en Marinus de Reuver werden gehoord. De verdachte hield echter vol van niets meer te weten. De officier van justitie, mr. Dubois, noemde in zijn requisitoir deze zaak een klassieke Osscher zaak. De houding van verdachte noemde hij zeer afkeurenswaardig. De ver dachte is een zeer gevaarlijk individu, dat streng gestraft moet worden. Hij eischte een evangenisstraf van veertien jaar en zes maanden. De verdediger mr. Paul Scheefhals, kon de verklaringen door de diverse getuigen afge legd niet accepteeren, wegens de onbetrouw baarheid dezer getuigen. Pleiter drong met klem op vrijspraak aan. De rechtbank, na een half uur in raad kamer te zijn geweest, uitspraak doende, ver oordeelde verdachte tot tien jaar gevangenis straf. De Bilt voorspelt: Zwakken Oostelijken tot Zuid-Oostelij ken wind. Helder tot licht bewolkt in het Noorden. In het Zuiden wellicht toene mende bewolking. Droog weer, behou dens in het Zuiden kans op onweer. Warm. BAROMETERSTAND Hoogste 770.8 m.M. te Lerwick. Laagste 752.3 m.M. te Lsafjord. Vast weer. De weerstoestand op het vasteland is thans zeer stabiel. Overal heerscht warm zomerweer met dagelijksche maxima nabij 30 gr. Celsius. In het Noorden, passeert weer een diepe de pressie, die echter binnen den Poolcirkel blijft. In het Zuidwesten kwam een vlakke depres sie tot ontwikkeling, die in West-Frankrijk den barometer deed dalen. Het hoofd maximum van het gebied van hoogen lucht druk ligt nog steeds op de Noordzee en ver toont de neiging om zich naar Scandinavië te verplaatsen. Om het Kanaal en in Frankrijk vielen gisteren zware onweersregens. Voor namelijk in Zuid-Engeland vielen groote hoeveelheden (Croydon 35. Calshop 19, Scilly 12 en Le Havre 8 m.M.) Hoewel de depressie over de golf van Biscaye haar invloed niet verder uit strekt dan over het Kanaal, bestaat de mogelijkheid, dat ook het Zuidelijk deel der Noordzee onder haar invloed zal komen, hetgeen een geringe kans op onweer in het Zuidwesten ten gevolge zal hebben. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste tusschen gisteren en heden 12 uur 65 gr. F. Hoogste tusschen gisteren en heden 12 uur 83 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 4.05 uur; n.m. 16.47 uur. Strand berijdbaar van 9.00—14.45 uur. WETENSCHAPPELIJKE MASSAGE Driemaal per week, dan blijft U fit en slank! JULES KAMMEIJER, Crayenestersingel 2, hoek Lanckhorstlaan, Heemstede. Tel. 29380 (Adv. Ingez. Med.) ZORG VOOR DE BLOED» FILTREERENDE ORGANEN. Geen mensch verzuimt een laxeermiddel te gebruiken bli verstopping der Ingewanden. Nog noodzakelijker is het zorg te dragen, dat de bloedfllters niet verstopt raken en dus de nieren aangetast zouden worden. Neem derhalve een diuretisch middel, als en verschijnselen opmerkt als pijn in de lendenen én gewrichten, duizeligheid, moe. heid enz. Foster-s Rugpijn -Nieren Pijlen znn het speciaal hiervoor vervaardigde middel, reeds Jaren met succes toegepast. I,.ki.75 enper doos. (Adv. Ingez. Med.) HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Parijs Zuidoost zwak 23 Fraai weer Londeii (Croydon) Oostnoordoost matig 18 Fraai weer Noordnoordwest zwak 22 Fraai weer windstilte 19 Mooi weer, licht bewolkt windstilte 22 Zwaar bewolkt, goed weer Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. INLEIDING VAN IR. A. PLATE. Opheffing van Rijks- en Bij zondere Kweekscholen. Zes Rijkskweekscholen verdwijnen. Bij de wet van 22 Februari 1936 tot ver laging van de openbare uitgaven voor het onderwijs is bepaald, dat bij Kon. Besluit het aantal kweekscholen, dat voor Rijksbijdrage in aanmerking komt, met ingang van 1 Septem ber 1936 zal worden verminderd. Uit de behandeling van het ontwerp dier wet blijkt, dat die vermindering gepaard zal gaan met de opheffing van eenige Rijkskweekscho len. Tot de vermindering van het aantal gesub sidieerde kweekscholen zou eerst worden over gaan, nadat daarbij betrokken onderwijsorga nisaties zouden zijn geraadpleegd en nadat de onderwijsraad zou zijn gehoord. Beslist is thans, dat 6 Rijkskweekscholen zullen worden opgeheven en dat 12 gesubsi dieerde kweekscholen de Rijksbijdrage zullen verliezen. De 6 Rijkskweekscholen zijn die te Breda. Gorinchem. hellevoetsluis, Oostburg, Zaandam en Zierikzee. De 12 kweekscholen, die voortaan het Rijks subsidie zullen missen, zijn: de Gemeentelijke Kweekscholen te Groningen en Leiden., de bijzondere Kweekscholen voor Onderwijzeres sen te Haarlem en Nijmegen, uitgaande van de plaatselijke departementen der Maat schappij tot nut van 't Algemeen, de bijzon dere Chr. Kweekschool te Leeuwarden (Mar- garetha de Heerstraat), en de bijzondere R.K. Kweekscholen voor Onderwijzeressen te Am sterdam (Korte Prinsengracht), Beesel (Reu ver), Boxtel, Breda. Heerlen, Nijmegen (Neer bosch) en Woensdrecht (hoogerheide). EEN DUITSCH VLIEGER OP FRANSCH GEBIED GELAND. Bij het vallen van den nacht vloog Woens dagavond een Duitsche eendekker boven Straatsburg om ten slotte te dalen op het vliegveld Ensheim. De piloot Busch uit Darm stadt verklaarde verdwaald te zijn geraakt. Gistermorgen werd hij naar Straatsburg over gebracht. Zijn toestel is in beslag genomen. Minister Gelissen over eenheid in economische voorlichting. Heden en Zaterdag wordt te Nijmegen de algemeene vergadering gehouden van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De meeste deelnemers aan deze vergadering waren reeds Donderdag in de stad, waar in verband met de opening van de Waalbrug en de vele vergaderingen, welke hier deze week worden gehouden, een ongekende drukte heerscht, aangekomen. Om zeven uur Donderdagavond werden zij door het Departement Nijmegen in de vroe gere sociëteit „De Harmonie" in de Lange Burchtstraat ontvangen. De voorzitter van het Departement Nijme gen der Maatschappij mr. P. C. Reeringh, heeft hier de bezoekers in de oude Keizerstad welkom geheeten. Met het uitspreken van de beste wenschen voor het slagen der 159ste algemeene verga dering besloot, de heer Reeringh zijn be groetingsrede. Het geheele gezelschap begaf zich vervol gens naar het Stadhuis voor de officieele ont vangst door het Gemeentebestuur. De burgemeester van Nijmegen, de heer J A. H. Steinweg, sprak hier de begroetingsrede uit. De voorzitter der Maatschappij, ir. A. Plate dankte voor de ontvangst. Per extra-tram werd daarna gereden naar Groot Hotel Berg en Dal voor een ontvangst door het departement Nijmegen. De economische eenheid van het land, Heden, Vrijdagochtend begon de tweedaag- sche jaarlijksche algemeene vergaderini Hierover hield de heer Smidt van Gelder een inleiding. De gedachte van het rapport is, dat een organisatie van het bedrijf drieërlei functie heeft: in de eerst-e plaats het behartigen van de interne bedrijfsbelangen. In de tweede plaats het adviseeren van de regeerin;, regeeringsorganen ten opzichte van alles wat het bedrijfsleven aangaat en ten derde, waai en in zoover dat mogelijk is, het verleenen van medewerking bij de uitvoering van re- geeringsmaatregelen ten opzichte van het be drijfsleven. Ten slotte wees spr. met enkele woorden er op, dat het hoofdbestuur niet blind is voor de nadeelen en gevaren die een te ver gaande organisatie kan meebrengen. Wanneer men jaat leunen op anderen en liever de macht van de organisatie aanwendt dan eigen ener gie tot het uiterste in te spannen, is het mis. Dit zou beteekenen een verslapping van krachten, een achteruitgang van welwaart. De voorzitter, ir. A. Plate, had voor zijn openingsrede als onderwerp gekozen: „De economische eenheid van het land". In Nederland vormt het bedrijfsleven een eenheid. Daarom kan o.a. op den duur niet de landbouw zijn vollen kost verdienen door jaarlijks een paar honderd millioen te putten uit de zakken van de overige deelen der bur gerij, vooral als het belastbaar inkomen dezer burgerij in een paar jaar met niet minder dan 500 millioen per jaar achteruit liep en in vier jaar van 4.2 tot 3 milliard slonk. In landbouwkringen leeft de gedachte, dat het landbouwbedrijf bijzondere rechten op steun zou mogen doen gelden, omdat de bodem uiteindelijk alle producten levert, welke de menschheid noodig heeft. Spreker achtte deze stelling echter niet houdbaar. Op dit punt werkt de Nederlandsche over heid thans averechts, 't Sluitend budget wordt gezocht in de richting van steeds meer be lasting, waardoor een gevaarlijke wisselwer king tusschen de belasting en de economie ontstaat, in dien zin, dat de opbrengsten nei ging toonen, juist door die belasting minder in plaats van meer te worden. De negatieve taak, welke de overheid heeft te vervullen, bij het streven naar een nieuwe eenheid van onze structuur wordt door onze tegenwoordige belastingen niet vervuld. Eerst indien de budgetten van de overheid, wat de gewone uitgaven betreft, zich aan het eco nomisch peil zullen hebben aangepast, kan met vrucht door nieuwe kapitaalsuitgaven getracht worden, een stimuleerende werking op 't particuliere bedrijfsleven uit te oefenen. Hiermede komt men tot den positieven kant van de taak der overheid. In positieven zin heeft de staat thans een zeer moeilijke rol te vervullen in het proces der reconstructie tot een eenheid van ons bedrijfsleven door middel van een meer mo derne handelspolitiek. Daarmede bedoel ik, aldus spr. dat meer dan tot dusver geschiedde en practisch mo gelijk was, wordt nagegaan in welke richtin gen de mogelijkheden voor verdere ontwik keling van Nederland en Indië liggen en dat op grond van een nieuw verworven inzicht wordt getracht met open kaart te onderhan delen, zulks met die landen, welke evenals wij inzien, dat het protectionistisch kluwen, waarin de wereld zich verward heeft, draad voor draad moet worden losgemaakt en dat in de plaats daarvan een nieuw handels politiek systeem moet worden opgebouwd. Het Nederlandsche volk maakt zooals alle volken zware tijden door. Het is zaak, daaruit nieuwe kracht te putten. Steeds heeft het dit in het verleden gedaan. Het kan het ook nu. Zijn kracht ligt behalve in zijn volhar ding, in zijn verstand en zijn neiging tot rustig overleg. Minister Gelissen aan het woord. Hierna heeft de minister van Handel Nij verheid en Scheepvaart prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen een rede gehouden over het on derwerp: „Eenheid in de economische voor lichting". Allereerst noemde spr. de voorlichting op economisch-technologisch gebied. Op het verstrekken van deze gegevens specialiseeren zich bij uitstek de economisch-technologi- sche instituten, de landbouw-, de nijverheid- en de overige technische voorlichtingsdien sten enz. Niet het bedrijfsleven alleen heeft op eco nomisch gebied voorlichting van noode. De regeering zelve behoeft deze niet minder. Het schijnt de minister de primaire taak der economische voorlichting, den Neder- landschen exportbedrijven hulp te verleenen bij het verwerven van de kennis, welke zij voor behoud en vergrooting van hun buitem landschen afzet niet kunnen ontberen. Wil de Nederlandsche export zich hand haven, of, zooals een ieder hoopt, een grootere vlucht nemen, dan moeten nieuwe afzetge bieden gevonden worden. Martexploratie en marktonderzoek be- hooren dus mede tot taak der economisch# voorlichting. Er is thans aan spr.'s departement een afdeeling voor centrale economeische voor lichting verbonden. De economische voorlichting in Nederland moet als het ware een groote organisatie woden, waarin elk deel zijn eigen functie zal moeten vervullen en zich ontplooien in de richting, welke zijn bijzondee werkkring en doelstelling aanwijst. Krachtverspilling zal worden tegengegaan daar gewaakt zal worden tegen werkelijk overtollige doublure van werkzaamheden. Mededingend Japan. De heer E. D. van Walree, had als onder werp gekozen: „Mededingend Japan". Spr. kent Japan sedert 40 jaren. Hij heeft in dien tijd den handel van Japan tot het 20- voud zien stijgen. De mededinging van Japan doet zich tegen woordig evenzeer op politiek als op econo misch terrein gelden. Japan levert tegenwoor dig een groote hoeveelheid goederen, welke niet alleen in prijs, maar ook in kwaliteit kunnen concurreeren. Van specifiek Nederlandsche artikelen ex porteert Japan thans reeds boter, kaas, ge condenseerde melk, jam, groenten in blik o.a. doperwten en zelfs tulpenbollen. Men moet afwachten wat zal gebeuren. Voor het oogenblik wordt slechts een vreed zame expansie beoogd, maar het zou struis vogelpolitiek zijn, niet op alle gebeurlijkhe den voorbereid te wezen. Het is daarom ge lukkig. dat Minister Colijn en de Indische re geering den toestand grondig kennen, en dat zij tegenover Japan een vastberaden maar welwillende economische politiek volgen, welke tot dusver goede resultaten heeft opge leverd. Economische samenwerking tus schen Nederland en Indië. Prof. J. van Gelderen hield een inleiding over de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch Indië. Spra zette uiteen, dat, afgezien van den han- delspolitieken steun, dien Nederland Indië bij de onderhandelingen en bij de afsluiting van verdragen kan verschaffen, nog maatregelen te overwegen zijn ten behoeve van den Indi- schen afzet naar Nederland. Anderzijds zul len dan de contingenteeringen ten bate van het moederland moeten worden geconsoli deerd, hetgeen alleen in onderlinge samen werking mogelijk is. Naast deze overheids maatregelen is er echter ook een taak voor het Nederlandsch bedrijfsleven weggelegd. De ver tegenwoordiging van de Nederlandsche export industrie in Indië laat nog veel te wenschen over. Alleen door nauwkeurige kennis van de markt en de uiterste aanpassing van verkoop prijzen, merken en andere kwaliteitseischen der producten kan men erop rekenen, zelfs al ondervindt men overheidssteun, zijn plaats op de Indische markt te behouden of te her overen. Ook ten aanzien van de kapitaalbe hoefte van Indië, nu op tal van gebieden nieu we bedrijven worden geëntameerd, kan Ne derland nog een rol spelen. Jaarverslag. Aan het jaarverslag van het hoofdbestuur ontleenen wij, dat in het afgeloopen jaar een nieuw departement is opgericht, het departe ment Oost-Noordbrabant. In eenige andere streken van het land worden besprekingen gevoerd omtrent de oprichting van nieuwe departementen. Uit het financieel overzicht over 1935 blijkt, dat er een batig saldo is van slechts f 202,12. De begrooting voor 1937 beloopt f30.200 met een geraamd tekort van f2.100. Na de middagvergadering maakten de deel nemers excursies naar verschillende fabrieken. Te vijf uur had een ontvangst plaats door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waar de voorzitter dezer kamer, ir. Th. Ros- kopf, een rede hield. ij Hedenavond vereenigen de ^deelnemers zich aan een officieelen maaltijd.* In den aanvang der vergadering werden de overleden leden jhr. van de Poll en mr. E. Fo kker herdacht. Telegrammen van hulde werden gezonden aan de Koningin en Prin ses Juliana, welke laatste Beschermvrouw der Maatschappij is. Nadat over het rapport bedrijfsorgani satie uitvoerig was gediscusseerd weden in het hoofdbestuur gekozen mr. dr. L. F. H. Regout te Maastricht, R. O. A. Wispelwey te Zwolle, L. Proos Hoogendijk te Amsterdam en ir. C. van Loon te Gouda. Ir. A. Plate werd bij acclamatie tot voor zitter herkozen. Oud-minister Posthuma deelde namens de Federaties van Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland mede, dat deze organisatie bezwaar heeft tegen den gel- delijken steun van regeeringszijde aan een nieuw handelsbureau te Londen, daar de federatie meent, dat de Nederlandsche Kamer va nKoophandel te Londen dit werk tot nu toe tot aller tevredenheid gratis heeft kun nen doen. Het geliefde sigarettenpapier. De Nederlandsche kommiezen hebben Don derdag aan het grenskantoor Putte een goe den slag geslagen. De handelsreiziger R. uit Rotterdam kwam met een zoo goed als nieuwe auto uit de rich ting België. Even voorbij het grenskantoor werd de wagen tot stilstand gebracht door twee kommiezen die op den Putteschen straatweg liepen. Bij het onderzoek, dat zij in de auto instelden, bleek dat niet minder dan achtduizend boekjes sigarettenpapier onder de zittingen waren verborgen. De nieuwe wagen en de boekjes sigaretten papier werden in beslag genomen, terwijl tegen den bestuurder proces-ij verbaal werd opgemaakt. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De loting ter bepaling van den ingeschre vene. die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden be stemd, heeft in het openbaar plaats voor de lichting 1938 op Dinsdag 30 Juni 1936, des na middags om 2 uur, te 's Gravenhage in de „rolzaal", binnenhof 8. In de commissie voor het houden van deze loting heeft o.m. zitting mr. J. van Heerde, oud-administrateur ter gemeentesecretarie van Amsterdam, te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2