®JIGG1S Jüstablet IVO ROL zon ging op. VRIJDAG 19 TUMI 1936 H A A R E E M'S DAGE E A D" De moord te Eindhoven. Vonnissen van 15 en 10 jaar. Donderdag stond voor de Bossche rechtbank terecht de 23-jarige Duitsche vrouw Anna Szabo, die op 11 Januari j.l. te Eindhoven haar echtgenoot A. van Baar heeft doodgeschoten. Zij had dit gedaan op aansporing van den 20- jarigen A. v. d. K.. die had beloofd haar te trouwen, als zij haar man doodde. Donderdag 4 Juni heeft de officier van Justitie, mr. Dubois, tegen deze vrouw, wegens moord, een gevangenisstraf van twintig jaar geëischt en tegen A. v. d. K.. wegens uitlok king tot moord, vijftien jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft de vrouw wegens moord veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, en A. v. d. K. wegens medeplichtigheid tot tien jaar gevangenisstraf. „Der Stuermer" verkocht. Sigarenwinkelier krijgt 250 boete. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donderdag den exploitant van den N.S.B.- sigarenwinkel in de Kalverstraat tot een geld boete van 250 subs. 25 dagen hechtenis wegens het in voorraad hebben en verkoopen van „Der Stuermer". N.V. GLASFABRIEK LEF #ï>AM Door de Nederlandsche Trust-Maatschappij N.V. is aan houders van 5Vz pCt. eerste-hypo- thecaire obligatiën ten laste van de N.V. Glas fabriek Leerdam v.h. Joekel, Mijnssen en Co. een circulaire gericht, waarin wordt medege deeld, dat obligatiehouders zijn opgeroepen tot een spoedvergadering, te houden Vrijdag 26 Juni a.s. des v.m. te 11 uur in een der lo kalen van het gebouw van de Industrieele Club, Vijgedam, Amsterdam De agenda luidt als volgt: 1. (voorgesteld door de Ned. Trust Mij.) Ge- dachtenwisseling over het aan den trustee overgelegde reorganisatieplan. 2. (voorgesteld door de N.V. Vereenigde Glas fabrieken te Schiedam)het geven van toe stemming aan den trustee tot het verleenen van medewerking aan de uitvoering van het voorstel door de directie der N.V. Glasfabriek Leerdam, aan de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders dier N.V. op 25 Mei 1936 gedaan. Moordaanslag op N. S. B.- colporteur. In hooger beroep vier jaar geëischt. Op het Stationsplein vlak voor den ingang van het Centraal Station werd Maandag 30 September 's middags om 4 uur een moord aanslag gepleegd op een colporteur die met „Volk en Vaderland" ventte. De dader, die onmiddellijk gearresteerd werd, had drie schoten gelost waardoor de colporteur ern stig werd gewond. Aanvankelijk ontkende hij te hebben geschoten, doch tenslotte legde de man een bekentenis af. Hij verklaarde zoo hevig tegen het fascisme te zijn gekant, dat hij, toen hij den colporteur met ..Volk en Va derland" zag venten in blinde woede ont stak en door zijn jaszak heen eenige schoten uit een automatisch pistool loste. Later is gebleken, dat de man vertaler was en lan gen tijd in Frankrijk was geweest, vanwaar 'hij pas kort geleden was teruggekeerd. In Parijs had hij veel in anarchistische kringen vertoefd. De rechtbank veroordeelde den man wegens poging tot moord tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest en ter beschikkingstel ling van de regeering. De Officier had vijf jaar gerequireerd met ter beschikking stel ling van de regeering. De Officier ging in hooger beroep en Donderdag stond de 48-jarige vertaler voor het Amsterdamsche Gerechtshof terecht. Evenals in eerste instantie trad mr. Joh. K. M Mathuisen als verdediger op. De President, mr. J. Jolles stelde verd. de gebruikelijke vragen, waarop deze antwoord de: veroordeelt u mij maar, dan is de zaak afgeloopen. Pres.: Antwoordt u mij behoorlijk. Verd.: Ik weiger ieder antwoord. De psychiater-deskundige Dr. S. P. Tam- menoms Bakker, die een onderzoek naar de geestesvermogens van verd. had ingesteld, verklaarde tot de conclusie te zijn gekomen, dat verd. in belangrijke mate verminderd toerekeningsvatbaar is. Het gebrek aan har monie in verd.'s gevoelsleven schrijft desk. toe of aan een algemeen psychopatischen toestand of aan lichte aanvallen van krank zinnigheid. Opneming in een krankzinni gengesticht achtte dr. Bakker niet noodza kelijk. Daarop verscheen het slachtoffer de col porteur L. H Daassen voor het hekje. Hij is w-eer geheel hersteld. Verd. had al even vóór den aanslag in de buurt rondgedrenteld. Plotseling was hii teruggekomen, hij was vlak bij getuige blijven staan, frommelde wat in zijn zak en direct daarop klonken snel achtereen drie schoten. Pijn had hij weinig gevoeld. Na een verblijf van acht da gen in het ziekenhuis en verpleging thuis was hij einde October weer geheel hersteld. De agent van politie, die verd. heeft ge arresteerd. verklaarde, dat verd. het er steeds over had. dat hij spijt had. dat hij maar zoo'n „kleinen man" had getroffen en niet een meer vooraanstaande persoonlijk heid. Verd. was bij zijn arrestatie zeer zenuw achtig en opgewonden. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord die de schietpartij hebben bijgewoond was het woord aan den procureur-generaal Mr. Dr. D. Reilingh. Mr. Reilingh was van meening dat verd. terecht wegens poging tot moord is veroor deeld. Hij is uitgegaan met het plan iemand te dooden, bedreigde iemand op de Heeren gracht en ging toen naar het Stationsplein waar hij na eenige aarzeling en overden king zijn daad volvoerde. Welbewust vuurde hij drie scholen op D. af. Verd. is een buitengewoon gevaarlijk man. Hij is echter sterk verminderd toerekenings vatbaar, waarmee bij de strafmaat rekening dient te worden gehouden. De straf, door de Rechtbank opgelegd is naar spr. meening te laag en niet in overeenstemming met de eischen die gesteld mogen worden aan een goede beveiliging van de maatschappij. Spr. requireerde bevestiging van het von nis behalve wat de strafmaat betreft en verd. te veroordeeien tot vier jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger mr. Joh. K. M. Mathuisen concludeerde na een zeer uitvoerig pleidooi tot. verd.'s ter beschikkingstelling van de re geering. Arrest 1 Juli. smakelijke.bruine Jus Man.j - IthPER TABLET VOOR L.O CT. (Adv. Ingez. Med.) De actie van Persil. Verdere verspreiding der biljetten verboden. AMSTERDAM 18 Juni. De president van de rechtbank te Amsterdam mr. -J. W. Huy singa heeft heden uitspraak gedaan in het kort geding tusschen een parfumeriezaak op den Nieuwendijk als eischeres en de N.V. E. Ostermann en Co.'s Handelmaatschappij, ver tegenwoordigster van de Persil. In verband met het inbeslagnemen van een partij valsche Persil in een pakhuis in de Dirk van Hasseltsteeg, waar de verkoopcentrale is gevestigd van de parfumeriezaak, hadden de N.V. Ostermann en Persil op groote schaal waarschuwingen verspreid, gericht tegen de parfumeriezaak, zonder echter den naam van deze zaak te noemen. In kort geding had de parfumeriezaak stop zetting van deze actie gevorderd. De president overwoog in zijn vonnis, dat de biljetten door Ostermann-Persil verspreid, niet verantwoord waren. Door gedaagde im mers is niet bewezen, dat eischeres wist dat de de partij Persil welke zij gekocht en in het pakhuis opgeslagen had, valsch was. De biljetten geven den inrduk, dat Persil slechts onder den prijs kan worden verkocht, wanneer zij valsch is, zulks terwijl uit het be toog van gedaagde's raadsman blijkt, dat dit ook mogelijk is, omdat ook echte merkartike len beneden de prijzen kunnen worden ver kocht in z.g.n. bokserswinkels, doordat de re gelmatige afnemers zich niet aan hun con tracten houden. Mitsdien verbiedt de president de verdere verspreiding van de gewraakte biljetten met een dwangsom van f 100 voor elke overtreding. Hij geeft echter geen bevel tot verwijdering van de reeds verspreide en in de winkels op gehangen biljetten. Het gevraagde alge meen gebod tot staking der actie acht de Pre sident te vaag. Gedaagde wordt veroordeeld in de kosten, begroot op f 70. LEDEN VAN DE ROODE KRUIS AMBULANCE NAAR ABESSYNIë OP HET LOO Donderdagochtend zijn het dagelijksch be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis, alsmede de leden der ambulance-commissie en de doktoren die hebben deelgenomen aan de Roode Kruis amSulance naar Abessynië en de beide heipers ten Paleize Het Loo door Prinses Juliana, Presidente van het Neder landsche Roode Kruis, ontvangen. Te twaalf uur arriveerde het gezelschap ten paleize, waar in "tegenwoordigheid van de Prinses de lunch gebruikt werd. INBRAAK IN HET REMBRAXDT-THEATER TE AMSTERDAM. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde Donderdag in hooger beroep de strafzaak tegen twee verdachten, den koopman B. en den kleermaker v. d. W„ die er van werden verdacht de geruchtmakende inbraak te heb ben gepleegd in het Rembrandttheater te Amsterdam in den nacht van 24 op 25 Novem ber, bij welke gelegenheid twee brandkasten zijn opengebroken. Uit een brandkast in het administratiekantoor werden 40 rijksdaalders en f 400 ontvreemd en uit de andere, staande in de hoofdkassa, een hoeveelheid geld, be staande uit kwartjes, dubbeltjes, guldens en biljetten van f 10.en f 25.De eerste brandkast was opengesloten, de gesloten deur van het binnenkastje was verbroken. De kast in de cassa was „a la sardine" openge scheurd. De Rechtbank had beide verdachten tot vier jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld, van welk vonnis zij in hooger beroep gingen. Evenals in eerste instantie hield het twee tal, dat verdedigd werd door mr. Fr. Pauwels en mr. Blaisse, vol. onschuldig te zijn. De Procureur-Generaal, mr. Reilingh, re quireerde bevestiging van het vonnis dei- Rechtbank en de veroordeeling van verdach ten tot 4 jaar gevangenisstraf. Arrest 1 Juli. Een bijzondere promotie. Van jongste bediende tot doctor. Dezer dagen is te Amsterdam gepromoveerd tot doctor m de letteren en wijsbegeerte de heer E. van Hinte, leeraar aan de H.B.S. te Harlingen, op een proefschrift getiteld: „So ciale en economische geografie van Harlin gen". De heer van Hinte is de zoon van den in 1929 overleden heer N. van Hinte. voorzitter van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst. Deze pionier in de vakbeweging heeft niet over de middelen beschikt zijn kinderen mid delbaar en hooger onderwijs te verschaffen. Te Rotterdam heeft E, van Hinte de lagere school doorloopen en kreeg niet eens het lof felijk ontslag. Om de materieele zorgen van het gezin wat te helpen verzachten, kwam v. Hinte als jong ste bediende bij de „Voorwaarts" te Rotter dam. In die dagen bezocht hij de Avondschool om eenige noodzakelijke administratiekennis op te doen. In den mobilisatietijd moest hij in dienst. Na den oorlog kreeg van Hinte een aanstel ling bij de administratie van de gemeentetele foon te Amsterdam en toen pas kwam de lust tot studie op, die hij tot heden in onvermin derd tempo heeft gehouden. Vooral de studie der sociale wetenschappen trok hem aan en na volbrachte dagtaak nam hij lessen om in 1923 de acte staathuishoud kunde en statistiek M.O. te verwerven, daarna de acten Staatsinrichting en aardrijkskunde M.O. In 1927 kreeg van Hinte een aanstelling bij het M.T.T. aan het archief en werkte mede aan enkele onderwijsinrichtingen. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B S. te Harlingen in staathuishoudkunde, staatsinrichting en aardrijkskunde en uit dien tijd zijn vele artikelen van hem in vak- en i dagbladen afkomstig. Op grond van zijn bijzondere bekwaamheid en werkzaamheden vooral op sociografisch terrein werd hij toegelaten tot de studie aan de Universiteit te Amsterdam in de sociale geografie. Zijn academische studie heeft hij thans succesvol '-ohooid met een diepgaande studie over Hariingen, de stad waar hij nu sedert 9 jaren woont. 1 Tweehonderd opcenten op Personeele Belasting. En nog maar voorloopig! De minister van Financiën heeft bepaald, dat- de aanslagen in de personeele belasting voor het belastingjaar 1936 in de gemeente Hilversum zullen worden opgelegd met een voorloopig aantal opcenten ten getale van 200. Zutphen en Brummen deelen hetzelfde lot. DERDE NEDERLANDSCHE SCHELDE- VLÜCHT Op 1 Augustus a.s. heeft de Derde Neder landsche Scheldevlucht, georganiseerd dooi de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, plaats. Dit jaar voor het eerst zal hieraan uit sluitend deelgenomen worden door amateurs met sportvliegtuigen en kleine passagiers vliegtuigen, plaats biedend aan ten hoogste vier personen. De Nederlandsche Scheide- vluchten zijn geen snelheidswedstrijden, doch nauwkeurigheids-navigatie-vluchtcn, waarbij de route boven Zeeland, welke elk jaar anders gekozen wordt, het zwaartepunt, vormt. De start is om 14.30 uur op Haam stede. De vliegtuigbestuurder-deelnemer krijgt een uur van te voren een geheime navigatie opdracht. De algemeene organisatie is dit jaar door het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart opgedragen a&n het bestuur der afdeeling Schouwen-Duive- land. De technische commissie bestaat uit de heeren Smeding, v. d. Grinten, v. d. Broek en Schmidt Crans. EEN VIJFVOUDIGE TELASTELEGGING. SOERABAJA. 18 Juni (Aneta). De raad van Justitie zal op 29 Juni a.s. de zaak tegen den heer M.. ex-administrateur van de on derneming Soem'oerbopong behandelen. M. wordt beschuldigd van twee gevallen van moord, twee van doodslag en een van uit lokking tot moord. Meer dan 50 getuigen zijn gedagvaard. Mevrouw Adolfs zal als verdedig ster optreden. Soetb met ti>at aoecLö poets dus met De Nederlandsche tandpasta DOOS 20 CT. TUBE 40 EN 60 CT. (Adv. Ingez. Med.) Ontactische uitlating van rechterlijk ambtenaar? Vragen van den heer Drop. De heer Drop heeft aan den minister van Justitie gevraagd: 1. Wil de minister doen onderzoeken of het waar is. dat ter zitting van den Politierechter bij ae Arrondissemenis-Rechtbank te 's-Her- togenbosch op 3 of 9 Juni j.l. door den officier van Justitie is gezegd, dat naar zijn meening ongeveer 90 pet. der steuntrekkende werk- loozen door valsche opgaven, waarbij ver diensten worden verzwegen, zich bevoordeelt ten koste van de belastingbetalers, dat de strafzaken over dergelijke gevallen met den dag talrijker worden, de belastingen er niet lager van zullen worden en zoo het volk arm geparasiteerd wordt? 2. Indien een onderzoek mocht bevestigen, dat de bedoelde officier van Justitie zich al dus heeft uitgelaten, wil de minister dan doen nagaan, op welke feitelijke gegevens deze uit latingen steunen en van die gegevens aan de Kamer mededeeling doen? 3. Acht de minister het juist, dat een amb tenaar van de z-echterlijke macht op de om schreven wijze een oordeel geeft over de ge breken. weike naar zijn meening aan de con trole op de steunverleening bleven en over de gevolgen daarvan? PROF. KEESOM ZONDAG A.S. 60 JAAR. Zondag 21 Juni a.s. viert, zoo meldt het Handelsblad, prof. dr. W. H. Keesom. hoog leeraar in de natuurkunde te Leiden, zijn zes tigsten verjaardag. Prof. Keesom is een cryo- loog van wereldnaam, die oorspronkelijk met nu wijlen prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, later alleen, het natuurkundig laboratorium der Leidsche universiteit tot een unicum ter wereld heeft gemaakt, en wiens onderzoe kingen en pogingen evenzeer voor de practijk als voor de natuurkundige theorie van 'n nau welijks te schatten belang zijn geworden. In 1923 heeft hij, met een rede over ..Het belang van den tocht naar het absolute nul punt", het professoraat te Leiden aanvaard. Vele wetenschappelijke triomfen heeft hij daar behaald, o.m. (in 1926het vastmaken van helium, hetzelfde element dat prof. Ka merlingh Onnes in 1908 vloeibaar had weten te maken: wat zeker een der grootste schre den naar het absolute nulpunt is geweest, die de experimenteele natuurkunde gedaan heeft. In alle groote ontdekkingen en in alle orga nisaties in zijn tak van wetenschap heeft prof. Keesom een zeer belangrijk aandeel. LEZING OVER DE POU-DU-CIEL Woensdag 24 Juni a.s. wordt in het Corne lius Broerehuis te Amsterdam voor het eerst in Nederland een lezing gehouden over de Pou-du-Ciel. De administrateur van de Ned. Ver. ter Beoefening van de Kleine Luchtvaart de heer W. J. Daan, zal een populaire uiteen zetting geven over de geschiedenis van de PH-EDO ,over de verschillende stadia van den bouw van het toestel, waarom en hoe ver schillende onderdeelen dadelijk of naderhand veranderd en verbouwd zijn. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Torenwachters hoog boven de Groote Markt. Wij wachffen op een zonsverduistering. HAARLEM, Vrijdag. Het is kwart over vier in den morgen. Donker wordt het in deze nachten om streeks den langsten dag al niet meer en ook nu is de hemel overtogen door een waas van licht. Als wij de stille straten doorgaan, klaart de hemel in het noord-oosten iets op, de zonsopgang is nabij. De toren van de Groote Kerk is het doel. De heer Luitingh heeft ons toegezegd dat wij den verduisterden zonsopgang van de trans van den toren mogen zien en wij be geven ons naar zijn huis. Eerlijk gezegd schijnt het klimplannetje ons in deze prille morgenuren aanmerkelijk minder aantrekkelijk dan gisteren. De toren is hoog en de lucht is nog donker. Doch de zoelte van gisteravond is niet weggewaaid en hij dwarrelt om ons heen als wij eenmaal, om half vijf om den omgang boven de wijzerplaat zijn aangekomen. De stad is nog in rust. Hier en daar schuift een enkeling een raam op. kijkt uit naar de beloofde zonsverduistering doch stoot het slaapdronken hoofd en verdwijnt weer grommend binnenskamers. Er is immers nog niets te beieven. Kleine figuurtjes reppen zich ver beneden ons. Het zijn er maar en kelen. die zoo vroeg beginnen, terwijl onder- tusschen de stilte voor het eerst verbroken wordt door het gekraai van de tallooze ha nen. die deze stad herbergt Beneden in de straten klinken ie regelmatige stappen der poitie-agenten. die wantrouwend opkijken naar de torenspits, wat die nachtelijke be zoekers daar wel mogen zoeken. Dan straalt in het Oosten het eerste mor genrood. Een wolkenbank hangt boven den horizont, doch warm rood wordt deze aan de rand gekleurd. Dan onderscheiden wij door dit wazig floers heen vaag de omtrekken van de zonneschijf. „Daar is-ie", als gold het een natuwwon- der. Doch de roode ochtendzon rijst als alle dagen, groot, rond en rood. Vogels worden luidruchtiger, de heele stad begint te glan zen in dit vroege roode licht, dat wij zien weerkaatsen in het water van het Spaarne. Alles is zoo ver en zoo klein. Als een speel goed silhouetje schuift een locomotiefje over de spoorbrug' over het Spaarne. een schoor steen begint, te rooken en verft een vuile pluim over den helderen hemel. De dag is begonnen. En de zon rijst. Nog is zij achter de wol kenbank, doch duidelijk zijn haar omtrek ken te onderscheiden. Dan zien wij eindelijk, hoe aan den rechterkant een klein stukje ontbreek!:. Een stukje, dat grooter en groo- ter wordt. Het heeft, ondanks de vroolijkheid van onze ongewone standplaats, ondanks de vreugde van dezen prachtigen dag, iets be angstigends. Het is niets bijzonders. Om half zes zal" het op zijn ergst zijn en om half ze ven is het achter den rug. Dan krijgen we in geen jaren meer een inbreuk op ons on- crertoord bezit van dien roodgelen cirkel. En tochToch staan ook wij stil te kij ken als daar een zwarte schijf langzaam voor de zon rolt. Het is even het spel der natuur krachten. der natuurwonderen en even ma ken wij de berekening: vierhonderd maal zoo groot, vierhonderd maal zoo ver weg. Ja, het komt immers precies uit. Als het nu eens tweehonderd en vierhonderd was geweest! Het is alsof ook de dieren iets merken van wat er gebeurt. De hanen zwijgen, de duiven om den toren fladderen niet meer uitgelaten rond. Zij strijken neer op de kleine uitsteek sels en maken geen geluid. Dan davert vlak boven ons hoofd weer het carillon. Half zes, de grootste phase is ingetreden.- Wij dalen af. Binnen in den toren tusschen al dat houtwerk van eeuwen en eeuwen te rug is het warm. Er hangt een wonderlijke lucht als van zomersch hooi hier en door de kleine ruitjes valt wat schril het zonlicht. Zonsverduistering. Doch de zon sohijnt nog. achter de wolken achter de maan en a cl?'er de muren. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 19 Juni: Een viertal beoefenaars van mannen- zang heeft zich onlangs hier ter stede vereenigd onder leiding van den toon kunstenaar W. H. Schmöling. voormalig directeur der zangvereeniging „Zang en Vriendschap" alhier. Dit kwartet heeft zich voorgesteld om 22 Juni a.s.. tijdens het orgelconcert, in de Groote Kerk voor het eerst op te treden en een tweetal liederen ten ge'noore te brengen, n.l. „Vertrouwen" van Frans Abt en „Ad ventlied" van Joh. Verhulst. Uitbreiding Europeesch luchtnet. Avonddienst op Parijs. Driemaal per dag naar Zweden. Met ingang van 1 Juli wordt de zomerdienst van de K. L. M. wat betreft het Europeesche luchtnet met enkele verbindingen uitgebreid. In belangen gemeenschap met de Air France wordt 's ochtends en 's middags gevlogen op twee lijnen, terwijl de K.L.M. alleen boven dien nog twee diensten per dag onderhoudt. Het laatste toestel vertrekt uit Parijs en uit Amsterdam om 8.30 uur. De avonddienst naar Nederland heeft een onmiddellijke aanslui ting- van Zuid-Frankrijk en Tunis en andere landen om de Middellandsche Zee op Parijs. Zoo zijn er dus vier dagelijksche luchtlijnen tusschen Amsterdam (Rotterdam) en Parijs. Ook zal het luchtverkeer met Scandinavië levendiger worden, nu met ingang van Juli Stockholm in het net opgenomen wordt. Drie diensten per dag gaan naar Malmö, waarvan twee hun eindpunt in Stockholm vinden, De vliegtuigen vertrekken uit Amsterdam (in aansluiting met Rotterdam i om 9 uur 30. 12 uur 35 en 17 uur 10 en uit Stockholm om 8.45 en 12.50. terwijl de derde lijn van Malmö om 8.30 begint. Te Stockholm kan men doorvlie gen naar Helsingfors, terwijl te Kopenhagen aansluiting verkregen wordt op Oslo en Go thenburg. De diensten op Parijs worden onderhouden met Fokker-Douglas DC 2 en Potez (van de Air France). Op de avondlljn wordt een Fok ker F 12 ingezet. Op Scandinavië viiegen Fokker-Douglas DC 2 en Junkers JU 52 (van de A.B.A.) Zomerdienst naar Liverpool. Met ingang van 1 Juli zal ten slotte nog op Liverpool worden gevlogen, door de K.L.M. in samenwerking met de B.C.A.. welke laat ste maatschappij met tweedekkers van de Havillandfabrieken vliegt.. Om 4 uur des middags is het vertrek uit Amsterdam en ever Doncaster wordt het vliegveld van Liver pool om even over 7 uur bereikt. Om 11 uur 40 's morgens begint de dienst van Liverpool terug naar Nederland. Bruin staat sportief. Alleen AMILDA-zonnebruincrême bevat Pigmentol dat Uw huid óók bij geen zon, direct, mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. VELSEN (Adv. Ingez. Med.) De moord op de dienstbode te Zeist. Dader heeft nu bekend. Een „verduisterde" zon kwam op. Doordat de dader, de 26-jarige tuinman Z. zich te Utrecht bij de politie heeft aange meld. is een misdrijf aan het licht gekomen, dat op 17 Mei j.l. des avonds gepleegd is in de Populierenlaan te Bosch en Duin. Vroeg in den ochtend van den volgenden dag werd het lijk gevonden van de 20-jarige dienstbode van de familie Th. aldaar. Aan een misdrijf werd toen niet gedacht. Thans echter is door de mededeelingen van Z, komen vast ie staan, dat deze het meisje heeft aangevallen en om haar het schreeu wen te beletten, de keel heeft dichtgeknepen. Vervolgens is hij. in de hoop dat zij slechts bewusteloos was. op de vlucht geslagen. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. VLIEGVELD YPENBüRG. In Augustuss gereed. 's-GRAVENHAGE. 18 Juni, De werkzaam heden aan het. voor de Haagsche Aeroclub bestemd vliegveld, gelegen aan den nieuwen Rijksweg van Den Haag naar Delft, vorde ren goed. Vierhonderd arbeiders werken om het veld op 15 Augustus a.s. gereed ie krij gen. Het hoofdgebouw met een groot terras, zal vermoedelijk eerst ultimo Augustus in gebruik kunnen worden genomen. Het terrein is ongeveer 60 Hectaren groot. Aan den Rijksweg komt een 25 Meter breede ingang. Een der belangrijkste vereischten voor een goed terrein is de drainage. Hieraan wordt dan ook bijzondere zorg 'besteed. Men maakt gebruik van een ingenieuze vinding, welke voortreffelijk werkt. Niet minder dan 84.000 meter buis wordt zeer nauwkeurig in de vele hoofd- en zijka naaltjes gelegd. Rondom het veld is een ringsloot gegraven, met aan de buitenzijde een dijk. welke bij vliegfeesten als natuur lijke tribune dienst kan doen. Een eigen stoomgemaal is gebouwd. Er zal een hangar komen van 50 bij 26 meter, met constructie-werkplaatsen. Om het vlieg veld heen zal een volledige nachtverlichting komen. Om voor de vliegers de richting van den wind aan te geven, zal in het midden van het terrein een vuurpot, welke doorloo pend rookt, worden geplaatst, Aan de noordzijde van het vliegveld wor den twee hockey- en een rugby-veld aange legd. Wanneer de weg gereed is. die aanslui ting- zal geven op den Rijksweg Den Haag Utrecht, zal daar tevens een nieuwe ingang worden gemaakt, In het hoofdgebouw worden, behalve het clubhuis, verschillende kantoren onderge bracht. Het ligt in het voornemen, om taxi diensten en rondvluchten te organiseeren. De chef-instructeur van de Nationale Luchtvaart School, de heer Schmidt Crans, wordt haven meester. Achter het hoofdgebouw zal een parkeerter rein worden ingericht. In Augustus zullen de Haagsche sportvlie gers dus over een eigen vliegterrein kunnen, beschikken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5