AMSTERDAMSCHE BEURS IAAT/TE BERECHTEN llatwnoA llatuwiAanfi RENNIE V R IJ DAG 19 JUNI 1936 HA ARE EM'S DAG BE AD 13 De nieuwe Zweedsche regeering. STOCKHOLM. 19 Juni. (D.N.B.-A.N.P.) De nieuwe regeering is thans definitief samen gesteld. het kabinet is reeds in eerste zitting bijeengekomen. De samenstelling is als volgt: Minister-president en landbouw: Pehrsson Buitenlandsche zaken: Prof. Westman. Justitie: Bergqvist. Defensie: Janne Nilsson. Financiën: Vilmar Ljungdahl. Sociale Zaken: Gerhard Strindlund. Verkeer: Gustav Neiding. Onderwijs: Bisschop Tor Andrae. Handel: Elof Ericsson. Ministers zonder portefuelileSture Cen- terwall Tage Gynnerstedt en Nils Quensel. Staking in Parijsche Electrische Bedrijven? PARIJS, 19 Juni. (D.N.B.-A.N.P.) In Parijs dreigt een scaking in de electriciteitsbedrij ven uit te breken. Het personeel van de Pa rijsche eelctrische centrale heeft den minister van binnenlandsche zaken verzocht een al- gemeene bespreking tusschen werkgevers en werknemers onder zijn leiding te beleggen. Hedenavond vindt een massavergadering plaats waarin definitief over de staking zal worden beslist. Militair Zesjarenplan. 2000 millioen yen voor het Japansche leger. TOKIO, 19 Juni (Reuter-A.N.P.) Naar ver wacht wordt, zullen de legerautoriteiten deze maand aan de regeering een zesjarenplan voor militaire uitbreiding voorleggen, dat een uit gave zal vereischen van 2.000 millioen yen. Het programma zal bevatten versterking van het leger en van de luchtmacht, toename der mo derne bewapening en verbetering van de per manente legermacht in Mandsjoekwo. ARGENTINIë ERKENT GEEN VEROVERINGEN. BUENOS AIRES. 19 Juni. (Reuter). De Se naat is in geheime zitting bijeengekomen ter bespreking van het Argentijnsche standpunt ten aanzien van den Volkenbond. De mi nister van buitenlandsche zaken hield een lange rede. In de wandelgangen verzekerde men dat hij verklaard heeft, dat Argentinië blijft vasthouden aan de beginselen van den vrede en gewelddadige veroveringen niet zal erkennen, EEN ISLAMITISCH FRONT. DJOCJA, 19 Juni, Aneta). Aan de ver eenigen Madjelis Pertahnan Islam is d: voorbereiding opgedragen van ëen „All Indo nesian Muslim Congress". Dit congres zal tot doel hebben de vorming van een Islamitisch front in deze landen. Labourrriotie van afkeuring tegen Baldwin c.s. Protest tegen hun houding inzake de sancties. „Het groote verraad", aldus luidt de titel van een manifest van de Labourpartij aan het volk, waarin de Britsche regeering er van beschuldigd wordt in gebreke te zijn ge bleven ten opzichte van de plechtige be loften van den Volkenbond te zullen be schouwen als den sluitsteen van haar buiten landsche politiek. Het manifest noodigt alle mannen en vrouwen van goeden wil en in het bijzonder de aanhangers van Labour uit door tusschenkomst van hun organisatie, godsdienstige en andere, zich bij millioenen aaneen te sluiten om de collectieve veiligheid den vrede en de rechtvaardigheid onder het vaandel van den Volkenbond te verdedigen en duidelijk hun stem te doen hooren voor de beslissende bijeenkomst van den Volkenbonds raad en Assemblee. De motie van afkeuring van Labour, die Dinsdag a.s. in het Lagerhuis in behandeling zal komen, zegt, dat de regeering door haar gebrek aan een vastberaden en openhartige politiek het prestige van het land omlaag heeft gehaald, den Volkenbond heeft ver zwakt, den vrede in gevaar heeft gebracht en dientengevolge het vertrouwen van het Lagerhuis heeft verloren. Ook de Valera voor opheffing der sancties. In zijn in den Dail uitgesproken redevoe ring heeft De Valera o.m. gezegd, dat Ierland thans ook voorstander is van een opheffing der sancties. „De sancties", zeide hij „zijn. mislukt en moeten ophouden. De Volkenbond houdt op het vertrouwen der volkeren te hebben". Canada en Australië eveneens tegen de voort zetting der sancties. De Canadeesche regeering zal het stand punt innemen, dat de sancties moeten worden opgeheven. Eerste minister Mackenzie King heeft verklaard, dat de Canadeesche gedele geerden bij den Volkenbond in dien zin in structie zouden krijgen. De Australische minister-president Lyons heeft bevestigd, dat de Australische regeering zich te Genève evenes voorstandster van de opheffing der sancties zal verklaren. Boven dien zal zij de bestudeering van herziening der Volkenbondsstatuten voorstellen. Intus- schen zal Australië ton aanzien van de sanc ties geen afzonderlijk initiatief nemen. Chef van den Marinestaf treedt af. Zijn opvolger is schout bij nacht Fürstner. 's-GRAVENHAGE (19 Juni) Naar wij ver nemen, zal de de vice-admiraal J. de Gi'aaff, chef van den marinestaf, met ingang van 1 Juli den dienst met pensioen verlaten en zal met ingang van dien datum de schout bij nacht J. Th. Fürstner hem in genoemde po sitie opvolgen. Voorts is. naar wij vernemen, aan den ka pitein ter zee G. W. Stüve opgedragen, de be trekking van directeur van de hoogere Marine krijgsschool te 's-Gravenhage, welke betrek kink tot nu toe door d enschout bij nacht Fürstner werd bekleed. Botsingen bij de stakingen in België. Router meldt uit Brussel 18 Juni: Het is in Quaregnon en Monsville vrij hef tig toegegaan vandaag tusschen stakers en de gendarmerie. De arbeiders hadden de toegangswegen tot deze in de Borinage ge legen plaats met barricaden versperd en ter belemmering van de gendarme ook glasscher ven uitgestrooid. Laat in den middag werd een bereden afdeeling gendarme gezonden om de orde te herstellen. Deze werden met steenen ontvangen. Tegen negen uur heeft te Quaregnon een heftige botsing tusschen gendarme en sta kers plaats gevonden. Een staker loste op dat tijdstip toen het duister werd, een aan tal revolverschoten op een groep gendarmes nabij het daar gevestigde volkshuis. Deze staker werd door een aantal andere stakers bijgestaan. De gendarmes beantwoordden het vuur met hun karabijnen, waarop de stakers op de Vlucht sloegen. Een hunner werd in den buik getroffen. Een 52-jarige vrouw die toevallig passeerde en getuige was van het gebeurde, schrok zoodanig, dat zij 'ter plaatse overleed. De gendarmes drongen vervolgens het Volkshuis binnen, ontruimden dit en ver richtten verscheidene arrestaties. Per vracht auto werden de arrestanten vervoerd. On derweg echter werd de vrachtauto door een aantal stakers overvallen, zoodat de gen darmes zich ten tweeden male gedwongen zagen van de vuurwapenen gebiuuk te ma ken. Zij slaagden er in de stakers te ver drijven en de arrestanten in verzekerde be waring te stellen. Na de incidenten in Monsville en Quareg non zijn ook barricades opgeworpen in Je- mappes en Cuesne. De gendarmerie wachtte op versterking uit Bergen en ging vervol gens over tot bezetting van alle barricades. Zij is den toestand meester. Men is niet voornemens de thans geldende ordemaatre gelen te verscherpen. Verscheidene arbeiders die uit Waremme kwamen om de arbeiders van de ijzergieterij te Saint Trond in Lim burg tot staking aan te zetten, zijn gearres teerd. In Luik heeft een vergadering van mijnwerkers besloten op zijn minst tot Za terdag in staking te blijven, d.w.z. tot den dag, waarop de paritaire commissie uit spraak zal doen. Van alle punten in het ge bied komen berichten over arrestaties. Te Jemappes hebben stakers een houten brug in brand gestoken, 400.000 man in staking? Het socialistische dagblad Le Peuple raamt het aantal stakers in geheel België op 350 tot 400 duizend man. Minister De Schrijver verwacht ontspanning. Het A. N. P. meldt uit Brussel 18 Juni: De minister van binnenlandsche zaken, De Schrij ver, heeft vanmiddag voor de journalisten o.a. het volgende verklaard: Al nemen de stakingen nog niet af, toch wijzen de berichten van dezen morgen op een onbetwistbare ontspanning. De regeering volgt de gebeurtenissen van zeer nabij. Zij tracht de bevolking te begrijpen, doch wenscht niet van vooroordeel blijk te geven. De stakingen hebben zich nog uitgebreid, onder meer in de textielnijverheid, doch de toestand blijkt in het algemeen kalm, afge zien van het optreden van bepaalde groepen. De minister behandelde vervolgens breed voerig de incidenten, en wat er gedaan wordt om deze te bestrijden. Het blijkt, dat de ge nomen maatregelen goede resultaten hebben opgeleverd. PERSONALIA. Voor het in Den Haag gehouden Esperanto- examen a slaagde de heer C. Bosloper, alhier. Voorbeurs te Amsterdam. De wisselmarkt had hedenmorgen een rus tig voorkomen. Het meest kenmerkende ver schijnsel was de vaste stemming voor Brit sche ponden, die zich tusschen 7.43 7/8 en 7.44j/2 bewogen. Het nog steeds hooge ni veau, waarop het Britsche devies rangeert doet uitkomen, dat men zich nog steeds re kenschap geeft van de financieele moeilijk heden waarvoor het Fransche kabinet zich geplaatst ziet, hetgeen aanleiding blijft ge ven tot omzetting van Fransche francs in ponden. De Amerikaansche dollars waren 1.48. Belga's 25.01 a 25,02. De francs golden 9.73 3/4 a 9.74. In afwachting van de verklaring van Leon Blum waren de omzetten gering. FILMNIE UWS HET WEEKPROGRAMMA VAN PALACE- FILMAC. De Palace-Filmac heeft een nieuw week- programma. Fox Movietone Nieuws geeft beel den van de Fransche stakingen, brugbouw in San Francisco, bloemenfeesten in Genzano di Roma. autowedstrijden op Nürburgring in Duitschland etc. Daarna komt het Eclair- journaal dat eveneens allerlei bezienswaar digs biedt, Vervolgens wordt een interessante film over de stad Stockholm vertoond. Met buitengewoon mooie opnamen zijn de voor naamste punten uit de Zweedsche hoofdstad in beeld gebracht. Het Polygoon-journaal bevat opnamen van de leger- en vlootdag in Rotterdam, van de Bosschefeesten. van de opening van de Waal brug en de „begrafenis van de oude pont" in Nijmegen. Tenslotte is er een aardig teeken filmpje, getiteld „Moans and Groans". TENTOONSTELLING PONY-VEULENS. Bij den eigenaar der reclame pony-wagens, is zooals men weet, een tweetal pony-veulens geboren. Deze dieren worden door den eige naar kosteloos ter bezichtiging gesteld onder voorwaarde dat men een kleinigheid offert in het busje van het Haarlemsche Lighalfonds. Velen hebben reeds gebruik gemaakt om eens een kijkje te nemen bij deze kleine paardjes, die niet grooter zijn dan een hond. Het busje bleek te bevatten 11.30, welk be drag door het Lighalfonds in dank werd aan vaard. De veulentjes zijn nog eenlge dagen te be zichtigen in de stal. Assendelverstraat 16. Vooral voor kinderen is een bezoek aan de stal bijzonder aardig. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Juni. Bevallen 16 Juni: P. SchoustraTerol, d.; 17 Juni: P. H. M. Koelemanv. Sprundel, d.; S. v. d. Doel—Zeijlmaker, z.; K. C. Meijervan Dijk. z.: 19 Juni: E. Melchiorv. d. Veldt, z. Overleden 18 Juni: A. Mulder. 73 j., Gast- huisvest: J. M WinkelaarOostveen, 21 j„ Kamperlaan; M. E„ 11 mnd., d. v. V. J. Piron, Haitsma Muiier; A. M. van Unen. 73 j., Hage- straat. (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK Brand in een pakhuis. Donderdagavond te omstreeks 9 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die woedde in een bergplaats van fust, gelegen achter den wijn- en gedistilleerdhan- del van de firma J. de Swart in de Nieuw- straat. De sterke rookontwikkeling maakte het werk van de brandweer, die zeer spoedig met de motorspuit ter plaatse was, niet gemakke lijk om' tot de vuurhaard door te dringen. Dikke rookwolken baanden zich een weg naar buiten door het naastgelegen café van den heer C. v. d. Laan, zoodat het er in den aan vang op leek alsof ook -dit pand door het vuur was aangetast. Een nader onderzoek, dat met behulp van rookmaskers moest geschieden, bracht aan het licht, dat dit niet het geval was, hoewel daarvoor inderdaad zeer groote kans bestond. De brandweer was dan ook op haar quivive en hield een straal beschikbaar voor het café. Twee stralen op de motorspuit waren voldoende om het vuur, dat in het fust van den wijnhandel woedde, zoodanig in te sluiten, dat het geen kans kreeg zich uit te breiden. Tegen 10 uur was de taak van de brandweer als geëindigd te beschouwen. In het pakhuis was een ware ravage aange richt, want om het vuur te kunnen bereiken, moesten heel wat flesschen gevuld en onge vuld er aan gelooven. De schade was dan ook nog voor een brand van dezen omvang vrij belangrijk. Het café van den heer C. v. d. Laan had ernstig te lijden van het bluschwater. Ook de dikke rook veroorzaakte schade aan den inventaris. Dat gevaar voor overslaan van den brand intusschen niet denkbeeldig was geweest, bleek wel uit de sporen, die het vuur aan het dak had nagelaten. Wij vernamen, dat ook reeds des middags om vier uur een begin van brand in het pak huis was ontdekt. Het personeel ontdekte in den fustvoorraad een brandende mand, die ijlmgs verwijderd werd. Toen eenigen tijd daar na nogmaals voor alle .-zekerheid- een onder zoek werd ingesteld, viel nergens :een vonk te ontdekken. Het moet toch ergens gesmeuld hebben in het brandbare materiaal zonder dat het personeel dit vermocht te ontdekken. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. Verzekering dekt de schade. De donkere rookwolken, die uit het perceel op stegen trokken onmiddellijk de aandacht van het publiek, dat spoedig in drommen kwam opzetten. De politie hield de nauwe straat echter vrij voor de brandweer, zoodat voor de toeschou wers de aardigheid er spoedig af was. IJMUIDEN De „Statendam" in IJmuiden. Duizenden langs het kanaal, op de sluizen en de pieren. Het is niet minder dan een zegetocht ge weest, die de Statendam, het grootste vaartuig van de Nederlandsche vloot en tevens het grootste, dat ooit het Noordzeekanaal opvoer, op haar reis door de gemeente Velsen maakte. Het heugt ons niet, ooit zooveel mensehen langs de boorden van het Noordzeekanaal te hebben gezien dan tijdens het passeeren van den geweldigen driepijper. De zegetocht was majestueus en indrukwekkend, want statig voer de Statendam voorbij, geassisteerd door twee sleepbooten van Goedkoop. Wel werd het geduld der belangstellenden op een zware proef gesteld, want de boot liet lang op zich wachten. Reeds voor elf uur be trad de menigte de schouwplaats, die zich uit strekt van het pontveer tot het uiterste puntje van Velsens grondgebied: den kop van de Zuiderpier. Maar het mooie weer maakte het wachten niet lang en hield de stemming er in Reeds te 9.57 uur was de Statendam de Hembrug gepasseerd, maar het schip voer zoo langzaam, dat het meer dan 2 uur noodig had om van brug tot brug d.w.z. van de Hembrug tot de Velserbrug te varen. Half een arri veerde de zeereus in de sluis. Toen de Statendam dan eindelijk voorbij voer was het aantal kijkers aangegroeid tot. een menigte van vele duizenden, die van heinde en ver waren gekomen. Velen stonden bij de pont, waar o.a. vele Haarlemmers, met fiets, lijn- en bijzondere autobussen aangeko men, een plaatsje hadden gezocht.. Bij het klaphekje bevonden zich de staan- en zit plaatsen (beide waren even duur, dus men ging er bij zitten) van de nagenoeg geheel uit- geloopen bevolking van IJmuiden-Oost en IJmuiden-West had zich langs den oever op eigen terrein genesteld, of had zich naar de Noordersluis begeven, waar de drukte wel het grootst was. Zeer talriik waren hier vooral de schoolkinderen, doordat sommige schoolhoof den van het bezoek van de Statendam een soort nationalen feestdag hadden opmaakt en vrij-af hadden gegeven. Vele klassen zagen wij onder leiding van hun onderwijzers sluis- waarts trekken. Eenige volbeladen passagiersbooten en tal van particuliere motorbooten volgden de Sta tendam op haar tocht door het Noordzeeka naal. En toen de Statendam de sluis uitvoer om zee te kiezen, maakten velen gebruik van de gelegenheid tegen een kleine vergoeding met een motorbootje den H. A. Lijner naar de buitenhaven te begeleiden. En van den kop van de pier bracht men de toeristen en bemanning een laatsten groet. Vele cafés en ijscomannen hadden een goe der. dag. Visscher ij bedrijf. De staking in bet In den toestand is ook heden geen veran dering gekomen. De stakingsleiding tracht nog steeds ver binding te krijgen met de organisatiebestu- ren en de reedersvereenigingen, doch tot nu toe hebben geen besprekingen plaats ge vonden. In totaal zijn thans de opvarenden van 24 trawlers bij het conflict betrokken. Het stakingscomité heeft van een aantal melkslijters bericht ontvangen van toezegging van het gratis leveren van melk aan de gezin nen van stakers tijdens den duur van het conflict. Verder heeft een slager 200 leverworsten beschikbaar gesteld. Ook in Haarlem en Zandvoort werklooze visschers opgeroepen. De arbeidsbeurs in Velsen gaat nog steeds door werklooze visschers op te roepen. Ook in andere plaatsen heeft men werklooze vis schers, die aldaar bij de arbeidsbeurs staan ingeschreven, aangeschreven zich bij bepaal de reederijen te melden. Te Haarlem is dit geschied met een zestigtal in Zandvoort zijn er 27 opgeroepen. BESOMMINGEN. Maria Elisabeth, IJM. 114, 85 manden 890. Sch. 19 770 MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.39—0.36. Tongen per K.G. 0.510.35. Zetschol per 50 K.G. 15.50. Kleine schol per 50 K.G. 10.502.50. Bot per 50 K.G. 2.60. Schar per K.G. 3.60—2.90. Kleine gullen, per 50 K.G. 7.506. Wijting per 50 K.G. 4.203.40. INBRAAK IN DE KANAALSTRAAT. Woensdagnacht is ingebroken in den kruide nierswinkel van de firma W. en Co. in de Ka naalstraat. De inbreker is door het boven licht gekomen en is vermoedelijk een jeugdig persoon. Et werden slechts eenige doozen bon bons vermist. Reeds haar eerste kop thee bezorgde haar maagzuur en pijnen. Nu drinkt zij zelfs sterke thee zonder cenig bezwaar. Reeds na het genot van haar eerste kop thee had zij last van een brandende pijn in maag en slokdarm. Maar niet alleen na thee, ook na koffie en gekruide spijzen leed zij aan maagzuur en zure oprispingen. Telkens wanneer zij nu bevreesd is, dat deze klachten zouden kunnen optreden, laat zij één of twee Digestif Rennic Pastilles langzaam op de tong smelten. Deze pastilles neutraliseeren het overtollig maagzuur door de hydroxyden cn carbonaten die zij bevatten, terwijl zij het teveel aan maagzuur bovendien nog binden aan colloTdale kaolin. De branderige pijnen en zure oprispingen zullen hier door voorkomen worden. Digestif Rennic Pastilles bevatten bovendien nog pancreatine en pepsinc. die de spijsvertering krachtig bevorderen. Zij zijn bijzonder prettig te nemen: Geen poeder, geen glas water - en smaken uitstekend. Digestif Rennic Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten éi 35 cent per pakje en f 105 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp Rowntrec Handels Mij., Hccrengr, 209. A'dam. PASTILLES KOERS VAN HEDEN KOERS pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n 9 %-% 4 pCt. Nederl. Indië 93*4 93VA-*4 - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5!/2 pet. Duitschlandl930 (Youngleening) 187/f—19l/f 1S44 21 Youngleening (met ver 21 21 21V* klaring) - BANK r IN STELLIN GEN. Amsterd Bank 117*4 Handel Mpij. Cert van 133 f250 Koloniale Bank 46 45*4 Ned. Ind. Handelsbank 1165* 11644 Rotterd. Bank - - INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 226/P 22 22 v. Berkels Patent 387/e Calvé Delft Cert 59 61 - Ned Ford ex. 40 afst. 206 - Philips Gloeil. Gem.Bezit 174*4—175 173*4-175 174*4 - *4 71*4 4* 1744* 11354 11344—114*4 113Vf 114 114 TABAKKEN. Deli Batavia 182 185 1S5 I84-1S4*4 Deli Maatschappij 31*$ 232 231*4-231®, 11*4-2313/, 231% 224*$ 222 22144-222 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot IV* - Scheepvaart Unie 49*i 487/* 48-44 48** Koninkl. Paketvaart 10244 103 Rotterdamsche Lloyd 42*4 43 - Maatschappij Nederland 37H—38 38 Holland—Amerika lijn 44** - - - PETROLEUM. 275- *4 7444 -275*4 275 274*4-7/A 275 Perlak Petr. 80 Vi 80 - - Shell Union lC%-% 10%-10% 10 - 10*4 - 10*4 Continental Oil 18 VA 18®/*-% 18% 18*4 1*4 - 9Vt 944 -% 9«* 9% 94* CULTUUR MAATSCH. H. V. A 261*6 —262*4 261 261 Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie 108 Vorstenlanden 20 - - INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel. 87/A S*4 84* 84* 21 VA 21 VA 21 3/* Bethleh Steel 32% 32% - *4 Cities Service 3%~Va 3V*-% 3V* 33/* 33/*-% 39 - 39 U. S. Steel 38% 39 39%—V* 39-% 38%-39 Ken nee Copper 23% 23*4 23% *a 33%- H 7*4 - RUBBERS. Amsterd. Rubber 123*4 122-1214* 122-** 122*4 122*4 Dell Bat. Rubber 67 56*4 Indische Rubber 92 93*4 94*4 Kendeng Lemboe 126 127-128 Serbadjadl 6344 Rotterdam Tapanoeli 91 Bandar Rubber 109 109*4 Preanger Rubber 48*4 48*4 Java Caoutch 84*4 86 *0 *4 Sumatra Rubber 144 - - AIMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 20VA 2094 1% Wabash Railroad U/a 1% Union Pacific 7844 - Chic. Wilwaukee 4% 4% 4% 4% Missouri Kansas Texas 5% 5V8-% 5% 5% 5% MIJNBOUW. Alg Explor Mij 159 Redjang Lebong 202 315 - - - PROLONGATIE. 4*4-444 - - 4 H

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7