Het Noorder Sport- en Wandelpark. BERICHT 3e£&te$ëjksie 53e Jaargang No. 16254 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 20 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nog-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Arm- of Beenbreuk 30.— Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere v nger .- vinppr ftp_ Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75 -. Verlies Wijsvinger i er ïes an ere Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Juni, Sterke Vrouwen. Vanmiddag speelt het elftal van een En- gelsche dames-cricketclub op het Kennemer Lyceum-veld tegen een Nederlandsch da mes-elftal. Bij de Engelsche dames, die aan gevoerd worden door miss Betty Archdale, moeten er volgens een onzer cricket-mede werkers zijn „die bowlen en batten als een man". Wanneer ïmen dit leest begint men zich af te vragen of misschien binnen wei nige jaren, te beginnen natuurlijk in Enge land, het „mixed cricket" zal ontstaan, waar bij dames in elftallen worden geprefereerd boven sommige mannelijke candidaten om dat zij krachtiger spelen. Nu is brute kracht bij crioket geen overheerschende factor, maar elk elftal bezit gaarne een fastbowler en liefst ook een „freehitter", dewelke laat ste in critieke omstandigheden in staat kan zijn een „collapse" te stuiten doo er op los te gaan meppen en de bowlers van de tegen partij ,van hun lengte slaan". Zullen de da mes ook naar deze posten gaan solliciteeren? Zal ook Nederland binnenkort kunnen bogen op de een of andere Kenau, die honderd runs in drie kwartier bijeen ranselt en op een zusje van gezegde Kenau, wier „cannon- balls" de stumps van verblufte batsmen me ters ver doen wegvliegen? Gij zult zeggen: zoo ver is het nog niet. Maar er wordt blijkbaar wel naar gestreefd, gezien den voortgezetten cultus van de ster ke, lees Pootige Vrouw. Veel critiek wordt daar niet opgeleverd. En het is mij welbe kend dat als wij mannen er critiek op doen hooren er onveranderlijk van vrouwelijke zijde wordt geantwoord: „Jullie kunnen het niet velen. Het is jaloezie. Wij mogen het biet even goed kunnen als jullie". Is dit zoo? Dat betwijfel ik nu juist. Stel dat gij, mannelijke lezer, vanmiddag op het cricketveld aanwezig zijt en b.v. miss Betty Archdale eenige. geweldige hits naar de boundary en een zes op het dak van het Lyceum ziet slaan. Zijt gij dan jaloersch? Neen, ik geloof veeleer: verschrikt. Gij zult niet denken: kon ik dat maar even goed, maar wel: arme Betty. Want iedere vier en iedere zes zullen uw liefste illusies omtrent de Vrouw midden in het hart treffen. En een cricketbal komt hard aan! Waarom moet dit nou eigenlijk? Waarvoor is het noodig? Het is toch niet te ontkennen ik zeg het met voorzichtigheid omdat het tegenwoordig een pijnlijk onderwerp schijnt te zijn dat de Natuur in het algemeen den man met veel meer lichaamskracht heeft be deeld dan de vrouw. Er zijn natuurlijk uit zonderingen, zooals er op alles uitzonderingen zijn. Maar is het voor de vrouw wel zoo aan bevelenswaard, even pootig als een man te zijn en als zij cricket speelt te batten en bowlen als een man? Ik heb altijd ge meend dat de Schepping bepaalde bedoelin gen heeft gehad met de mindere physieke kracht van de vrouw, en die niet geheel zon der compensaties heeft gelaten, als daar zijn: houding, gratie en een nog immer erkend recht op bescherming door de andere sexe. Zeer kennelijk is het niet de bedoeling geweest, physieke gelijkheid van man en vrouw tot stand te brengen. Als die zich in uitzonderingsgevallen voordoet, moeten wij die dan bewonderen? Het vraagstuk is geenszins nieuw. De een of andere sombere voorspeller van den „onder gang van het Avondland" misschien wel de zwartgallige Oswald Spengler zelf, heeft jaren geleden al betoogd dat verschijnselen als deze altijd behoord hebben tot de naderings symptomen van den ondergang eener bescha ving. Zoo tragisch en als zoo belangrijk behoe ven wij het nog niet op te vatten om ronduit te erkennen dat wij mannen deze dingen niet bewonderen. Ik heb zooeven miss Betty Arch dale genoemd, omdat zij de aanvoerster is. Wellicht behoort zij niet tot de dames in haar team die .batten en bowlen als een man", en ik wil haar ook gaarne al de hoffelijkheid be- toonen die wij aan gasten van ons land, voor al aan vrouwelijke, verschuldigd zijn. Als maar niet van ons gevergd wordt dat wij aan zulke vrouwelijke sportprestaties de tol betalen die wij mannen zoo gaarne opbrengen en die toch ook nog wel op prijs wordt gesteld; dat' wij erdoor bekoord worden.... R. P. In dezen crisistijd brengt Haarlem een belangrijk werk tot stand! De spelling der Nederlandsche taal. Nederland en België streven naar eenheid van actie. De vijver, die een oppervlakte heeft van T000 M2. dat toekomstige deel van het park nog de koeien. Al is het indertijd nog grootscher opgezette plan een Noorderhout in Haarlem-Noord aan te leggen door de crisis niet tot uitvoering kunnen ko men, een belangrijk gedeelte is daar van behouden en wordt verwezenlijkt door den aanleg van het Sport- en Wandelpark. Verleden jaar is met de uitvoering van dit werk begonnen door den aanleg van de nieuwe terreinen van E. D. O. en enkele andere sport velden die in gebruik gegeven worden door den dienst voor de Lichamelijke Opvoeding. Nu is er weer een belangrijk deel van het werk in uitvoering genomen. Dit was verdeeld in drie objecten: a. gedeeltelijke normaliseering van de Delft. b. doortrekking van de van Nesstraat (die met een brug over de Jan Gijzenvaart aanslui ting zal geven op de Maasstraat en andere stra ten van de Rivierenbuurt). c. verderen aanleg van het Sportpark, waar onder begrepen zijn het maken van twee hockeyvelden, het graven van een vijver, het in orde brengen van een speelweide en aanleg van wegen en voetpaden. Het werk wordt onder drie aannemers in werkverschaffing uitgevoerd. In het voorjaar is daarmede begonnen. Er is een tijd geweest, dat er 200 werkloozen arbeid vonden. Op dit oogenblik zijn er nog 70 aan het werk, maar het is waarschijnlijk dat binnenkort dit aantal weer wat wordt opgevoerd. Het gedeelte van het Sport- en Wandelpark dat nu wordt aangelegd heeft een opper vlakte van 94.000 M2. Zooals wij reeds schreven sluit dit aan op de sportvelden die verleden jaar zijn aangelegd. Later wordt nog een deel aangelegd, maar om daartoe te kunnen overgaan moet de gemeente eerst nog ver schillende gronden aankoopen. De totale oppervlakte van het Sport en Wandelpark zal niet minder dan 250.000 a 275.000 M2. bedragen. Eerst was in het uitbreidingsplan nog een gedeelte van dezen grond voor woning bouw bestemd, maar dat voornemen heeft men laten varen. De vijver is al gegraven, zij staat al vol wa ter. Nu maakt die S-vormige plas van 7000 M2. in de kale zandvlakte een eigenaardigen in druk. Maar dit zal anders worden als ze om zoomd is met groen en als ook de speelweide (die een oppervlakte heeft van 13.000 M2.) met gras bedekt is en het geheele terrein zich ver lustigt in een weelde van groen en bloemen. In den vijver zullen dan karpers en goudvis- schen zwemmen en natuurlijk ook eenden, zwanen, enz. Er is een st.eenen keermuur ge maakt om de kinderen veilig in de gelegenheid te stellen de dieren versnaperingen toe te gooien. De brug die men op onze foto ziet ligt in het midden van de vijver. Het werk dat nu in uitvoering is moet eind October door de aannemers opgeleverd wor den. Dan komt de dienst van den Hout en de Plantsoenen om het terrein te beplanten. Ver moedelijk zal het volgend voorjaar 't sport en wandelpark dan reeds voor het publiek open gesteld kunnen worden. De Zwitsersche boerderij is in de toekomst bestemd voor theehuis-restaurant in het park. Althans als de gemeente met den eigenaar tot overeenstemming kan komen. Nu grazen op De negus weigert afstand te doen. LONDEN, 20 Juni. A.N.P.) In een onderhoud met de „Daily Mail" heeft de Negus opnieuw verklaard, dat hij de kroon onmogelijk nu of in de toekomst kan opgeven. Abdicatie zou een lafheid tegenover zijn vaderland zijn. PERSONALIA. Te 's-Gravenliagen slaagde voor het examen „Tesselschade" mej. T. Valkman te Haarlem. In dezen crisistijd brengt Haarlem dus met steun van de regeering bij werkverschaffing betaalt het rijk een gedeelte der loonen een voor de ge meente zeer belangrijk werk tot stand, Haarlem-Noord heeft niet alleen be hoefte aan sportterreinen, maar ook aan een recreatie-oord. Bij de aanstaande inwijding van dit Sport en Wandelpark zullen ongetwijfeld veler ge dachten uitgaan naar wijlen Mr. J. Gerritsz, die als wethouder zich zeer veel moeite ge troost heeft om dit gi'ootsche werk voor te bereiden. De duizenden bewoners van dit uit gebreide stadsdeel zullen Mr. Gerritsz dank baar blijven. MODERNE WONINGEN te koop JUNOPLANTSOEN te huur f 5000. - f 34.— per maand S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16575. (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Eens gaat U er toch toe over, Waarom deze week nog niet Zooveel later U U aansluit, Zooveel later U geniet. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 (Adv. Ingez. Med.) Het jubileum der Utrechtsche Universiteit. Bezoek van de Koningin. De Koningin zal Dinsdag a.s., omstreeks twee uur, per auto uit Apeldoorn te Utrecht arriveeren, ter bijwoning van de plechtige voering van het 300-jang bestaan der Univer siteit. De Koningin zal eerst afstappen aan „Paus huize" en zich vandaar begeven naar de Dom kerk. Prinses Juliana komt vermoedelijk reeds eerder in de stad en zal in verband met het openluchtspel ..de groote Geus" dat zij zal bijwonen, in den nacht van Dinsdag op Woensdag logeeren op ..Paushuize".. De waarnemingen van de Nederlandsche eclipsexpeditie. De Zwitsersche boerderij, die in de toekomst theehuis wordt. Door bewolking ten deele mislukt. Heden, Zaterdagochtend, werd te Leiden uit Beloretchenskaja. waar de Nederl. eclips expeditie te Rusland zetelt, het teleurstellende telegrafische bericht on vangen: „Thin clouds, observations poor". Een half- of dunbewolkte lucht heeft den waarnemers dus verhinderd een zuiver en' ongestoord beeld van de verduistering op de fotografische plaat of door middel van de foto-electrische cel vast te leggen. Een nieuwe ster. Bijna tegelijk met dit telegram bereikt de astronomische wereld een bericht over de ont dekking van een nieuwe sterr (Nova) van den noordelijken sterrenhemel. De vak-astrono men Nielsen en Stroemgren en de amateur astronoom Loreta telegrafeeren, dat de nieuwe ster zich 2 graden (1 graad is 2 maansdoor- srieden aan den hemel gezien) ten Zuiden van Epsilon Cepheï bevindt. De ster is van de 3de grootte en dus bij een oppervlakkige be schouwing van den sterrenhemel niet van een opvallende helderheid. Het sterrenbeeld Cepheus is aan den noor delijken kant van onzen sterrenhemel te zien en bevindt zich ten ruwste tusschen de ster renbeelden Kleine Beer. Cassiopeia en Zwaan. De nova ligt niet ver van de bekende ver anderlijke ster delta Cepheï. Omtrent het onderhoud tusschen minister Slotemaker de Bruine en zijn Belgischen col lega. Hoste, wordt nog gemeld, dat dit be trekking had op de schrijfwijze der Neder landsche taal. Doel was te zoeken naar het beste middel om tot eenheid van actie te komen. EEN HONDENLEVEN. Tom de teckel opnieuw voor de microfoon. Ingevolge een verzoek van de V.A.R.A. zal de acteur Adolf Bouwmeester a.s. Maandagmor gen van 11 uur tot 11 uur 20 opnieuw frag menten voordragen uit het boek ..Een Hon denleven, den Baas toegeblaft", door Robert Peereboom. Wereld Jamboree 1937. Demonstralie in Den Haag op 27 Juni. In verband met de Wereld-Jamboree 1937 zullen de Nederlandsche padvinders een de monstratie geven op het Malieveld in Den Haag, op Zaterdag 27 Juni. te 15.30 ure. Hierbij zuilen de regeering en verschillende andere autoriteiten tegenwoordig zijn en zal dr. Colijn de padvinders toespreken. Zijn rede zal omgeroepen worden. Het doel is, het publiek te laten zien, wat de padvinders kunnen, waartoe, behalve oefe ningen als estafette-loop. rope-spinning, enz., een demonstratie zal worden gegeven van vol ledige kampinrichting (tent-opzetten, keuken inrichtingen. vlaggemast bouwen, enz.) en kamp opruimen. Tegen een kleine vergoeding zal een gere serveerd gedeelte van het terrein voor het pu bliek toegankelijk zijn. De ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. Prinses Juliana onthulde het door haar geschonken raam. Heden, Zaterdagmiddag heeft in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft de plechtige ont hulling en overdracht plaats gehad van de zeven nieuwe gebrandschilderde ramen, waar van er een is aangeboden door Prinses Juliana en zes door het Delftsch Vrouwencomité. Onder de aanwezigen waren de ministers dr Colijn, Slotemaker de Bruine en De Wilde, jhr. mr. dr. A. H. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage. mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. Prinses Juliana arriveerde te half drie op de markt bij den ingang van de kerk. waar Zij door een commissie van ontvangst werd verwelkomd. Zij begaf zich vervolgens naar het koor. waar de ongeveer elf honderd aanwezi gen reeds hadden plaats genomen. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. voorzitter van de glasramen-commissie heette de aanwe zigen en in het bijzonder Prinses Juliana wei- kam. Spr. memoreert in het kort de geschie denis van de beglazing der ramen en verzocht vervolgens Prinses Juliana over te willen gaan tot de onthulling van het door haar geschon ken raam. voorstellende de gelijkenis der ta lenten. Alvorens aan dit verzoek gevolg te ge ven. hield Prinses Juliana een rede. Na het uitspreken van haar rede onthulde de Prinses het raam. Vervolgens was het woord aan mevr. J. B. van Barenv. d. Voorn Grootenboer. presi dente van het Delftsche Vrouwencomité, die erop wees, dat een zeer groot aantal vrouwen ertoe had medegewerkt de benoodigde gelden in te zamelen. Jhr. van Beresteyn gaf Prinses Juliana na mens de commissie de verzekering, dat haar blijk van vorstelijk medeleven door de com missie op den allerhoogsten prijs wordt gesteld. Spr. prees het werk van Willem van Konijnen burg. De zeven nieuwe ramen werden vervolgens door prof. dr. H. B. Dorgelo namens kerkvoog den met een rede aanvaard, waarna de Prin ses voorgelicht door jhr. van Beresteyn. de nieuwe ramen belangstellend in oogenschouw nam. In de consistoriekamer bood de glas ramen-commissie de Prinses, kerkvoogden, ar- tisten en eenige hooge genoodigden thee aan. Na afloop van de plechtigheid begaven de genoodigden zich naar het stadhuis, waar het Delftsch Vrouwencomité thee aanbood. JAARVERGADERING ONGEVALLEN- DIENST. Op 18 Juni j.l. werd de jaarvergadering van de vereeniging „Ongevallendienst." gehouden. Zooals bekend zijn bij den O. D. aangeslo ten de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, de Roode Kruis Transport Co lonne en de Eerste Hulpvereeniging „Snel- verband". Aan het jaarverslag over 1935 van den se cretaris ontleenen wij het navolgende: Het aantal bij O. D. aangesloten leden, bekwaam en bereid om hulp te verleencn bij ongevallen, bedroeg per 31 December 1935 in totaal 195. Zij verleenden in het afgeloopen jaar ruim 1900 maal hulp. waarbij 998 maal de telefoni sche tusschenkomst werd ingeroepen van het Centraal Meldingsbureau, dat onder telefoon nummer 14 14 1 is ondergebracht in de Brandweer Centrale. Bovendien werd meerma len assistentie verleend bij optochten en uit stapjes van vereenigingen, zoowel per boot als per autobus. Door het gemeentebestuur werd nog een telefoon, speciaal voor Haarlem-Noord, ter be schikking van O. D. gesteld. In het bestuur hadden eenige wijzigingen plaats. Het woord is aan.... Delavigne: Nooit! dat is lang. me vrouw, en dat woord bedriegt ons evenzeer in dc politiek als in de liefde. Opnieuw dreigt burgeroorlog in China. Botsing tusschen Kwangsi- en Nanking- troepen te verwachten. SHANGHAI, 20 Juni. (Reuter De toestand in het zuiden is weer ongunstiger geworden. Naar verluidt zijn Kwangsi-troepen Zuid- Hoenan binnengerukt, waardoor een botsing met de troepen van Nanking dreigt. Men ge looft overigens, dat de neutraliteit van Kwangtoen verzekerd is. doordat met Nan king een financieel accoord tot stand is ge komen. Eischen der gcnraals van Kwangsi. Boven hun reeds bekende eischen zouden de generaals van Kwangsi de controle over het zuidwesten van de provincies Kweitsjau en Hoenan verlangen met het oog op de in komsten uit de opiumregie. Nieuwe candidaat voor het presidentschap. William Lemke candidaat voor de Ameri- kaansche „Union Party". WASHINGTON, 20 Juni. (A. N. P De af gevaardigde William Lemke van Noord-Da- kota heeft medegedeeld, dat hij naar het pre sidentschap zal dingen als candidaat van een nieuwe politieke partij, de ..union Party", Lemke is onder meer voorstander van ouder domspensioen en beperking van het indivi- dueele inkomen. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Minister Auriol over Frankrijk's financieel® positie; dc minister tegen devaluatie. pag 4 Ook Frankrijk gaat over tot opheffing der sancties. pag. 4 De Italiaansche pers prijst de houding der Britsche regcering. pag. 4 Over de loonen in de Belgische mijnen is over eenstemming bereikt. pag. 4 Burgeroorlog dreigt opnieuw in China. pag. 1 De aanleg van het Noorder Sport- en Wandel park. pag. 1 De onthulling van de ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. pag. 1 De boksmatch SchmelingLouis eindigde in een overwinning van Schmeling door knock out. pag. 6 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Sterke vrouwen. pag. 1 Van onzen Londenschcn correspondent: Ver koeling in Britsch-Duitsclie betrekkingen. pag. 4 Financieele Kroniek: De regeeringen van Zwitserland en Nederland blijven den gou den standaard trouw. pag- 5 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 5 Van onzen Londenschcn correspondent: Ne derland in West-Europeesclie strategie. pag. 5 Jan van Zijst: Figurant in Filmstad! pag. 7 L. S.: Oude Haarlemsche Gasthuizen. pag. 7 Van onzen Londenschen correspondent: Het sprekende boek op komst. pag. 7 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 8 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooneelscizoen. pag. 9 Willy van der Tak: Het buitcnlandschc boek van deze maand. pag. 9 H. D. Vertelling: „Avontuur" door Micp Schroder. pag. 9 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Hoe lokt men vreem delingen. pag. 13 Plaat van dc week. pag. 3 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1