De stakingen duren voort.. ZATERDAG 20 JUNI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Inbraak in het Schiedamsche Raadhuis. Tegen de twee jeugdige inbrekers twee jaar geëischt. Vrijdagmiddag hebben voor de Rotterdam- Sche Rechtbank terecht gestaan de 21-jarige koperslager A. W. L en de 21-jarige schoen maker J. M. P. uit Schiedam, beiden recidivist en gedetineerd, die in den avond van 8 Mei j.l. op heeterdaad zijn betrapt bij het plegen van een inbraak in het Schiedamsche stadhuis. Met behulp van een breekijzer had P. een raam geopend dat de lokalen van den burger lijken stand afsloot. De verdachten waren nauwelijks binnenge drongen. toen de politie het gebouw omsin gelde en de inbrekers arresteerde. De met loopers, een beitel en een zaklan taarn uitgeruste inbrekers hadden wel in de bureaux veel overhoop gehaald, maar zij had den nog niets van de aanwezige f 22100 ge vonden. Het O. M. eischte tegen beide verdachten, die ieder niettegenstaande hun jeugdigen leeftijd reeds vier veroordeelingen te hunnen laste hebben, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak 2 Juli. „HET BLONDE GEVAAR' WEER VOOR DE RECHTBANK. Na Donderdag' veroordeeld te zijn wegens smokkelarij van Belgische margarine, heeft de beruchte Brabantsche smokkelaar „het blonde gevaar" de 26-jarige chauffeur H. H. A. C. gedetineerd, Vrijdagmiddag weer voor de rechtbank terecht gestaan. Hem was po ging tot doodslag ten laste gelegd, gepleegd op 28 Februari, toen hij een groot aantal doo- zen Belgische margarine per auto door Hil- legersberg vervoerde. Op den straatweg stond een politie-agent, die C. beduidde te stoppen. Na aanvankelijk vaart verminderd te heb ben. gaf verd. plotseling vol gas, zoodat de po litieman slechts door ijlings opzij te springen een botsing met verdachte's auto wist te voorkomen. C. ontkende de bedoeling te hebben gehad den agent te dooden en betwistte dat de agent voor zijn auto heeft gestaan. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 Juli. N.V. HOLLANDIA FABRIEKEN KATTENBURG CO. In haar verslag aan aandeelhouders zegt de directie der N.V. Hollandia Fabrieken Kat tenburg en Co. o.m.: Ondanks de beperkte exportmogelijkheid als gevolg van de moeilijke internationale ver houdingen, is de omzet gestegen. Na beperkte afschrijving en na aftrek van het verliessaldo van het vorige jaar blijft een winstsaldo van 61.665.50 beschikbaar. Ter voorziening in de verder noodig geoor deelde afschrijvingen zijn reorganisatievoor stellen aanhangig. Het dividend is bepaald op 6 pCt. op de pre ferente aandeelen en 2 pCt. op rekening van het achterstallig dividend op de preferente aandeelen. Onze Spoorwegen. Een betere, misschien een goede toekomst? In zijn afscheidscollege heeft prof. ir. G. H. de Vries Broekman, te Delft, in het bijzonder de Nederlandsche Spoorwegen behandeld. Prof. De Vries zeide o.m.: Ter verbetering van het reizigersvervoer be staat het plan in 1938 electrische tractie in te voeren op de lijnen Amsterdam-Arnhem; Den Haag-Utrecht-Rotterdam-Gouda en Utrecht Eindhoven. Men heeft blijkbaar de voorkeur gegeven aan electrische tractie boven uitbrei ding van Diesel-electrische treinen. Wellicht zal de railroadwagen, die zoowel geschikt is om op het spoor als op den weg te rijden, in de toekomst een voor het goederen vervoer voor de spoorwegen gunstige oplossing gven. Ten slotte stelde spr. de vraag of er sprake van zou kunnen zijn de spoorwegen op te hef fen indien deze doorfoopnd aan den staat 35 millioen zouden kosten? Spr. ontkende dit, met het oog op de veiligheid, die de trein bij het reizen geeft en op het strategische nut. Onmiskenbaar is er allerwege een drang tot sterke opvoering der snelheid. De snelheid waarmede sporadisch gereden wordt, loopt naar de 200 K.M. per uur. Voor groote verbin dingen is dat de snelheid van de toekomst, een snelheid, die in vele gevallen de concur rentie van elk ander vervoermiddel schijnt uit te sluiten. Als de tijden verbeteren, aldus besloot spr. en eenmaal de spoorwegen in een nieuw en passend kleed gestoken zijn, dan zal voor hen wederom een betere, misschien een goede toe komst aanbreken. AMSTERDAMSCHE NOTARIS VOOR WAARDELIJK VEROORDEELD MET BOETE. De vierde kamer de Amsterdamsche recht bank deed vandaag uitspaak tegen notaris W. H. B. te Amsterdam, die terecht heeft gestaan verdacht van valschheid in ge schrifte. De rechtbank achtte het feit bewezen en veroordeelde den notaris wegens medeplich tigheid aan het opmaken van een valsche authentieke acte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van 3 jaar benevens tot een geld boete van f 3.000 subs, drie maanden hechtenis De officier van justitie mr. A. A. L. F. van Dullemen had alleen een geldboete ten be drage van 3.000 gevorderd. De notaris had in overleg met een Hilver- sumschen makelaar O. een valsche verkoop- acte opgemaakt. De betrokken makelaar had van iemand te Batavia een volmacht om twee aan hem en den makelaar toebehoorende perceelen bouw grond te verkoopen. De makelaar kon er echter geen hypotheek op vestigen. Om dit mogelijk te maken sloot de makelaar in Maart 1932 een schijnverkoop met zijn broer De acte werd opgemaakt door den notaris die wist, dat hier van een schijn-verkoop sprake was. Na dien verkoop werd hypotheek op de gronden genomen. De ontvangen gel den werden voor een deel door den makelaai gebruikt om een schuld aan den notaris af te doen. Hechtenis in gemeenschap. Minister erkent de bezwaren. De minister van Justitie heeft geantwoord op vragen van den heer Van der Heide be treffende het nemen van maatregelen in ver band met misstanden, welke zich voordoen bij het in gemeenschap ondergaan van hechtenis: Rechtstreeks is ter zake bij den minister geen enkele klacht of bericht ingekomen, wel moet in een recente publicatie de bevestiging worden gezien van het onbetwistbare feit, dat aan het ondergaan van hechtenisstraffen in jemeenschap ernstige bezwaren kunnen zijn verbonden. Hoewel vertrouwende, dat de verschillende gestichtsdirecties ten deze bij inkomende ver zoeken tot het ondergaan der straf in afzon dering reeds uit zichzelf daaraan zooveel mogelijk zullen hebben voldaan, is de minis ter bereid alsnog een aanschrijving in dien ;eest tot de besturen der huizen van bewa ring te richten. Tot nu toe is niet gebleken, dat gebrek aan plaatsruimte een beletsel heeft gevormd om aan verzoeken als bovenbedoeld gevolg te geven. In ieder geval zal door deugdelijk en zoo noodig door verscherpt toezicht zooveel mo gelijk gewaakt dienen te worden tegen zede lijk^ besmetting en andere ernstige gevaren, die' onder omstandigheden aan gemeenschap pelijke hechtenis kunnen zijn verbonden NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Telegram aan Dr. Colijn. In het begin der Vrij dagmiddagvergadering der Ned. Mü. voor Nijverheid en Handel werd het volgende telegram verzonden aan dr. H. Colijn: „De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, in vergadering bijeen te Nijmegen, wenscht uwe Excellentie kracht toe op haar moeilijke post". Brandstichting te Nuenen? Kasteel Soeterbeek afgebrand. Vrijdagmorgen is te Nuenen het kasteel „SiTVrbeek". waarin gevestigd was de in de omgeving van Helmond en Eindhoven be luchte sociëteit, van denzelfden naam, tot den grond afgebrand, meldt het A.N.P. Eenzelfde lot onderging een 200 Meter daar vandaan gelegen koetshuis, waarin een textielfabriekje was gevestigd, dat sinds eenigen tijd niet meer werkte. Men ontdekte den brand pas toen de bei de gebouwen geheel in lichter laaie stonden. Aan blusschen viel niet meer te denken, zoodat men de brandweer dan ook niet waarschuwde. De schade wordt door verzekering gedekt. Het kasteel diende den laatstei-f tijd als café-restaurant en had een zeer slechten naam als nachtcafé. Op last van het gemeentebestuur van Nuenen werd de gelegenheid in Februari ge sloten. De Duitsche gérant Kuepers en diens vrouw zijn toen als ongewenschte vreemde lingen over de grens gezet. Na dien stond het kasteel, dat eerst een zustertehuis was. daarna een uitspanning en sindsdien een nachtsocieteit leeg. Door den brand is behalve de cafc-inven- taris, ook de geheele inboedel van boven- en benedenverdiepingen geheel vernield. In het koetshuis ging een vijftal machi- neriën van het voormalig textielfabriekje verloren. Het pand behoorde in eigendom aan den heer A. Beeks te Helmond. Hedenmorgen heeft de koninklijke mare chaussee te Eindhoven in verband met dezen brand twee personen gearresteerd. COLPORTAGE-RELLETJES TE AMSTERDAM. Bij de N.S.B.-colpartage op het Blauwe Zand te Amsterdam, kwam het Vrijdagmorgen weer tot ernstige ongeregeldheden. Andersdenken den volgden de colporteurs, luid schreeuwend en tierend. De politie maakte hier een einde aan door de menigte met de gummi-stok uit een te drijven en verder colporteeren te ver bieden. Een gevaarlijk werk. Kweeker vergiftigd bij het maken van een nicotine-oplossing. Dezer dagen wilde de 19-jarige kweeker J. C. Kuyf te Boskoop een kas met potrozen tegen luis bespuiten met een nicotine-oplossing. Ge durende de bereiding van de oplossing in de tuinloods werd K. onwel. Hij begaf zich naar buiten in de hoop. dat hij in de buitenlucht zou opknappen. Hij bleef zich echter onwel voelen, waarom hij geneeskundige hulp inriep. Het liet zich aanzien, dat de vergiftiging nog al meeviel. Na eenige uren echter overleed de jongeman aan nicotine-vergiftiging. GEBREK AAN GALANTERIE OF ERGER? Een Amsterdamsche dame, die dezer dagen met twee haar bekende heeren een uitstapje per auto naar Belgie ging maken, heeft ervaren, dat het samen uit, samen thuis niet tot de lijfspreuken van haar metgezellen be hoort. Toen zij n.l. in Gent eenigen tijd in een kapperszaak had vertoefd, vond zij de auto met de beide heeren niet meer terug. Waarschijn lijk was het geduld der beide heeren op een te zware proef gesteld en waren zij er vandoor gegaan met de auto, waarin de dame een taschje met eenig geld en een bont van naar haar zeggen een waarde van eenige honder den guldens had laten liggen. De dame deed aangifte van diefstal van deze voorwerpen bij de politie te Gent, die de Am sterdamsche politie er van verwittigde, aan gezien de beide automobilisten, een Duitscher en een Nederlander, in Amsterdam-Zuid op kamers wonen. Daar bij onderzoek bleek, dat al hun bezit tingen zich nog op hun kamers bevonden en zij oogenschijnlijk niet het plan hebben daar niet meer terug te keeren, vermoedt de Am sterdamsche politie, dat de beide heeren veel eer de bedoeling hadden, het Belgische uit stapje alléén voort te zetten, dan zich de eigen dommen van de dame toe te eigenen. Afge wacht zal slechts moeten worden, of zij deze weer in het bezit van haar eigendommen zullen stellen. door Pief van der Hem in enkele bedrijven wordt echter energiek doorgewerkt. Eerste Kamer. Industrie-financiering. Aan het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot oprichting van een Naamlooze Vennootschap Maatschappij voor Industrie- Financiering is het volgende ontleend: Verscheidene leden waarschuwden met klem voor een. huns inziens geforceerde industriali satie. als welke het wetsontwerp beoogt, voor al in de tegenwoordige hoogst moeilijke om standigheden en waren van oordeel, dat bij verbetering van de conjunctuur vanzelf een re generatie van het bedrijfsleven zal intreden. Zij beschouwden het werkfonds als de eenige instelling, welke de huidige tijd voor die re generatie behoeft en welke, indien zij thans niet voldoende is toegerust om tot steunver lening aan de industrie in den door hen be doelden zin werkzaam te zijn. alsdan met het oog daarop dient te worden uitgebreid. Enkele leden achtten voor de nijverheid een weder opleving slechts mogelijk bij de totstandko ming van een nieuw tarief van invoerrechten. Vele leden waren van oordeel, dat aan over heidsbemoeiing en -initiatief op het gebied van industrialisatie en industrie-financiering niet meer is te ontkomen. HIJ WILDE BIJ ZIJN STOFZUIGER ZIJN. De Haagsche politierechter heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van D. H. V„ eigenaar van een electrotechnisch bureau te 's-Gravenhage. tegen wien op 12 dezer f 15 subs. 15 dagen is geëischt wegens het zich wederrechtelijk na sommatie ophouden in een woning te Oegstgeest tegen den wil van den eigenaar. Verdachte had zich beroepen op de bepa lingen van een huurkoopcontract, waarbij hem recht zou zijn verleend, ten allen tijde, de plaats te betreden waar de door hem geleverde stofzuiger zich zou bevinden. In zijn vonnis overwoog de politierechter o.m.. dat hij niet de overtuiging had ge kregen. dat V. zich wederrechtelijk in de woning had opgehouden, nu de bepalingen van het onderhavige contract hem daartoe het recht gaven. Het ontzeggen van den toe gang door den bewoner vormt derhalve con tractbreuk. V. vertoefde dan ook niet. zelfs na eerste en tweede aanmaning, wederrechtelijk in de woning en maakte ook daarbij geen inbreuk op het huisrecht. Mitsdien heeft de politierechter den verdachte vrijgesproken. De slagers willen niet. Dan doet de gemeente het. Zooals gemeld, hebben de Haagsche slagers geweigerd hun bemiddeling te verleenen bij de distributie van het gehakt-in-blik aan de werkloozen. Deze weigering was gegrond op de overweging, dat de voorschriften, welke de reeeering hieromtrent heeft gegeven, voor hen niet de mogelijkheid van een voldoende winst openlieten. Het gemeentebestuur zag zich. daar de distributie in ieder geval moet geschieden, voor de taak geplaatst, een oplossing voor dit vraagstuk te vinden. Aangezien de door de regeering gestelde re gelen te dezer zake bindende voorschriften zijn. waarvan niet. kan worden afgeweken, kon aan de wenschcn der slagers niet worden loegemoet gekomen. Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. van Den Haag in zijn Vrijdag ge houden vergadering een oplossing van het vraagstuk gevonden in dien zin. dat de ge meente zelf de distributie ter hand zal nemen. Deze oplossing heeft bovendien het voordeel, dat geen afzonderlijk distributie-apparaat in het leven zal behoeven te worden geroepen, daar de verstrekking der blikken gehakt aan de werkloozen zai geschieden in de voor de distributie van groenten in gebruik zijde lo kalen. N.V. CULTUUR MAATSCHAPPIJ „PAGOTTAN". In de dezer dagen gehouden .jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders, werden de balans per 31 December 1935 en de verlies- en winstrekening over 1935 met al gemeene stemmen goedgekeurd. De heer L. Kuiper is als commissaris herkozen. Volgens ontvangen telegrafisch bericht ls de stand van den aanplant goed. Het rende ment suiker uit riet wordt getaxeerd op 12.5 pet. De campagne wordt geopend op 2 Juli a.s. De suikervoorraad oogst 1933 is verminderd tot 44.500 quintalen. Voor oogst 1937 zijn ge- geuld 742 H.A. waarvan beplant 189 H.A. DE ZOMERPOSTZEGELS GAAN VÓÓR! De omstandigheid dat gedurende het tijd vak van 15 Mei tot en met 30 Juni op de postkantoren in plaats van de gewone fran keerzegels in waarden van 6 en 12'2 cent de Universiteits-herdenkingszegels worden ver kocht. heeft in enkele gevallen den indruk ge vestigd dat de verkoop van deze zegels wordt bevorderd ten koste van de zomerpostzegels. Dit is niet juist. De loket-ambtenaren hebben opdracht het publiek bij aankoop van zegels van l'A cent. 5 cent, 6 cent en 12 1/2 cent in de eerste plaats te wijzen op de mogelijkheid tot het verkrijgen van zomerzegels in die waarden. Wenscht men deze niet, dan worden, wat de 6 en 12Vb cent-zegels betreft. Universiteits zegels verstrekt, tenzij men uitdrukkelijk ze gels van de gewone uitgifte verlangt. GOUD-DOLLAR LEENING (4'BATAAF- SCHE PETROLEUM MIJ. In verband met de mededeeling. dat de 4V2goud-dollar leening der Bataafsche Pe troleum Mij. per 1 Juli a.s. aflosbaar is ge steld in papieren dollars, deelen de heèren prof. dr. H. W. C, Bordewijk hoogleeraar te Groningen. G. A. M. van Dusseldorp, candi- daat-notaris. den Haag. Van Haersolte, Rot terdam, A. M. W. ter Laag, Oosterbeek en dr. ir. Schoutissen, Rotterdam, mede, dat zij een comité hebben gevormd ter bescherming van de rechten van de obligatiehouders. Het comité wil een organisatie vormen tot het nemen van maatregelen om de rechten van obligatie>ouders te reserveeren en tot het voeren van een nieuwe procedure om een uitspraak te verkrijgen in dien zin, dat. de aflossing van de leening behoort te geschie den op basis van gecontracteerde goud- waarde. De procedure, welke zal worden gevoerd op anderen feitelijken grondslag, wordt niet ge- praejudicieerd door de onlangs gevoerde pro cedure betreffende de coupons. Dit comité „Dollarleeningen" verzoekt be langhebbenden, die tot het vormen van voor melde organisatie willen medewerken, zich op te geven aan het secretariaat. Bazarstraat 20. Den Haag. dat nadere bijzonderheden en voorwaarden voor de deelneming zal ver- i strekken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5