JlmÉki Frankrijks financieel© politiek. Bij Examens Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom ZXJTERD A" G 20 JUNI 1936 H A A REE M'S D' A 'G B E A D' Minister Auriol tegen de devaluïsten. Hervorming van het belasting stelsel in het vooruitzicht. Frankrijk De minister van Financiën, Vincent Auriol, heeft gisteren in de Kamer een uiteenzetting gegeven van den huldigen financieelen toe stand. In zijn inleiding wees de minister er op dat de regeering het noodig acht het land de waarheid te zeggen. In de laatste vier jaren, aldus vervolgde Auriol, was het in evenwicht brengen der begrooting de voornaamste zorg van hen, die meenden, dat de hervatting van het economisch leven vooral afhing van een herstel der financiën des lands, tegelijk met een besnoeiing der prijzen in het binnenland om deze aan te passen bij de wereldprijzen. Snelle en uitgebreide bezuinigingen, een drukking van de kosten van levensonderhoud, vormden het program. Daarbij kwamen sala risverminderingen e. d. Dit was een poging van deflatie zonder precedent. De besnoeiingen op de uitkeeringen aan oud-strijders, ambtenaren, plaatselijke ge meenschappen en renteniers kunnen voor 1934 en 1935 op meer dan 5 milliard worden ge schat, bij welke opoffering voor de laatste beide jaren een overbelasting kwam van 1.320 millioen. Het deficit op de begrooting Het resultaat van de financieele wetten der laatste vier jaren had een overschot van 10.800 millioen moeten opleveren. De verge lijking tusschen de begrooting van 1931-1932 en die van 1936 geeft een werkelijke vermin dering weer van 6.460 millioen. Vooral het verwachte evenwicht werd niet bereikt. Het deficit voor 1934 kan worden ge schat op 8800 millioen, voor 1935 op 10 mil liard, en voor 1936, te rekenen op 1 Juni, op 6a 7 milliard uitgaven ten bedrage van 18.700 millioen vallen in 1936 ten laste der schatkist. Er moet voorts rekening worden gehouden met mogelijke wijzigingen in de vlottende schuld. Voor deze uitgaven beschikte de schatkist over 22.780 millioen, dank zij de machtiging tot uitgifte van schatkistbons tot een bedrag van 840 millioen. Van de overige, 21.940 mil lioen werd 14.000 millioen door de Banque de France voorgeschoten. Na de redevoering van Auriol werd de zit ting van de Kamer geschorst. Bij de hervatting der zitting nam de vroe gere minister van financiën, Paul Reynaud. het woord. Hij begon met het beroep op de nationale solidariteit, dat de minister had ge daan. te prijzen maar, aldus zeide hij: „Gij wilt.de prijzen doen stijgen en de munt handhaven en dat is de quaaratuur van den cirkel". Hij sprak als zijn meening uit dat de regee- ringsmaatregelen het deficit op de begroo ting zullen doen toenemen. Gij zult met poli tie- en douanemaatregelen niet verhinderen, dat zij terugvloeit. De president der Kamer deelt dan mede, dat de regeering de directe beraadslaging wenscht van het wetsontwerp Inzake dc collectieve contracten. De Kamer, keurde de door den senaat aan gebrachte wijzigingen in het ontwerp goed. Op de agenda van Dinsdag werd geplaatst de beraadslaging over de buitenlandsche politiek. De openbare schuldenlast. Overgaande tot een bespreking van de openbare schuldenlast verklaarde Auriol, dat deze schuld is toegenomen en gewijzigd is. Door conversie is de doorloopende schulden last met 44 milliard verminderd, maar de aflosbare schuld is toegenomen met 75 mil liard. De schuld op middelmatig korten ter mijn -is met 16 milliard toegenomen en be draagt thans 32 1/2 milliard, de vlottende schuld is met 20 milliard toegenomen en be draagt thans 66 milliard. Auriol is van mee ning, dat deze cijfers niet ontdaan kunnen worden van de oeconomische evolutie van de vier afgeloopen jaren, waartoe de begroo- tingspolitiek zelve heeft bijgedragen. De militaire uitgaven zijn toegenomen tus schen 1930 en 1936 met 1.400 millioen. De poging deze bedragen te „drukken" betrof in hoofdzaak de uitgaven aan traktementen, pensioenen en sociale uitkeeringen. De prijzenpolitiek. Ten aanzien van de prijzen wees Auriol op de tegenstelling tusschen de daling der groot- hanöelsprijzen en den weerstand van de prij zen in den kleinhandel. Dit verklaart tege lijkertijd het mislukken der pogingen het eco nomisch leven weer op gang te brengen en het falen der deflatiepolitiek. Dit falen laat een deficit voor dit jaar van 7 milliard op de schatkist behoeften, welke zullen varieeren van 10 tot 12 milliard, terwijl de leening bij de Banque de France reeds 14 milliard be draagt. Tegen devaluatie. Vervolgens gaf Auriol antwoord aan de de valuïsten. Auriol weerlegt verschillende argu menten en verklaart zich te zullen houden aan het standpunt dat de regeering heeft aan genomen, toen zij zich voor de beide Kamers voorstelde: een standpunt, dat in overeen stemming is met den wil van het land. ,,Er is dus nu een enkele politiek", zeide hij, een be roep op de natie zich zelf te redden en haar munt te redden". Auriol noemt deze poging mogelijk. Hij schat het Fransche kapitaal, dat niet deelneemt aan het nationale bedrijfsleven op 60 milliard, 26 milliard hiervan is uitge voerd naar het buitenland, 4 milliard is in particuliere goudvoorraden belegd en 30 milliard is opgepot. Voor de „gevluchte" kapitalen biedt de mi nister amnestie aan. Hij zal bij de Kamer een wetsontwerp te dezen aanzien aanbieden, waaraan hij toevoegde, dat fraude bij ont dekking zeer zwaar zal worden gestraft en mogelijk tot confiscatie van de tegenwaarde der niet aangegeven goederen kan leiden. Er zullen onderhandelingen worden ge opend met de regeeringen van buurstaten om gezamenlijk belastingvlucht en belasting ontduiking tegen te gaan. Voorts is veel ka pitaal gevlucht uit vrees of in de hoop op devaluatie. De verklaringen der regeering zullen een einde maken aan deze vrees of deze hoop. Overigens zullen de kapitalen te- rugkeeren wanneer het economisch leven zal zijn "hervat Een beroep op de spaarders. dat maatregelen zijn genomen ter verdedi ging van de aandeelenmarkt hij over enkele dagen een beroep zal doen op de spaarders voor bons op korten termijn en in kleine coupures om ze in het geheele land te plaat sen. Hij zal daartoe niet alleen gebruik ma ken van de credietinstellingen, doch ook de bemiddeling inroepen der ambtenaren van financiën en der posterijen. In afwachting daarvan zal hij van de Banque de France vragen een blanco crediet: „openlijk, direct, zonder schaamte en zonder huichelarij". Indien de bons gunstig zullen worden ont vangen, zal hij geen gebruik maken van een crediet. De leeningverstrekkers zullen het recht hebben op een openlijke en loyale con trole. Daarom dient de regeering een wets ontwerp in tot organisatie van de openbare comptabiliteit daarna zal kunnen worden overgegaan tot een hervorming van het be lastingstelsel. Het is niet de bedoeling de Banque de France afhankelijk te maken van den staat, maar om de economische belan gen des lands te bevorderen. De particuliere banken zullen niet genationaliseerd worden, maar de noodzakelijke controle daarop zal worden georganiseerd, evenals die op de naamlooze vennootschappen. De regeering zal eenige orde stellen op de verschillende credietinstellingen. Zij zal zich bezig houden met een verlaging van den rentevoet en het gebruik van cheques in den buitenlandschen handel. De onjuiste verhouding tusschen de belastingen op verbruik 'en de belastingen op het inkomen zal eveneens worden herzien. Zich tot de communisten wendende zeide Auriol: dat het gevaarlijk zou zijn tot een kapitaalsheffing' over te gaan, Tenslotte deed hij een beroep op de lei dende klasse dat vooruitzien en op tijd in stemmen met noodige opofferingen tot heil van het land kan zijn. Oostenrijk, N ationaal-socialisten veroor deeld. Te Krems hebben 11 Oostenrijksdhe S. A. leiders teercht gestaan, die er van beschul digd werden, deel te hebben genomen aan een steunactie voor Oostenrijksche natio- naal-socialisten. De hoofdbeklaagde werd tot 15 maanden gevangenisstraf de overigen tot straffen varieerende van 4 tot 10 maan den hechtenis veroordeeld. OcncYe, Ontwerp-conventie der 40-urige werkweek aan genomen. Uit Genève 19 Juni. De Internationale Arbeidsconferentie heeft hedenmiddag de ontwerp-conventie inzake de invoering van de 40-urige werkweek in de textiel-industrie aangenomen. Tegen stemden de werkgevers en eenige regeeringsvertegenwoordigers, o.a. die van Engeland en Zwitserland. Frankrijk. Ook Delbos kondigt opheffing der sancties aan. In den ministerraad van Vrijdag morgen heeft, minister Delbos een exposé1 van den buitenlandschen toe stand gegeven, in het bijzonder van de problemen, die binnenkort te Genève zullen worden besproken. De regeering aldus zeide hij die trouw blijft aan het beginsel van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing, die de Volkenbond zal nemen. De mi nister zeide van meening te zijn, dat feitelijke overwegingen hebben geleid tot het berusten in de opheffing der sancties. Middelen tot versterking van het stelsel der collectieve veiligheid worden bestudeerd. Tijdens het onderhoud, dat Leon Blum heeft gehad met den Italiaanschen ambassadeur Cerruti, heeft hij dezen op de hoogte gebracht van het inmiddels in den ministerraad geno men besluit ten aanzien van opheffing der sancties. Bamtzig. Opnieuw ongeregeldheden. In den nacht op Vrijdag hebben groepen nationaal socialisten alle ruiten ingegooid van de St. Nicolaaskerk. De politie was tijdig gewaarschuwd, niemand werd gearresteerd. Het orgaan der oppositie van rechts de Na tional Zeitung, dat van het incident melding maakte, werd voor de verschijning reeds in beslag genomen. Italië. Amerika's standpunt tegen over de sancties. Uit Washington verneemt Reuter: De raadslieden-van Roosevelt zeggen, dat de president van meening is, dat het embargo op leeningen en wapenen voor Italië en Abes- synië gehandhaafd moet blijven tot een on afhankelijk onderzoek bewezen heeft, dat de vijandelijkheden in geheel Abessynië gestaakt zijn. D. N. B. meldt in aansluiting hierop: De kwestie, of de V. S., het embargo tegen Italië en Abessynië van 5 October 1935 zullen op heffen. zal naar in het Witte Huis verluidt, binnenkort en in bevestigenden vorm worden beslist. Klaarblijkelijk wil men een beslissing nemen voor den Volkenbond dat doet ten bewijze van de onafhankelijkheid van Genève. Italiaansche pers prijst de houding der Britsche regeering Alle Italiaansche bladen bespreken de rede van Eden. die het „Giornale d'Italia" qualifi- ceert als een belangrijk document, niet slechts voor wat de gevolgen betreft met betrekking tot de sanctie-politiek, doch „omdat het er kennen van begane fouten en het tenietdoen ervan, wanneer zij gevaarlijk worden, een op- Auriol kondigde vervolgens aan, dat, na- merkelijke uiting van kracht is." De erken- blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. ingez. Med.) ning van deze fouten, is volgens het „Giornale d'Italia" nog niet volkomen, want zij strekt zich niet uit tot de noodlottige gerechtelijke dwaling der sanctielanden Italië als een aan- vallerstaat te hebben beschouwd. Desondanks echter is de erkenning van Eden veelbetee- kenend en wellicht beslissend en vormt zij een les voor andere, minder stoutmoedige sanc tielanden, die nog een wisselvallige politiek volgen. Het Italiaansche volk, aldus besluit het blad, kan trotsch zijn op deze politieke en moreele overwinning, die de eclatante mili taire overwinning completeert. Thans wacht Italië met zijn gebruikelijke kalmte op de aanstaande beslissingen van Genève, waarop het zijn nieuwe politieke orienteering voor de naaste toekomst zal kunnen baseeren. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt, ten aanzien van de door Italië getroffen maatre gelen van afweer tegen de sancties verklaard, dat, wanneer de sancties worden opgeheven ook de tegensancties zullen verdwijnen. De bond van Italiaansche industrieelen deelt mede, aldus seint Stefani, dat volgens de onderzoekingen van zijn technische bureaux, het economische leven in Italië ondanks de sancties, in Mei en de eerste helft van deze maand geen noemenswaardige veranderingen heeft ondergaan. Thans zijn de industrieele krachten des lands bezig zich te organiseeren voor de eco nomische exploitatie der imperiale gebieden. Zuid-Afrika blijft handhaving der sancties eischen. De politiek van de regeering der Unie van Zuid-Afrika ten aanzien, van de sancties te gen Italië, n.l. de nakoming van de verplich tingen van Zuid-Afrika jegens den Volken bond tot het uiterste, is als gevolg van het besluit der Britsche regeering niet gewijzigd, aldus heeft minister-president Hertzog giste ren verklaard. Zweden. Regeeringsverklaring van het kabinet Pehrsson. Minister-president Pehrsson. De ministeriëele verklaring van het nieuwe kabinet dat zich gisteren aan den koning heeft voorgesteld, zegt volgens Reuter o.m.: „De politieke toestand, waarin de wereld zich bevindt, evenals de verontrustende staat van de wereldhuishouding, hebben het Zweed- sche volk aangedreven de krachten aaneen te sluiten teneinde de welvaart te behouden (Adv. Ingez. Med.) en tot ontwikkeling te brengen en de natio nale souvereiniteit te beschermen. De regee ring bereidt er zich derhalve op voor de be slissing ten uitvoering te brengen, welke kort geleden in den Rijksdag is genomen, betref fende de versterking der landsverdediging, beslissing, welke de regeering beschouwt als uitdrukking van den krachtigen wil van het Zweedsche volk zijn onafhankelijkheid te verdedigen." Engeland. Liberale partij betreurt de houding der regeering. In haar Vrijdag gehouden vergadering, heeft de Liberale partij een motie aangeno men, waarin zij uitdrukking geeft aan de diepe teleurstelling en verontwaardiging waarmede hare leden het regeeringsbesluit hebben vernomen, om zich aan de zijde van den aanvaller te scharen, den Volkenbond te verraden, en in het geheel geen rekening te houden met de beloften gedaan bij de ver kiezingen. De partij spreekt bovendien haar blijven de aanhankelijkheid uit aan het Volken bondshandvest en doet een beroep op alle liberale organisaties haar invloed aan te wenden om het geweten des lands wakker te schudden. De stakingen in België. Overeenstemming over de loonen in België. Onderhandelingen over de havenstaking vorderen. Uit Brussel 19 Juni: Het nationale comité voor de haven van Antwerpen heeft te Brussel onder voorzitterschap van Van Zeeland ver gaderd tot omstreeks twee uur in den nacht. De zienswijzen kwamen aanzienlijk nader tot elkander. Van Zeeland deed een transactie- voorstel, strekkend tot een loonsverhooging van 12 francs per dag. De arbeiders vroegen 14 francs, terwijl de werkgevers in 10 francs had den toegestemd. De betrokkenen zullen morgenavond hun antwoord bekend maken na de voorstellen aan hun lastgevers te hebben voorgelegd. In de gemengde nationale commissie voor de mijnen werd overeenstemming bereikt aan gaande een algemeene loonsverhooging van 5 procent een minimum salaris van 32 francs, betaalde vacantie en vrijheid van organisatie. De werkgevers verklaarden met betrekking tot de 40-urige werkweek dat deze noodlottige ge volgen voor de steenkool-industrie en de alge meene economie des lands met zich zou slee pen. Zij vroegen dan ook deze kwestie zorg vuldig to willen besturen, alvorens een defi nitieve beslissing te nemen. De delegatie dei- arbeiders drong er bij de regeering op aan dat de hervorming geleidelijk ten uitvoer zou wor den gelegd. De commissie, die tot middernacht in verga dering bijeen is geweest zal morgen haar werk zaamheden hervatten. BRUSSEL, 19 Juni (A.N.P.) De kalmte is weergekeerd te Quaregnon. De aldaar, evenals te Jemappes opgerichte barricaden zijn weer door de stakers opgeruimd. Te Cuesmes moest men tot laat in den morgen werken, daar brie venbussen, palen van het electrische net enz. waren omvergeworpen. Talrijke aanhoudingen hadden, plaats. In Henegouwen is alles rustig, doch groepen stakers blijven trachten de an dere werklieden tot staking aan te zetten. Dit is niet alleen het geval in Henegouwen doch ook in de provincie Luik, waar men onder be dreiging de landbouwers tot staking aanspoort. Stakingen zijn voorts nog uitgebroken te Aalst, in Oost-Vlaanderen, te Deynze staken de arbeiders van drie fabrieken. Te Brussel wordt in vele fabrieken gestaakt, terwijl het werk in de haven gedeeltelijk stilligt. Ook te Leuven is de staking aangevangen. Te Namen is eveneens in vele fabrieken het werk stilge legd, en de meeste winkels zijn daar gesloten. Ook het tramverkeer ligt in laatstgenoemde stad stil. De minister van binnenlandsche za ken heeft den gouverneur verzocht alle samen scholingen te doen verbieden. Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit. Een groep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de verschillende werkplaatsen der bouw onderneming afgeloopen, en heeft de arbei ders genoodzaakt te staken. Een 3-tal vracht auto's werd door de stakers overvallen en de vervoerde koopwaar afgeladen. Een groep sta kers is voorts een groot warenhuis binnenge drongen en heeft het daar werkzame personeel gedwongen, den arbeid neer te leggen. Er had den verschillende arrestaties plaats. De sta king heeft zich verder uitgebreid in de textiel- en de metaalindustrie. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben hun poorten gesloten. De bedienden van verscheidene dezer onderne mingen hebben zich bij de staking aangesloten. Ook bij verschillende taxi-bedrijven werd het werk stilgelegd, en men vreest dat het tram personeel dit voorbeeld zal volgen. (Reuter-A.N.P.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING „Wat voeren die kleine kereltjes hier eigenlijk uit," vraagt Thijs aan Paddekwist. „Het lijkt wel of ze ergens naar aan het graven zijn. Zouden die mannetjes werkelijk betooverd zijn?" Nauwelijks heeft Thijs dit gezegd of een der ventjes heeft het werk neergelegd. Op hetzelfde oogenblik zien Thijs en Paddekwist, dat het hondje op den kleinen graver afstormt. Die twee schijnen elkaar heel goed te kennen, want het lijkt wel of hun vreugde om de ontmoeting niet tot bedaren zal komen. „De hond heeft zijn meester teruggevonden, dat is duidelijk," zegt Paddekwist. „En zie eens, het kereltje heeft een kroontje op het hoofd. Het is best mogelijk, dat hij door tooverij of list van zijn macht beroofd is.'* Zon of geen zon tóch mooi bruin. Dat staat gezond en sportief en voorkomt tevens ver vellen en zonnebrand. 3 x inwrijven is gelijk aan 30 zonnebaden. ZtmneSuivn clème Flacon 90ct, Tu be 60d, Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Verkoeling in deBritsch-Duitsche betrekkingen. Verscheidene oorzaken hebben ongerustheid in Engeland opgewekt. LONDEN, 19 Juni. (Van onzen correspondent). Een belangrijke beweegreden in White hall voor het prijsgeven van de sanctie-poli tiek tegen Italië is geweest de onzekerheid over hetgeen broedt in het Duitsche gemoed. Dit is een onzekerheid van de soort, die on gerustheid moet wekken. Ongerustheid over Duitschland is helaas bijna hetzelfde als wantrouwen in Duitschland. De Britten zijn de meening toegedaan, dat Duitschland het er naar gemaakt heeft. De Britsche vragen lijst wacht nog altijd op een antwoord en het vooruitzicht, dat het af zal komen is verder verwijderd dan ooit. Engelsche harten heb ben opgehouden van verwachting te kloppen. Men ziet hier geen prettige verrassingen meer tegemoet. De vragenlijst heeft te lang gelegen. "De frischheid is er af. Als er nog een antwoord komt zal de belangstelling er in gering zijn. Men weet immers al bij voor baat, dat het weinig of geen nut zal hebben voor de pacificatie van ons geteisterd we relddeel. Nu steeds klaarder blijkt, dat Duitschland de onderhandelingen voor een Europeesche regeling heelemaal niet drin gend acht kan men hierin slechts een beves tiging vinden van lang gekoesterde vermoe dens, dat de Duitsche regeering, alias Herr Hitier. haar of zijn vredesplan niet zoo ern stig opvat. Men is hier ook zeer onaangenaam getrof fen door de jongste activiteit van Von Rib- bentrop, die zijn best schijnt te hebben ge daan den Britschen gezant in Berlijn, Sir Eric Phipps, in discrediet te brengen. Dit is blijkbaar ondernomen om te bewerken, dat deze gezant teruggeroepen zou worden. De Evening Standard heeft onthuld, dat van Duitsche zijde zelfs een lijst is opgemaakt van pro-Duitsche heeren, die als opvolgers van Sir Eric Phipps in aanmerking konden komen. Op deze lijst komen o.a. voor Lord Lothian, Lord Mount-Temple, Lord Riverdale, Lord Rennell. Alleen laatstgenoemde is, indien wij ons niet vergissen, een beroepsdiplomaat. Deze poging wordt in Londen gezien als een typische Duitsche flater van de soort, die aan de Duitsche diplomatie vroeger een zekere be ruchtheid gaf. Men verbaast er zich over, dat ooit het geloof kon rijzen, dat zulk een poging zou kunnen slagen. Het spreekt vanzelf, dat ook de propaganda voor Duitsche koloniën, die den laatsten tijd even levendig als dwingend wordt gevoerd, aan de afkoeling der Britsch-Duitsche verstand houding heeft meegewerkt. Men erken.t hier niet zonder spijt, dat de Britsche regeering zelf die propaganda heeft gevoed door de mo gelijkheid van het afstand doen van Britsche mandaatgebieden niet volstrekt uit te sluiten. De agitatie van de Nazi's in Zuid-West Afrika in het bijzonder en de hevigheid van de pro paganda in Duitschalnd in het algemeen schijnen indien men den Manchester Guar dian mag gelooven een einde te hebben ge maakt aan Engelsche toeschietelijkheid op dit punt, voor zoover men toeschietelijkheid kon afleiden uit de uitlatingen der regeering in een vroeger stadium. Volgens dit blad bestaat er bij de regeering niet het geringste voorne men de kwestie van teruggave aan Duitsch land van zijn vroegere koloniën, die thans onder Britsch bestuur zijn, mandaatgebieden inbegrepen, zelfs in overweging te nemen. A. K. VAN. R. Ongeregeldheden in Palestina duren voort. Aanslag op een trein. Uit Jeruzalem, 19 Juni. Gisteren is in de buurt van Tel Aviv een Britsche politie- sergeant tijdens een gevecht gewond. Er zijn voorts weer verschillende sabotagedaden ge pleegd. O.a. zijn nabij Lydda de rails van de spoorlijn JeruzalemJaffa verwijderd. Op een goederentrein, die daar ter plaatse ontspoor de, zijn verschillende schoten gelost. Een loco motief en een wagon, waarmede een militaire patroille werd vervoerd, is tusschen Jaffa en Lydda ontspoord, doordat de rails in tweeën waren gezaagd. Verklaring van Ormsby Gore. De Britsche minister van Koloniën. Ormsby Gore, bevestigde gisteren in het Lagerhuis, dat de rechten der Joodsche bevolking in Palestina zouden worden 'beschermd en dat er geen sprake zou zijn van het in gebreke blijven nopens de verplichtingen, welke Groot-Brittannië bij het mandaat heeft aan gegaan. De Minister noemde de Ai-abische eischen onaanvaardbaar, maar hij hoopte, dat de commissie, welke benoemd zal worden na het herstel van de orde in Palestina „de middelen zal vinden om het Arabisch Jood sche probleem op te lossen binnen het kader van het mandaat".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6