1 FINANCIEELE KRONIEK. Noordhollandscli Landbouwcrediet N.V. INCASSO-BANK N.V. REISMARKEN CREDIETBRIEVEN SAFE-DEPOSIT l/touw stUtiifl. ZATEITD A G 20 J U N I 1936 HAAEtE M'S DAGBEAD 5 De regeeringen van Zwitserland en Nederland blijven den gouden standaard trouw. Verdere aan passingsmaatregelen in ons land. De disparitiet der indexcijfers. Een inflatieperiode in Frank rijk aanstaande. De Fransehe Franc en de Fransehe staatspa- pieren blijven aangeboden. Te Amsterdam willige stemming voor Tabak. Suiker en Rubber in afwachting van betere prij zen. Scheepvaartverslagen. Amerika a la hausse georiënteerd. Nog geen herstel op de Am- ster damsche obligatiemarkt. De geldmarkt nog niet weer nor maal. Op de beurzen blijft de onzekerheid ten aanzien van de Fransehe valuta bestaan. Maar één ding is de laatste weken wel dui- d.lijk gebleken, namelijk, dat Zwitserland en Nederland zich maar niet zoo van den gouden standaard laten afdringen. Wat Zwitserland betreft, bij de behandeling van de staatsbegrooting over 1935 heeft de regeering de opvatting weersproken, alsof een wijziging in het monetaire systeem van Frank, rijk ook tot veranderingen in Zwitserland aanleiding zou geven. Dit zal echter, volgens den bondspresident en den minister van Fi nanciën niet het geval zijn. De gouden standaard zal in al zijn consequenties worden toegepast, omdat men dit voor de Zwitsersche volksgemeenschap het beste acht. En wat Ne derland betreft, niet alleen uit het jaarverslag van de Nederlandsche Bank, maar ook uit den wetgeveroden arbeid der regeering kan de conclusie worden getrokken, dat men het aan passingsproces met behoud van den gaven gulden wil blijven bevorderen. Verlaging der haverotarieven in Rotterdam en Amsterdam, „herberekening" een nieuw euphemisme voor verlaging" der pensioenen en meer dergelijke maatregelen wijzen de richting aan, waarin de Nederlandsche regeering de aanpassing wil zoeken. En ook voor den Nederlandschen gulden hangt tenslotte alles af van de vraag of de bevolking de regeering op dezen weg wil volgen en zich de opofferin gen wil getroosten, welke daartoe noodig zijn. Lang heeft deze regeering niet meer den tijd. In het voorjaar van 1937 zullen de Kamer verkiezingen worden gehouden en naar het zich laat aanzien zal dan ook over de mone taire politiek worden beslist. Want tegen dien tijd z-al de dispariteit met het buitenland wat betreft de indexcijfers, nog wel niet verdwenen zijn. De „Nederland sche conjunctuur" heeft hierover deze dagen enkele sprekende cijfers gepubliceerd. In de eerst blijkt, dat de Nederlandsche groothan dels-prijzen niet meer zooveel van het bui tenland verschillen gelijk wij trouwens reeds vroeger hebben opgemerkt. Bij een cijfer van 100 voor 1929 is het indexcijfer (in goud) voor Nederland thans ca. 6iy2 tegen 51 in de Ver- eenigde Staten, 48 in Zweden. 50 in Engeland, 71 in Zwitserland. 67 in Frankrijk. 56 in België. 75 in Duitschland. Van de goudlanden heeft Nederland zich dus, wat de groothandelsprij- zen betreft, het verst aangepast. Maar dat er bij déze grcothandelprijzen in ons land minder verdiend wordt d.w.z. door den handel minder der loonkosten. Deze zijn in Amerika per een heid-product van 100 tot 51, in Engeland tot 59, in Zweden tot 52, in Nederland slechts tot 79 gedaald, hetgeen weer verband houdt met de hoogere kosten van levensonderhoud, die in Amerika van 100 tot 48, in Engeland tot 52, in Zweden tot 51, in Zwitserland tot 79 en in Nederland nog slechts tot 81 zijn gedaald. Vol gens genoemd tijdschrift zou dit vooral moe ten worden geweten aan de hooge huren, maar vermoedelijk spelen de fiscale lasten in ons land geen minder groote rol. En bij de beoor deeling van de hier gesignaleerde dispariteit kan ten voordeele van ons land worden opge merkt, dat de fiscale druk, als niet een nieu wen terugslag intreedt, vermoedelijk niet meer zal worden verzwaard, terwijl dit bijvoorbeeld in Engeland, Amerika en België wel het geval zal zijn, omdat men daar niet in die mate als bij ons voor een sluitende staatsbegrooting heeft gezorgd. Dat met, het eenvoudige middel der deva luatie niet alle lands- en volkskwalen gene zen zijn. bewijst de groote onrust, die er thans in België heerscht, waar de stakings beweging zich tot dusver nog steeds uitbreidt en afgezien van de politieke gevolgen, die ze kan hebben, in elk geval tot een alge- meene loonsverhooging zal leiden, die den voorsprong van den Belgischen exporteur ongetwijfeld geheel of gedeeltelijk zal doen verdwijnen. De nieuwe Fransehe regeering zoekt het daarom in de inflatie, d.w z. een verhooging van prijzen en loonen in het binnenland als gevolg van een sterke cre- dietexpansie en de uitvoering van groote werken, waartegen echter in conservatieve kringen ernstig wordt gewaarschuwd, omdat de economische positie des lands daardoor wordt bedreigd. Het is daarom zeer de vraag, of de nieuwe regeering zal kunnen vasthouden aan hear standpunt om den gouden standaard te handhaven. Want het wantrouwen in de Fransehe vaiuta is niet verminderd en uit zich voortdurend in een daling der Fransehe staatspapieren en den uitvoer van goud. Men vreest daarom te recht controlemaatregelen op den deviezen- handel naar hst voorbeeld van Duitsch land. dat immers ook den gouden standaard „handhaafdmaar niet kan voorkomen, dat de realiseerbare Mark ver beneden de „goudwaarde" wordt verhandeld. Op de Wissel- en Deviezenmarkt is een betrekkelijke rust teruggekeerd, hoewel het aanbod van Francs blijft bestaan, zoomede het agio van den Pondenkoers, dat overigens den Nederlandschen exporteur niet onwel kom zal zijn. Op de effectenbeurzen schijnt met den zomer ook de zomervacantie te zijn ingetre den. De omzetten nemen af, nu de devalua tie-spanning voorloopig weer gebroken is, Fondsen als Philips, H.V.A., Unilever e.d. blijven de favoriet van het Fransehe kapi taal, dat tegen de eigen valuta dekking zoekt, het Nederlandsche publiek cshijnt zijn risico's ten aanzien van de valuta in de koersen van obligaties en aandeelen zoo on geveer te hebben „uitgebalanceerd". Een zeer willige stemming was er ook deze week voor Tabaksaandeelen. die werden gestimuleerd door de hoogere prijzen, welke op de vijfde inschrijving werden besteed. De gemiddelde opbrengst, was ditmaal 151 cent p.er pond tegen 121 cent. in 1935. terwijl voor de vijf inschrijvingen het gemiddelde van 146 tot 169 cent gestegen is 'Daar de kostprijs bij de vier groote mpijen tot beneden den gulden is teruggebracht, beteekent dit voordeelig verschil een belangrijke stijging van de netto winst, die voor het. loopende jaar mooie di videnden doet verwachten. Overigens laten de productenmarkten de optimisten in den steek. In de prijzen van suiker en rubber komt nauwelijks verandering. De statistische positie van deze beide producten, van zoo groote beteekenis voor onzen Archipel en dus ook voor de geintere °erden bij de Am- sterdamsche beurs, wov -chter gaandeweg beter. Een prijsstijging f 1.per quin- taal suiker zou op de beurs wonderen doen. Zoo blijkt bijv. uit het verslag van de Ko loniale Bank over 1935. dat zij ong een sui- kervoorraad heeft van meer dan 1 miliioen quintalen, waaraan in 1936 270.000 quintalen zal worden toegevoegd. Hetzelfde geldt van andere suikermpijen als Javasche Cultuur en Vorstenlanden, welker aandeelen thans ver moedelijk beneden hun intrinsieke waarde noteeren. Wat rubber betreft, de marktstemming te Londen is iets beter onder den invloed der afnemende wereldvoorraden; ook hier echter wacht men op een stijging van den prijs van het product, die naar de meening van vele deskundigen ook niet kan uitblijven. Op de afdeeling der Scheepvaartwaarden viel het verslag van de Java-China-Japan-; lijn bitter tegen; het saldo der exploitatie rekening daalde van f 539.171 tot f 187.984 en de financieele positie is van dien aard, dat regeeringshulp noodig is om tot ver nieuwing van de vloot over te gaan. De aan deelen zijn dan ook enkele procenten in koers teruggeloopen. Daarentegen zijn aandeelen Scheepvaart Unie in koers opgeloopen, ter wijl ook de Hollandsche Stoomboot haar aandeelen zag stijgen wegens de grootere winst, die in 1935 kon worden behaald (f 446.981 tegen f 263.093 in 1934). De vastere stemming voor Scheepvaartwaarden schijnt verband te houden met de verwachting dat de sancties tegen Italië spoedig zullen worden opgeheven, nu het Engelsche Kabinet die opheffing thans voorstaat. Te New-York wordt door velen een nieuwe hausse verwacht omdat de economische toe stand des lands gunstig blijft. Ook daar ver keert- men in afwachting van de verkie zing, die ongetwijfeld aan Roosevelt wel weel de overwinning zal brengen, al weren de re publikeinen zich geducht. Te Amsterdam is ook de handel in Amerikaansche shares be langrijk ingekrompen. De Beleggingsmarkt toont geen herstel van beteekenis. Vieren Nederland blijven bene den 96 pet., de 3 pet. N.W.S. is tot 81 pet. ge daald tegen 86'/2 veertien dagen geleden, mede in verband met ruilingen tegen spoor wegobligaties. die trouwens de laatste dagen ook lager werden genoteerd. Het reorganisa tieplan der spoorwegen ontmoet weinig tegen stand tot dusver en heeft alle kans te zullen worden verwezenlijkt. Met het oog daarop blijven de spoorwegobligaties op de koersen van thans een aantrekkelijk beleggings object met redelijke kansen op koerswinst. De Geldmarkt toont dat de onrust in ons land nog niet geheel verdwenen is. Een pro- longatiekoers van 4,'2 pet. past allerminst bij de bestaande geldruimte en de slappe zaken op de effectenbeurs. Met een noteering van 41/0 a 4 3/4 pet. voor particulier disconto en een lichte afvloeiing van goud naar het bui tenland kan de Nederlandsche Bank echter nog niet tot verlaging van het wisseldisconto overgaan. Bijkantoor Haarlem, KRUISWEG 74 TELEF. 13890 H AN DELSCREDIETEN (Adv. Ingez. Med.) Wijdingsdienst van „Kerk en Vrede". Rede van prof. dr. G. J. Heering. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Kerk en Vrede" heeft gisteravond in het ge bouw van den Protestantenbond een wijdings dienst gehouden. In dezen dienst, die door zeer velen werd bij gewoond, werd het woord gevoerd door prof. dr. G. J. Heering uit Leiden, die sprak over het onderwerp; „Gelooven is durven en trouw zijn". Tot het geloof behoort veel durf en veel trouw, zoo ving prof. Heering zijn rede aan. Er vertoont zich hier een contrast tussehen de rustige sfeer van de kerk, waar men den vrede Gods zoekt, en dat begrip van durf. Het geloof geeft rust en onrust tegelijk, gelijk ook uit de woorden van Christus blijkt. Het is een hachelijke onderneming, de waarheid des ge- loofs uit te dragen in de wereld en te brengen in ons gemoed, want beiden zijn veelal af- keerig van de waarheid. De kerk onderneemt te weinig in Christus' geest en bluscht te veel het heilig vuur. Prof. Heering stelde het wantrouwen aan de kaak, dat heerscht tussehen de volken en dat steeds opnieuw oorlogen uitlokt. De taak van de kerk is, den oorlog te voorkomen, maai de kerk heeft op dit punt een kwaad geweten, want zij spreekt over het valsehe begrip van een „rechtvaardigen oorlog". Niet wij, doch die theologen verliezen de werkelijkheid uit het oog. zoo verklaarde spr. Luther heeft, het voorbeeld gegeven, hoe de druf van den Christen moet zijn, toen hij on bewust voor den Rijksdag verscheen. Die ge loofsmoed behoort alle Christenen in onzen moeilijken tijd te bezielen. I11 het tweede gedeelte van zijn rede sprak prof. Heering over de stichting van „Kerk en Vrede", nu 12 jaar geleden te Utrecht, waar 30 predikanten samen kwamen, die beseften, dat de kerk van te voren tegen den oorlog stelling moest nemen, om later niet meegesleurd te worden in de ongerechtste wandaad, die de wereld kent. Met Christus' woorden van liefde voor oogen is hel onmogelijke te geloo ven aan het bestaan van een gruwel als de moderne oorlog beteekent. Oorlog en evangelie zijn in absolute tegenstelling. Tus sehen deze twee moeten wij kiezen, aldus prof. Heering. Het is verheugend, dat vooral in de laatste jaren onder de leden van „Kerk en Vrede" is gegroeid de saamhoorigheid in het geloof, Als leden yan de kerk van Christus protesteeren wij tegen den waan, dat oorlog en evangelie samen kunnen gaan, aldus spr, I11 deze dagen komt het aan op trouw aan ons beginsel. Want nu voelen wij ons tezamen sterk, maar wan neer het geweld zal heerschen, dan zullen wij, uit elkaar geslagen worden. Dan komt het er op aan. de onzichtbare band van de kerk te gevoelen en trouw te blijven aan Christus' woord. Dan moeten wij de waarheid Gods uitdragen voor het oog der wereld, zoo besloot prof. Heering zijn toespraak. Kruisweg 59 HAARLEM ■tegen zeer voordee- ligen koers. verkrijgbaar voor de geheele wereld. een veilige bergplaats voor waardevolle be scheiden. - Huurprijs van I 5. - af. (Adv. ingez. Med.) Kerk en Vrede. Algemeene vergadering. Vrijdagmiddag 19 Juni om 2 uur werd de algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" te Haarlem op de gebruikelijke wijze door Ds. J. J. Buskes geopend. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Het ledental bleef zich om 8000 handhaven en bedroeg op 1 Mei 1936 7931. Het aantal voorgangers hierin begrepen, bleef 390. Het aantal afdeelingen bedraagt 101. Nieuwe Fe deraties werden gevormd in Overijsel, Noord Brabant en Zeeland. Het jaarverslag van den penningmeester werd na beantwoording van gestelde vra gen goedgekeurd Het. verslag vermeldt als lasten en kosten over het jaar 19351936 een eindbedrag van f 17196.70 De Controle-commissie stelde voor den penningmeester te déchargeeren voor zijn gevoerd beheer. Op voorstel der controlecom missie werd met het oog op de verspreiding van het financieel beheer besloten een ac countant toe te voegen aan de nieuw te be noemen controle-commissie. Bij de behan deling van de verkiezingen wordt op voorstel van de afdeeling Amsterdam Ds. Buskes tot nu toe waarnemend voorzitter, bij acclamatie tot voorzitter verkozen. Bij de bespreking van het beleid der redac tie werd door de afdeeling Leiden bij monde van Ds. Eldering bezwaar gemaakt tegen de redactievoering. Amersfoort brengt hulde voor de verzor ging van het Orgaan. Ds. Buskes licht het beleid der redactie toe en wijst op het ongewenschte van te veel discussie in het orgaan met het oog op de Propaganda. Hii verdedigt het standDunt van de redactie, die het beginsel van Kerk en Vrede tegenover de militaire sancties heeft gehandhaafd. Na de pauze werd de discussie over het Or gaan voortgezet. In plaats van Anton Hoytink en Ds. J. Riemens. die aftraden werden dooi de vergadering gekozen Ir. J. Hondius en Ds. S. Coolsma- Het jaarverslag der Propagandacommissie wordt goedgekeurd. Thans wordt het voorstel van het Hoofdbe stuur tot wijziging van de contributieregeling en afdracht der afdeelingen aan het Hoofd bestuur in behandeling genomen. Dit wordt na discussie aangenomen terwijl een desbetreffend voorstel Franeker wordt verworpen. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. T. Valkman is te den Haag geslaagd voor diploma „Tessel- schade". Nederland in West-Europeesche strategie. Frankrijk acht steun aan Nederland in oorlogstijd noodzakelijk. LONDEN, 19 Juni. (Van onzen correspondent). De militaire correspondent van de Daily Telegraph is naar Frankrijk geweest en geeft thans in zijn blad verslag van de indrukken die hij heeft opgedaan in gesprekken met hooge militaire autoriteiten in dat land. De gesprekken gingen uiteraard over oorlogs mogelijkheden in West-Europa. Nederland wordt in het artikel druk genoemd zooals uit het onderstaande uittreksel blijkt. Het Fransehe leger is op alle eventualiteiten voorbereid en is zeer tevreden over de forten linie langs de oostgrens die thans zoo goed als voltooid is. De Franschen gelooven niet. dat een vijand zoo onverstandig zou zijn te beproeven deze linie te forceeren. Integen deel maakt de sterkte er van waarschijnlijk dat Duitschland. indien het een aanval in den zin had. een beslissing zou zoeken door zijn noordelijken vleugel door Nederland en België om te buigen. Het Is ondenkbaar dat Neder land wederom een invasie zou worden ge spaard. Het Belgische leger zou geallieerden steun noodig hebben, daar het niet tegelijk oostelijke en noordelijke grenzen kan verdedi gen indien de vijand een omtrekkende be weging zou maken door Z.-O. Nederland, een beweging die het kleine Nederlandsche leger niet zou kunnen tegenhouden. De Fransehe opvatting is dat België, en in mindere mate Nederland, de sleutel zijn voor doeltreffend verzet tegen aanvalslust en dat daarom geen moeite mag worden gespaard om aan deze landen allen mogelijken materieelen steun te geven. Door de herbezetting van het Rijnge bied is de mogelijkheid van den onverhoed- sohen aanval herleefd. Dit wordt vooral ge vaarlijk geacht voor België omdat^Üt land een klein leger heeft. Doeltreffende geallieerde bijstand zou dus zeer vlug moeten zijn. De Franschen houden zich overtuigd, dat het Duitsche leger zeer snel groeit en dat de 36 divisies door Hitier vastgesteld, tegen het einde van het jaar zullen bestaan. Zij her inneren er aan, dat het openlijk in Duitsch land is gezegd dat dit land binnen enkele jaren 300 divisies zal kunnen mobiliseeren, met 3000 tanks en 6000 vliegtuigen. De cijfers zijn niet fantastisch want in 1917 had Duitsch land 248 divisies gemobiliseerd. De voorziening van zulk een kolossaal leger is. zeggen de Franschen. eenvoudig een kwestie van nijver heidsorganisatie. De Duitsche industrie is prac- tisch op voet van oorlog en produceert per maand 200 kanonen van alle kalibers. De Franschen verklaren ook. dat de Duitschers al permanente versterkingen van beton in het Rijnland hebben aangelegd en er zwaar ge schut in hebben gebracht. In een bespreking van het Fransch-italiaansch militair vergelijk legden de Franschen bijzonderen nadruk op het voordeel dat zij hadden kunnen ontleenen aan deze afspraak die divisies in het Zuiden en in Noord-Afrika vrij had gemaakt voor ge bruik in het Noorden. Zij meenen ook, dat Italiaansche militaire steun even vlug als for midabel zou kunnen zijn. Het verloop van den oorlog in Abessynië heeft hun de overtuiging verschaft, dat de hoedanigheden van het Ita liaansche leger sedert den grooten oorlog zeer verbeterd zijn. Zij zijn zeer onder den indruk gekomen van het stafwerk en de algemeene oorlogvoering der Italianen in Abessynië. Tenslotte meenden de Franschen, dat de openbare meening in Groot Brittannië niet tenvolle de gevaarlijke mogelijkheden van de toekomst besefte. De aandacht van de Fran sehe natie is samengetrokken op de hersamen stelling van de geweldige Duitsche militaire machine op een wijze die buiten alle ver houding is tot Duitschland's defensieve be hoeften. MAIL- EN LUCHTPOSTVERBINDING 22—28 JUNI 1936. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Indrapoera 24 Juni gewone stukken 2.15; mail via Genua m.s. J. P. Coen 25 Juni gew. st. 13.15; lucht diénst Amsterdam—Bandoeng 24. 27 Juni gew. st. 3.25. Suriname, luchtdienst New YorkParama ribo 23 Juni gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, zeepost en mail via Amsterdam 26 Juni gew. st. 3.25: m-:' Antwerpen 23 Juni gew. st. 8.55; luchtdienst New YorkMaracaïboCuracao 23 Juni gew. st. 10.—. Vereenigde Staten van Amerika, via le Ha vre 23, 25 Juni gew. st. 19.10; via Southampton 26 Juni gew. st. 10.— via Rotterdam 26 Juni gew. st. 18.30. Canada, via le Havre 23. 25 Juni gew. st. 16.45; via Glasgow 26 Juni gew. st. 10.via Rotterdam 26 Juni gew. st. 18 30. Mexico en Cuba, via le Havre 23. 25 Juni gew. st. 16.45: via Southampton 26 Juni gew. st. 10.via Rotterdam 26 Juni gew. st. 18.30. Argentinië en Uruguay, via Lissabon 27 Juni gew. st. 16.45. Brazilië, via Lissabon 23, 27 Juni gew. st 16.45; luchtdienst DuitschlandZuid Amerika 24 Juni gew .st. 11.40; luchtdienst Frankrijk- Zuid Amerika 24 Juni gew. st. 3.25. China, Hongkong, Japan, via Siberië 22, 25 Juni gew. st. 18.30. Luchtdienst als Nederl. Indië. Mantsjoerije en Philippijnen, via Siberië 25 Juni gew-. st. 18.30. Luchtdienst als Nederl. Indië. Irak (Mesopotamië), via IstanbulAdana Damascus 23, 26 Juni gew. st. 3.25. Luchtdienst als Nederl. Indië. Palestina, via Brindisi 23 Juni gew. st. 10. via Genua—Port Said 25 Juni gew. st. 13.15; via Istanbul—AdanaBeyrouth 27 Juni gew. stukken 3.25. Luchtdienst als Nederl. Indië. Britsch Indië, via Marseille 25 Juni gew. stukken 10. Luchtdienst als Nederl. Indië. Ceylon, via Toulon 25 Juni gew. st. 12.35: via Genua 25 Juni gew. st. 13.15; via Napels 26 Juni gew. st. 10.—. Luchtdienst als Nederl. Indië. Penang en Siam, via Genua 25 Juni gew. stukken 10. Luchtdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Genua 25 Juni gew. st. 13.15. Luchtdienst als Nederl. Indië. Egypte, via. Piraeus 21 Juni gew. st. 22.30: via Genua 25 Juni gew. st. 13.15; via Napels 26 Juni gew, st. 10. Luchtdienst als Nederl. Indië. Zuid Afrikaansche Unie. via Marseille 25 Juni gew. st. 6.via Southampton 25 Juni gew. st. 16.45. Luchtdienst als Nederl. Indië. Australië, via Toulon 25 Juni gew. st. 10. via Napels 26 Juni gew. st. 10. Luchtdienst als Nederl. Indië. Nieuw Zeeland, via Londen 25 Juni gew. stukken 10. Luchtdienst als Nederl. Indië. KORPS MOTORDIEN ST. Aan het bij het korps gehouden examen voor vaandrig hebben voldaan de dienstplich tige sergeanten titulair. B. L. W. Bossong. H. J. Buttinger. J. Cleijn- dert. G. W. baron van Dedem. J. J. L. Gielisse. G. J. Govaars, J. P. Grootes, J. H. Helweg, G. den Hertog, C. Hofkamp, J. H. A W. H. ter Horst. D. A. P. Koning, M J. Noordhoek. J. W. Peters, D. Pot,, B. H. A. Schmeink, J. C. W. Segboer. R. A. W. Slicher. J. M. van Swaaij. B A. Tönis en Mr. W. H. Vroom. Afgewezen werden 2 candidaten. NUTSKWEEKSCHOOL HAARLEM. Akte onderwijzeres. Geëx. 2 candidaten. Geslaagd de dames: Th. A. A. Sigar en L. Hamstra. Deze examens zijn afgeloopen. Van de 32 kandidaten zijn 30 geslaagd. ZOMERBLOEMENTF.NTOONSTELLING TE HAARLEM. Op 10. 11 en 12 Juli a.s. zal te Haarlem, ih het Krelagehuis. plaatsvinden de 9e Nationale Lathyrus tentoonstelling, welke wordt gehou den in samenwerking met de afd. Haarlem en de Vaste Keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de Ned. Ver. van liefhebbers van Cactussen en Vet- planten. PROEFVLUCHT VAN DE „SCHELDE- MEEUW". Vrijdagavond heeft het eenpersoonswater vliegtuig „De Scheldemeeuw". bestuurd door den constructeur D. Slot. zijn eerste proef vlucht boven het Veersche Gat gemaakt. De proefvlucht mag buitengewoon ge slaagd heeten. Reeds na een zeer korten aanloop steeg het toestel, dat zich in de lucht zeer stabiel toonde. Donderdag waren de motoren beproefd. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP (Orde der Manichaeën). Bakenessergracht 13 Zondag nam. 7.15 uur: Zomer-Solstitlum Dienst. Dienstleiding: de heer J. Leene. Le zing: de heer Z. W. Leene. Onderwerp: Het Vuur van St. Jan. MANNENKOOR „CAECTLIA" 40 JAAR. Op de j 1. Donderdag gehouden repetitie werd een begin gemaakt met de studie van „Dorpsvesper", gedicht van Jac. Park. Dit werk is gecomponeerd door den heer Nico Hoogerwerf en aan het koor opgedragen ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig jubileum In dit werk geeft de componist blijk niet te schromen nieuwe banen te betreden, wat te vens beteekent. dat het aan de uitvoerders hooge eischen stelt. Op deze eerste repetitie werd reeds dadelijk met animo door de zangers aangepakt. Waarom Mevrouw Dinges was aan het winkelen ge weest en had een dierbare, zoo niet haar dier baarste vriendin ontmoet. Deze vriendin nu had de ontstellende mede- deeling gedaan, dat haar man zijn tweede- handsch auto van de hand had kunnen doen voor meer, dan hü er eertijds voor gegeven had. Maar zóó zei mevrouw Dinges het niet. Mevrouw Dir.ges sprak als volgt: Verbeeld je zeg. ik zag Miep vanmiddag bij Jansen in den winkel; ze kocht cretonne voor nieuwe slaapkamergordijnen, van dat echte floddergoed. je weet wel, waar je don dag doorheen kunt zien om vijf uur 's morgens in den winter. Echt iets voor haar, het moet altijd een hee- leboel lijken en het is nooit wat. Ze zei. dat- ze een nieuwe naaister had, om die gordijnen te naaien, alsof je dat niet- veel beter zelf kunt doen! Stel je voorEen naaister voor gor dijnen! Gewone rechte lappen.... Maar dit schijnt iets bijzonders te zijn. ze doet het voor de helft van het gewone loon.Ik moet zien dat ik dat adres van haar krijg. O ja, en ze heeft me nog wat verteld, dat zal jou interesseeren.... Dat kwam zoo: ik zei: ben je loopende of met den wagen? en toen vertelde ze, dat ze op den hoek van de straat aangereden was door een jongen op een fiets. Het is dan ook bar, die drukte in de win kelstraten tegenwoordig Was dat het, wat je meende, dat mij inte resseeren zoubracht meneer Dinges zwakjes in het midden. Nee, moet je verder hooren. Mevrouw heeft het over de lompheid van verkeersagenten, de onoplettendheid van het winkelpersoneel en via eenige algemeene be schouwingen over winkelende dames in het algemeen en haar vriendin in het bijzonder, komt zij ,na in den breede te hebben uitgeweid over de mooie vos welke do dierbare van haar man zou krijgen, alsenz. enztot de mededeeling van de auto, die verkocht is vèr boven de waarde Meneer Dinges wordt wakker Envraagt hij geïnteresseerd, hoe heeft hij 'm dat geleverd? Vertel eens wat meer bij zonderheden Bijzonderhedenklinkt het verbaasd, ik weet er verder niets van, ik heb er ook niet naar gevraagd. Als meneer Dinges pas getrouwd is. roept hij uit; Ik dacht dat er heel wat kwamis dat alles? Maar als hij een man van ondervinding is, dan zwijgt hij WAAROM kunnen wij vrouwen nooit een simpel feit vertellen, zonder langs een laby rinth van omwegen tot het eigenlijke doel van ons gesprek te geraken? WAAROM verwachten wij. dat onze echt- genooten zulke beminnelijke optimisten zullen zijn, dat zij belang stellen in den langademi- gen aanloop, dien wij noodig hebben om iets heel gewoons te vertellen? WAAROM verklaren we op de meest schaam- telooze wijze, dat we in-een-minuutje-klaar- zijn, terwijl we heel goed weten, dat we nog 1001 dingetjes te bedisselen hebben en dat geen enkel uur meer dan precies welgeteld 60 minuten heeft? WAAROM kan geen enkele vrouw, die ge reed is om uit te gaan, werkelijk vertrekken, zonder eerst „nog effe" allerlei werkjes-die- best-kunnen-wachten te doen, terwijl haar heer en meester zijn geduld en zijn tijd ver liest (om nog niet te spreken van zijn hu meur!) WAAROM vinden wij vrouwen dat deze en dergelijke verzuchtingen op iedere andere vrouw min of meer van toepassing zijn.al leen maar niet op onszelf!? En WAAROM.... o, waarom heeft deze krant niet meer plaats, want de vragenlijst is nog lang niet uitgeputl AMY GROSKAMP-TEN HAVE VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Donderdagmiddag is om twee uur de alge meene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten begonnen in den schouwburg Tivoli te Apeldoorn. De vergadering die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van 225 leden der ver eeniging, werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. P. Droogleaver Fortuyn, burge meester van Rotterdam, die o.m. zeide, dat, ondanks de ook voor de gemeenten zoo moei lijke tijden het aantal leden der vereeniging is toegenomen, evenals het percentage der bevolking, dat in de vereeniging is vertegen woordigd en dat thans 97.6 pet. bedraagt. Sm\ herinnerde er aan dat de vereeniging in 1937 haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren en sprak de hoop uit, dat dan alle gemeenten lid zullen zijn. Op voorstel van den voorzitter werd aan de Koningin een telegram van hulde gezon den. Het jaarverslag over 1935 werd vervolgens goedgekeurd. Hierna kwamen nog enkele punten van huishoudelijken aard aan de orde, waarna de vergadering werd gesloten. In aansluiting op de vergadering werd door den heer J. M. Memelink, rentmeester van het Nationale Park „De Hooge Veluwe", een inleidende causerie gehouden tot een op Vrij dag 19 Juni te houden excursie naar dit landgoed. Nadat Donderdag de vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten in huishoudelijke zitting was bijeengeweest, werd heden Vrijdagmorgen een openbare ver gadering gehouden. Na de opening door den voorzitter, mr. P. Droogleever Fortuyn, hielden de heeren mr. M. H. de Boer, oud-wethouder van Utrecht en prof. mr. C. P. M. Romme te Amsterdam inleidingen over het vraagpunt: „Is het ge- wenscht, dat de tariefpolitiek der gemeente mede wordt beheerscht door sociale elemen ten bijv. door de grootte van het tarief af hankelijk te stellen van inkomen, aantal kin deren of moet de politiek een zuiver com mercieel karakter dragen?" WINKELWEEK ANEGANG. Wij herinneren er nog even aan dat van daag de winkelweek in de Anegang ten einde loopt. Zij die nog hun oordeel in den étalage-wed strijd niet hebben ingezonden, kunnen dit uiterlijk vandaag nog doen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9