Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONTVEÏDAG 25TUNI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Het ontwerp van Openbare Werken voor het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen Dienst wordt toch uitgevoerd. De niet-uitgenoodigde architecten voor den Stadhuisbouw krijgen geen grootere kans. Woensdagmiddag vergaderde de raad der ge meente Haarlem. Voorzitter: wethouder Roodenburg. De opvoering van „Hel denker mis" De heer Van Tetering (r.-k.) vond het verkeerd, dat B. en W. voorstellen het voor stel van de heeren Mr. Drilsma en Bartels om artikel 158 der Alg. Politieverordening te wijzigen, in hun handen te stellen voor prae- advies. Het gaat hier tegen een vonnis van den Kantonrechter. Daartegen willen de heeren blijkbaar protesteeren. Er is hier te Haarlem een film vertoond die zeer onbe hoorlijk was. De heer Drilsma (s.da.p.) zei, dat uit het vonnis gebleken is, dat het artikel dei- Politieverordening onvolledig is. Daarom moet het worden aangevuld worden. Met een filmvertooning heeft het niets te maken. De heer Van Tetering: toch wel. De film was zoo onbehoorlijk, dat ze den boel kort en klein hadden moeten slaan Geroep: Wat word je revolutionnair. De heer Visser: Aan het voorstel-Drils- ma is toch een bijsmaak. De heer Drilsma is met zijn voorstel gekomen in verband met een filmvoorstelling'. De S.D.A.P. wil onbe perkte persvrijheid en dus ook onbeperkte vrijheid bij filmvertooningen. De voorzitter: het gaat alleen of B. en W. het voorstel Drilsma voor praeadvies zullen nemen. De heer Van Dam (V.D.) zei dat de pri maire taak van de overheid is om de orde te bewaren. Als er nu ordeverstoringen in een bioscoop mogelijk zijn doordat een artikel in onze politieverordening onvolledig is, dan moet daarin een verandering komen. Het gaat niet aan. dat er personen zijn, die in zoo'n ge val den boel kort en klein willen slaan. Dat is de taak der overheid miskennen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zegt, dat de grootste fractie in den raad gaarne wil me dewerken om den goeden gang van zaken te bevorderen. Er zijn evenwel raadsleden die dit moeilijk maken. Er wordt gesproken van een „bijsmaak" enz. De heeren maken nu kabaal tegen het voorstel van de heeren Drilsma c.s., maar dat is zonder eenige reden. De filmver tooning, zooals die hier was, is zeer behoor lijk geweest. De gedeelten waartegen men in België bezwaar had. zijn hier weggelaten. De voorzitter: B. en W. hebben zich voorloopig neutraal tegenover het voorstel- Drilsma gesteld. Politieke hartstochten staan hier buiten. Er zal alleen onderzocht worden of het artikel der Politieverordening gewijzigd moet worden. Er is nog niet beslist in welken geest het praeadvies van B. en W. zal zijn. Het voorstel van B. en W. om het voorstel- Drilsma voor praeadvies te nemen werd aan genomen met 32 tegen 3 stemmen. Oude werklieden van Schoten. De heer Castricum (r.k.) bepleit prae advies van B, en W. op het verzoek van J. Con sent om in het genot te mogen blijven van het door den raad der gemeente Schoten aan hem toegekende wachtgeld van f 562 per jaar. De heer Rein al da (s.d.ap.), wethouder, zei, dat het hier een oude zaak geldt. Het in dertijd aan Consent gegeven wachtgeld loopt nu af. Als men het nu voor Consent verlengt, eischt de billijkheid, dat het wachtgeld ook voor andere losse arbeiders van voormalig Schoten wordt verlengd. Er is geen argument om voor Consent een afwijking toe te staan. De heer Castricum (r.k.) pleitte toch voor verlenging, ook al is geen bepaald recht voor Consent. Ook nu pleit billijkheid voor een verlenging. Anders moet de betrokkene toch naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Laten B. en W. de zaak nog eens bekijken. Spreker stelde voor alsnog een schriftelijk praeadvies van B. en W. te vragen. De heer van Engelen (K.D.P.)het gaat hier over een echtpaar van 72 jaar. Als de ge meente de uitkeering niet bestendigt moet Maatschappelijk Hulpbetoon toch de reddende hand bieden. De heer Schaafsma (C.D.U.) sloot zich hierbij aan. De heer Re in al da (s.d.a.p.) beloofde een schriftelijk praeadvies. maar daarin zal niets anders staan dan nu is gezegd. De heer Noordhoff (s.d.a.p) vreesde dat nu bij de belanghebbenden verwachtingen worden gewekt, maar voor die verwachting is geen grond. Over een maand zal de raad toch staan voor de noodzakelijkheid om het ver zoek af te wijzen. De erfpacht. De heer Klein heeft schriftelijke vragen in gezonden over het tijdstip van de behandeling van zijn voorstel d.d. 3 April 1936 tot herzie ning in voor pachters gunstigen zin van de erfpachtsvoorwaarden. In zijn toelichting vroeg de heer Klein of praeadvies voor de begrooting is te ver wachten. De voorzitter: dat zeggen wij toe. Sigarenwinkels op Zondag open? De heer Van Kessel (r.-k.) pleitte voor het verzoekschrift van H. Betlem e.a., allen sigarenwinkelier te Haarlem, om voor hun winkels op den Zondag in de maanden Juni, Juli en Augustus van elk jaar ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930. De voorzitter zei dat de wet niet toe laat, dat alleen aan de sigarenwinkeliers wordt toegestaan hun winkels open te hou den. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Arbeiders der Radio- Centrale. De heer Peper (communist) zei, dat bij den aanleg der Radiodistributie lage loonen betaald worden, lager nog dan B. en W. in een rapport aan den raad hebben geschreven. Van de werkloosheid der arbeiders wordt op afkeu- ringswaardige wijze misbruik gemaakt. Het be drijf dat hier gesticht wordt belooft winst af te werpen. Daarom behooren behoorlijke loo nen betaald te worden. De heer Boes (V.D.) wethouder, zei dat B. en W. overtuigd waren dat de juiste ver diensten der arbeiders door de directie zijn opgegeven. B. en W. zullen nu alsnog een na der onderzoek instellen en ook de arbeiders hooren. De heer Klein Schiphorst (r.k.) dat gaat niet. Het gemeentebestuur mag niet aan de arbeiders gaan vragen. Zoo iets zou ik als werkgever ook niet toestaan. De heer Peper; dan kunnen B. en W. het aan de organisaties der arbeiders vragen, die zijn ook op de hoogte. Zij weten, dat sommige arbeiders die 20 en 25 gulden verdienden zijn ontslagen en vervangen door goedkoopere ar beidskrachten. De heer Boes: dan vragen wij het aan de organisaties. Plannen Stadhuisbouw. De Haarlemsche Architecten vereeniging Lieven de Key heeft een adres aan den raad gezonden met bezwaren inzake den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Adres sant meent dat de toezegging dat ook aan dacht gegeven zou worden aan plannen van niet uitgenoodigde architecten niet door B. en W. wordt nagekomen, wat in strijd is met de bedoeling van den raad. Daarom verzoekt adressant alsnog een prijsvraag voor dit project uit te schrijven. De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei, dat het anders gegaan is dan de raad inder tijd bedoeld heeft. Als men aan architecten alleen een situatie-teekening geeft, kunnen zij geen ontwerp maken. Er bestaat bij de Haarlemsche architecten terecht ontstemming. In den raad is toegezegd, dat niet-uitgenoo digde architecten ook volledige inlichtingen zouden ontvangen. B. en W. hebben niet vol daan aan hetgeen de raad heeft gewild. Spreker vraagt alsnog of B. en W. bereid zijn er voor te zorgen, dat de niet uitgenoo digde architecten in de gelegenheid gesteld zullen worden alle gewenschte inlichtingen te ontvangen. De heer Castricum (r.k.): er zijn nu te veel niet-uitgenoodigden gekomen om inlich tingen. Dat heeft de moeilijkheden veroor zaakt. Iedereen gaat zich tegenwoordig als architect aandienen. De heer Mèyers (s.d.a.p.) meende, dat de rede van den heer Klein Schiphorst eigenlijk inhield, dat de raad een verkeerd besluit ge nomen had. De heer Visser (C.H.) meende, dat B. en W. zich op glad ijs hebben bewogen. Er is eenmaal toegezegd, dat ook niet-uitgenoodigde architecten een kans zouden krijgen. Daaraan moet vastgehouden worden. B. en W. staan nu op het gladde ijs op de schaats en hoewel zij misschien een rare schaats zullen rijden, zij moeten zich staande zien te houden. B. en W. moeten ook de beoordeeling van de ontwerpen der niet-uitgenoodigde architecten regelen. Er moet daarvoor een jury komen. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p)wethouder, zei, dat B. en W. de belangstelling voor den raadhuisbouw waardeeren. Misverstand moet voorkomen worden. Trouwens er is geen reden voor misverstand. In de bewuste vergadering van 11 Maart is overeengekomen een opdracht, te geven aan 5 uitgenoodigde architecten. Al leen is toen namens B. en W. toegezegd, dat de deur voor niet-uitgenoodigde architecten zou blijven open staan. Aan architecten die het zouden vragen zou een situatie en leiddraad gegeven worden. Die toezegging is nagekomen. 6 architecten hebben die stukken gevraagd en ook gekregen. Door de toezegging die B. en W. in de Maartvergadering gegeven hebben, heeft spreker zich veel moeite en zorgen op de hals ,;ehaald. Onder de belanghebbenden bestond blijkbaar veel misverstand. Spreker heeft tien tallen malen moeten zeggen: „alleen de deur staat open". Als er een zeer bekwaam man komt die een subliem ontwerp inzendt zullen B. en W. dit zeker nauwkeurig bekijken. Als er evenwel een optocht van ontwerpers komt. kan dit niet toegezegd worden. Als er een jury zou komen zou het een prijsvraag worden en dan wordt de toestand geheel anders, dan zou de gemeente de daarvoor gestelde regelen in acht moeten nemen. De gemeente moet zich houden aan de be perkte opdracht aan de 5 uitgenoodigde archi tecten. De heer Klein Schiphorst handhaafde zijn bezwaren. Als de 5 uitgenoodigde architec ten niet voldoende hebben aan het schema en de leiddraad, dan hebben de niet-uitgenoodig de architecten dit ook niet. De heer Reinalda, wethouder, consta teerde nog eens, dat B. en W. nagekomen zijn wat toegezegd is. Personalia Mededeelingen en ingekomen stukken. De heer W. R. Jansen verzoekt eervol ont slag als hoofd van school 46. Wordt verleend. Dr. F. C. Kuipers vraagt ontslag als ge neeskundige bij den gemeentelijken genees kundigen- en gezondheidsdienst. Wordt verleend. Mejuffrouw A. H. Wafelbakker verzoekt eervol ontslag als leerares aan de Gemeen telijke Avondschool voor Handelsonderwijs. Wordt verleend. Benoemd werden Tot regenten van het St. Elisabeth's Gast huis mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi (af tredend) en H. J. L. Klein Schiphorst (aftre dend). Tot lid van het bestuur van de Vereeniging' voor Nijverheidsonderwijs: M. Meijers. Tot herschatter van het vergunningsrecht H. J. H. in den Bosch. Revue van hamerstukken. Zonder discussie en stemming werden ver schillende voorstellen aangenomen, o.a.: Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Anna van Buerenlaan (W. J. Peere boom). Voorstel van B. en W. tot aankoop van per ceel Pijlslaan 9. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Slangen- kruidlaan bij den Oosterduinweg. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van een nieuwe alarmeeringsinrichting in de Brandweerkazerne. Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het Woningbedrijf van het perceel Ged. Oude Gracht 18 en tot slooping van het perceel Raaks 20 en Ged. Oude Gracht 18 (dit laatste gedeeltelijk). Voorstel van B. en W. om te komen tot ont eigening van het perceel Raaks C No. 2210. Voorstel van B. en W. om de gemeente voor 5000 te laten deelnemen in het garantie fonds voor de Frans Halstentoonstelling in 1937. Ziekenvervoer. B. en W. stelden voor het tarief voor zie kenvervoer te herzien. (Adv. Ingez. Med.) De heer Van Kessel (r.-k.) drong er op aan. nu er meer inrichtingen voor zieken vervoer hier ter stede komen, voor dit ver voer een aanbesteding te houden. De heer Castricum (r.-k.): men mag ziekenvervoer niet aanbesteden. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vroeg of als er een nieuw gebouw voor den Genees kundigen Dienst komt, het vervoer niet in eigen beheer genomen kan worden. De voorzitter: het contract zal nu slechts voor één jaar aangegaan worden. Over een jaar zullen B, en W. overwegen of aan den raad voorgesteld zal worden het vervoer in eigen beheer te nemen. De heer Van Kessel: laten B. en W. voor dit jaar in elk geval ook prijsopgave vragen van concurrenten. De voorzitter: het volgend jaar zullen wij ook rekening houden met de opmerkin gen van den heer Van Kessel. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Dit jaar blijft het vervoer dus in eik geval aan de firma Mathot. De schoolgelden. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolveld voor Middelbaar-, Voorbereidend Hooger-, Lager- en Voorbereidend Lager On derwijs. De heer Van der Veldt (r.-k.) betreur de het, dat door deze wijziging bereikt wordt, dat de minst-draagkrachtigen schoolgeld zullen moeten gaan betalen, terwijl zij vroe ger vrij waren. Menschen met f 15 inkomsten per week zullen nu al moeten betalen. De voorzitter zei dat menschen met een inkomen tot f 800 geen schoolgeld be hoeven te betalen. Bovendien hebben B. en W. nog de moge lijkheid open gesteld, dat vrijstelling van be taling verleend kan worden ingevolge werkloosheid, ziekte, enz. De heer Castricum (r.-k.) wenschte niet mede te werken om menschen met zoo'n gering inkomen schoolgeld te laten betalen. Het voorstel van B. en W werd aangeno men met enkele stemmen tegen. Betaling losse arbeiders. De heer Peper (communist) klaagde over de betaling van de losse arbeiders in dienst der gemeente. Volslagen, volleerde arbeiders krijgen als zij tijdelijk aangesteld worden het aanvangsloon. Dat is verkeerd. De menschen krijgen nu minder dan contractueel is vast- esteld. De aanvangsloonen zijn bedoeld voor jeugdige arbeiders. Losse arbeiders die een huisgezin hebben, moeten naar het nor male loon betaald worden. Deze tijdelijke-ar beiders moeten naar de maxima betaald worden. De heer Meijers (s.d.a.p.) zei. dat de or ganisaties zich ook reeds tot B. en W. hebben gewend. Er is voor de klacht veel te zeggen. De heer Reinalda (s.d.a.p.). wethouder, zei dat B en W. dezer dagen besloten heb ben, dat voor de lossearbeiders en losse ambtenaren ook de overgangsbepalingen zullen gelden die voor het vaste personeel zullen gelden na de verlaging van 1 Mei jl. Aan deze bepaling zal terugwerkende kracht gegeven worden. De tijdelijke arbeiders worden gesplitst in ongeschoolden, geschoolden en vakarbeiders. B. en W. mogen van de gestelde loonen voor die groepen vastgesteld niet afwijken, het is de gemeente immers opgelegd bij Konink lijk besluit. Het is nu evenwel de vraag of de minima of de maxima moeten worden uitbetaald. Nu betaalt Haarlem de minima. Spreker is bereid om bii andere gemeenten te onder zoeken hoe daar de loonen der tijdelijke arbeiders betaald worden. De heer Castricum (r.-k.): ik ben er voor, mits in dien tusschentijd de maxima betaald worden. De heer Peper: dat is een redelijke ge dachte. De heer Kuiper (r.-k.) zei, dat het in het particuliere bedrijf veelal de gewoonte is aan los personeel moer te betalen dan aan vast personeel. Deze crisistijd trekt veel ver houdingen onderstboven, maar het is toch voor de gemeente te verdedigen om de maxima aan de losse arbeiders te geven. De heer Reinalda, wethouder, zei, dat hij persoonlijk een tegenstander is van het systeem der periodieke verhoogingen. Daar om zit hij met het systeem nu wat in de knel. Het systeem is evenwel opgelegd. B. en W erkennen, dat in den raad gegronde ar gumenten zijn aangevoerd. Vroeger werden ook altijd de minima betaald, maar die zijn nu sterker gaan spreken, omdat de loonen verlaagd zijn. B. en W, zullen hun onder zoek zooveel mogelijk bespoedigen. De staking te IJmuiden. De heer Noordewier (communist) zei. dat ontstemming gewekt is over de manier waarop de Haarlemsche arbeidsbeurs haar bemiddeling heeft verleend om arbeiders te krijgen voor de visscherij te IJmuiden. De visschers te Haarlem zijn opgeroepen hoe wel er geen aanvraag van reeders was inge komen. Is het juist, dat alle arbeiders die geweigerd hebben te gaan varen, van den steun zullen worden uitgesloten. Er waren visschers onder die in geen 10 jaar gevaren hebben. Het is of de Arbeidsbeurs onder kruipers heeft willen leveren. Hoe denkt de gemeente nu die arbeiders, die uit de officieele steunregeling zijn ge- stooten voor broodsgebrek te behoeden?t De heer VanLiemt (R K.) wethouder, zei dat de staking te IJmuiden een wilde sta king is. De Arbeidsbeurs van Velsen heeft zijn bemiddeling verleend om arbeiders op te roe pen. Het is de gewoonte als in de eigen plaats geen voldoende arbeiders beschikbaar zijn, de arbeidsbeurzen in andere gemeenten helpen. Er was te Haarlem dus wel een aanvraag van IJmuidensche reeders. De heer Noordewier zegt, dat de di recteur van de Arbeidsbeurs te Velsen zelf standig gehandeld heeft. Later is door B. en W. van Velsen aan dien directeur gezegd, dat op die manier niet meer bemiddeld zou wor den, Er is te Haarlem om een aantal vis schers gevraagd. De Haarlemsche beurs heeft toen alle 80 visschers meteen een oproeping voor IJmuiden gezonden. .Dat is onjuist en moet niet meer gebeuren. Alle 80 arbeiders zijn nu buiten de officieele steunregeling ge sloten. De heer Van Liemt, wethouder, zei, dat de beurs de bemiddeling niet mocht weige ren. Als er geweigerd was, zou de minister zeker aanmerking gemaakt hebben. Onze beurs heeft vermoedelijk meer visschers naar IJmuiden gestuurd dan noodi-g waren, omdat men natuurlijk wel verwachtte, dat er zou den zijn, die zouden weigeren om het werk te aanvaarden. De menschen die het werk geweigerd hebben mogen niet meer volgens de steunregeling gesteund worden. B. en W. zullen overwegen wat alsnog voor die men schen gedaan kan worden. Het gebouw van den Geneeskundigen Dienst. De heer Visser heeft als raadslid en lid der commissie voor Openbare Werken bezwaren geopperd tegen het door Openbare Werken gemaakte plan voor het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht. Hij meent dat dit ontwerp niet aan de eischen voldoet en verzoekt het college van B. en W. om desnoods met voorlichting van een bekwaam particulier architect een nieuw ontwerp te laten maken in den kortst moge lijken tijd. De heer Visser (C.H.) lichtte zijn schrifte lijke klacht nader toe. Spreker heeft hoopt, dat B. en .W. alsnog getracht zouden hebben een ander ontwerp te krijgen voor dit gebouw. De aanbesteding is reeds gauw aan staande, zoodat de tijd dringt. Bij de verdediging van het ontwerp in de commissie van Openbare Werken is indertijd gezegd, dat de crisistijd dwingt tot zuinig heid. Het gebouw zou zijn een uitdrukking van den soberen tijd. Verder is gezegd, dat het ontworpen gebouw in de omgeving goed zal passen. Voorts is gewezen op het feit, dat reeds lang gedraald is met den bouw, zoodat het niet gewenscht is den bouw opnieuw te vertragen. Tenslotte is in de commissie ook gewezen op het feit. dat het ontwerp door de Schoonheidscommissie is goedgekeurd. Wat die argumenten aangaat, het volgen de: Het argument van soberheid geldt niet volledig. Er zou juist iets voor te zeggen zijn, de arbeiders er wat langer aan te laten wer ken. Een eenvoudig gebouw kan evenwel ook mooi zijn en aan dien eisch voldoet het nu ontworpen gebouw niet. Het is of de gevel ont worpen is, toen de lokalen al ontworpen wa ren. Er staan leelijke gebouwen aan de Nieuwe Gracht, maar men hoeft er nu geen leelijk gebouw naast te zetten om eenheid in de om géving te krijgen. Bij den bouw van het nieu we gedeelte van het Gymnasium heeft de gemeente zich ook niet aangepast bij het bestaande. Nieuwe vertraging betreurt ook spreker, maar het is beter een paar weken de zaak op te houden dan er een monstrum neer te zet ten. Een gebouw met een sterk uitgesproken ka rakter moet een eenheid zijn, men moet er niets kunnen afdoen en er niets bijbouwen. Men kan bij dit ontwerp het gebouw inkorten en verlengen. Er is op van toepassing de uit drukking „hoeveel el belieft u?" De riemen waarmede B. en W. geroeid heb ben zijn blijkbaar te kort geweest. Openbare Werken heeft geen architect gekregen ter op volging van Ir. de Bordes. De houding van de Schoonheidscommissie is spreker een raadsel. Die commisse behoedt particulieren voor bokkesprongen. Waarom is nu dit ontwerp van Openbare Werken goedgekeurd? Spreker heeft uit de burgerij bewijzen van toestemming gekregen. Laten B. en W. de zaak nu nog eens over wegen of het niet beter is op dit punt iets anders te bouwen dan een groote schuur. Het kan een kazerne, een huurkazerne zijn. Een deskundige heeft gezegd: „er komen gelukkig boomen voor te staan". Dat is een vernietigende critiek. Nu er twintig jaar gewacht is, wan er nog wei eenige weken uitstel bij. De heer Meijers (S.D.A.P.) vond het ont werp van het gebouw ook niet mooi. Hij heeft de opmerking over de boomen schertsend tegenover den heer Visser geuit. In het ver volg zal hij voorzichtiger zijn. Er wordt een gebouw voor den Geneeskun digen Dienst gezet en daarvan is het gevolg, dat er voor de indeeling der lokalen bijzon dere eischen gelden. Dat maakte het voor den ontwerper moeilijker een mooien gevel te maken. Maar de Schoonheidscommissie heeft het ontwerp goedgekeurd met algemeene stemmen In die commissie zitten deskundigen. Waarom moeten wij nu, als 39 raadsleden die ondes- kundigen zijn, ons met de zaak gaan be moeien? Het is noodzakelijk, dat wij ons hou den aan het oordeel van de Schoonheidscom missie. De deskundigen in die commissie heb ben toch een verantwoordelijkheidsgevoel. Vertraging is bovendien ongewenscht. De heer Weustink (R.K.) heeft toen hij het ontwerp voor het eerst zag gedacht aan een lucifersfabriek. Het maakt op spreker een treurigen indruk. Deze nieuwe zakelijkheid is niet te aanvaarden. Op de Nieuwe Gracht staan mooie gebouwen, o.a. het Paleis van den Bisschop en de woning van den Commis saris der Koningin. Laat de wethouder van Openbare Werken alsnog trachten althans den voorgevel te veranderen. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wet houder, zei, dat de heer Visser in de commissie van Openbare Werken, gezegd heeft, dat hij alleen wilde protesteeren. Hij wilde geen ver antwoordelijkheid dragen voor het ontwerp. De Schoonheidscommissie heeft het ont werp bekeken buiten tegenwoordigheid van den directeur van Opennbare Werken. De Schoonheidscomm. heeft aan B. en W. geschreven, dat aan het ontwerp bepaalde ver diensten zijn toe te schrijven. Er zijn door de commissie enkele wijzigingen aanbevolen om strakheid te voorkomen en verlevendiging te verkrijgen. Verder is door de commissie aan bevolen eenige opdrachten aan kunstenaars te geven, om beeldhouwwerk en plastiek aan te brengen, verder smeedwerk voor het hek en glas-in-lood voor het groote raam in de hal. B. en W. hebben den brief van dén heer Vis- I ser aan de Schoonheidscommissie gezonden om advies. De commissie heeft geantwoord, dat het niet de taak der commissie is om te zorgen voor superieur bouwwerk, alleen moet zij waken tegen bouwwerken die den wel stand zouden schaden. Het ontworpen gebouw heeft een eigen karakter, hoewel van een stugge soort. De commissie heeft geen reden om haar advies te wijzigen. Zij houdt zich aan haar advies om den gevel meer levendig heid te geven door opdrachten te geven aan eenige beeldende kunstenaars. De raad is niet het juiste college om te oor- deelen over een ontwerp. De heer B ij v o e t (R.K.)is de foto die ge publiceerd is gemaakt na of voor de wijzigin gen die de Schoonheidsommissie heeft aan bevolen. De heer Reinalda: daarvoor. Ik zeg niet, dat in enkele opmerkingen van den heer Visser geen waarheid zit, o.a. wat hij over de strakheid van het gebouw zei. Maar zoo'n strakheid van ramen vindt men ook in het bijgebouw van het Gouvernements gebouw in den Hout. Ik vind dit mooi, maar er zijn anderen die het leelijk vinden. De Nieuwe Gracht heeft in ons stadsbeeld een eigen karakter. Daarin zal het nieuwe gebouw ongetwijfeld passen. Dit type zal het daar heel goed doen. Spreker vond het eerst ook niet bepaald mooi. hij maakte zelfs de opmerking, wat is het vreeselijk sober. Maar al vindt men een gebouw sober, mag men nog niet spreken van een groote schuur. De ontwerper heeft een grooten staat van dienst bij Openbare Werken. Hij verdient een betere qualificatie voor zijn werk, waarin hij zijn geheele ziel gelegd heeft, dan de heer Visser hem gegeven heeft. De architect vindt reden om zijn ontwerp te handhaven. De ontwerper heeft in zijn ontwerp aan het gebouw een karakter willen geven van den soberen cri sistijd. Spreker kan niet aan den wensch van den heer Weustink voldoen. Hij heeft voor zich zelf eerst zijn tegenstand tegen de sobere lijn moeten overwinnen, maar nadat hij daar in geslaagd was, wil hij met volle liefde en verantwoordelijkheid dit ontwerp verdedigen. De heer Klein Schiphorst (r.k.) was indertijd niet aanwezig in de vergadering van de commissie vap Openbare Werken. Zijn eerste indruk van dit ontwerp was niet gun stig, maar hij bedacht zich, dat wij in Haar lem een deskundige Schoonheidscommissie hebben. Maar nu heeft hij het rapport der Schoonheidscommissie gehoord en daaruit blijkt, dat die commissie verschillende criti- sche opmerkingen heeft gemaakt. Als aan den vooi'gevel gewerkt zou worden met zandsteen- omlijstingen, dan zou het een geheel ander aanzien krijgen. De ontwerper van het gebouw is een be kwaam, hoogstaand ambtenaar, maar daar om kan nog niet de eisch gesteld worden, dat het ook een kunstenaar is. B. en W. moeten nu ook ae aanwijzingen van de Schoonheidscommissie volgen. Een particulier moet het immers ook doen. Mevrouw Schelt erna (V. B.) zei, dat de Schoonheidscommissie erkend heeft, dat haar taak niet is te zorgen Vucr superieur bouw werk. Het is wel zeker dat het r.u ontworpen gebouw geen superieur bouwwerk zal worden. Het is evenwel de taak der gemeente te zor gen voor superieur werk. Er staan te Haar lem al genoeg leelijke bouwwerken. De raad behoeft zich daarom in dit geval niet neer te leggen bij het advies der Schoonheids commissie, want die heeft immers niet ge zegd dat het een superieur ontwerp is. Een werk dat geen architectonisch geheel is redt men niet door wat beeldhouwwerk en glas in lood. De heer Visser (C. H.) heeft in de com missie indertijd gezegd, dat hij een uitspraak van den raad zou uitlokken. Het rapport der Schoonheidscommissie stemt in veel overeen met de critiek van spre ker. Zij heeft immers geadviseerd maatrege len te nemen voor verlevendiging van den voorgevel Kan dit geen aanleiding geven om aan B. en W. te vragen: poog nog eens iets anders te geven. Dit kan binnen enkele we ken gebeuren. De voorgevel kan beter inge deeld worden om wat afwisseling te krijgen. Het kan een superieur gebouw worden zonder meer kosten. Spreker stelde voor B. en W. uit te noodigen de mogelijkheid te laten onderzoeken om een nieuw ontwerp te laten maken voor het ge bouw. De heer Weustink (r.k.) meende, dat de Schoonheidscommissie het ontwerp feitelijk niet goedgekeurd heeft, want zij heeft immers aanbevolen het wat op te lappen. De Schoonheidscommissie heeft meer lee lijke ontwerpen laten passeeren o.a. 't leelijke Martha-huis aan den Koninginneweg. De wethouder heeft gewezen op den grooten staat van dienst, maar die heeft de betrok kene verkregen onder leiding van den groo ten bouwmeester Ir. de Bordes. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, wilde allereerst den jongen R.K. architect Holt in bescherming nemen tegen het scherpe oordeel van den heer Weustink en diens be oordeeling van zijn werk aan den Koninginne weg. Hij heeft veel verdienstelijk werk gele verd. Het is verkeerd een bouwmeester te yer- oordeelen op een persoonlijken indruk. Nu is er hulde gebracht aan architect de Bordes, maar indertijd was er verschil van opvatting in den raad over diens architectuur. Het ging toen om de rechte en de kromme lijn. (De heer Visser: het had in elk geval karakter) Het plaatje van het ontwerp is ontstaan voor het rapport der Schoonheidscommissie. Later is het ontwerp gewijzigd naar wenken van de Schoonheidscommissie. (De heer Visser: dus wij hebben een plaatje gekregen hoe het niet zal worden!) Na de aangebrachte wijzigingen stelt de Schoonheidscommissie zich onvoorwaardelijk achter het ontwerp. Er is geklaagd over enkele bouwwerken in onze stad. en W. volgen in het algemeen de aanwij zingen van de Schoonheidscommissie, maar de taak der commissie is niet te zorgen voor superieur werk, maar dat de welstandsbepaling wordt nageleefd. B. en W. meenen, dat de raad goed zal doen het nu ingediende ontwerp te laten uitvoeren. Wie daartegen is, kan voor het voorstel Visser stemmen om B. en W. op te dragen een nieuw ontwerp te laten maken. De heer Noordhoff (s.d.a.p) zei, dat een nieuw ontwerp een uitstel van lange maanden zal beteekenen, want over het nieuwe ontwerp zal met de Schoonheidscommissie overlegd moeten worden. De heer B ij v o e t (r.k.)ik heb nu de nieu we teekening gezien, maar het uiterlijke aspect van het gebouw is niet veranderd. De heer Klein Schiphorst: als er een oede wil is, kan de aanbesteding 14 dagen uitgesteld worden om een nieuw ontwerp voor den voorgevel te maken. De heer Re i n a 1 d a, lichtte nog uit het laatste rapport der Schoonheidscommissie de passage, dat nu aan haar vroegere opmerkin gen voldaan is, zij 't ontwerp ter uitvoering kan aanbevelen. Het voorstel-Visser werd verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Hierna werd de zitting gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10