De Engelsche handelspolitiek. H.D. HOLTnÉTRAATUOF MAATKLEDING VERTELLING VR TT D A"'G 26 TUNT 1936 H A" A KTE WS 0 A' G B E A 15 8 Zal men tot vrijhandel terugkeeren? Het verdrag van Ouchy, in Juli 1932 tus- schen ons land en België gesloten, is nooit geratificeerd. Het was in het bijzonder Enge land, dat, op grond van zijn recht van meest begunstiging, bezwaar maakte, dat Nederland en België elkander onderling reducties zouden toestaan, waarvan Engeland niet automatisch mede zou profiteeren. Dit land ging zijn eigen weg en de Ottawa-overeenkomst is er o.m. het uitvloeisel van. Op 16 Juli 1932 maakte Thomas, de minister voor de Dominions, de voorloopige agenda voor de Economische Conferentie van Ottawa. Naast een onderzoek naar de handels- en tariefspolitiek met betrekking tot de belangen van het Britsche Rijk en zijn Dominions, zou aandacht worden besteed aan de te volgen handelspolitiek t.o.v. de vreemde landen. Als beginsel werd aanvaard, dat binnen het Rijk en zijn Dominions de zelfstandige deelen elkander over en weer voorkeursrechten zou den verleenen. Daarnaast zouden de reeds bestaande en de toekomstige voorkeursrech ten voor alle gebiedsdeelen gelden. Maar voorts zouden ook aan een vreemd land toege kende gunstiger tariefsbepalingen voor een bepaald gedeelte van het Rijk uitgebreid wor den tot alle deelen. De te voeren handelspolitiek t.o.v. vreemde landen zou nauw samenhangen met de ver houding der onderlinge voorkeursrechten tot de aan het buitenland te verleenen concesssie. Tenslotte zou men zoeken naar een geschikten grondslag en de middelen om een vruchtbare onderlinge rijkssamenwerking te bereiken. Aan het einde van die maand besloot de Conferentie een 5-tal commissies in te stellen, die zich resp. zouden bezighouden met: De bevordering van den handel binnen de gren zen van het Britsche Rijk en zijn Dominions; de wijze, waarop de administratie van den in- en uitvoer der diverse deelen van het Britsche Rijk zouden worden geregeld; de handelsbetrekkingen met vreemde landen in verband met de eventueel voor het geheele Britsche Rijk te verkrijgen tarigfsvoordeelen; vraagstukken met betrekking tot het munt wezen in de diverse deelen van het Britsche Rijk en financieele vraagstukken: het onder zoeken naar de meest praktische methode van economische samenwerking tusschen de rijksdeelen. In een besloten bijeenkomst van de Brit sche rijksconferentie in Augustus 1932 werden de verslagen der commissies aangenomen be treffende het douanebeheer, de handelsbe trekkingen met vreemde landen en de metho des van economische samenwerking. In het verslag betreffende de handelsbe trekkingen met vreemde landen werd de aan dacht gevestigd op het streven, om regionale overeenkomsten te sluiten, welke wederzijd se!) e voorkeursrechten zouden verleenen uit sluitend aan de betrokken partijen. Er bestond algeheele overeenstemming omtrent het standpunt, dat het Britsche rijk niet kon er kennen, dat door regionale verdragen in breuk zou worden gemaakt op de verplich tingen, welke zouden voortspruiten uit de meestbegunstigingsbepaling, opgenomen in de handelsverdragen. In dit verband werd speciaal gewezen op de mogelijkheid van een regionaal verdrag der Donaustaten. De commissie erkende in haar rapport, dat de meestbegunstigingsbepaling een land niet belette te trachten van de ver schillende regeeringen der Dominions te ver krijgen, dat zij afstand zouden doen van de rechten, welke uit die bepaling voortspruiten. Bij het gevolggeven aan desbetreffende wen- schen van vreemde staten zouden de regeerin gen van het Britsche Rijk er nauwkeurig op letten, dat het algemeen beginsel, dat derge lijke voorrechten niet willekeurig zouden wor den ingetrokken, ten volle en zorgvuldig zou worden geëerbiedigd. De gesloten overeenkomsten voorzagen in een groot aantal verhoogingen van invoer rechten. welke vooral voor den uitvoer van Nederlandsche agrarische producten hoogst nadeelig zouden kunnen worden. Daarbij be hoorde in de eerste plaats gedacht te worden aan onzen uitvoer van eieren. Het invoerrecht bedroeg' 10 procent ad valorem. Dit werd ge wijzigd in een specifiek recht varieerend tus schen 1/- en 1. 9 per great hundred (120 eierennaar gelang der grootte. Nederlands specialiteit was de uitvoer van eieren, waarvan er circa 120 gaan in 15V2 a 17 Engelsche ponden. Deze zouden dan vallen onder het nieuwe Engelsche invoerrecht 1/9. Het invoerrecht op kaas werd verhoogd van 10 op 15 procent, een zelfde verhooging zou gelden voor peren. Voor gecondenseerde melksuiker bedroeg het invoerrecht 10 pro cent, het werd gewijzigd op per cwt., ver meerderd met den suikeraccijns. Voor onge suikerde gecondenseerde volle melk werd het invoerrecht verhoogd tot 6/-. Ons belangrijk exportartikel, gecondenseerde ondermelk bleef buiten de nieuwe regeling. De invoering van een contingenteeringsstelsel voor bacon en •ham beloofde voor ons evenmin weinig goeds. Aan Canada werd een invoer-quotum gewaar borgd van 2.5 mill, cwt., of negenmaal zoo veel als de invoer in 1931 bedroeg. Eerst op 12 October 1932 werden door de Britsche regeering de volledige bijzonderheden gepubliceerd, betreffende de handelsaccoor- den tusschen de leden van het Vereenigd Ko ninkrijk. Daaruit bleken de nieuwe invoer rechten op graan, boter, kaas en eieren. Voor eenige soorten waren werd het invoer recht in Canada verlaagd of opgeheven. Met Australië werd geen gespecificeerde overeen komst gesloten, maar Engeland had in het algemeen allerlei preferenties bedongen. Het Vereenigd Koninkrijk beperkte den buiten landsche vleeschinvoer. Eenige buitenlandsche waren werden in Z.-Afrika belast en overeen komstige Britsche producten vrijgesteld. In Britsch-Indië werd een uitgebreid systeem van 1 preferenties gevestigd. De Britsche persdienst gaf nog eenige soorten van waren op, waarvan de buitenlandsche invoer belast zou worden ten gerieve van den gepreferentieerden Brit se hen invoer. In Canada zouden hieronder vallen appelen en peren, versch en in blik. gedroogde vruch ten, eieren en gecondenseerde melk. In Australië melkpoeder, honing, sinaas appelen en grape-fruits. In Zuid-Afrika vruchten, versche en in blik, en een recht van 10"/, ad valorem op den in voer van buitenlandsche mais. New-Foundland zou buitenlandsche lever traan met 1 4 d. per gallon en Vj d. per pond bevroren zalm belasten. De buitenlandsche invoer van graanrijst, wonderolie en andere producten in Britsch-Indië zou eveneens be last worden. Op 20 October 1932 nam het Britsche Lager huis met 451. tegen 84 stemmen het financieele wetsontwerp ter goedkeuring van de te Ottawa gesloten overeenkomsten aan. Beschouwt men „Ottawa" nader dan zijn er tal van punten, die vooral op dit oogenblik de aandacht vragen. Wat beoogde Ottawa? Niets anders dan economische samenwerking tusschen de deelen van het Britsche Rijk, evenwel met eerbiediging van elkanders bij zondere wenschen, Reeds geruimen tijd, voor dat men aan de conferentietafel bijeen zat, waren er verschillende middelen gebezigd het vooropgezette doel te bereiken. Niet voor niets had Engeland van te voren aan de dominions vrijstelling verleend van het nieuw ingevoerde tarief van 10 procent tot aan de conferentie. Engeland vatte deze daad als een tegemoet koming op en verwachtte tegenprestaties. Maar verschillende dominions dachten daar anders over. Zeer pessimistisch was Lloyd George, die het diner van de internationale vrijhandelsconferentie vergeleek bij een be grafenismaal. Toen de Engelsche Premier Baldwin in zijn openingsrede bij gelegenheid der conferentie mededeelde, dat Ottawa den weg zou moeten wijzen tot den vrij eren wereld handel, werd de onzekerheid vergroot. En hoe stond het met de meestbegunstigingsclausule? Critici, waaronder Sir Arthur Salter, uitten hun verontwaardiging over het feit, dat na de totstandkoming van Ottawa Engeland het verdrag van Ouchy afkeurde met een beroep op de meestbegunstigingsclausule. Intusschen heeft Ottawa circa vier jaren de handelsverhoudingen tusschen Engeland met zijn dominions, maar evenzeer met het buitenland, beheerscht. In 1937 zal er beslist moeten worden of op den, in 1932 ingeslagen weg, voortgegaan zal worden. In verband daarmede is het van groot belang nader ken nis te nemen van een uiting van de Federation of British Industries, waarin Ottawa onder de loupe is genomen. Het spreekt wel van zelf, dat daarin bijzondere aandacht is besteed aan de handelsverhouding, die na Ottawa is ont staan tusschen het moederland en de domi nions. En wat ziet men dan? In de eerste plaats, dat Engeland meer is gaan betrek ken uit de verschillende deelen van het Brit sche rijk: maar tegelijkertijd moet vastgesteld worden, dat de wisselwerking is uitgebleven. Vooral Canada en Australië hebben in dit op zicht gezondigd. De vertegenwoordigers der Britsche Industrie hebben bezwaren tegen dezen gang van zaken. Zij meenen, dat bij de komende onderhandelingen daarop in de eerste plaats de aandacht gevestigd behoort te worden. De Engelsche industrie zal een betere kans op afzet harer producten in de dominions, gewaarborgd moeten worden. Het verzoek is begrijpelijk en ligt ook in den lijn der gehouden besprekingen. Maar deze Fede ratie heeft zich niet tot dezen wensch be perkt. Zij wenscht ook afweermaatregelen tegen de fabrikaten uit de dominions, ter be scherming van de eigen industrie. Daarmede zou gebroken worden met het thans bestaande systeem, waarbij de invoer van fabrikaten uit de dominions vrij is, voor zoover deze niet valt onder de zoogenaamde Mc.Kenna-in- voerrechten der sleutelindustrie of onder de zuivere fiscale invoerrechten. Op deze uiting zullen ongetwijfeld meerdere volgen. Met groote belangstelling zal men in ons land de ^ontwikkeling van dit probleem gadeslaan. Men kan daarbij slechts de hoop uitspreken, dat het vroegere vrijhandelsland bij uitnemendheid zich zal spiegelen aan de inzichten, welke in de Vereenigde Staten van Amerika langzamerhand baan gaan breken. Nederland kan daarbij wèl varen. MOLLERUS. f jam-maken een feest! Zorg 's zomers dal U hel heele jaar door zalige, zelfgemaakte jams op tafel kunt brengen. Begin nu met de aardbeien, ga door met kersen, bessen en al het andere versche fruit. In 10 minuten gereed! Geen inkoken. Hel volle behoud van geur, kleur, ge wicht en voedingswaarde. Goedkooper! Gezonder! Recepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 ct. per pakje, dubbelpakjes 28 cl, Opekta Vloeibaar 60 ct. per flesch. MAAK ZELF JAM MET ~tUUR-=="-"' IN 10 MINUTEN Ned Opekta MIJ. Singel 400. Talel. 37059. Amsterdam-C (Adv. ingez. Med.) 40 jaar V. en D. Op 1 Juli 1896 werd de manufacturenzaak van den heer Rosemuller in de Korte Veer- straat opgericht. Het waren de nummers 2, 4 en 6, waarin deze firma toen gehuisvest was. In 1898 werd hieraan toegevoegd een drie tal perceelen, genummerd 1, 3 en 5. die des tijds behoorden aan de firma Van Vriesland. Hiermee was de kern voor het groote bedrijf van Vroom en Dreesmann geschapen. Destijds ving men aan met ongeveer 20 man personeel, terwijl thans ongeveer 500 paar handen werk vinden in dit groote warenhuis. Tal van verbouwingen volgden. In 1900 wer den de nummers 1, 3 en 5 aan de Korte Veer- straat veranderd, in 1920 tastte men de winkels daartegenover aan. In 1911 opende de directie de manufacturenzaak aan de Groote Hout straat, die op 15 Mei 1934 in den tegenwoor- digen omvang werd geopend na een ingrijpen de verbouwing. Veertig jaren lang is dus de firma Vroom en Dreesmann in Haarlem gevestigd en het mag hier zeker wel vermeld worden, dat de tegenwoordige directeur, de heer Vehmeyer, deze positie van den beginne af heeft bekleed. Het spreekt van zelf dat de directie van het warenhuis dit driedubbele jubileum. immers het veertigjarig ambtsjubileum van den heer Vehmeyer, het 40-jarig bestaan van de zaak aan de Korte Veerstraat en het 25-jarig be staan van het warenhuis aan de Groote Houtstraat, tot een feestelijkheid maakt. Ongetwijfeld zullen velen in deze dagen den ken aan de veranderingen, die de steeds voort gaande bloei van V. en D. aan het stadsbeeeld aangebracht heeft. HET IS NIET NOODIG om aan rugpljnA dW.eligh£icl, onnatuurlijke vermoeidheid, gewri'clUspiJneii of andere- gevolgen van trage werking der bloed- filtreerende organen te lijden. Men behoeft» slechts een diuretisch middel te gebruiken, dat de nieren doorspoelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden reeds 50 jaren voor- dit speciale doel gebruikt. Hoe zij voldoen? Vraag het een der dankbare menschen, dl& ze gebruikt hebben. 1.1.75 en ƒ.3. (Adv. Ingez. Med.) Route autobus Haarlem IJmuiden. Gedeputeerde Staten keuren gewijzigde route goed. De Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben thans de volgende wijziging in de route van deze lijn binnen de gemeente Velsen goed gekeurd. Door de autobussen van onderneemster wor den de volgende wegen gevolgd: a. in de richting naar IJmuiden- van Haarlem (Kennemerplein) langs het Kennemerplein, de Ke'nnemerbrug, het Frans Halsplein, den Schoterweg, de Generaal Croiv jéstraat, het Soendaplein, den Rijksstraatweg de Hoofdstraat, den Hagelingerweg, den Drie- huizerkerkweg. de Verloren van Themaatlaan, den Van Tuyllweg. den Stationsweg tot de Velserpont, vandaar terug langs den Stations weg en vervolgens langs de Briniostraat, de Platanenstraat, den Groeneweg, de Meidoorn straat, de Eschdoornstraat, den Zeeweg, den Velserduinweg, het Velserduinplein, den Wijk aan Zeeërweg. de Houtmanstraat, het Kenne merplein, de Kennemerlaan. de Betonbrug, de Kerkstraat, de Kanaalstraat, de Koningin Emmastraat en de Prins Hendrikstraat naar het Willemsplein te IJmuiden: b. in de richting naar Haarlem: Van IJmuiden (Willemsplein) langs de Dirksstraat, de Neptunusstraat, de Koningin Wilheiminakade, de Betonbrug, de Kennemer laan, het Kennemerplein, de Houtmanstraat, den Wijk aan Zeeërweg. het Veiserduinplein, den Velserduinweg. den Zeeweg, de Eschdoorn- straat, de Meidoornstraat, den Groeneweg, de Platanenstraa^. de Briniostraat, den Stations weg, de Meervlietstraat, den Drïehuizerkerk- weg, den Hagelingerweg, de Hoofdstraat, den Rijksstraatweg, het Soendaplein, den Schoter weg- de Kennemerstraat. de Frans Halsstraat, het Frans Halsplein, en de Kennemerbrug naar het Kennemerplein te Haarlem. Gedurende de zomermaanden wordt de dienst van het Willemsplein te IJmuiden af doorgetrokken naar het parkeerterrein aan het einde van den Weg naar het Strand langs de volgende wegen: Willemsplein, Dirksstraat, Neptunusstraat, Afrit naar het Stationsplein, Weg langs de Visschershaven, Haringkade en Weg naar het Strand. Rijdende in de richting naar Haarlem wor den binnen de grens dier gemeente geen pas sagiers ingelaten en rijdende in de richting naar IJmuiden worden binnen de grens der gemeente Haarlem geen passagiers uitgelaten. Indien door Burgemeester en Wethouders van Haarlem voor dezen dienst vaste halte plaatsen worden aangewezen, is het verboden op andere plaatsen binnen die gemeente tot het in- of uitlaten van reizigers stil te staan. Gedeputeerde Staten zijn in bijzondere ge vallen, wanneer het belang van het verkeer op den weg zulks vordert, bevoegd wijziging in de te volgen route te gelasten. De onderneemster is verplicht zich daarnaar te gedragen. NUTSKWEEKSCHOOL. Haarlem, Examen handenarbeid. Geëx. 12 Candida ten. Geslaagd de dames: Th. A. A. Sigar, J. Zijlstra. G. M. Woud, C. A. Mets, H. A. Dik, H. F. C. de Hosson, L. Hamstra, A. van de Weg, A. Witteveen en W. C. C. Scholten. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag): v.m. 10 uur: Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Velthuyzen Jr., uit Amster dam. (Beurtelings). NIEUWE GACHT 90 TELEFOON 12608 (Adv. Ingez. Med.) De volmaakte bergplaats- „Met dat al", hier streek inspecteur Vis ser nadenkend over zijn kin. „met dat al hebben we het geld niet gevonden". De inspecteur keek den kleinen kring rond, als had hij een wonder onthuld. De aanwezi gen keken hem vol belangstelling aan en wachtten. Doch er kwam geen woord meer. Inspecteur Visser was een greote, zware, athletisch gebouwde man. Zijn politiecarrière was snel gegaan. Op zijn vijf en twintigste jaar had hij de koopvaardij den rug toege keerd en was dank zij zijn stalen zenuwen al gauw bij de politie van de hoofdstad aange nomen. Zijn doortastendheid had hem een snelle promotie bezorgd en thans was hij hoofdinspecteur in de vierde stad des lands. De zaak, welke hem thans voor raadselen stelde, was gewoon genoeg. Eenige weken ge leden was uit de safe van de provinciale bank een aanzienlijk bedrag ontvreemd. Er was ruim honderd-vijftig duizend gulden verdwe nen. De eigenares van het geld, een groote fa briek niet ver van de stat., had het geld voor loonbetalingen laten deponeeren bij de pro vinciale bank en twee dagen later een auto gestuurd om het te halen. Toch toen men de verzegelde enveloppen opende, bevatten zij slechts oude kranten. Aanvankelijk was het onderzoek glad ge- loopen. De ervaring van inspecteur Visser plus een beetje geluk hadden hem op het spoor gebracht. Een employé van de bank was ge arresteerd en in verhoor genomen. De man bleef ontkennen doch er waren aanwijzingen genoeg. Eén raadsel bleef echter bestaan. Waar was het geld gebleven? De bankbediende zelf had de stad niet verlaten en een grondig on derzoek van zijn kamer en de omgeving had niets opgeleverd. Slechts één verdachte omstandigheid was er. Op den avond nadat het geld gebracht was, had hij een bezoeker gehad. Toen de politie vroeg, wie dit geweest was, dischte hij een verhaal op van een verzekeringsagent dien hij nooit eerder gezien had en inspecteur Visser had geen oogenblik getwijfeld of dit was het spoor. Wie schetst zijn verbazing toen de onbekende, eindelijk opgespoord, inder daad verzekeringsagent was. Ook in zijn han del en wandel was niets bijzonders ontdekt. Waar was het geld? Inspecteur Visser keek nadenkend rond doch ook zijn gasten konden op deze vraag het ant woord niet geven. „Mag ik vragen, meneer Visser, wat er ver der al zoo bekend is?" „Eigenlijk weinig", was het antwoord. .,De verzekeringsagent woont in Zwolle, het is een wat eenzelvige man, op wien niemand ooit gelet heeft. Den laatsten tijd gingen zijn zaken slecht. Hij woont in een klein huisje in een arbeiderswijk. Het huisje is zijn eigendom maar het schijnt dat schuldeischers het hem lastig maken. U begrijpt, we houden die twee voortdurend in de gaten, maar er is niets bij zonders te ontdekken. De Zwollenaar leeft eenvoudig en regelmatig. Niets wijst er op dat hij veel geld heeft gekregen. Zijn huisje was goed onderholden, maar zooals bij die zon derlingen altijd het geval is, hij schijnt alles zelf te doen." De gasten gingen dien avond laat weg en velen dachten na over het verdwenen kapi taal. Alice, Visser's nichtje, liep alleen naar huis. Evenals Visser was ook zij als bij intuïtie overtuigd dat de verzekeringsagent meer van dit geval afwist en ze nam een kloek besluit. Den volgenden morgen reisde ze naar Zwolle. Ze scheen het nog net getroffen te hebben, want bij informatie bleek haar. dat het huisje dien morgen verkocht zou worden. Bij gebrek aan betere bezigheid ging ze naar de veiling toe. Het was niet vol. Het huisje in de een voudige wijk scheen weinig in trek en slechts een tientai aanwezigen wachtte op den aan vang van de verkooping. De veiling zette op de gebruikelijke wijze in Eerst werd er opgeboden en reeds daarbij werd een hooge prijs gehaald. Toen zette de notaris daar nog vijfhonderd gulden boven op en wilde juist aan het afmijnen gaan. toen reeds een stem klonk: „Mijn!" Een gemompel van verwondering steeg op. Zulk een toeschietelijkheid had men niet ver wacht en aller oogen gingen naar den stout- moedigen bieder. Doch deze lette nergens op. gaf onverschillig zijn naam en adres op en ver dween. Nadenkend verliet Alice het veiling- lokaal en keerde terug naar haar woonplaats. Het was haar alsof er hier niets meer te doen was. Onmiddellijk begaf Alice zich naar haar oom en deed hem'verslag van de veiling. „Dat z-egt niets", antwoordde deze. „De prijs is niet te hoog." Ontevreden over dit antwoord verliet Alice den hoofdinspecteur. De dagen verliepen en het raadsel bleef in haar gedachten. Plotseling, tegen den avond, kreeg Alice een ingeving. Een taxi! Ze snelde naar haar oom toe, sprak hem over haar vermoeden. „Onzin, we hebben alles overhoop gehaald, de vloeren opgebroken, alles!" Doch Alice hield vast. Eindelijk zwichtte de inspecteur. Samen reisden zij dien avond naar Zwolle en spoedden zich naar het bewuste huisje. Het was leeg. De meubels van den ongeluk- kigen verzekeringsagent waren verkocht, het huisje wachtte den nieuwen eigenaar. Om zichtig slopen zij naderbij, drongen binnen door de keukendeur, die niet op slot was. Stilte! Ze stonden in de kleine suite, waar de vorige eigenaar had gewoond. Kaal en leeg was het er, zindelijk. Alles was eenvoudig, zelfs het behang bewees dat geen vakman het had opgeplakt, doch de zuinige eigenaar zelf. Opeens uitte Alice een kreet van verrassing. „Oom, natuurlijk!" Inspecteur Visser keek verwonderd, doch Alice was al naar den muur gesneld. Zenuw achtig plukten haar vingers aan het behang, dat op den harden muur geplakt was. Daar kreeg ze houvast! Een ruk! Nog een, en een groote lap behang scheurde af. Ook inspecteur Visser uitte een kreet van verbazing. Want thans zagen zijHet ;eld! Keurig waren de biljetten naast elkaar op den muur geplakt en voorzichtig was het goedkoope behang daarover heen gelegd. Inspecteur Visser stond verstomd en twijfel rees bij hem over de superioriteit van het mannelijk intellect. Toch is Alice nooit hoofd inspecteur geworden. Zij was tevreden met het pluimpje van den commissaris en het diner te harer eere. De kooper van het huis is nooit komen op dagen. Hoe zorgvuldig inspecteur Visser het behang herstelde, hoe goed hij zelf dien nacht en de plaatselijke politie later ook de wacht I hielden, de groote onbekende kwam nimmer opdagen. Voeten gezwollen door rheumatiek. Nu tennist hij weer. „Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mij aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddellijk in, toch verdwenen de. pijnen en zwellingen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, doordat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekend zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er steeds dankbaar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen." C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afval producten, die zich door onvoldoend werkende afvoerorganen in het lichaam hebben opge hoopt. Kruschen Salts spoort deze afvoer organen aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen zullen worden verwijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet alleen, ook de geheele gezond heidstoestand zal verbeteren. Lusteloosheid cn vermoeidheid zullen plaats maken voor ener gie en uithoudingsvermogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a /0.70 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) De Zomertijd. De kinderen slapen te kort. Het personeel van de openbare lagere scholen Nos 36 en 37 heeft de volgende cir culaire aan de ouders gestuurd, waaraan we het volgende ontleenen: „Zonder twijfel heeft de zomertijd het groote voordeel voor de volwassenen, dat zij daardoor gelegenheid hebben van hun vrije uren bij daglicht te kunnen genieten. Maar even zeker is het, dat de zomertijd voor kinderen het groote nadeel heeft, dat zij er te weinig nachtrust door krijgen. Zooals u weet hebben kinderen 11 a 12 -uur slaap noodig. 's Winters krijgen de meeste kinderen die rusturen ook wel, maar 's zo mers Vroeger was het al een toer, om de jeugd op tijd naar bed te krijgen, als het in huis nog warm was en het buiten juist wat fris- scher werd; bovendien slapen kinderen bij daglicht minder goed in dan in hefc donker. Maar die moeilijkheden zijn nog veel grooter geworden door de invoering van den zomer tijd; ook de ouders, die zich van deze be zwaren volkomen bewust zijn, slagen er nog niet in, hun kinderen op tijd te laten insla pen. doordat de buurtkinderen nog buiten spelen. Wij zijn ons er dus ten volle van bewust, dat de ouders het in dezen niet gemakke lijk hebben. Toch wenden wij ons tot u met den drin genden raad: Zorgt u er toch voor, dat uw kinderen zoo tijdig gaan slapen/dat zij hun 11 a 12 uur nachtrust krijgen! Want hun gezondheid en hun karakter lijden beslist onder tekort aan slaap, hoeveel kinderen zijn in deze dagen niet bijzonder „lastig?" Bovendien kunnen zij op school niet goed opletten. Speciaal in de lagere klassen is dit goed merkbaar, er zitten kin deren op school, die er meer voor voelen een dutje te gaan doen, dan op te letten bij het schoolwerk. Ons bewust zijnde van de moeilijkheden, waarmee u te kampen hebt, vragen wij u dus dringend uw kinderen ook in deze zomer maanden zoo vroeg mogelijk en op een vast uur te laten gaan slapen". DIEFSTAL VAN KOPERDRAAD. Met het opbreken van de spoorlijn Hoofd dorp—Leiden gaat tevens gepaard het ver wijderen van de langs deze lijn zich bevin dende telefoongeleidingen. Van deze geleidin gen werden thans groote hoeveelheden koper draad ontvreemd, waarvan eenige partijen elders verkocht bleken te zijn. Een van dezen diefstal verdacht persoon, afkomstig uit deze gemeente, werd Donderdag door de politie ge arresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. LANDDAG BELLAMYANEN TE VALKEVEEN. Zondag 28 Juni houdt de Intern, Vereen „Bellamy" een landdag op het Landgoed „Drafna" te Vallceveen (bij Bussum). De samenkomst van alle deelnemers zal beginnen om 10.30 uur v.m. tegenover het station Bussum. Het programma vermeldt een ..elck wat wils". Behalve een autotocht door de schoonste dreven van het Gooi, zul len muziek, zang en declamatie afwisselen met tooneel en dans. Ook zullen verschillen de sprekers het woord voeren. Om 5 uur zal door Mi-. Dr. P. IJsel de Schepper, voorzitter der Intern. Vereen. „Bellamy" het slotwoord worden gesproken. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Sociale wetenschappen: Bakker. Eenige beschouwingen over het geldverkeer in de inheemsche samenleving van Nederlandsch-Indië. Nieuwenhuis. De groei van den buiten- landschen handel en scheepvaart van Japan sedert 1900. Bin n enhuisspelen Aljechin en Euwe. AljechinEuwe 1935. Letterkunde. Bloemlezing uit de Katholieke poëzie van de vroegste tijden tot heden. 1. Beuken. Dichters der Middeleeuwen. 2. Duinkerken, Van. Dichters der Contra- Reformatie. Greshoff. Arthur van Schendel. Greshoff: Rebuten. Léon Bloy; zijn persoon en zijn werk. Geschiedenis. Conrardy. Astrid. koningin der Belgen. Cuypers. Critiek der Dietsche beweging. Jong, de. Recht voor Israël Schmidt. Rasse und Volk. Zweig. Maria Stuart. Nederl. en i.b. Nederl. vert. romans. Deeping. De weg. Douglas. Obsessie. Goudsmit. De volle maat. 1: Simcha, de knaap uit Worms. Marsman en Vestdijk. Heden ik, morgen gij. Fransche romans. Frank. En plongée. Nemirovsky, Le vin de solitude.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10