De Recherche en de misdadigers. Firma C. J. GUDE BERICHT Hei Beüutftifkste 53e Jaargang No. 16259 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 26 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 10.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eis aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zio hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. - of Beenbreuk 30. andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Aandeel van Heemstede in Borgstellingsfonds. B. en W. stellen aan den Raad op 30 Juni ƒ2100.— voor. Burgemeester en Wethouders van Heem stede zullen aan den gemeenteraad, in-de zit ting van 30 Juni voorstellen aan B. en W. een crediet te verleenen van f 2100 ten einde de gemeente te laten deelnemen in 't Borg stellingsfonds voor Kennemerland. Gelijk men zich zal herinneren zijn in het begin van Mei 1936 te Haarlem de grond slagen gelegd voor dit fonds, dat borgstelling voor credietwaardige credietbehoevenden be oogt. B. en W. zijn van meening, dat de moge lijkheid geopend dient te worden, dat ook de middenstand uit deze gemeente hulp en voorlichting bij bovenbedoeld Fonds kan aan vragen en daarom zouden zij de gemeente wlilen doen deelnemen in het kapitaal van dat Fonds voor een zelfde bedrag per in woner als -de gemeente Haarlem daarin deel neemt. Dit bedrag is ongeveer liy, cent per inwoner. Voor deze gemeente zal derhalve noodig zijn een som van rond f 2100. Ernstig ongeluk^. Oude man bij auto-ongeluk zwaar gewond. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur had op den Aalsmeerderdijk nabij Aalsmeer een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de aldaar wonende 72-jarige bloemist- K. Piet zijn wo ning had verlaten om zich per roeiboot naar zijn aan de overzijde van de Ringvaart ge legen tuinen te begeven en daartoe den weg wilde oversteken vermoedelijk zonder zich voldoende te vergewissen of er met het oog op het drukke verkeer gevaar dreigde werd hij door een passeerende auto van den heer B. uit Hoofddorp gegrepen en een eind mee gesleurd. De bestuurder remde krachtig en nam nog een grooten zwenk, doch zag geen kans meer den ouden man te ontwijken. Deze sloeg tegen den grond en werd ernstig aan het hoofd verwond. In' bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en na door dr. O. uit Aalsmeer voorloopig verbonden te zijn per auto naar de Deo in Haarlem overgebracht. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Hettema Heerema leen- Twee studiebeurzen. B. en W. van Haarlem maken bekend dat Bestuurders-Collatoren van het Hettema Heerema Leen te Bolsward voornemens zijn, over te gaan tot de begeving van twee studie beurzen. Nakomelingen uit de familie van de Stich ters, die naar een beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboor te-acte en met vermelding van genoten on derwijs, vóór 15 Juli a.s. schriftelijk moeten aanmelden bij Ds. J. Vink te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te heb ben bereikt en dien van 24 jaren niet te heb ben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De da tum van het vergelijkend examen wordt na der bekend gemaakt. Glazenwasscher gevallen. Donderdagmiddag twaalf uur stond de 28- jarige glazenwasscher J. F. Roosen op een ladder, staande voor het perceel Kruisweg 38rd., hoek Kenaustraat, de ruiten te lappen. Toen hij op een hoogte van ongeveer vijf meter boven den grond stond, werd hij door een duizeling bevangen, waardoor hij op straat viel. Door een geneesheer en leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het Zieken huis St. Johannes de Deo werd vervoerd. Hier werd geconstateerd, dat hij zijn rechterheup gebroken had. Ook kreeg hij eenige schaaf wonden. Hedenmorgen vernamen we, dat zijn toe stand bevredigend is. De rijwieldiefstallen. 19 fietsen in 7 dagen gestolen. aangehouden. Vooral in den vacantietijd schijnt men goed op zijn fiets te moeten letten, want er worden er weer heel wat gestolen. In de afgeloopen week zelfs 19. De politie heeft echter ook een rijwieldief aangehouden. Dat gebeurde Donderdagmorgen elf uur op de Bakenessergracht. Daar reed de 27-jarige koopman v. d. G. op een fiets, die hij op 24 Juni te Zaandam ontvreemd had. Hij bekende dit, evenals een rijwieldiefstal, dien hij Woensdag te Haarlem gepleegd had. Hij had dit karretje in een garage te Bloe- mendaal gestald, met de bedoeling het later te gaan halen. Beide rijwielen zijn in beslag ge nomen e" de is in verzekerde bewaring gesteld. M. Woud, hoofdinspecteur der Haarlemsche Recherche, vertelt. Hoofdinspecteur M. Woud. Wij hebben reeds medegedeeld dat de heer M. Woud, hoofdinspecteur der Recherche en waarnemend commissaris, op 4 Juli zijn zil veren feest bij de Haarlemsche Politie zal vie ren. Wij zijn met dezen verdienstelijken poli tieman een praatje gaan maken en hoewel hij niet van een interview over zijn persoonlijk werk wilde weten, heeft -hij ons toch over het werk van zijn dienst een en ander verteld dat onzen lezers zal interesseeren. In den loop der 25 ja-ren dat ik hij de politie ben is bij de politie veel veranderd. Ik bedoel in het bijzonder bij de Recherche, daarover kan ik natuurlijk uit ervaring het beste oor- deelen. Wij hebben in den strijd tegen de mis daad natuurlijk geprofiteerd van de hulpmid delen die de moderne techniek ons. geboden heeft. O.a. de Politie-Radio. Als er nu een ernstig misdrijf in ons land gebeurt een moord, ontvoering van een kind, brandstich ting, enz. kan voor de aanhouding van den dader de hulp van de radio worden ingeroe pen. Meermalen is dit met succes bekroond. Het voordeel is dat niet alleen alle politie mannen in ons land met het misdrijf bekend worden en dikwijls reeds gewapend met het opgegeven signalement naar den vermoede- lijken dader kunnen zoeken, maar ook de bur gers hooren het en verleenen meermalen hun medewerking om de politie in staat te stellen tot een aanhouding over te gaan voor de vluchteling kans kreeg de grens te over schrijden. Bovendien kan ook het foto-archief van de Recherche, dat in den loop der jaren sterk uitgebreid is. groote diensten bewijzen. Het atelier van den politie-fotograaf is thans zoo modern ingericht, dat als er op den dag te Haarlem iets ernstigs voorvalt op alle politie- bureaux in het land al foto's aanwezig zijn van den vermoedelijken dader. Tenminste als er reeds een verdachte aan te wijzen is. Ook op ander gebied is de Recherche modern ingericht. Natuurlijk is daarover niet in de courant uit te wijden, want het is immers niet raadzaam wenken aan misdadigers te geven. Wel is te zeggen, om eenigen indruk te geven, dat wij zelfs een kwartslamp hebben die het ons mogelijk maakt om schriftvervalsching gemakkelijk te constateeren. Maarook de misdadigers hebben gepro fiteerd van de moderne uitvindingen. Dat is ons nog voor enkele maanden gebleken toen eenige Amsterdammers naar Haarlem kwa men om te trachten de brandkast van den Rijksontvanger te plunderen. Die heeren had den de nieuwste instrumenten meegenomen. Komen er in het algemeen veel Amster dammers zoo mogelijk te Haarlem hun slag te slaan? Het antwoord was: Wat het aantal inbra ken aangaat mogen wij te Haarlem niet onte vreden zijn. Dat is in verhouding tot andere steden klein. Wij hebben gelukkig gewerkt, dat wil zeggen na eenige inbraken spoedig de hand gelegd op de daders. Dat maakt dat de inbrekers voorzichtig zijn en niet bij voorkeur Haarlem tot operatiebasis kiezen. Natuurlijk kennen de Haarlemsche Rechercheurs de Haarlemsche „jongens". Als die 's avonds of 's nachts aan het wandelen zijn, worden ze al gauw gezien en natuurlijk gevolgd, zoodat ze geen kans krijgen. Preventief werkt de hondenbrigade, die bestaat uit een hoofdagent en 6 agenten, die ook bij den Recherche- afdeel ing zijn ingedeeld. De mannen die 's nachts dienst hebben trekken er met hun honden op uit en die wetenschap maakt, dat de inbrekers voorzichtig worden. De honden letten niet minden dan hun baas op alles wat verdacht is. Een inbreker mag even hard kunnen loopen als een rechercheur, maar tegen de snelle honden moet hij het ab soluut afleggen! Het komt nog al eens voor dat Amster dammers en ook inwoners van andere steden Haarlem tot operatie-terrein uitkozen. Dit is niet omdat zij de politie hier minder waak zaam vinden als in hun eigen stad, maar ZANDVOORT Zigeunerkapel Kapelmeester ARPAD FARKAS Vanaf 27 Juni iederen avond 8 u. BODEGA PETROVITSCH Strandweg, Zand voort (Adv. Ingez. Med.) 74 IORDENSSTRAAT TELEF. 13132. DINERS AAN HUIS. DAGELIJKS KEUZE UIT 10 VLEESCH en VERSCHE GROENTEN MALTA AARDAPPELEN. (Adv. Ingez. Med.) omdat zij hier als onbekenden minder kans hebben onmiddellijk de aandacht der politie te trekken. Veelal gaan ze er als heer ge kleed op uit de inbrekers van het Belas tingkantoor waren heele heeren! zoodat hun wandeling door de verlaten straten wei nig aandacht trekt. Trekken de Haarlemmers in ruil ook wel naar Amsterdam? Neen. die zoeken het. als ze naar buiten gaan. in het algémeen niet verder dan de naaste omgeving. Heemstede. Bloemendaal, enz. Er wordt gesproken van misdadigers- benden te Amsterdam. Rotterdam, enz. kent Haarlem ook zoo iets? Ja, maar het is hier gelukkig van be scheidener omvang, maar toch zijn wij er hier niet vrij van. Wat is uw ervaring van dezen crisistijd, is de misdadigheid toegenomen? De heer Woud antwoordde: Helaas ja. Door de crisis is in den laatsten tijd het aantal misdaden vrij belangrijk toegenomen. Dit blijkt trouwens wel uit het feit. dat het Huis van Bewaring en de Straf gevangenis meermalen geheel vol zijn. In de eerste jaren na het invallen van de crisis hadden wij ook al een toeneming ver wacht, maar toen is die uitgebleven. Maar nu den laatstèn tijd is waarvoor wij gevreesd hebben toch gekomen. Het blijkt, dat er velen zijn die door de maatschappelijke el lende getroffen, geen uitkomst meer zien en tot misdrijf vervallen. Gelukkig kan evenwel nog geconstateerd worden dat die crisis- slachtoffers zich in het algemeen nog be perken tot de minder-ernstige misdrijven. Tenslotte vertelde de heer Woud, dat hij nu buiten de agenten der hondenbrigade, die gewone surveillancediensten doen, 24 recher cheurs onder zijn leiding heeft. Dit is hetzelf de aantal als toen hij in 1919 bij de Recherche kwam. In dien tijd is de bevolking van Haar lem, o.a. door de annexatie, zeer sterk toe genomen, terwijl ook de oppervlakte der ge meente sterk vergroot is. Als men daarbij be denkt, dat de bemoeiingen der recherche belangrijk uitgebreid zijn door het toezicht op de vreemdelingen, de Vuurwapenwet en den Politieken Dienst, dan is te begrijpen, dat van het personeel het uiterste wordt gevergd, en ook gegeven, om te doen wat gedaan moet worden. NIEUWE G.G. PER „JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT" NAAR INDIë. Naar de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" mededeelt, heeft de nieuwbenoemde Gouver neur-Generaal passage besproken per m.s. ,Johan van Oldenbarnevelt". Daar de bestuursoverdracht in Indië op 16 September zal plaats vinden, zal het m.s. .Johan van Oldenbarnevelt" op dien datum, dus 1 dag vroeger dan in de afvaartlijst is aan gegeven, te Batavia arriveeren. Het reisbelasting-ontwerp. Amendementen van Jhr. Rutgers van Rozenburg. De heer Rutgers van Rozenburg heeft op het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting eenige amendementen ingediend. Het eerste heeft de strekking in artikel 2 het woord „regelmatig" te doen vervallen. Er be staat, volgens den voorsteller, geen reden, on derscheid te maken tusschen personen, die re gelmatig en die bij gelegenheid voor hun be roep op reis gaan, voor beiden geldt evenzeer, dat de uitgaven niet gedaan worden voor reis- genoegens. maar een deel vormen van hun be drijfskosten. Verder wordt voorgesteld, in artikel 3, dat eenige uitzonderingen noemt, in te voegen: „studenten of afgestudeerden van een univer siteit, die om redenen van studie of voor we- tenschappelijken arbeid zich naar het buiten land begeven". Een ander amendement luidt: „artikel 4, lid 6, wordt gelezen als volgt: met afwijking van het eerste lid heeft ieder reiziger recht op vrij stelling van de belasting voor een kalender jaar tegen betaling van vierentwintig gulden". Hij ontvangt daarvoor een bewijs, tegen ver toon waarvan hij is vrijgesteld van het be paalde in artikel 9, lid 1, in artikel 10, lid 2, en in artikel 11". Ter toelichting hierbij zegt de voorsteller: hetgeen in lid 6 wordt bepaald, eischt een zorgvuldige en moeilijke controle en kan tot allerlei ontduikingen aanleiding geven. Door de voorgestelde wijziging zullen vele bezwa ren worden vermeden en zal de inning zeer worden vereenvoudigd, terwijl de opbrengst van de belasting hierdoor niet of nauwelijks zal worden beïnvloed. Slaat opstand over naar T rans jordanië? Zestigduizend Bedoeïnen zouden bereid zijn de Jordaan over te trekken. LONDEN, 26 Juni (Reuter-A.N.P.) Vol gens den specialen correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem wordt Palesti na sedert eenige dagen door een nieuw, ern stig gevaar bedreigd. De Arabische opstandige beweging, die tot dusverre tot Palestina be perkt is gebleven, breidt zich uit over Trans jordanië. aldus deze correspondent. Van oogenblik tot oogenblik zouden 60.000 Be- doeinen de Jordaan kunnen overtrekken om den opstand der Arabieren in het Heilige Land te steunen. Op een vergadering van 200 sjeiks te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zou besloten zijn den Britschen hoogen com missaris mee te deelen, dat de opstand in Transjordanië openlijk zal worden uitgeroe pen, indien de Arabieren niet binnen tien da gen voldoening zouden krijgen. Daar in Transjordanië het dragen van ge weer of revolver en het invoeren van munitie anders dan in Palestina— geoorloofd zijn. zouden de Engelschen, aldus besluit de cor respondent van de „News Chronicle" een wa ren oorlog hebben te voeren .indien Trans jordanië zich bij de opstandige beweging zou aansluiten. Haile Selassie naar Genève vertrokken. De negus uit tegenover Eden zijn teleurstelling over de opheffing der sancties. Voor zijn vertrek uit Londen verklaarde Haile Selassie tegenover de journalisten: „Op het oogenblik van vertrek naar Genève om er de rechtvaardige zaak van ons volk te ver dedigen, wenschen wij het Engelsche volk hartelijk te danken voor de tallooze blijken van betoonde sympathie. Wij gaan naar Ge nève vol goede verwachting". Een tamelijk talrijke menigte juichte den negus toe, toen deze in den trein stapte. Eden heeft Dinsdag met den negus nog een onderhoud van een uur gehad. Bij dit gesprek heeft de negus de verzekering gekregen, dat Groot Brittannië voort zal gaan met de eer biediging van het Volkenbondspact en de an nexatie van Abessynië door Italië niet en het oude Abessynië wel zal erkennen. De negus sprak zijn teleurstelling uit over het besluit der Britsche regeering de sancties prijs te geven en hü verklaarde zich voor te stellen krachtig bij den Volkenbond te pro testeeren tegen de opheffing der sancties. De negus passeert Parijs. Donderdagavond passeerde de negus op weg naar Genève 'Parijs. Hij was vergezeld van Ras Kassa en den gezant van Abessynië te Londen. Martin. Op het station werd hij begroet door een vertegenwoordiger van minister Yvon Del- bos, het personeel van de Abessynische legatie te Parijs en een aantal Abessynische refugié's. AMSTERDAM VERLAAGT ZIJN HAVENKOSTEN. De Raad der gemeente Amsterdam heeft Donderdagmiddag de voordracht tot verlaging van de haven tarieven met 28% goedgekeurd, zonder stemming. Slechts de heer Schmidt wenschte te worden geacht te hebben tegen gestemd. J. H. VEDER t In zijn woning aan de Westerkade te erdam is, naar de Tel. meldt. Donderdag morgen in den ouderdom van negentig jaren overleden de heer J. H. Veder, oud-president directeur van de Bijbank der Nederlandsche Bank te RoLtterdam. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. EDEN IS DOCTOR H. C. De Universiteit van Oxford heeft aan Anthony Eden het eere doctoraat verleend. Hierboven Eden met kar dinaal Seredi in vol ornaat. I Het woord is aan.... Inayat Khan: Beginselen moeten cns leven leiden, niet beperken. Gemeente-ambtenaar ver oordeeld. Jarenlang dubbel salaris geïnd. AMSTERDAM, 26 Juni. De Rechtbank ver oordeelde vandaag den ontslagen Am-ter- damschen gemeente-ambtenaar J. M. van O., wegens oplichting met behulp van de middelen waarover hij uit hoofde van zijn ambt beschikte, tot anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek van vijf maanden en drie weken voorarrest Hij was belast met het opmaken van de betalingsbescheiden der ambtenaren van de afd. Secretarie. Veie jaren heeft hij in deze staten geknoeid. Hoewel hij zijn salaris op de ewone wijze uitbetaald kreeg, ontving hij oook f 200 per maand als .salaris" via de giro. Bij de z.g. girokaartjes die hij aan den ontvaner stuurde, voegde hij nl. ook een kaartje op zijn eigen naam. De totaalstrook vervalschte hij eveneens om een kloppend saldo te krijgen. Op deze wijze heeft hij de gemeente voor f 6854 be nadeeld. Het O. M. had twee jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. De feesten te Utrecht. Nachtmaskerade. De feestvreugde begon Donderdag iets later op den avond, omdat men begreep, een heelen nacht voor den boeg te hebben. Maar de stemming zat er spoedig In en die is er niet meer uitgegaan ook. Den geheelen avond en nacht zijn de zingende en jubelende scha ren door Utrechts straten getrokken. Tusschen al die massa's trok de nachtelijke maskerade door, waarbij de Prins van Oranje omstuwd was door een jubelende menschen- menigte, die hem ovaties bracht en op som mige plaatsen met bloemen wierp. Het begon al te dagen toen de stoet in het Jaarbeurs gebouw ontbonden werd. Maar toen was het feest nog niet afgeloopen. De burgerij wist van geen ophouden en dompelde zich nog onder in de feestvreugde toen de laatste nachtritten van de tram reeds verreden wa ren en de dagdienst van het bedrijf al weer haast begon. In de middaguren was in het bekende Thee huis Soesterdal te Soesterberg een the-dansant georganiseerd, waarbij boven het vliegveld demonstraties werden gegeven door militaire vliegers in een en tweepersoons vliegtuigen, terwijl een K.L.M.-vliegtuig rondvluchten boven de stad Utrecht maakte. Zij, die zich met ingang van 1 Juü per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Fransche Senaat behandelt de buiten- landsche politiek. pag. 4 Eden en Leon Blum zijn het op de belangrijke punten eens. pag. 4 Nederland en de zes andere „neutralen" zijn voor opheffing der sancties. pag. 3 De organisatie der werkloosheidsbestrijding in Noord-Holland. pag. 3 De heer Woud, hoofdinspecteur der Haar lemsche recherche, over de recherche en de misdadigers. pag. 1 Een en ander uit de geschiedenis van de in ternationale tenniskampioenschappen van Wimbledon. pag. 11 Van Wimbledon: Mej. Couquerque en mej. Terwindt winnen in het damesdubbelspcl. pag. 12 „Het Leven van Louis Pasteur" in Frans Hals pag. 2 ARTIKELENENZ. Van onzen Londenschen correspondent. Wie besturen Engeland. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Engelsche handels politiek. pag. 6 Van onzen Londenschen correspondent: Ont steltenis te Henley. pag. 11 H. D. Vertelling: De volmaakte bergplaats. t i PaS- 6 Voor onze Jeugd. pag. 7 en 8 Sport in 't kort. pag. 11 De burgerlijke stand van Haarlem is ömre- nornen op pa#. At

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1