OVERALLS HENSEN .WEERBERICHT ECHTE WALES ANTHRACIET RENNIE /f7 IMGEZtMEN K/ /TUKKEN V K IJ D A' "G 26 JUNI "1936 HÏÏSEE ÏTS D A G B E A U 2 De verklaring van Dr. Colijn. Borgstelling gekocht door Dr. Vos. De vorige week is een verklaring van minis ter Colijn verspreid, waarin wordt gezegd, dat geruchten van kwetsend karakter hun uit gangspunt vonden in een aangelegenheid van zuiver particulieren aard, n.l. een borgstel ling door dr. Colijn verstrekt aan een uit den vreemde hierheen gekomen gezin. „Het Volk" zegt, dat het tot dusver geen reden had. om eraan te twijfelen, dat het hier inderdaad een aangelegenheid van zuiver par ticulieren aard betrof. Thans echter is ons be kend geworden, zegt het blad, dat het Vrij heidsbondsche Kamerlid dr. I. H. J. Vos. in overleg met eenige andere vooraanstaande le den van die partij, deze borgstelling voor een bedrag van tweeduizend Engelsche ponden dus omstreeks f 15.000 gekocht heeft van den- gene, in wiens bezit de borgstelling was geko men en dat zij daarna aan een lid van de ue- geering ter hand gesteld is. Met deze opzienbarende daad heeft de zaak ongetwijfeld haar zuiver particulier karakter verloren. Wij vragen ons af, wat de vertegen woordigers van den Vrijheidsbond heeft be wogen. het stuk te koopen. Hieromtrent kan opheldering onzes inziens onmogelijk achter wege blijven. Tot zoover Het Volk. Naar aanleiding van deze publicatie heeft het A. N. P. dr. Vos gesproken. Hij bevestigde, dat hetgeen in Het Volk staat, juist is. Alleen zit er geen politiek achter. Als persoon, zei dr Vos, heb ik naar de borgstelling gezocht en toen ik deze had gevonden, voor f 15.000 ge kocht: het bedrag, waarover de borgstelling liep. Ik heb vervolgens het papier naar dr. Colijn gezonden. Deze heeft mij inmiddels het bedrag terugbetaald. Ik heb dit alles spontaan gedaan. Minister Colijn wist daar niets van. Ik vond het nood zakelijk voor het prestige van ons land tegen over het buitenland. Ik wilde niet. dat de per soon van dr. Colijn, voor wien ik grooten eer bied heb. en van wien ik overtuigd ben, dat hij te goeder trouw is, door het slijk zou worden gehaald. Verklaring van mr. Wendelaar. De voorzitter van den „Vrijheidsbond", mr. Wendelaar, het bericht in de Arbeiderspers over deze aangelegenheid gelezen hebbende en door net A. N. P. op de hoogte gebracht van vorenstaande mededeeling van dr. Vos. stelt er prijs op zijnerzijds te verklaren, dat dr Vos in dezen als privé persoon en op eigen verant woordelijkheid heeft gehandeld en noch met hem, voorzitter, poch met eenige partij-instan tie overleg gepleegd heeft. Nadere verklaring van Dr. Vos. Het Handelsblad heeft dr. Vos nog op enkele punten om nadere toelichting ge vraagd. Hij deelde aan het blad mede, dat hij zelf een onderzoek instelde naar het bewuste stuk en uitvond dat de houder daarvan in Amsterdam gevestigd was. Geheel op eigen initiatief kocht hij toen het stuk (de borgstel ling zou overigens in 1937 vervallen), en stuurde het zonder begeleidend schrijven, maar vergezeld van het koopbewijs waarop natuurlijk zijn naam als kooper voorkwam, aan dr. Colijn toe. Deze heeft daarop onmid dellijk het betaalde bedrag door bemiddeling van een bankinstelling te Amsterdam aan den heer Vos doen restitueeren. Dr. Vos zelf gaf toe dat hij door zijn daad dr, Colijn, die van zijn transactie niet afwist en die blijk baar zelf geen aanleiding aanwezig achtte om het stuk vóór den vervaldatum terug te koo pen, als het ware in een dwangpositie had gebracht om aan den kooper van het stuk (dr. Vos) de koopsom terug te betalen. Maar hij meende dat hem dit niet mocht weerhou den om de hand te leggen op een stuk dat misbruikt werd voor allerlei fluistercampag nes tegen den minister-president, Hij ver klaarde met nadruk dat hij de eenige persoon was die voor deze daad verantwoordelijkheid draagt (inmiddels hebben zoowel dr. Colijn als de voorzitter van den Vrijheidsbond ver klaard dat dr. Vos inderdaad geheel op eigen initiatief en verantwoording buiten hun me deweten is opgetreden). Hij herhaalde dat hij uitsluitend bewogen is geworden door zijn gevoelens van sympathie en hoogachting voor den persoon van dr. Colijn. Bevestiging van dr. Colijn. De parlementaire redacteur van het Han delsblad meldt: Wij hebben de verklaring van dr. Vos aan dr. Colijn voorgelegd, die bevestigde, dat dr. Vos geheel buiten medeweten van dr. Colijn heeft gehandeld. BIJEENKOMST WAALSCHE GEMEENTE OP ELSWOUT. Op het landgoed Elswout te Overveen zal Zondag 28 Juni de jaarlijksche bijeenkomst van de Waalsche Gemeente gehouden wor den. Om half elf wordt een godsdienstoefening in de openlucht gehouden. Desmiddags wordt er gepic-nict en worden er verschillende spe len gedaan. Om 5 uur wordt de bijeenkomst gesloten. GOED EN STERK VANAF f7 VAKKLEDING MAGAZIJN PAARLAARSTEEC1 TEL. 12842 _LET OP JUISTE ADRES (Adv. Ingez. Med.) T eraardebestelling Dr. P. Endt. Donderdagmiddag hap op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Dr. Pieter Endt, in leven oud-directeur van de Wereldbiblio theek. Onder de aanwezigen waren Mr. C. A. Wies sing, directeur van de Buma, namens het ge nootschap van Nederlandsche componisten, J. A. Alsbach, namens het Bureau voor Muziek- auteursrechten, Siegfried de Leeuw namens „het hoofdbestuur van de Wereldbibliotheek- vereeniging, Jhr. dr. Nico van Suchtelen en de heer Winterink namens de directie van de Wereldbibliotheek, de heer M. A. Reinalda. wethouder van Haarlem, Th. Moussault na mens de hoofdredactie van de Groene Amster dammer. Corn. Veth. namens de Vereeniging van Nederlandsche Letterkundigen, H. J. W. Becht, namens den Nederlandschen Uitgevers bond, Hildo Krop, beeldhouwer, en eenige oud leerlingen van de Leidsche H.B.S., waar Dr. Endt ieeraar is geweest. In de aula werd niet gesproken, maar aan de groeve sprak, nadat vele kransen en bloem stukken om het graf waren gelegd, een broe der van den overledene een enkel woord van afscheid. Ter aanvulling van wat wij Donderdag meldden betreffende de teraardebestelling van Dr. P. Endt zij nog het volgende vermeld: Nadat de vele bloemstukken bij de groeve waren geschikt en de kist gedaald was, bracht een broeder van den overledene een laatsten afscheidsgroet. Spr. prees het zonnig humeur en de vroolijke levensopvatting van Dr. Endt, die met veel energie een werkkring heeft weten te bereiken, die ideaal voor hem was. Jhr. dr. Nico van Suchtelen zeide, dat de gedachten van den overledene steeds bij de Wereldbibliotheek waren. Spr. heeft aange naam samengewerkt met Dr. Endt, die ook een uitmuntend letterkundige was. De heer Poortman, pastoor van de Vrije Ka tholieke Kerk, sprak vervolgens woorden van stichting. De heer M. d'Ailly, een stiefzoon van den overledene, dankte namens de familie voor de belangstelling. (Reeds in een deel der vorige oplaag opge nomen.) Hef leven van Louis Pasteur. Paul Muni in de film ouer den grooten chemist-bacterioloog in het Frans Hals Theater. AGENDA Heden- VRIJDAG 26 JUNI Palacé-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Paul Muni in „Het Le ven van Louis Pasteur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Het Spookkasteel" (regie Tod Browning) en Stan Laurel en Oli ver^ Hardy in „Hollywood Party". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,.La Vie Parissienne" regie Robert Siodmak. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Anny Ondra in „Anny en Max"'. 7 en 9.15 uur. Teyler s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 27 JUNI Palace-Filmac11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des *vond«. In het Frans Hals Theater zal de komende week de Warner Bros First National film „The tory of Louis Pasteur" (Het leven van Louis Pasteur) worden vertoond. In de hoofdrol van deze film, die reeds lang werd aangekondigd, speelt Paul Muni. Muni, in werkelijkheid Muni Weisenfreud geheeten (hij is in Weenen geboren), is een zeer veel zijdig acteur. Wij hebben hem in verschillende films in zeer uiteenloopende rollen gezien, die hij volkomen beheerschte. Men denke bijv. aan ..I am a fugitive from the chain gang", .Bordertown" en de vele andere films die in Nederland draaiden. Wat den speler van de hoofdrol, die van den na veel mis- kenning en hoon als pionier van de anti sepsis en ziektebestrijding'door vaccinatie er kenden Franschen chemist-apotheker Louis Pasteur, betreft kon men dus gerust zijn. Het was echter best mogelijk geweest, dat men met Amerikaansche gemakkelijkheid een of ander fantastisch verhaal had ge filmd of dat men er een droge levensbeschrij ving van had gemaakt. Gelukkig is dit niet geschied. We hebben hier een alleszins aan nemelijk verhaal gekregen val Pasteur's strijd tegen de gevaarlijke onwetendheid op hygië nisch en bacteriologisch gebied, die in zijn tijd onder de meest ontwikkelden heerschte en die duizenden onnoodig ten grave voerde. Het Is het verhaal geworden van een groot man, die door onvermoeide werkkracht, zich vele opofferingen getroostend, zijn leven aan de bescherming van dat van anderen wijdt en zich niet storend aan de teleurstellingen en de spot en miskenning van anderen doorzet tot het uiterste, om tenslotte zijn arbeid in dienst van de menschheid met medisch succes en dankbaarheid beloond te zien. Muni geeft ons een Pasteur te zien zooals we ons dien voorstelden. Buitengewoon knap is ook nu weer de grime. Met de vaardigheid, waarom hij beroemd is, heeft hij zich een prachtkop gegrimeerd, vooral treffend in de close-ups. Trouwens ook de overige mise- en -scène (waarop Muni veel invloed schijnt uit te oefe nen) is perfect. De film bestaat hoofdzakelijk uit drie perio des. In de eerste zien we Pasteur vechtende voor hygiene en antisepsis bij de behandeling van zieken, in het bijzonder van kraamvrou wen waarvan er in dien tijd (Pasteur leefde van 1822 tot 1895) talloozen aan koorts over leden. Zijn theorieën vinden veel bestrijding bij medici in hofkringen, waardoor Pasteur verdere onderzoekingen worden onmogelijk gemaakt. Dan zien we hem in het departe ment Arbois waar hij erin slaagt het funeste miltvuur afdoende te bestrijden. In dit ge deelte wordt de idylle tusschen de dochter (Anita Louise) en den jongen assistent dr. Jean Martel (Donald Woods) ingelascht. Het derde deel brengt ons in het laboratorium van Pasteur waar gezocht wordt naar den ver wekker van de hondsdolheid. Wanneer die ge vonden schijnt te zijn dank zij toevalligheden, die nu eenmaal een groote factor in het leven zijn. dreigt de ontdekking waardeloos te zijn, daar dr. Charbonnet (Fritz Leiber), die Pas teur al meer heeft dwars gezeten, in ruil voor zijn medische hulp aan Pasteur's dochter een vernietigende verklaring van den apotheker bacterioloog over zijn serum eischt. Tenslotte eindigt deze phase met een dubbele over winning van Pasteur, want niet alleen vindt ziin antisepsis-gedachte ingang, maar ook zijn hondsdolheid-vaccin blijkt verlossend. En zoo verschijnt dan Pasteur, die intusschen getroffen is door een attaque, gesteund door ziin helper dr. Roux (Henry O'Neill) in de medische faculteit te Parijs, waar de medische wereld hem huldigt en waar hij tot de stu denten een korte rede houdt, hun aansporend tot het volgen van het ideaal, dat zijn leven heeft beheerscht. Volgens ons leeken-oordeel is in de film de juiste middenweg tusschen strenge weten schap en populaire praat gevonden. Josephine Hutchinson speelt in deze uit stekende film, die onder leiding van William Dieterle is vervaardigd, de rol van Pasteur's vrouw. In de rollen van de historische figuren Na poleon III en Thiers treden resp. op Walter Kingsford en Herbert Corthell. In het voorprogramma draait in de erste plaats het wereldnieuws van Paramount dat tal van actueele opnamen bevat. Verder is er een eenacter van Vitaphon, De Bilt Doorspelt i Zwakken tot matigen Noordelijken tot Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk nog enkele regenbuien Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND: Hoogste 769.4 m.M. te La Coruna. Laagste 749.8 m.M. te Vardoe. Kans op lichte buitjes. In den toestand kwam weinig verandering. Een strookvormig gebied van hoogen lucht druk verbindt twee maxima van den luchtdruk bezuiden IJsland en over Noord-Spanje. De depressies in het Noorden blijven zwak en van weinig beteekenis, die in het Westen en op den Oceaan evenzoo. Over de Britsche eilanden en op het conti nent zijn de luchtdrukverschillen zeer klein en zijn dientengevolge de winden uiterst zwak. De groote warmte op IJsland is verdwenen en op het continent is de zomerhitte van het be gin van de week geleidelijk verdwenen. In Noord- en Midden-Frankrijk en in Zuid- Duitschland vielen nog onweersregens. De de pressie, die door het Noorden trok, gaf nog zwaren regen langs de Noorsche kust. Het koelere weertype is tevens minder stabiel, zoodat, al zijn geen groote sto ringen te verwachten, toch rekening ge houden moet worden met lichte buitjes. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. 767 m.M. Stand van heden Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 THERMOMETERSTAND Laagste tusschen gisteren en heden 12 uur 58 gr. F. Hoogste tusschen gisteren en heden 12 uur 66 gr. F. LAAGSTE ZOMERPRIJZEN O.a. a_f_ 2.10 ~m WITTOP KONING HARMENJANSWEG 67 a TELEF. 16100 GELDIG TOT 1 JULI. (Adv. Ingez. Med.) een soort variéténummer. Popeye krijgt het in een teekenfilm, getiteld „Ship ahoy" weer aan den stok met zijn dikken tegenstander, die ditmaal als concurrent een veerpont ex ploiteert. Tenslotte draait er een interessan te voorfilm. PERSONALIA. De heer J. H. Krietemeijer C.Jzn., slaagde te Delft voor het candidaatexamen scheeps bouwkundig ingenieur. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen voor leerares dames- en kinderconfectie mej. Jeurse, te Haarlem, leerlinge der Mode-vak school Annie Busch. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.22 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30. Middag- en avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. De middag- en avonddienst op de werk dagen, alsmede Talmoed Torah, vindt plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten worden ver richt ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. GRACE MOORE BIJ DEN AMERIKAANSCHEN GEZANT. Na afloop van het concert van Donderdag avond in het Kurhaus te Scheveningen was de Amerikaansche zangeres Grace Moore de gast van den Amerikaanschen gezant in het Lega tiegebouw. WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7,40^4 Berlijn 59,41 Parijs 9,73 3'4 Brussel 23,91 New York 1.47 9/16 Madrid 20.17^4 12.— uur. Londen 7,39 1/8 Berlijn 59,41}4 Parijs 9,73 3 8 Brussel 24,89 Zwitserland 48.03 3/4 Kopenhagen 33,03 3/4 Stockholm 38,13 3/4 Oslo 37,161/4 New York 1,47 3/8 Madrid 20,17>4 Praag 6,11 Va HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Parijs Windstilte 16 Betrokken. Londen (Croydon) indstilte 14 Betrokken na regen. Berlijn Windstilte 20 Fraai, zonnig weer. Noordwest matig 23 Mooi weer, licht bewolkt. Noordnoordoost matig 23 Mooi weer, licht bewolkt. GIFTEN VAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. De heer A. J. Da Costa, voorzitter van de jubileums-commissie, gevormd in verband met het 3 Juli a.s. te. vieren jubileum van het Zo merhuis „Landszegen" der A. M. V. J. te Doorn heeft van de Koningin en Prinses Juliana be langrijke giften ontvangen. ZANDVOORT TOONEELVEREENIGING DE SCHAKEL. Donderdagavond hield de töoneelvereeni- ging „De Schakel" haar eerste jaarvergadering in gebouw Monopole. De voorzitter, de heer W. C. Hildering heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan den secretaris, den heer Chr. Rouffaer, voor het lezen van het jaar verslag. Hierin werd herinnerd aan de be haalde successen in het afgeloopen seizoen en een woord van dank gebracht aan mevrouw Van der Storm, die in deze successen zoo'n groot aandeel had. Verder werd dank gebracht aan den vice-voorzitter, den heer G. Kiefer, voor alles wat hij voor de vereeniging deed. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten 419.59 bedroegen en de uitgaven 414.36V2, zoodat nog een batig saldo in kas bleef. Hierna werd een uitvoerige discussie gevoerd over het aanwerven van nieuwe leden, waarbij bleek, dat men zich op het standpunt plaat ste geen voordeel te willen trekken uit de moeilijke omstandigheden waarin een zuster vereniging verkeerde. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een Huish. Reglement en Statuten ter goedkeuring aan te bieden. In de ballotage-commissie werden nog be noemd de heeren: G. Kiefer, P. Keur en Z. J. Leen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Johannes, zoon van J. J Barnhoorn en M. C. Galesloot, Zandvoortsche laan 351. Lamberta dochter van P. Drommel en L. Haveman, Ten Katestraat 16. Gehuwd: J. S. Glazer en M. Cohen. P. J. de Muynck en C. Kamsma. Overleden: J. Weber oud 25 jaar. H. ter Haak oud 48 jaar. VERGADERING. Donderdagavond werd in Ons Huis een ver gadering belegd om te komen tot de oprichting van een afdeeling Zandvoort van den Ned. Bond van kleinhandelaren en venters in het visch- en haringbedrijf. De vergadering werd geleid door den heer T. Molenaar, die een korte inleiding hield en daarna het woord gaf aan den bondssecreta- ris. den heer Presser. Deze schetste uitvoerig de moeilijkheden, waaronder het visscherijbedrijf in 't algemeen en het bedrijf der kleinhandelaren in het bij zonder, gebukt ging. De laatste jaren ging.het visscherijbedrijf steeds achteruit, mede door dat het buitenland voortdurend minder af nam. 't Gevolg was, dat vele booten opgelegd moesten worden. Door een geregeld te groote aanvoer van visch werd de concurrentie steeds scherper en het bedrijf steeds minder loonend. Door de oprichting van de Nederlandsche Visscherij Centrale werd de toestand voor den groothandel veel verbeterd, doch daar de lcleinhandel in deze centrale hoegenaamd niet vertegenwoordigd was, bleef de toestand hier even onhoudbaar als hij was. Deze toestand werd zelfs nog verergerd, doordat de groot handelaren op oneerlijke wijze gingen concur- reeren met den kleinhandel door de visch rechtstreeks via zoogenaamde agenten, van den groothandel naar de consumenten te brengen. Ten slotte werd er een commissie voor den kleinhandel in het leven geroepen en organi seerden de kleinhandelaren zich. Door deze or ganisatie is een scheiding gebracht tusschen groot- en kleinhandelaren door de uitreiking van zoogenaamde erkenningskaarten aan de kleinhandelaren. Oneerlijke concurrentie van den groothandel wordt hierdoor vrijwel onmo gelijk gemaakt. In plaatsen waar geen afdee ling van deze organisatie bestaat, wordt de medewerking van het gemeentebestuur inge roepen voor de uitreiking van de erkennings kaarten. Spreker eindigde met een opwekking om toe te treden tot den bond van kleinhandelaren en venters in het visch- en haringbedrijf. Nadat alle aanwezigen als lid waren toege treden ging men over tot een huishoudelijke vergadering. Nog kunnen we melden, dat ook de bondspenningmeester, de heer Polderman aanwezig was. VERKOOPING. Woensdagmiddag werd in hotel Welgelegen door Notaris Mr. J. A. de la Hayze verkocht perceel Marisstraat 7, Kooper werd de heer T. Keur voor 2600. Daarna werd verkocht perceel Marisstraat 30. Kooper werd de heer M. J. Augustijn q.q. voor 3300. KOSTVERLOREN WANDELPARK. Zaterdagmiddag zal de officieele opening plaats hebben van het nieuwe gebouw in het Kostverloren Wandelpark, waarbij tevens aan de genoodigden de gelegenheid geboden zal worden de verschillende uitbreidingen en vernieuwingen te bezichtigen. De gedeeltelijk verlamde Pasteur geeft aanwijzingen aan zijn assistenten Roux en Martel. Zijn lievelingsgerechten bezorgden hem branderige pijn en maagzuur. Nu eet hij weer alles met smaak. Al wat hij doet, is na den maaltijd één of twee Digestif Rennie Pastilles langzaam op den tong laten smelten. Deze pastilles bevatten car- bonaten en hydroxyden, die het overtollige maag zuur reduceeren: zij bevatten verder colloïdale kao lin, dat het teveel aan maagzuur absorbeert en bo vendien pancreatine en pcpsine, die'de spijsvertering sterk beverderen. Zoo voorkomen Digestif Rennie Pastilles overmatige zuurvorming en daardoor pijn, branderigheid en opgeblazenheid, terwijl zij er tevens voor zorgen, dat het voedsel sneller en beter verteert. Digestif Rennie Pastilles zijn zeer smakelijk en ook bijzonder prettig te nemen. Geen poeder geen glas water. Iedere pastille is apart verpakt, zoodat gij ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn veikrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij. Heerengr. 209, A dam. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Kenne- mer Lyceum slaagden: H. Bruins, Fr. Jacobs, D de Leeuw, O. Smaalders en J. Werkhoven, allen leerlingen van School C en J. van Alphen en Piet Ter mes, leerlingen van School D. Voor de R.H.B.S. te Velsen slaagde Daan Egger, leerling van School B. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst o/ niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het nieuwe gebouw van den G. G. D Geachte redactie. Uwe meestal gemoedelijke overzichten lees ik gaarne. Wanneer ik de eer had, om er in genoemd te worden, dan kwam ik er meestal niet te best af; een soort goedhartige spot werd mij vaak toegewuifd om het zoo maar eens te zeggen. Daar kan ik gelukkig best .tegen en ik heb er mij nooit over beklaagd. Ook nu gaat het weer in dezelfde stem ming en evenmin als vroeger zou ik er ook maar een woord van gezegd of geschreven hebben, was het niet, dat u mij deze maal toch wel zeer onbillijk „overziet". Divagaties is al niet zeer vriendelijk: be doelt u breedsprakigheden of afdwalingen, want het woord kan beide beteekenen. Maar welke aanleiding-heb ik nu toch ge geven. tot uwe meening, dat mijn smaak eigenlijk erg gekruld en erg weelderig is een beetje barok en ook wel een beetje neo-re- naissancistisch! Terwijl ik betoogd heb, dat soberheid toe gepast kan worden, terwijl een ontwerp toch karakter en stijl bezit. Dit thans te verrijzen gebouw zou zonder eenige verhindering in elk stijltijdperk kunnen neergezet worden.... want het heeft geen stijl. En wat ik er in afkeur is volstrekt niet het gemis van de coratiejuist de Schoonheidscommissie wil het door decoratie een beetje opknap pen of oplappen! Duidelijk heb ik gevraagd een betere gevel ruimte verdeeling. een indeeling die het ge bouw tot een geheel zou maken, dat niet straffeloos uitgezet of ingekrompen zou kunnen wordenzooals het thans voorge stelde. Geachte redactie daarin zijn verschillende jonge en modernvoelende architecten het volkomen met mij eens. desgewenscht zal ik ze u noemen. Zijn dat dan ook allen zoo van die seniel afgetakelde oudheidsminnaars? 1) Ik erken de verdiensten van nieuwe schep pingen; het Gymnasium van architect Buys heb ik meer dan eens in den Raad verde digd. Als ik bezwaren had tegen sommige nieuwe bouwsels, dan was het niet. omdat ze wat nieuws gaven, maar omdat ze te eenzij dig op een zekeren stijl waren gebaseerd en omdat ze. in tegenstelling met ook zeer be kwame en geniale architecten absoluut elke gebogene lijn verbanden. Echter heb ik de verdiensten er van toch erkend en toege stemd. dat scheppingen als van wijlen arch, de Bordes een sterksprekend karakter had denstijl bezaten. Deze eigenschappen worden hier gemist Dit voorgesteld'5 bouwwerk heeft geen stijl. Dat is een van mijn voornaamste bezwaren geweest. De zaak is thans beklonken; de meerder heid van den Raad wil geen nieuw ontwerp... nu daarmee is de kous af. Wat ik mijn plicht achtte heb ik gedaan.... 't minste dat ik vraag, is billijke beoordee- llng. Hoogachtend, JOHs. VISSER 1) De uitdrukking „seniel afgetakelde oud heidsminnaars" is dezerzijds niet gebruik^ en evenavin bedoeld. R. P.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2