Fransche Senaat bespreekt de buitenlandsche politiek. Wie besturen Engeland? TEMPELIERSSTR. 32 Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom V K IT D A' G 26 JUNI 1936 HAARCE M'S DAGBEAD Ver trouwensmotie aangenomen. Vandaag een voorstel te Cenève tot versterking van den Volkenbond. Communisten steunen de Volkenbondspolitiek. Donderdagmiddag heeft mevrouw Brxmsch- vigg de zitting van den Senaat bijgewoond, waar zij plaats nam in de regeeringsbank. Dit is de eerste maal, dat een vrouwelijk minister in het Lagerhuis in het „Luxemburg paleis" zetelt. Over de discussies meldt Reuter-A.N.P.: Graaf de Blois, sprekende over de sancties tegenover Italië, betreurde, dat de Fransche legeering niet vóór de Engelsche daarvan heeft afgezien. De medewerking van Italië is voor Frankrijk onontbeerlijk. Hij verwijt de regee ring, dat zij vooral naar samenwerking met Engeland streeft, dat nochtans geen overleg heeft gepleegd met Frankrijk inzake de ophef fing der sancties. De heer Blois maakte zich verder ongerust over het verblijf van den Italiaanschen gene raal Valle te Berlijn. De president der commissie van buitenland sche zaken, Henry Bérenguer, antwoordde, dat de regeering bijzondere zorg zal geven aan de nationale verdediging en de militaire kracht van Frankrijk zal handhaven. Met een toespeling op het Fransche voorstel to'. versterking van den Volkenbond deelde Bérenguer mede, dat de regeering reeds Vrij dag te Genève in deze richting een voorstel zou doen. De eerste hervorming zal zijn den Volkenbond universeel te maken. Er is geen ondeelbare vrede zonder Duitschland, Japan, de Vereenigde Staten en Brazilië. Ten aanzien van de sancties tegenover Italië verklaarde spreker, dat er geen sprake is van plagerij jegens Italië, dat zoozeeer heeft bijgedragen tot de overwinning der Geallieerden. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche be trekkingen verklaarde Bérenguer, dat de mo gelijkheid op een regeling door de regeerings- verklaring niet wordt buitengesloten. „Wat mij betreft", aldus spreker, „ik verwacht sinds lang een dergelijke regeling, welke onmisbaar is voor den vrede in Europa". Spreker was onge rust over de leemte der regeeringsverklaring ten aanzien van Oostenrijk, de onzekerheid in zake het Middellandsche Zee-pact, terwijl hij zich voorts er over verwonderde, dat geen toe speling is gemaakt op de situatie in het Verre Oosten, waarna hij de passage der verklaring, welke de regionale verdragen behandelt, be sprak. „Moet het regeeringsvoorstel in zake de regionale verdragen beschouwd worden als een poging tot verzoening?", vroeg hij. Berenguer besloot: „De regeering handele met kracht en vastberadenheid. De links-democraat Lemery zeide zich. onge rust te maken over de kwesties, welke niet in de regeeringsverklaring zijn behandeld. Hij constateerde, dat de regeering dezelfde for mule als Laval inzake de noodzakelijkheid van vriendschap met Italië tot de hare maakt, maar aldus vraagt hij: zal deze vriendschap met Italië blijvend zijn? Hii critiseerde vervolgens het Fransch- Sovjet Russische pact. dat Frankrijk dreigt mee te sleepen in een conflict met Duitschland. Hij liet zich sceptisch uit over de ontwapening, waarvan de regeering verwachting koestert. Hij wenschte de regeering geluk met de ver klaring, dat zij de kracht van het Fransche leger niet in gevaar zal laten verkeeren. Ten slotte vraagt hij over te gaan tot de orde van den dag. De communistische senator, Marcel Cachin, zette het communistische standpunt uiteen: De communisten willen een politiek steunen, welke in staat zal stellen den oorlog te keeren. Hij zeide, dat ondanks de ernstige dwalingen van den Volkenbond deze een arbiter blijft bij mogelijke conflicten. Hij noemde de critiek op het Fransch- Sovjet. Russsisch verdrag niet gerechtvaardigd. Hij verklaarde, dat het Hitlerisme de Sovjet Unie wil vernietigen en Frankrijk tot vijand proclameert, welke vernietigd moet worden, terwijl het een apologie van den oorlog geeft. De communisten zijn bereid tot alles om de verdediging van dit land te versterken en de communistische partij keurt de vredespolitiek der regeering goed. De Senaat heeft tenslotte met 190 tegen 94 stemmen de motie Lemery in zake het sluiten der debatten over de buitenlandsche politiek verworpen. De regeering had den senaat nog ge vraagd niet zijn goedkeuring te hech ten aan deze motie zonder nochtans aan dit verzoek de kwestie van ver trouwen te verbinden. Een motie van vertrouwen werd vervolgens aangeno men met 185 tegen 58 stemmen. Minister Delbos aan het woord. In antwoord op ae interpellaties begon minister Delbos met te verklaren, niet te denken, dat de collectieve veiligheid Frank rijk van een directe poging ontslaat: Fran sche veiligheid. „Wij moeten niets verwaar- loozen", aldus Delbos, „om deze veiligheid te verkrijgen. De regeering maakt zich geen illusies over de tegenwoordige mogelijkheden van den Volkenbond. Het eenige werkelijke systeem is dat der versterking van de collec tieve veiligheid. Men kan de preventieve ac tie verbeteren door wijziging van art. 11 of de repressieve actie door wijziging van art. 16. Wij zullen een systeem ontwikkelen van regionale pacten, zooals het Sovjet Russisch pact. De regeering heeft dezelfde zorg voor den Franschen vrede en de internationale veiligheid". (Applaus) „Wij zullen ons aansluiten bij alle voor stellen tot universeele ontwapening en con trole. Zoo noodig zullen wij het initiatief ex- toe nemen. Onze zorg voor den vrede sluit niet onze zorg voor de nationale verdedi ging uit. Wij zullen onze bewapening hand- haven op het noodzakelijke peil". (Applaus). „Men verwijt ons de sancties te laat te hebben opgeheven. Het is goed. dat deze maatregel genomen is in een sfeer van na tionale eensgezindheid en niet in een van gepolemiseer". „Tusschen Frankrijk en Duitschland be staat sedert 7 Maart een ernstig geschil, dat verergerd is door de intensieve herbewape ning van het Duitsche Rijk. dat door nie mand bedreigd wordt", vervolgde Delbos. „De door Duitschland begane fout dit ge schil te hebben geprovoceerd is te erger, daar er niets onverzoenlijks is in de opvat- tingen der beide naties. Rijkskanselier Hitier heeft erkend geen tei-ritorlale eischen meer te hebben. Geen land mag oordeelen over het regime van een ander, heeft hij voorts gezegd. Dit geschil drukt op geheel Europa. Overi gens heeft Duitschland niet geantwoord op vragen, welke 't reeds meer dan twee jaren geleden zijn gesteld. Wij kunnen niet het principe aanvaarden, volgens hetwelk bij stand slechts zou elden voor zekere gebie den. Spieker herhaalde, dat niets de beice landen in den weg staat. De opvattingen kunnen tot overeenstemming worden ge bracht, met name door de eerbiediging der onafhankelijkheid van alle naties". De minister hoopte, dat het Duitsche ant woord op de vragenlijst in staat zal stellen aan het wei-k te gaan. andei-s zou opnieuw de kwestie met de Locarno-mogendheden onder oogen moeten worden gezien, op de basis der regeling van 19 Maart. Tenslotte zeide spx-eker, dat de kwesties van Midden-Europa, die van Oostenrijk in de eerste plaats, de geheele aandacht der regeexüng hebben. De regeering heeft haar voornemen aangekondigd to streven naar een middellandsche zeepact, welke taak de minister delicaat noemt. „Het program der regeei-ing", aldus besloot Delbos, „is Frankrijk en den vrede te die nen". Na Yvon Delbos kwam Alexandre Mille- rand (Republ. Unie) aan het woord, die de uiteenzettingen van den minister van bui tenlandsche zaken onvoldoende noemde. Spreker was van meening, dat de collectieve veiligheid dood is met de sancties. „Er is geen Fransch-Duitsch probleem", zeide hij, „er is een Duitsch gevaar, dat geheel Europa bedi-eigt". Leon Blum antwoordt Millerand. dat het geen nut heeft achteraf te polemiseeren. „Wij zullen niet nagaan, waarom de sanc ties mislukt zijn. wij denken aan de toe komst. Wij weigeren te gelooven, dat de collectieve veiligheid dood is en dat wij tot een nieuwe politiek moeten overgaan. In tegendeel, wij zijn van meening dat dit falen de gelegenheid moet scheppen de ki-achten van Europa te vereenigen om te herstellen wat verzwakt werd. De Fransche kracht mag niet het eenige element zijn, van de Fran sche veiligheid. Laten wij niet vergeten: we- dei-zijdsche bijstand, die groote moreele kracht, welke men thans bespot, maar waar over men 22 jaren geleden met een beetje minder verachting sprak, is een element van onze veiligheid. Op voorbeeld van Briand en Hei-riot wil len wij er getrouw aan blijven en wij willen den weg hervatten, welke tegelijkertijd leidt tot Fransche en ixiternationale veiligheid. (Luid applaus). De senaat ging vei-volgens tot stemming over van de volgende motie: ..De senaat spreekt zijn verti-ouwen uit in de regeering, dat zij het vre deswerk zal voortzetten, getrouw aan de aangegane verdragen en voor de nationale veiligheid en gaat over tot de orde van den dag", Deze motie wordt aangenomen met 185 tegen 58 stemmen. Engeland. Minister Cooper acht Fransch- Britsche vriendschap dringend noodzakelijk. Ter eei-e van den Britschen minister van Oorlog, Duff Cooper, en zijn echtgenoote, die op het oogenblik in de Fransche hoofdstad vertoeven, had de Fransch-Britsche vereeni- ging te Parijs een diner aangericht, dat ook door verschillende Fransche ministers, den Britschen gezant en tal van persooixlijkheden uit de Engelsche kolonie, bijgewoond werd. Minister Duff Cooper heeft aan het einde van den maaltijd een rede gehouden, waarin hij, wijzend op de historie en de psychologie der beide volken, er dexi nadruk op legde, dat de Britsch-Fransche vriendschap geen kwestie van gevoel noch zelfs een kwestie van keuze is, doch een dringende noodzake- Een nieuwe Vinding! welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens snel mooi bronst en bruintAMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. ingtz. Med.) lijkheid, een zaak van leven of dood voor beide landen. Eden en Blum worden het eens op de belangrijke punten. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, is per vliegtuig naar Parijs vertrokken en aldaar aangekomen. Hij had een onderhoud met Leon Blum en Yvon Delbos, waarna het volgende officieele com muniqué is gepubliceerd: Leon Blum en Yvon Delbos hebben een ont moeting gehad met Eden op de Britsche am bassade. Tijdens een onderhoud hebben zij met voldoening de overeenstemming hunner zienswijzen geconstateerd met betrekking tot de voornaamste problemen, die zich te Genève zullen voordoen. Mandsjoekwo. Japansche grenspatrouilles door Russen beschoten. Generaal Oeyeda, de Japansche ambassa deur te Hsinking, heeft aan het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken mede gedeeld, dat Sovjet-Russische grenspatrouilles op 6 dezer geschoten hebben op Japansche grenspati-ouilles in de buurt van Kaoantsjoen, aan de oostelijke grens van Mandsjoekwo. Een soortgelijk incident heeft zich op 14 dezer voorgedaan in de nabijheid van Woesekwo, aan de oostelijke grens van Mandsjoekwo, waar een Sovjet-Russische patrouille met machinegeweren geschoten heeft op een Ja pansche patrouille. Naar vernomen wordt, zal het ministerie van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo naar aanleiding van deze beide incidenten een krachtig protest indienen bij de Sovjet-Russische regeering. Italië. Moeilijkheden in de Duitsch- Italiaansche handels besprekingen. Uit Rome. 25 Juni: De handelsbesprekingen tusschen Duitsch land en Italië, welke gisteren hadden moe ten afloopen, met de onderteekening van het handelsverdrag', worden voortgezet. Het schijnt, dat moeilijkheden zijn ontstaan in de betalingskwesties. DmtseMamd. Dantziger niet in Duitschland toegelaten. Den vroegeren Senaatspresident van Dantzig, dr.Ziehm, den leider van de Duitsch-nationale oppositie in Dantzig. werd de toegang tot Duitschland ontzegd, op het oogenblik, dat hij de grens van Dantzig wilde overschrijden, meldt Reuter. Amerika. De democratische candidatuur voor het presidentschap. Na een langdurige zitting heeft de com missie voor de reglementen van de demo cratische conventie met 36 tegen 13 stemmen besloten het reglement te wijzigen, volgens hetwelk een meerderheid van 2/3 noodig is voor de benoeming van den democratischen candidaat voor het presidentschap der Ver eenigde Staten. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1.90 per maand en f5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) Over ambtenaarsinvloed en een belangwekkend driemanschap. ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING Daar staat de heks op den grond. Met boosaardigen blik kijkt zij de mannetjes aan, die van angst staan te beven. Met schelle stem schreeuwt de heks „Jullie hebt vandaag weer veel te weinig uit gevoerd. Er is lang niet genoeg goud opgegraven. Vooral jij, prins Aribout, kunt wel eens wat harder aanpakken. En denk maar niet, dat je ooit weer vrij komt. Je bent in mijn macht en je zult je verdere leven hier moeten blijven. Gaat nu allen onmiddellijk weer aan den arbeid en zorgt, dat er morgen tweemaal zooveel goud opgegraven is!" Na die toespraak klimt de heks weer op haar bezemsteel en ver dwijnt in het luchtruim. (Van onzen Londenschen correspondent). De Engeisohen vertellen elkaar herhaalde lijk, vooral in dezen tijd van schrikbarende dictatui'en in Europa, dat hun land democra tisch wordt bestuurd, want dat elke kiezer en er zijn er zoowat 30.000.000 medezeg genschap heeft in de wijze, waarop het land wordt geregeerd. De kiezers maken met hun stemmen uit wie hen zal vertegenwoordigen in het Lagerhuis. De gekozenen zijn de wet- tenmakers. En de ministers zijn wat hun be leid betreft in regeeringszaken verantwoorde lijkheid verschuldigd aan het Lagerhuis, dat hen kan afdanken zoo het van meening is, dat zij de wenschen en de inzichten van de bevolking, die het vertegenwoordigt, veron achtzamen. Dat is de theorie. De practijk ech ter, die in het verleden redelijk in overeen stemming was met die theorie, is dat thans veel minder. En bestuursontwikkeling van de laatste jaren dreigt de meeste democratische stellingen tot looze leuzen terug te brengen. Niemand minder dan Lord Hewart, die als Lord Chief Justice de hoogste permanente réchterlijke betrekking in zijn land bekleedt, heeft- indertijd gewaarschuwd tegen de drei gende dictatuur van de bureaucratie in een diep vorschend boek, dat zeer de aandacht heeft getrokken. Lord Hewart kan het weten. De rechterlijke macht ontwaart het eerst en het sterkst den invloed van ambtenaarsbe- stuur in gedingen, waarbij geen wetten ver loop en uitspraak kunnen aangeven, omdat de wetten er niet zijn. In deze dagen is het parlement, dat toch al veel meer werk heeft dan het kan verzetten, geneigd korte wetten aan te nemen, waarin alleen het beginsel wordt vastgelegd. Het kan zich niet inlaten met bijzonderheden. Het kan geen voorschrif ten bepalen, die precies aangeven, hoe het beginsel van de wet moet worden uitgevoerd. Dat wordt overgelaten aan het departement van bestuur dat de wet noodig heeft, geoor deeld. De wetsartikelen worden opgesteld dooi de ambtenaren, die er uitvoering aan moeten geven. En de gelegenheid tot onderzoek en critiek (die vx-oeger bestond toen het parle ment elke clausule van eer wetsontwei-p on der de loupe kon nemen en kon veranderen) bestaat thans niet meer. Niet zelden wordt aan den maatregel een bepaling toegevoegd, die bij geschil over zijn uitvoering een beroep op den Minister in de plaats stelt van een be handeling voor de rechtbank. Treffende voor beelden van moderne wetgeving, die rechters uitschakelt zijn de Melk-, de Spek- en andere Raden van den minister van Landbouw Elliot. Het ministerie van Landbouw kan een melk boer of een spekboer, die niet in den pas wil blijven met zijn ambtenaren koppigheid, die niet zelden alleszins gerechtvaardigd lijkt ongenadig straffen. En de boer behoeft niet naar den rechter te gaan wax deze is mach teloos. Afgescheiden vaxx deze moderne tendexxzen in het staatsbestuur, die democratische be ginselen met voeten treden, zijn er andere factoren die reeds vroeger de macht van de ambtenarij in het bedrijf vaxx den staat heb- ben verhoogd. Dit bedrijf is meer exi meer in- jewikkeld geworden en vereischt in al zijn takken deskundigheid .van hoogexx 'graad. Geen politiek hoofd vaxx een bestuursdeparte- mexxt kan hopen in enkele maanden de ge specialiseerde kennis machtig te worden die het deel is van hoofdambtenaren die grondige studie van theorie paren aan langjarige er varing van praktijk. Indien zij het bijltje ex- bij zouden neerleggen zou het landsbestuur in het honderd loopen. Zij beseffen het en zij beseffen ook hun verantwoordelijkheid. De invloed van zulke manxien moet diexx- tengevolge groot, zoo niet beslissend zijn, Geen Minister in deze tijden kan onafhankelijk van zijn ambtenaren zijn iixzichterx mededee- lexx of een gedragslijn voorstellen aan het La gerhuis of aan de bevolking (per radio b.v.). Voordat hij meeningen weergeeft raadpleegt hij zijn permanente adviseurs. En wanneer de meeningen zijn weergegeven dan zijn het die van zulke adviseurs. Men kan zonder gevaar het mis te hebben verklaren, dat het land in de-ze dagen wordt geregeerd door de ambte naren wier inzichten via ministerieele lippen aan het Parlemexxt worden medegedeeld. Het is mogelijk geworden door de onderdrukking van de activiteit van het initiatief van het Parlementslid. Men kan in Engeland thans geen volksvertegexiwoordiger meer worden ten_ zij men bij voorbaat dus blindelings voor zijn partij stemt. Het partijbestuur maakt het een voox-waarde yoor een candidatuur. Er mag geen onafhankelijkheid, er mag geen initiatief zijn. Een gekozen candidaat heeft de glorie van zijn nieuwbakken parlementaire positie gekocht met zijn stem die hij moet geven aan alle wetgeving (en hij kan zelfs bij benadering niet beseffen wat voor wetgeving het zal zijn) die de regeering vaxx zijn partij wenscht in te voeren. Het woord „bureaucratie" heeft nergens een aangenamexx klank. Het doet denken aan las tige bemoeieixis met en remming van deix par- ticulierexx ondernemingszin, aan smorende voorschiiftexx waarin gezonde menschelijke activiteit dreigt te worden vernietigd, aan dic tatoriaal optreden waartegen men met even veel vrucht sti-ijdt als tegen de spreekwoorde lijke bierkade. Deze gedachte verbintenissen zijxx echter wat ut den tijd geraakt sedert men nolens volens bureaucratie als noodzakelijk en oixafwendbaar heeft leereix vei'di-agexx. In Engelaixd waar de bureaucx-aat den rechter gaat vervangexx eix den wetgever teveixs, waar democratisch bestuur geleidelijk en zoxxder dat de gedaanteverwis seling sterk opvalt bureaucratisch bestuur wordt, wordt alleexx ixog de hoop gekoesterd dat de bureaucraat zijn macht exx invloed als in het verleden heilzaam zal blijven aanwen den exx niet zal ontaarden in dexx onpersoon lijken dictator die tyrannie kan uitoefeneix ixx haar hevigsten vorm. Het heilzaam effect (ve len zullen geneigd zijn het zoo te noemen) vaxx de pernxaixente adviseui-s vaxx ministers vaxx verscheiden politieke kleur komt treffend tot uiting ixx de vereffexxixxg vaxx de wetgeving der laatste tien of vijftien jaren. In dat tijdvak heeft men Conservatieve eix Labour-regeerin- jexx gehad. Maar men kan aan de velschillen de wetsmaatregelen van die periode niet zien welke wetgeving is ingevoerd door de recht- sche regeering en welke door de linksche. Het. nuchtere verstand der ambtenaren heeft uitersten aan beide kanten „ontraden". Ambtenarij is onpersoonlijk. Maar men kent in Engeland eenige personen, wier invloed op de staatszaken zoo groot wordt geacht, dat men hen wil beschouwen als de feitelijke re geerders. Een van hen is Sir Robert Vansit- tart, het permanente hoofd van Buitenland sche Zaken. Hij is 55 jaar oud en hij heeft oni-egelmatige gelaatstrekken en doordrin gende oogen in een omlijsting van sproeten. Zijn naam doet veronderstellen dat zijn verre 1 voorouders Nederlanders wax-en. Hij heeft met de Nederlanders zijn liefde voor Fransche cul tuur gemeen. Wanneer hij niet bezig .wordt gehouden met het uitwerken van lastige in ternationale puzzles schrijft hij gedichten en tooneelstukken in de Fransche taal. Minister Eden heeft pas bekexxd, dat hij het Kabinet had aangeraden eexx einde te maken aan de sanctie-politiek tegen Italië. Voordat hij dat deed had Sir Robert Vansittart hem doen we ten dat er niets anders op zat. Een andere ixoo- ge ambtenaar, die zijn betrekking heeft voor het levexx, is Six- Maurice Hankey, de secreta ris van het Kabinet, de secretaris ook van de Commissie voor de Rijksverdediging. Gedu rende de 20 jaren waarin hij dit ambt heeft vervuld heeft hij vele miixisteries zien komen en gaan. Hij heeft al die jaren alle vergade ringen of bijixa alle vergaderingen vaxx het Kabinet bijgewooxxd. Hij maakt de xxotulen in cijfersclxrift eix vex-xxietigt met eigexx haxxd alle bekrab belde papieren èxx inktafdrukken op vloeipapier die gewoonlijk als sporeix vaxx de gehouden zittiixg op de lange tafel van Downixxg Street zijn blijven liggen. Hij waakt tegen „ongemachtigde onthullingen" die uit zulke sporen zoudeix kuixnexx voortkomen. Ka- biixet-ministers weten vaak den anderen dag niet precies wat de soms verwarrende bespre kingen hebben opgeleverd. Sir Maurice Haix- key licht hen in en de juistheid van de inlich ting wordt niet in twijfel getrokken. Als jonge man was deze ambtenaar in vlootdiexxst. Een vaag symptooix van dat verleden is waar te nemen in de wijze, waarop hij zijn dophoed di-aagt, als admiraal Beatty en vele andere vlootcommaixdantcn, eexx ietsje scheef zoo als te doexx gebruikelijk was met de uniform pet. Sir Maurice ïlaxxkey is een kleine schrale man met wat mexx zou willeix noenxeix een alle- daagsch gezicht, waarop hij een kleine grijze snor draagt. Artistiek talent is latent in hem gebleven maar het is ontwaakt in zijn dx-ie jongens die het ver hebben gebracht in de mu_ ziek en in de scihlderkunst; Lee Hankey is eexx kunstschilder vaix gevestigden naam in zijn land. De keuze van den man die een ambtelijk driemanschap moet voltooien is niet moeilijk.. Sir Warren Fisher, „directeur-generaal" (zoo- als wij zouden zeggen) van Financiën, heeft den onofficieelen titel gekregexx van „Head of the Civil Service". De positie bestaat niet; maar dat Sir Warren hem ontvaixgen heeft getuigt vaix zijxx verheveixheid. Hij maakt elk jaar de begrooting voor den Kanselier van de Schatkist en vertelt dezen ook wat hij moet betrekken in zijn begrootingsrede. Men zegt dat hij van zijn salaris moet leven. Dat is xxiet zoo moeilijk want het bedraagt 3500. Sir Warren Fisher is ixx gestalte de tegenstelling vaxx Sir Maurice Haixkey want hij is ongeveer vaxx de zelfde lengte als Jhr. de Jonge, onzen oud-gouverneur-generaal. Hij woont in een voor zijxx positie eenvoxidige Londensche buurt in een bescheidexx flat. Hoewel het laatste woord over de wijze, waarop eexx 1.000.000.000 per jaar voor het land moet worden uitgege- vexx bij den Kanselier van de Schatkist is, kan mexx zeggexx dat het eerste woord, dat door Sir Warren is gesprokexx, gelijkluidexxd is aan het laatste. De drie genoemde bestuurders (en laten wij oxxs tot hen bepalen) zouden ongetwijfeld vijf of tien maal zooveel kuixnexx verdienen ixxdien zij zich beschikbaar zouden stellen voor groot particulier bedrijf. Maar zij zijn klaarblijkelijk tevreden met wat zij hebben exx vinden vol doening iix het besef dat zij het land leiden in de richting, die hun de beste schijnt. „The love of the thing" is hun meer waard daxx het loon. A. K. VAN R. DADI®, _JJJ PROGRAMMA ZATERDAG 27 Juni 1936. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15, 10.1 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd. half uur. 12.15 Graixx.pl. en KRO-Melodisten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinder uur. 4.00 KRO-Orkest en Gram.pl. (Om 5.30 Esperaixito-cursus)6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Granx.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over werkloosheidsbestrijding. 7.35 Reportage. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingen. 8.05 Voordracht. 8.30 Revue-programma m.nx.v. solisten en de KRO-Boys. (Om 9.45 Sport- praatje). 10.30 Berichten A. N. P. 10.3512.00 Granx.pl. HILVERSUM II, 301. M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgel, voordracht en gram.pl. 12.00 1.45 Granx.pl. 2.00 Viool en piano. 2.30 Boek bespreking. 2.50 „Los Ronxaixticos" exx zaïxg (Gr.pl.). 3.30 Cello eix piano. 4.00 Gram.pl. 4.30 Cymbaal en piano. 4.40 Causerie over moderixe huurwoningen. 5.00 Gram.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gram.pl. 6.30 „Vox Jubilans". 6.40 Causerie over het Zomerfeest. 6.50 Ver volg kooi-concert. 7.00 Maxxdolineconcert. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.05 Nieuwsber. A. N. P. 8.10 Jubileum-uitzeixdixxg m.m.v. VARA-orkest en solisten. 9.35 Sportreportage. 10.00 Nieuwsber. A. N. P. 10.05 V. h. „Artis-Festival" 11.30— 12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 11.50 Cricket-reportage. 12.00 Het BBC-Northenx-Oi-kest. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand-Orkest. 2.20 Sportrepor- tage's. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Het Dulay-kwintet. 8.05 Schotsche dansmuziek. 8.35 Voordracht. 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest. 11.20 Granx.pl. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert, 2.50 Gram.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.50 Gram.pl. 8.20 Zang en duoconcert. 9.05 Opera-uitzen ding. M.m.v. solisten, koor en orkest. 11.05 12.35 Daixsmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Solistencoixcerfc. 2.35 Gevar. concert. :.20 Gram.pl. 5.50 Man- nenkoorconcert. 6.35 Kwintetconcert. 7.20 Literairxxxuzikaal programma. 8.30 Volkszen- der-programnxa. 10.50—12.20 Gevar. pro gramma. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Granx.pl. 1.30 Omroeporkest. 2.20 Gram.pl. 4.35 Klein-orkest. 5.20 Gram.pl. 6.20 Omroeporkest. 7.20 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Operette-uitzendixxg. I. d. pauze en van 11.30 12.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gevar. programma. 10.20 Berichten. .10.50 Viola en piaxxo. 11.05 Weerbericht. 11.2Q —1.15 Daixscausiek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6