Op H.B, VERTELLING AKKERTJES# D I y S n A G 30 JTJNI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 VOOR DEN- -POLITIERECHTER- De vogelaar met zoet gefluit. De jongeling stond in IJmuiden Oost aan den kant van den weg als de vogelaai' op het veld: hij spitste de lippen en zond fluittonen uit. maar hij verschilde in zooverre met den vogelaar, dat zijn gefluit niet diende om vo gels te lokken, maar voorbijfietsende meisjes. Helaas waren de dames in IJmuiden Oost van den vogelaar niet gediend, ja zij werden door zijn fluittonen zelfs onaangenaam getroffen, hetgeen een surveilleerend agent opmerkte. Nu staat er in de politieverordening van Vel- sen geen artikel, dat luidt: „Het is verboden fietsende dames door fluittonen uit haar koers te lokken" of iets dergelijks; ook missen wij een artikel „grober Unfug", waar in Duitsch- land zoowat alles onder te brengen is en daarom kon de agent niet voor aanfluiting verbaliseeren. Toch wilde hij iets daartegen doen, want hij vond het ongepast wat de jongeling deed en de agent had gelijk. Hij verbood derhalve de aanfluiting, waar op de jongeling, die, zooals reeds bleek, niet een teveel aan beschaving had, dit nog duide lijker toonde door den agent aan te blaffen en toen gelastte deze hem zich te verwijderen. Dit deed de jongeling ook niet en daarop pak te de agent hem beet, waarop weer verzet van den fluitist volgde en nu moest deze voor die weerspannigheid terecht staan. Nu weet men, dat er alleen wederspannig- heid is, als de agent in de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening is geweest en de agent had in zijn proces verbaal gezegd, dat hij den jongen wilde overbrengen omdat deze „hin derlijk rumoer" verwekt had; immers er is een artikel in de politieverordening, dat het maken van „hinderlijk rumoer" verbiedt. De agent kwalificeerde dus het lokkend gefluit als „hinderlijk rumoer". De officier van justitie was van meening, dat het schel en onnoodig gefluit wel onder rumoer was te rangschikken en eischte f 20 boete voor de wederspannigheid. Mr. Pit, de politierechter, was het echter niet met den of ficier eens. Rumoer is iets anders, zei de poli tierechter, dat wijst op iets sterkers; iets rustverstorends en omdat de politierechter in de aanfluiting geen rumoer zag, was hij van oordeel, dat de agent er niet op grond van dat artikel voor had mogen aanhouden. De agent was dus niet in de rechtmatige uitoefe ning van zijn bediening geweest en het verzet was alzoo niet strafbaar, zoodat de jongeman werd ontslagen van rechtsvervolging. Joyrijders. Joyrijders noemde de officier de parasieten die er met eens anders auto of motorfiets van door gaan om, zooals zij beweren, er een toer tje mee te gaan maken. Niet alleen, dat ze over eens anders goed beschikken als ware het hun eigendom, maar zij vormen een niet te onderschatten gevaar voor het verkeer. We zien het meermalen, hoe de joyrijders in hun onbedrevenheid en brooddronkenheid onge lukken veroorzaken en de door hen eigen machtig gebruikte voertuigen blijven dikwijls beschadigd hier of daar aan den kant van den weg staan. Er moet dus, zei de officier, tegen de joyrijders streng worden opgetreden en bij gebreke van een speciaal artikel (dat, mee- nen we, in de maak is) behelpt men zich met „diefstal van benzine", wat burgerrecht heeft verkregen. Nu waren er weer twee IJmuider Jongens, die een motorfiets van een kennis voor een café hadden zien staan en er na eenige vruch- telooze pogingen om het ding op gang te krij gen. tenslotte in geslaagd waren er mee weg te rijden, maar al te best ging het niet; de mo tor botste tegen een hek en een der twee jongens bezeerde zich vrij ernstig aan een pols, terwijl de motor schade opliep. Dat werd natuurlijk een politiezaak en ze trachtten zoo veel mogelijk goed te maken, maar ze kwamen toch voor den politierechter en de officier was over een der twee al heel slecht te spreken; die had altijd van die buitengewoontjes in den laatsten tijd, wat er op wees, dat hij te veel vrijen tijd had, waarvoor hij geen be hoorlijke plaatsing wist. De officier vond het dan ook maar het beste wat van dien vrijen tijd in beslag te nemen en wou hem 2 maan den in de cel zetten: de kameraad, die wat beter was. zou 6 weken krijgen. Mr. Briët, die als verdediger van den eersten jongen optrad, vond de rijpartijen ook zeer afkeurenswaardig, maar was van meening, dat de jongen toch niet zoo slecht was, als hij er uit zag. De verdediger vond een straf, gelijk aan het voorarrest genoeg: de jongens had den al voldoende plezier van hun motortocht gehad. De politierechter hield het gulden midden en gaf den eerste 6 weken, den tweede een maand; het voorarrest, dat zoowat een maand geduurd heeft, gaat er af, wat de jongen van de 6 weken bewoog bij het verlaten van de zaal tegen belangstellende familieleden achter de balie twee vingers omhoog te steken, wat dus beteekende: Over twee weken ben ik thuis. COLLEGE VAN REGENTEN OVER DE GEVANGENISSEN. Bij'K. B. is aan J. van Konijnenburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Haarlem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. ONDERWIJZERES VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Heden slaagde te Den Haag voor de akte onderwijzeres Voorbereidend Onderwijs leid ster kleuterschool) mevrouw A. Wiers Blitz, leerlinge van den cursus ter opleiding van ..Fröbelonderwijzeressen" Kleverlaan 79 Bloe- mendaal. FEESTAVOND „DE VRIJE HENGEL". Het vischcollege ,.De Vrije Hengel" vierde Zaterdagavond in het gebouw „De Harmonie" aan de Kleine Houtstraat, zijn 30-jarig be staan. Het feest werd geopend door den heer IJ. Doves, als voorzitter der feestcommissie. Hierop kreeg de heer G. Maarten, voorzitter van „De Vrije Hengel", het woord, die dank bracht'aan de schenkers van de prijzen voor den grooten vischwedstrijd, gehouden Zondag 21 Juni. De feestcommissie had zich de medewerking verzekerd van de Jazzband „The Org. Mari- nuccis", onder leiding van den heer Bloem zaad; de heer G. Boesert trad als humorist op. Na het officieele gedeelte wist de Jazz-band er al dadelijk een vroolijke stemming in te brengen, evenals de humorist. In de pauze werden de prijzen door den heer Jansen aan de winnaars uitgereikt. De voorzitter van het vischcollege „De Mor genstond", de eerste prijswinner, feliciteerde de jubileerende vereeniging namens de vrij staande hengelaars-vereenigingen en overhan digde haar namens deze vereenigingen een grooten zilveren beker met inscriptie, waar voor de voorzitter van „De Vrije Hengel", zijn dank uitsprak. Hierna werd het feest voortgezet UITSPRAAK VAN DEN HOOGEN RAAD. Iedere vergadering met muziek is geen openbare vermakelijkheid. C. J. van der M„ te Haarlem, heeft zich te verantwoorden gehad ter zake overtreding van art. 78 der algemeene politie-verordening van Haarlem, namelijk het op den openbaren weg verkoopen van plaatsbewijzen voor een openbare vermakelijkheid, in casu. een ver gadering van communisten, waarin muziek zou worden gemaakt en de heer L. de Visser als spreker zou optreden. De Haarlemsche kantonrechter oordeelde, dat een bijeenkomst waar muziek wordt ge maakt en het woord wordt gevoerd door een spreker, hetwelk het belangrijkste van den avond uitmaakt, geen publieke vermakelijk heid is en sprak den verdachte vrij. De ambtenaar van het O. M„ hierin ziende een bedekt ontslag van rechtsvervolging, kwam tegen de uitspraak in cassatie. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Van Lier, oordeelde in zijn conclusie, dat het vonnis van den kantonrechter juist was. Een dergelijke vergadering heeft niet de strek king, te dienen tot vermaak en ook volgens het spraakgebruik valt een dergelijke term niet onder het begrip: „openbare vermake lijkheid". Hij concludeerde tot niet-ontvankelijkver- klaring. De Hooge Raad heeft thans, overeenkomstig deze conclusie, het beroep tegen de uitspraak van den kantonrechter niet ontvankelijk ver klaard. AANBESTEDING DEFENSIE. In de infanteriekazerne aan den Kouden- horn is aanbesteed: 1. Het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Laagste inschrijver J. v. d. Walle Sr.. voor f 3747. 2. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Laagste: J. v. d. Walle Sr., voor f 3569. 3. Het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken te Den Helder. Laagste: J. v. d. Walle Sr., voor f 11,240. 4. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Haarlem, te Katwijk aan Zee en te Leidschendam. Laagste: A. J. de Beus, Uithoorn, voor f 7892. IJMUIDER STAKING. Door de Tooneelvereeniging „Kunst Ver heft", is een bedrag uitgetrokken groot f 3 voor de uitgesloten IJmuider visschers— zoo deelt het Solidairiteitscomité te Haarlem mede. 12¥> JAAR PENNINGMEESTER. 7 Juli zal de penningmeester van den Haarlemschen Bestuurders Bond, de heer G. Flameling, 12 V2 jaar lang deze functie be- kleeden. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Nutskweekschool, Haarlem Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: J. J. M. Nijland Visser, J. Zijlstra, G. M. Woud, C. A. Mets, A. W. Witteveen en F. M. van der Duim. Ilip Je krijgt mijn dochter niet. Langzaam stopte de oude boer zijn pijp, terwijl hij daarbij den jongen man die te genover hem zat, kwaad aankeek. „Neen. Pierre Roulet", zeide hij plotseling. ..je krijgt noch de dochter noch het geld van Ulysse Sandoz". „Houdt uw geld", protesteerde de andere ruw. „ik wil alleen Andrée". „Loop heen, daar meen je niets van", plaagde de oude man, „Andrée is niet op gevoed om onder het dak van een gekken jager te leven, zooals jij er een bent. een man die door de bosschen loopt in plaats van eerlijk zijn brood te verdienen. Hier", voegde hij er aan toe terwijl hij hem een groot glas jenever inschonk, „drink dezen borrel van vader Sandoz. maar probeer niet, zijn dochter te trouwen". Met een bruusk gebaar duwde de jonge man het glas van zich af en bromde: „Dank u, nog kan ik zelf mijn consumptie betalen en mijn vrouw onderhouden". „Kalmte, jonge haan", lachte Ulysse San doz. „het zal zeker mijn Andrée niet zijn, die jouw geld zal kosten. Hè, Marie, „riep hij de dienstbode van het „Café des Amis" toe, breng ons nog twee glaasjes". Met somberen blik rookte Pierre Roulet zwijgend zijn pijp. Hij hield heel veel van Andrée Sandoz. Hij was dol op zijn kleine jachthond Bella. Eens was hij bijna ver dronken toen hij den hond uit het water haalde. Welnu, als Andrée hem had ge vraagd. afstand te doen van den hond. dan zou hij Bella eigenhandig hebben gedood. Waarachtig dat zou hij voor Andrée gedaan hebben, als zij het wilde. Zij hield ook veel van hem. zij had het hem gezegd. Ja, hij hield boven alles van Andrée Sandoz en hij zou met haar trouwen of En hij sloeg met de vuist op de tafel zoo dat de glazen rinkelden. Plotseling zeide de oude boer: „Ik geloof dat het al laat is. Hij greep naar het hor loge in zijn zak, dan naar zijn beurs en riep: „Marie, wat is er te betalen?" Hij had moeite op te staan, wierp zijn stoel om. stootte tegen de tafel, viel op den grond. Moeizaam stond hij weer op, ging naar buiten en vloekte over „dat gladijs!" Pierre Roulet betaalde de consumpties; bij de deur haalde hij den ouden boer in. Een koude wind blies over het dal; zand en sneeuw vlogen op en vormden witte wolken. Vader Sandoz volgde den straatweg. Maai de koude lucht 11a de warmte in den kroeg verwarde de gedachten van den dronkaard, wiens beenen als lood schenen. Hij begon zigzag over den weg te slingeren als een boot waarvan het stuur defect is. Bij een gevaar lijke bocht zou hij bijna in den afgrond zijn gestort, als niet een stevige hand hem had gegrepen. „Pierre Roulet". protesteerde de oude boer verontwaardigd. „Pierre Roulet, ga...n....aar huismaak dat.... je.... weg komt. Ik wil jeniet langervóór mijn oogen zien". En met een laatste krachtinspanning stootte hij den jonge man van zich af. Met een doosje "AKKERTJES" bi; U loopt Ge geen kans Uw reis te be derven door: hoofdpijn, kiespijn, spier- of zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, „wagenziekte", 'n kou, enz. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 cU a (Adv. Ingez. Med.) ZOMERFEEST HAARL. ZEILVEREENIGING Het was wel onder ideale weersomstandig heden, dat de H.Z.V. haar Zomerfeest hield Hoewel op andere dagen door de zeilers een fikschen wind geprefereerd wordt, kon het weer met slechts af en toe een licht briesje niet beter gewenscht worden om de afwerking van het programma vlot te doen verloopen Er heerschte aan de haven een gezellige drukte en een opgewekte stemming; een onver wacht groot aantal deelneemsters en deel nemers had zich voor de verschillende num mers opgegeven, die met veel liefhebberij streden om een prijs. Vooral bij het dames-roeien, waarbij één der booten halstarrige neigingen toonde om steeds een verkeerde richting uit te gaan, waren de lachsalvo's niet van de lucht. Bij het touwtrekken gaven de ploegen elkaar slechts weinig toe. Het hoogtepunt vormde het sprietloopen, waarbij de meesten demon streerden, hoe men het niet moest doen. Slechts aan enkelen gelukte het „droog" de overzijde te bereiken. Het was een uitstekend geslaagde dag. Na een opwekking van den voorzitter om zich als donateur of donatrice der vereeni ging op te geven, werd tot de prijsuitreiking overgegaan. HET ORANJE-KRUIS. De Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", zal zijn 27e jaarvergadering houden te Amsterdam op Zaterdag 4 Juli in Hotel de 1' Europe. Door de periodieke aftreding van de heeren Dr. H. M. Hij mans en W. C. Baron Röell van Hazerswoude (niet herkiesbaar) moeten twee nieuwe bestuursleden gekozen worden. Het bestuur maakte dubbeltallen op, n.l. voor de vacature Dr. Hijmans: 1. A. J. Meijerink. vice- voorzitter van den Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen; 2. J. D. Timmermans bestuurslid N.B.R.D. In de vacature W. C. Baron Röell: 1. Dr. J. E. Feisser, directeur van den G. G. G. dienst te Rotterdam; 2. Dr. J. F. A. Rijken, leider geneesk. verzorging G.G.G. dienst te Rotterdam. Na afloop dei- vergadering geeft de Amsterdamsche Brand weer een demonstratie. Door den Ned. Bond zijn tot afgevaardigden benoemd de heeren A. A. Bierlee, voorzitter en A. J. Meijerink. vice-voorzitter. Daarna volgde hij het pad dat langs moe rassen naar zijn boerderij voerde. „Vader Sandoz". smeekte de jonge man, „neemt u tenminste den grooten weg", „Ezeldenk je misschiendat ik dronken ben?" bromde de andere en mop perend ging hij verder. Een oogenblik bleef Pierre Roulet staan en keek den ouden boer na. Dan trok hij de schouders en zeide: „Het is niet de eerste keer en het zal ook niet de laatste zijn". Hij keerde zich om en sloeg den weg in naar zijn hofstede, boven op den „Crêt des Planes". Daar aangekomen opende hij de deur. Iets wits kwam op hem toe. sprong tegen zijn borst, luid blaffend, terwijl een rose tong pogingen deed hem het gezicht te likken. „Stil Bella", zeide de jonge man en streel de den hond teeder. Het dier werd kalm. begon aan de kleeren van zijn baas te snuffelen, aarzelde een oogenblik, begon dan opnieuw, liep de deur uit tot aan den rand van den weg. ging zit ten. speurde even in de lucht en begon dan te huilen, steeds luider; het werd beang stigend. ..Kom nu. Bella, wie maakt er nu zoo'n lawaai midden in den ncht! Wat zullen de menschen van je denken. Ga even je wande lingetje maken en kom dan terug". Hij had de gewoonte met zijn hond te spreken als met iemand, die hem werkelijk verstond. En inderdaad, de hond zweeg, keek zijn baas geruimen tiid aan. draafde toen weg. De jonge man ging naar de stal len om het stroo der beesten op te schud den. Toen hij naar de huisdeur ging. was Bella nog niet terug gekomen. Hij floot om hem te roepen, wachtte een oogenblik. schudde het hoofd en ging binnen bij de groote haard zitten. Pierre Roulet stak een pijp op en dacht aan Andrée. Zonder haar zou hij zich altijd eenzaam voelen en moedeloos. Men heeft geen zin om te werken als men, na een dag van zwaar werk in de bosschen of in de ber gen, thuis komt en door een oude, moppe rende huishoudster wordt ontvangen. Als men niemand heeft om te beminnen, nie mand voor wie men zorgen moet, dan begint men in de bosschen rond te zwerven, alleen met zijn hond. Maar voor haar, voor An drée die hij boven alles beminde, voelde hij een kracht zoo sterk dat hij den nek van een jongen stier had kunnen omdraaien. Voor haar zou hij kunnenMaar haar vader wilde niet. En vader Sandoz, listig en eer zuchtig, had de hardnekkigheid van een das Bij de gedachte dat deze man hem iets in den weg zou leggen bij het bereiken van het hoogste geluk, werd hij woedend. Hij bleef geruimen tijd zitten, met sombe ren blik, verbitterde trekken; toen ging zijn pijp uit. Hij stond op, rekte zich uit, ging naar de deur. De hond was nog niet teruggekeerd. Hij riep hem herhaaldelijk. Alleen de wind antwoordde en blies droevig door de toppen der dennen die hij wrong als lange, donkere haren. Pierre Roulet ging tot aan den rand van den weg. riep nog eens en bleef toen luisteren. In de verte, in de moerassen, ant woordde iets; het was de stem van een hond die huilde, het was een lang huilen dat in een klacht eindigde, een klacht die je deed huiveren. Een oogenblik aarzelde de man; dan be greep hij en zonder zich te bedenken liep, rende hij den weg af naar het dal. Hij vond hen beiden, in een diepte, hon derd meter van den weg af. -De hond lag boven op den man, likte zijn gezicht en be werkte zij borst met zijn nagels. Vader San doz was ingeslapen; het ,was een diepe Diploma-zwemmen door blinden. Maandagavond hadden vele belangstellen den zich vereenigd in het Sportfondsenbad om getuige te zijn van het diploma-zwem men door vijf blinden. Mevrouw C. E. Schmidt-Müssler opende den avond met een woord van welkom. Zij dankte de leden der Haarlemsche Reddings brigade, die bij de opleiding der blinden zoo belangeloos hun medewerking hadden ver leend, voor hun toewijding en bood aan de dames een zilveren Sportfondsenlepel, aan de heeren een zilveren sigarenaansteker aan. Daarna begon het afzwemmen; eerst de vijf blinden, die gekleed van de plank sprongen en daarna in schoolslag het bassin over zwommen, luid klonk het applaus op, als een deelnemer zijn baan goed afzwom. Hierop volgden dames heeren, meisjes en jongens, te zamen 56 in getal. Na het gekleed zwemmen volgde ongekleed rugzwemmen. Velen, vooral ook de kleintjes, sprongen dapper van de hooge springplank. Toen allen hun proef hadden afgelegd, richtte de voorzitter der Haarlemsche Blin- dencommissie zich tot de bedrijfsleidster, tot het personeel der inrichting en tot de leden der Haarlemsche Reddingsbrigade. Hij dank te allen voor hun toewijding en bood mevr. Schmidt een prachtige tuil bloemen aan. De burgemeester wenschte de blinden ge luk met het behalen van het zwemdiploma en reikte deze uit, tot elk een vriendelijk woord richtende. Mevrouw Triebeis-Koens, de 70-jarige zwempropagandiste. wekte de aanwezige zienden, die nog niet kunnen zwemmen, op ook de heerlijke zwemkunst te gaan be oefenen. De leeftijd van hen, die diploma zwommen, wisselde af van 5 jaar (tweelingbroertjes) •tot bijna 60 jaar. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor deel 1 van het notarieel examen de heer H. C. R. M. van Cranenburgh te Haarlem. Voor akte a. voorbereidend onderwijs (kleu teronderwijs) is geslaagd E. S. Wiers-Blits te Haarlem WETHOUDER VAN LIEMT AFWEZIG. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Bedrijven en Armenzorg, is van heden af tot nader bericht afwezig. OPENBARE LESSEN HUISHOUDSCHOOL. In de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school, Voorhelmstraat worden a.s. Woens dag en Donderdagmiddag van 24 uur open bare lessen gegeven, die door iedere belang stellende gratis bijgewoond kunnen worden. Naar aanleiding hiervan schrijft men ons: Er is een kleine circulaire verschenen, geti teld: „Onze meisjes en haar toekomst", waar uit wij overnemen de vraag: „Wat moeten onze meisjes worden". In vele gevallen is gebleken, dat men het specifiek vrouwelijke nijverheidsonderwijs voor meisjes voorbijgaat, doordat men het te weinig kent. Vooral ouders, wier dochters nog geen be slissing genomen hebben, wat zij verder moe ten leeren, raden wij ten zeerste aan deze lessen bij te wonen. llllillllllllllllllllF!!lllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllll slaap, een slaap, die, als het vriest, den dood veroorzaakt. Met groote krachtinspanning lukte het den jager het lange, magere lichaam van den boer op zijn schouder te tillen. Met veel moeite kwam Pierre Roulet terug op den weg. Zijn vracht begon zich te bewegen. Een heesche stem die geleidelijk aan helder werd begon te klagen en daarna te vloeken: „Laat mij loswil je mij wel loslaten!" Op den weg probeerde de jonge man te vergeefs den boer op zijn voeten te zetten; telkens viel deze om. Toen ham Pierre hem weer op zijn schouder en haastte zich naar de woning van Sandoz. Deze vloekte op nieuw: Laat mij los.... schurk.... moorde naar Zonder een woord te antwoorden haastte de andere zich verder, „Bruut..,,, laat mij losschaam je laat mij los, beul!" Plotseling voelde Pierre dat de oude man hem flink beet. .Vader Sandoz". zeide hij kalm, „als 11 niet fatsoenlijk blijft, dan werp ik u een voudig in de rivier. De andere gaf zich ge wonnen en zweeg. Maar toen zij voor de hofstede waren aangekomen en Pierre hem neergezet had begon hij te schreeuwen als een varken dat gekeeld wordt: ,Emma! AndréeHulp.,., hulp moordmoord!" Door het raam zag men het licht aanste ken en een stem vroeg: ..Wat gebeurt er?" „Vrouw Sandoz. het is...." „Geloof hem niet", schreeuwde de oude boer. „Ik was niet dronken.ik ben slechts ontzettend zwak. Andrée en haar moeder hielpen hem op zijn bed te dragen. Terwijl zij hem uitklee- den, zagen zij. dat de toppen van zijn vin gers en van zijn teenen reeds wit waren. .Andrée", beval de jager, „breng gauw een kom met sneeuw, haast je". Pierre Roulet 'begon uit alle kracht den ouden boer te masse eren. Deze vloekte, schreeuwde, huilde. Pierre wreef. .Goed zoo", zeide vrouw Sandoz voldaan", „dat zal je leeren, te veel te drinken". De hevigste pijn komt echter pas als het gevoel in de ledematen terug keert. De oude boer vloekte kreunde, kronkelde zich als een worm. „Bandietbeulellendelingen jij zou mijn dochter willen hebben?" „Ulysse Sandoz". onderbrak zijn vrouw hem kort, „schaam je je niet om zoo tot den man te spreken die je van een wissen dood heeft gered?" .Hij was het niet", mopperde de oude man, „het is zijn hond geweest". Hij kalmeerde pas toen hij goed verzorgd in bed lag; handen en voeten waren ver bonden; men had hem warme thee te drin ken gegeven. Andrée was Pierre zeer erkentelijk. Zij keek hem met haar mooie oogen lang aan. Toen zeide vader Sandoz plotseling; .Pierre Roulet. als je ooit nog mijn huis wilt betreden, dan heb je te zwijgen als het graf over wat er nu gebeurd is". .Hebt u maar geen angst", glimlachte de jonge man, „ik zal mijn toekomstigen schoon vader niet belachelijk maken". „Jullie huwelijk is nog lang niet gesloten", bromde de oude boer kwaad. Hog niet. maar in September, na het hooien zal het gesloten worden, tenminste als Pierre Roulet zich niet al te veel schaamt voor een schoonvader als jij er een bent", zeide vrouw Sandoz kort maar beslissend. Uit het Fransch van Willy A. Prestre, Vertaling: Marcelle Sohlomer. fok 1/tOUW sdai{ft. Zes wenken voor de verlegen vrouw. Verbeeld u niet dat die dame aan den overkant van de tram naar u kijkt. Vermoe delijk staart zij over uw hoofd heen naar een reclame tegen het venster. Denk niet dat de menschen over u praten, zij hebben wel wat anders aan hun hoofd! Loop niet meteen doodongelukkig gezicht rond omdat gij een weef fout je hebt ontdekt in uw nieuwe geruite japon: de eene helft van de menschen ziet het niet eens en de an dere helft denkt dat het zoo hoort. Bedenkt, dat gij met uw overbodig gepieker of ge wel of niet. zult knikken of gij een hand uit zult steken of niet uit zult steken, menige gelegenheid om vriendelijk voor anderen te zijn laat voorbijgaan. Concentreer u op de belangrijkheid van anderen dan vergeet gij uw eigen onbelang rijkheid. Als gij niets hebt om over te praten vraag de menschen dan naar hun gezondheid, hun bezigheden, hun aangelegenheden en hun fa milie en zij zullen u een charmante vrouw vinden enzoo interessant! Zes wenken voor den man van de verlegen vrouw. Zeg nooit tegen uw vrouw hoe ze niet moet doen als gij er niet bij vertelt hoe het wel moet. (Als gij dat tenminste weet Wees spaarzaam met uw lof over andere vrouwen, (dit geldt ook voor de mannen van niet-verlegen vrouwen!!!) want het minder waardigheidscomplex van het verlegen vrouwtje wordt er slechts door vergroot. Aanmoedigen is niet hetzelfde als aanspo ren: lof en bewondering geven zelfvertrou wen en moedigen aan tot steeds beter doen. Aansporen om te veranderen kan wrevel wek ken. Praat nooit over de verlegenheid van uw vrouw in het bijzijn van derden. Bedenk dat een verlegen vrouw heel wat op het hart heeft als zijniets zegt. Heb een beetje geduld en als gij de pogingen van uw vrouw om zich aan te passen waar deert zeg het dan eens een keertje. Er zijn zooveel gelegenheden in het huwe lijk dat zwijgen zilver en spreken goud is! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Anti-Saneerings Comité. Actie wordt met kracht voortgezet. Maandagmiddag werd, naar aanleiding van de uitspraak van de vergadering der Alg. Vereen, voor Bloemencultuur vóór voort zetting der saneerinesmaatregelen. onder lei ding van den heer W. Murk, te Hillegom, een vergadering gehouden van leden van het Anti-Saneeringscomité. Besloten werd. de actie van het comité met kracht voort te zetten, met alle wettige mid delen, Er werd een commissie benoemd, die de omzetting van het Comité in een vereeni ging zal voorbereiden. oOk werd besloten een audiëntie aan te vragen bij den minister van Landbouw, om diens aandacht te vestigen op de volgens veler meening noodlottige gevolgen der sa neringsmaatregelen voor het bloembollen vak. Het Holl. Bloemb. Kweek. Gen. en de saneering. De directie van het Hollandsch Bloembol lenkweekers Genootschap (H.B.G.) heeft, naar de Tel. meldt, vergaderd ter bepaling van haar standpunt ten opzichte van de uitspraak, welke de vorige week door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is gedaan en waarbij de meerderheid van de vergadering saneering met uitsluitend teeltbeheersching voorstond. Het H.B.G. verklaarde zich daar tegen, om dat teeltbeheersching alleen en met losla ting van de overige saneeringsmaatregelen geen stap voorwaarts beteekent. Dit stand punt zal aan de afdeelingen worden bekend gemaakt en zijn deze het met de directie eens. dan zal geen algemeene vergadering worden uitgeschreven. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. „Weldadigheid naar Vermogen", Houdt steeds voor oogen, Te helpen zooveel zij kan. Toe steun ons met uw gaven dan. Postgiro 212793, telefoon 11855 of 15445. DE VERPACHTING VAN BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. AIKMAAR, 29 Juni. De belangstelling voor het pachten van boerderijen in de Wierln- germeev bleek ook dit jaar groot te zijn. In totaal hebben zich niet minder dan 373 gega digden gemeld, waarvan 187 voor de 4 be schikbare akker-bedrijven, 99 voor de 18 ge mengde bedrijven en 87 voor de 12 weide be drijven. ZOMERKAMPEN V. D. J. O. Dit jaar zullen door de Vrijzinnig Democra tische Jongeren Organisatie twee zomerkam pen worden gehouden. Het eerste van Zondag 26 Juli tot en met 2 Augustus in Saxenheim onder Nun.speèt, onder leiding van mr. A. M. Joekes en het tweede van 2 tot en met 9 Augustus te Haamstede op het eiland Schou- wen-Duiveland, onder leiding van den heer J. C. Deering, algemeen secretaris der V. D. J. O.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10