Het Betoutguikste Hervatting. 53e Jaargang No. 16262 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 30 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Juni. Zuid-Afrikaansch, Het gaat onzen stam- en taalverwanten in Zuid-Afrika goed, zooals iedereen weet. Daarom doet het ook plezierig aan een van hun dagbladen te lezen. Er straalt een opge wektheid uit, die door de gezellige leutig' heid van hun taal alleen kan worden ver hoogd. En dan heb ik nog „Die Republikein" (waarbij ingelijfd is „Die Weste") gelezen. Blijkens zijn naam vereenigt dit „ampteiike orgaan van die Nationale Party van Trans' vaal" zich niet met het bestaande régime. Maar het is niet zuur, niet bitter en ook niet zwaar op de hand. En het heeft die plezie' rige belangstelling in de persoonlijke aange legenheden van zijn lezers, die ons ongewoon aandoet maar die toch wel een hartelijken indruk maakt. „Ons eie Korrespondent" te Wingfield meldt bijvoorbeeld: .Meneer er mevrouw J. Nell van Pietersburg was die na- week hier. Hulle het seuns gebring wat aan die Noord Transvaalse amateur bokskam- pioenskappe deelgeneem het. Hulle het Son- dag weer die terugreis aanvaar". En de oude mevrouw du Preez, die zes- en-tachtig geworden is, wordt door het -blad gelukgewenscht onder de jolige titels: „Veels geluk!" ,,'n Fris ou moeder". Zij woont in Rhenosterpoort, dat geen erg belangrijk be volkingscentrum kan wezen. Maar „Die Re publikein" verschijnt in de oude hoofdstad van Transvaal, Pretoria, en daar vindt men het ook de moeite waard van haar verjaar dag notitie te nemen. Toch worden wij er op dezelfde pagina aan herinnerd dat Zuid-Afrika een minder knus en veilig land is dan het onze, want wat meldt ons eie Korrespondent uit Messina?: „Leeus is taamlïjk bedrijvig nie baie ver van Messina n\e. Daar is b.v. 'n trop van nie min der as vyf al die laaste paar nagte basig om in die omstreke van en op die plaas van me neer C. Brits rond te jag". De Europeesche politieke troebelen genie ten veel aandacht op de voorpagina, maar onder heel wat onbezorgder koppen dan wij gewend zijn. „Wie soek Witvoetjie? Enge land of Duitsland?", „Engeland vrij naar Italië", „Dooie punt in besprekings bereik", en de onder deze titels volgende beschou wingen zijn opgewekt genoeg, zooals men dat is omtrent geharrewar op duizenden kilome ters afstand. Zooals zoovelen dat bijvoor beeld ook hier waren, ten aanzien van Mus solini's hartelijke bezoek aan Abessynië, en zooals wij het morgen weer zullen zijn als de een of andere overstrooming in China een paar millioen Chineezen doodt. Het is zoo ver weg. Maar met medegevoel lezen de abonnés van ,Die Republikein" ongetwijfeld dit be richt uit Heilbron: „Meneer C. J. Nel, tweede meester van die plaaslike skool, het hierdie week na Johannesburg vertrek om sy been te laat ondersoek". Lacht u daarom? Bent u anders? Als de klasse-onderwijzer van uw Marietje al drie weken een pijnlijk gezicht trekt en mank loopt, en Marietje komt aanzetten met de mededeeling, dat hij er vandaag niet was omdat hij naar den professor in Leiden moest, vindt u dat dan ook niet veel be langrijker dan ons nieuwste nieuws over den partijpolitieken strijd in Zuid-Afrika, dat u misschien wel ik veronderstel slechts, hoor! overslaat? Oom Lucas Meyer is siek, lezen ze in Zuid- Afrika. Meneer en mevrouw Hugo Niewoudt, van die Staalfabriek, Vereeniging, is op 'n drieweekse vakansie bij hul ouers, meneer en mevrouw Jan Swart, Tweefontein. En dat vin den ze veel interessanter dan dat de Fransche radicaal-socialisten het niet zoo best met Léon Blum kunnen vinden. Hun advertenties boeien mij. Welk een pret tige aanbeveling voor een geneesmiddel is dit: „Wanneer die rijp so spierwit lê Hoe maklik kom 'n kwaal. Dan moet jy weer 'n middel hê Wat die moeite sal betaal. Dan ga jy net naar Lewis, Vir Influensa Spesifiek En as jy more opstaan Vergeet jy jy was siek". In Pretoria hebben ze pas die Dr. Euwe Skaakklub opgericht, en een konsep-reglement is opgetrek deur die skaakkaptein meneer J. Roeters van Lennep. Het sal behandel word en 'n bestuur gekies word. Dr. Euwe interesseert hen misschien wel veel meer dan onze crisis, en ons oorlogsgevaar, en de heele Europeesche scheurpartij met verdragen en tractaten, en al de politieke redevoeringen die het goed moe ten praten. „Besoek ons en Kry een van Kierdie Wins- kopies!" roept Sugdens, Kerkstraat 275 Preto ria, Foon 86, in Jaste met Pelskrage en Win- terrokke teen Verminderde Pryse, en hij hoeft niet te letten op de maand waarin hij uit- verkoopen mag. Maar al hebben ze het nog zoo goed, zon- Wat gaat zoo'n vacantie toch akelig vlug, Net lijk je eruit of je blijkt weer terug, Pas ga je het luieren grondig verstaan. Of 't is weer voorbij en je werk dient zich aan Je zit er weer voor en je moet aan den slag. De eerste dag is wel een heel zware dag. Hervatting is moeilijker vaak dan begin, Je bent door je uitje ei' eenmaal niet in. De rust bracht wat roest, ook al was ze niet lang, Nu komt de machine niet daadlijk op gang. Al heb je getoerd, 't is een toer voor je brein, Om zoo maar opeens weer op toeren te zijn. De motor slaat niet maar zoo dadelijk aan, Nadat hij een paar weken stil heeft gestaan. Je maakt je gedachten zoo eensklaps niet los Van 't meertje daarginds bij dat prachtige bosch; Van 't heerlijke vergezicht dat je er had. Op zij die herinnering, 't werk moet hervat. Besef het geluk, dat je werk is gegund. Dat j' arbeiden moet, maar ook arbeiden kunt Vooruit dan maar weer met den dageiijkschen plicht, Al valt hij dan ook bij hervatting niet licht. Wilt u weer gaan lezen, wat ik u offreer? Bij voorbaat mijn dank en vooruit dan maar weer! P. GASUS. der crisis en oorlogsgevaar, hier benijd ik hen niet meer. Want wij hebben lekker zomer! R. P. Voortzetting van den dienst op Zuid-Amerika? Onderhandelingen worden gevoerd. Naar wij vernemen, heeft de regee ring aan de B.E.N.A.S. (behartiging van Nationale Scheepvaartbelangen) opgedragen, onderhandelingen te voe ren met de combinatie Muller en Co. en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij over over eenkomsten, welke zullen leiden tot voortzetting van den dienst op Zuid- Amerika. BOND VAN PERSONEEL IN O VERHEIDS' DIENST. Het drukbezochte 27ste congres van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, dat Maandag in het N. V. huis te Utrecht begon nen is, werd geopend door den heer A. A. Leuhrs, den bondsvoorzitter, die als zijn mee- ning uitsprak, dat de aanpassingspolitiek der regeering moet voeren tot een verarming van ons heele volk. Daartegenover wekte spr. op 't plan van den arbeid uit te dragen. Spr. wees er op dat het ledental verminder de, doch de teruggang behoeft z.i. geen onge rustheid te wekken. De heer E. Michaud, secretaris der interna tionale van ambtenaren in publieken dienst sprak de vergaderden toe. Zulks deden ook de heer F. v. d. Walle, namens het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de heer W. Luberti, namens het A. C. P. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief. CARP KEERT UIT AMERIKA TERUG. Uit New York: Mr. Carp zal op 3 Juli met de „Isle de France" uit Amerika vertrekken. Hij heeft medegedeeld, dat als „De Ruyter" voor de uitzending naar de Olympische wed strijden te Kiel in aanmerking komt, hij het schip zal sturen Scheepsherstellers te Ant werpen in staking. Overeenstemming in de textielindustrie te Verviers. Het, A.N.P. meldt uit Antwerpen, 29 Juni: Na mislukte onderhandelingen met de werk gevers zijn de scheepshersteilers-metaalbewer- kers in de haven van Antwerpen heden in sta king gegaan. Al het werk is stilgelegd, alhoe wel er voor de scheepsherstellers veel arbeid te doen is. Het gaat hier om loonsverhooging en verkorting van arbeidstijd. Het personeel van de Agence Maritime in ternationale. heeft vanmorgen, na volledige voldoening te hebben verkregen, het werk hervat. Daarentegen zijn de bedienden van de Credietbank thans in staking gegaan. Met het lichter- en sleepbootpersoneel in de binnen vaart is overeenstemming bereikt, zoodat het conflict thans geëindigd is. Uit Brussel: Tusschen de afgevaardigden der vakvereenigingen en werkgevers in de textielindustrie te Verviers is een overeen komst tot stand gekomen, waarbij met ingang van den dag van de hervatting van het werk een loonsverhooging van 9% zal worden ver leend. Loonen van werklieden van 23 jaar, die hier door nog niet tot 30 francs per 8 uur zouden stijgen, zullen door een bijzondere verhooging op dat bedrag gebracht worden. Verder werd toegestemd in vrijheid van organisatie en be taalde vacanties. Het werk zal Vrijdag worden hervat. MODERNE WONINGEN te koop.f 5000.— JUNOPLANTSOEN J te huurf 34.— per maand S. VELDKAMP, Van Dortslraat 90 Telefoon 16S7J. (Adv.' Ingez. Med.) Kerk te Strijp uitgebrand. Meubilair nog gered. Drie torentjes ingestort. Maandag werd brand ontdekt in het koor van de St. Trudekerk, in de voor malige gemeente Strijp, thans Eind hoven, De brandweer, die spoedig ge waarschuwd werd, was onmiddellijk ter plaatse, doch kon het vuur niet voldoende bestrijden, zoodat de Phi- lips-brandweer te hulp werd "geroe pen. Op het moment dat deze brandweer arri veerde. was de kerk één vlammenzee. Even over half twaalf stortte het spitse torentje, dat op het kruispunt van de twee' beuken stond,, met donderend geraas in. Een gedeelte viel op straat, waarbij de brandweercomman dant mr. Fens cn eenige brandweerlieden ternauwernood aan den verpletterïngsdood ontkwamen, Op het uur, dat de fabrieken uitgaan (twaalf uur) was men den brand zoover meester, dat geen uitbreiding meer te duchten was. Het geheele dak van de kerk, benevens drie der vijf torentjes, zijn afgebrand en inge stort. Het gewelf heeft het evenwel uitgehou den. Het achterste gedeelte van de kerk is één ruïne. Dadelijk na het ontdekken van den brand was de geheele parochie van Strijp in de weer om het kerk-me ibilair te redden. Dit alles be nevens misgewaden, de heilige vaten en de schilderijen van den Kruisweg, kon tijdig naar buiten worden gebracht. De kerkbanken waren in de hitte echter to taal verkoold. Verzekering dekt de schade, die zeer groot is. EXAMENS 2e H.B.S. met 5-j. c. B te HAARLEM Geslaagd voor het eindexamen: L. Bels, G. J. J. Both. H. Cohen. C. L. Deelder. J. H. Knoop, mej. M. Kruyt, mej. A. Langeraar, mej. H. Memelink, B. H. Langerijs, mej. A. M. van de Linde, J. Nugteren, J. van Ter- tholen, V. C. Lemmens, J. Vlug, J. Ch. C. Vis. F. W. de Vrijer, J. F. Walburgh Schmidt, mej. C. van Yzerloo, J. van der Somme, mej. M. Otto, D. Brauckmann, mej. G. J. M. Huykman, mej. L. A. Wijnstok, F. van Aalten, J. F. Barmen 't Loo, A. Strang, L. Vogelesang, J. Sjoerds. J. A. M. Engels bedankt als raadslid. Vertrekt naar Leiden. J. A. M. ENGELS. Wegens vertrek naar elders zal de heer J. A. M. Engels zijn lidmaatschap van den Haarlemschen gemeenteraad neerleggen. De heer Engels zal zich te Leiden vestigen, waar hij een betrekking heeft gekregen. De heer Engels werd bij de raadsverkiezin gen in 1935 gekozen, hij zit dus sinds Septem ber in den raad. De heer Engels is ook voorzitter van den Haarlemschen Bestuurdersbond. Mevrouw M. L. Geerlingsde Boer opvolgster. Als opvolger van den heer Engels vermeldt de lijst der S.D.A.P. mevrouw M. L. Geerlings- de Boer. Mevrouw Geerlings had nog geen mede deeling van het bestuur der S.D.A.P. ontvan gen. Zij kon zich niet uitlaten over de vraag of zij een benoeming zal aanvaarden. Handelsbesprekingen te Parijs. Een Nederlandsche delegatie voor economi sche aangelegenheden heeft Maandag onder leiding van dr. ir. A. Sevenster, waarnemend handelsattaché bij de Nederlandsche legatie te Parijs, een bezoek gebracht aan den Fran- schen minister van handel. Er worden onder handelingen gevoerd, welke beoogen de ver nieuwing der contingenten voor het derde kwartaal van dit jaar. Prov. Staten van Noord- Holland. Opheffing der Nutskweek- school voor Meisjes. Besluit van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer Hooy herdacht. Gisteravond heeft een algemeene leden vergadering plaats gehad van "t departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Op deze vergadering is het ingekomen ministerieel schrijven behandeld, waarbij de rijkssubsidie voor de Nutskweekschool voor Meisjes met 1 September as. wordt ingetrok ken. Naar aanleiding van dit ministerieel be sluit meende het bestuur van het departe ment te moeten adviseeren de Nutskweek school met 1 Sept. a.s. op te heffen, aange zien het onmogelijk is zonder de Rijkssubsidie de exploitatie van de school voort te zetten. Na uitvoerige besprekingen en nadat ver schillende vragen door den voorzitter en door den directeur van de Nutskweekschool. den heer Korenstra waren beantwoord, werd met algemeene stemmen tot opheffing der school besloten. Aldus zal de Nutskweekschool die met 1 September a.s. 66 jaar zou hebben bestaan, en waarvan het onderwijs steeds op een bij zonder hoog peil heeft gestaan, ophouden te bestaan. De eerste gewone zitting der Prov. Staten van Noord-Holland werd heden, Dinsdagmor gen. geopend- De voorzitter, J h r. M r. Dr. A. R e 11. her dacht het overleden Statenlid, den heer Th, G. C. Hooy, dien spr. prees als een ijverig, scherpzinnig man. De wijze, waarop thans de Provinciale Begrooting wordt behandeld, is te danken aan het initiatief van den heer Hooy. Alleen reeds daaraan had hij zijn vooraan staande plaats in de Staten te danken. Zijn verkiezing tot lid van den Raad van Toezicht op de bedrijven kwam hem volkomen toe. In den laatsten tijd liet zijn gezondheid te wen- schen over, maar men hoopte op herstel. Het heeft niet zoo mogen zijn. De herinnering aan den heer Ho«>y zal bij ae Staten niet spoedig verbleeken. De geloofsbrieven der nieuwe Statenleden, de heeren J. G. van Kessel, te Haarlem. J. P. van Kampen, te Amsterdam en J. H. Wolkers te Amsterdam, werden onderzocht. Tot toelating werd besloten. De nieuwe leden legden de vereïschte eeden en beloften af. Mevr. Boissevain (V. B.) vroeg inlich tingen naar aanleiding van een op de Gein- brug gebeurd ongeluk. Mr. Bo mans (Ged. St.) zeide toe, over 14 dagen te zullen antwoorden. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen de heer E. Lu den (C.H.) Hierna werd de vergadering commissoriaal gemaakt en de openbare vergadering verdaagd tot 14 Juli, des morgens te half 11. Het woord is aan.... Macaulay: Alle dreven der litteratuur worden ontwijd door bede laars die om roe7Ji bedelen, die onze aandacht trachten te trekken door al de mis maaktheden van hun intel lect. te vertoonen en alle rotte plekken van hun gevoel voor ons bloot te leggen. Prof. dr. Ch. Snouck Hurgronje. Prof. Dr. Chr. Snouck Hurgronje, wiens overlijden wij gisteren hebben gemeld, was een geleerde van internationale vermaard heid. In 1857 geboren in Oosterhout. doorliep Snouck Hurgronje de H.B.S. te Breda en van 1874 tot 1880 de Lcidsche universiteit, waar hij theologie en semietische letteren studeer de. Zijn proefschrift „Het. Mekkaansche Feest een historisch-critische beschouwing van de bekende bedevaarten, trok reeds da delijk de aandacht van de vakgeleerden. Korten tijd was de jonge geleerde werk zaam in Straatsburg en daarna als leeraar in Mohammedaansche recht aan de toen be staande Leidsche gemeentelijke instel ling tot opleiding van Oost-Indische ambte naren. Door een reis naar Mekka stelde hij zich op de hoogte van de Arabische zeden en ge woonten. Hij kreeg een uitnoodiging van de Nederlandsche regeering om zijn studie in Indië voort te zetten. Van 1889 tot 1906 was Snouck Hurgronje adviseur voor Oostersche talen, Mohammedaansch recht en inheem- sche en Arabische zaken. Een aanbieding van Cambridge en Leiden om als hoog leer aar in zijn vak op te treden, wees hij van de hand. Speciaal de Atjeh-kwestie interesseerde hem. Hij verbleef langen tijd in Kota Radja en verzamelde daar het overvloedige mate riaal voor zijn standaardwerk De Atjehers", dat in 1894 verscheen en ook in het Engelsch werd vertaald. Van 1923 tot 1927 kwamen, gedeeltelijk te Bonn en te Leiden, zijn ..Gesammelte Schriften" uit, bevattende allerlei brochures en artikelen over uiteenloopende oostersche kwesties. Van 1906 lot 1927 was Snouck Hurgronje hoogleeraar te Leiden in Arabisch en de Islam. Tevens trad hij op als adviseur van het departement van Koloniën. Gisterenmiddag om kwart voor vier vond aan den Burgwal een merkwaardig ongeval plaats. Een paard, dat gespannen was voor een" groentewagen, schrok van een auto en sprong opzij. Hierdoor raakten paard en wagen van den we» en vielen in den Burgwal. Gelukkig lagen daar eenige schuiten gemeerd. Paard en wagen kwamen op een der vaartuigen terecht, waarbij het oaard wonder boven wonder geen letsel opliep. Toestand in Palestina weinig verbeterd. Uit Jeruzalem: In den toestand is weinig verbetering gekomen. In de steden heerscht betrekkelijke kalmte, doch op het platteland en op de wegen komen nog aanvallen voor. Sedert de jongste sabotages worden de spoor wegen streng bewaakt. De autoriteiten ver sterken afgelegen centra, doch de Joden drin gen aan op het recht zichzelf te verdedi gen. De leiders der Arabische beweging hebben tot hun vijf Mohammedaansche vorsten tele grammen gericht, waarin zij hun uitnoodi- gen te hunnen gunste tusschenbeide te komen „om de heilige Mohammedaansche plaatsen te redden van Verjoodsching' Een der bladen schrijft, dat de Arabieren steeds zullen weigeren het Britsche mandaat in Palestina te erkennen. (Reuter). Optimisme te Genève over de zitting der As- semblée. pag. 4 Haile Selassie neemt de leiding op zich van de Abessynisehe delegatie bij den Volkenbond. pa c 4 Ook de Spaansche regeering voor opheffing der sancties. pag. 4 Maandag zijn zes mcnschen, waarvan drie te Nijeveen, door den bliksem gedood. pag. 3 Ons disconto is wederom met een half procent verlaagd. pag. 3 Er worden onderhandelingen gevoerd over de voortzetting van den scheepvaartdienst op Zuid-Amerika. pag. 1 De kerk in Strijp is door brand vernield. pag. 1 De heer J. A. M. Engels bedankt wegens ver trek naar Leiden als raadslid van Haarlem. pag. 1 ARTIKELENENZ. R. P.; Zuid-Afrikaansch. pag. 1 Mr. E. Elias: Wat de kern was van het lus trum. pag. 3 Van onzen Weensehcn correspondent: Oosten rijk aan den vooravond der restauratie? pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Hei delberg in feeststemming. pag 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus; Onze Braziliaansche handelsrelaties. pag. 11 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: Zes wenken voor de verlegen vrouw. pag. 6 K. de Jong: Schoten's Chr. Gem. Koor pag. 2 H. D. Vertelling: Je krijgt mijn dochter niet. pag. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1