lib .WEERBERICHT DINSDAG 30 JUNI 1936 HAARDE M'S D A G B E A D 2 De scholenbouw te Haarlem. De meening van het N. O. G. Het Haarlemsche Schoolblad, het orgaan de afc*eeling Haarlem van het, ~Ned. Onderwijzers Genootschap, neemt ons arti kel over den Scholenbouw te Haarlem over. Daarna schrijft het o.a.: „Het blijkt, dat het destijds gesloten com promis niet langer te handhaven zal zijn. hetgeen ons niet verwondert. Immers de uit breiding van sommige stadsdeelen is de laatste jaren ongestoord doorgegaan, zoodat er thans groote complexen verrezen zijn, waar men nog maar korten tijd terug slechts weiland vond. Met die uitbreiding gaat een verplaatsing van de bevdlking gepaard: speciaal bewoners met kinderen kiezen hun woonplaats in de moderne huizen in ruime straten en frissche wijken. Het gevolg hiervan is weer, dat er ook een voortdurende mutatie van de schoolbevolking heeft plaats gehad en nog plaats vindt. Meer en meer worden de scholen in de „city" ontvolkt, terwijl de scholen in de bui tenwijken vaak aan overbevolking lijden. Er komt dan natuurlijk een moment, dat de bouw van een nieuwe school onvermijde lijk is. De argumenten die aangevoerd worden om de Gereformeerde school naar het Westen te verplaatsen, zijn dezelfde als die, welke den bouw van een Openbare school in het Zuiden rechtvaardigen. Beide scholen blijken niet meer in het centrum der woonplaats van de schoolbevolking te staan. Voorts werd er gewezen op de noodzakelijk heid van het bouwen van een nieuwe R.K. school in Haarlem N., omdat sommige klassen in die school een minder gewenschte huisves ting hebben en omdat sommige klassen over bevolkt zijn. Daar schijnt dus het punt bereikt te zijn, waarbij uitstel van scholenbouw niet langer kan duren. Wij willen er echter de aandacht op vesti gen, dat ook voor het Openbaar Onderwijs in Haarlem-N. een gebouw dringend noodig is. O. School No. 38 aan den Rijksstraatweg heeft ook overbevolkte klassen en had vorig jaar een zoodanige aangifte van nieuwe leer lingen, dat er 2 eerste klassen gevormd moes ten worden. Ook dit jaar is de aangifte voor de eerste klasse zoo groot, dat vorming van 2 le klassen noodig zal zijn, zoodat per 1 September deze school reeds een dubbele le en 2e klasse zal hebben. Het volgend jaar zal het bij eenzelfde in verband met de nog steeds doorgaande uit breiding mas men wel zeggen grootere aangifte, zelfs niet meer mogelijk zijn de klassen te huisvesten. Vermelden wij nog. dat reeds een 30-tal kinderen op School 38 niet geplaatst kunnen worden zij zijn verwezen naar het Welte vredenplein dan zal het ieder duidelijk zijn, dat een 2e Openbare school ten N. van de Jan Gijzenvaart dringend noodig is. Om een rustigen uitbouw van het Openbaar Onderwijs in het Noorden te verzekeren, is het noodig, dat er spoed wordt betracht. In een naschrift wijst de redactie van dit orgaan er nog op, dat blijkens latere pers berichten er van den bouw van een openbare school in het Zuiden der stad voorloopig niets kan komen wegens bezwaren van de re geering, omdat de school in de Wilhelmina- straat nog geschikt is. Reden te meer. om dan althans in het Noorden aan een dringende behoefte te voldoen7'. WISSELKOFPSFN. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 7.38 1:8 Berlijn 59.24 Parijs 9.73 5/8 Brussel 24.83 Zwitserland 48.06 Kopenhagen 32.93 3/4 Stockholm 38.03 3/4 Oslo 37.06 1/4 New York 1.46 7/8 Madrid 20.16 Praag 6.W/» Bellamy-dag te Valkeveen. Zondag werd de jaarlijksche Bellamy-dag gehouden op het landgoed Drafna bij Val keveen. De voorzitter mr. dr. Yssel de Schepper be groette de aanwezigen, waarna het Bellamy- lied werd gezongen. Na de lunch werd door de eere-presidente der Internationale Vereeniging Bellamy, mevr. A. Heuf, gesproken over: „Eenheid in actie" in welke rede door spreekster werd be toogd, dat het doel der I, V. B. en van ieder Bellamiaan, in het bijzonder, is om door op bouw tot een nieuwe maatschappij te komen. Niet door anderen aan te vallen of er zich vijandig tegenover te stellen, niet dus door de punten van verschil te zoeken, maar integen deel door het Nederlandsche volk aan te too- nen. waar de fout zit, in het bestaande econo mische stelsel en het daarvoor in de plaats stellen van het economische stelsel van Edw. Bellamy. De nieuwe Bellamyvlag van den heer v. d. Hooff, te Hilversum werd geheschen en het Haagsche Bellamy-mannen-kwartet zong het door den heer D. Slebos gecomponeerde vlag- genlied. Door dr. IJssel de Schepper werd het af scheidswoord gesproken, waarin hij er op wees. dat alleen door broederschap een nieuwe maatschappij tot stand kan komen. AGENDA Heden- DINSDAG 30 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 8.159.15 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Paul Muni in „Het Le ven van Louis Pasteur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het Spookkasteel" met Bela Lugori en Stan Laurel en Oli ver Hardy in „Hollywood Party". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,.La Vie Parisienne". regie Robert Siodmak. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Anny Ondra in „Anny en Max". 7 en 9.15 uur. Gebouw Prov, Staten: Aanvang zitting 11.30 uur. Heemstede: Raadhuis. Raadsvergade ring, 8 uur. Veis en: Raadhuis. Raadsvergadering. 7 uur. Lis se: Raadhuis Raadsvergadering. 8 u. WOENSDAG 1 JULI Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Anti-nationaal-socialistische intellectueelen. Comité van waakzaamheid opgericht. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht een „Comité van Waakzaamheid van anti-Natio naal Socialistische Intellectueelen" dat de volgende beginselverklaring heeft aangeno men: Nu de in het buitenland nog steeds veld winnende Nationaal Socialistische beweging ook ons land meer en meer bedreigt, hebben een groep Nederlandsche intellectueelen (ge leerden. kunstenaars, artsen, advocaten, in genieurs, leeraren enz.) daarbij het initia tief van hun Fransche. Belgische en Engel- sche beroepsgenooten opnemend, in Juni 1936 de volgende verklaring onderteekend: De Nederlandsche intellectueelen. wier na men hieronder volgen, zich vereenigend, on geacht hun politieke overtuiging, van oor deel. dat het Nationaal Socialisme en alle an dere groepeeringen van denzelfden aard een ernstig gevaar beteekenen voor de vrijheid van onderzoek en meeningsuiting en daar mede voor de ontwikkeling van maatschappij, cultuur en wetenschap, besluiten een comité van waakzaamheid te stichten, als centrum van alle intellectueelen. die zich het gevaar van het Nationaal Socialisme bewust zijn en het willen bestrijden: en bevestigen hun besluit om gezamenlijk op te komen voor de verdediging der geeste lijke vrijheid en tegen het Nationaal Socia lisme, dat dit essentieele cultuurgoed belaagt. Dr. D. Bartling prof. dr. H. Bolkestein. prof. mr. W. A. Bonger, dr. J. W. G. ter Braak, dr. Menno te Braak, prof. dr. Titus Brandsma, prof. dr. Gerard B. Brom, dr. T. Brouwer, prof, dr. F. J. J. Buytendijk, prof. dr. D. Ooster. M. van Crevel dr. O. Damste, Anthonie Donker. Anton van Duinkerken, prof. dr. D. van Emb- den, C. van Emde Boas, arts. Jan Engelman, mej. mr. Clara Enthoven. mej. Rosa Manus. prof, dr. P. H. van Moerkerken, dr. O. Noor denbos, dr. W. F. NoordhoekHegt, A. C. Oer- lemans, arts. mr. S. Oskam, prof. mr. J. C. v. Oven, K. Pels arts, E. Du Perron, D, C. v. d. Poel, mgr. dr. H. Poels, prof. dr. H. J. Pos, S. Premsela, arts, S. A. Prins, arts, dr. K. F. Proost, mevr. C. Ramondt-Hirschmann. dr. W. van Ravesteyn, Henriette Roland Holst, dr. Jan Romein, dr. A. Romein-Verschoor, dr. Elisabeth de Roos. Dr. H. H. Ruemke. prof. dr. B. Faddegon, dr. J. J. Fahrenfort, prof. dr. J. C. Franken, Jan van Gilse. Jan Greshoff. dr. G. F. C. Griss. drs. C. van Heerikhuizen. prof. mr. H. R. Hoetink, mgr. prof. dr. J. Hoogveld, Caspar Hoeweler. dr. L. Jumpertz Loeb. prof. dr. G. W. Kernkamp, prof, dr. E. Laquer. dr. A. M. Leenmans. dr. H. A. Leenmans. Bertus van Lier, dr. D. Loenen, prof. G. Mannoury, prof. dr. J. J. Salverda de Grave, dr. V. W. Schenk. F. J. Schaper, arts, Reinier P. Sterkenburg; jhr. dr. N. van Suchtelen, prof. dr. J. H. Thiel. dr. J. Tielrooy. prof. dr. J. Tinbergen, mr. dr. J. Valkhoff, prof. P. Valkhoff, S. Vestdijk. Abr. v. d. Vies. prof. dr. C. G. N. de Vooys, prof. C. W. de Vries, mevr. A. S. J. de Vries—Bruins, arts, dr. F. Wibaut, prof. dr. J. P. Wibaut, P. Wiedijk (J.Saks), dr. Herman Wolf, prof. L. K. Wolff, A. M. Wolff—Beffie, architect B.N.A., dr. J. van IJzeren, mr. M. Zeldenrust. Als secretarissen van het comité fungeeren dr. Menno1 ter Braak en A. C. Oerlemans arts. Hoofdweg 318, Amsterdam-W. Voorbeurs te Amsterdam. WEINIG VERANDERING. Op de dicontoverlaging van de Nederland sche Bank was men in breeden kring voor bereid. en deze maatregel oefende op de wis selmarkt dan ook geen invloed uit. Waar zich geen nieuwe gezichtspunten hadden ge opend was de toestand vrijwel onveranderd. De Britsche ponden waren I.3IV2 a 7.38 Dol lars 1.46 1316. Fransche francs 9.73 1/2 a 9.73 3/4. Belga's 24.82 a 24.84. Het zakenverkeer op de niet officieele vroegbeurs was hedenochtend van weinig beteekenis. Van de locale aandeelen werden Koninklijken op ongeveer het vorige niveau afgedaan. Een enkel stukje ging om in de Philipsaandeelen. Ook de Amerikaansche shares werden op zeer kleine schaal verhan deld. waarbij groote koersafwijkingen niet voorkwamen. BEROEPEN. Onze stadgenoot de heer F. H. van Aalst, theologisch candidaat ontving een beroep van de Ned. Hervormde Gemeente te Mee- den. KON. NED. VEREEN. „ONZE VLOOT". Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalingen is te Rotterdam de jaar lijksche algemeene vergadering van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" gehouden. De voorzitter bracht in zijn openingsrede hulde aan zijn voorganger, den heer H. M. van Bemmelen, thans eere-voorzitter van „Onze Vloot", die meer dan 22 jaar blijk heeft gegeven verknocht te zijn aan de ver eeniging. Voortgaande, bepleitte spr. de noodzaak van populariseering van de marine, waartoe de vertooning van de film over den tocht van de K. 18, zoowel hier te lande als in Indië, reeds veel heeft bijgedragen. Aan de Koningin en Prinses Juliana werden telegrammen van aanhankelijkheid en trouw gezonden, ook aan den eere-voorzitter. die wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen, werd een telegram gezonden. Bij acclamatie werd het aftredende lid van het hoofdbestuur, de heer N. J. J. van Rijn van Alkemade, tot eerelid van de vereeniging benoemd. De verslagen van den secretaris-penning meester, jhr. C. A. L. van der Wijck, werden onveranderd goedgekeurd. De vereeniging telde bij de intrede van dit jaar 4790 leden. Het aantal afdeelingen is met een vermeer derd door de her-oprichting van een afdeeling te Medan. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren H. G. J. Uilkens, Jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. W. Voor- beytel Cannenburg, Ch. J. I. M. Weiter en Jhr. C. A. L. van der wijck, werden bij acclamatie herkozen. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr, J. W. Schorer, door het bedanken van de heeren A. L. Boelens en N. J. J. van Rijn van Alke made en ter aanvulling van een nog be staande vacature, werden tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heeren L. C. M. van Eendenburg. J. C. E. baron van Lynden. J. C. Mollema en C. Poortman. In de vacature Poortman is met algemeene stemmen tot lid van den algemeenen raa<i benoemd prof. jhr. Mr. B. C. de Savomin Lobman, De Bilt voorspeltt Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken of Zuidoostelijken wind. Half tot zwaarbewolkt. Tijdelijk opkla rend. Waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Iets warmer over dag. BAROMETERSTAND Hoogste 764.2 m.M. te Nordöyan. Laagste 751.6 m.M. te Shields. Het xoeer blijft ongestadig. Zoowel de depressie in het Westen als de hooge druk in het Noorden blijven stationnair. Een rest van het tweede maximum in het Oos ten is nog aanwezig. De secundaire depressie, die gisteren in ons land onweer bracht, trok naar de Noordzee en zal waarschijnlijk door een tweede gevolgd worden. Op de Oostkust van Groenland en op IJsland steeg de luchtdruk. Bij Spitsbergen komen kleine dalingen voor. De afkoeling na de onweersbuien drong door tot Zuidwest-Duitschland. In Midden- en Oost-Duitschland is het zeer warm, evenzoo in Denemarken en Zuid-Noorwegen. In Fin land kwam eenige afkoeling. Het is te verwachten, dat de toestand van eenigszins ongestadig weer, met neiging tot onweersregens overdag, zal aanhouden. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. 762 m.M. Stand van heden Neiging vooruit Opgave van; Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Semarang geruimen tijd in het donker. Slang in het hoogspanningsnet gekropen! SEMARANG, 29 Juni. (Aneta). Door een defect aan de hoogspanningslei- dïng van de A. N. I. E. M. van Toentang, zat Semarang Zaterdagnacht van 1 uur af in het donker. Hierna werd de reserve-centrale Kali Sari ingeschakeld. Deze reserve-centrale ge raakte na eenige uren eveneens defect. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de storing werd veroorzaakt door een slang, die in een mast was gekropen. Tijdens de herstellings werkzaamheden is een koelie in aanraking ge komen met de hoogspanningsleiding, waardoor hij bewusteloos geraakte, hetgeen oorzaak was van een nieuwe vertraging. Door al deze oor zaken kon de storing om 6 uur 30 worden op geheven. (IN/T EN IHTIKI) MUZIEK. Schotens Chr. Cem. Koor. Buitengewoon Kerkconcerf. Zeer velen waren Dinsdagavond aanwezig in de Juliana kerk aan de Kloosterstraat om te luisteren naar den a-capellazang van Scho tens Chr. Gem. Koor onder leiding van Jac. Zwaan, naar den door Jac. Zwaan aan het orgel begeleiden solozang van de alt Riek Broekman en naar het clarinetspel van Ma- rinus Adam, die welwillend hun medewerking verleenden Het koor kwam pas bij het derde zangnum mer. „Ave Verum Corpus" van Mozart, op dreef. I11 de beide voorafgaande werkjes van J. S. Bach was een herhaalde neiging tot het te klein nemen van stijgende, het te groot ne men van dalende intervallen aanwezig, een neiging, die niet zonder gevolg bleef, want het toonpeil zakte in „Lofzang" een halve, en daarna in „Op de Levensreis" nog een heele toon. Mozart's subliem ..Ave Verum" echter bleef.op toon, ondanks de gevaarlijke modu latie in het midden en bovendien was de klank van den koorzang hierin veel mooier dan te voren. Bij Mozart sloot zich het bekende „Du Hirte Israels" van Bortnianski 'uitstekend aan. De sext g-es aan het begin van de tweede maat leverde ook nog eenig gevaar op, dat echter voorbij ging. De koorwerkjes „Pinxter-zang" van Alph. Vranken en „Lentedauw" van Ph. Loots stel den het vocale ensemble voor aanmerkelijk grootere technische moeilijkheden: het eerste door lastige modulaties, het tweede door de zeer bewegelijke polyphonie. Maar deze moei lijkheden werden grootendeels met glans over wonnen. En ook het later volgende „Winter" van Loots werd vertolkt op een wijze, die aan het geestige werkje alle recht deed. Mej. Broekman zong met haar diepe, mooi getimbreerde en gevoelige altstem een negen tal liederen. Dat daaronder meerdere weinig bekende waren, mogen we op prijs stellen. De namen van W. Hill, Chr. Sinding, Hermann Zilcher en G. Henschel treft men niet vaak op de programma's onzer zangers en zangeres sen aan. Nu zijn dat niet allen zulke scherp gemarkeerde persoonlijkheden als b.v. Edv. Grieg (wiens „Mit einer Primula veris" door mej. Broekman gezongen werd) maar toch bleek onder hun liederen wel degelijk waar devols te schuilen. In den tekst van „Morgen hymne" wekte de laatste regel „Herr, lass uns kampfen, lass üns siegen", die hier waar schijnlijk alleen ten ipzichte van den levens strijd bedoeld is, onaangename herinneringen aan den zomer van het rampjaar 1914, toen het gebruikelijk was de brandstichtingen in de ongelukkige Belgische dorpen na een mor gengebed te beginnen. Maar daarvoor is de zangeres niét verantwoordelijk en haar ver tolkingen heb ik meerendeels met groote in stemming gehoord. Marinus Adam droeg het Andante uit Mo zart's Clarinetconcert en het Allegro en de Romance uit Webers Concert in Es voor. Dit laatste werk leent zich voor een kerkuitvoe- ring veel minder goed dan dat van Mozart. Vooral het Allegro met zijn vrij alledaagsche brillante passages doet in een dergelijke om geving vreemd aan. Het Andante van Mozart klonk zeer goed, behoudens de stemming der clarinet, die iets met die van het begeleidende orgel verschilde. Jac. Zwaan begeleidde de solo-voordrachten zeer bevredigend. In de pauze van het kerkconcert werd een collecte gehouden voor het bouwfonds van een nieuwe kerk in Haarlem-Noord. K. DE JONG. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Londen (Croydon) Zuid Zuid-Zuidwest Zuid Noordwest Zuidoost zwak matig zwak zwak 17 16 15 19 23 vrijwel geheel betrokken zwaar bewolkt en motregen fraai weer zwaar bewolkt; goed weer. zwaar bewolkt; goed weer. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Afscheid L. Broekhuizen. Van de Dr. Huetschool. Heden heeft de heer L. Broekhuizen af scheid genomen als hoofd van de Dr. Huet school aan het Prinsen Bolwerk. Dit is voor hem een onvergetelijke dag geworden, want hij heeft op ondubbelzinnige wijze mogen on dervinden, hoezeer hij en"zijn werk in vele klingen gewaardeerd werden. Het begon vanmorgen al te kwart over ne gen, toen de kinderen afscheid van hem kwamen nemen. Dit geschiedde in de door Hout en Plantsoenen smaakvol versierde gymnastiekzaal. De leiding berustte bij het oudste lid van het personeel, den heer J. A. van den Berge. De kinderen zongen het schei dende school, een dankbaar afscheidslied toe en ook lieten zij een spreekkoor hooren. Hierbij bleef het echter niet. Alle klassen hadden iets voor hem gemaakt, o.a. een vogel kastje en een boekenkast, die hem nu werden aangeboden. Namens de ouders sprak mevrouw Van Ma ren uit Overveen, die den heer Broekhuizen dankte voor het vele goede, dat hij voor de kinderen gedaan heeft. Deze dank kwam ook tot uiting in den vorm van een fraaie bloe menmand. De heer Broekhuizen dankte voor deze hul de. waarna allen met een handdruk afscheid van hem namen. Te half elf volgde het officieele afscheid. Dit werd door vele belangstellenden bijgewoond. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de heeren A. G. Boes, wethouder, en G. B. M. Segaar. Verder zagen we Dr. A. van Voorthuijzen, inspecteur van het Buitenge woon L. O. te Utrecht; Mr. A. Beets, secretaris van de Commissie van toezicht op het L. O.; de heer W. B. Smit, arts, directeur van den Geneeskundigen Dienst: de heer E. P. Schuyt, hoofd der Nazorg Buitengewoon Onderwijs; Dr. R. A. Mees, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Verder personeel der school en collega-school hoofden. De heer Van den Berge sprak namens het personeel der Dr. Huetschool een woord van welkom. De heer A. G. B o e s herinnerde er aan, dat de gemeenteraad op 1 Juli j.l. aan den heer Broekhuizen op zijn verzoek eervol ontslag heeft verleend met dankbetuiging. „Die dank betuiging was zeer zeker op haar plaats", zei spreker, want u hebt 43 jaar- lang het onder wijs gediend, waarvan 27 jaar het buitenge woon L. O. te Haarlem. Gij hebt uw taak ver vuld op een wijze, die werkelijk boven mijn lof verheven is. U toonde een buitengewoon ge duld, liefde voor het vak en studie voor de taak, die u was toebedeeld. Honderden ouders en leerlingen zijn u dankbaar voor de leiding van deze kinderen met geringe geestelijke ver mogens. Het leiden van een school in normale omstandigheden is gemakkelijk, maar niet in moeilijke omstandigheden. En die hebt u ge kend 'in het ondoelmatige schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht. Dit was gelukkig maar tijdelijk; slechts 21 jaar (gelach). Toch hebt gij uw geduld niet verloren. Maar het werd voor u een vreugdedag, toen in 1930 uw nieu we schoolgebouw geopend werd. Helaas drukte de slechte financieele toestand ook op uw school. Maar ge hebt er rekening mee gehou den, om de uitgaven te beperken zooveel als u mogelijk was en om te behouden voor de school, wat noodzakelijk was. Het gemeente bestuur is u daar zeer dankbaar voor. U was de bekwame organisator van dezen tak van onderwijs in Haarlem. Het ging hier minstens even goed als in de groote steden. Uw school werd een der beste in ons land. Uw buiten gewoon heldere en doeltreffende adviezen wa ren voor het gemeentebestuur van veel waar de en voor mij persoonlijk waren ze een groote steun. Ik dank u namens het gemeente bestuur voor alles wat u voor het onderwijs m Haardem gedaan hebt en hoop. dat voor u nog vele gelukkige jaren van rust zijn wegge le^d." r. Van Voorthuijzen schetste m hartelijke bewoordingen de samenwerking, die altijd tusschen hem en den heer Broekhuizen bestond. „Het is een weemoedige gedachte, dat u weg gaat, maar ge laat een mooi leven achter u, want gij hebt oneindig veel goeds voor het Buitengewoon L. O. gedaan. Gij sloegt een brug tusschen den geneesheer en den onderwijzer, zoodat ze tot elkaar konden ko men. Het is vooral een eer voor u, dat ge uw heele leven theoretisch gewerkt hebt en ook in de avonduren rustte u niet. Als medicus heb ik voor uw werk altijd een groote be wondering gehad; ik heb heel veel van u geleerd, ook al waren we vaak tegenstanders. U hebt in Nederland het voorbeeld gegeven, hoe er gewerkt moet worden voor het arme misdeelde kind. Uw leven heeft zich geken merkt door stoeren arbeid, die veler respect afdwong. Ik hoop, dat we later, wanneer we beiden gepensionneerd zijn en met een wandel stokje zullen loopen, nog vaak samen over dit mooie werk zullen mogen praten." Mr. A. Beets schetste het vele werk, dat de heer Broekhuizen als lid van de Commissie van toezicht op het L. O. heeft verricht. Spr. deelde mede, dat de voorzitter, de heer Th. Lancée, gaarne zelf was gekomen om namens de commissie een afscheidswoord te spreken, maar zijn examenwerk heeft hem dit belet. „De heer Lancée had u willen zeggen, van welk een groote waarde het is geweest, wat u in deze commissie gedaan hebt. Van de oprich ting in 1921 af hebt gij er deel van uitge maakt. Uit de notulen is gebleken, dat ge altijd trouw de vergaderingen hebt bezocht. Maar u kwam niet alleen; u had ook altijd wat mede te deelen en dat had steeds het oor van de vergadering. Gij draagt aan het onderwijs in al zijn geledingen een goed hart toe. De commissie is u daar dankbaar voor en hoopt, wanneer dit noodig mocht blijken, nog vaak van uw adviezen te mogen profiteeren. Ook als bestuurslid van het Dr. Huet-fonds hebt ge veel en belangrijk werk verricht. U was secretaris, maar eigenlijk ook penningmeester en voorzitter tegelijk. Kortom, u was de motor van het fonds; ge hield er den gang in. Ik hoop, dat ge nog lang voor dit fonds werkzaam moogt zijn." De heer J. A. L. D o ij e r getuigde namens de Ambtelijke Vereeniging van hoofden van scholen van de groote hoogachting, die men in dezen kring aan den heer Broekhuizen toe draagt. „Wanneer deze school eere-werk- krachten kende, dan weet ik zeker, dat gij vandaag het eerelidmaatschap had gekregen. Ook in onze ambtelijke vergaderingen bleek telkens, hoeveel u voor het lager onderwijs in het algemeen voelde. Wij zullen u daar erg missen, maar zijn u dankbaar voor wat ge voor onze vereeniging deed." De heer Tj. Hel ling a sprak namens de Vereeniging van Schoolhoofden. „Wij be grijpen wat het voor u, met uw gevoelig hart, moet zijn, om los te moeten laten wat zulk een groot deel van uw leven is geworden. Gij hebt veel voor het minder bedeelde kind gedaan en niet uit plicht, maar uit liefde. U was een steunpilaar voor het buitengewoon L. O. en in onze vereeniging was u een stuwende kracht. Ik betreur het. dat uw vrouw wegens onge steldheid hier niet aanwezig kon zijn. want we hadden haar willen danken voor de wijze, waarop zij u gesteund heeft. Zij maakte het u mogelijk, zooveel voor anderen te kunnen zijn en doen." De heer H. M. W. Bandel sprak als col lega gevoelvolle woorden en prees vooral de rust, harmonie en practische intelligentie van den heer Broekhuizen. Dr. Mees was dankbaar voor wat de heer Broekhuizen voor de Spaarne-Stichting heeft gedaan. Spreker hoopte, dat hij nu veel van zijn vrijen tijd voor deze stichting zou willen afstaan. De heer VandenBerge voerde het woord namens het personeel. „Niemand beter dan wij kunnen getuigen van uw initiatief, uw groo ten ijver en toewijding. Niets was u voor uw school te veel. Gij was voor ons steeds een mooi voorbeeld van plichtsbetrachting, want gij gaf uw honderd procent, tot laat in den avond. De school ging bij u boven alles. Uw persoonlijke belangen zotte ge er voor op zij. Uw pionierswerk is zegenrijk geweest. Uw school is gegroeid tot een der beste in ons land. We hadden u graag nog eenige jaren in ons midden willen behouden, maar dat kan helaas niet. We zullen missen uw humor, kameraad schap, opgewektheid en levenslust. Ik hoop, dat die mooie eigenschappen u nog lang mogen sieren en dat gij lang van uw rust mag ge nieten te midden van uw gezin." Namens het personeel en Dr. Van Voort huijzen bood spreker hem- een ets, voor-stel lende de Sassenpoort te Zwolle, een bureau lamp en bloemen aan. De heer Broekhuizen dankte getroffen voor de hem gebrachte hulde en zei dat hét moeilijk voor hem was, uitdrukking te geven aan de gevoelens, die hem op dezen dag be stormen. „Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Ik heb het vaak vernomen; ik heb het nu verstaan," zei spreker, die hartelijk dank bracht aan hen, die vroeger zijn leiders en meesters zijn geweest; aan het gemeentebe stuur: aan den Rijksinspecteur'; aan de ouders voor hun vertrouwen en verder aan allen, die hem 'zulk éen onvergetelijk afscheid bereid hebben. „Het moge deze school en u allen goed gaan. Dat zal mij een groote vreugde zijn. Ik zal de school nimmer vergeten". Alle aanwezigen drukten daarop den heer Broekhuizen de hand tot afscheid. Vonnis tegen dronken sport vlieger gehandhaafd. Op 19 Mei 1935 had een sportvlieger op Schiphol tijdens een vlootsehouw van de K. L. M. als bestuurder van zijn sportvliegtuig, onder den invloed van het gebruik van ster kedrank, zijn vliegtuig met draaienden motor en schroef op eigen kracht met groote snel heid over het platform van het landingster rein van Schiphol in de richting van het restaurant van Schiphol gereden en op een afstand van twee meter van het scheidings muurtje tot stilstand gebracht om met den kellner af te rekenen. Hij werd door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot 3 weken hechtenis, met ont zegging van bevoegdheid de luchtvaart uit te oefenen voor den tijd van zes maanden. De Hooge Raad heeft thans het beroep tegen dit vonnis verworpen. MABKT GEKICUTIN MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 511 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 22.995 stuks, wegende 206.956 K.G. Prijs met R.M., le soort f 21 tot f 23. 2e soort f 18 tot f 19. Handel matig, zwaardere tot 24. ROTERDAM VEEMARKT. ROTTERDAM, 30 Juni 1936. Aanvoer: Totaal 2459, Paarden 177. Veulens 10, Magere en vette runderen 348 en 664. V^te en graskalveren 143 en 67, Nuchtere kalveren 817, Schapen en lammeren 42, Zuiglammeren 47, Bokken en geiten 33. Prijzen per K.G.- Vette koeien le 58, 2e 52, 3e 36—42. Vette ossen le 53, 2e 48. 3e 4044. Stieren le 50. 2e 46, 3e 3842. Vette kalveren le 75, 2e 65, 3e 4550. Schapen le 38, 2e 34, 3e 26. Lammeren le 37, 2e 33, 3e 25. Graskalveren 2e 42, 3e 32. Nuchtere slachtkalveren le 30, 2e 26, 3e 22. Slachtpaarden le 42, 2e 36, 3e 32. Prijzen per stuk: Schapen le 18, 2e 14, 3e 10. Lammeren le 16, 2e 12, 3e 9. Nuchtere slachtkalveren le 7.50, 2e 6, 3e 4. Nuchtere fokkalveren le 14, 2e 10, 3e 8. Zuiglammeren le 12, 2e 9, 3e 6. Slacht paarden le 170, 2e 125, 3e 85. Werkpaarden le 260, 2e 160, 3e 110. Hitten le 115. 2e 85. 3e 60. Stieren le 260, 2e 200, 3e 110. Kalfkoeien le 210, 2e 170, 3e 110. Melkkoeien le 215, 2e 175. 3e 120. Vaarzen le 140, 2e 120, 3e 100. Pinken le 95, 2e 80, 3e 65. Graskalveren le 40, 2e 25, 3e '15. Bokken en geiten le 7, 2e 5, 3e 2. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteeririg: Vette koeien en ossen aanvoer kleiner, han del willig, prijzen hooger. Prima koe 62 ct„ prima os 56 ct. Stieren, aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijzen hooger. Vette kalve ren, aanvoer korter, handel vlot, prijzen aan merkelijk hooger. Schapen en lammeren han del weinig, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen iets hooger. Zuiglam meren, aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als vorige week. Paarden, aanvoer als vorige week, handel kalm. Kalf- en melkkoeien aanvoer korter, handel matig, prijzen hooger. Varekoeien aanvoer klein, handel goed, prijzen stijgend. Vaarzen en pinken, aanvoer gering, handel traag, prijzen onveranderd. Graskal veren. aanvoer als vorige week. handel matig, prijzen iets stijver. Bokken en geiten, aanvoer iets ruimer, handel vlug, prijzen als vorige week.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2