1 H.D.« VERTELLING DONDERDAG 2 JU El 1936 HAAREEM'S DAGBEAD B STADSNIEUWS Nieuw hoofd van het T elef oondistrict. De heer T. de Winter benoemd. Tot hoofd van het Telefoondistrict alhier is met ingang van 1 Augustus benoemd de heer T. de Winter, thans chef van de 3e afdeeling van het Hoofdbestuur P.T.T. te 's-Graven- hage. De heer De Winter is ook vroeger in Den Haag werkzaam geweest en heeft ook o.m. de functie vervuld van directeur van het Post en Telegraafkantoor te Helmond. De nieuwbenoemde staat in postale kringen bekend als een zeer bekwaam hoofdambte naar. NUTSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Examen nuttige handwerken. Geslaagd de dames: H. F. C. de Hosson, T. Rolloos en E. J. Arentz. Afgewezen 2. De examens zijn ge ëindigd. Doopsgez. gem. beroept Ds. Ynkema. De Groote Kerkeraad van de Vereenigde Doopsgezinde gemeente heeft in zijn verga dering van 1 Juli in de vacature van ds. Hyl- kema beroepen tot leeraar der gemeente ds. J. Ynkema. van Leeuwarden. Ds. Ynkema tverd in 1894 geboren in Fries land. Hij studeerde in Amsterdam. Zijn eerste standplaats was Surhuisterveen, waarheen hij in 1918 beroepen werd. Daarop volgde in. 1922 een beroep naar Oudebiltzijl. en in 1926 naar Dantumawoude. In 1931 werd hij beroepen naar Leeuwarden. Ds. Ynkema is secretaris van de Algemeene Nederlandsche Doopsgezinde Vereeniging. Hij is de schrijver van het boek: „De Doopsge zinden". De Rubens Cantate. Een tribune voor het publiek. Het bestuur van den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring verzoekt ons het volgende op te nemen: Nog slechts enkele repetities scheiden ons van den dag van uitvoering van de Rubens- Cantate. Dinsdag j.l. werd de repetitie gehouden in „De Doelen" omdat het Concertgebouw dien avond bezet was. Wij konden toen getuige zijn van een gedeeltelijk openlucht concert, want aangezien ,.De Doelen" te klein bleek om alle medewerkenden te herbergen moest gerepe teerd worden in den tuin of binnenplaats. Er zijn nog te veel dames en heeren die van meenhrg zijn dat zij de repetities nu niet di rect zoo noodig hebben en daarom zoo nu en dan maar eens komen. Welnu: laat dit zoo ge weest zijn, maar voor de nog resteerende re petities is dit anders. Voor allen is het nu van het grootste belang dat zij thans alle re petities mede maken. Daarom het vriendelijk verzoek aan allen die met hun naam in het programmaboekje vermeld staan, te komen naar de enkele repetities die nog resten. Zooals bekend zullen 26 vereenigingen haar medewerking verleenen, waardoor deze uit voering op de Groote Markt wel zal spreken van een zeer groote saamhoorigheid onder de zangers en zangeressen te Haarlem, De be langstelling is nog steeds groeiende. De programmaboekjes zijn reeds overal verkrijgbaar. In deze boekjes staat de volle dige tekst van wat op 13 Juli op de Groote Markt zal gezongen worden. Eveneens is daarin vermeld de regeling van het verkeer tijdens de Cantate en hoe het publiek op de Groote Markt moet komen. Alleen staat er nog niet in, aangezien dit nog niet beslist was, dat er een tribune wordt gebouwd voor het publiek Vrijdag a.s. zal de repetitie weer worden ge houden in het Concertgebouw. De volgende week zullen de repetities beginnen met het geheele Orkest dus ook met de H. O. V. NEDERLANDSCHE BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Het 17e congres van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst is Woensdag te Utrecht vortgezet. Als leden van het dagelijksch bestuur wer den gekozen de heeren L. J. Bakker, J. J. Staal, J. C. Viergever, P. van der Laan en J. Blom, terwijl als leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. A. Luehrs. N. A. W. Deelfos, B. Forrer, J. A. Schoonhagen en M. C. Bolle. De heer L. J. Bakker werd benoemd tot redacteur van het bondsorgaan. Van de heeren S. van Meurs en L. Buurman, die benoemd zijn tot wethouder respectieve lijk van Amsterdam en Den Haag en dien tengevolge den bond hebben verlaten, werd op hartelijke wijze afscheid genomen. Mr. S. Mok, chef van het documentatie- bureau van het N.V.V. heeft tenslotte een inleiding gehouden over: „De ambtenaren wet in theorie en practijk". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen aan het Politiebureau. Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smede- straat 9. ceintuurs en handschoenen; witte muts; witte schoenen; Goldschmeding, Oran- jeplein 2. blauwe autoped; Kroon, Weltevre denplein 28, couponboekje; Van Düsseldorp, Smedestraat 4, geringde duif; Hesselman, Kloosterstraat 49 rd., etui met inhoud; Van der Putten, Schermerstraat 38 rd., kwartje; Meyer, Leidsehestraat 109, dameshoed; Ken nel, Ridderstraat 11, hond; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 2, kat; Calandt, Spaarnoogstraat 2, damesmantel; Koedijker, Drappenierstraat 4, fabriekspenning; Van He- mert, Doelstraat 43, damesportem. met 31 et.; Heerens, Pres. Steynstraat 80, pak kinderklee- ding: Hooyen, Regen tesselaan 32, damesporte- monnaie met 38 et.; Moone. Barendsestraat 43. rijw.bel.merk; Van Looij, Gen. Bothastraat 128, idem; Van der Horst, Celebesstraat 30, idem; Van Garderen, Overtonweg 15. honden- riem: Keijzer, Westerhoutpark 24, idem met penning; De Jong, Adr. de Jongestraat 37, ro zenkrans; Sniekers, Kluyskenslaan 19, Bloe- mendaal, gouden sierspeld; Smit, Gr. van Wiedstraat 19, bos sleutels; Pool, Aelbertsberg straat 70, Lipssleutel in étui; Stoof, Spionkop straat 11, kinderschoentje; Boer, Laurier straat 35, hangslot met sleutel; Mulder, H. Mulierstraat 6, damestasch; Bergen, Accacia- straat 95, damestasch met portemonnaie: Heenenweer. L. Wijngaardstraat 13. tasch met boodschappen: Lewis, Wagenmakerslaan 1 zw., tasch met handschoenen enz.; Hors, kanowerf, Z. B. Spaarne, reservewiel van auto; De Jong, Vergierdeweg 122, zak inh. zakken. VOOR DEN- l -POLITIERECHTER Uitkijken is de boodschap. Het waren geen ernstige verkeersongeval len, die de plaatsvervangend kantonrechter Mr. F. A. Bijvoet te behandelen kreeg, maar het onderzoek was er niet minder serieus om en wanneer een verdachte een andere lezing van het geval gaf dan in het proces-verbaal was vermeld, dan werd de zaak even geschorst en een telefoontje aan het politiebureau bracht den verbalisant weldra in het gerechts gebouw, zoodat agent en verdachte tegenover elkaar gezet konden worden. Mr.Bijvoet houdt ervan, dat de verbalisant hoort, wat voor aan merkingen op zijn procesverbaal of op zijn be leid worden gedaan. Zoo was een heer bekeurd omdat hij op het kruispunt Zijlstraat-Groote Markt voorbij de stoplijn was gefietst, terwijl het verkeer uit zijn richting moest stoppen. Hij erkende te zijn doorgereden, doch gaf voor in de meening verkeerd te hebben, dat de agent wenkte, dat hij kon doorgaan. Hierover beklaagde hij zich echter niet, maar wel over het feit, dat de agent hem toegevoegd zou hebben: „goochemerd". Hij zou toen geant woord hebben: „O ja?" en op dit gezegde had de agent hem eigenlijk pas bekeurd. Het zou dus niet zoozeer het overschrijden van de stoplijn zijn geweest, wat het proces-verbaal had veroorzaakt als wel een zekere oneerbie digheid tegenover den dienaar van het gezag: „lèse majesté". De kantonrechter wou daar het zijne van hebben en zoodoende werd de agent geroepen, die verklaarde geen „goochemerd" te hebben gezegd, geen doorrijteeken te hebben gegeven en den overtreder bekeurd te hebben zonder meer, omdat deze was doorgereden, terwijl het verkeer moest stilstaan. De heer kreeg een paar gulden boete en vroeg of hij nog wat mocht zeggen, maar hij mocht niets meer zeggen, want de zaak was afgeloopen en hij had alle mogelijke gelegenheid gehad om te vertellen wat hem op het hart lag. Er kwam een pechvogel, die met zijn auto een ietsje te weinig had uitgehaald voor een stilstaanden handwagen, waardoor deze een tik kreeg. Wellicht zouden we er nooit van ge hoord hebben, als de wagen niet beladen was geweest met glaswerk, want nu volgde oen ge weldig gerinkel op den stoot en werd de airto- bestuurder aangesproken voor 80 schade vergoeding. De kantonrechter hield daar reke ning mee en gaf slechts 4 boete. Een andere autobestuurder, die bij het ach teruitrijden niet gezien had, dat er een mo torfiets achter zijn wagen stond, waardoor die werd omgeworpen, moest voor die onoplet tendheid 6 betalen en een ander, die in de Groote Houtstraat een fietsenden jongen had omgegooid, waarvan hij, zoo hij beweerde, niets gemerkt had, kreeg 8 boete en een ver maning om beter uit te kijken. „Die fietsende jongens zijn ook zoo lekker niet", meende de man en de kantonrechter kon dat als algemeene waarheid accepteeren, maar in dit speciale geval lag de schuld toch niet aan den.jongen. Zomerzaakjes. Als het zomer is, gaat men hengelen, fietst men naar Zandvoort of wil men in de duinen loopen, wat allemaal risico meebrengt. Zoo was er een, die met twee hengels in de Leidschevaart had gevischt en die nu beweer de, dat de eene hengel alleen een topeindje was en dat er geen aas aan den haak zat. De ambtenaar van het openbaar ministerie, die zei zelf ook de hengelsport te beoefenen, oor deelde echter dat deeg of worm van den haak geraakt kan zijn en hij liet den rijksveldwach ter, die bekeurd had, roepen om uit diens mond te hooren, dat het topeindje op den wal en de haak in het water had gelegen. Trouwens, het is een publiek geheim, dat een hengelaar behalve zijn hengel in de hand nog graag zoo n klein bijliggertje heeft. Zoo heel ernstig werd 't niet genomen: 2 maal 2 gulden boete, want 't waren 2 overtre dingen. Een andere fraudeerende visscher, die een schepnet had gebruikt niet om op te scheppen wat hij reeds gevangen had, maar om er wat mee te vangen, kwam er genadig af, omdat hij alleen krabbetjes had willen opscheppen, waarmee hij op baars wou visschen. De amb tenaar als deskundig hengelaar beaamde, dat dat aas voor de baarsvisscherjj gebruikt wordt en dat men de krabbetjes vanwege de hooge schoeiing niet gemakkelijk met de hand kon pakken, maar in 't water scheppen mocht men toch niet, want wie zegt, dat men behalve krabbetjes ook geen tweeponds baars kan be machtigen? Waar is het gezegende vischwater waar men de baars opschept? 't Moch dus niet, maar Mr. Bijvoet begreep de moeilijkheden des visschers en lei slechts een gulden boete op, terwijl het schepnet werd teruggegeven. We zeiden, dat tot de zomersche geneugten ook het wandelen in de duinen behoort, maar- dat mag men eigenlijk nergens. Een argelooze die in de duinen verdwaalt, loopt daarmee echter geen hooge boete op, stel, dat de veld wachter hem al bekeurt. Dat de man die terecht stond voor het loo pen in de duinen de maximum boete van 15 kreeg, welke ook geëiseht was, doet al direct aan verzwarende omstandigheden denken. Nu, die waren er ook, want zooals de veldwachter verklaarde, liep de man er niet te wandelen, maar hij kroop op zijn buik onder struiken door, met de klaarblijkelijke bedoeling een paar jongelui te benaderen, die zich ergens tegen een duinhelling hadden neergezet. Die spoorzoekerij kon allerminst de goedkeuring van ambtenaar en kantonrechter wegdragen; zij vonden dat schunnig en waren het over de strafmaat dan ook volkomen eens. R.K. BOND VAN CAFéPERSONEEL. De afd. Haarlem van de N.R.K. Bond van Hotel-, Café- en Rest. Geërnpl. St. Antonius, belegt een propaganda-vergadering te Zand voort in Café-Rest. Diemer, Kerkplein 5 in den nacht van Maandag 13 op Dinsdag 14 Juli 1936, Aanvang half twee. Spreker en onderwerp zullen nog nader bekend worden gemaakt. PERSONALIA. Heden slaagde te Den Haag voor de akte A Voorbereidend Onderwijs (leidster kleuter school) mejuffrouw A. Zinkweg, leerlinge van de cursus voor- „Fröbelonderwijzeressen", Kleverlaan 79, Bloemendaal. ODGELBESPELING. Het programma voor de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk hedenmiddag van 34 uur door den heer George Robert luidt: 1. Wir glaube all' an einen Gott, J. S. Bach 2. Concert A gr. t. G. F. Handel Largo, Allegro, Minuetto, Fuga. 3. Toccata, Georg Muffat 4. Sonate III, F. Mendelssohn Bartholdy 5. Andantino, C. Franek 6. Grand Choeur, Th. Salomé (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) VOLKSTUIN VEREENIGING „ONS 'BUITEN". Plet bestuur van de Volkstuinvereeniging „Ons Buiten" heeft een Lathyrustentoonstel ling uitgeschreven, welke zal gehoirden wor den Zaterdag 4 en Zondag 5 Juli, in het clubgebouw in den tuin aan de Zomervaart. Verder ligt het in het voornemen van het bestuur om een groentetentoonstelling te organiseeren, waarvoor de voorloopige datum is vastgesteld op 15 en 16 Augustus. Boven dien wordt 22 en 23 Augustus a.s. een col lectieve tentoonstelling gehouden, ter-wijl de Dahliatentoonstelling is vastgesteld op 29 en 30 Augustus, a.s. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Juni 1936-1935. Aantal behagdelde posten 15315 (v.j. 13025. Aantal inlagen 9936 (.v.j. 7S52). Aantal terugbetalingen 5379 (v.j. 5173). Ingelegd f 369.677.92 (v.j. 404.336.91). Terugbet. f 442,696,73 (v.j. f 565.572,23). Minder ingelegd f 73,018,81 (v.j. minder f 161,235,32). Aantal nieuwe boekjes 225 v.j. 169. Aantal afbetaalde boekjes 172 (v.j. 165) Spaarbusjes op 30 Juni 1936 in omloop: 3424. Geledigd in Juni 1936: 246 busjes met totaal inhoud van f 3828.70. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Juni 1936: 578. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Haarlem, l Juli (R.K. Indirstrie- en Huis houdschool). Geslaagd voor het practisch ge deelte van het leerares-examen Na (lingerie- en costuumnaaien) de dames C. Kann, Heem stede, A. v. d. Weyer, Amersfoort. FILIAAL STADS BLIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL. „HUIS TE ZANEN". Nieuwe aanwinsten. Sociale Wetenschappen: Müller Lyer. De ontwikkeling der beschaving. Jaarboek voor de vredesbeweging in Ne derland. 1930. Natuurwetenschappen Balen, van. Aanschouwelijke wiskundige aardrijkskunde. Blonk, Brumrnelkamp en Fahrenfort. Alge meene natuurkundige aardrijkskunde. Escher. De gedaante verwisselingen onzer aarde. Zwiers. Beknopte handleiding voor het land meten en waterpassen. Kunst Hahn Sr. Schoonheid en samenleving. MeierGraefe. Vincent (Van Gogh). Land- en Volkenkunde; Geschiedenis: Portengen. Primitieve cultuur. Kisch. Paradies Amerika. Siegfried, Amerika. Nederlandsche en in bet Ned. vert. Romans: Andrejew. De opstandige dorpspriester. Ernst. I Asmus Semper's jeugd. Ernst. II Asmus Semper als jongeling. Ernst. Ill Asmus Semper als man. Fallada. Boeren in nood. Klabund. Roman van een Tsaar en een demon. Koenen, Marie. De moeder. Mendes. Het geslacht der Santeljano's; 2 deelen. Fransche romans: DelarueMardrus, Lucie. Graine au vent. Gide. La porte étroite. Coffic. Le. Le erucifié de Keraliès. De Nachtraaf. door GUUS BETLEM Jr. Inspecteur Nieland nam een teug van zijn bier en ging wat gemakkelijker zitten. Och, het heeft niets om het lijf, maar 't is misschien de moeite van een verhaaltje waard. Het gebeurde vele jaren geleden op weg naar huis, na een nachtdienst, die tot on geveer vier uur had geduurd. Het was in het najaar en het was vrij stormachtig weer. Ik zette de kraag van mijn jas wat op en trok m'n hoed dieper in m'n oogen, terwijl ik stevig doorstapte, blij in het vooruitzicht van een welverdiende rust. Er was in geen weken iets gebeurd in het stadje, en dan kom je zoetjes aan in een landerige, onverschillige stemming die je doet wenschen overigens vrij onrnen- schclijk natuurlijk! dat er desnoods einde lijk eens iemand zal worden bestolen, om aan de gruwelijke verveling op het politiebureau een einde te maken. Ik sla zoo den hoek van een straat om, en daar zie ik opeens voor me een kerel, die pogingen doet een huis binnen te dringen. Nu moet ik eerlijk erkennen: als een inbreker zag-ie 'r niet uitverre van dat. Hij was keurig gekleed in een goed zit tend grijs costuum dat 7 M- natuurlijk la ter pas met daar over1 ren royale, ze ker niet goedkoope regen; „n een vilthoed op. Trouwens, hij gedroeg zich ook niet als een inbreker, want waar deze over het algemeen zoo weinig mogelijk leven trachten te maken, was hij daarentegen in z'n pogingen de deur te openen, nogal onbezorgd. Maar iets deed me hierin onmiddellijk een sensationeele inbraak zien, en ietwat geheim zinnig langs de muren sluipend, zooals dat in detectiveromans zoo karakteristiek wordt be schreven, kwam ik nader. Nu was het een on gelooflijke domheid van me, maarik was niet gewapend. En dat voor een politieman!, zullen jullie zeggen, natuurlijk en je hebt vol komen gelijk Maar in dien tijd was de misdaad veel meer beperkt dan nu en ik achtte het, wanneer m'n dienst was afgeloopen, niet noodig, mij gewa pend op straat te begeven. Ik wilde dan juist liever een gewoon mensch zijn, om het zoo eens uit te drukken, en in niets herinnerd worden aan m'n ambt. Nu was ik niet bang uitgevallen, maar een blik op het heerschap voor me was toch vol doende, om mij te overtuigen dat ik in geval van nood tegen hém niets zou kunnen uit richten. Het was zoo'n soort Dempsey zoo'n boksfiguur, en één slag van hem zou al voldoende zijn, mij voor korten tijd buiten ge vecht te stellen. Nog voor ik hem geheel en al was genaderd, wendde de man zich naar me toe en sprak, terwijl hij een paar onzekere passen deed in mijn richting: N-nou kan ik to-toch die vervl-vervloekte deur niethikopen- krijgen! Ik stond perplex. Dus die kerel was.dron ken! Ik voelde een vage ontnuchtering bij deze eenvoudige oplossing van het geval. Maar opeens schoot me een verhaal in m'n gedachten, hetwelk ik voor kort had gelezen en waarin de inbreker óók voor aangeschoten student had gefungeerd enmet succes. Jawel!, begon ik dan ook, die praatjes ken ik, jongeman! Wat moet jij daar aan die deur hè? De man keek me aan met zóó'n onsehuldig- verwonderden blik, dat ik opnieuw begon te twijfelen. Aan die d-deurhikAan' d-die d-d-deur? W-welik moet d'r in n-na- tuurlijk. M-maarzachies vriend zachies, want m'n vrouw.m-m'n vrouw. en hij grinnikte luid. Jawel, jawel, mopperde ik, maar ehik vertrouw dat zaakje toch niet; als dat in orde was, dan moest die deur open kunnen, niet waar? dat is logisch! M-misschien heeft z-ze de.hikde knip d'r op gedaanhik! Het leek me onwaarschijnlijk, maar ik wil de m'n achterdocht niet te veel laten blijken. M-maar, vervolgde de ander, terwijl hij vertrouwelijk een hand op m'n schouder leg de z-ze vergeet a-altijd'hik., de p-pen op het raam te.hik.te d-doen! M-mis- sehien Alles goed en wel, maar misschien ben je wel voor het verkeerde huis? De ander,, die in tusschen al bezig was te trachten het raam te openen, dat evenwel goed gesloten bleek, draaide zich om. V-verkeerde h-huishik? V-verkeer de h-huis? Z-zegmakker.. ik b-ben niet d-ddr-dronkenhik. en hij grinnikte andermaal vervaarlijk. Dan kwam hij vertrouwelijk naar me toe. H-hier! legitimeerde hij zich, een kaartje uit z'n portefeuille nemend, h-hierkijk dank-kijk dan, als je me n-niet gelooft, hik! en hij duwde me het cartonnetje onder m'n neus, terwijl hij met een theatraal arm gebaar wees op het naambordje op de deur. Het klopte. Hm! bromde ik, geef mij dien sleutel nog 'esdan zal ik eens zien of ik 'm mis schien open kan krijgen! Ik ging breed-uit voor de deur staan, draai de voorzichtigdraaide nóg eens en klakhet slot sprong open J-je bent een k-k-kerel! prees de ander, b-bedankthik! Jawel, 't is goed! sprak ik wat norsch, want ik houd niet van dronken menschen; Nou. bonjourtot ziens! B-bonbonjour', groette de ander, dan met een zwaai verdween hij naar binnen, ter wijl hij de deur, waarschijnlijk om z'n vrouw niet te wekken, behoedzaam achter zich sloot. Ik vervolgde m'n weg Inspecteur Nieland onderbrak z'n verhaal om 'n teug van z'n bier te nemen en we ke ken elkaar wat verwonderd aan. Dat was dus wat je noemt een kapitale blunder! zei Peters. Toch niet! grinnikte Nieland, tevreden over het succes van z'n nu komende onthul ling. want vijf minuten later was ik bij de woning terug met twee politiemannetjes, en betrapten we den vent op heeterdaad! Dus toch Ja. dat wist ik van het moment af, dat ik den kerel zag staan! Oogenblikkelijk! Dat dronken zijnallemaal comedie, handig heid! Maar ik was niet gewapend, dus alleen kon ik wein.g tegen hem uitrichten. Vandaar dat ik ook comedie speelde, tot ik in de gele genheid was hulp te halen. Maar, meende Peters verbaasd, één ding begrijp ik niet, Nieland! Hoe wist jij nou zoo direct dat die kerel toch een inbreker was en daar wérkelijk niet thuis hoorde? Me dunkt zooals je toch zelf zegt .hij zag er niet naar uit, gedroeg zich er niet naar, de naam klopte, en toch Ja en tóch had ik 'm direct in de gaten en wel om de eenvoudige reden dat de vent. voor mijn eigen huis stond te hannessen! Maar daar blijft dan toch nog altijd dat. visitekaartje! Nieland schoof z'n stoel achteruit, terwijl hij de laatste slok bier door z'n keelgat spoelde. Dat was een handige truc van den vent! Hij „opereerde" regelmatig op deze wijze en was in het bezit van honderden visitekaartjes, terwijl hij dan van tevoren een huis uitzocht waarvan de naam op de deur klopte met één van die kaartjes! Heel eenvoudig, zooals je ziet! De-man-aan-de-overzij.... Die-man-aan-de-overzij is heusch een ideale echtgenootpeinsde het jonge vrouwtje. Een jaar lang woonden de beide gezinnen nu al tegenover elkaar; je kon om zoo te zeggen bij mekaar op tafel kijken. Al spoedig hadden zij kennis gemaakt en weldra was het jonge vrouwtje er vaster dan ooit van overtuigd, dat die-man-aan-de-overzij wer kelijk alle deugden bezat die haar John miste en daarbij geen enkele van John's tekortko mingen. John was een echte lieverd en zooen ze waren verschrikkelijk gelukkig, maar soms kon hij zoo bot weigeren iets voor haar te doen, wat die-man-aan-de-overzij als iets vanzelfsprekends voor zijn vrouw deed. Als je bij elkaar aan huis komt, merk je zulke dingen dadelijk, nietwaar? Nu endie-man-aan-de-overzij morste bijvoorbeeld nooit asch, enneals hij de illustraties had zitten lezen dan ruimde hij ze ook weer op en liet ze niet overal rondslin geren enenhij maakte nooit krin gen van een glas op een gepolijst tafeltje en hij leunde nooit met zijn gepommadeerd hoofd tegen de kussens enne.... de brieven die zijn vrouw hem gaf bleven niet „poste- restante" in zijn jaszak zitten. Wat haar nog het meest van alles trof was de belangstelling, die de-man-aan-de-overzij stelde in huishoudelijke aangelegenheden. Is het niet juist dat veelvuldig gebrek aan belangstelling in onze kleine dagelij ksche be zigheden, dat ons-vrouwen zoo grieven kan? Langzamerhand begon de jonge vrouw zich af te vragen waaraan haar vriendin toch een dergelijk buiten-model ideaal verdiend had. Die-man-aan-de-overzij was waarlijk vol maakt, dat stond alfe een paal boven water totop een dag uitlekte, wat haar over buurvrouw zoo zorgvuldig verborgen had we ten te houden: de-man-aan-de-overzij was de grootste gierigaard die er op twee beenen rondliep. Zijn belangstelling in Iret huishouden was niet anders dan.... controle, zijn overdre ven netheid niet anders danangst dat er iets nieuws aangeschaft zou moeten worden. Ieder avondje dat zij gaven, bracht zoowel tevoren als achterna een hoop herrie mee, omdat hij tekst en uitleg wou hebben van iederen cent, die extra uitgegeven werd. Nu begreep de jonge, vrouw pas het gedwon gen lachje van haar vriendin toen zij haar ge luk wenschte met zoo'n ideaal echtgenoot. Endien man had zij haar John ten voorbeeld gesteld. John, die haar nooit iets geweigerd had, John die liever zichzelf iets zou ontzeggen dan haar iets weigeren, die dieMisschien, och misschien ziet de- man-aan-de-overzij er altijd beter en liever en zorgzamer uitvan dezen kant gezien! Misschienoch misschien zijn wij wel de genen die het grootste lot getrokken heb ben, misschienhebben we zelf den idea len echtgenoot, zonder dat we het weten. Misschiendenken heel veel vrouwen wel. dat de modelman aan de overzij woont. En misschiendenkt het vrouwtje-van- de-overzij benijdend, hoe heerlijk het moet wezen, als zoo'n vroolijke. gulle, goedhartige man als de onze geruststellend zegt: Laat dat maar aan mij over kindje, dat komt allemaal best terecht Misschienoch misschien hebben we het toch niet zoo heel slecht getroffen AMY GROSKAMP—TEN HAVE. „HAARLEM" DOOR JACQUES VAN VELSEN Bij Joh. Enschedé en Zonen. Grafische In richting N.V., alhier, heeft het licht gezien: „Haarlem", door Jacques van Velsen, architect Dit keurig bewerkte en fraai geïllustreer de boekje wil, naar de schrijver in een inlei dend woord mededeelt, zijn een beknopt over zicht van de ontwikkeling van Haarlem en van alles wat er voor merkwaardigs aan en langs de straat te zien is, waarin dus iedere belangstellende leek, hetzij inwoner of vreem deling, kan vinden wat hem interesseert. Het doel van den schrijver is belangstel ling opwekken, waardeering en bewondering voor Haarlem bij het gros van zijn bewoners. „Hoe bitter weinig" zegt de heer van Velsen, „weten velen nog van de stad, waar zij wo nen of van de vele interessante gebouwen, waar ze dagelijks langs loopen." De Amster dammers zijn in dit opzicht anders, meent hij. En toch is Haarlem de moeite waard, bekend en gewaardeerd te worden in heel veel opzichten. Tot zoover de heer van Velsen. Het zal aan hem niet liggen, wanneer zijn werkje de door hem bedoelde belangstelling niet wekt. Zijn beschrijvingen getuigen van liefde voor de door hem behandelde onder werpen en de illustraties, voorstellend oude en nieuwe gebouwen in onze stad. vevhoogen de waarde van het boekje, waaraan boven dien ter orienteering een plattegrond is toe gevoegd. DE PRINSES OP DE KORTEKAMP. Prinses Juliana heeft met 4 vriendinnen, die op het Loo logeeren, deze week de ook bij vele Haarlemmers bekende Kortekamp van den heer P. H. Craandijk te Epe bezocht en zoowel de villa en het daarbij behoorende landhuis De Witte Lijster, als het terrein met de vijver en rotstuinen bezichtigd. Na een ver blijf van eenige uren keerde de Prinses, die met de auto gekomen was, weer naar het Loo terug. PERSONALIA. De heer S. Kalverla alhier is benoemd tot brugwachter bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10