^WEERBERICHT SS^^ISb SCHAAKRUBRIEK ii gp^HP a BS i X if n<#a donderdag 2 .run 1936 HAARDE M'S DAGBDAD 2 Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Vrije Universiteitsdag te Haarlem. Dr. Colijn vraagt matiging in polemieken van Geref. theologen. In de Gem. Concertzaal alhier is vandaag de 56ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag, waarvan de Vrije Universiteit te Amsterdam uitgaat. De leiding was dit jaar opgedragen aan den di recteur der V. U. Dr. H. Colijn. Aan de jaarvergadering ging Woensdag avond een wijdingsure vooraf, die gehouden werd in de Kloppersingelkerk en waarin voor ging Ds. J. w. Siertsema, Geref. predikant te Haarlem, die sprak naar aanleiding van Gen. 8 2022. Na de bidstond vond in de Gem. Concertzaal een begroetingssamenkomst plaats. Openingsrede Dr. Colijn. De jaarvergadering begon heden Donder dagmorgen om half elf en was zeer druk be zocht. Dr. Colijn opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en hield daarna de openingsrede. Spr. stond vervolgens stil bij de zorgen die de wereld thans drukken die ook de V. U. niet voorbijgaan. Hij wees op het tekort dat er is, groot f 35.000. Thans moet uit verhoogde of fervaardigheid de kracht des geloofs we derom blijken. Spr. wees vervolgens op de verschijnselen, die worden waargenomen in de sfeer van het intellectueele en geestelijke leven in eigen kring. Spr. zou niet durven zeggen dat eigen kringen geheel ontkomen aan wat prof. Hui- zinga in zijn veelgelezen boek heeft ge noemd een ..boosheid des oordeels" in onze dagen. Spr. constateert bij de onderlinge ge- dachtenwisseling een scherpte van toon soms, die met de Chr. liefde niet altijd in overeen stemming blijkt te zijn, en die er zeker niet toe bijdraagt om de samenbinding in het le ven te roepen die in onzen tijd voor alle Chris tenen zoo noodig is en die voor den kleinen kring van Geref. belijders zelfs levensvoorwaar de moet worden genoemd. In dezen tijd komt steeds dringender tot ons de roeping om vast. te klemmen aan het eeuwig onveranderlijke. De Geref. belijdenis achten we, aldus spr., de zuiverste weergave te zijn van den hoofdin houd der Goddelijke openbaring. De historie leert, dat de volksgroep, die aan deze belij denis vasthield. dikwerf onverwoestbare krachten openbaarde. Dat kan en zal ook nu weer blijken als er is overgave, bezieling en daardoor samenbinding. Als spr. zijn oor te luisteren legt dan komt het hem voor dat er soms wel wat veel gedisputeerd, zoo niet ge twist wordt. Spr. herinnerde aan Kuyper's woord dat zijn Standaard geen strijd moest voeren tegen eigen geestverwanten. Men dis- puteerd thans soms over zaken waarvan het nut met een vei-grootglas niet schijnt te ont dekken. Men bedenke dat inzicht en weten schap niet, eerst in onze dagen geboren zijn en dat ons past eerbied voor wat de voor geslachten ons overdroegen, alsook dat een zelfs zuiver wetenschappelijke bespreking van een vraagstuk, waarbij verschil van ge voelen openbaar wordt, er zoo licht toe leiden kan dat minder geschoolden scheiding gaan maken, tusschen hen die goed weten en ande ren die dan geacht worden aan den verkeer den kant te staan. Maakten nu de geleerden zooals vroeger, gebruik van het Latijn, vooral ais ze gingen schrijven, dan ware dat gevaar niet zoo te duchten, maar thans bemerkt men om zich heen soms heel duidelijk dat er niet in het latijn gesproken of geschreven is. Spr. wees op de ge'varen die hier liggen voor de V. U. Verdeeldheid in de kleine groep der Ge- formeerden, die voor de V. U. zorgen moet, kunnen we, aldus spr., niet hebben, want ze is noodlottig voor de bezieling die we meer dan ooit behoeven. Strijd tusschen zonen van hetzelfde huis moet vermeden worden. Spr. besloot zijn openingswoord met een oproep om te staan in het geloof, waarmede in 1830 een voorgeslacht den arbeid is be gonnen. De vergadering verzond ean telegram van hulde aan de Koningin. Het jaarverslag over 1935. werd goedge keurd. Tot directeur werd gekozen in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van dr. H. Colijn, die niet herkiesbaar is, oud-mi nister Mr. J. Terpstra te Den Haag. Referaat prof. dr. J. Ridderbos. Hierna was het woord aan prof. dr. J. Ridderbos, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, om te refereeren over: „Heilige Schrift en Cultuur". De geschiedenis, aldus spr., vertoont ons het beeld eenerzij ds van cultuur-verachting, anderzijds van cultuur-vergoding: en voor beide beschouwingen die natuurlijk ook vaak in allerlei verzwakte vormen optreden heeft men ook op de H. Schrift meermalen een beroep gedaan. In den zin der verach ting of onderschatting der cultuur doet dit hef Pietisme! in den zin van de vergoding of althans overschatting der cultuur is dit ge schiedt door een theologie, die door Schleier- machers bemiddeling in sterke mate den in vloed van de idealistische Duitsche philisophie heeft ondergaan, en die, met verwerping van de leer der erfzonde en aanvaarding van het evolutionisme, de cultuur als eenheid voor goed houdt. Beide richtingen leven met de Vrije Univer- AGENDA Heden: DONDERDAG 2 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 3—4 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Paul Muni in „Het Le ven van Louis Pasteur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het Spookkasteel" met Bela Lugori en Stan Laurel en Oli ver Hardy in „Hollywood Party". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „La Vie Parisienne", regie Robert Siodmak. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Anny Ondra in „Anny en Max". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 3 JULI Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws, nieuw programma. Bioscopen, nieuw programma. siteit op gespannen voet; en deze mag zich dat een eer rekenen, want beide richtingen leven ook op gespannen voet met de H. Schrift zelve. Tegenover alle cultuur-vergoding toont de Schrift ons reeds op haar eerste bladzijden het bee ld van een zondige cultuurontwikke ling, beginnend in het Paradijs met het toe geven aan de verleiding. In de door de Schrift gegeven beschrijving van de geschiedenis van het Godsrijk staat de cultuur niet op den voorgrond. Want het koninkrijk Gods valt met de cultuur aller minst samen. De zondige cultuur-ontwikkeling staat on der het oordeel des doods; de cultuur-arbeid in de vreeze Gods heeft de belofte des levens. De voorzitter dankte den hoogleeraar voor zijn betoog en sloot vervolgens de morgenver gadering, waarna de vereeniging officieel ten Stadhuize ontvangen werd. Referaat prof. Sizoo. Om 2 uur zou de middagvergadering be- beginnen. Prof.dr. A. Sizoo. hoogleeraar aan de Vrije universiteit zou refeereeren over „Het derde Humanisme". De wetenschap der klassieke philologie tim mert, niet aan den weg, zoo zou spr. betoo- gen. De groote massa is zich haar bestaan nauwelijks of niet bewust. Toch staat ook zij midden in den stroom der tijden en onder gaat ze den invloed daarvan. Wederkeerig oefent, zij invloed op.de groote schare van hen, die tot de leiders van het volk zullen be- hooren. Van het begin af is de klassieke philo logie aan de Vrije Universiteit gedoceerd niet alleen uit practische overwegingen, maar ook omdat men haar principieele beteekenis inzag. Ook in onzen tijd blijkt weer van hoe groote beteekenis de beginselen zijn voor de be schouwing van de waarde, die men aan de klassieke oudheid toekent.. Toen na den Oorlog een cultuurcrisis ont stond en de fundamenten, waarop onze West- Europeesche beschaving rust, op hun waarden werden onderzocht, kwam onder leiding van den Berlijnschen hoogleeraar Jaeger een rich ting op, die al het z.g. derde humanisme het klassieke ideaal wil redden. Niet meer de an tieke mensch is de norm, maar de oude cul tuur in haar geheel. Zij leeft als een ideëel or ganisme voort: in haar onwirkbare grond vormen rust ook thans nog het leven der Europeesche volken. Ieder nieuw tijdperk zal zich met haar hebben te confronteeren en in tijden van inzinking uit haar de krachten moeten putten tot hergeboorte. Dit humanisme der cultuurcritiek wil aan het Christendom slechts plaats inruimen, in dien het een synthese kan vinden met den eenmaal geconsolideerden vorm van het cultureel bewustzijn. Deze synthese, zoo leert Jaeger, had het Christendom gevonden, maai de reformatie heeft weer de antithese ge bracht. Het is nu. volgens hem, de ideëele taak van het Protestantisme om beide mach ten weer te verzoenen. Tegen deze leer nu dient krachtig te wor den ingegaan en de antithese, die de reforma toren hebben gesteld, moet worden gehand haafd. In tijden van inzinking moeten de regene ratieve krachten niet geput worden uit de oud-heidensche beschaving, maar uit Gods Woord. Laatste spreker zou zijn het Tweede-Ka merlid, de heer J. Schouten van Rotterdam, die zou spreken over: Wederkeerige wer king". Avondsamenkomst. Woensdagavond om acht uur kwamen allen bijeen in de kerk aan den Kloppersingel, waar een bidstond gehouden werd. "Voorganger was hierbij ds. J.'W. Siertsema. Na het gebed zon gen allen het 2e en lie vers van Psalm 103. terwijl aan het einde van den dienst de ver zen 2. 3 en 6 van Psalm 111 gezongen werden. Ds. Siertsema had als tekst gekozen Genesis XII 20—22. En Noach bouwde den Heere een altaar; en hij nam van al het reine vee en van al het rein gevogeltje en offerde brandofferen op dat altaar. En de Heere rook dien liefelijken reuk en de Heere zeide in zijn harte: Ik zal voortaan den aardbodem niet vervloeken om des menschen wille, want het gedichtsel van 's menschen hart is boos van zijne jeugd aan; en ik zal voortaan niet meer al het levende slaan gelijk als ik gedaan heb. Na dezen wijdingsvollen dienst vond een ontmoetingssamenkomst plaats van de leden en begunstigers. GROENTEMARKT. Haarlem, 1 Juli Tomaten per K.G. 812 ct. per K.G. Snijboonen 2430 ct. per K.G. Heereboonen 1624 ct. per K.G. Tuinboonen 58 ct. per K.G. Postelein 15—30 ct. per kist. Andijvie per kist 25—55 ct. Spinazie 1535 ct. per kist Sla per kist 1230 ct. Bloemkool 3—6 per stuk. Komkommer 23 ct. per stuk. Radijs 24 ct. per bos. Wortelen 5—7 ct. per bos. Rabarber 4—7 ct. per bos. Prei 2—5 ct. per bos. Selderie 3—5 ct. per bos. Peterselie 3—5 ct. per bos. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 3580 ct. Oude kippen per kilo 3036 ct. Oude lianen 4080 ct. Jonge hanen 2065 ct. Jonge hanen per kilo 2836 ct. N.H. Blauwen per kilo 5564 ct. Jonge hennen 70 ct.f 1.30 Duiven per paar 2030 ct. Tamme eenden 3055 ct. Ganzen f 1f 1.50 Kalkoenen per kilo 4050 ct. Tamme konijnen f 0.75f 1 Wilde konijnen 2530 ct. Piepkuikens VA25 ct. Aanvoer 40500. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren f2.60 tot f2.70 Gemengde eieren f 2.70 bot f 2.80 Bruine eieren f 3 tot f 3.10 Eendeneieren f 2 tot f 2.25 Ganzeneieren f 5 tot f 7 Aanvoer 1.250.000. Handel matig. Veemarkt. Zeugen f 35 tot f 50 Dr. Zeugen f 48 tot f 50 Schrammen f 16 tot f 23 Biggen f 10 tot f 14 Zware varkens 16»/, tot 17!/2 ct. per pond. Zouters 161.2 tot 17 12 ets p. pond; traag. Vette kalveren 15 tot 22 ets. per pond; extra iets hooger. Nuchtere kalveren f 3 tot f 5 Nuchtere mestkalveren f 8 tot f 12. Handel slecht. De Bilt voorspelti Meest matigen Zuidelijken tot Weste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk nog enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. THERMOMETERSTAND Hoogste tusschen gisteren en heden 12 uur 72 gr. F. Laagste tusschen gisteren en heden 12 uur 56 gr. F. Nog weinig betrouwbaar weer verwacht. De depressie in het Westen blijft stationnair tusschen de eveneens stationnaire gebieden van hoogen luchtdruk in het Noorden en Zuid westen, De secundairen trekken over Centraal Europa en over de kustlanden; de eersten langs den rand van het gebied van groote hitte op het continent en geven overal aan leiding tot onweersachtigen regen. Tusschen de regengebieden wordt soms prachtige opklaring gevonden. In het Westen is het veel koeler geworden; in Midden- Duitschland is het hoog in de atmospheer nog even warm als gisteren, hoewel de bergsta- tions in het middelgebergte omstreeks 5 gra den lagere temperatuur melden. De diepe depressie vertoont zich op den Oceaan, die naar de richting van IJsland schijnt te zullen trekken. Zoolang de depressie het weer blijft beheer- schen, blijft het weinig betrouwbaar en blijft de kans op onweersachtige regen bestaan. Voor het oogenblik echter is de tendenz voor tijdelijk grootere stabiliteit. Uitspraken van de Rechtbank. Oplichting. Een man, die zich uitgaf voor hoofdvertegenwordiger van een stofzui- gerfabriek had van een Amsterdamschen Fordvertegenwoordiger onder voorwendsel, dat hij een nieuwen wagen wilde koopen, twee keeren een auto met de noodige benzine tel leen gekregen, waarmee hij was gaan rijden. De officier eischte 14 dagen geleden tegen den verdachte, die reeds meer was veroordeeld wegens oplichting acht maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Het vonnis van de rechtbank luidde heden zes maanden met aftrek van preven tief. Fietsendieven veroordeeld. Twee Stompwijkers hadden in de Haarlem mermeer fietsen gestolen uit een schuur. De officier van justitie eischte tegen beide ver dachten, over wie hij ongunstige rapporten had ontvangen, tien maanden. De uit spraak luidde tegen beiden zes maanden met aftrek. Inbraak in iWormerveersch kantoor. Een agent in Wormerveer had des nachts twee mannen zien loopen, die hij niet ver trouwde. Hij hield den eene aan en later werd de andere gearresteerd. Het bleek dat de oudste, een los werkman, in zijn ondergoed een aantal postzegels verborg. Nu was het toe vallige dat in een Wormerveersch kantoor was ingebroken en dat er postzegels werden ver mist die precies zoo waren afgescheurd als de zegels die op den los werkman waren gevonden. De officier van justitie achtte de schuld van den los werkman bewezen en eischte tegen hem 1 jaar en zes maanden. Tegen den an dere was zijns inziens niet genoeg bewijs aan te voeren en daarom vroeg hij diens vrij spraak De loswerkman werd veroordeeld tot een jaar met aftrek, de ander werd vrijgesproken. Diefstallen in Aalsmeer. Een 24-jarige zwerver had in de maand Mei in Aalsmeer twee fietsen en een ulster ge stolen. De eisch tegen den jongen man, die reeds vaker was veroordeeld en niet meewerkte met de reclasseering, was tien maanden. Hij werd hedenmorgen veroordeeld conform den eisch. Dood door schuld. Een 27-jarige inwoner van Krommenie had zich veertien dagen geleden te verantwoorden wegens dood door schuld. In den laten avond van den negentienden April had hij op den Hoogdorperweg onder Heemskerk een be jaarden "blinden heer aangereden, die aan den rechterkant van den weg links van zijn huis houdster had geloöpen en die dadelijk was overleden. De bestuurder - van de auto verklaarde hinder te hebben ondervonden van het licht van twee fietsers en daarom zijn groote lich ten te hebben uitgedaan en op zijn stads lichten te zijn verder gereden, daar hij niet kon dimmen. De officier van justitie eischte twee maanden hechtenis. De verdediger mr. B. W. Stomps vond het rijden van verdachte niet hoogst roekeloos te noemen en pleitte clementie. Het vonnis was een maand hechte- nisstraf. De verboden fruitautomaat. In Wormerveer was in een café een fruit automaat gevonden en in beslag genomen aangeziein dit hazardspel was. Veertien dagen geleden stonden de caféhouder en de eigenaar terecht wegens gelegenheid geven tot hazard spel. De officier eischte tegen beiden f 10 boete en bovendien verbeurdverklaring van het ap paraat. De rechtbank heeft de zaak heden we gens onvoldoend onderzoek terug verwezen naar den rechter-commissaris. Als de „onbekende" niet kan worden gevonden... Van een „onbekende" had een Wijk aan Zeeër een fiets gekocht. Dat vertelde hij ten minste, maar de officier van justitie verdacht hem van diefstal. De man kreeg een paar weken den tijd om den onbekende op te spo ren, doch dat lukte hem niet. De officier acht te diefstal bewezen en eischte negen maan den. De uitspraak luidde vier maanden gevan genisstraf. I HET WEER IN HET BUITENLAND. Parijs Londen (Croydon) Berlijn Marseille Genua Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Zuid-Zuidwest matig 15 Koel, zwaar bewolkt West matig 18 betrokken West-N.W. zwak 19 mooi weer Oost-Z.O. matig 20 betrokken AANBESTEDINGEN Hedenmorgen hadden door het Provinciaal Bestuur te Haarlem de volgende aanbeste dingen plaats: 1. Het maken van den onderbouw voor een vaste brug over het kanaal Oudkarspel-Kol- horn, met bijkomende werken in de gemeente Oude Niedorp. Het laagst werd ingeschreven door de firma Van Hoften te Haarlem voor 16.560. 2. Het maken van een vaste brug in beton on gewapend beton over de Schermeerring- vaart bij Huigendijk in de gemeenten Heerhu- gowaard en Oudorp, met bijkomende werken. Laagste inschrijver A. Broere te Amster dam voor 38.800. 3. Het maken van een gewalste fundeering voor de rijbaan in de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Schagen- Kolhorn tusschen den Burenweg en een punt op korten afstand bewesten den Oosterdijk van de Wieringerwaard met bijkomende wer ken in de gemeenten Schagen en Barsinger- horn. Laagste inschrijfster was de firma A. Groot te Akersloot voor 28.694. NACHTCACTUSSEN IN BLOEI. Men deelt ons mede. dat de nachtcactus sen in de Bloemendaalsche gemeente-kwee- kerij aan de Veldlaan te Bentveld in bloei staan en aldaar hedenavond van 20.30 uur tot 22.50 uur te bezichtigen zijn. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 858. (No. 7 van den wedstrijd, 39e ladder). mm\ mA m m m m i mm m ■fH. m m m m Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kdl, De8. Tf7, Lf2. Lh7, b2. Zwart: Kd3, Tf5, La5, c4, dó, e4. „Bij het gesloten spel slapen de geesten onder de oppervlakte". ADOLF ANDERSSEN. VOOR HEN DIE SCHAKEN WILLEN LEEREN Remise (vervolg). 2e. Wanneer een Koning overblijft tegen Koning en Paard. Zooals men weet, naderen de Koningen el kaar niet dichter dan met één veld tusschen- ruimte. Zij kunnen elkaar dus naloopen, wan neer zij alléén overgebleven zijn, zooveel zij willen, elkaar mat zetten is onmogelijk. Zelfs elkaar pat zetten is onmogelijk, want in het gunstigste geval; d.i. als de een den ander op een der hoekvelden jaagt, blijft steeds één der naast het hoekveld liggende velden vrij om op te vluchten. Wanneer echter één der Koningen nog een Paard bezit, zou men, oppervlakkig geoor deeld, allicht meenen dat het mat daar zeker tot stand zou komen. Dat is echter toch niet het geval. Zwart p wÊ^'m x a m£m R mm Lm. m ■i ïil Wit In bovenstaande stelling speelde Wit het laatst Ka7a8. Indien Zwart nu mat zou wil len geven, zou daarvoor noodig zijn een stuk, dat den witten Koning schaak gaf en tegelijk het veld a7 afsloot, m.a.w. een stuk dat twee in rechte lijn liggende velden beheerschen kan. Hoewel men reeds weet, da' een Paard zulks niet kan, wordt dit nog eens ten over vloede duidelijk gemaakt door 't geheel Zwart afdrukken van de velden, die het Paard c4 be- heerscht. Er blijkt daaruit, dat die velden steeds in schuine richtting aan elkaar gren zen. Na Pc4b6t vlucht de Koning dan ook> op het andere veld, namelijk a7. Bij andere standen van den witten Koning zal zich steeds een gelijke speelwijze herhalen. Mat kan derhalve niet worden gegeven en de partij is remise. (Wordt vervolgd). SCHAAKLITERATUUR. PRACTISCHE SCHAAKLESSEN. (den HertogEuwe), tweede deel. door H. J. den Hertog en Dr. M. Euwe, vierde druk. G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmaatschappij, N.V. (den Haag). Dat reeds na 2Vz jaar een nieuwe druk ver schijnt van dit deel der „Practische Schaak- lessen" zegt genoeg. De schrijvers deelen bij dezen druk mede, dat hij gelijk is aan den voorafgaanden, behoudens enkele wijzigin gen in de theorie der openingen, overeen komstig de hedendaagsche inzichten, Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 2 Juli: Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar zijn 1276 landverhuizers van Am sterdam naar New-York vertrokken. Voor hen die de eindspelen niet of onvol doende onder de knie hebben, en dat zijn er helaas nog zeer velen, is dit' deel bijzonder geschikt om hun schaakkennis aan te vullen HANDLEIDING TOT HET SCHAAKSPEL. (NeumannSchelfhout), twaalfde druk, be werkt door W. A. T. Schelfhout, G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmaatschappij, N. V. (den Haag). Dat deze handleiding door beginners gaarne geraadpleegd wordt, bewijst het feit van den twaalfden druk. Dat de benamingen Raads heer, Kasteel en Koningin vervangen zijn door Looper, Toren en Dame is inderdaad verstan dig gezien, maar dat de schrijver de „nieuwe spelling" heeft ingevoerd, waardoor b.v. Loo per tot „Loper" is omgedoopt, betreuren wij. Toen het Tijdschrift van den Koninklijken Nederlandschen Schaakbond (Januari 1935) plotseling in de spelling-Marchant verscheen, kwamen er zoovele protesten bij het Bonds- bestuur binnen, dat reeds het Februari-num- mer van dat jaar weder verscheen in de spel ling De Vries en Te Winkel. Terecht was dat Bestuur ten slotte van meening, dat met in voering kon worden gewacht, tot de Regeering zelf de nieuwe spelling gebruikte, te meer waar ook de „groote pers" de oude spelling hand haafde. Overigens niets dan lof over den inhoud en de buitengewoon fraaie uitgave, zooals wij van deze schaakuitgevers trouwens gewend zijn. OPLOSSING PROBLEEM No. 851. (No. 10 van den wedstrijd, 38e ladder). Stand der stukken: Wit: Ka7. Dh2, Tg4, Ldó, Ld7, Pa4, Pd4, c5, d3, Zwart: Kd5, Tbl, Te6, Lfl, Lg7, Pa2, Pg8, b7. c4, f3, f7, g5. (G. H. Drese, Emm en). 1. Pd4—f5, dreigt; 2. De5t (Nowotny-interferentie)enz Teel; 2. De2 (anti-Nowotny- en Nowotny- interferentie, enz. Lal; 2. Db2 (als sub 2), enz. Lc3; 2. Pc3 'f, enz. (of eerder mat). Een meesterwerk. Men spreekt van een Nowobny-inter-f eren-tie,— wanrieér op hetinterferentie veld van Looper en Toren een'wit stuk geofferd wordt, zoodat Zwart altijd minstens één der. beide afgesloten lijnen zelf moet blijven afsluiten. Goed opgelost door: C. de Vries, te Benne- broek; H. J. S. Beck en J. Vermeer, beiden te Bloemendaal; M. Daim, J. Derogee, C. v. Dort, H. W. v. Dort, H. W. Germeraad, J. Hillebrand, R. Hommers, P. A. Hoogendoom, F. W. Hoo- gerbeets, J. ten Hove, G. Huizing Jr., C. Koster, A. Krijn, A. J. Mooy, Joh. B. Pennoek, P. Rot teveel, mevr. J. SmitBiickmann, H. J. Steen bergen, W. A. L. Visser, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; H. F. Antonisse, J. Germeraad, mej. D. M. Graafland en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen drie punten) CORRESPONDENTIE. In partij no. 873 is de zet 22. Ld3xg6, een cor rect offer, weggevallen. Haarlem. G. A. B.; J. v. K.; J. J. P.; A. S.; I. Dh2xa2 faalt na 1.Te6xd6. Haarlem. J. J. H. B.; H. en J. B.; J. Y. B.; A. v. L.; G. R.; C. W.; 1. Pd4c2 faalt na 1.Lgl—al. Haarlem. W. B. en Heemstede C. de V. Bij het oplossen kunt u alle wegen inslaan, maar de compositie-leer stelt aan de problemen zekere eischen, waardoor het bij voorbeeld overbodig is te probeeren de oplossing te vin den door schaakgeven met den eersten zet. Raadpleegt u b.v. „Practisch Schaakboek", door A. A. J. Ridder hof (uitgever G. B. v. Goor Zonen, den Haag), vierde druk, waarin u meer dan 50 problemen aantreft, met de volledige oplossingen, terwijl bovendien een hoofdstuk is gewijd aan het oplossen. Haarlem. C. K. 1. Dh2—h7, Lflxd3; 2. Pd4xe6, f7xe6 (en niet Ld3xh7) waarna geên mat. B. A. S. 1. Pd4b5, Tblxb5; 2. Ld7xb5, Te6e5 en geen mat. Santpoort. B. v. R. 1. Dh2hl, Lflg2; 2. Dhlxbl, Te6xd6 en geen mat. IJmuiden-Oöst. J. J. W. Uw vraag kunt u heden beantwoord vinden in de eerste regels van onzen cursus „Voor hen die schaken wil len leeren" WAT DE CRISIS LEERDE. „Van de vele gissingen die tot nu toe noodig waren bij de bepaling van een reclame-campagne zijn er tengevolge van de crisis heel wat verdwenen. De adverteerders werden gedwongen uiterst voorzichtig te zijn; zij dienden de afzetgebieden en de wijze van adver- teeren van te voren te onderzoeken. En geen ander reclame-medium biedt een betrouwbaarder en economischer methode om de kansen op een geslaagde campagne vooruit te bepalen dan de dagbladen. Door ons reclamebureau worden voort durend dergelijke onderzoekingen onder nomen. Dagbladreclame past zich overal goed bij aan. Wanneer er plotseling behoefte aan reclame ontstaat, kunnen de adver tenties onmiddellijk worden geplaatst. En daarbij op den dag, die de meeste kans biedt op succes. De waardeering voor dagbladen als economisch advertentie-medium zal in 1936 nog in belangrijkheid toenemen." Ziedaar de meening van A. B. Reincke, president van het groote Amerikaansche reclamebureau ReinckeEllisYoung- green Finn.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2