VOOR DE VROUW BIJVOET 'i Al Wie Met Ons Mee Wil Gaan... ONS MODEHOEKJE ZOMER-AVONDKLEEDINC DÖXPE'R'D'A'G 2 'TtlET T93S H'AAEEEM'S PAGEEAP 10 zoo'n mooi gedekte tafel met hagelwit, glanzend tafelgoed. Zorgt Mevrouw, dat TJio tafel er ook zóó uitziet; Uw luiisgenooten waardeeren dat! Bijvoet geeft Uw tafellinnen de prima waschbehandeling, die het noodig heeft, xoaardoor het er zoo prachtig helder en glanzend uit ziet. B L OEM E ND A A L TELEFOON 22016 (Adv. Ingez. Med.) WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Bij vernikkelde voorwerpen moet er bij het onderhoud op gelet worden, dat poets- en reinigingsmiddelen worden gekozen, die het dunne deklaag je zoo min mogelijk beschadi gen. Want als dat laagje afgesleten is, krijgt het voorwerp een onooglijk aanzien. Vernikkelde voorwerpen overgiet men bij voorkeur met heet water en wrijft ze met een zachte doek droog en glimmend. Vuil nik kel neemt men eerst met zeepsop af. Alleen als het hoog noodig is, met slaolie poetsen en met Weener krijt of Parijsch rood nawrijven. Roestige plekjes kan men meestal verwijderen met petroleum, die men 12 uur laat inwerken waarna de opgeloste roest kan worden weg- ge wreven. O Die moet onze manieren verstaan. „Zoo zijn onze manieren." Wie herinnert zich dat speellied je niet uit zijn kinderjaren, waarbij we in de handen klapten, op één been gingen staan, spronge tjes maakten, tenminste als wij het onder leiding deden. Ging het onder elkaar, dan trokken we al- lerijselijkste gezichten, rukten aan eikaars vlechten, keken gruwelijk scheel en dergelijk fraais meer. Neen, dan waren „onze manie ren" niet zoo heel erg fijn, en dat is het nu juist waar Ola Olsen, de schrijfster van het boekje „Zoo zijn onze manieren", het over hebben wil; als ondertitel staat er op het werkje „Handleiding voor goede omgangs vormen". Tien tegen een, dat bij het lezen hiervan dadelijk gedachten bij u opkomen als: „Wat gruwelijk ouderwetsch!" „Zeker zooiets als de vroegere handleiding voor de étiquette." „Staan er ook schema's in voor liefdes brieven?" „Zeker voor menschen die een zee van tijd hebben om strijkages en al dat gedoe te be oefenen. Zoo flitsen de spottende en misprijzende gedachten door uw hoofd, u zult er met elkaar om lachen, maar toch bent u daarin nu eens geheel en al mis. Het boekje is zeer modern zoowel wat op vattingen als wat uiterlijk betreft, het werpt de étiquette-zonder-meer ver van zich, het bemoeit zich totaal niet met eenige intieme aangelegenheid, en last not least: het staat met beide beenen stevig op den grond, waar op werkzame menschen in een tijd die ge spannen is van snelheid, zich voortbewogen. Wie om zich heen kijkt, moet zien dat er aan de goede manieren van velen onzer nogal wat mankeert, en het boekje legt dan meel den nadruk op diepgaande vergrijpen tegen de goede manieren aan op dageiijksche om gangsvormen, hoewel ook daaraan nog heel wat te schaven valt Waarom zegt de schrijfster oijvoorbeeld, zijn er nog zooveel menschen die jij en jou zeggen tegen conducteurs, chauffeurs en meer verrichters van openbare diensten, alsof zij in tegenstelling met den spreker het u niet waardig zijn. Waarom vinden velen het onnoodig om beleefd tegen hun kinderen te zijn, terwijl zij hun uiterste best doen, de kinderen „goede manieren" bij te brengen. „Keurigheid in ge- drag tegenover kinderen is bovendien een paedagogisch middel van groote waarde" zegt de schrijfster. Maar daarentegen waarschuwt zij tegen kunstmatig opgeschroefde beleefdheid, „die niets dan goeds wil, maar door haar dringen de aanhoudendheid als een kwaad werkt." In onzen tijd van haast en nog eens haast, make men met kennismakingen juist niet al teveel haast. Men ontmoet elkaar een oogen- blik afgeloopen men ziet elkaar mis schien nooit terug, waarvoor dan die om haal van voorstellen! Waarom kan men niet een paar woorden met elkaar wisselen, een oppervlakkig gesprek voeren, zonder dat men aan elkaar is voorgesteld. Bovendien is het nog uitermate moeilijk, wanneer de betrok ken partijen weinig voorkomende namen hebben, om deze dadelijk te verstaan: wat V: t men aan zoo'n vagen klank, en zelfs al verstaat men hem, waarom moeten alle men schen dadelijk in vakjes verdeeld wnvrfoni Slechte tafelmanieren, ziellooze conversa tie, rooken en drinken, babbelzucht, onhan digheden en slechte gewoonten alles heeft met de kleine dingen des levens te maken, die toch van zooveel belang zijn in het geheel. Er zijn menschen die zich nooit afvragen, zegt de schrijfster, wat anderen graag hoo- ren, maar die zich alleen bekommeren over hetgeen zijzelf graag zeggen. Met het noemen van de onhandigheden gaat zij echter alweer dieper op den men- schelijken aard in: deze kunnen een plaag worden in een bestaan, waar men nooit meer geheel bovenuit kan komen, en die het levens geluk van den mensch in den weg staan. Nog directer zijn anderen erbij betrokken, wanneer de schrijfster te velde trekt tegen sommige meisjes die zich verloven, omdat dit er nu eenmaal bij hoort, en met hetzelfde ge mak de verloving weer „af" maken. Hiermee komt zij aan de diepgaande vergrijpen tegen de goede manieren en dat wel niet zoozeer tegen den jongen man, die er het slachtoffer van is en voor wiens eventueele teleurstellin gen het begrip „goede manieren" natuurlijk totaal niet op zijn plaats is, als wel tegen de familie en vrienden, die men tot bezoeken en sturen van bloemen dwingt. Terwijl de ernst die bij zoo'n verbinding toch noodig is niet eens de kans krijgt om een waarschuwing te doen hooren. Het zou te ver voeren om hier alles te be spreken: hoofdstukjes als telefonitis, de kunst van koopen, bemoeizucht en bescheidenheid; luistervinken; bij ziekte, verdriet en rouw; hoe maak ik het weer goed; zelfbeheersching ge ven eenigszins een indruk van de veelzijdig heid van het boekje, waarmee men het zeker niet in alle opzichten volkomen eens behoeft te zijn. De schrijfster trekt bijvoorbeeld te velde tegen de mannen, die voor elke vrouw den hoed afnemen behalve voor hun eigen: toen wij daarover de meening van verscheidene mannen vroegen, bleek dat zij dit geen van allen deden, en de intimiteit en de in deze gevallen zeer goede! verhouding stelden boven den beleefdheidsvorm van het afnemen van den hoed. Zoo zijn er natuurlijk nog meer aanvecht bare meeningen in, maar als geheel is het boekje frisch en geestig geschreven, zonder gezeur en practisch. De teekeningen van Willy Greve zijn aardig; het boekje werd uit gegeven bij de N.V, Leidsche Uitgevers Mij. in Leiden en is prettig om te lezen en over te discussieeren. E E. J.—IP. Wie geen belangstelling heeft voor het heden, heeft geen toekomst. Hem blijft niets anders over, dan in de asch vaai het verleden te grave" ZOMERSCHOENTJES. Voor warm zomerweer zijn de gevlochten en de linnen schoenen een heerlijk luchtige dracht. Maar met één ding dienen wij toch rekening te houden: als wij bij al die teen- en hielloo- ze gevlochten gevalletjes, die uit niet veel meer dan een zool en een hak bestaan, kou sen of sokjes dragen, moeten deze volkomen onberispelijk zijn. Sokjes alleen zijn daarvoor het meest ge schikt, zij blijven gemakkelijker netjes dan kousen, maar daarentegen zijn zij voor avond dracht weer niet op hun plaats. Dan komen de kousen aan bod, evenals trouwens voor haar, die liever niet geheel zon der kousen loopen. Maar deze kousen mogen geen enkel stopje vertoonen, zij mogen ook geen grove katoenen versterking aan hiel en teenen hebben, dat bederft het gevlochten schoentje. Kunt u zich dan ook geen dure kousen met zijden versterkingen veroorloven, neem dan dichte schoenen of schaf u de zoogenaamde Amerikaansche natuurzijden kousen met zij den versterkingen aan; ze zijn ragdun en niet kostbaar in den aanschaf, zoodat zij voor deze zomerdracht geknipt zijn. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens van de kin- derkleeding op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo nauwkeurig mogelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de verzending. Wij maken er onze lezeressen op attent, dat we niet al leen patronen leveren van de hier gepubli ceerde modellen, doe hvan ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje, met vermelding van maten is vol doende. Prijzen van deze patronen op maat worden: voor een mantel 60 ets.; voor een japon 50 ets.; voor lingerie en kinderklee- ding 40 ets. en voor blouse of rok 30 ets. per stuk. Ons Wekelijksch Knippatroon. voudig, loopt naar onderen toe Klokkend uit. Bijzonder mooi is het halsgedeelte. Nr. 3: japon van teergroene crêpe; de ruimte van den rok valt aan den achterkant. Het diepe rugdécolleté is afgezet met guirlande van rose chiffonbloemen. Nr. 4: stijljapon van bedrukte zijden mous seline. De rok is zeer wijd uitloopend. Het korte lijfje laat de schouders vrij. Een dubbel pof mouwtje is aan het lijfje geknipt. Deze japon zal vooral allerliefst zijn voor jonge meisjes. Nr. 5: een avondkleed van groot-bedrukte taft-cloqué. Heel apart is de shawl van effen materiaal, die bij deze japon hoort en die met een corsage op de japon bevestigd wordt. De shawl is gevoerd met materiaal in een con trasteeren de tint, zoodat men een interessant effect verkrijgt. Nr. 6: danskleed van zwarte tule. waarop kleurige bloemappliquaties, aangebracht zijn. De rok is aangesloten, maar verkrijgt aan den onderkant de noodige ruimte door de aange zette breede volant. Een ceintuur van fluweel in de kleur der appliquaties en een lange cape van tule, maken deze japon tot iets zeer aparts. De patronen der peignoirs, waarvan wij hier de afbeelding laten volgen, zijn ver krijgbaar in de zoogenaamde standaard- maat. Dit is de volgende maat: bovenwijdte 102 c.M.; taillewijdte 87 c.M.; heupwijdte 107 c.M. Door het al of niet aan knippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. No. 649 mooie peignoir, te vervaardigen van zijde of mousseline. Benoodigd mate riaal: 3.50 M. van 100 c.M. breedte. Prijs van het patroon 13 ets. (plus 6 cents voor porto kosten) Nr. 650: zomer-peignoir, te vervaardigen van crêpe of ander materiaal. Benoodigd: 3.50 M. materiaal van 100 c.M. breedte. Prijs van het patroon 13 ets. (plus 6 cents voor portokosten) Nr. 374: eenvoudig zomerjurkje voor meis jes van 3 tot 6 jaar. Bij aanvraag van dit pa troon maten te vermelden. Prijs van het pa troon 13 ets. (plus 6 ets. vooor porto-kosten). Benoodigd materiaal: 2 M. van 70 centimeter breedte. Nr. 375: zomerjurkje voor meisjes van 6 tot 8 jaar. Benoodigd materiaal: 3 Meter van 70 c.M. breedte. Prijs van het patroon is 13 ct. (plus 6 ct. voor porto-kosten). Deze patronen zijn te verkrijgen tegen bo- venmelden prijs bij het bureau van dit blad, plus 6 ets portokosten. beginnen met 4 x 2 av. tezamen. Aan 't eind van iedere pen 1 st. meerderen, zoodat we na 30 pennen 80 steken op de pen hebben. Nu zetten we er aan eiken kant nog 10 st. bij op en breien op de 100 st., die we nu hebben, 8 veeren. Een boordje van 1 r. 1 a. breien we net als de boord van de jumper voor afsluiting Na 12 toer het boordje afkanten. Hebben we de beide mouwen af, dan breien we een kraagje van 1 r. 1 a. op 200 st., hoog 15 toeren. De kraag moeten we heel los af kanten, dan valt deze mooier. Hebben we alle deelen klaar, dan strijken we alles aan den verkeerden kant onder een natten doek, is alles in elkaar genaaid dan strijken we alles nog eens. Het zal aardig staan, als we in de boordjes van de mouw een dun elastiekje naaien. Sp. Th. Voor dames, die een wit linnen mantelpakje bezitten, zal een zijden opengewerkte jumper een prettig kleedingstuk zijn. Bovenstaande jumper breien we van oranje zij, die we in strengen koopen, op pennen no. 3. Voorpand. We zetten 100 st. op en breien een boordje van 1 r. 1 a. Willen we de boord erg mooi hebben, dan breien we aan den ver keerden kant de averechtsehe steek verdraaid en aan den rechten kant van het breiwerk worden de rechte steken verdraaid gebreid. la 14 toer is de boord af en breien we 1 pen averecht, waarna het patroon begint. De pauweveer is een patroon, dat altijd op 25 st. of een veelvoud daarvan moet worden ge breid, willen we altijd evenveel steken op de pen houden. Bij dit breiwerk beginnen we met 4x2 aver, tezamen, 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl.; 8x2 aver, tezamen; 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. Ir.; 8x2 aver, tezamen; 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 if omsl. 1 r omsl. 1 r.; 8 x 2 aver, tezamen. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r.; 8 x aver, tez.; 1 r. omsl. 1 r. omsl. 1 r. 4 x 2 aver, tezamen. Nu is de eerste pen uit en moeten er nog 100 st. op de pen zitten. De 2e pen is heelemaal averecht, de 3e pen recht, de 4e pen averecht. Nu is één veer van de pauweveer klaar. Hebben we 14 veeren klaar dan kunnen we aan het armsgat beginnen. Is onze manier van breien erg vast, dan moeten er misschien 1 of 2 veeren bij gebreid worden; het beste is, den afstand van taille tot armsgat even te me ten. Het armsgat moet een schuine lijn wor den naar den schouder, aan 't eind van elke pen moeten we minderen. Ook hier moet ge teld worden om ons telkens te overtuigen of inderdaad 1 st. minder op de pen zit. Hebben we van de boord af 18 veeren, dan kunnen we den hals afkanten. In 't midden kanten we 16 st. af; minderen vervolgens aan den halskant 8 x, waardoor de hals rond wordt. Van de boord tot den schouder breien we nu tot we 20 veeren hebben en zetten de overgebleven steken op een draad. De rechter schouder wordt gelijk aan den linker schou der. Achterpand. Het achterpand is gelijk aan het voorpand, het armsgat wordt op dezelfde hoogte begonnen, de af mindering wordt gelijk als bij het voorpand gebreid. We hollen den hals niet uit. en breien door tot we 22 veeren hebben; kanten evenveel steken af voor den hals als bij het voorpand en zetten de ste ken voor den schouder op een draad. Is de rug klaar, dan breien we de schouders aan el kaar en naaien de zijnaden dicht. Mouw. Voor de mouw zetten we 50 st. op, en breien het patroon van de pauweveer. Weer HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG. Kerrysoep. Gekookte ham. Tuinboonen. Aardappelen. Vruchtensla met slagroom. MAANDAG: Pikante kalfslapjes. Capucijners. Aardappelen. Kersencompöte. DINSDAG: Roastbeef. Worteltjes en peulen. Aardappelen. Yoghurt. WOENSDAG: Schotel van koud vleesch en gevulde tomaten Warme broodpudding met vanillesaus. DONDERDAG: Slakropjes met gehakt. Aardappelen. Vruchten. VRIJDAG: Nieuwe haring met dunne sneedjes beboterd brood. Griesmeelsoufflé. ZATERDAG: Varkenskarbonade. Aardappelpurée. Bloemkool. Viaichten. RECEPTEN Pikante kalfslapjes. Wasch de lapjes, wrijf ze in met wat peper en zout en bak ze in ruim boter waarbij een uitje gevoegd is. een laurierblad, foelie, wat takjes peterselie en een worteltje. Zijn de lapjes mooi bruin, neem ze dan uit de boter zeef dit, maak de jus af met wat water, een eetlepel gezeefde toniatènpurée en desge- wenscht een scheutje witte wijn. Laat de lapjes hierin nog een half uurtje heel zacht stoven Schotel van koud vleesch en gevulde tomaten. Neem het kroontje van de tomaten af, snijd er een kapje af en hol ze voorzichtig uit. Bestrooi ze van binnen met weinig peper en zout. Kook intusschen doperwtjes gaai en aspergepunten ter lengte van ongeveer 12 c.M., waarvoor natuurlijk ook die uit blik kunnen worden gebruikt. Zet in iedere tomaat twee aspergepunten rechtop, vul de rest van de ruimte met de doperwtjes op, en schik de tomaten om het gesneden koude vleesch op een platte schaal. Dien het gerecht koud. Zomer-avondkleeding verschilt van win ter- kleeding. In den winter is men er op bedacht de japonnen zoo aangesloten en strak moge lijk te doen zijn, terwijl men in den zomer de japonnen luchtig, jeugdig, wijdvallend, met ruches en volants maakt. Op de illustratie ziet u een zestal japonnen voor een zomerfeest. Nr. 1: japon, vervaardigd van maisgele taf zijde. De schouderstrooken zijn in lussen ge legd: het rugdécollété is vrij diep. Wat zegt u van de „queue", waarmee deze japon is afge werkt? Nr. 2: avondkleed van zwart organdie met groote bloemen bedrukt. De japon is zeer een- ZIJDEN JUMPER

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8