Reisherinneringen SPORTFONDSENBAD Rubriek voor Vragen. H.D.* VERTELLING IVitionaA ïlatuu/u/ïanfL V R IJ DX'G 3 JUCI 1936 H A A R E E M'S DAGBEAD Rijden door een rivier - Over wegreparaties gesproken - Benzine in Duitsch/and - Van een aan rijding in Bazel. Wanneer men verre reizen doet Nou, zoo bijster veel is er niet te verhalen, wanneer je op de gebaande wegen van West en midden-Europeesche landen blijft, ook al is het in een auto en ook al vindt je er een speciaal genoegen in, de bergen op te zoeken en over hun stoere en aan natuurschoon rijke ruggen te rijden. Maar een en ander blijft er toch altijd wel te vertellen over, waarvan je het idee hebt, dat het anderen ook wel zal interesseeren. Ik heb de Gross Glockner Strasse gereden. Die ligt, zooals u weet, in Oostenrijk en je „neemt"' haar, door in Zeil am See te beginnen en in Heiligenblut te eindigen. Of omgekeerd natuurlijk. Eerst in September 1935 is deze nieuwe doorgang van Noord-Oostenrijk naar Noord-Italië geopend en, om het heel zacht te zeggen, deze Gross Glockner Strasse stelt den Oostenrijker wel volkomen schadeloos voor het verlies aan Italië van de Dolomitenst-rasse, hoewel ik van de laatste ook nu nog niets dan goeds en zelfs eerbiedigs zou durven zeggen. De Dolomietenstrasse met de passen Falza- rego en Pordoi, maar vooral met de Sella- groep is een machtig, indrukwekkend en wonderschoon geheel, de Oostenrijkers mogen echter even trotsch gaan op hun Gross Glock ner Strasse. Het rijden is er niet moeilijk door de waarlijk prachtige wegen en mits men ©enige ervaring heeft in de eisehen van schakelen en bochten maken op een traject dat stijgt, respectievelijk daalt tusschen een dikke 1000 en 2500 Meter. Een niet al te oude wagen, thermostaat er uit, rijden met spe ciale benzine als Esso en dan gaat het prachtig en levert het een bijzonder genot aan natuurschoon op. Toen wij erover gin gen was de Gross Glockner nog maar kort opengesteld en in de hoogste regionen reden wij tusschen machtige sneeuwmuren door, met aan alle zijden het schitterendste uitzicht op besneeuwde berghellingen. Dit komt ieder jaar weer, maar een speciale verrassing wachtte ons, toen wij enkele kilometers voor bij Heiligenblut op onzen verderen weg naar de Dolomieten plotseling op een punt kwa men, waar de wild bruisende rivier, die wij reeds sinds Heiligenblut naast ons hadden ge had, buiten haar oevers was getreden en over een afstand van 3 tot 400 meter den geheelen weg 40 c.M. diep onder water had gezet. Den vorigen dag was het 75 c.M. geweest, naar wij vernamen en daar boften wij bij, want bij zoo'n diepte moet een normale auto het opge ven. Nu konden wij er, door een vracht auto, die de overheid er ter beschikking van automobilisten had gestationneerd, doorge sleept worden. Wij hadden het - natuurlijk op eigen kracht kunnen probeeren, maar dat is weer wat anders. Dan golft het water door de eigen voortstuwende beweging tegen den radiator op en dreigt edele deelen van den motor te bereiken.Nu kabbelde het slechts aan alle zijden om ons, terwijl onze trouwe auto haar eerste amphibische prestatie leverde, Een aardig avontuurtje, dat vroolijk werd op genomen door alle betrokkenen, ook door de sleepers en den Oostenrijkschen officier, die ter controle aanwezig was. En misschien verdient het nog wel vermelding, dat de Oos- tenrijksche overheid deze hulp geheel gratis leverde, al konden wij dan niet nalaten, onze sleepers een „Trinkgeld" te geven. „Danke schön. Gute Fahrt. Grüss Gott" riepen deze propagandisten van hun land ons na. toen een lawaai achter de iets boven ons lig gende brugleuning onze aandacht trok. Het bleek dat een wandelaar omver was gereden door een fietser. Beiden zaten op het asfalt, de fiets lag tusschen hen in. Wat onzeker (het Zwitsersche volk houdt op Zaterdagavond van een glaasje) krabbelde de aangereden wan delaar het eerst overeind. Hij sloeg zich het stof van de kleeren, bukte zich toen zwijgend, nam de fiets op en slingerde die met een snellen zwaai over de brugleuning in den Rijn. Het volgend oogenblik had de heftig verbolgen wielrijder hem in zijn kraag en duwde hem buiten ons gezichtsveld, blijkbaar op weg naar een politiepost. Intusschen ver zamelde zich op de brug een belangstellende menigte, die in vroolijke stemming lang, zeer lang in het snelstroomende water bleef tu ren, dat zich reeds lang boven het blinkende karretje gesloten had. Maar nooit hebben wij bij een aanrijding den beleedigde zoo resoluut en zoo snel zien optreden. De dregpogingen, later door de po litie, ingesteld, hebben wij niet meer tot 't ein de bijgewoond, maar die zullen wel vergeefsch geweest zijn, want de-Rijn stroomt snel door Bazel, in den tijd dat de sneeuw van het hooggebergte smelt. Het vergaderen zat Sprak de praeses gevat: Mijne heeren, fiat! We zien mekaar straks in 't tAdv. Ingez. Med.) I'l'T1:1!! I '1'!1.! |"I i i lir tliM' .111 ITiMi' Hil'H küll.T Er wordt in ons land op ons land altijd ge mopperd. Op alles en nog wat. Dus ook op het feit, dat er in het drukste seizoen altijd aan de wegen gerepareerd wordt. Dit is na tuurlijk onvermijdelijk, in den winter kan de grond niet zoo gemakkelijk bewerkt worden. Men doet dat trouwens in alle andere landen ook, maar tevens weer, hoe verschillend, vooral in Oostenrijk en Italië. En als u nu denkt dat dit weer op vaderlandsch gemop per uitloopt, hebt u het mis. Want in die beide landen houdt men u in de eerste plaats veel vaker op voor wegreparaties maar bo vendien herstelt men de wegen daar met de hardste en puntigste bazaltsteenslag. Venijnige brokken steen over de geheele breedte van den weg en een lengte van zeg 25 Meter, waar je met je arme banden dan maar over heen moet hobbelen, niet eenmaal op een dag- rit van een paar honderd kilometer, maar vier vijf en meermalen. Ook daar wen je aan en de banden kunnen veel verdragen tegen woordig. Maar als men dat in ons land zoo deed, was het geklaag en gemopper nooit meer van de lucht. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de reiziger in het voorseizoen, Mei en Juni, er den meesten last van heeft, omdat men er uiteraard naar streeft, in den druksten tijd er zoover mogelijk mee klaar te zijn. Als. na een paar weken onberispelijk func- tioneeren, je motor op den allerlaatsten dag in Duitschland plotseling heftige kuren krijgt, dan verbetert dat je stemming niet. Maar dan wijt je den tegenslag ah' spoedig aan het niet altijd even beste benzolmengsel, dat de Duit- schers je als benzine of freer en en dat nu op den vierden dag van gebruik in een motor, die niet op dezen cocktail is ingesteld, de zaak in de war begint te sturen. Men verkoopt in Duitschland veel soorten benzine, Shell, Stan dard. Aral, Alex, Leuna en het zij den Neder- landschen automobilist geraden, voor zijn motor de keuze voorzichtig te doen, want in zwaarte zijn ze zeer verschillend. Enfin, wij modderden met een weigerenden motor door van Mondschau tot Aken en bereikten daar omstreeks half twaalf op een heeten Zon dagochtend een garage, die ons kon helpen. Eenvoudig ging het niet, want, ondanks zijn evidente vaardigheid was de monteur volle vier uur hard werkend bezig, waarna de mo tor het nog lang niet volmaakt, maar al thans weer veel beter deed. In Duitschland heb je vlak bij de grens op je laatsten dag zoo weinig mogelijk Duitsch geld bij je, vanwege de uitvoermoeilijkheden en dientengevolge waren wij al bang, dat het restant niet vol doende zou blijken voor vier uur werk op een Zondag, met een gemisten maaltijd erbij. Eenigszins angstig vroegen wij dus naar de kosten. Vijf mark. En wij overpeinsden even, wat deze Zondagsche hulp ons in het eigen land wel zou hebben gekost. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve dén vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijder ik grlaspapier zonder krassen op de ruiten te maken? ANTWOORD: Met zeepsop je inweeken, daar na met spons stevig afsponsen met warm water. VRAAG: Hoe maak ik op de juiste wijze een zeer vette kraag van een gabardine (waterproof) regenjas schoon zonder vlekken achter te la ten? ANTWOORD: Met waschbenzine stevig afbor stelen met nagelschuiertje. Daarna met een doek stevig afwrijven en dan bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur wordt afgeborsteld. Het is mogelijk dat er een witte rand achterblijft. Dezen behandelt u op dezelfde manier, doch met lauw water. Bij benzine geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe krijg ik geel geworden toetsen van mijn piano weer helder wit? ANTWOORD: Betten met waterstofsuperoxyde. Zoo noodig eenige keeren herhalen. VRAAG. Hoe kan ik een petroleumvlek ver wijderen uit een imitatie-Smyrnakleedje? ANTWOORD: De vlek stevig afschuieren met waschbenzine en daarna direct bedekken met een laagje magnesia, dat na eenige uren, als de plek goed droog is, verwijderd kan worden. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik een groote sla- olievlek uit een grijs heerencostuum 2. En hoe j'usvlekken uit een heerendas? ANTWOORD: 1. Met waschbenzine en dotje watten goed afwrijven. Direct daarna, voor de benzine verdampt is, bedekken met een laagje magnesia. 2. Met perchlooraethyleen betten en daarna be dekken met magnesia. Na een uurtje de mag nesia verwijderen. VRAAG: 1. Hoe moet ik jam van aardbeien maken 2. Hoe kan ik wijn uit aardbeien verkrijgen? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1 kg. aardbeien en 750 gr. suiker. Maak de aardbeien schoon, wasch ze, breng ze in eeli gesloten pan aan de kook, laat ze (af en toe roerende) zonder dek sel. wat inkoken, voeg er dan de suiker bij en laat do jam zachtjes nog even indampen, tot ze voldoende geleiachtig is. Giet vervolgens de ko kende jam in de schoone potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perkament papier. dat een paar minuten in kokend water is gelegd. 2. Dat is ons niet bekend. VRAAG: Hoe maakt men pindakaas en koffie- extract ANTWOORD: 1. De pinda's pellen en dan drie of vier maal malen in den amandelinolen tot ze heel fijn zijn. Wanneer ze niet vet genoeg zijn dan wat slaolie er aan toevoegen. Vervolgens af maken met een beetje zout en peper tot de goe de smaak verkregen is. Dan afsluiten in een jampotje. 2. ICoffieboonen malen en dan filtreeren. In Bazel zaten wij in een bekend restaurant ftan het einde naast de Rheinbrücke te eten, den crêpe japon? VRAAG: Hoe maak ik aardbeien jam? ANTWOORD: Benoodigd: 1 kg. aardbeien, 0 gr. suiker. Maak de aardbeien schoon, wasch ze, breng ze in een gesloten pan aan de kook, laat (af en toe roerende) zonder deksel wat in koken, voeg er dan de suiker bij en laat de jam zachtjes nog even indampen, tot ze voldoende geleiachtig is Giet vervolgens de kokende jam schoone potten of flesschen en sluit deze:< zoo vlug .mogelijk af mot perkamentpapier, dat een paar minuten in kokend water is gelegd VRAAG: Hoe krijg ik biervlekken uit een Comité Hersteld Huishoud- bedrijf. Opgenomen in de Ned. Vereen, voor Huisvrouwen. Bekend mag worden verondersteld dat in het begin van dit jaar te Haarlem een Comité Hersteld-Huishoudbedrijf is opgericht. Dit Comité beoogde een oplossing te zoeken voor de groote moeilijkheid van het tekort aan be kwaam Hollandsch Huishoudpersoneel. Hoe wel oorspronkelijk de Comité-vorm de meest gewenschte werkwijze scheen, werd in eenigen tijd een nauwere samenwerking met de afd, Haarlem der Ned. Ver. van Huisvrouwen ver kieslijker gevonden. Het Comité heeft dus besloten als zoodanig zich niet te continueeren en is als Commissie voor het Huishoudbedrijf opgenomen in de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Haarlem e.o. Het werkprogramma dat aan deze commis sie ter behartiging is opgedragen omvat de volgende punten: 1. Het in eere herstellen van de huishoude lijke opvoeding in het algemeen en de bevor dering van vakkundige opleiding tot gediplo meerd. huishoudpersoneel in het bijzonder. 2. Het streven naar een systeem regelende de verhouding van plichten en rechten tusschen werkgeefster en werkneemster in het huis houdbedrijf, m. a. w. het scheppen van een schema van arbeidsvoorwaarden. 3. Het zoeken naar middelen om aan de be zwaren verbonden aan het werkzaam zijn als intern huishoudpersoneel tegemoet te komen, (propageeren van clubverband op gezellig heids-, sport- en ontwikkelingsgebied). PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BARTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat ('Zaterdag). V.m. 10 uur: Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Veldhuyzen Jr., uit Am sterdam. (Beurtelings) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werd op 2 Juli 1936 in staat van fail lissement verklaard: P. Koster, kantoorbediende, wonende te Overveen, Prins Hendriklaan 104. Rechter commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Cura tor: Mr. B. M. C. M. Vrijdag, advocaat en pro cureur te Haarlem. ANTWOORD: Met lauw water waarin een einig mierenzuur afsponsen. Daarna zoo droog mogelijk kloppen met leeren lap en ver bolgens de plek bedekken met magnesia, hetwelk na een paar uur met zacliten schuier verwijderd kan worden. i' i 'tw.rpt'iiis De bekeerde vrijgezel. Berend Bos is nog maar net klaar met het strikken van z'n dasje, als de telefoon-bel rinkelt. Ha eindelijk! „Ben je daar, lieveling?" fluistert hij, mal- geagiteerd, nu hij haar voor het eerst van uit de verte als zijn verloofde durft toespreken. „Ja", kirt het betooverende stemmetje aan de andere zijde van den draad, „ik ben het Bertien. Duizendmaal dank voor je prach tige rozen, hoor! Wat heb je me verwend! Ma ma is er eenvoudigweg van ondersteboven zoo'n overdaad!" „Ik ben van plan je nog veel meer te beder ven", plaagt hij overgelukkig. „Malle jongen", het stemmetje in den (Adv. Ingez. Med.) Iil!iiil,ll'|l!lllilllllllliilll!l!!lllllll!lllllll!lllllll!!lllllllll[lllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllll TOCHTJES VRAAG: Hoeveel kilometer is het van Haar lem naar "Doorn, van Doorn naar Apeldoorn, van Apeldoorn naar Loeliem, van Lochem naar Nij- erdal, van Nijverdal naar Empst bij Epe, van Empst naar Harderwijk? ANTWOORD: Haarlem-Doorn pl.min. 70 km. Doorn-Apeldoorn pl.min. 75 km. Apeldoorn- Lochem pl.min. 36 km. Lochem-Nijverdal pl.min. 36 km. Nijverdal-Empsi pl.min. 75 km. Empst- Harderwijk pl.min. 50 km. VRAAG: Wat is de kortste en mooiste fiets- eg naar 's-Hertogenbosch? ANTWOORD: Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht. Wilnis, Ru- wiel, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Zalt-Bom- mel, Hedel, 's-Hertogenbosch. VRAAG: 1. Wat is de mooiste fietsweg van Rotterdam haar Middelburg? Hoeveel km.? ANTWOORD: 1. Rotterdam, Barendrecht, Klaas- I, Numansdorp, Willemstad, Dinteloord, Steenbergen, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Ril land, Krabbendijke, Goes, 's Heer Arendskerke, Arnemuiden, Middelburg. Ongeveer 115 km. 2. Woensdrecht. VRAAG: Wat is de kortste weg per auto van Haarlem naar Nijmegen? ANTWOORD: Haarlem Amsterdam Diemer- brug Muiden Naarden Laren Soestdijk Amers foort Woudenberg Renswoude Ede Arnhem Eist Lent Nijmegen PLANTEN VRAAG: Is liet nadeelig voor de planten als ze begoten worden met water uit den Ooster- ;ingel? Heeft dit water verbinding met het Noorder Buiten Spaarne? Is het brak water? ANTWOORD: Het singel water is niet altijd ge schikt voor het begieten van planten. Na het berverschen wel. U bent echter meer zeker als leidingwater neemt, terwijl regenwater nog be ter is. VRAAG: Hoe kan ik het beste luis verwijde ren van een fuchsia? De knoppen vallen ook veel af. Wat is hiervan de oorzaak? ANTWOORD: De plant bespuiten met phyto- philine of tabakaftreksel, waardoor een scheut spiritus. Uw plant zal meer water noodig gehad hebben dan u haar gaf. Het zal daarom goed zijn haar om den anderen dag b.v. 5 minuten in een kuipje met water te zetten. VRAAG: De bladeren van mijn stokroos heb ben bijna alle bruine puntjes aan den onderkant Behandeling met zeepsop en spiritus heeft niet geholpen. ANTWOORD: Dat is een roestzwam, waarvan de stokroos dikwijls last heeft. U kunt het pro beeren met bespuiten met Phytophiline, verkrijg baar bij den handelaar in tuinbouwproducten. RECHTZAKEN VRAAG: Mijn dochter van 24 jaar heeft vrij willig mijn huis verlaten. Nu wil zij weer bij mij komen, maar dit schikt mij niet meer. Mijn kin deren, die thuis 2ijn, voorzien in mijn levenson derhoud. Heb ik nu financieele verplichtingen tegenover die dochter? ANTWOORD: Als zij behoeftig is zijt gij tot onderhoud verplicht, tenzij gij daartoe niet in staat zijt. VRAAG: 1. Bij de buren zit de pereboom vol upsen, zoodat wij daar veel last vdn hebben. Kunnen wij den huiseigenaar daarover aan spreken? ANTWOORD: 1. Neen, wel den buurman. VRAAG: Ik ben juffrouw in de huishouding (intern) en krijg een week vacantie met behoud loon zonder kostgeld. Heb ik nu recht op kostgeld? Zoo ja, hoeveel per dag? ANTWOORD: Neen, want het tegendeel is blijkbaar overeengekomen. DIVERSEN ANTWOORD: Terrein Het Zandgat, eig. G. J. G. Ch. Graaf van Aldenburg Bentinck te Ame- rongen. Gelegen ten Oosten van Amerongen, bij het kruispunt van den rijksweg Utrecht-Arnhem en den grintweg van den Amerongschen berg. Beschut terrein op zandgrond. Vergunning te vragen bij ir. J. Tenge, rentmeester te Ame rongen. Kosten kunt u daar vernemen. VRAAG: 1. Kunt u mij opgeven de prijzen voor het kampeerterrein Saxenheim voor staangeld, voor stroo en voor de cantine? 2. Wat is de route van Haarlem naar Saxen heim? ANTWOORD: 1. Het kampeergeld is verschil lend. Informeert u bij den directeur van „Saxen heim" te Nunspeet. 2. Haarlem Amsterdam Muiden Naarden Hui zen Spakenburg Bunschoten Nïjkerk Harderwijk Nunspeet.: VRAAG: Waar zijn kampeerterreinen bij Hil versum en wat zijn de kosten? ANTWOORD: Hilversum. Terrein bij den thee tuin „Het Witte Paard", eig. M. L. de Bussy. Lig ging aan het rijwielpad *s-Graveland-Lage Vuur- sche. Vergunning aanvragen bij H. D. Gram berg. Kampgeld 0.20 p. p. Terrein aan het einde der Boschdrift. Eig. H. C. Gram. Hotel de Karseboom, Hilversum. Kamp geld 0.10 p. dag. Terrein in het Spanderswoud, eig. gemeente Hilversum. Vergunning 10 dagen van te voren aanvragen bij den commissaris van politie te Hil versum. Leges 0.60. VRAAG: Kunt u mij nadere inlichtingen ge ven over de gezichtsschool, boekjes voor zelf onderricht e. d., bedoeld in uw artikel „Brillen of geen brillen", voorkomende in uw blad van Zaterdag 13 Juni? ANTWOORD: ITet adres van den schrijver van dit artikel luidt: W. J. Giel, gep. kolonel Ned.- Ind. leger. Schuytstraat 100, Den I-Iaag. U kunt hem echter wegens verblijf in het buitenland eerst na 16 Juli a.s. schrijven. Hij zal u wel na dere inlichtingen kunnen verschaffen. VRAAG: 1. Kan men per kano op één dag heen en weer varen van Haarlem naar de Ka- gerplassen? Zoo ja. hoe lang vaart men hier over en wat is de afstand in kilometers? 2. Welke mooie kanotoehtjes kan men nog meer maken in deze omgeving? ANTWOORD: 1. Ongeveer 25 K.M. Een mo torboot doet er door de Ringvaart met normalen gang gemiddeld 2 yz uur over. Met een kano op een dag heen en weer varen lijkt ons dus een wel wat zware taak. Bovendien kan uw verblijf aan De Kaag dan slechts zeer kort zijn. 2. U kunt een tochtje via het Noorder Buiten Spaarne naar den Mooien I-ïel en nog verder ma ken. Of via het Zuider Buiten Spaarne naar de Ringvaart in beide richtingen. Ook een tochtje door de Leidsche vaart Zuidwaarts is aan te be velen. Dit laatste kunt u van eiken gewenschten afstand maken. Via het Z.B. Spaarne en Ring vaart kunt u ook Schiphol bereiken. VRAAG: 1. Wat is het adres van het Zeiss planetarium in Den Haag? 2. Met welke tramlijn te hereiken? 3. Op welke dagen en uren te bezichtigen? 4. Wat is de entreeprijs? ANTWOORD: ITet planetarium is gevestigd Groote Marktstraat 39, Den Haag, tel. 116300. Het is dagelijks geopend te 3.30 en 8 uur. In Augustus is het op Maandagmiddag en Zaterdag avond gesloten. De toegangsprijs bedraagt 0.60. De bewijzen" zijn zes dagen te voren verkrijgbaar. VRAAG: Komen mieren wel uit den tuin in huis? ANTWOORD: Jawel, maar in den regel neste len zij daar niet. Bij voorkeur doen zij dat tegen of nabij het huis op droge plaatsen. De gangen en zoo mogelijk het nest telkens begieten met petroleum. Meestal verdwijnen zij dan. VRAAG: 1. Kunt u mij eenige kampeerplaat sen in Gelderland opnoemen, waar men tevens vrij zwemmen en hengelen kan, liefst aan groote wateren, b.v. de IJsel? 2. Idem in de provincie Utrecht? ANTWOORD: I. In de nabijheid van de IJsel is gelegenheid tot kampeeren te Brummen aan den Eerbeekschen weg, te Hattem. te Lochem. waar u in den Berkel kunt zwemmen, te De Steeg, in de Middachterbosschen. te Voraen, waar ook zwemgelegenheid in den Berkel is. In Utrecht in de nabijheid van rivieren: te Rhenen, Amersfoort, Amerongen. „ARTI ET RELIGIONI" IN HET HUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het is een sympathieke daad van het fan fare-corps „Arti et Religion!" zoo nu en dan een muziekuitvoering te geven in het Huis voor Ouden van dagen en in het Hervormd Weeshuis in de Olieslagerslaan. Gisteravond ipceren per tent klonken de opgewekte en goed uitgevoerde fanfares over de plaats van het Weeshuis. De I VRAAG; Bestaat er kampeergelegenheid voor j hotel Bleoke Hoeve. Eig, Beheercler'Vanhet ho- I dÓoftain e^huï. De" d^rteenl"de"heMgDei[- za- vier meisjes in Amerongen en hoe groot zijn de tel. Kampgeld f 0.10 p. p. per dag ot 0.25 per ker en gijn musici werden na afloop harteUiï VRAAG: Hoeveel kost liet kan (met 4 personen) hij het Uddeloi ANTWOORD: hoorn wordt fluweelig-zacht. „Maar zeg luister eens: zie ik je vandaag nog?" „Natuurlijk schat! Ik zou toch komen di» neeren?" „Nu ja, dat is waar ook. Maar dan is mama erbij. Kun je niet vanmiddag ergens in een gezellige gelegenheid met me gaan tea-en?" Berend Bos betrapt zich op een vloek. „Ik zou het dol-dolgraag doen", bekent hij, jongensachtig, „maar ik moet naar de promo tie van mijn vriend de Brakelaer, den linguist, je weet welik kan onmogelijk wegblij venm'n studiekameraad van de school banken af, voel je?" Egbertientje begrijpt. ,,'t Is jammer", mokt ze alleen. Maar kijk, daar heeft Berend Bos ineens een praeht-idee. „Waarom zou je eigenlijk niet meegaan, schat? Ik kan je dan na afloop meteen aan al m'n kennissen voorstellen Het antwoord laat even op zich wachten. „Goed dan", zegt Egbertientje zacht en de gelukkige minnaar meent even iets als te leurstelling te hooren klinken in de fijne, kin derlijke stem. Hij glimlacht erom. Natuurlijk, ze wil graag met hem alleen zijn, zijn kleine meisje. Trouwens, hijzelf Terwijl hij zich verder kleedt, dwalen zijn gedachten naar het verleden en verwonderd vraagt hij zich af. hoe het komt, dat hij in eens de wereld anders schooner groot- scher dan voorheen ziet. Berend Bos is een man van de praktijk. Hij weet, dat hij niet voor romanticus in de wieg gelegd is. Als heel jong kind al speelde z'n analytische geest hem parten. Als z'n vrien den bij een concert van de gymnasium-club dweepten: „o wat is die Kleine Nachtmusik van Mozart toch mooi", wist hij, dat van Raal- te's g-snaar niet zuiver gestemd was. Toen tante Agaat stierf en alle neven en nichten honderd gulden kregen, hij zat toen net in de vierde klas wist hij het enthousiasme van zijn bekoorlijk tweelingzusje, dat zich wonderwat van het legaatje voorstelde, te doo- ven met een koel, maar zakelijk: „och kind, wat zijn nu vier lapjes van vijf-en-twintig? Je kunt er immers niet meer dan twee avond jurken voor koopen Later, als eerstejaars-student, verwierf hij zich een zekere vermaardheid door z'n on barmhartige critiek op de proffen en toen hij eenmaal afgestudeerd en gevestigd was, noem de men hem een cynisch-nuchter, zelfzuchtig wetenschapsmensch, omdat hij er nu eenmaal op gesteld was, de dmgen bij den naam te noemen. Hij had een hekel aan alles wat dra matisch, overdreven of instinctief was. Daar hij een chirurg met liefde voor z'n vak was, kon hij alleen in verrukking geraken voor een juweel van een abces aan de ruggegraat, dat uitgesneden moest worden of een aange stoken schildklier, waarvan men met een ge rust geweten een deel verwijderen kon. Zoo verliepen de jaren. Peinzend staat Berend Bos met z'n gouden manchetknoopje in de hand. Natuurlijk heeft hij nimmer aan trouwen gedachtvoor den dag, waarop hij Bertien de Raet ontmoette. Hij heeft vrouwen altijd onbeheerschte, phantastische wezentjes-zon- der-veel-diepgang gevonden. Met ze praten kun je niet. Toch ratelen ze altijd maar door over onbelangrijke en nuttelooze dingen. Luis teren leeren ze nooit. Als ze hersens hebben, zijn ze onbevallige blauwkousen. Berend Bos heeft altijd geweten dat hij een geboren vrijgezel is. Tot hij bij een patiënte een oude damé met een beenbreuk de kleine Egbertien zag. Dat is nu juist een maand geleden. „Een mensch is een wezen vol tegenstrij digheden", denkt Berend Bos, zijn witte hand schoenen vastknoopend. Hij beseft ineens dafc hij wïjsbegeerig begint te redeneeren. Dat is nu houdt hij zich met iets als zelfspot voor wat de menschen „het wonder der liefde" noemen. In de aula, met Egbertientje's warmë handje in de zijne, zit hij stil te genieten van zijn geluk. Tjonge, tjonge, te bedenken dat hij Berend Bos, die door al z'n getrouwde colle ga's voor een vrouwenhater doorgaat nu geëngageerd is, zonder dat iemand er nog iets van weet. Mama de Raet telt niet mee. Die goeie, dikke schommel met 'r garnalen-ver- stand is het prototype van „de babbelende on- noozelheid", dat altijd zijn schrikbeeld is ge weest. Die denkt alleen aan d'r „jour", d'r huishoudelijke zorgjes en d'r lingerie-proble men. Maar Egbertientje is anders dan de meeste vrouwen. Egbertientje zegt niet veel, maar denkt zooveel temeer. „Wat kan ze lief luisteren", merkt Berend Bos op en kijkt verteederd naar het naden kend meisjestoetje naast hem. Geen oogenblik heeft ze haar oogen van de Brakelaer, die net een allemenschelijk moeilijke thesis op het gebied der vergelijkende taalstudie, in ver band met de Middel-Nederlandsehe Reynaert- satyre, verdedigt. Met hetzelfde begrijpende glimlachje zit ze altijd tegenover hem, als hij haar over Semmelweis en Koeher vertelt. Eindelijk, denkt Berend Bos juichend, ein delijk heb ik toch de vrouw gevonden, die mooi en intelligent tegelijk is Later, als ze tezamen de Brakelaer dien de groote heeren natuurlijk met een „cum laude" gelukkig gemaakt hebben en die in de koffiekamer het middelpunt van een luidruch tig kringetje uitgelaten kennissen is ko men feliciteeren, zegt de gelukkige verloofde trotsch: „Mijn aanstaande vrouw was eenvou dig wég, Martin, van je Tybeert-psychologie. Nietwaar, liefste?" Egbertientje knikt. Ze roert met een pein zend glimlachje in haar kopje. Na een kleine pauze antwoordt ze: „Ja, het was heel mooi". En dan „weet je, jongen, ik heb een hoed gezien een hoed „Een hoed?" echo't Berend Bos verbaasd. „Een dot van een hoedje", zegt Egbertientje in extase. „Ze zat vlak bij den katheder, dat meisje van Buurma en ik heb den heelen tijd naar haar gekeken, terwijl de Brakelaer sprak. Je hebt geen idee, het was een droom een klein, ivoorkleurig steekje met blauwe veertjes opzijzoo een móét ik zien te krijgen Bertien de Raet heeft nooit begrepen, waar om Berend Bos z'n verloving met haar zoo maar ineens verbroken heeft. Aan haar beste vriendin heeft ze verteld dat er waarschijn lijk een vrouw in het spel was. Berend Bos weet, dat hij zich onsterfelijk belachelijk heeft gemaakt en is cynischer dan ooit. Alleen mama de Raet is tevreden. „Ik wist wel, dat dit geen man voor Egbertientje waszegt ze, als op haar bridge-avondje de oude douairière van Boetselaer het geval ter sprake brengt. JAAP BEKKERS koeten? persoon per week, i bedanktj

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10