Ink E€@! QUOQ1E PRIJSVERLAGING JAPONNEN MANTELS Lokmiddel. Twee ongelukken te Heemstede. tiet Bekugtijttsle 53e Jaargang No. 16265 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 3 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05. p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.72*4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No#-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerjj: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendapletn 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod l4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30. Cdem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog /4O0-. Verlies Duim 75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Juli. Saai en Duur. De Commissie voor het Vreemdelingenver keer, die met reorganisatie-voorstellen bij de regeering is gekomen, heeft een overzicht van tekortkomingen met de noodige critiek ten beste gegeven, waarbij zij tot de trieste con clusie komt dat ons land saai en duur is voor den vreemdeling. Over verscheidene punten weidt zij uit in een ironischen toon, die iet wat plechtstatig maar nochtans zelve niet saai is. Zij zegt dat „de ten onzent gearran geerde feestelijkheden zelfs in de drukste cen tra niet uitmunten door eleganten smaak of door goede regie of vindingrijkheid. Wij moe ten oppassen met ons plaatselijk dilettantisme In dergelijke dingen, waarvan alleen maar in zeldzame gevallen de naïve rusticiteit voldoen de onvermengd is, om als zoodanig charme uit te oefenen". Ook pakt de commissie uit over de zware lasten die op het hotel-, café en restaurant wezen drukken, en die niet getuigen van een breede overheidspolitiek. Zij heeft nog veel meer te vertellen, maar de hoofdzaak is wel de conclusie: saai en duur. Het zal een geweldige toer zijn daar ooit af doende verandering in te brengen. Onze bad plaatsen zijn gehandicapt tegenover de Belgi sche doordat er in Nederland wel in het groot gegokt mag worden (de Beurs) maar niet in het klein (Straperlo). Zij handicappen zichzelf nog heel wat extra door hun tallooze verbods bepalingen. Onze mooiste duinlandschappen en bosschen zijn bijna alle met prikkeldraad en bedreigingen met art. 461 W. v. S. gebarri cadeerd. Men mag er niet in. De sluitingsuren van cafés en restaurants zijn bijna overal te vroeg om den bezoekenden vreemdeling de sfeer van een vroolijk uitgaan te kunnen ge ven. En bovendien zijn wij er heelemaal niet op uit de vreemdelingen naar dit land te trekken. Wij zijn zeer trotsch op ons asylrecht. Als de vreemdeling vluchteling is en in de narigheid zit, ontvangen we hem, al is hij keizer en eischt men zijn uitlevering. Maar als hij plezier wil hebben en hier zijn geld uitgeven, leggen we hem tallooze belemmeringen In den weg. Als natie zijn we blijkbaar meer geïnteres seerd in narigheid dan in vroolijkheid. Daar zit natuurlijk een zeer loffelijke zijde aan: de mensch-in-narigheid heeft meer behoefte aan hulp en gastvrijheid dan de mensch-in-feest- stemming. Maar aan den laatste zou zooveel te ver dienen zijn, dat ook de eerste er mee van zou kunnen profiteeren. De vacantie-houdende vreemdeling kan hier prachtige luchten, ver gezichten, polders, eeuwig-wisselende zeeën, breede meren, kleurige kleederdrachten, prach tige schilderijen, schoone oude en nieuwe ar chitectuur bewonderen. Hij kan zijn kennis en zijn schoonheidszin verrijken. Maar daar moet-ie mee tevreden wezen. Als de aldus-verrijkte zich in het ple zierig besef van zijn aanwinst tot eenig jolijt aangetrokken voelt krijgt hij geen kans. Men begrijpt zijn wensch niet ofschoon men zelf dezen aandrang evenzeer voelt- en ook heusch wel bevredigt als men naar het buiten land gaat. Het buitenland, met name België, Frankrijk en Duitschland, houdt daar dankbaar reke ning mee en profiteert ervan. Wij houden het hier: saai. En duur. Met het gevolg dat de vreemdeling zegt: ze hebben veel moois maar het is er verder zóó vervelend, dat ik er de hooge kosten niet voor over heb. Een Franschman heeft gezegd: tout genre est bon sauf le genre ennuyeux. Ieder genre is goed behalve het vervelende. Wij bieden den vreemdeling het vervelende. En al heeft een Franschman dat woord nu ook uitgespro ken, het is overal waar! Dat men iri het vreemdelingenverkeer zich als geheel, als volk voor zijn klanten moet in teresseeren is ook erg moeilijk. Zoo collectief kunnen maar weinig Hollanders denken. En dat men in zorgelijke crisistijden als deze feesten zou moeten organiseeren en de pret, de jool, de vroolijkheid bevorderen wil er nog veel slechter in. Vele Hollanders vinden het al niet netjes alleen maar vroolijk te zijn. De tijden zijn ernstig, nietwaar? Men moet dus met een somber gezicht rondloopen, zwaartillend rede neeren en ze daarmee nog veel somberder maken. Als de commissie voor Vreemdelingenver keer met- haar voorstellen den eersten maat regel neemt om dezen geest uit te roeien mag zij zichzelf gelukwenschen. Dan heeft zij den weg bereid tot eën omwenteling in den Ne- derlandschen geest. Want ik vrees dat ook die. althans ten Noorden van den Moerdijk, en een minderheid niet te na gesproken.... saai is. R. P. Gr. Houtstr. 19 Haarlem (Adv. Ingez. Mea.) (De A.N.W.B. heeft de regeering voorgesteld aan vreemdelingen, die ons land bezoeken, de benzine te doen leveren voor 5 cent per Liter, xvaarvan niemand schade zou hebben, omdat de prijs zonder belasting nog iets lager is.) Weest welkom, welkom, vreemdeling Wij hebben nu een prachtig ding Bedacht om u te lokken; Voor u is bij een autoreis De brandstof extra laag in prijs, Niet half wat wij hier dokken. Komt dus in uw vacantie hier En reist goedkoop voor uw plezier Langs onze mooie wegen; Benzine kost een stuiver nu, Zij 't niet voor ons, alleen voor u Is deze prijs verkregen. Als gij dan vier uur hebt getuft, Zijt gij zoo moe en zoo versuft, Dat g' een gevaar gaat worden; Dan is, naar een ontwerp van wet, Dat ook op stapel is gezet, Gedwongen rust aan d' orde. Op welke plek gij dan ook zijt, Er is vast een gelegenheid, Waar 't goed is om te toeven; Hoewel die dan wat duurder is. Vindt gij daar alle lafenis, Welke gij mocht behoeven. Komt aan den rol in Nederland, Wij reiken graag de broederhand Aan buitenlandsche gasten; De lusten zijn, in 't kort gezegd, Volledig voor u weggelegd, Wij dragen wel de lasten. Ontrouwe penningmeester. Verduisterde 6086. De voorzitter van de Haarlemsche Centrale Spekzouterij, waarbij drie vereenigingen van Haarlemsche slagers zijn aangesloten, heeft Donderdagavond bij de politie aangifte gedaan, dat de penningmeester van deze Spekzouterij, een 50-jarige grossier in vleesch alhier, zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van f 6086 ten nadeele van deze organisatie. De man werd door de politie aangehouden. Hij bekende, gedurende ongeveer vier jaar geld tot een totaal van bovengenoemd bedrag te hebben verduisterd en het ten bate van zijn gezin te hebben aangewend. Hij is in verzeker de bewaring gesteld. De rijwieldiefstallen. Weer een dief aangehouden. In de afgeloopen week zijn hier 14 rijwie len ontvreemd. Door de politie is aangehouden een 43- jarige stoffeerder, wonende te Haarlem, ver dacht van diefstal of heling van fietsen. In zijn woning werd een fiets gevonden, die in de Zaanenstraat gestolen was Er waren reeds veranderingen aan dit rijwiel aange bracht. Verder werd nog in zijn bezit gevon den een fiets, waaraan onderdeelen zaten van een in Hillegom gestolen rijwiel. De man bekent, zich wel aan heling, maar niet aan diefstal van rijwielen te hebben schuldig gemaakt. Hij is voor nader onderzoek in ver zekerde bewaring gesteld en zal aan de justitie worden voorgeleid. Jhr. J. P. W. van Doorn 20 jaar burgemeester. Op 8 Augustus is het twintig jaar geleden, dat Jhr. J. P. W. van Doorn als opvolger van wijlen Jhr. Mr. D. E. van Lennep tot burge meester van Heemstede benoemd werd. Jhr. Van Doorn begon zijn loopbaan op de secretarie te Voorschoten. In 1907 behaalde hij het diploma van gemeente-secretaris. Daarna werd hij volontair ter secretarie te Egmond-Binnen en waarnemend gemeente secretaris. In 1910 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Schagen en op 8 Augustus 1916 kwam hij te Heemstede. In Februari 1928 mocht Jhr. Van Doorn onder veel blijken van belangstelling zijn 12V2 jarig jubileum vieren. Eén doode en een ernstig gewonde. Donderdagmiddag om half 4 had op den Heerenweg te Heemstede nabij het Manpad een auto-ongeluk plaats met doodelijke af loop. De 69-jarige O. L. Freeriks, een vroegere bakker, wonende te Vogelenzang wilde komen de uit de Manpadlaan per fiets den Heeren weg over steken. Op het zelfde oogenblik na derde een auto. bestuurd door den heer v. V. uit Amsterdam. Daar de heer F. de auto rechts van zich had, moest hij volgens de verkeersregeling stoppen, doch hij lette blijkbaar niet voldoende op, zoodat hij door de auto werd gegrepen en op slag gedood. Een geneesheer constateerde den dood. De bestuurder van de auto stopte toen hij het gevaar zag wel snel, doch kon de aanrij ding niet meer voorkomen. De heer F. kwam met zijn fiets tegen de voorruit der auto, die vernield werd. Ook de fiets was ernstig be schadigd. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis der openbare begraafplaats gebracht. De auto is door de politie in beslag genomen voor het onderzoek. Donderdagavond half 8 wilde een Duitsch meisje van 20 jaar, dienende Zandvoorter Allee 5, met haar zuster uit de Laan van Ro zenburg per rijwiel den Heerenweg over steken. Uit Haarlem naderde met een matigen gang een auto, bestuurd door den heer F. uit Den Haag. Haar zuster stapte af, doch zij trachtte nog den overkant van den weg te bereiken. De bestuurder remde, en trachtte nog uit te wijken, doch zij werd door de achterzijde dei- auto gegrepen, een 15-tal meters meegesleurd en daarna tegen den grond gesmakt, waar zij gewond bleef liggen. Dr. Tombrock, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Het bleek dat zij een vrij ernstige wond had aan den hals en aan het hoofd. Het meisje werd ter observatie naar de Ma- riastichting te Haarlem overgebracht. De po litie stelt een onderzoek in. EINDEXAMEN 1ste H.B.S. B MET 5-J. C. Van de eerste 3 groepen slaagden: de da mes A. Koster, A. C. Noome, M. Polak. M. W. Schweitzer, B. B. S. van Zanten. A. Dors man, A. C. Knuyt en de heeren W. Augusti- nus, Ch. A. Boom, C. J. v. d. Broek, F. Cnos- sen, W. Eriksson. W. Fehres, H. Feilzer, K. W. D. Gratama, W. K. Kroon, P. Leentvaar. H. P. Postema, G. D. Raasveldt, J. Schro der, Ch. A. Swaving Dijkstra. J. Volger, E. J. v. d. Waag, H. Damgen, P. Dozy, P. Grou- stra, J. T. v. Hattum, L. Kooreman, P. La- tenstein, A. v. d. Vaart. Afgewezen: drie candidaten. Het examen duurt voort. ■liiMliifiiiijiiliiiM IIIIIIIIIUIlllllilllllM Donderdagmiddag is de nieuwe studio van de A.V.R.O. te Hilversum door den directeur- generaal der P. T. T., ir. M. H. Damme, offi cieel geopend. Hiernaast tijdens de openings rede van ir. Damme. Beneden: Kijkje in de concertzaal tijdens de openingsplechtigheid. Eerste rij, onderaan, ir. M. H. Damme: derde rij, 3e van r. :de burgemeester van Hilversum, de heer J. M. J. H. Lambooy; achter hem, generaal Snijders. Commissaris van politie gearresteerd. Gelden in dienstbetrekking verduisterd. De burgemeester van Nijmegen, als hoofd der politie, en de officier van Justitie te Arnhem, zijn na ernstig onderzoek overgegaan tot ar restatie van den commissaris van politie, v. d. M., verdacht van verduistering van gel den in dienstbetrekking. De heer v. d. M. is sinds eenige jaren com missaris van politie te Nijmegen en stond daar ter plaatse bekend als een uitstekend organi sator en een goed chef der politie. Voor zijn benoeming te Nijmegen was hij vele jaren in specteur van politie te 's-Gravenhage, waar hij met zeer belangrijk recherchewerk belast is geweest. Over de arrestatie van den commissaris van politie te Nijmegen meldt men ons nader: De commissaris was sinds Maart 1934 te Nijmegen in functie. Voordien was hij inspec teur lste klasse in Den Haag, waar hij zeer verdienstelijk werk heeft verricht en meer malen met de behandeling van internationale strafzaken werd belast. Op een gunstige aan beveling is hij in Nijmegen tot commissaris benoemd, waar hij tot taak kreeg het politie corps, waar nog veel verouderde opvattingen heerschten, te reorganiseeren. Hij heeft zich van die taak met groote voortvarendheid en op bekwame wijze gekweten, waardoor hij alsmede door zijn overige gunstige antece denten een schier onbeperkt vertrouwen zoo wel van den burgemeester als van de justitio- neele autoriteiten genoot. De laatste weken gingen echter geruchten, dat de commissaris zich aan onregelmatighe den zou hebben schuldig gemaakt. Aanvanke lijk hechtte men daaraan geen geloof, omdat zij veelal afkomstig waren van oud-politie beambten, die bij de reorganisatie van het corps uit hun functie ontslagen waren. Toen de geruchten evenwel bleven aanhou den werd omzichtig een onderzoek ingesteld en de burgemeester, de heer J. A. H. Steinweg zocht contact met de justitie te Arnhem. Hier bij kwamen feiten aan het licht, die het ver moeden wettigden, dat de commissaris een dubbel leven leidde. Als gevolg van een en ander vertrok de commissaris Maandag j.l. ,met ziekteverlof" en daarna werd door den controleur van gemeentefinanciën een onder zoek ingesteld naar de politiekas. Het bleek, dat daarvan geen cent meer aan wezig was. Uit den aard der zaak was het ver miste bedrag niet bijzonder groot, daar groote betaling geschiedde door middel van man daten door den gemeente-ontvanger. Het ver miste bedrag beliep eenige honderden gul dens. Toen dit feit geconstateerd was, werd de commissaris door den Officier van Justitie en den burgemeester als verdachte gehoord. Dit verhoor had tot resultaat, dat de com missaris bekende zich aan verduistering van gemeentegelden te hebben schuldig gemaakt. Hierop gaf de officier van justitie mr. baron Speyaert van Woerden bevel tot arrestatie van den commissaris. H. werd door de rijksveld- wacht naar Arnhem overgebracht en daar in gesloten. Het onderzoek is daarmede evenwel niet ten einde, daar wel als zeker kan worden aan genomen, dat de commissaris door misbruik iLüiii: III! ll'iilL Het woord is aan La Rochefoucauld: Het is noodiger de men- schen te bestudeeren dan de boeken. te maken van zijn ambt, zich aan veel ernsti ger onregelmatigheden heeft schuldig ge maakt Een Duitscner heeft namelijk by de justi tie te Arnhem een klacht ingediend, waarin hij mededeelt, dat hij zich indertijd tot den commissaris heeft gewend ten einde een verblijfsvergunning in Nederland te verkrij gen. De commissaris heeft hem daarop een bedrag van f 1000 als waarborgsom doen storten en hem hiervoor een door hem zelf onderteekende quitantie gegeven. Deze f 1000 zijn niet verantwoord en de storting be rustte op geen enkel wettelijk voorschrift. Naar nog vele van dergelijke gevallen is thans een onderzoek gaande Dit onderzoek strekt zich niet alleen uit over den tijd, dat de verdachte commissaris van politie te Nijmegen was. maar ook over zijn Haagschen tijd. Wat dit onderzoek op den duur zal opleveren is nog niet met ze kerheid te zeggen, ofschoon men verrassin gen geenszins uitgesloten acht. Het conflict te IJmuiden. Over de steunuitkeering. Uit de kringen der vakbeweging deelt men ons, naar aanleiding van de berichten over steuninzamelingen mede, dat het overgroote deel van de arbeiders, die bij de actie betrok ken zijn, hun uitkeering ontvangen vanwege de vakbonden. Vanwege het Comité van Actie is mede gedeeld dat er te Haarlem 80 man door de Arbeidsbeurs waren opgeroepen om te gaan varen, welke menschen geweigerd hebben onder deze omstandigheden te gaan varen, waardoor ze geen werkloozensteun meer kre gen. Dit aantal is onjuist. In totaal zijn er 23 man bij betrokken, waarvan zoo goed als allen vanwege hun vakbond steun ontvangen en slechts enkele voor het Comité gesteund moeten worden. PERSONALIA. Te Delft slaagde voor het examen candidaat ingenieur electro techniek, onze stadgenoot de heer L. C. Zonneveld. Dezer dagen slaagde voor het examen M.O. piano onze stadgenoote mej. Jetty Ban- nink, leerlinge van mej. C. Koppen. Tot pastoor te De Rijp heeft de Bisschop van Haarlem benoemd kapelaan J. D. Sister mans te Haarlem. Voor het staatsexamen akte onderwijzer is geslaagd de heer G. Haak te Haarlem. EXAMEN VOOR ONDERWIJZER. Rijkskweekschool voor onderwijzers (-essen) te Haarlem. 2 Juli 1936; Toegelaten: de heeren G. S. Banning te Bloemendaal, L. N. van den Bos te Zandvoort, J. Brugman te Beverwijk, P. Dekker en P. C. van der Eerden te Haarlem en K. van Ikelen te IJmuiden. De rede van minister de Graeff voor de As semblee. pag. 4 Putschgeruchten over Dantzig. pag. 4 Baldwin heeft medegedeeld voorloopig niet te zullen aftreden. pag. 4 Onrust in Fransch Algerië. pag, 4 De Tweede Kamer keurt het wetsontwerp goed om f 10 millioen aan Amsterdam te geven voor den bouw van een raadhuis. pag. 3 Telegrafeeren en telefoneeren met Ned. Indië wordt goedkooper. pag. 3 Lord Robert Cecil organiseert een interna tionale vredescampagne. pag. 3 Minister Slingenberg wil een proef nemen met versch ontbijtbrood in hotels. pag. 3 Twee ernstige verkeersongelukken te Heem stede. pag. 1 Mevr. Sperling en Helen Jacobs te Wimbledon in den eindstrijd. pag. 12 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Saai en duur. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Het mysterie van dr. Lequeux. Dag 4 Van onzen Londensche correspondent: Henley pag. 13 Reisherinneringen. pag. 6 H. D. Vertelling. Jaap Bekkers: De bekeerde vrijgezel. pag 6 K. de Jong: Eerste zomerconcert der H. O. V. pag. 2 J. B. Schuil over „Confetti' pag. 2 C. J. Groothoff: Spelregelwijzigingen. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 Sport in 't kort. pag. 11 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1