Prijsverlaging Weill Zoon .WEERBERICHT BROEK SLANK OF CORPULENT Heydt's Broeken 44 Anegang 44 CONFETTI. VRTJDX'G 3 JUEI 1936 HS.ASEE M'S D A GBEAD 2 Een nieuwe zwemkampioen! Die ouder water den spijker op z'n kop slaat, Wij ontvangen uit Weesp het volgende vroolijke verhaal: Over <jen toestand, waarin de gemeenteliike zweminrichting te Weesp verkeert, zijnin den raad reeds herhaaldelijk ernstige klach ten geuit. Nu eens werd een zwemmer ge wond, doordat hij in botsing kwam met een losgerukte plank uit den vloer van een der bassins, dan weer kwam iemand zich be klagen, dat hij een bloedende wonde aan den voet bekomen had door uitstekende spijkers, welke losgewerkt waren. Die klachten zijn steeds veelvuldiger geworden, maarde toestand der Weesper gemeentefinanciën is van dien aard. dat niet kon worden overge gaan tot den bouw van een nieuwe zwemin richting. Zelfs toen Gedeputeerden wenschten dat de gemeente haar zwemgelden zou ver- hoogen, werd er in den raad op gewezen, dat dit zeker niet kon geschieden, zoolang het zwembad in een dergelijken verwaarloosden toestand verkeerde. Toen deze week op één dag niet minder dan 7 personen bij den zwemmeester, den heer G. Bakker, gekomen waren, om zich te laten verbinden, daar zij allen bloedend aan de voeten verwond waren door spijkerpunten, vond de zwemmeester het welletjes en begaf zich naar B. en W. om hen met den onhoud- baren toestand in kennis te stellen. Daarop werd besloten de zweminrichting voor 1 dag te sluiten, opdat de zwemmeester, die tevens timmerman is. de noodzakelijkste reparaties zou kunnen verrichten. Hoofdzakelijk moesten nieuwe spijkers in den vloer van de bassins geslagen worden. De wijze, waarop dit geschied is, mag zeker niet-alledaagsch genoemd wor den. De bovengenoemde zwemmeester toch doet dergelijke werkjes eenvoudig in zijn badpak; gewapend met hamer en spijkers gaat hij te water enverricht daar zijn timmermans- werk. De heer Bakker, die bijna 59 jaar is, is in staat 6 a 7 spijkers onder water te ver nieuwen, alvorens hij weer boven moet komen om adem te scheppen. In een babbeltje, dat wij met dezen kra nige n zwemmeester over deze ongewone repa ratie-onder-water hadden, vertelde hij o.a.: „Met de eene hand houd ik mij vast aan een plank en met de andere sla ik den nieuwen spijker er in. Nu was de moeilijkheid, dat, wanneer ik mij buk om dat werkje te doen, mijn beenen door het water omhoog gestuwd werden, zoodat ik dan niet zou kunnen wer ken, maar daarop hebben wij ook wat ge vonden en terwijl ik aan het werk ben, houdt een ander den voet op mijn rug, en zoo wordt voldoende druk uitgeoefend, dat ik „met beide beenen op den grond blijf staan". Op onze vraag, of de heer Bakker onder water op het gevoel moet werken, luidde het antwoord, dat zulks onnoodig is daar hij steeds ook onder water, de beide oogen geopend houdt. „Ik kan precies zien, waar ik den spijker op z'n kop moet slaan", verzekerde ons de zwemmeester. Op den dag. waarop de bovenbedoelde re paratie moest worden aangebracht, heeft de heer Bakker van 's morgens 7 uur tot kwart over 11 onafgebroken in het water vertoefd en daarbij ruim 21,'2 kilo spijkers ingeslagen! Door dit tempo van werken was het mogelijk reeds 's middags weer de zweminrichting voor de tallooze liefhebbers in deze warme zomer dagen open te. stellen. Deze zwemlustigen mogen den zwemmeester-timmerman met zijn enorm uithoudingsvermogen dus wel dank baar zijn. Eiken ochtend verstijfde vingers. Hulpbehoevend door rheumatische pijn De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheu matische pijn in handen, knieën en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen, en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Nadat één flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering voordat ik de tweede flacon ophad, was mijn rheuma tische pijn volkomen verdwenen, en zij is ge lukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoodra wij van iemand weten dat hij aan rheumatiek lijdt." Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstoffen in het het organisme moet uit het lichaam verwijderd worden door de afvoerorganen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samenge steld, bevorderen sterk en op geheel natuur lijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw geheele gezondheidstoe stand verbeteren. Uw levenslust, weerstand en energie keeren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) actio Barteljorisstraat 26-28, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) De Vrije-Universiteitsdagen. Rede van het Tweede-Kamerlid J. Schouten. AGENDA Heden: VRIJDAG 3 JULI Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws, nieuw programma. Luxor Somid Theater: „Vliegende Dui vels". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het leven van Louis Pasteur", geprolongeerd. 2 30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onze kleine meid". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De huurling". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 4 JULI Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Te 2.15 uur ving de middagvergadering aan met het gemeenschappelijk zingen van Ps. "1 16. Eerst kwamen enkele huishoudelijke zaken aan de orde, waarvan we reeds gisteren mel ding maakten. Ze gaven de vergadering geen aanleiding tot discussie. De vergadering mach tigde de heeren Mi'. H. B ij 1 e v e 1 d en Mr. G. H. A. Groshe ide de zaak van de Kon. goedkeuring op de gewijzigde statuten voor te bereiden. Hierna refereex-de prof. dr. A. S i z o o, hoogleeraar aan de V. U. over Het „derde Hu manisme", waarvan we gisteren reeds verslag gaven. Medegedeeld werd dat tot lid der com missie van toezicht op het geldelijk beheer was gekozen in de vac.-Höweler Mr. P. Borst te Amsterdam. Hierna was het woord aan den laatsten spreker, het Tweede Kamerlid, den heer J. Schouten van Rotterdam, om te sprekexi over „Wederkeerige werking". Rede J. Schouten, Spr. ving aan met te wijzen op het nauwe verband tusschen leven en wetenschap, al thans zoo behoort het te zijn. Spr. wees na der op de hier bestaande wisselwerking exi accentueerde voorts dat die twee xiiet één, maar twee zijn. Spr. wilde enkele practische opmerkingen maken over het verband tus- schen leven en wetenschap. Eei'st is het leven, dan de wetenschap. Spr. teekende het wezen van den mensch en zijn roeping en wees er op. dat de behoefte aan weten geen vrucht der zonde is. Zonder scholen van wetenschap zal het weten niet vorderen. De rechte wetenschap bloeit op uit de Ger. waarheid. Een luxiversi- teit dient tot wetenschapsbeoefening en voor bereiding van ambten en bedieningen. Spr. teekende nader die wetenschapsbeoefenixig. Na volbrachte universitaire studie mag de we tenschapsbeoefening niet gestaakt worden en mag men zich ook niet onttrekken aan 't gevexx van leiding aan de Geref. actie. Hier moet we derkeerige werking zijn. Als in de nooddruft der universiteit niet kan worden voorzien hapert er iets in den Geref. ki-ing en is on derzoek waar exi waardoor het hapert ge boden. Het onderzoek mag hier niet eenzijdig zijn en, noch uitsluitend-gaan in de xnchting van het leven of in de richting der wetenschap. Zoodra zich eenig manko vertoont moet naar aanleding exi oor-zaak een oxxderzoek inge steld worden. Hier past groote voorzichtigheid. De vruch ten van wetenschappelijke studie kunnen niet direct op de markt van het leven ge bracht worden. Polemiek moet zich bij voor keur richten tot die ons px-incipieel gi'am zijn. Wordt ze tegen eigen kring aangewend dan moet ze dienen tot wederopbouw van ons le ven. Spr. zegt deze dixxgen niet aan een be paald adres of bepaalde adressen, maar tot zijn gehoor en tot zichzelf, tot heel den Geref. levenskring. Het is noodig dit te zeggen, om dat men anders iemands woorden subjectief zeer laakbaar interpreteert. Het kan best zijn dat wat we thans beleven nog maar een bries je is bij wat nog te wachten staat. Daarom is eenheid en broederlijke samenwexking nood zakelijk. Nooit kan 't geloof teveel verwachten! Daxx is er de wederkeerige werking en kun- nexx levexx exx wetenschap doen waartoe God ze schiep. Dan blijven we standvastig, onbe wegelijk, altijd overvloedig in het wexk des Heeren. (applaus). Dr. C o 1 ij xi wilde aan dit woord niets an ders toevoegen dan diepgevoelden dank voor den ernst die daaruit tegen 'klonk. Hierna werd gemeenschappelijk gezongen Ps. 89 7 en 8 terwijl een gave voor het tekort werd ingezameld. Ds. J. Mulder van Leeuwarden bepleitte het houden van de jaarvergadering der ver- eeniging in de vacantie, dan kan de weten schappelijke samenkomst beter worden be zocht. De voorzitter zeide overweging toe. Namens directeuren en de vergadering bracht oud-Min. J. J. C. v. D ij k, lid der Twee de Kamer, Dr. Colijn dank voor zijn uitne mende leiding en voor wat hij als directeur opnieuw 7 jaar voor de V. U. is geweest. Spr. riep hem een tot weerziens toe (applaus). De vergadering zong Dr. Colijn staande de zegenbede toe uit Ps. 121 waax-voor deze met een enkel woord dankte. Na het staande zingen van Ps. 72 11 sloot prof. Ridderbos nxet dankzegging. De collecte in de middagvergadering ge houden bracht totaal op f 718,26 w.o. f 212 aan toezeggingen. Medegedeeld werd dat tot dekking van het tekort een gift was ingekomen van f 10.000 be nevens nog een gift van ruim f 10.000 voor het aanbrengen van bepaalde noodzakelijke ver beteringen en uitbreidingen van de universi teit. terwijl de Geref. Kerken in Noord-Hol land ter gelegenheid van deze jaarvergadering een collecte hielden die f 1376 opbi-acht, ter-, wijl het uitzicht bestaat, dat met de nagiften die nog binnen moeten komen, dit bedrag tot f 2000 stijgen zal. Na de te Haarlem gehouden jaarvergadering van de vereeniging voor Hooger Onderwijs op Ger. grondslag, begaf Dr. H. Colijn, die de lei ding van deze vergadering had, zich met enkele andere leden dezer vereeniging naar Zandvoort. waar zij in hotel Groot-Badhuis het diner gebruikten. Bijna onopgemerkt kwam onze minister-president per auto te Zandvoort aan om na het diner op dezelfde onopvallexide wijze weder te vertrekken. De Bilt voorspelt s Meest matigen, Zuidelijken tot Weste- lijkexx wind. Betrokken tot zwaar be wolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Wei nig veranderixxg in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.2 m.M. te La Coruna. Laagste 746.3 m.M. te Vestmanoer. Nog geen verandering. In de algemeerxe drukverdeeling kwam nog weinig verandering. Over IJsland kwaixi een nieuw daalgebied den depressie-toestand ver sterken. zoodat zich op het oogenblik daar de kern van het omvangrijke lagedrukgebied be vindt. Over Spanje nam de hooge druk wat toe. Onder invloed van de depressie blijft het weer over de Britsche eilanden onze omgeving en het grootste gedeelte van Frankrijk, zwaar be wolkt en regenachtig. De Westelijke lucht stroom drong ook tot Duitschland en Polen door, waar zij met vrij zware onweders de warme lucht verdrong exx flinke afkoelin; bracht. Ook over Zuid-Scaxxdixxavië is het koeler, al wordt roxxd de Botnische golf ïxog eexx vrij hooge temperatuur aangetroffen. Er is ixx den texx oxxzexxt heerschendexx weerstoestand nog geen veraixdering te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Stilstand. 760 m.M. 760 m.M. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. VOOR IEDEREEN 'N PASSENDE Wij zijn specialisten voor broeken, daarom is onze sorteering in alle prijzen geweldig groot!! Flanellen Broeken onze specialiteit! (We fosefceftnaat Ueydt AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door dexx Rijkswater staat alhier aanbesteed: het makexx vaix weg- vex-hardiixgen op dexx Rijksweg xxo. 4, gedeelte AmsterdamSassenheim, tusschen den Kruis weg exx den Bennebroekerdwarsweg, met bij- komeixde wex-ken. Het laagst werd ingeschreven door B. Brui! Jr.. te Doetinchem voor f 174.400. Verder werd aanbesteed het herstellen van winter- en stormschade aan de hoofdeix van het Noorderstraxxd vaix Vlielaxxd. Laagste ixx- sclxrijver was J. T. de Waax'd te Sliedrecht voor f 28.340. CONCERT H.O.V. IN DEN HOUT. Het programma vaxx het „Houtconcert" oxx- der leiding vaix Marinus Adam op Zoixdag- middag 5 Juli van 14.3016 uur, luidt als volgt: 1. Athalia, nxarsch F. Mendelssohn Bartholdy. 2. Lustspiel ouvertui-e Keler Bela 3. Wein, Weib und Gesang Joh. Strauss. (Walzer) 4. Ballet „Faust" Ch. Gouxxod 5. Ouverture „Semiramide" G. Rossini 6. Faxxtaisie de l'Opera „Les Cloches de Corxxeville" Planquette 7. Twee Spaansche daxxsen A. Moszkowsky SYNAGOGEDIENSTEN. Netlerl. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavoxxddienst bij den Ingang van Sabbath te 8 uur. Ochtexxddienst te 8 uur. Middagdiexxst te 1.30 uux\ Avoxxddienst te 10.18 urn-. Werkdageix: Ochtexxddienst te 7 uur. Zoxxdag te 7.30 uur, Dinsdag te 8 uur. Middag- exx Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 puur. Werkdag te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. Dinsdag niet. De Middag- en Avonddienst op de werkda gen, alsmede Talmoed Torah, vindt plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijixgaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De middag- en avoixddieixst op Dinsdag wordt verricht ter Synagoge. ARROND. RECHTBANK Beleediging van het openbaar gezag? Voor de Haarlemsche rechtbank hebben twee arbeiders uit Zaandam terecht gestaan, vei-dacht vaix overtreding van art. 137 W. v. S., beleedigixxg van het Openbaar gezag. Ixx den xxacht vaix 4 op 5 Mei van dit jaar hadden twee agexxtexx op hun ronde geziexx dat op verschillende plaatsexx ixx eenige stratexx in Zaandam affiches waren aangeplakt, die uit latingen bevatten, die beleedigeixd koixdeix wordeix geacht voor de Nederlaxxdsche regee ring. Er werd in geschreven over de op haix- dexx zijnde uitleveriixg van twee Duitschers aan de Duitsche autoriteiteix en de gevarexx voor deze nxenschexx daaraan verbonden. Ook werd ex-in gezegd dat Nederland het asylrecht zou hebben geschonden. De agenten verwijderden de papieren en bemerkten al doende dat de pamfletten pas moesten zijn aangeplakt, want hoe verder ze kwamen, hoe verscher was het plaksel. Verder surveilleerende kwamen zij twee mannen te gen, die uit de richting van de plaatsen waar de papieren waren aangeplakt, kwamen. Eén van hen had eenige van de bewuste papieren in zijn zak en een potje met plaksel op zijn bagagedrager; beiden hadden hun kleeren met stijfsel zitten, hetgeen een vaix hen veront schuldigde door te vertellen dat hij bij zijn zuster had behangen. Zij verteldexx het potje ergens te hebben ge vonden, maar dit leek deix agenten onwaar- schijnlijk, onxdat zij nog kort daarvoor op de bewuste plek wax-en geweest. De officier vaix justitie geloofde dat de mannen de aanplakkers waren van de biljet ten, die hij wel beleedigend achtte voor de ï-egeering. Hij vond het jammer dat de man nen, die waarschijnlijk in opdracht hadden ge handeld, probeerden uitvluchten te bedenken en eischte tegen elk veertien dagen gevange nisstraf. De raadsman van de verdachten, mr, S. de Jong, lichtte de houding van de verdachten toe. Uitvoerig besprak hij de kwestie of het over tuigend en het wettig bewijs was geleverd, welke vraag hij ontkennend beantwoordde. Daarna hield hij een uitvoerige beschouwing over den inhoud van het pamflet, waarna hij tot de conclusie kwam dat deze zeker niet be leedigend was. Hij vroeg tenslotte ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak. Uitspraak Dinsdag 14 Juli. HEEMSTEDE JUBILEUM AAN DE GASFABRIEK. Vandaag herdacht de heer J. W. Kulk den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij het gasbedrijf alhier. Met auto's werd de jxxbilaris met zijn naaste familieleden van nxox-gen van zijn woning ge haald en ixx de met palmen vei-sierde directie kamer ontvangen. Hier waren aanwezig bur gemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, benevens directeur, ambtenaren en beambten der be drijven. Bij het binnenkomen werden mevr. Kulk bloemen aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak bxnge- meester van Doorn. Het gemeentebestuur, aldus zei spreker o.m., is u dankbaar voor wat u in de afgeloopen jaren voor de bedrijven hebt gedaan, zorgend voor de lantaarns, een zoo belangrijk onder deel der bedrijven voor de gemeente, omdat een goedë straatverlichting een goede reclame is. voor Heemstede als woonplaats. De burge meester bood den jubilaris een enveloppe met inhoud aan als een blijk van belangstelling van het gemeentebestuur. Namens het personeel der bedrijven exx mede namens het jubileumfonds spi*ak de directeur Ir. Duynstee, worden van gelukwenschen. Uw taak, aldus spr. is te zorgen, dat Ben- nebroek en Vogelenzang een goede straat- vei-lichting hebben. En dat wij nooit klachten gehoord hebben, bewijst dat gij uw werk naar behooren verricht. Namens het jubileumfonds ontving de jubilaris een zilveren horloge met inscriptie en dito ketting. De heer Kulk dankte voor het gesprokene en de geschenken en bracht verder den dag in huiselijken kring door. De jubilaris ontving ook een waardeerend schrijven van het gemeentebestuur van Ben- nebroek en vele bloemstukken en schriftelijke felicitaties. Hedenavond om 8 uur zal het fanfarecorps „Excelsior", waaiwan hij van de oprichting af lid is geweest, hem te zijne huize, Drieheeren- laan 12, een serenade torengen. <UN/T IMlTTtGD HET TOONEEL. Revue van Clinge Doorenbos. Er was gisteravond iets ongewoons in Am sterdam te zien. Op de peristyle van den Stadsschouwburg op het Leidscheplein streek, blies en sloeg Eugène Beeckman's sympho- nisch Jazz-orkest en wekte daarmee boeren, burgers en buitenlui op. om naar binnen te trekken. Waarom nog niet een stapje verder gegaan en het heele gezelschap zooals bij de goeie ouwe „parade" voor het circus Blanus of het acrobatenspel van Hart den volke voor de tent vertoond? Zou het niet een be proefd-ouwe reclame zijn, Lau Ezerman en Leo Janssens in de gedaante van het paar Don key-Shot op de peristyle te laten optreden, geflankeerd door de lieftallige Palladium- girls en de beeldschoone „7 Coeur Dames"? Ik zie ook in gedachten den heer Bendien in rok en hoogen hoed als directeur van het etablissement en Clinge Doorenbos als schrij ver van de revue op cle peristyle en wanneer dan nog Dorstay O'Conixer en Anton Hopman een moderne dans uitvoeren, Opel en Ford, de clowns hun buitelingen maken en Carl Tobi door den loudspeaker het publiek toespreekt, dan zal het op het Leidscheplein eiken avond stampvol zijn en zullen misschien de men- schen in drommen naar binnen stroomen. Het is ik beken het 'n beetje in den trant van Barnum en Bailey, maar met het orkest alleen is het half werk. Het publiek wil wat zien en daaromhet heele gezel schap voor de tent, net als vroeger! Als dan nog bijvoorbeeld de wethouder van kunstzaken, de heer Boekman, zijn medewerking verleende door na elk muziekstuk een forsch „Gaat dat zien! Gaat dat zien! Gaat dat zien! te laten hooreix, dan zou de stadsschouwburg mis schien eiken avond in Juli stampvol zijn. Trouwens, over gebrek aan belangstelling had het nieuwe revue-gezelschap, dat gisteren de première van „Confetti" gaf, allerminst te l klagen. De Stadsschouwburg was stampvol en wanneer de revue van Clinge Doorenbos een groot succes had gehad, zou het ook zonder deze reclame-middelen wel verder loopen, Aan dat succes ontbrak bij deze eerste voor stelling nog wel iets. Voor een belangrijk deel moet dit zooals de heer Eugène Beeckman in een speech tot het publiek voor de pauze ter verontschuldiging zeide aan première- invloeden worden geweten. Het is een geheel nieuw gezelschap en waar het jazz-orkest niet in de orkestbak had plaats genomen maar als element van de revue op het tooneel mee werkt ook een niuw experiment en 't was te excuseeren vooral omdat men maar een dag de beschikking over het tooneel ter voor bereiding had gehad dat alles nog niet „gesmeerd" liep en er nog als eens haperin gen voorkwamen. Dit zal natuurlijk eiken dag beter worden, maar of Confetti dan een Schlager zal worden, betwijfel ik toch wel 'n beetje. Er waren goede revue-decors, mooie costuums en sommige gedeelten in deze re vue zooals het eerste beeld de studio-uit zending hoewel wat te lang en oud- Weenen waren frisch en origineel. Maar wat er aan deze revue ontbrak was vaart, tempo, en rhythme. En er waren geen komie ken die het leven er in bliezen. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar het paar Ezerman-Janssens bleek een mis lukking te zijn. Wij hebben het gisteren weer eens overtui gend gezien, dat tooneel en revue twee to taal verschillende dingen zijn. Ezerman, dien wij als acteur zoo herhaaldelijk volop heb ben bewonderd, vermocht als revue-komiek contact met zijn publiek geen oogenblik te 't. contact met zijn publiek geen oogenblik te den clown Deo Janssen, blijkbaar niet op zijn gemak. Het werd geen „paar", deze Donkey-Shot, hun actie was te traag en te slepend, hun optreden maakte niet den in druk van de commedia dell' arte, wat de re vue vraagt, En danzij hadden ook geen tekst, waar zij houvast aan hadden. Wan neer ik denk aan wat Henk Bakker in Vuur en Vlam gemaakt heeft van een gelegen heidsrevue, moet ik zeggen, dat Clinge Doorenbos in zijn Confetti daar wel heel ver bij achter gebleven is. Het geheel deed dikwijls bepaald dilettantisch aan. Allereei-st zal het dan ook noodig zijn, dat men deze x-evue nog eens herziet en er heele deelen uit schrapt. Zoo was een veel te groote plaats ingeruimd aan The Haxuxxony-Slsters. Wanneer deze dames eenmaal opti-aden, zou dit reeds meer dan genoeg zijn. En dan vooral vaart en tempo, dames en heeren! Het gx-oote zelfs overweldigend succes van den avond was voor de „7 Coeui-s Dames" uit Weenen. Dat was wei'kelijk ixx zijn genre voortreffelijk en herinnerde aan de beste nummers van De Blauwe Vogel. De „Komi sche Rhapsodie" gezongen op de bekende 2e Rhapsodie van Liszt was een allergeestig ste persiflage en na het groteske nummer van de „Lelies" brak een applaus los, zoo oorverdoovend, alsof het publiek de zaal wil de afbreken. Wel 5 minuten vroeg men tevergeefs echter om een hei'haling. Dit was nu eens kleinkunst in den besten vorm, amusant, geestig, gedistingeerd en volmaakt van uitvoering. Ook de Spaansche solo-danseres La Ro- manito ging boven het gemiddelde revue- peil uit. Zoo excelleerde het buitenlandsche element wel sterk in deze revue. Wij noemen verder nog Dorothy O'Connor, die met Schwung danste en het jazz-orkest van Eugene Beeckman, dat met entrain speelde. En de finale Oud-Weenen was van een prettige distinctie, monter, fleui'ig en klexu-ig. Maar dit waren toch oasen in de revue Confetti, die over het geheel te mat, te traag was en te weinig Attisch zout be vatte. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Haarl. Orkest-Vereeniging Eerste Zomerconcert. Onze H.O.V. is weer uit haar lenteslaap ontwaakt en had zich Donderdagavond niet te beklagen over gebrek aan belangstelling voor het eerste van de reeks concerten, die zij dezen zomer zal geven. Verleden jaar toonde die belangstelling een groei, die bij de laatste beide concerten der reeks tot een nagenoeg uitverkochte zaal leidde. Moge het in dit zomerseizoen weer zoo gaan! De auspi ciën zijn gunstig. Geheel ingespeeld scheen het orkest bij dit eerste concert nog niet. De stemming der blaasinstrumenten is altijd, vooral wel in den zomer, een précaire kwestie, maar aan de onderlinge gelijkheid der verschillende instrumentengroepen haperde het nu en dan nog. Zoo trokken de hoorns in Grétry's Ouver- ture „L'Epreuve villageoise" achterwaarts en draaide „La Toupie" van Bizet op een on effen bodem. De onderlinge reinheid was vooral in diens „Berceuse" en in het begin der „Tannhauser"-Ouverture onvolkomen. Het zou echter onbillijk zijn, alleen de min der geslaagde momenten te me moreeren. We mogen er dus als tegenwicht b.v. het door het orkest zeer delicaat gespeelde midden deel van Saint-Saëns Celloconcert, het Duo uit Bizet's „Jeux dTlnfants", een groot ge deelte van het Allegro der „Tannlxauser"- Ouverture en 't met veel entrain vertolkte „Ca price italien" van Tchaikowsky tegenover stellen. In dit laatste stuk moet de patheti sche voordracht veel van het vulgaire der motieven en gedachten bemantelen. Het Cello-concert van Saint-Saëns is wel de gelukkigste worp, die ooit een componist op dit gebied gedaan heeft. Het is daarom een geliefd voordrachtstuk van alle cellisten en het wordt tallooze malen in de ocncert- zalen ten gehoore gebracht. Maar juist daar door lokt elke cellist, die er mee optreedt een luisteren uit, dat door vergelijking cri- tisch gestemd is. Dat Eduai'd Biele zich tot dit werk aangetrokken voelt is begrijpelijk; dat hij het met talent en toewijding zou ver tolken was te verwachten, maar dat de ver gelijking nxet illustere voorbeelden, waai-toe de lioorder willens of onwillens komt aan de waardeering van zijn voordracht eenige af breuk zou doen is niet te verwonderen. Zoo klonk het zangthema in het eerste deel te indifferent, te weinig innig en rustig-mij- merend; herhaaldelijk scheen het passage- werk een sti-ijd tegen de technische moeilijk heden, waarbij slechts het gebaar met den strijkstok den triomf des spelers moest sug- gereeren; het majeur aan het einde hadden we gaarne sti'alender, bevrijdender gehoord. Geheel op zich zelve genomen was zijn ver tolking zeker zeer verdienstelijk en bewij zen van bekwaamheid heeft de speler er in elk geval mee gegeven. Ook bewijzen van vooruitgang, want zijn voordracht klonk aanmei-kelijk vrijer en levendiger dan bij zijn vorig optreden met ons orkest. Het orkest onder Marinus Adam secon deerde den solist zeer goed. Ook de leiding van Adam beweegt zich nog steeds in stij gende lijn. j; K. DE JONG, ,|j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2