Wet op uitverkoopen en opruimingen. Hulp in nood. Hoever het hek nu van den dam is. Hel BelatiQwjtsU 53e 'Jaargang No. 16268 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 7 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. IV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Ver Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— lies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 7 Juli. Het Geweten der Wereld. De ministers, gezanten en journalisten heb ben Genève verlaten en zijn weer thuis. Het is maar goed ook, want in de sfeer die er dit maal heerschte was toch niets te bereiken. De reeks incidenten die zich heeft voorgedaan kenmerkte een geprikkelde internationale stemming zooals in de zestien levensjaren van den Volkenbond nog nooit is voorgekomen. Voornamelijk is daarbij de scherpe antithese tusschen twee dictatoriaal-geregeerde groote mogendheden Duitschland en Italië en het overige Europa tot uiting gekomen. Dit toespitsen van de geschillen doet angst wekkend aan, maar men kan het ook optimis tischer bezien en zeggen: scherp conflict is blijkbaar noodig om de werkelijkheid duidelijk onder oogen te kunnen zien, los van formules en mooipratenj, en voor de zooveelste maal de keuze te doen tusschen vrede en oorlog. Laat ons niet vergeten dat men in de afge- loopen jaren telkens weer voor die keuze is gesteld en steeds den vrede heeft gekozen, althans in Europa. De stemming is ditmaal nóg geprikkelder geweest dan bij de vorige ge legenheden: dat kan bewijzen dat er nu ook weer grooter dingen in de goede richting uit zouden kunnen voortvloeien dan de vorige malen. Duidelijk leert de ervaring dat een spanning als de huidige, niet van langen duur kan zijn. Enkele maanden is het maximum. Dan moet uitbarsting of ontspanning (deze laatste ge baseerd op constructieve maatregelen) volgen. De kans op uitbarsting is zeer gering vanwe ge de bestaande overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland, maar nog meer omdat niemand den Europeeschen oorlog aandurft. Was de bewapening nog die van 1914, dan was het vermoedelijk al veel eerder mis ge gaan. Maar de hoofdsteden vreezen nu de luchtvloten. Er wordt veel gepraat over herziening van het Volkenbondspact, dat nog altijd zoo slecht wordt nageleefd en daarbij zoo veelvuldig be spot. Ja, een geweten kan zeer onaangenaam en lastig zijn. Dit Pact belichaamt het Wereld geweten. Men heeft het zestien jaar geleden in het leven geroepen en het leek slechts een stuk perkament met een rij zegels erop. Maar het was meer, al werd het niet nageleefd. Het werd steeds meer: een leidend program van in ternationale staatkunde, dat millioenen als het eenige juiste erkenden, de basis voor de schep ping van een betere samenlevingen ten slotte, ondanks de tekortkomingen die alle menschelijk werk en dus ook dit, aankleven: een poging tot verwezenlijking van Christus' leer. Practisch Christendom. „Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op den duur wordt het zwaard toch altijd door den geest over wonnen". Dat zijn woorden van Napoleon I, die viel door het zwaard, en wiens neef Napoleon III, eveneens gevallen door het zwaard, na zijn af zetting in Chislehurst een Volkenbondspact ontwierp, dat in zijn hoofdlijnen niet veel ver schilde van dat van 1919. De regeeringen van Engeland en Frankrijk hebben onlangs besloten, de discussies over een eventueele herziening van het Pact tot September uit te stellen. Dat is natuurlijk heel verstandig, want het kost wat tijd om tot be zinning te komen. Onze minister van Buiten- landsche Zaken heeft inmiddels een rede in Genève gehouden die al heel weinig weerklank in ons land heeft gevonden, en waarbij hij neiging voor een z.g. „consultatief Pact" toonde. Ik vermoed dat Den Haag in September reeds anders zal denken. De verleiding, in dagen van teleurstelling altijd groot, om alle idealen als onbereikbaar te gaan kenschet sen, heeft jhr. de Graeff blijkbaar parten gespeeld. Verzwakking van het Pact heeft m.i. geen zin, is alleen maar een capitatu- latie, en vermoort de stem van het Wereld geweten toch niet. Die zal blijven klinken. Die is niet gebonden aan het stuik papier met de zegels. Het Pact is het eenige, dat geen schuld heeft aan de teleurstellingen en mislukkin gen. De schuld ligt bij degenen die het had den moeten uitvoeren en dat hebben nagela ten. Het is in zijn uitvoering geen leven de werkelijkheid, maar in zijn doel wel. In zijn doel wordt het erkend door millioe nen, die er hun hoop op gevestigd hebben om dat het eenige alternatief hun vernietiging is. Niet vandaag, evenmin morgen, maar op den duur. De staatslieden die in Genève bijeen komen, zullen den wil dier millioenen, wier vertegenwoordigers zij slechts zijn, bijtijds verstaan. Aan herziening van het Pact geloof ik niet. R. P. Hebt u uw zomerzegels al gekocht. Of hebt u het totnutoe nog vergeten? Wanneer het laatste waarheid wezen mocht, Dan dient u thans het volgende te weten: Nog enkele dagen zijn ze maar te koop, Na zestien Juli niet meer te verkrijgen En 't comité verkeert nog in de hoop, Dat d' opbrengt nog beduidend moge stijgen. U weet toch wel. de nood is extra groot, In dezen tijd, bij vele kunstenaren, Draag ook iets bij tot hulp in dezen nood, Opdat hun hemel ook wat op kan klaren. En verder is een deel er van bestemd, Voor hulpbehoevende t.b. patiënten. Dat is toch stellig een beroep dat klemt, Voor 't kleine offer van zoo luttel centen. U koopt vaak zegels en zoo'n eene keer Wilt u er wel iets extra voor betalen, Na zestien Juli zijn ze er niet meer, Dan kunt u slechts gewone zegels halen. Stel het dus niet meer uit, een groote groep Van zwakken, zit ook op uw steun te wachten, Het comité komt met een laatst beroep. Wij moéten helpen, ieder naar zijn krachten. Hebt u uw zomerzegelplicht gedaan? (Want het is plicht om hulp in nood te geven) Ik zeg u maar: de sluitingsdag komt aan, Nu kan het nog, dus doe het gauw nog even. P. GASUS. De nieuwe industrie. Komt vermoedelijk in de „Hubertina" Begint over enkele maanden met 40 man. Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat het vrijwel zeker was, dat zich aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem een nieu we industrie zou vestigen. Thans kunnen wij mededeelen, dat de laatste belemmeringen op geheven zijn, zoodat nu naar een geschikte plaats wordt uitgezien. Wij vernemen, dat het zoo goed als zeker is, dat de nieuwe industrie gevestigd zal worden in het complex fabrieks gebouwen waarin vroeger de werf „Hubertina" ondergebracht was. Het is de bedoeling dat de nieuwe industrie binnen enkele maanden met een personeel van ongeveer 40 man zal gaan werken. Commissie van Schooltoezicht vergadert. Adviseert tot behoud van School 44. Maandagavond kwam de commissie van toezicht op het lager onderwijs bijeen onder voorzitterschap van den president, den heer Th. Lancée De voorzitter wijdde enkele woorden aan het afscheid van den heer Broekhuizen. Bij de behandeling van het jaarverslag rees uit de commissie het bezwaar, dat het verslag in opdracht van het gemeentebe stuur zoo zeer bekort is, dat waardevolle ge gevens vervallen waren. Punt van bespreking maakte vervolgens uit „de klasseformatie O. L. scholen op 1 September 1936". B. en W. hadden aan het verzoek om ad vies een schrijven toegevoegd in verband met school 44. Deze is vol op één klas na. Door omwisseling zouden er grondslagen ontstaan voor de vorming van een nieuwe school. School 44 zou daardoor op vijf en tachtig leerlingen komen, terwijl het op wachtgeld stellen van eenige leerkrachten voorkomen wordt. De vraag werd gesteld of het voor Haarlem niet beter is om terug te keeren tot de z.g.n. twaalf-klassige scholen met halfjaarlijksche over plaatsing. De heer Lancée verdedigde dit stelsel, dat beter en goedkooper is. Hierover ontstond een discussie pro en contra, waarop de heer Broekhuizen voorstelde, deze kwestie naar een andere vergadering te verschuiven. Daar de heer Van Leeuwen meedeelde dat school 38 toch niet voor inrichting als „dub bele school" geschikt is, werd dit voorstel aangenomen. Bij de nadere bespreking van de opheffing van school 44. bleek dat men tegen opheffing" van school 44 was. In verband met school 17 zeide de heer Broekhuizen, dat deze school dan al niet door de bouwinspectie is afgekeurd, maar dan toch maar volslagen onbruikbaar is. Spreker wilde dat de commissie iets deed. De voorzitter stelde voor de conclusie van de bouwinspectie in handen te krijgen. Twijfel werd uitgesproken of het iets zou helpen. Men zet alle oude voorschriften maar opzij. De voorzitter zeide, dat men eenige soepelheid toch moet aanvaarden. Spreker erkende echter dat de belangen van Haar lem's schoolkinderen in het geding komen. Voorgesteld werd een onderzoek om het bouwbesluit en de algemeene schooltoestan- den aan elkaar te toetsen. De voorzitter vreesde voor iedere algemeenheid. Besloten werd te adviseeren tegen ophef fing. Maar in 1937 wil de regeering trachten met een beter hek te komen. In ons vorige nummer plaatsten wij een interview met Mr. J. Ch. Donker, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kan tongerecht te Haarlem, waaruit bleek, dat tengevolge van het bekende arrest van den Hoogen Raad de werkingssfeer van de Wet op de uitverkoopen en opruimingen belangrijk is ingekrompen. Feitelijk is de toestand nu zoo geworden, dat de winkeliers in de (als „gebonden" bedoelde) 10 maanden nu vrijwel vrij zijn, terwijl zij in de 2 maan den die als „vrije" tijd opgezet zijn, het meest gebonden zijn. In de 10 maanden mag nu vrijwel alles. „De winkeliers mogen niet alleen met ..No vember"-. „Mei"- en „Juni-aanbiedingen" komen, maar ook aankondigingen als „prijsverlagingen" en „speciale prijzen" zijn toegestaan. Zelfs mogen winkeliers op de kaarten in de étalages hooge prijzen doorha len en vervangen door lagere prijzen. De ambtenaar heeft gezegd, dat hij voor zulke handelingen geen vervolging meer zal in stellen. omdat na het arrest van den Hoogen Raad geen veroordeeling meer mogelijk is. Alleen moet de winkelier in het midden laten, waarom hij met lagere prijzen komt.Hlj mag bijvoorbeeld niet schrijven „door water schade" als hij geen waterschade geleden heeft. Heeft hij die wel. dan kan hij immers een uitverkoop- of opruiming-vergunning krijgen van den Kamer van Koophandel en daii mag hij het er bij aankondigen. Nu moeten de koopers maar raden waarom de winkelier zijn prijzen verlaagt. Hij kan iets zeer voordeelig ingekocht heb ben door saneering van zijn bedrijf, enz. Alleen mag de winkelier zonder toestem ming van de Kamer van Koophandel geen „uitverkoop" of „opruiming" aankondigen. Het wordt evenwel twijfelachtig geoordeeld of een winkelier veroordeeld zou worden als hij een ..opruiming" of „uitverkoop" in een vreemde taal aankondigde, want de wet ver biedt alleen het gebruik der Nederlandsche woorden, niet „Aufraumung" of „Au-sver- kauf". „Uiverkoop" mag een winkelier dus niet zonder vergunning van de Kamer aankondi gen, maar de Justitie zou hem vermoedelijk ongemoeid laten als hij er „Hokus-pokus-ver- koop" van maakte. Wij hebben ook reeds mede gedeeld, dat een groot aantal Haarlemsche winkeliers aan de Kamer van Koophandel het verzoek heeft gedaan in de zoogenaamde vrije maand (15 Juli15 Augustus) een opruiming te mogen houden, omdat zij dan niet gehouden zyn aan de 5 in de wet genoemde termijnen: „jaarlijksche opruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoen-opruiming", „balans opruiming" en „inventaris-opruiming". Dan zouden zij, evenals in den overigen tijd van het jaar, ook mogen werken met andere termen: zooals „prijsverlaging", „speciale aanbieding", enz. Over deze verzoeken zal deze week een be slissing genomen worden door de daarvoor aangewezen commissie uit de Kamer van Koophandel. Hoe die beslissing zal uitvallen is nog niet te zeggen, maar reeds werd ons medegedeeld, dat de verwachting is. dat het verzoek zal worden ingewilligd, omdat zooals men nu de desbetreffende artikelen vnn de wet leest het verzoek alleen geweigerd kan worden als de winkelier niet ter goeder trouw is. Wij vernemen dat op het betrokken departe ment in Den Haag reeds voorbereidingen ge troffen worden voor een herziening van de wet. Dit jaar zal evenwel van een wijziging nog niets komen, omdat men het beter vindt, de wet zooals die nu is nog eenige maanden te laten werken. Men krijgt dan ervaring welke mazen er in de wet zijn en wat gedaan zal moeten worden om die in de gewijzigde wet te voorkomen. De wet is indertijd gemaakt met de bedoeling om den eerlijken winkelier te beschermen tegen de ongewenschte prak tijken van minder solide collega's (vliegende winkels, enz.). Daarop zal natuurlijk ook bij de wijziging gelet worden. Vermoedelijk zal de wijziging van de wet tegen het einde van het jaar „op sta pel gezet worden", zoodat dan in 1937 de herziening in werking zal kunnen treden. Politie heeft geluk. Bij opsporing van een rijwieldief. Maandagmiddag kwart voor twaalf deed een 13-jarig meisje bij de politie aangifte, dat haar fiets verdwenen was, die even onbeheerd voor een perceel in de Zijlstraat had gestaan. Twintig minuten later kwam een heer op het politiebureau mededeelen, dat zijn fiets, die voor een perceel aan den Zijlweg stond, niet meer te vinden was. Onmiddellijk ging de motorbrigade van de politie op onderzoek uit. Aan het meisje werd verzocht, in de zijspan plaats te nemen en een rechercheur ging op de duo zitten. Op goed ge luk af werd de Haarlemmermeer ingereden. Reeds te half één, toen men op den Spaam- wouderweg gearriveerd was, zag de politie twee mannen per fiets rijden. Het meisje herkende direct haar karretje. De mannen werden aangehouden. Een hun ner, die op een heerenfiets reed, gaf op de vragen van de politie zulke verdachte ant woorden, dat het raadzaam geoordeeld werd, beide mannen mee naar het bureau aan de Smedestraat te nemen. Het bleken te zijn de 30-jarige chauffeur P. A. L. en de 23-jarige metaalbewerker M S. van B„ beiden wonende te Amsterdam. Zij bekenden de fietsen gesto len te hebben. Ze werden in verzekerde bewa ring gesteld en zullen aan de justitie worden voorgeleid. Tapperijen tot 2 uur geopend. Op Maandag 13 Juli. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ter ge legenheid van de opvoering van de Rubens- cantate, op 13 Juli a.s. of. indien de opvoering wegens ongunstig weder wordt uitgesteld, op den nader vast te stellen datum, de lokali teiten. waarvoor krachtens de Drankwet ver gunning of verlof is verleend, dien dag tot des nachts 2 uur geopend mogen blijven en dat in die lokaliteiten, waarvoor een muziek- vergunning is verleend, tot uiterlijk des nachts 1.45 uur muziek mag worden ge maakt. VAN DE TRAM GEVALLEN. Een tienjarige jongen was Maandagmiddag- vier uur op het Soendaplein op het volgrij- tuig van een tram gesprongen. Toen hij dacht dat de conducteur hem er af wilde jagen, sprong hij er af en kwam met de teenen van zijn linkervoet onder het rechter achterwiel van het volgrijtuig terecht. Zijn groote teen werd gespleten en bovendien kreeg hij een bloeduitstorting in den voet. Door voorbijgan gers werd hij in de woning van een dokter ge dragen, waar hij behandeld werd. Daarna werd hij naar huis vervoerd. Het Borgstellingsfonds voor Kennemerland. Zal met September gaan Werken. Reeds veel aanvragen om borgstellingen voor credieten kwamen in. Zooals wij reeds mededeelden is de finan- cieele medewerking die van officieele zijde noodig was voor de oprichting van het Borg stellingsfonds voor Kennemerland. verkre gen. Maar toch kan het fonds nog niet aan stonds beginnen te werken. In het midden van Augustus zal een vergadering van het bestuur gehouden worden om nog verschil lende details te regelen, O.a. zal het nog noodig zijn een leider voor het bureau aan te wijzen. Het is voor de werking van het fonds van groot belang dat daarvoor de geschikte persoon gevonden wordt, daar het welslagen van het werk voor een groot ge deelte van hem afhankelijk is. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het fonds in het gebouw van de Kamer van Kóóphandel en Fabrieken zal zetelen. Reeds nu zijn meer dan 25 aanvragen om borgstellingen voor credieten bij het fonds ingekomen. Die zijn natuurlijk voor- loopig ter zijde gelegd. Aan de aanvragers is medegedeeld, dat niet voor September met de verstrekking van hulp kan worden be gonnen. Eerst als de leider van het bureau in functie is getreden kan met het onderzoek betreffende de aanvragen begonnen wor den, Het is zoo vernamen wij de be doeling alleen financieele hulp te verleenen als daai-door bereikt kan worden dat de cre- dietnemer zich in de toekomst zal kunnen staande houden. Het heeft geen zin zoo wordt geoordeeld als een crediet alleen ten gevolge zou hebben, dat de betrokkene slechts tijdelijk uit de moeilijkheden zou ge raken. DE BALLON „TORUN" BIJ MINDEN GELAND. De laatste van de drie ballons, die Zondag ter gelegenheid van de A.V.R.O.-feesten te Hilversum zijn opgestegen. De Poolsche bal lon „Torun", is volgens ontvangen telegram, 's avonds te 20.37 uur geland in een dicht woud op het Wiehengebergte bij Minden. De ballon is beschadigd. De inzittenden zijn ongedeerd. Gunning. Het maken van een verbindingsweg tusschen de Jan van Schorelkade en den Helderschen weg met een gewapend betonnen brug over de Houtvaart is gegund voor 36.800 aan G. Hul sebosch, aanneme'- to Bloemendaal. PERSONALIA Te Antwerpen slaagde voor het examen piano M.O. mej. Jetty Bannink, te Haarlem, leerlinge van mej. C. Koppen. Het woord is aan.... H. Donkersloot Sr.: Het gehalte van gesprek ken is omgekeerd evenre dig met het aantal perso nen dat er aan deelneemt. De soc.-dem. raadsfractie. Mevrouw M. L. Geerlingde Boer opvolgster van J. Engels. Zooals wij reeds eerder mededeelden zal de heer J. Engels als lid van den Haarlemschen raad bedanken wegens zijn vertrek naar Leiden. Thans vernemen wij. dat de heer Engels te gen 1 September zijn nieuwe functie zal aan vaarden. terwijl mevrouw Geerling, hoewel haar officieele benoeming natuurlijk nog niet is afgekomen, zich wel bereid zal verklaren het lidmaatschap van den Raad op zich te nemen. Dit zal dan tot gevolg hebben, dat de S. D. Fractie met drie vrouwelijke leden in den raad vertegenwoordigd zal zijn. Nachtelijke steekpartij te Amsterdam. AMSTERDAM, 7 Juli. In den afgeloo- pen nacht heeft de geneeskundige dienst een 26-jarigen los werkman met een ernstige wonde aan de borst naar het Binnen-Gast- huis vervoerd. De man had deze opgeloopen door een messteek, welke hem in de Czaar Peterstraat,, in de woning van een 28-jarigen metaalbewerker door laatstgenoemde tijdens een hoogloopende twist was toegebracht. De aanleiding tot het gebeurde was dat de los werkman den ander had opgewacht om te bemiddelen in de verwijdering, welke er be stond tusschen den metaalbewerker en diens vrouw. De vrouw had reeds herhaal delijk te kennen gegeven dat zij de woning wilde verlaten, doch haar man had steeds geweigerd, hier in mede te werken. Hij is tot. zijn daad gekomen, omdat hij verbolgen was over het feit, dat een buitenstaander zich met zijn persoonlijke aangelegenheden bemoeide. De man is thans opgesloten in het bureau Kattenburg en zal wegens poging tot doodslag ter beschikking van de justitie worden gesteld. Britsclie tegenvoorstellen op de zeeëngten- conferentic te Montreux door de Turksche delegatie als basis van onderhandeling aan vaard. pag. 4 Een Poolscli-Duitsche schikking inzake Dant- zig buiten de Assemblée om? pag. 4 De Nederlandsche Bank heeft het disconto wederom met een half procent verlaagd. pag. 3 De regeering heeft de vaste lastenontwerpen ingetrokken. pag. 3 Volgens het jaarverslag der Javasche Bank verbetert de economische wereldsituatie. pag. 3 De heer K. ter Laan zal als burgemeester van Zaandam aftreden. pag. 3 In 1937 wijziging van de wet op de uitverkoo pen en opruimingen te wachten. pag. 1 Het Borgstellingsfonds voor Kennemerland zal met September gaan werken. nag. l Het rapport over de compctitieindeeling in den K. N. V. B. is verschenen. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het geweten der wereld. pag. 1 Van onzen Parijschcn correspondent: Ar moede en zwendelpractijken in Parijs. 'pag. 4 L. S.: Kleurenpracht in het Krelagehuis. pag. 11 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: Het is pijnlijk pag. 6 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 11 II. D. Vertelling. .Taap Bekkers: Voorbijgaande schepen. pag. 2 nomen op pag. 7. De burgerlijke stand van Haarlem I3 opge^

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1