2 Niets is zoo goed voor de alsWRIGLEY! 9 SLIJTERIJ „DE MULDER" telefoon 15 8 5 6 AAKUbtltN-MJU bUWL-IIJU 9 MATRAS SLECHT!! J. J. VAN KOOTEN De nieuwe brug bij Schiphol geopend. Overhemd gratis AUTOBANDENHUIS r. V. U. W3I rel. 12262, Kleverpark Bel op 15777 KROOu'S BEDDENMAGAZIJN GESLAAGD EXAMEN Motorrijwiel Fongers Rijwiel OUDE KRANTEN WOENSDAG 8 TUL'I 1936 HAARtE M'S DAGBLAD 8 Een door onweer gestoorde plechtigheid. Brug van 53 M. lang in gebruik genomen. Weer nieuwe wegwijzers van den A. N. W. B. In ons vorig nummer ls reeds een en ander gepubliceerd over de opening van de nieuwe brug aan het eind van den Schipholweg lig gende in den weg HaarlemSchipholAm sterdam. De situatie nabij Schiphol is ln de laatste maanden wel gansch en al veranderd en ver beterd. Een paar weken geleden was het op den nieuwen, hoog gelegen weg. die naar de brug en naar Schiphol leidt, nog een chaos. Thans is de weg keurig in orde. Door de goede zorgen van den inspecteur van politie van Haarlemmermeer, den heer H. J. Jelsma. consul van den A.N.W.B., waren 's morgens nog eenige nieuwe wegwijzers van dezen Toe ristenbond voor Nederland geplaatst, zoodat hier niemand naar den weg behoeft te vragen. In de eene richting wijst het bord den weg naar Amsterdam (2.6 K.M.i. Ouderkerk <6.6 K.M.); in de andere richting: Amsterdam, Sloten, Haarlem qn Den Haag, resp 9, 4.6, 15 en 54 K.M. De brug was fraai met vlaggen versierd, maar juist toen te half drie de brug geopend zou worden, naderde uit de richting Haarlem een zwaar onweder, zoodat de aanwezigen het ergste vreesden. Tegenwoordig waren o.a. Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten; Jhr. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat: de heer S. Rodri- gues de Miranda namens het gemeentebestuur van Amsterdam: Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer; de heer J. Kastelein, burgemeester van Aalsmeer: Mr. G. P. Has pels, burgemeester van Amstelveen; de heer Plesman, directeur van de K.L.M. en nog eenige hoofdambtenaren van den Prov. Wa terstaat Rede Mr. J. B. Bomans. Te half drie betrad Mr. J. B. Bomans de met een tapijt bedekte verhevenheid en sprak een kort welkomstwoord. „We staan hier op Mr. A. SLOB: „De heer Bomans is de beste bruggenbouwer van onze provincie!" het verbindingspunt tusschen Amsterdam en Haarlem;; de krachtcentrale met haar uitin gen van vernuft en energie. Op dit heugelijk monument acht ik het een groot voorrecht, namens het Provinciaal Bestuur hier een kort woord te mogen spreken en ook eenige andere heeren zullen het woord voeren. Maar er is een zwaar onweer op komst; daarom stel ik voor, de plechtigheid bij de brug zoo kort mogelijk te maken, om dan aanstonds in één der zalen van de K.L.M. de plechtigheid te voltooien". Spreker noemde het een groote eer. namens Ged. Staten deze mooie nieuwe brug te mogen openen. Hij knipte het lint door. waarna het gezelschap haastig een wandeling over de brug maakte. Dit alles kon nog juist geschieden voordat het onweer losbarstte, dat de uitgestrekte ter reinen van Schiphol in watervlakten ver anderde: In het gebouw van de K.L.M. vervolgde Mr. Bomans zijn rede. Hij richtte zich het eerst tot het gemeentebestuur van Amsterdam. „De zeehaven van Amsterdam verkeert eenigszins in décadence, maar ze heeft een luchthaven, die de beste van Europa genoemd kan wor den. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft begrepen, dat de toekomst in de lucht en het luchtverkeer zit. Het heeft daarom niet geaarzeld, millioenen te besteden voor de uit breiding en verbetering van deze luchthaven. Daarvoor breng ik aan B. en W. van Amster dam een dankbare hulde. Maar ook aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer met zijn wakkeren burgemeester Slob aan het hoofd, dat steeds op zulk een uitnemende wijze met de collega's van Amsterdam samen werkt. Van de vele uitstekende burgemeesters, die Noord-Holland bezit, is de heer Slob een der beste". Spreker bracht daarop hulde aan de K.L.M. en haar directeur Plesman, voor den durf en Mr. J. B. Bomans. den moed, door deze maatschappij ook in den crisistijd tentoongespreid. Alle aanwezigen stemden uit volle borst met zijn geestdriftig „Leve de K.L.M.!" in. Vervolgens prees Mr. Bomans de ambte naren der provincie, die met den bouw van deze brug te maken hebben gehad. „Dat is nog maar een klein deel van een groot plan, dat tot stand gekomen is onder de energieke directie van den heer Reigersman. Voor dezen massalen arbeid breng ik hem dank en hulde. Er wordt door particulieren wel eens smalend over de autoriteiten gesproken. Men zegt dat ze niets tot stand brengen en dat ze maar wat wauwelen. Maar ik durf te verzekeren, dat ons nageslacht met veel waardeering zal spreken over de mooie daden, in deze moei lijke tijden verricht. Ik breng ook gaarne hulde aan ir. Vink, die weer zulk een groot aandeel in den bouw van deze brug heeft gehad. Dit is niet de eerste brug in deze provincie. Dit is de 170ste brug. En als men bedenkt, dat we een interpellatie te verwach ten hebben over een scheurtje in de Geinbrug, dan begrijpt men meteen, hoe moeilijk het is om 169 bruggen zonder scheurtje te bouwen. Ik dank de heeren namens Ged. Staten en ook de Prov. Staten, die de sommen voor dit werk beschikbaar hebben gesteld. In totaal heeft deze brug nog geen 180.000 gekost; een gering bedrag voor dit groote werk". Na nog hulde gebracht te hebben aan den aannemer, den heer Lubbers, eindigde de heer Bomans zijn rede met een dankwoord tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. De vertegenwoordiger van Amsterdam spreekt. De heer S. Rodrigues de Miranda zegt, dat hij namens wethouder Kropman het woord zou voeren. „Ik ben hier niet gekomen om woorden van hulde in ontvangst te nemen, maar om mijn waardeering jegens Ged. Sta ten te uiten. De geschiedenis leert ons, dat tijden, waarin groote economische verschui vingen plaats vinden, veelal vergezeld gaan keersmogelijkheden. Zij leert ook, dat deze van een diepgaande wijziging van de ver veranderingen vaak een periode van nieuwe welvaart inluiden. Een aan de tijden van thans analoge periode moge ik hiervoor in herinnering brengen. Toen in 1860 onder het Ministerie-Van Hall de Wet op den aanleg van Staatsspoorwegen werd aangenomen, sprak de leider van het Kabinet in de Eerste Kamer de volgende woorden: „Dat de Regee ring spoedig de handen aan het werk zal kunnen slaan, om aan de Natie datgene te verschaffen, dat ieder, onverschillig of hij van hoogen of lagen stand zij. als het ware instinctmatig gevoelt dat ons ontbreekt en dat ons wellicht niet zal geven, in den beginne althans zeker niet, groote directe voordeelen, maar toch groote indirecte voordeelen en in allen gevalle aan den vreemdeling de overtui ging zal verschaffen, dat. wanneer hij den voet op onzen bodem zet, hij dan komt in een land. waar hij zich even snel en gemakkelijk kan bewegen, als hij dat gewoon is in andere landen en in zijn eigen vaderland." De wer ken, die als gevolg van deze wet tot stand kwamen, luidden een periode van economi- schen opbloei in. Het gemeentebestuur van Amsterdam verwacht van de verkeerswerken, welke thans op vele plaatsen van ons land in gang zijn, op den duur dezelfde resultaten. Het is. bezield door deze hoopvolle gedachte, dat ik er aan moge herinneren, dat het slechts enkele weken geleden is, dat H.M. de Koningin de brug over de Waal bij Nijmegen voor het gebruik in dienst stelde en dat daarna H. K. H. Prinses Juliana de Juliana- brug over de Zaan openstelde. En thans staan wij voor het in gebruik stellen van de brug over de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder, welk werk van groote be- teekenis zal blijken te zijn voor den toegang naar de Amsterdamsche luchtvaarthaven Schiphol. De opening, van deze brug valt sa men met den aanvang van het werk ter ver breeding van den Amstelveenscheweg, waar door dus van Amsterdam uit nog een goede verbindingsweg met Schiphol zal worden ver kregen. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft meer dan één reden voor bijzon dere erkentelijkheid jegens het Provinciaal Bestuur, dat o.m. bereid bleek, ernstig reke ning te houden met de belangen van het scheepvaartverkeer. Hoewel het aanvanke lijke plan reeds de brug projecteerde op 3 M. boven de waterlijn, bleek het Provinciaal Be stuur bereid de brug nog een 1/2 M. hooger te leggen, dan oorspronkelijk in de bedoeling van den Provincialen Waterstaat lag. Ik acht dit vooral van niet te onderschatten betee- kenis, omdat het als hoogst waarschijnlijk mag worden aangenomen, dat Amsterdam spoedig een definitieve verbetering van de Overtoomsche sluizen met behulp van het ■Werkfonds zal kunnen bewerkstelligen. In één gelukkige oplossing treffen zich hier sa men de behartiging van de belangen der luchtvaart, der scheepvaart en van het land- verkeer. Dit samentreffen van belangen ver bindt ook het Provinciaal Bestuur en het Ge meentebestuur van Amsterdam." De heer Plesman dankte de provincie na mens de vele buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen, die Schiphol aandoen. „Het is al tijd een groote moeilijkheid geweest, een goede aansluiting van lucht- op wegverkeer te krij gen. Ik zeg de provincie dank voor het mooie stuk werk, dat hier verricht is. De aansluiting van het lucht- aan het wegverkeer is hier gunstig opgelost. Deze daad zal aan het lucht verkeer ten goede komen. En Schiphol is niet alleen een luchthaven, maar ook een veel be zocht ontspanningsoord geworden. Door deze nieuwe brug zal het bezoek stellig nog meer toenemen. Rede burgemeester Slob. Burgemeester Slob noemde Schiphol de trots van Amsterdam en de glorie van Haar lemmermeer. „Tachtig jaar geleden was alles hier nog water en nu is dit alles hier door menschelijke energie tot stand gekomen. Het lukt vaak niet aan verschillende autoriteiten, het met elkaar eens te worden. Maar hier op Schiphol lukt het alles. Deze nieuwe brug draagt er het kenmerk van. Dit is te danken aan de samenwerking tusschen de autoritei ten van de provincie en de gemeente en de dirictie van de K. L. M. We zijn allemaal te vreden met deze brug. En wij hier in Haar lemmermeer voelen ons altijd een beetje een zaam; als op een eiland. Door een breed water worden we van twaalf buren gescheiden. Er moesten dus bruggen komen om ons nader tot elkaar te brengen. Namens het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer dank ik den heer Reigersman en zijn schitterend korps ambte naren voor het bouwen van deze brug. Wij hopen er allen veel plezier van te beleven. Nederland heeft gelukkig veel bekwame brug genbouwers. En nu wensch ik nog even een persoonlijk woord te richten tot Mr. Bomans. Ik dank hem voor zijn vriendelijke woorden aan mijn adres. Ik zie in den heer Bomans al tijd een eigenaardige persoonlijkheid. Hij is eigenlijk de beste bruggenbouwer van onze provincie. Wanneer er moeilijkheden tusschen provinciaal en gemeentelijk bestuur rezen, moeilijkheden, die schier niet op te lossen schenen, alsof ze door een ringvaart waren om geven, dan was de heer Bomans de groote bruggenbouwer. Met een vriendelijk woord en een geestig gezegde wist hij de partijen tot elkaar te brengen. Ik hoop dat Mr. Bomans nog vele jaren een bruggenbouwer in mate- rieelen en geestelijken zin mag blijven." Tenslotte sprak Mr. G. F. Haspels, burge meester van Amstelveen. Hij vonde het prettig, dat de nieuwe brug niet zoo maar zon der meer in gebruik was genomen, maar dat de schaar en de rede van Mr. Bomans er aan te pas waren gekomen. Spreker bracht hulde aan het provinciaal bestuur, dat op zulk een flinke wijze wegen laat aanleggen en bruggen laat bouwen. De heer Haspels dankte tenslotte de Provinciale Staten voor hun medewerking. Hiermee was de plechtigheid afgeloopen. GEDISTILLEERD EN WIJNHANDEL HOCERWOERDSTRAAT 9 ftADflOEÏCM Tl IÏT DflU'l Tl 111 Vraagt alleen gedurende Juli Grootbedrijf levert U tijdelijk maatcostuum voor f4.— per maand met een gratis Overhemd erbij. Prima stof, prima coupe gegarandeerdI Coupeur met stalen aan huis te ontbieden. MAATCOSTUUMS f 39.50 en f 45. (per maand f 4, - COSTUUM EN REGENJAS samen f 49.50 (per maand f 4.-) Alléén personen met vaste werkkring gelieven te schrijven onder No 5081 ^Ur' Van ®'a^" Voor Prima Kwaliteit Service en Lage Prijzen Nieuwe Auto- en Motorbanden Vulcaniseeren van banden Hernieuwen van banden Anti-Slip maken van banden n a ui i 6 Meester Cornelisstraat 6 Haarlem Nog prima Hernieuwde Banden voorradig. Per N.Z.H. TRAM naar ARTIS en AQUARIUM retour van Haarlem en Heemst., artis en aquarium inbegr. 1.40 kind t.m. 14 jaar 1.00 Gierstraat 73 RIJWIELEN EN RADIOTOESTELLEN vanaf f 1.per week. Bij aan koop van de nieuwste Philips ra dio geven wij een hoogen prijs voor uw oude toestel. Radio ..Excelsior". Kleverlnan 30 Tel. 10313. Filiaal Fahricinsstr. 4 Het mooiste CADEAU na is een Prijzen vanaf f 199. of een Prijzen vanaf f 38. PLEIN 22 TEL. 12000 HEEFT D STOF? Damesmantel n, maat 15. Overjas n. maat 16. Colbertcostuum n. maat 20 Alles prima fournituren en af werking. Colbertcostuum keeren 13. Overjas keeren f 9. Adres: J. Miillcr, Joh. de Breukstraat 1. Bel op 16077 en wij komen bij u thuis. Op al deze prijzen geven wij tijdelijk 10 pCt. korting. fins ct. per k.g AFGEHAALD DRUKKERIJ HAARLEM'S DAGBLAC Zuider Buiten Spaarnc De kinderen zijn gewoonweg dol op Wrigley's. En niets is beter voor hen. Door het kauwen van Wrigley's worden hun tand jes. voor hun gezondheid van zoo groot belang, gereinigd en dus tegen tandbederf beschermd» Hun kaakspieren worden krachtiger, mond en keel worden gezuiverd en verfrischt en de eetlust wordt opge wekt. Geef ze gerust Wrigley's als ze erani vragen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8