VELO 1 Groote Prijsverlaging de h. o. v. SCHOOLBOEKEN bij VEKO fal/touwsclttiifl.. HEEFT li AL WESSELING ZATERDAG 11 JU EI 1936 HAARDE M'S DAGEEAD De melkprijs te Haarlem. De F. N. Z. tegen de houding van den minister. „De Verbruiker" schrijft over den melk- strijd te Haarlem: We hebben reeds de aandacht gevestigd op den duren melkprijs, welke de Haarlem- sche consumenten betalen en den strijd welke door de Haarlemsche coöperaties ge voerd is, om den melkprijs met 2 cent per L .verlaagd te krijgen, hetwelk door den min. Deckers is afgewezen. Ook is door ons gewe zen op het zonderlinge antwoord, dat de. mi nister op de vragen van het Eerste-Kamer- lid de heer S. de la Bella inzake deze kwestie heeft gegeven. De verbruikscoöperaties hebben tegen dit duur houden van de melk geprotesteerd en zij krijgen nu steun van den kant van de Coöp. Zuivelfabrieken. In het „Officieel Orgaan van den Alge- meenen Nederlandschen Zuivelbond" (de F. N. Z.l komt van de hand van den secretaris van dien Bond. den heer Geluk, een artikel voor, dat ingaat tegen het hoog houden van de marges (het verschil tusschen inkoopprijs en verkoopprijs) in een gesloten bedrijf, als het melkslijtersbedrijf in vele gevallen ge worden is. De heer Geluk acht dit te hoog houden van marges onbillijk. ..In de eerste plaats is dit onbillijk tegen over den consument, die het artikel betalen moet: het is schadelijk voor den melkpro ducent. omdat zijn product er te duur door gehouden wordt en daardoor niet de ruime afzet verkrijgt, die het anders krijgen zou, maar het is nog het meest onbillijk tegen over degenen, die hetzelfde bedrijf zouden willen gaan uitoefenen, doch daartoe door de overheid niet toegelaten worden De groote organisatie van zuivelboeren keert zich dus ook tegen het hoog houden van den prijs, die de consument voor de melk moet betalen. Zal ministers Deckers nu toch voortgaan op den ingeslagen weg? vraagt het blad. Van Holland naar Java. Reis van twee Hollandsche jongens in kano. Uit Karachi wordt ons geschreven: Twee Hollandsche broers, N. en G. Entrop, die van huis gingen in Haarlem (Holland) op 15 April 1935 in een kleine cano op weg naar Java, zijn te Karachi aangekomen. Hun scheepje is 15 voet lang, en 2V2 voet breed en is gemaakt van rubber en canvas. Zij gingen den Rijn op en langs de Duitsche kanalen naar de Donau en de Zwarte Zee, en vandaar per stoomboot en wagen naar Bagh dad. waar zij hun cano weer te water lieten in de Tigris ie Charbar. Hun cano sloeg om in een wilde zee en zij verloren al hun bezittingen, terwijl de cano zelf beschadigd en onbruikbaar werd. Zij scheepten zich in op het s.s. Bamora en kwamen naar Karachi, waar de cano gere pareerd wordt. Zij zijn van plan per trein naar Delhi te gaan en vandaar de Ganges af te canoën Groote Houtstraat-Vereeni- ging. Uitslag Foto-wedstrijd. Voor dezen wedstrijd, gehouden in de week van 1420 Juni j.l. werden ingezonden 46 foto's, welke gedurende een week werden ge- exposeerd iij, de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. Enkele honderden gaven van hun belangstel ling blijk en vulden een stembiljet in, om door middel van de foto aan te geven, welke éta lage respectievelijk den len, 2en, 3en, 4en en 5en prijs waardig werd gekeurd. De uitslag is, dat werd toegekend: de 1ste prijs 25) aan den heer C. G. v. d. Linden, étalage van de Firma J. Voet; de 2de prijs (ƒ20) aan den heer T. Teu- nissen, étalage van de Amsterd. Anthraciet Maatschappij de 3de prijs 15) aan den heer L. J. de Lange, étalage van de Firma Maison Hartje; de 4de prijs 10) aan den heer C. G. v. d. Linden, étalage van de Firma Annie Wigman; de 5de prijs 5) aan den heer T. Teunïs- sen, étalage van de firma Reiss. Voor het juist of het meest de juistheid nabijkomend invullen van het stembiljet wa ren uitgeloofd 20 prijzen ad. 5 welke werden verworven door: den heer M. Banken, den heer G. P. H. Bismeyer Jr., mej. Doorman, mej. L. van Egmond. mej. T. van Egmond, den heer H. J. Erwich. den heer J. P. T. Hellemink, den heer W. Hoekstra, den heer H. A. Hoog- velt, mej. A. Hulshoff, den heer H. van Kleef Jr., mej. M. Knoop, den heer A. Russ, den heer W. Saarloos, mevr. Schwithal, den heer H. Schwithal, den heer J. Verhagen Jr., den heer C. van Vreeden Jr., mej. Wiarda en den heer J. Zwan.' Voor de genoemde bedragen moeten artike len worden aangekocht bij de leden der Groote Houtstraat-Vereeniging. Behalve propaganda en reclame voor de or- ganiseerende Vereeniging heeft deze wedstrijd dus nog voor velen een aardig buitenkansje opgeleverd. Kinderen in de vacantie. Een goede waarschuwing. De heer Th. Donkersloot, hoofd der Op leidingsschool in de Wilhelminastraat, heeft aan de kinderen zijner school de volgende gedrukte waarschuwing meegegeven. ..Kinderen, de groote vacantie is nu aan gebroken en er komt een tijd van onbezorgd genieten van frissche lucht en zon. van strand en hei en bosch. Weest in alle opzich ten voorzichtig! Voorzichtig op den weg. die nu veel drukker bevolkt is dan buiten de vacantie. Voorzichtig aan het strand, voor zichtig met zwemmen, voorzichtig altijd en overal. Kijkt als voetgangers goed uit, alvorens den weg over te steken. Geeft als wielrijders steeds tijdig en duide lijk een teeken alvorens van richting te ver anderen. Blijft zooveel mogelijk rechts van den weg en maakt de bochten goed. Laat het verkeer, dat van rechts £omt, voorgaan. K5kt daarbij altijd goed uit en waagt niets. Door aan dit alles iederen dag en ieder oogenblik te denken, bevorder je je eigen veiligheid en ook die van anderen", VOOR DEN- -POLITIERECHTER Dwalingen. Als iemand zou zeggen: „geef me voor een kwartje van je dwalingen", dan zou men mis schien gaan denken, dat verzoekers geest aan het dwalen was en toch behoeft dit niet het geval te zijn. Het woord dwaling toch drukt niet alleen een abstract begrip uit, maar het kan ook een tastbaar voorwerp beteekenen en in de bloembollencultuur is het heel gewoon, dat iemand zijn dwalingen aan een ander overdoet of ze op den mesthoop gooit. Dwa lingen toch zijn bollen, die op een veld ver zeild zijn, waar ze niet thuis behooren; vreem de eenden in de bijt dus, en die moeten er uit, om dat men anders bij het inzamelen der bol len geen raszuivere collectie' zou krijgen. Een kweeker had een knecht opgedragen zijn veld onder meer van dwalingen te zuive ren en ze op den mesthoop te gooien, wat een goede plaats voor alle dwalingen is, maar de knecht had dit niet gedaan doch ze voor f 30 verkocht, wat dus een dwaling van dien man was. De kweeker was van oordeel, dat de knecht nog erger had gedwaald door ook bol len uit te trekken, die geen dwalingen waren, want zei hij, het was onmogelijk, dat er op zijn hectare land voor f30 was verdwaald. Mr. Nieuwenhuysen, de verdediger, was ech ter van oordeel, dat er geen sprake was van een abnormaal aantal dwalingén, want des kundigen hadden hem verzekerd, dat op een Rijnlandsche roede, waar 1500 planten kunnen staan, 15 dwalingen niet te veel is en zoo doende hadden er op dit veld, dat 720 Rijn landsche roeden groot was, een tienduizend mogen zijn. Er waren er nog geen 6000 ver kocht, dus de aantijging, dat ook niet-dwa lingen waren uitgetrokken, werd niet aan vaard. De politierechter was echter van meening, dat die berekening met de Rijnlandsche roe den hier niet terzake diende, want de knecht had op de dwalingen van zijn baas geen recht. De officier was dezelfde meening toegedaan en eischte f40 boete; de politierechter oordeelde, dat de dwaling van den knecht met f 15 genoeg bestraft was. De plooibare reiziger. Een Zaandammer reisde voor een Zaanschen vleeschrooker en kreeg naturlijk opdracht het vleesch voor de vastgestelde prijzen te verkoo- pen, maar die reiziger was iemand, met wien viel te praten, tenminste dat zei hij zelf, want als een cliënt den prijs van een artikel te hoog vond, deed hij er eigener beweging een flink stuk af en dan hapte de klant. Maar de reizi ger dorst toch aan zijn patroon niet goed te zeggen, hoe hij aan zijn debiet kwam en hij vond die plooibaarheid dus zelf niet geheel verantwoord. Daarom deed hij het voorkomen, alsof alles tegen de door zijn patroon opge geven prijzen was verkocht, maar als hij dan de opbrengst van een partij moest afdragen hij inde namelijk ook zelf het geld was er natuurlijk een tekort en, om dit niet te laten blijken, vulde hij aan met de opbrengst van een ander partijtje. Maar hoe moest hij dan dit weer verantwoorden? Dan zei hij, dat het niet betaald was en hij bracht de kwitantie term Dat gekoei kon wel 'n tijdje goed gaan, maar ten slotte moest het vastloopen en het liep dan ook vast, toen er een tekort was van eenige duizenden guldens. De patroon ging daarop aan 't oiiderhandelen met de familie van den reiziger en die zou het tekort aanzuiveren, waarop de reiziger aan 't werk kon blijven, maai- een zes weken later was er alweer dui zend gulden te kort. Toen werd de politie er in gemengd en nu stond de reiziger terecht. De patroon geloofde er niets van, dat het tekort ontstaan was door het knoeien met de prijzen alleen en hij rekende den politierechter voor dat bij zoo en zooveel omzet tegen de aange geven reductie in 6 weken onmogelijk een te kort van duizend gulden kon ontstaan, zoodat naar zijn meening de reiziger ook geld voor eigen gebruik had genomen. Dit was nu vol gens de meening' van den verdediger het punt, waarom de zaak draaide; het zou volgens den verdediger geen eigen bevoordeeling van zijn cliënt zijn geweest, zoodat er sprake zou kun nen zijn van een civiele zaak en niet van een strafzaak. Mr. Top, de politierechter redeneerde echter aldus: De verdachte had door ongeoorloofde praktijken een tekort gekregen. Dit tekort te dekken was zijn belang en hij had daar onder meer voor gebruikt twee geldsommen, resp. 40 en 43 gulden, welke hij voor zijn patroon had ontvangen en waarvan hij gezegd had, dat ze nog niet betaald waren. Hij wendde alzoo die f 83 ten eigen bate aan en pleegde alzoo ver duistering. De officier had vier maanden gevangenis straf geëischt, omdat verdachte er blijk van had gegeven iemand te zijn, die niet voor ver betering vatbaar was en den ernst der feiten blijkbaar niet inzag. De politierechter veroordeelde tot drie maanden; ook hij achtte geen termen voor een voorwaardelijke veroordeeling aanwezig. Steuntrekkers. Er stonden er weer vijf en later nog eens drie uit de Zaanstreek terecht, die onjuiste opgaven hadden gedaan van hun inkomsten, waardoor zij een hoogere steunuitkeering kre gen dan waarop zij recht hadden. Het is voor velen blijkbaar een hard gelag op te geven ais zij wat verdienen. Dat de gemeenschap den steun geeft in uitersten nood, maar dat het toch een eerste plicht is om van de opbrengst uit eigen arbeid te leven, schijnen velen nog niet goed, te begrijpen. De verdachten beriepen zich wel op hun ar moede en hingen tafereelen op van kinderen zonder kousen en schoenen, maar de officier vond het benadeelen van de gemeenschap een ernstig feit en eischte 3 weken gevangenis straf onvoorwaardelijk. De politierechter achtte ook geen termen voor een voorwaardelijke straf aanwezig doch verminderde de straf tot één week. EXAMENS. 1STE HOOGERE BURGERSCHOOL B MET 5-JARIGE CURSUS. Toegelaten tot de lste klasse: Johanna C. Fris, Th. Anschütz, H. Appelman, Bertha M. Halm, C. H. Klerk, R. Marks, Ynskje M. v. d. Meulen, A. J. van Nie, Ph. D. v. Rhijn, F Ro denboog, G. M. Smits, J. Traksel. G. A. C. de Vries, R Vunderink. H. J. Bellaart, E. J. Goode W. Hermes. H. A. Hiemstra, F. G. Krug, G. Pregel. D. Th. Spaargaren, J M. Vercruijsse, A. de Wit, Helena J M. Hofstede Koopman, S. L. Verheus, W. F. Hooning, J. Spanjer, G. K Dupker. H. R. K. de Langen. Toosje v. d Sleen, Johanna Sperwer. Grietje B. Goeting, Tj. M. de Koningh, A. Ch. v. Leesten, D C. Meyer, J. C. Pronker, Maria E. Schreuder, E. J. Steffens, H. Mooiweer, C. Groot, Johanna H. M, In den B'osch, G. Simon, P. F Abbink Spaink, F. v. Amerongen, R. Eikenboom, J. Fuhri Snethlage, B. G. Hooghoudt, P. Kam- stra, Siska A. P. Lantinga, B. E. van Ommen, W. A. C. Whitlau, Magda v d. Zouwe, A. Grou- stra, Alida M. v. Rooyen, J. H. Sikkema. J. F van den Berg. Gisela Dijt, Berendina F. Steen- sma, G. Hinse, J. W. Th. v. Oyen, D. van Woerkom. W. Weisz, J. H. Carpentier Alting. C. Schuurmans, E. Zomerplaag, G. R. Prager, H. v. Holten, H. A. Otter, W- B. Steysel, G. Harmsen, J. L. Nebbeling. Wasch- en Wringmachines (Adv. Ingez. Med.) Galaconcerten. Het succes van de H. O. V.-Gala-concer- ten in het afgeloopen seizoen is van dien aard geweest, dat in het komende seizoen we derom 4 gala-concerten gegeven zullen worden waarbij het comité van Actie tot Steun aan de H.O.V. met het bestuur der H.O.V. samen zal werken. Besloten is, dat dit jaar de gala-concerten zullen samenvallen met 4 Dinsdagavondcon certen der H. O. V. De leden dezer z.g, A-serie hebben dus tevens toegang tot de galacon certen. Dit verhoogt dus in niet onbelangrijke mate de aantrekkelijkheid van het A-diploma (11 concerten a f 10 niet te verwarren met het B-diploma, 7 Vrijdagavond-concerten a f 5.20) Ovei'igens zullen voor de gala-concerten we derom afzonderlijke diploma's worden ver kocht. waarvan de prijs zal bedragen f 5, rech ten inbegrepen. Bij de gala-concerten voor het komende sei zoen is getracht het muzikaal peil zoo hoog mogelijk op te voeren, teneinde de belangstel ling voor het muzikaal gebeuren in Haarlem zooveel mogelijk op de H. O. V.-concerten te concentreer en. Zoo zal onder den dirigent der H. O. V.. Frits Schuurman, als solist op treden de beroemde Zwitsersche pianist Ed win Fischer. De door de uitvoeringen der Waaenervereeniging reeds bekende Fransche zangeres Lotte Leonard heeft eveneens haar medewerking toegezegd. Tenslotte zal als gast dirigent optreden de door de radio hier reeds bekende Fransche dirigent D. E. Inghelbrecht op welk concert de Fransch-Russische pia niste Katja Andi als soliste zal medewerken. Het vierde concert zal gedirigeerd worden door de belangrijke, jonge Berlijnsche dirigent Hans von Bonda, op welk concert als solist optreedt de Italiaansche violist Vittorio Brero. Een programma dus, dat het. „beste van het beste" biedt en waaiwoor zeker groote belang stelling zal bestaan. Waar de béide laatste gala-concerten practisch uitverkocht waren, zullen velen zich nu reeds voor deze serie wen- schen op te geven. ZIJLSTRAAT 98 2e huis vanaf Stadhins (Adv. ingez. Med.) Spoedcursus voor dienstboden. Sluiting op 20 Juli. De dienstbodencursus voor werklooze meis jes, welke 22 April is begonnen, zal Maan dag 20 Juli a.s. gesloten worden. Het ligt in de bedoeling hieraan een eenigszins officieel karakter te geven. Aan de meisjes zal een bewijs van deelne ming aan den cursus worden uitgereikt. Een „diploma" wordt eerst verstrekt, indien na een driemaandelijksche praktijk gebleken zal zijn. in hoeverre de meisjes in staat zijn het geleerde in het dagelijksch leven toe te passen. De sluiting zal plaats hebben in de Chr Huishoudschool, Tetterodestraat 109, Haar lem om 11 uur. LATHYRUSTENTOONSTELLING IN HOF VAN HEEMSTEDE. Hoewel het slechte weer van dezen week zeer veel invloed heeft gehad op de qualiteit der bloemen, heeft het bestuur der onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O", be sloten de tentoonstelling vandaag en morgen te doen doorgaan. Toen wij er gisterenavond een kijkje namen, moesten wij constateeren, dat een bezoek alleszins de moeite loont. Eerstens om defraaie kleuren en de groote verscheidenheid, want niet minder dan een 30-tal soorten zijn er bijeengebracht. Behalve Lathyrus is er een groote verschei denheid van afgesneden bloemen van vaste planten en heesters. Bijzondere aandacht vraagt een kerncollectie bloemen van vaste planten, ingezonden door den heer Liefhebber, een der chefs van de firma Tubergen uit Haarlem. Ook de heer Pletting exposeert op dit gebied iets moois. Verder is er een aardige collectie orchideeën van den heer Mooren en bindwerk van den heer Wallenburg. Zoo is de groote zaal van café Restaurant Hof van Heemstede nog geheel gevuld met een groote verscheidenheid, dus voor „Elk wat wils". Bloemenliefhebbers raden wij dan ook aan even een kijkje te gaan nemen, De toegang is vrij, en de tentoonstelling is geopend heden tot 10 uur en Zondag van 1010 uur. EXAMEN M.U.L.O. AMSTERDAM Voor het Mulo-examen a slaagden te Am sterdam: J. J. Dalenoord, Haarlem, J. R. Meeuwenoord. Haarlem, M. C. Boelhouwer. Vogelenzang, A. de Wijs, Haarlem, T. Lohmann Haarlem, B. W. Biesheuvel, Spaarndam en H. J. M. L. Ooms, Haarlem. Voor het examen b. slaagden: C. J. de Groot, IJmuiden, P. H. v. d. Broek. Velsen. J. W. Bovenschen, Beverwijk, J. F. A. Evers, Beverwijk, C. J. van der Putten, Haar lem, C. van den Outenaar, Heemskerk, N. Bakker, Haarlem L. J. Hagen Haarlem, Ft. F. Huizinga Haarlem en A. Sietses, Haarlem. Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Benoemd tot rechter te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besluit van 8 Juli 1936 is benoemd tot rechter in de Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage mr. M. A. van Rijn van Alke made, thans rechter in de Arr. Rechtbank te Haarlem. Mr. van Rijn van Alkemade heeft gestudeerd te Utrecht en te Amsterdam; in laatstgenoem de stad promoveerde hij. Na zijn promotie was hij eenigen tijd werkzaam aan het Departe ment van Waterstaat te 's Gravenhage, waar na hij benoemd werd tot waarnemend grif fier bij de Arr. Rechtbank te Haarlem. Daarna werd hij plaatsvervangend rechter in dezelfde Rechtbank en op 9 Februari 1931 volgde zijn benoeming tot rechter in de Arr. Rechtbank te Haarlem. Mr. van Rijn van Alkemade is de jongste rechter in Nederland: hij werd 30 December 1902 in Den Haag geboren. Hij vervuld hier ook de functies van plaats vervangend politierechter en plaatsvervan gend kinderrechter. DANTE GEEFT ZONDAG MATINéE. De revue van Dante ondervindt in deze stad, gelijk ook elders, zudk een belangstelling, dat besloten is een extra-voorstelling in te las- schen. Zondagmiddag zal in de schouwburg om 14.15 uur een matinée aanvangen. LAATSTE REPETITIE RUBENS-CANTATE. De laatste repetitie wordt gehouden op Zon dag 12 Juli in den tuin van het Gem. Con certgebouw, om 8 uur 's avonds. Alle medewerkenden, ook de kinderen, wer den dringend verzocht op tijd aanwezig te willen zijn. De opstelling van de koren en het orkest zal op deze laatste generale repetitie gelijk zijn aan die op den avond van de uit voering. Medewerkenden die nog geen insigne heb ben ontvangen kunnen zich Zondagavond nog bij hetbestuur vervoegen. (L'N/T INlETÏERIN^j MUZIEK. Haarl. Orkest-Vereeniging. PROPAGANDA-CONCERT EINDEXAMEN R.H.B.S. AFD. B. Voor het eindexamen R.H.B.S. afdeeling B zijn geslaagd: J. D. Backer, Vlaardingen, B. Th. W. Beme, Haarlem, G. J. Bremerkamp, Velsen, W. F. Dil, Beverwijk, G. v. Dijk, IJmui den J. v. Dijk, IJmuiden. Geertje Jansma, Bloemendaal. A. Koningstem IJmuiden. Ber tha Kroon, Velsen, H. J. Limborgh Meyer IJmuiden (O.) Elis. C. J. Meerman, IJmuiden (O.) W. E. Naessens, Velsen. C. van der Plas, Velsen. Elis. C. Poldervaart, IJmuiden O. H. W. v. d. Putte, IJmuiden. J. A. Rodenberg, Vel- I sen. J. H. de Rooy, Beverwijk, J, Rot,mans, 1 IJmuiden O. K. Schol. IJmuiden. K. Schulz, Santpoort. J. P. Servaas, IJmuiden O. W. A. Sylaart, Bennebroek. Justine J. P. de Weerdt Velsen, Alberta IJzerdraat, IJmuiden. Indien ooit een concert aan ons orkest tot eer heeft gestrekt dan is het dat van Vrijdag avond 10 Juli geweest. In een heel concert seizoen overkomt het den muziekverslaggever slechts weinige malen, dat hij vol geestdrift over het gehoorde huiswaarts keert: dit was nu echter het geval. Er was alle reden toe. Het programma be vatte slechts werken welker schoonheid en beteekenis onvergankelijk mag heeten. En de uitvoering was van den allereersten rang, zoowel wat de soliste als wat den dirigent en het orkest betreft. Soliste was een pianiste van internationale vermaardheid. Elly Ney is vaak de Brahms- priesteres genoemd, maar ook als vertolkster van Beethovens werken heeft zij grooten roem geoogst. Deze groote kunstenares, die a.s. Zondagavond in het Concertgebouw te Am sterdam zal optreden, had zich bereid ver klaard geheel belangeloos haar medewerking aan het door ons orkest te geven concert te verleenen, een sympathieke daad, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. En zij heeft haar vrijwillige taak vervuld met inzet van de enorme toewijding en krachten, die haar ten dienste staan. Beethovens Koninklijk Vijfde Pianoconcert moge wat sommige on- derdeelen betreft ook een andere opvatting dan de hare toelaten: men moet erkennen dat haar vertolking van het begin tot het einde boeide en bovendien in pianistisch opzicht zeer hoog stond. Mannelijke kracht en vrouwelijke charme waren daarin vereenigd. Geen exces sen in welke richting dan ook stoorden den indruk van haar spel en het orkest sloot zich onder Frits Schuurmans suggestieve leiding volkomen bij de solopartij aan. Indien het mo gelijk geweest was deze uitvoering op een gramofoonplaat vast te leggen, zou daarmee een plaat van blijvende waarde gemaakt zijn. De kunstenares was dan ook zelve enthousiast over ons orkest en zijn dirigent. Het eenige waardoor zij zich eenigszins belemmerd ge voeld had, was de Steinway-vleugel, niet om dat deze niet goed was, maar omdat de aan slag verschilt van die der Bechsteinvleugels, waaraan zij gewend is. Een overweldigende bijval daverde na de uitvoering van het pianoconcert. Men liet niet af, de soliste terug te roepen. Toen sprak zij de hoorders in het Nederlandsch toe. Zij legde den nadruk op de verheffende werking der muziek. Maar van de goede, werkelijk schoone muziek, de muziek die uit het hart voortgeko men is. De cerebrale constructies der moder nen vonden in haar geen pleitbezorgster. En, zeide zij, de muziek moge vooral genoten wor den door hen, voor wie ze bestemd is: niet en kelen, maar het volk! Ook na haar sympathieke woorden daverden de toejuichingen, maar men liet niet af. vóór de kunstenares zich weer aan den vleugel ge zet had. Toen droeg zij de Duitsche Dansen van Beethoven in de bekende bewerking van wijlen haar leermeester Is. Seiss voor: spran kelend van rythmisch leven, van kracht de basoctaven in de eerste! en van sierlijkheid, en men huldigde de kunstenares nogmaals van ganscher harte. De uitvoering der orkestwerken, de Obéron- Ouverture van Weber en de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky. stond op een even hoog peil als de begeleiding van het klavierconcert. De aanblik der propvolle zaal ook op het podium hadden hoorders plaats moeten zoe ken! inspireerde blijkbaar de spelers, zoo dat allen het beste gaven, waarover zij be schikten. En het is gebleken dat ons orkest dan voor weinige andere de vlag behoeft te strijken. Het strijkersensemble werkte subliem; de blazers speelden zuiver en beschaafd. De vertolking der groote hoornsolo in het An dante der Symphonie verdient een afzonder- lijke eervolle vermelding. De hoogste lof komt echter toe aan Frits Schuurman, die niet alleen alle partituren volkomen uit het hoofd Bakerpraatjes. Sommige vrouwen zijn geboren moeders. Het zijn van die gelukkige stervelingen, die met een rustige onfeilbare zekerheid de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen door alle kwaaltjes en moeilijkheden der eerste jaren heen helpen. In de vrouw in het algemeen is óf de vrouw óf de moeder overheerschend, doch het soort vrouwen die wij hier bedoelen is geheel moeder, in aanleg zoowel als in we zen. Gelukkig diegenen onder haar die ge legenheid vinden haar gaven tot volle ont plooiing te brengen in een eigen gezin. Er zijn moedersen Moeders Er zijn moeders die de zorg voor haar kin deren aan betaalde hulp overlaten; er zijn moeders die het „maar zoowat" klaar spelen zoo goed en zoo kwaad als het gaat; er zijn moeders die het met hart en zielver keerd aanleggenen er zijn moeders die zonder eenige inspanning door de zuivere intuïtie van haar moeder instinct altijd dat gene doen.... en laten, wat later blijkt de eenige goede oplossing te zijn geweest. „Opvoeden is toeval" zeggen sommigen; als liet goed uitkomt ben je een kraan en versta je de kunst van opvoeden enals er niets van terecht komt dan ligt het aan het kind. In de allereerste maanden, och. dan valt er nog niet zooveel te moederen, d.w.z. nog niet zooveel moreel op te voeden, want de moreele lessen worden langs physieken weg toegediend: honger, dorst, schreeuwen enz. Het wiegen, in slaap sussen, dodeinen enz. is uit den tijd, gelukkig! Want wat wij een zacht schommelende beweging noemen, is voor de teere hersentjes van een zuigeling heelemaal niet zoo onschadelijk als velen denken. Och, het is zoo verleidelijkde peuter is frisch gebaad en klaar voor het slaapje. met zijn rose beentjes ligt hij te trappelen op moeders schootde kleine garnalen vingertjes grijpen naar alles, kraaiend van gezondheid schijnt het kindje te bedelen om eventjesnog heel eventjes Och komdenkt ge, wat zal dat nu hin- drenéén liedje.... niet in slaap wiegen natuurlijko neen ge weet wel beter, dat is niet goedmaar zoo heel eventjes het is toch ook zoo leukEn de misère is aan den gang. Kinderen zijn als jonge honden. Zij moe ten de tucht voelen, anders krijgen zij zoo heel ongemerkt aanleg tot dwingen-om- meer, een aanleg die den grondslag vormt voor een karakter, dat nimmer zal weten te gehoorzamen. Dus als uw kleine schat klaar iseen, twee, drie in bed of wieg en het licht uit. En dan vooral niet achter kamerdeur of scherm blijven staan luisteren „of hij wel slapen gaat". Want o. het zijn zulke slimme rakkers. Denk niet, dat uw gezonde boy of uw mol lig meiske „er toch niets van hoort" dat gij daar even staatmis hoor! Als zij praten kunnen zullen zij u na een poosje een dood gewoon vraagje doen, alsof gij op een stoel voor het bedje zat en daarmee het bewijs leveren, dat ze o zoo best weten dat gij daar staat. De natuur zorgt steeds voor compen satie en wat de peuters aan ontwikkeling missen, zal hun zeker dubbel toegemeten worden in de fijnere werking hunner gehoor zenuwen. Ook bij de heele kleintjes werkt toegevendheid verkeerd, daar het in de meeste gevallen de vastgestelde orde van zaken omverwerpt. Hebt gij vastgestelde uren voor de voe ding, houd u daar dan ook aan en denkt niet, als de bengel zich te vroeg meldt: dat is gezond, hij heeft honger. Want dan zal morgen het eetsignaal nog wat eerder klinken en.... gij zijt reddeloos verloren. De verkeerde angst dat uw kind een oogen blikje schreeuwt, vindt een oorzaak in een verkeerde liefde. Sommige moeders staan bij iedere schreeuwpartij klaar met voedsel en berokkenen haar baby daarmee veel kwaad. Immers, is het verdriet er een oogenblik mee gestild, de oorzaak neemt men er niet mee weg. terwijl men de gansche spijsver tering van het kleintje in de war dreigt te sturen. Het is een veel voorkomende dwaling, te denken, dat een kind op zijn vijfde of vier de jaar aan de opvoeding moet gaan geloo- ven. Tegen dien tijd moet een kind reeds op gevoed zijn. De opvoeding begint niet met de school jaren, maar eerder, veel eerder: de opvoe ding begint den eersten dag na. de geboorte! AMY GROSKAMP-TEN HAVE. Wafelen en Poffertjes gegeten bij Groote Houtstraat 147a Telefoon 10737 (Adv. Ingez. Med.) beheerschte, maar een inzicht en een tempe rament toonde waardoor de symphonie haast een nieuw werk scheen. En ook hij bereikte de geweldige werking en de boeiende kracht zon der het aanbrengen van op effect berekende bedenksels. Bij alle overgave en uitbundigheid bleef zijn opvatting door en door gezond. De verzorging der détails bewees wat er met ons orkest te bereiken valt wanneer het maar over voldoenden tijd tot voorbereiding kan beschikken. Zoo werd dit concert een triomf voor ons orkest en voor Schuurman, die zich hoe langer hoe meer tot een dirigent van groot formaat blijkt te ontwikkelen. En zoo mag men het propagandistisch doel van dit concert ten vol le bereikt achten. De waarde en beteekenis van ons orkest zijn er door in een helder licht ge steld. En dus mogen velen zich genoopt voelen om zich als lid voor de a.s. winterconcerten te doen inschrijven. Een belangwekkende reeks is in uitzicht gesteld; ook enkele galaconcerten met gastdirigenten en solisten van naam. Edwin Fischer, Lotte Leonard, Inghelbrecht, Katja Andy en nog meerderen zullen mee werken. K. DE JONG;

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10