PARFUMERIE ERGER DUINEN He £e/tite Jmaklmkfie.. 3-5 PAARLAARSTEEG 3-5 W eizoen Reizen naar 't Buitenland. Me voordat Vacantie Gaat, SCHOOLBOEKEN: LOOSJES! GR. HOUTSTRAAT 100 HAARLEM. Tel. 13060 DE TWENTSCHE BANK Haarlem Tel.13838 - Amsterdam Tel.81376 AT ER'DAG 11 T U III 1936 HAARDE M'S D A G B D A D 1/frgtgC- en M&itniHw.acLiis <wet i/cifc u/anddiny.. ergen doet moeite bezoekers te trek ken. De toegangsweg van uit het Zuiden, langs Eg-mond is verbreed en geschikter gemaakt voor snelverkeer in het Parnassia-park te Bergen aan Zee dank zij het beschuttende dennenbosch, bar door wijlen mevr. Van Reenen geplant, |n bloemententoonstelling georganiseerd. zullen velen uit onze stad in de eerst- jjlgende maanden naar Bergen trekken. En irgen heeft nog een aantrekkelijkheid, die .riem maar al te zeer mist: vrije wande- ig in de duinen! ""en Noorden van de gemeentegrens be ren de duinen aan den Staat en zijn ze teel vrij, ten Zuiden daarvan moeten we r een geheel jaar een kwartje betalen ir kaarten, die gemakkelijk verkrijgbaar gesteld bij het Vreemdelingenverkeer. !n het is over deze duinen, dat ik iets wil- schrijven. Want zij verschillen zoo in ge- Ejrdheid van de Haarlemsche en Castricum- Ihe. dat de eerste onderzoekers onder wie 'ernand minder dan Van Eeden Sr. meen- met zandgrond van denzelfden geologi- en oorsprong te doen te hebben als die de Gooische heide en de Veluwsche heu- |s. De kleur van het zand is dan ook veel l.ltter, het zand bevat minder kalk en ijzer, de duinen bestormeri. bremraap uit den grond komt. 't Is echter geen parasiet als de bremraap, maar een saprophiet, een plant, die van afgevallen blad leeft evenals een paddestoel. En nog zeldzamer is de Koraalwortel, een orchidee van 10 c.M. lang en evenals de Vogelnest orchis zonder bladgroen. Dit plekje is erg „geheim", het is mij gewezen op voorwaar de, dat ik het niemand anders zou laten zien en zoo volsta ik met de vermelding. Zijn we de Verbrande Pan door, dan ko men we aan den weg van Bergen naar Ber gen aan Zee en dan trekken we het Noor den in naar de Zilvermeeuwen. Want het Staatsboschbeheer ziet deze meeuwen graag. Niet alleen eten ze jonge konijnen, maar waar de meeuwen gebroed hebben, groeien de dennen veel beter. Overal zitten de jongen tussohen de helm pollen. Sommigen waggelen al weg. maar la ten zich gemakkelijk vangen, terwijl de oude vogels in de lucht grootsche bewegingen en glijvluchten maken. U heeft toch geen nieuw pak aan, want de inhoud van maag en darm dient als projectiel, maar gelukkig richten ze niet al te best, zoodat we ditmaal schoon naar huis kunnen gaan. sommige plaatsen zoo weinig, dat in den len tijd de Engelsche glasblazerijen spe- lal dit zand verkozen, dat met schepen pr het Noord-Hollandsche kanaal over |n Helder vervoerd werd. groeien heide, dopheide en grasklokjes, el es als in het Gooi en toch hebben Van tien en vele anderen zich vergist; het zand g oorspronkelijk van een andere geologi- ïe geaardheid zijn, de duinen, zooals ze h vormden zijn eer jonger dan ouder dan duinen van Egmond, waar ze tegenaan nen. .aten we eens een hooge top beklimmen: t Russenduin bij Bergen aan Zee of het kduin tusschen Bergen en Schoorl. Vroe- r waren het kale stuifkoppen, maar nu zijn y begroeid met Oostenrijksche en Corsi- msche dennen, die al aardig bosch vor- in, schaduw en lommer geven, werk aan ,e handen en een steeds toenemende hout- brengst. zien naar Noord en Zuid en merken, t we ons op een grens bevinden, op een leiding van vruchtbaar, kalk- en ijzerhou- nd zand en van steriel zand met weinig i die stoffen. Dit vruchtbare zand, het den in, geeft een dichte begroeiing van mdoorn, bramen, walstroo, thym, stal- iid, duinrozen en nog veel meer d'uinplan- het Noorden in ziet het duinterrein wit grijs, door een schaarsche begroeiing van ntgras. Alleen de Staatsbosschen vormen sloten donkergroene massa's, ieder jaar loter en verder naar zee toe. Zelfs de heide, de kraaiheide en de gagel n niet in staat een tint aan het landschap geven, zooals de planten van de vrucht- re duinen. Op een merkwaardige grens. e zitten hier op een merkwaardige grens. el probeeren verschillende planten die •ens te overschrijden en niet zonder succes. Bar dit is alleen mogelijk, wanneer mensch dier den bodem verandert. We zien dit het terrein van het Bio-vacantie-oord, ar voor de begroeiing klei en kalk aanae- (jacht is we zien het op plaatsen, waar de vermeeuwen genesteld en gemorst hebben, ar groeien nu de planten van de Zuide- !e duinen en zelfs bij het Zwanenwater Callantsoog is de duinroos in groot aan- verschenen op plekken, waar zij vroeger 'brak. )e dennenbosschen met hun afgevallen alden hebben den bodem verbeterd en ïaduw gebracht en zoo vinden we er bij nduizenden een kleine witte orchidee, de nnen-orchis, die vroeger nergens in de instreek voorkwam. in ander opzicht heeft de plantengroei er sterk geleden. Door verschillende oor- ken. waterleidingen en bosch-beplantingen alt het grondwater en komt minder regen- iter er aan ten goede, zoodat. de moeras- ra, de orchideeën, Parnassia en Duizend- lden-kruid sterk achteruit gegaan zijn. 'ar ze zijn toch nog te vinden, altijd nog «r dan in de Haarlemsche duinen. Ook de lijnen zijn talrijker dan vroeger, met de volgen van dien en de verbreeding van den :8 ereweg. heeft. Kennemerland beroofd van a van zijn mooiste duinwegen, rf,Dit alles neemt niet weg. dat een tocht in Berger of Schoorlsche duinen ons één van rijkste duingebieden vertoont van de ge- ele Belgische- Nederlandsche- Deensche inenrij. We beginnen bij 't Woud, slaan daar een linpad in door de Heerenweide, Bokken- ide en Verbrande Pan. Door de nabijheid gn slooten, die de weiden doorsnijden, vin- ii de vogels voldoende drinkwater. De chtegaal is talrijk, dank zij de boschjes 't dichte begroeiing. In de duinboschjes nden we Kever-orchis en Dalkruid, op 'ige plekken zelfs de zeldzame Vogelnest- chis, die alle bladgroen mist en als een Duinpias. We passeeren nu de jonge beplantingen van den Staat. Er staat Brem en Gaspel doorn, vlinderbloemigen om den bodem te verbeteren. Meer en meer wordt loofhout dooi en langs de dennen geplant. De moderne boschbouw ischt gmengde beplantingen. Dit voorkomt ziekten, boschbrand en het land schap is minder eentonig. Er wordt wel eens critiek uitgeoefend op het Staatsboschbe heer. Men moet echter niet uit het oog ver liezen, dat onze zich uitbreidende bevolking behoefte heeft aan werk (en liefst blijvend) hout en gelegenheid tot vrije wandeling. Het Staatsboschbeheer is echter niet zoo fanatiek-eenzijdig, dat alles zonder onder scheid met bosch beplant wordt. Prachtige plassen. onderden hectaren zijn natuurmonument en daar zijn door uitstuiving prachtige plas sen ontstaan, waar zich de duinmoerasflora ontwikkelt. Dit terrein heet „De IJsbeer". De meeuwen voelen zich in dit stuivende duinterrein met plassen buitengewoon thuis. Overal vinden we kleine vischhaken op het zand, door de gulzige dieren met de visch naar binnen geslokt. Gelukkig weten ze deze haken meestal weer uit te braken, maar ik vrees toch dat menige meeuw een ellendigen dood zal sterven, als een haak hem letterlijk „dwars" zit. Er liggen dan ook enkele doode dieren, hoewel hier niet geschoten mag wor den. 't Is hier warm, als in de woestijn. De lichtsterkte is hier, vooral met zonlicht, ont zettend sterk, dat moeten de fotografen wel bedenken. Met snelle films kunt u met dia fragma 8 9 wel met 1/50 seconde volstaan. Als we last van de warmte krijgen, klimmen we op een top. Daar waait altijd een koele zeewind, ook al is het verder van zee Osten- wind. Dit is te verklaren uit de mindere ver warming boven zee dan boven iand, waar de warmere lucht stijgt en door koudere lucht vanuit de zee aangevuld wordt. Het schetsje verklaart u, hoe het mogelijk is dat de wind bij zee Westelijk kan zijn en verder van zee Oost. Intusschen doen we met warm weer er ons voordeel mee. We kunnen bij „De IJsbeer" alle kanten uit, de zwemlustigen zijn dicht bij zee, de schaduwminnaars vinden een kwartier ver de Staring-boschjes, die voldoende schaduw geven en wie naar huis moet, kan in die zelfde richting naar Schoorl komen, waar bus of tram ons in een half uurtje naar de kaas-stad brengen en de trein ons in den zelfden tijd in de Spaarne-stad. Tot slot letten we nog eens op het prach tige uitzicht op de duinenrij, die hier minder dan bij Haarlem aan het oog onttrokken is door bebouwing en oude bosschen. C. SIPKES. Welke documenten heeft de toerist noodig. het oog op de aanstaande vacan- ties geven wij hieronder een be knopt overzicht van hetgeen men aan papieren e.d. noodig heeft voor een buitenlandsche reis. Deze gegevens zijn ons verstrekt door den Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B., tot welken Bond men zich rechtstreeks kan wenden, ingeval men nader ingelicht wenscht te worden. Uit den aard der zaak is onderstaand overzicht niet vol ledig, doch het geeft antwoord op de meest voorkomende vragen. Paspoort is noodig voor alle landen; alleen België en Luxemburg nemen genoegen met een bewijs van Nederlanderschap of een vervallen pas poort, mits niet langer dan 5 jaren vervallen. Een visum wordt vereischt door de volgende Europeesche landen: Albanië, Bulgarije. Gi braltar, Griekenland, Hongarije, Letland, Lithauen, Polen en Danzig, Roemenië, Tur kije en Zuid-Slavië. Gebruikte rijwielen worden zonder formaliteiten toegelaten in België en Luxemburg, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Groot-Brittannië en Ierland, Griekenland, Noorwegen, Portugal, Roemenië en Zweden. Een triptiek of ander document wordt ver eischt door Albanië, Frankrijk, Hongarije, Italië. Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Zuid-Slavië en Zwitserland: deze documenten kan de A.N.W.B. verschaffen. Automobilisten en Motorrijders hebben in het algemeen noodig: le. een internationaal rijbewijs voor den bestuurder en een intex-nationaal bewijs voor het motorrijtuig; evenwel kunnen toeristen voor een bezoek aan België, Frankrijk, Italië en Zwitserland volstaan met hun geldige nationale rijbewijs en- nummerbewijs en zal Duitschland deze zelfde faciliteit toepassen in de periode van 25 Juli 1936 tot en met 16 Augustus 1936. Het is echter aan te bevelen, ook voor deze laatste landen de internatio nale bewijzen tóch mede te nemen, niet alleen omdat men dan vrij is andere landen te be zoeken, als men zijn reisplan onderweg wil wijzigen, maar ook omdat dit gemak aan de grens en bij controle kan geven. 2e. een carnet de passages en douanes (geldig voor vrijwel alle landen van Europa en vele daarbuiten) of triptiek (geldig voor één land). Wie verzuimd heeft zich daarvan te voorzien, kan aan de grens van Frankrijk, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa kije en Zwitserland (en van 25 Juli tot 16 Augustus a.s. ook aan de grens van Duitsch land) tegen betaling geholpen worden aan een papier van gelijke beteekenis als een triptiek en met korteren of langeren geldigheidsduur. Men is echter goedkooper uit en wordt aan de grenzen vlugger geholpen, als men zijn grens- documenten reeds bij zich heeft. De verkrijg baarstelling aan de grens is op te vatten als een faciliteit, waarvan men in speciale ge vallen gaarne gebruik zal maken, maar als regel dient men al van een triptiek of carnet voorzien te zijn als men aan de grens komt. 3e. het nationaliteitsbewijs van het motor rijtuig. 4e. de N.L.-plaat en het identiteitsplaatje. 5e. voor Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland, Noorwegen en Zweden de speciale pa pieren. voorgeschreven in verband met de daar geldende verplichte Verzekering tegen Wettelijke Aansprakelijkheid. 6e. voor Groot-Brittannië en Ierland, Polen en Roemenië een internationaal belasting carnet, hetgeen recht geeft op vrijstelling van betaling van wegenbelasting gedurende 90 dagen per jaar. Speciale bepalingen bestaan ten slotte in verschillende landen op het gebied van: be lasting vrijstelling, reductie op benzineprijs voor buitenlanders, radiotoestellen, rookarti kelen en andere bagage, contingenteering van motorrijtuigen, enz. Men vrage daarover in elk speciaal geval inlichtingen. OPSruccNpt WIN VC*?WA*?AMN(? ZON TIP-TOP O priisinifig begint ISJulia.s. in alle afdeeüngen KltfsbfM LiffmoMA -VOOR- HAARLEM - ZIJLSTRAAT 76 - TELEF. 15200 (9 LIJNEN) CREDIETBRIEVEN BEWAREN VAN KOFFERS ENZ. VREEMD GELD BAGAGEVERZEKERING COEDKOOPE MARKEN VOOR REISDOELEINDEN CREDIETBRIEVEN IN REISLIRES TEGEN G E R E D U C E E R D E N KOERS. ook voor U KAMPERSINGEL 52-56 HOOFDWEG 42

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 17