Culbertson. Het Betaupijliste 54e Jaargang No. 16272 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 11 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand l.io, per 3 maanden 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 11 Juli. Het woord is aan. Marcellus Emants: Is alles niet illusie en is llusie niet alles? Dageraad? Het congres van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond heeft het bij zonder voorrecht gesmaakt, den minister president dr. Colijn een optimistische rede te hooren houden. Dat is allerminst zijn ge woonte, en toen dr. Colijn aan het slot de woorden „de dageraad is nabij" uitsprak moe ten vele aanwezigen gedacht hebben „wat zal ons nu gebeuren?" of iets dergelijks. Officieele uitingen van optimisme zijn zeldzaam in ons land, van dr. Colijn's zijde zijn ze extra-zeld zaam. En als zijn voorspelling bewaarheid mocht worden, zullen de meeste Hollanders dat niet erkennen. Hoe veel menschen waren er in dat ver-vervlogen tijdperk, achteraf be titeld als „de hoogconjunctuur" en in Octo ber 1929 ietwat bruusk beëindigd, die ooit toe gaven dat de zaken goed gingen. Toch ging het toen in zaken geweldig goed. Evenzeer is het waar dat er tegenwoordig in economischen zin verblijdende verschijn selen zijn en dat, zooals dr. Colijn in zijn rede aantoonde, Nederland op de internationale markt geen duurte-eiland meer is, zoodat het meer en meer in staat blijkt de concur rentie te hervatten met de landen waar de valuatie Is toegepast. Inderdaad is gebleken België is daarvan het,meest nabije en te vens een der treffendste voorbeelden dat het middel 'der „muntcorrectie" maar 'tijde lijk voordeel oplevert en dat het zich latei- wreekt. Nu is de toestand ingetreden die de minister-president aldus definieert: „Reeds verscheidene industrieën kunnen coneurree- ren met die van landen waar devaluatie is toegepast. Wij naderen elkaar door hetgeen wij zelf deden (ter aanpassing) en wat in an dere landen geschiedde. Wij zijn er echter niet met de aanpassing van de kosten alleen. Daar zijn nog de munt-instabiliteit en de autarki sche stroomingen, die uit den weg moeten worden geruimd. Doch de dageraad is nabij." Het ligt niet in de macht van de Nederland- sche regeering de munt-instabiliteit en de autarkische stroomingen uit den weg te rui men. Alleen internationaal overleg kan dat doen. Daarom heb ik hierboven achter het woord Dageraad nog wel een vraagteeken moeten zetten, want wij beleven hem nog niet. Dat hij nabij is in ons land, en ook in andere landen, als men wil grijpen wat bin nen bereik ligt en eindelijk uitscheiden met de onzinnige destructieve voorbereidingen, die Europa milliarden per jaar kosten, is een reden tot optimisme omdat er toch zelfs in de huidige wereld een aantal heldere koppen zijn, die de kans zullen zien en haar te baat willen nemen. De tijd is rijp om weer eens iets te doen. Er is zooveel verscheurd, afgebroken en bedorven dat er niet veel meer op dit gebied te doen blijft, behalve dan oor log te gaan voeren en. alles te vernietigen. Maar het is herhaaldelijk gebleken dat men, ondanks alle groote woorden, in ieder land voor wandaad blijft terugschrikken. Want ondanks de zwaarste bewapening voelt nog geen enkele mogendheid zich sterk en veilig genoeg. Sterk zijn zij alleen in den aanval, zwak zijn zij alle in de verdediging. Overal liggen de groote steden open en bloot voor vernietiging door de luchtmachten der te genstanders. Als de dageraad, die nu nabij is, weldra zal gloren zal het de dageraad van het gezonde verstand zijn. De nevelen zullen moeten op trekken tot onthulling van het lichtend besef, dat alle voorwaarden thans aanwezig zijn om den Europeeschen volken een gelukkiger leven g|^te bereiden als men slechts wil afzien van den fatalen oorlogs-kolder. Wil men dat niet, dan heeft het alles niets gebaat. Ook Duitschland kan bij een nieuwen oorlog alleen maar ver liezen en een onnoemelijke nieuwe ellende over zichzelf brengen. Wat dr. Colijn over de ontwikkeling dei- economische situatie in gunstigen zin heeft gezegd, wordt in sterke mate bevestigd door het wekelijksch overzicht van onzen finan- cieelen medewerker in dit nummer, dat ik u ter lezing aanbeveel en waaruit gij zelf de slotsom zult trekken: Welk een kans hebben wij nu!. en welk een kans hebben de an deren ookl R. P. STREMMING VAN DE SCHEEPVAART. B. en W. van Haarlem brengen op verzoek van B. en W. van Amsterdam ter openbare kennis dat voor 't verrichten van werkzaam heden aan de hulpbasculebrug over de Kost- verlorenvaart vóór de Kinkerstraat te Am sterdam, de scheepvaart ter plaatse zal zijn gestremd van 14 tot en met 17 en op 20 en 21 Juli a.s. voor schepen hooger reikende dan 2.30 M. A. P. en wel dagelijks van 7.309 uur, van 9.3011 uur, van 11.1512.30 uur, van 13.30—15 uur en van 15.1516.30 uur. (De vermaarde bridge-deskun- dige Ely Culbertson heeft een be zoek aan ons land gebracht). De Groot Mogol der bridgekunst is gekomen In 't kleine land, ontwoekerd aan de zee, Wij voelen ons naast hem, de aas van schoppen, Zoo nietig kleintjes als een klaver twee. De schrijver van een serie wijze boeken. De schepper van een kunst, die bloeiend leeft, Is in zijn kaarten naar ons land gaan zoeken, Waarin hij het, dat spreekt, gevonden heeft. De ruiten in ons bridgend landje trillen, De schoppen scheppen meer dan anders op, De klavers staan met stillen trots te bloeien, De harten kloppen met versnelden klop. Wie durft den grooten man de kaart te leggen, Wie onzer is er, die zich nog verheelt, Dat hij naast hem, om 't zoo maar eens te zeggen, Slechts als een smid (maar niet een G~oud- smit) speelt. O Culbertson, wij durven te verklaren. Wij doen ons best en streven in uw geest, Ook naar den top, waarop gij nu reeds jaren. Ons aller lichtend voorbeeld zijt geweest. Al hebben wij geen ordes om te schenken, Wij wenschen u te huldigen en hoe! Door u bij uw visite toe te denken. De hóógste orde: groot slem sans atoutl P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Of het zomer is, of winter, Radio gaat steeds maar door. Maar ontvangen zonder storing, Daar zorgt de centrale voor. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) MAATKLEEDING. Als gij speciaal naar prijs kijkt, verwacht dan nooit goed werk. Kleermakerij J. v. DAM, Ged. Oude Gracht 78. garandeert alles. Stoffen, coupe en afwerking. ZIET ONZE ETALAGES. Deze week bijzondere aanbieding. (Adv. Ingez. Med.) Vrouw mef mes gestoken. Drama in de Spaarnwoaderstraat. Slachtoffer ernstig gewond. Gisteravond heeft in de Spaarn- wouderstraat een aanslag plaats ge had op een 28-jarige vrouw. De 30-jarige V. heeft met een zak mes een vrouw, eveneens V. geheeten, cenige steken in den hals toege bracht. Eenigen tijd hadden zij omgang met elkaar gehad. De vrouw had de relatie verbroken, maar V. probeerde voortdurend haar weer te ontmoeten. Hedenavond viel hij haar in de Spaarn- wouderstraat weer lastig. De vrouw zeide hem dat zij niets meer met hem wilde te maken hebben, waarop V. kwaad werd en haar met een zakmes vijf steken in den hals toegbracht. Hevig bloedend zakte de vrouw ineen. Zij werd bij omwonenden bin nengedragen, waar de inmiddels gewaar schuwde Ongevallendienst de eerste hulp ver leende. Daarna is de vrouw per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. Een der wonden was van emstigen aard, doch de toestand vau de vrouw is niet le vensgevaarlijk. De dader was direct na het gebeurde gevlucht, maar meldde zich een kwartier later bij de politie aan. Bij zijn verhoor verklaarde hij in een plotselinge op welling van woede gehandeld te hebben. Het was niet zijn bedoeling geweest de vrouw te dooden. Hij is in het politiebureau opgesloten. Uit het politierapport vernemen we nog nader, dat de man en de vrouw geruimen tijd samen geleefd hebben, maar sinds een jaar leefden ze gescheiden, tot verdriet van den man. die de betrekkingen weer gaarne- aangeknoopt zag. Herhaaldelijk stelde hij daartoe pogingen in het werk. Ook Vrijdag avond probeerde hij het weer; o.a. begon hij over het huisraad te spreken. Hierbij ont stond oneenigheid. Volgens den man zou zij hem daarbij een klap in het gezicht gegeven hebben. Hij is toen zóó woest geworden, dat hij zijn zakmes trok en in het wilde weg be gon te steken. Hij raakte ze in den hals, den linkerschouder en achterhoofd. Eén van die steken was ernstig; die veroorzaakte een wond van 1 vj CM. diep en 2 cM. breed in de hals onder het linkeroor Toen de politie haar onderzoek begon bleek het mes waarmee de man gestoken had. ver dwenen te zijn. Hij zei het na het gebeurde in de Spaarnwouderstraat kwijt geraakt te zijn. In verband hiermee verzoekt de politie aan hem, die Vrijdagavond of hedenmorgen in de omgeving van de Spaarnwouderstraat een zakmes gevonden heeft, dit onverwijld naar het politiebureau in de Smedestraat te willen brengen. De dader is in verzekerde bewaring ge steld. Hedenmorgen vernamen we, dat de toe stand van de vrouw gunstig is. Bedrijfsraad voor het Bakkers bedrijf? Besprekingen ten departemente. Vrijdag heeft op het departement van Sociale Zaken een vergadering plaats ge vonden, uitgeschreven door de commissie van advies, ingesteld volgens artikel 8 van de bedrijfsradenwet, die hiertoe had uitge- ncodigd vertegenwoordigers van de organisa ties in het bakkersbedrijf. De commissie heeft de vertegenwoordigers gehoord over de quaestie der wenschelijkheid van oprichting van een bedrijfsraad voor het bakkersbedrijf. FIETSER RIJDT TEGEN EEN AUTOBUS. Vrijdagavond kwart over zes reed een 15-jarige wielrijder, doordat hij snel rijdende omkeek, op het Kennemerplein tegen een autobus aan. die reeds bij het eindpunt bijna stil stond. De jongen viel en kreeg een lichte hersenschudding. Door een dokter werd hij verbonden, waarna hij per ziekenauto naar zijn woning werd vervoerd. De fiets werd ernstig beschadigd. De bestuurder van c autobus had geen schuld aan het ongeluk. KISTJE MET f 140 GESTOLEN. Vrijdagnamiddag half zes vervoegde zi< een onbekende man bij een winkelierster aj den Schoterweg en vroeg haar, of daar o< stofzuigers gerepareerd werden. Op haar ont kennend antwoord verdween hij. Even kwam hij terug en vroeg toen, of de v ;s morgens te acht uur open ging. Wee verdween hij. Maar toen kwam de winkelier ster tot de ontdekking, dat een ijzeren geld kistje met f 140 verdwenen was. Het eerste bezoek had den man dus gediend om zich te oriënteeren. Aan de politie werd hiervan kennis gegeven. Aan de winkeliers, die eventueel bezocht worden door een man, die dergelijke smoesjes verkoopt, wordt dringend verzocht dadelijk de politie te waarschuwen, zoo mogelijk tele fonisch. Twaalf dooden bij den overval in Abessynië. Italiaansche lezing' van het gebeurde. Bij den overval op de Italiaansche lucht vaartmissie in Lekemti zijn, naar het agent schap Stefani meldt, in totaal twaalf man van de Italiaansche luchtmacht om het leven ge komen. bovendien zijn twee inheemsche tol ken gedood, Bij dezen overval gaat het, naar het „Gior- nale d'Italia" in een kort commentaar op het Stefani-berichi nogmaals onderstreept, om sen van die Incidenten, die zich zoo dikwijls bij koloniale veroverigen na beëindiging van campagne voordoen. Maatregelen tegen werklooze visschers ingetrokken. De minister heeft besloten, dat de uitgeslo ten zeevisschers met ingang van Vrijdag 10 Juli weer in den steun kunnen worden op genomen. A.s. Maandag kan ook de herplaatsing van de uitgesloten zeevisschers in de werkver schaffing geschieden. Motorrijder op weg naar T. T.-races gedood. Duopassagier ernstig gewond. MEPPEL, 11 Juli. Hedenmorgen had op den weg Zwolle-Meppel bij de Lichtmis, ge meente Nieuw Leusen. een ernstige motorbot sing plaats. Twee motorrijders, beiden op weg naar As sen, ter bijwoning van de T.T.-races. zijn in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. Een der motorrijders, zeker H. uit Amersfoort, werd op slag gedood. Zijn duo-passagier, ze kere L., eveneens uit Amersfoort, kreeg een emstigen schedelbreuk. Hij is naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Het stof felijk overschot van den heer H. werd even eens naar genoemd ziekenhuis vervoerd. De andere motorrijder bleef ongedeerd. Door een geweldige brand is in den afgeloopen nacht het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam geheel verwoest. Overzichtsfoto na den brand genomen. R. P.: Dageraad. pae. I. Ver keersong elukken eischen vier doo den. pag. 3. Malversaties van den commissaris te Nijmegen blijken steeds ernstiger. pag. 3. P. v. d. Hem: De Tioeede Kamer op reces. pag. 3. Bij een brand te Amsterdam is een jongeman om het leven gekomen. pag. 3. Mmister Koht: De neutrale staten en de sancties. pag. 4. De besprekingen op de zee-engten conferentie op het doode punt. pag. 4. Linkschc fracties in het Fransche parlement spreken zich uit tegen de bezetting van fabrieken. pag. 4. De hittegolf in de Ver. Staten houdt aan. pag. 4. Amy Groskamp-Ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 6 K. de Jong: Propaganda-concert der H. O. V. pag. 6. J. B. Schuil: Dante's Mysterie-Revue. pag. 8. Financieele Kroniek: Verdere ont spanning op de Amsterdamsche geld markt. pag. 9. Tamalone: De schoonheid van ons eigen land pag. 13. P. Gasus: Vacantie. pag. 13. PF. .Snorrende raderen gaan vrij heid en vreugde tegemoet. pag. 13. W. SHoe onze voorouders zich des zomers vermaakten. pag. 14, Vic. Reinders: Zwerver. pag. 14. C. Sipkes: De Berger Duinen. pag. 15. Reizen naar 't Buitenland. pag. 15. Joh. Chr. WynandDe eerste windwa termolens in ons land. pag. 16. Het kampeer centrum Saxenheim pag. 17. Landhuistragedie pag 17. Ineke Veenhoven: De grotten in de Ardennen. pag. 18. E. E. J.-P.: Nu ivij met vacantie gaan.... pag. 19. Zomer Zon Zee Zandvoort. pag. 20. Ko ZioeersIn de Ardennen. pag. 20. Met de vacantie op de fiets. pag. 21. v. O.: Fotografie voor amateurs. pag. 22. Guitaar, mandoline, romantiek. pag. 23. J. P. Baljé: Het meisje, de auto en hij. pag 24. Tamalone: De oude molen. pag 24. Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1