DE TWEEDE KAMER OP RECES Z A T E R D 'A' G 11 J U E I 1936 H A AREE MrS D A G B E A D 3 Brand eischt een slachtoffer. Jongeman uit een boom gevallen. Vuur richt groote schade aan bij de Amster- damsche Rijtuig-Maatschappij. Een groote brand, waaraan de brandweer een zwaar karwei heeft gehad, heeft Vrij dagavond de autolakspuiterij, de auto-be- kleederij en het kantoor van de auto-werk plaats van het automobielbedrijf der Am- sterdamsche rijtuigmaatschappij aan den Overtoom te Amsterdam geheel verwoest. Te acht uur werd de brand in de lakspui- terij ontdekt. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd en toen het eerste ma teriaal ter plaatse en de situatie opgenomen was deed de bevelvoerder onmiddellijk het alarm „groote brand" geven, aangezien het vuur in de groote voorraden lak en cellu lose fel om zich heen had gegrepen, terwijl I ook de aangrenzende bekleederii reeds door de vlammen was aangetast. Kort daarop deelden deze zich mede aan het kantoortje der groote reparatie-inrichting, welke in een I groote hall. waarin tal van auto's staan, is on dergebracht. Met den inventaris is mede dit kantoortje door het vuur verwoest. Van den beginne af stond vrijwel vast dat de lakspuiterij. en de bekleedexnj met de daar in behandeling zijnde auto's een prooi der vlammen zouden worden. Reeds een kwartier na het uitbreken van den brand stortte het glazen, door ijzeren binten gesteunde dak van de lakspuiterij met veel geraas in en spatte een geweldige von kenregen op. Hoewel de blussching niet gemakkelijk was. nam de vlammenzee vrij spoedig af. Een slachtoffer. Een van de duizenden belangstellenden, een jongeman van 20 jaar. wonende in de Nicolaas Beetsstraat, heeft de uitvoering van zijn voornemen, om zich van een goede kijk plaats te verzekeren met den dood moeten bekoopen Hij is, kort nadat hij in een boom was ge klommen. daaruit gevallen en met zijn buik terecht gekomen op een der scherpe punten van het hek. dat het Vondelpark omzoomt. Toen het slachtoffer uit zijn benarde posi tie bevrijd was, was hij reeds, tengevolge van een verbloeding, bezweken. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Naar hetzelfde gasthuis zijn ook twee brandwachts ge bracht. Een van hen had bij het blusschings- werk een enkel gebroken, de andere was door de gassen, welke uit het brandende lak opstegen, bedwelmd geraakt. In het begin heeft nog eenige ongerust heid geheerscht over de onmiddellijke nabij heid van het ziekenhuis voor lijders aan val lende ziekte, dit is echter gelukkig geen oogenblik in gevaar geweest. Wel was dit het geval met de paarden van de manége en het expeditiebedrijf der Amst. Rijtuig Mij. die door het personeel voorloopig naar het Vondelpark werden gedirigeerd. De stallen zijn echter door net vuur onaangetast ge bleven en uitgezonderd het kantoortje van de werkplaats, hebben ook de kantoren van de directie én administratie niet van het vuur geleden. De schade wordt door verzekering gedekt. Pensioenen burgerlijke en militaire ambtenaren. Adres aan de Tweede Kamer vastgesteld. In de groote zaal van het gebouw ..Excelsior" te 's-Gravenhage is Vrijdagnamiddag een door het comité ter bescherming der rechten van de gepensionneerden uitgeschreven ver gadering gehouden. De bijeenkomst, welke druk was bezocht, werd geleid door den heer C. C. A. Last, oud-hoofdinspecteur van den arbeid. Een adres, bestemd voor de Tweede Kamer, werd vastgesteld. In dit adres geeft het comité te kennen, dat het met ontsteltenis en met groote bezorgd heid heeft kennis genomen van hel bij ko ninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aange boden wetsontwerp tot herberekening van de pensioenen van burgerlijke en militaire amb tenaren dat dit wetsontwerp naar hun meening zoo wel in strijd is met het recht als met de bil lijkheid en met het rechtsgevoel; met het recht, omdat het verkregen rechten zou aantasten en mitsdien in flagranten strijd zou zijn met het beginsel neergelegd in art. 4 der wet houdende algemeene bepalingen der wetgeving van het koninkrijk van 15 Mei 1829: „De wet verbindt alleen voor het toekomende en heeft geen terugwerkende kracht". voorts omdat volgens art. 130 der Pensioen wet 1922 een beslissing van den Pensioenraad in het nadeel van de betrokkenen alleen kan worden herzien op grond van gebleken on juistheid van aan de beslissing ten grondslag gelegde feiten; en omdat het recht op pensioen eenmaal onherroepelijk vastgesteld vormt een sa menstel van schuldvorderingen, welke zijn za ken in den zin van art. 555 B.W., waarvan de eigendom niet voor aantasting vatbaar is dan door onteigening krachtens art, 152 der Grond wet en mitsdien niet dan na voorafgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut onteigening vordert en dan slechts tegen voor af verzekerde schadeloosstelling. Op grond van het bovenstaande wordt de Kamer dringend verzocht, het wetsontwerp niet te aanvaarden. Algemeene vergadering A. V. R. O. De hier volgende advertentie hebt U tusschen 132 andere reeds in Haarlem's Dagblad van Donderdag 9 Juli kunnen lezen: ONGEM. ETAGE te h., op net ten st., bev. 3 k., keuk., bale, en z., el. en water, 4 p. w. Br. G 9337 bur. van dit blad. Wij drukken haar nogeens af, om uw aandacht er op te vestigen dat 14 personen, door den steller te schrijven, belangstelling toonden voor zijn aanbieding. Hebt U ook iets dergelijks aan te bieden, doe het dan dus door middel van Haarlem's Dagblad. Personenauto door trein gegrepen. Onoplettendheid van den chauffeur. Vrijdagmiddag is om 4 uur een personen auto met drie inzittenden op den onbewaak- ten overweg onder Nootdorp-Veenweg. door een sneltrein komende uit de richting Rot terdam gegrepen. De auto werd een eind mee gesleurd. en bleef daarna in een sloot liggen. Toen men de drie inzittenden bevrijd had, bleken er twee vrijwel ongedeerd te zijn, de derde, de heer C. J, Rutten uit Den Haag. was er echter ernstig aan toe. Daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is, moet het ongeval te wijten zijn geweest aan onoplettendheid van den chauffeur. De auto werd geheel vernield. Salarisvermindering bij Philips. Naar aanleiding van geruchten inzake be zuinigingsmaatregelen bij de Philips bedrijven deelt de directie het volgende mede: In verband met de nog steeds grooter wor dende moeilijkheden in het internationale goe deren- en geldverkeer, waardoor de betalings mogelijkheid door het buitenland van goede ren-leveringen en diensten, afkomstig van de centrale van het Philipsconcern te Eindhoven, belemmerd wordt en mede door de blijvend lagere opbrengst in de landen met gedepre- cieerde valuta, is een'sterke vermindering van alle concernkosten in guldens dringend nood zakelijk. Onafhankelijk van de rentabiliteit is het een feit, dat de dekkingsmogelijkheid van deze concernkosten in guldens door de moeilijkhe den in transfer afneemt en dientengevolge bij zondere maatregelen moeten worden getrof fen. Deze noodzakelijkheid wórdt versterkt door het feit, dat reeds genoemde belemme ringen in het internationale goederen- en geldverkeer tengevolge hebben, dat goederen leveringen van Eindhoven naar het buiten land kleiner worden en daardoor nog bij voort during fabricage-verplaatsing naar het bui tenland noodzakelijk is. In verband hiermede heeft de directie moe ten besluiten onder meer tot een salarisver mindering van 10 procent, waarvan 5 procent zal ingaan op 1 September a.s. en 5 procent op I Jan. a.s. Deze bezuinigingsmaatregelen zijn onvermij delijk. wil het concern aan de nog steeds zich wijzigende omstandigheden het hoofd kunnen blijven bieden, zoowel in het belang van de onderneming zelf als van alle daarbij betrok kenen. Noodlottige verkeers ongelukken. Vier menschen gedood. Eén zwaar gewond. MR. VAN REGTEREN ALTENA LID VAN DEN HOOGEN RAAD. Bij Kon. Besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden nrr. P. van Regteren Altena, thans raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam DOOR PIET VAN DER HEM Vrijdagmiddag is te Zaandam aan de oostzijde, ter hoogte van de Bloemstraat. de 22-jange wielrijdster A. M. door een vracht auto gegrepen. Zij kwam te vallen, waardoor het achterwiel over het hoofd ging. Het meisje was op slag dood. De bestuurder van de vrachtauto is aangehouden, de wagen is in beslag genomen. Chauffeur door slaap overmand. Vrijdagmiddag is op den Heerenveenschen weg te Wolvega een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een groote truck met aanhangwagen van een Zaandamsche onderneming, was des nachts om twee uur uit Zaandam vertrok ken met bestemming voor Laren (N.H.) waar de galanteriekraam van den heer Pïezer. die op de Larensche kermis stond ingeladen werd. Om half tien vertrok men uit Laren met bestemming naar Leeuwarden waar de heer Piezer op de kermis aldaar zijn tent wilde opslaan. Door slaap overmand raakte de chauffeur het stuur kwijt en botste de zware wagen tegen een boom. De cabine van de truck werd geheel in gedrukt. Er waren drie inzittenden, nl. be halve de chauffeur nog de heer Piezer en diens zuster. De heer Piezer was er het ergst aan toe. Hij had verwondingen aan hoofd en hals gekregen. Hij is naar het zieken huis te Heerenveen overgebracht. De chauf feur en de vrouw waren slechts licht ge wond. Jongetje loopt onder een auto. Vrijdagavond is op den Groningerweg te Hoogezand de achtjarige J. Teuken. die plotseling van achter een auto vandaan kwam. door een andere auto overreden. De jongen werd in deerniswekkenden toestand in een in de nabijheid zijnde woning bin- negebracht zijn toestand was hopeloos. Den chauffeur treft geen schuld. Student doodelijk verongelukt. Vrijdagavond Is de ongeveer twintigjarige D Merling uit Heiloo bij Alkmaar, student in de rechten te Leiden, die op den Rijks weg te Smilde met zijn motorfiets in de rich ting van Assen reed, even voorbij de Nor- gervaart te Bovensmilde met een door een paard bespannen melkkar in botsing geko men en op slag gedood. De motorrijder is van achter tegen de kar opgereden. De po litie heeft een onderzoek ingesteld. Doodelijke botsing. In de Herderslaan, hoek Zuid Buitensingel te 's-Gravenhage is Vrijdagavond omstreeks half 6 een 68-jarig man door een auto aan gereden. De man werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. Roekelooze manoeuvre. Vrijdag reed de 16-jarige G. Schouten te Assen op zijn fiets op de Hoofdvaart achter een bestelwagen. Plotseling kwam S. achter het voertuig vandaan en reed tegen een auto op. In hopeioozen toestand werd het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd. Den be stuurder treft geen schuld. „Vereeniging is kerngezond" Openingsrede van den heer De Clercq. Heden is te 's Hertogenbosch de algemeene vergadering gehouden van de A. V. R. O. onder leiding van den heer G. de Clercq. Deze con stateerde, dat de A. V. R. O. kerngezond is. Het afgeloopen jaar is er een geweest van ver steviging en consolidatie. Het prestige van de A.V.R.O. als cultureele instelling is op duide lijk waarneembare wijze versterkt en heeft de plaats bezet, die haar in het maatschap pelijk leven toekomt, al zijn wij nog altijd van meening. dat in een radioomroep, volgens onze denkbeelden opgebouwd een andere taak voor de A.V.R.O. is weggelegd dan die zij thans in den omroep van vandaag vervult. Verder constateerde spr. dat, mede als ge volg van de aanraking, die de vier groote om roep ver eenigingen in de Nozenra ambtshalve hebben, de verstandhouding tusschen die groe pen goed is. In het afgeloopen jaar zijn, zeide spr. ver schillende belangrijke zaken voor de omroep als geheel, afgehandeld of in studie geko men. Tot de gevallen, die tot een goed einde werden gebracht behoort de regeling van de betaling der auteursrechten voor radio-pro gramma's voor het jaar 1934. Een andere belangrijke kwestie, die vrijwel haat beslag kreeg, al zijn op dit oogenblik de overeenkomsten nog niet geteekend, is die. waarbij de verhouding in radio en pers werd geregeld. Spr. eindigde met een herinnering aan de glorierijke dagen der vorige week. Bij de be handeling van het jaarverslag dat thans volg de naenkele mededeelingen zeide ed directeur, de heer W. Vogt ter toelichting, dat de luister vink-bij dragen een dalende tendenz vertoo- nen. In de jaren 19301934 was het totaal be drag dat de leden bijeenbrachten steeds bo ven de zeven ton. Voor het jaar 1935 was het echter f 660.547.65. Nemen wij de tijdsomstan digheden in aanmerking, dan mogen wij met een daling van nog geen 10 procent ten op zichte van 't totaal van het jaar 1934 niet on tevreden zijn. Voelen wij de A.V.R.O., financieel de pols, zeide spr. dan zouden wij geneigd zijn te constateeren dat er een kleine verlangza ming is, die verklaard wordt, door de tijden, die moeilijk zijn eenerzijds en anderzijds door dat gevoel bij de leden dat ik reeds meer dan eens geteekend heb: „wij kunnen wel "Her- sluiks even op de plaats rust gaan staan, want de A.V.R.O. komt geen geld te kort". Vervolgens gaf spr. eenige cijfers over de uitkomsten van het bedrijf in het jaar 1935. Het bedrijfsoverschot gaf ook dit jaar een in drukwekkend bedrag te zien, n.l. f 611.000 dit is f 25.000 minder dan in het topjaar 1934. doch nog f 84.000 meer dan de resultaten be haald in 1933. Het saldo-middelen dat op 1 Januari 1935 f2.517.000 bedroeg steeg niettegenstaande deze afschrijvingen nog met f 103.000 zoodat de beschikbare middelen op 31 December 1935 klommen tot f 2.620.000. De heer Vogt eindigde zijn toespraak met! zijn blijdschap uit te spreken over de ontroe- rende wijze waarop de leden Zondag j.l. blijk I hebben gegeven van hun belangstelling in de A. V. R. O. 1 En hier sloot de voorzitter de Kamer met de gevoelvolle woorden „Die rust sterke een ieder voor den zwaren arbeid, die ons in het najaar wacht." OUDE MAN ONDER EEN TREIN GERAAKT. Vrijdagmiddag is de ongeveer 65-jarige B. uit Amsterdam, gepensionneerd spoorwegamb tenaar op de spoorbrug tusschen Oosthuizen en Schardam door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. De oude man, die vrijen toegang tot de spoorbaan had heeft door den sterken wind het naderen van den trein vermoedelijk niet bemerkt. TELEXVERKEER MET HET BUITENLAND De Telexdienst in ons land is thans ook aan gesloten aan die in eenige andere landen, zoo dat correspondentie per verreschrijver moge lijk is tusschen de deelnemers aan den Nerier- landschen Telexdienst en de aangeslotenen bij de openbare verreschrijfdiensten in Duitsch- land. Zwitserland, Denemarken, België en Groot Brittannië. Malversaties te Nijmegen blijken steeds ernstiger. Vervalschte schuld bekentenissen gevonden. Commissaris slachtoffer van chantage? Naar het A. N. P. ter oore komt, zijn er bij het onderzoek, dat de justitie ingesteld heeft met betrekking tot de malversaties van den Nijmeegschen politie-commissaris enkele merkwaardige feiten aan den dag gekomen. Bij een huiszoeking in de woning van den commissaris vond de justitie eenige schuld bekentenissen van vroegere Haagsche supe rieuren. waarbij deze verklaarden, aan den toenmaligen inspecteur van der M. aanzien lijke sommen gelds schuldig te zijn. Toen de justitie bij de betrokkenen, onder wie een com missaris en een oud-commissaris van politie zijn. navraag deed, of zij inderdaad zulke be dragen van den heer van der M. geleend hadden, ontkenden deze dit op de meest stel lige wijze. Het onderzoek wees al spoedig uit, dat de thans aangehouden commissaris deze schuld bekentenissen vervalscht moet hebben en zelf van de handteekeningen zijner vroegere superieuren heeft voorzien, Wat de reden van deze handelwijze is ge weest, en welk voordeel van der M. ermede meende te kunnen behalen, is nog niet opge helderd Ook niet, of er nog meer valsche schuldbekentenissen zijn. Zooals te begrijpen is, heerscht in den kring van de vroegere medewerkers van van der M. groote verwondering. Afgewacht moet wor den, of nog niet meer valsche schuldbeken tenissen gevonden worden en welke namen daaronder geplaatst zijn. Naar verder is gebleken, heeft de heer v. d. M. van een neef 20.000 „geleend". Tot nu Itoe begrijpt men niet. waar al het geld is ge bleven. Volgens geruchten zou hij verklaard hebben het slachtoffer van chantage te zijn geworden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5