Uit het Buitenland Thijs IJs in het betooverde woud België. De Neutrale Staten en de Sancties. ZATERDAG tl JUEI 1936 HAARIE M'S DAGBLAD Besprekingen ter zee-engtenconferentie op het doode punt. Engelsche en Fransche gedelegeerden naar hun hoofdsteden terug voor nieuwe instructies. Italië's deel neming nog onzeker. Verlenging van den militairen diensttijd? De chef van den generalen staf van het Belgische leger, generaal Vandenbergen, heeft in de gemengde militaire commissie sprekende over verschillende problemen de landsverdedi ging betreffende, ten aanzien van een onver- wachten vijandelijken inval verklaard, dat men er het hoofd aan zou bieden door het voortdurend op de been houden van vol doende en goed geoefende effectieven, het geen een verlenging van den militairen dienst tijd zal medebrengen, welke voor de infante rie, artillerie en de gemotoriseerde afdeelingen op 18 maanden en voor de vestingartillerie op 16 maanden zal worden gebracht. (Reuter) Frankrijk, De Kérillis interpelleert over het „vliegende kanon". Reuter meldt uit Parijs 10 Juli: In de Kamer heeft de Kérillis een scherpen aanval gericht op de regeering, aangezien naar zijn meening Engeland, Tsjecho-Slo- wakije en Rusland op de hoogte zijn van wat zich in de Fransche laboratoria afspeelt. Rus land spionneert naar de meening van den spreker in de Fransche fabrieken. De Kérillis vroeg aan het einde van zijn rede ftxstelling van een enquête door een luchtvaartcommis sie van de Kamer, welke zou moeten uitma ken of „kanon 23" een Fransch kanon moet blijven. In zijn antwoord zette minister Cot uiteen, dat naar zijn meening de technische samen werking tusschen de landen, die het beginsel van de collectieve veiligheid aanhangen, moet worden gehandhaafd. Het bewuste vliegtuig kanon is geen geheim van enkele ingewijden, maar een uitvinding van een in Frankrijk werkend Zwitsersch ingenieur ten behoeve van 'n firma, die de uitvinding morgen naar het buitenland zou kunnen brengen. De mi nister heeft de Kérillis niet van hoogverraad beschuldigd, maar wil wel zeggen, dat men in Duitschland uit zijn z.g. onthullingen argu menten zal trekken ten bewijze van een mi litaire alliantie tusschen Frankrijk en Rus land. welke niet bestaat. Tenslotte heeft de Kamer met 403 tegen 162 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken, waarmede ook het verzoek van de Kérillis tot het instellen van een onder zoek verworpen werd. China. Eerste Kwantoengleger sluit zich aan bij de Centrale Regeering. Nog voor de besprekingen van de plenaire vergadering der Centrale Executieve van de Kwomintang, die gisteren geopend is, goed en wel begonnen waren, bleek, dat door een onverwachte gebeurtenis de positie van Nan king belangrijk versterkt is, aldus meldt Reuter. Generaal Joe Han Moe. de commandant van het eerste Kwantoengleger heeft n.l. aan Nanking medegedeeld, dat zijn leger zou ge hoorzamen aan de bevelen van de Centrale regeering. Dit leger bezet een strategische stelling, die van belang zou kunnen blijken, wanneer het zich tegen Kwantoeng mocht keeren. Wanneer de Kantonneesche generaal Tsjen Tsji Tang dus trouw mocht blijven aan zijn met Kwangsisten aangegane overeenkom sten zou zijn positie verzwakt blijken. In verband hiermede doet het gerucht de ronde, dat mevrouw Tsjen Tsji Tang 350 kisten met verschillende voorwerpen uit Kanton naar Hongkong heeft gezonden. Zee-engtenconferentie op het doode punt. Deelneming van Italië nog onzeker. De Zee-engtenconferentie te Montreux is thans op het doode punt aangeland, en ge wacht dient thans te worden tot de betrok ken mogendheden zich uitspreken over de ge constateerde meeningsverschillen. De Britsche gedelegeerde Randell is te Lon den nieuwe instructies gaan halen en wordt Maandag terugverwacht. Paul Boncour is na een onderhoud met Lord Stanley en Litwinof naar Parijs vertrokken om eveneens Maandag terug te keeren. Uit verschillende berichten blijkt, dat de regeering te Rome nog geen beslissing heeft genomen en ook niet zal nemen aangaande deelneming aan de zee-engtenconferentie aleer de kwestie van de Middellandsche Zee overeenkomst definitief zal zijn opgelost. Op de vraag of de verdwijning van het laat ste spoor van het sanctie stelsel ipso facto den terugkeer van Italië naar de interna tionale bijeenkomst zal medebrangen. ant woordden Italiaansche kringen slechts, dat de handhaving van het sanctiesysteem in zijn geheel of ten deele voor Rome de voornaam ste reden was voor zijn algeheele onthouding. Het is slechts aan den Duce te beoordeelen of het prijsgeven der sancties en de uit de stnctoies voortvloeiende overeenkomsten voor Italië voldoende reden is zijn plaats in de Europeesche of internationale politiek te her nemen. De nieuwe Dalai Lama gevonden? Tashi Lama meent een aanwijzing te hebben gekregen. Het A.N.P. meldt uit Darjeeling, 9 Juli: In verband met het visioen van den regent van Tibet bij het heilig meer van Kali. waarin hij de woorden „ah ka ma" zag en een troon met den Tashi Lama en een kind, is thans te Lhasa gen brief ontvangen van den Tashi Lama. die op weg is uit China, waar hij in ballingschap leefde, naar Tibet. Hierin schrijft hij, dat hij te Jeykundu, de geboorteplaats van Tsong- kapa, den stichter van de gele monniken, een godsdienstige plechtigheid leidde. Gedurende deze plechtigheid, welke door duizenden boeddhisten uit China en Tibet werd bijge woond, naderde een vrouw hem met een kind op den arm. Het kind greep dén Tashi Lama naar den baard en pakte hem later om het lichaam. Na de plechtigheid vernam de Tashi Lama dat het kind twee jaar oud was en dat de naam van de vrouw Kamatso was. Zij is gehuwd met een man uit het gebied van Amdo nabij Jeykundu. Men heeft thans den indruk, dat dit kind de reïncarnatie is van den Dalai Lama. De worden van het visioen zijn toepasselijk: „ah" duidt het gebied amdo aan, „kah en ma" wijzen op den naam van den moeder, Kamatso. Voor evenwel een definitieve be slissing wordt genomen moet het kind nog een aantal verdere proeven door staan. EEN TEEKEN VAN BARBER AN EN COLLAR? Uit Gijon: Op het strand van Albano is een flesch aangespoeld, waarin zich een papier bevond met de volgende daarop in potlood geschreven mededeeling: „Wij bevinden ons in het oosten van Mexico in een onbekend oerwoud. De motor is geheel kapot. Barberan heeft een gebroken been. Collar". Men zal zich herinneren dat kapitein Bar beran in het voorjaar 1934 met luitenant Col lar een vliegtocht ondernam van Sevilla naar Portorico. Zij bereikten toen Cuba, maar ver dwenen tijdens den tocht van Cuba naar Mexico ITALIë BOUWT EEN GEVANGENIS-STAD. Een bedrag van 1 millioen 420.000 lire is uitgetrokken voor den bouw van een gevan genis-stad, die zal oprijzen aan den weste lijken rand van Rome op een terrein, groot 200.000 vierkante meter, meldt Stefani. De gevangenis-stad zal bestaan uit twee gevan genissen voor mannen en voor vrouwen, twee tuchthuizen eveneens voor mannen en voor vrouwen, een gevangenis voor gewoonte mis dadigers, die daar al naar hun speciale nei gingen zullen worden ingedeeld, een weten schappelijke instelling ter bestudeering van de persoonlijkheid der veroordeelden, een ziekenhuis, een school, een werkplaats, een bibliotheek etc. De bezetting van fabrieken in Frankrijk. Linksclie fracties veroordeelen een dergelijke actie. De linksche fracties hebben naar Reuter meldt eenstemmig een verklaring, door Fi'ot ingediend, aangenomen, waarin wordt verklaard dat men solidair is met de arbeiders die werk en brood eischen, doch dat men ver der overtuigd is van de noodzakelijkheid van het handhaven van de orde, welke in gevaar wordt gebracht door het bezet houden van de werkplaatsen en fabrieken. Men .waarschuwt de natie tegen tendenzieuse overdrijving en de arbeidersklasse tegen het gevaar voor een actie welke haar de sympathie zou doen ver hezen. Hittegolf in de Ver. Staten houdt aan. Aantal hitteslachtoffers tot 370 gestegen. De hittegolf in de Vereenigde Staten houdt onverminderd aan. Het aantal dooden is in- tusschen in de staten van het middenwesten gestegen tot 370. In de Oostelijke staten tot 75, waarvan 20 in de stad New-York. Verscheidene stalen bruggen zijn door de hitte zoodanig uitgezet, dat men vreest voor de veiligheid en het verkeer hééft verboden. Alleen reeds tusschen New-York en Manhat tan zijn vier bruggen buiten gebruik gesteld. In de gebieden welke door de hitte het meest zijn getroffen, hebben de autoriteiten en za ken de ambtenaren en employé's zooveel mo gelijk „hitte-vacantie" gegeven en naar huis gezonden. Ten einde de veestapel te helpen zullen 50.000 stuks vee uit het droge middenwesten naar den staat New-York worden gebracht om te weiden. Uw beste tochtgenoot is Purol. Deze verzacht en geneest zonnebrand, doorzitten, schrijnen en stukloopen van huid en voeten. Tube 45 et. Doos 60-30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Storm aan de Spaansche kust, Talrijke zeelieden vonden den dood in de golven. Volgens de tot dusver uit Santander ont vangen berichten zijn bij de jongste storm ramp aan de Spaansche kust 20 zeelieden ver dronken. Daar men echter van verscheidene vis- schersvaartuigen nog steeds niets gehoord heeft, vreest men, dat het aantal slachtoffers nog hooger zal blijken te zijn. De teruggekeerde schepen zijn alle zwaar beschadigd. Ook hebben zij een deel hunner beman ning verloren, daar verschillende opvarenden over boord zijn geslagen. Te Candas zijn na het bekend worden van het ongeluk alle winkels en kantoren gesloten terwijl de vlag van het raadhuis halfstok waait. SALVADOR DE MADARIAGA TREEDT AF ALS SPAANSCH GEDELEGEERDE BIJ DEN VOLKENBOND. Salvador de Madariaga is afgetreden als gedelegeerde van Spanje bij den Volkenbond. Tijdelijke stopzetting der immigratie in Palestina? Arabieren zouden reeds tot stopzetting der terroristische agitatie besloten hebben. LONDEN, 10 Juli (Reuter) Volgens den correspondent van de Daily Herald te Jeru zalem, zouden de Arabische leiders mede deeling uit Londen hebben gekregen, dat de Britsche regeering toestemt in een opschor ting der Joodsche immigratie, tot de Ko ninklijke enquêtecommissie haar conclusies zal hebben bekend gemaakt. Volgens het blad zouden de Arabische leiders onmiddellijk na het bekend worden hiervan besloten hebben, de stakingsbewe ging en de terroritische campagne te doen eindigen. HOOGE RAAD VERWERPT BEROEPEN VAN OSSENAREN. 's GRAVENHAGE, 10 Juli. De procureur- generaal bij den Hoogen Raad heeft heden conclusie genomen in zake de cassatieberoe pen van P. J. de B. bijgenaamd de Peer, en L. A. v. d. H., bijgenaamd de Brus, beiden uit Oss, die voor de rechtbank te 's Hertogenbosch hebben terechtgestaan voor verschillende fei ten, namelijk inbraak met geweldpleging en diefstal ten huize wan M. Schepers te Maria- heide, in den nacht van 16 op 17 Maart 1934, inbraak met diefstal in het gemeentehuis te Gassel in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 en inbraak met diefstal ten huize van Gerrit van Huiseling te Langenboom, in'den nacht van 11 op 12 Januari 1934. De rechtbank te 's Hertogenbosch veroordeel de ieder wegens de drie feiten tot 14 jaar ge vangenisstraf, welk vonnis door het gerechts hof aldaar werd bevestigd. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van de beroepen, waarna de uitspraak van den Hoogen Raad werd bepaald op 24 Juli. BOEKHANDELAREN BIJEEN. In de deze week te Amsterdam gehouden vergadering van de vereeniging ter bevorde ring van de belangen des boekhandels is aan het slot der vergadering een motie ingediend door den heer A. Blitz, betreffende de zooge naamde Neurenberger wetten. Deze motie zou zooals is gepubliceerd niet in stemming zijn gebracht „aangezien men met de strek king ervan algemeen accoord zou gaan". Deze mededeeling berust op een misver stand. De motie is niet in stemming gebracht omdat deze motie „niet behoorde tot compe tentie van de vergadering" waarmede deze door applaus instemde. Een bruine zomerteint staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Vlug maakt Thijs het touw los en duwt het bootje af. De stroom voert het schuitje snel met zich mee. Hij zou al dadelijk met hengelen kunnen beginnen, want overal zit hier visch. Maar eensklaps merkt Thijs, dat het water steeds sneller begint te vlieten. Wat hij gehoopt had, gaat niet in vervulling. Hij schijnt den anderen kant niet te kunnen bereiken. De boot blijft milden in het riviertje en wordt in voortdurend wilder vaart meegevoerd Thijs ziet den toestand met schrik, zonder dat hij weet, hoe hy het gevaar kan keeren. Herziening van het Volkenbondspact overbodig. Door MINISTER KOHT, Noorsch minister van buitenlandsche zaken en vertegenwoordiger van Noorwegen in de Assembleé. Iedereen weet, waarom de sancties opgelegd zijn. waarom het noodig was, dat ze opge legd werden. Van alle kanten verlangde men en in het bijzonder waren het zij, die den Bond zoo spoedig mogelijk als een machtig vredesinstrument willen zien dat de Vol kenbond zijn autoriteit zou demonstreeren door een groote mogendheid te dwingen van den oorlog af te zien. Wij hadden reeds kun nen constateeren dat Genève in staat was het uitbreken van een oorlog tusschen kleine sta ten te verhinderen. Relatief gezien natuurlijk een gemakkelijke zaak. Wat de Volkenbond nog nooit aangedurfd had was een groote mogendheid te dwingen den vrede te eerbie digen. Hier stond men voor een heel wat moei lijker taak, die in het belang van den univer- seelen vrede verricht moest worden. Doch deze proefneming slaagde niet. De oorlog is niet verhinderd. Italië heeft zich meester gemaakt van Ethiopië: Ik heb gezegd, en ik hecht daar bijzondere waarde aan, dat sancties om resultaat op te leveren een dus danige kracht moeten bezitten, dat zij werke- lijk doeltreffend zijn. Is dat laatste niet het geval, dan moeten ze opgeheven worden. Is men van plan het sanctiemiddel, sterk of zwak, te handhaven, dan dient men zich al lereerst af te vragen wat het eigenlijke doel er van moet zijn. Het heeft geen nut de sanc ties voort te zetten met het eenig oogmerk Italië te straffen of in de hoop voor Ethiopië gunstiger vooi'waarden onder Italiaansch be wind te verkrijgen. Het lijkt duidelijk, dat, wanneer wij thans de onafhankelijkheid van Ethiopië willen herstellen, dit slechts te be reiken zal zijn met behulp van sancties, die zoo sterk zijn, dat zij gelijkstaan met een oor log. De vraag die rijst is dus deze: Zijn de groo te mogendheden bereid, indien het moet, ten behoeve van Ethiopië zelfs tot den oorlog over te gaan? Het ligt voor de hand, dat het de groote mogendheden zijn, die een beslissing van dien aard moeten nemen, want zij alleen hebben de middelen om een oorlog met Italië te kunnen voeren. Hierbij moet ik opmerken, dat, wat betreft deze groote mogendheden, meer nog dan bij de andere landen, rekening dient te worden gehouden met nog andere overwe gingen, dan die van recht en internationale rechtvaardigheid alleen. Ik denk niet speciaal aan de lokale belangen, die tusschen sommige van die staten in Oost-Afrika bestaan. Ik denk vóór alles aan hun imperiale belangen van algemeenen aard, aan hun vriendschap pelijke betrekkingen en hun verbintenissen of wel aan het wederzij dsche evenwicht, dat zij onder elkaar wenschen te vestigen of te hand haven. Het Ls de volledige balans der politieke krachten van Europa, welke zich hier gelden laat. Tot op den huidigen dag heeft nog geen exxkele groote mogendheid haar toestemming willen geven tot sancties, die het gebruik van de gewapende legei-macht inhouden. De regee ringen hebben integendeel iedere aanwending van dergelijke maatregelen categorisch ver worpen. Het blijkt duidelijk, dat zij het liefst over een mogelijke schikking met Italië willen ondei'handelen en zij kunnen er hun goede re denen voor hebben dien weg te verkiezen. Doch aan de kleine staten is de beslissing tot hoever zij de anderen wenschen te volgen. Noorwegen heeft eerst wat wantrouwend te genover den Volkenbond gestaan, want het vreesde, dat Genève slechts de politiek der groote mogendheden in een nieuwen vorm volgde. Het kreeg wat meer vertrouwen in den Bond, toen Rusland er lid van werd. En het dient erkend, dat de Sovjet Unie, vóór zoowel als na haar toetreding, haar medewerking heeft verleend aan de handhaving van den wereldvrede. Maar ieder zal moeten toegeven, dat de jongste gebeurtenissen voldoende bewijs zijn om ons wantrouwen te verklaren. De ixi- wex-kingtreding der sancties tegen Italië heeft den Volkenbond naar een échec geleid. Echec, dat niet zoozeer te wijten is aan het feit, dat de sancties ondoelmatig zijn gebleken als wel kan de oorzaken van dat gebrek aan doelmatigheid. Want niemand zal kunnen betwijfelen, dat de Volkenbond de xnogelijkheid heeft ge had sancties aan te wenden, welke een ein- de aan den ooi-log hadden gemaakt, en wel binnen zeer kort tijdsbestek. Doch men is niet in staat geweest de kx-achten, die noodig waren voor de bescherming van den aan gevallene, in werking te brengen. Vanwaar die machteloosheid? Omdat de groote mo gendheden niet tot overeenstemming kon den komen om te rechter tijd en voldoende energiek op te treden. Die staten hadden allen hun eigen belangen te verdedigen. Sommigen onder hen zouden zelfs zoover zijn gegaan, dat zij voox-af tot overeenstemming met Italië poogden te komen ten aanzien van Ethiopië. Daarom hebben zij er zoo lang mee gewacht de gelegenheid, die de Vol kenbond hun bood den vrede te beveiligen, te benutten. En daaróm kwamen zij met halfslachtige sancties voor den dag. Niettemin heeft Noorwegen den wensch te kennen gegeven mee te doen aan het in ternationale stx-even tegen den oorlog, zelfs ten koste van aanzienlijke opofferingen. En het zal zeker niet zijn steun weigeren, als alle staten het eens kunnen worden over een gemeenschappelijke actie tegen een misda- digen aanvaller. Maar het heeft tegelijkertijd ex-vax-ingen opgedaan, die zijn toekomstige gedragslijn zullen inspireeren. Een oud Noorsch spreekwoord zegt, dat de ervaring den mensch wijs doch zelden xijk maakt. Wij hebben geleerd, dat de voorwaax-den voor een vredespolitiek, zooals de Volkenbond die poogt te verwerkelijken, nog niet bestaan. Vcoi'dat we dat punt bereikt hebben is er nog iets anders noodig dan een schoon pact met krachtige voorschriften. De verschillende staten moeten, ieder voor zich, hun politiek op nieuwe bases grond vesten, wanneer men althans hun samen werking ten gunste van den vrede zoo sterk wenscht te maken, dat niemand eenige ver wijdering in de onderlinge verhouding kan stichten. Het is de militaix-e politiek, die ge broken dient te wox-den. Hier staan we voor het groote vx-aagstuk van de toekomst van den Volkenbond. Het pact van den Volkenbond bevat een artikel, dat alle leden verbindt dwangmaat regelen te nemen tegen een aanvallenden staat dat is artikel 16. Wij hebben bij herhaling kunnen zien. dat de Volkenbond dit ai-tikel negeerde, zelfs in de gevallen, waarin er niimschoots gelegenheid was het in px-actijk te bx-engen. Daaruit blijkt, dat zijn toepassing willekeurig gewoi*den ls. En wanneer men het in werking stelde, zooals in dit laatste geval, geschiedde het maar half. Op deze wijze ten uitvoer gelegd bieden de sancties geen enkele waarborg. Zij kunnen bij de kleine staten geen verti-ouwen wek ken, daar zij, wel verre van hen te bescher men, hen aan nieuwe gevaren blootstellen. Het behoeft dus niet te vei'bazen, dat men zich eigenlijk ovex-al begint af te vx-agen: kunnen we ons niet beter uit den Volkenbond terugtrekken? Wat mij betreft, ik geloof, dat we ontken nend op die vraag moeten antwoorden, ten minste op dit oogenblik. De Volkenbond voi-mt totnogtoe het eenige internationale orgaan ten dienste van den wereldvx-edehet is gevaai-lijk hem te breken. Bij onze her vormingsplannen moet voorop staan, dat de Volkenbond gemaakt wox-dt tot het bolwerk van den vrede, dat het reeds had moeten zijn. Wij. kleine staten, wij hebben nimmer het sanctie-artikel als de voornaamste bepaling van het Pact beschouwd. Wij zijn er eigen lijk gezegd wat bang voor geweest; wij vreesden, dat zij ons in den ooi-log zouden sleepen in plaats van er ons tegen te bevei ligen. Daarom hebben wij altijd laten uit-- 1 komen en ik denk hier vooral aan de Scandinavische landen dat wij, wanneer i we ons tot sancties van economischen aard j verbonden, ons geenszins verplicht achtten ook de militaire sancties te aanvaarden. In den loop van den laatsten herfst heeft j een zeker aantal staten aan Engeland laten weten, dat zij het als plicht gevoelden dit land met hun legers bij te staan, ingeval de sancties tot ooi-log mochten leiden. Wat ons betreft, wij meenen, dat het Volkenbonds pact ons geen enkele verplichting van dezen aard oplegt. Volgens de bepalingen hebben wij zelf uit te maken, welken soort steun wij willen en kunnen bijdragen. Doch afgezien van dit aspect van de zaak hebben wij het recht en den plicht vast te stellen, dat het sanctie-artikel niet een al- j leenstaande clausule van het pact uitmaakt en niet van den andex-en tekst af te zonderen i is. Het vormt juist een onderdeel van een j juridisch stelsel en het is gebaseerd op de verwachting, dat het pact in volledige wer- I king zal blijven. Het is met name duidelijk, dat de verplichtink militaire sancties te 1 gebruikenvolkomen zinloos isals de verschilelnde staten, en in het i bijzonder de groote mogendheden, door- gaan hun bewapeningen zoodanig op te voe- ren, dat zij door hun militaire macht in staat I zijn de dwangmaatregelen, die de Volken bond tegen hen mocht nemen, uit te schake len. Men heeft voorgesteld een internatio naal leger in het leven te x-oepen; maar dit I zal nutteloos zijn. wanneer het niet stex-k genoeg is om de nationale legex-s te overwin- 1 nen. De nationale ontwapening is een on misbare voorwaarde voor een internationaal leger. Deze opvatting staat overigens duide lijk neergeschreven in hetzelfde pact. Men leest in ai-tikel 8: „De leden van den Bond erkennen, dat de handhaving van den vrede vermindering der nationale bewapening vordert tot het mini mum, dat vex-eenigbaar is met de nationale veiligheid en de uitoefening der internatio nale verplichtingen, noodig voor een ge meenschappelijke actie." Wij hebben, voordat we de vei-plichting op ons nemen aan de sancties mede te werken, het recht te verlangen, dat dit artikel eerlijk zal worden nageleefd. Ik heb met genoegen kunnen constateeren, dat de man, die op het oogenblik aan het hoofd staat van de Fran sche regeering, de heer Léon Blum, bij hex-- haling heeft verklaard, dat hij alles in het werk zal stellen om te bereiken, dat de Vol kenbond een krachtige ontwapening kan verwerkelijken. Wanneer alle regeeringen van Europa tot dit inzicht konden komen, dat de ontwapening op zichzelf een waar- box-g voor den vrede vormt, en niet langer veiligheidsgaranties als voorwaarde voor hun eigen ontwapening stellen, zouden wij de gerechtvaardigde hoop naar een waarlijk pacifistisch georiënteex-d Europa kunnen koesteren. Er zijn in het pact nog andere artikelen, die geen werkelijkheid geworden zijn, maar wier inwerkingtreding een voorwaarde is voor de toepassing van artikel 16. In arti kel 11. tweede paragraaf, staat te lezen: „Er is overigens bepaald, dat elk lid van den Volkenbond het recht heeft de aandacht van de Assemblée of van den Volkenbonds raad te vestigen op elke omstandigheid, die tot beïnvloeding van de internationale be- tx-ekkingen kan leiden, en die het voortdu- ï-en- van den vrede of de goede verstand houding tusschen de naties, waarvan de vrede afhankelijk is, bedreigt". Natuurlijk zijn en moeten de voorafgaande besprekingen over een dex-gelijke netelige zaak vooi'dat deze tot een conflict ont aardt altijd een der voornaamste midde len zijn van iedere vredespolitiek. Nauw verbonden met deze paragraaf is de kern van artikel 19: ,.De Assemblée kan van tijd tot tijd de leden van den Volkenbond uitnoo- digen een nieuw onderzoek in te stellen naar de onuitvoerbaar geworden verdragen, even als naar de internationale toestanden, wel ker handhaving den wereldvrede in gevaar zou kunnen bx-engen". Dit zijn vi-aagstukken, die tot nu toe al te zeer verwaarloosd zijn, maar wier oplossing in werkelijkheid moet voorafgaan aan de toepassing van eiken dwangmaatregel, aan de „sancties". Er is in den laatsten tijd dikwijls gezegd, dat nïi het oogenblik aangebroken is, om den Volkenbond te hei-vormen tot een werke lijke macht van universeelen vrede. Naar mijn meening zal het zeer moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, zijn tot een herzie ning van het geheele Pact te komen. Het lijkt vrijwel uitgesloten de aanvaarding van de Assemblée te verkrijgen over de noodige voorstellen en vervolgens de ratificatie van de nieuwe teksten door de verschillende re- geeringen. Maar gelukkig is dat alles niet onvermijdelijk. De artikelen van het Pact zijn op zichzelf voldoende. Het gaat ex- slechts om ze ten uitvoer te leggen. Dit is het. dat wij wenschen moeten, want hierin alleen, ligt de eenige voorwaax-de. die den kleinen staten veroox-looft leden van den Volkenbond te blijven. (Nadruk verboden.) LORD SEMPHILL GEEFT ZIJN LONDEN— AUSTRALIë VLUCHT OP. Reuter meldt uit Weenen: Lord Semphill, die Vrijdagavond voor een recordvlucht Lon denAustralië was gestart, en hier is aan gekomen, heeft zijn poging opgegeven en be sloten naar Londen terug te keeren. Bij een inspectie van het vliegtuig bleek de toestand van de vleugels zoodanig te zijn, dat een lange afstandsvlucht gevaarlijk zou worden,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6