„Bt (Mf ëijö" ZATERDAG 11 JU CI 1936 H A A R C E M'S DAGBCAD 10 'jj UIT DE OMSTREKEN |j IJMUIDEN Het jaarverslag van het Staatsvisschershavenbedrijf. Sombere klanken over vischhandel en visscherij. Vischhandel. Het visscherij-bedrijf geeft over 1935 een nog ongunstiger beeld te zien dan over het voorafgaande jaar; de aanvoercijfers too- nen zoowel wat hoeveelheid als opbrengst betreft, een daling aan. De exportmogelijk heden van versche visch namen nog in niet onbelangrijke mate af, terwijl de binnen- landsche afzet vrijwel onveranderd bleef. De gemiddelde prijzen daalden in het ver slagjaar wederom, maar desondanks nam de binnenlandsche afzet niet toe. Ook de bijzonder groote hoeveelheden ma kreel. welke in het afgeloopen jaar werden aangevoerd en grootendeels in het binnen land afzet vonden, konden er, ook al is ma kreel een vischsoort van de lagere prijs klasse, niet toe bijdragen, om het totale bin nenlandsche vischverbruik te doen toene men. Behalve makreel, vonden ook tong en tar bot een stijgenden afzet in het binnenland, wat mogelijk was door de in verhouding grootere prijsdaling dezer vischsoorten dan de prijsdaling van schol, schelvisch en ka beljauw. Hoewel de binnenlandsche markt als regel wel goed van de meest gevraagde vischsoor ten was voorzien, waren toch de schomme lingen in dezen aanvoer dikwijls zoodanig, dat zij oorzaak waren van groote prijsfluc tuaties, wat dan vanzelfsprekend op de be vordering van den binnenlandschen visch- afzet zeer storend werkte. Hoewel het moeilijk is om een «verzicht te krijgen van de werking der contingentee- ring van den vischinvoer, kan toch wel wor den aangenomen, dat de contingenteering Invloed heeft gehad en dat de vischinvoer juist door de contingenteering meer geleide lijk is geweest. De contingenteering van den aanvoer was zoodanig, dat in het verslagjaar verschil lende malen het contingent van een der lan den was uitgeput, zoodat de schepen van de betreffende natie dan moesten worden te ruggestuurd, zonder de visch gelost te heb ben. Bestede koopsommen. Het aantal handelaren, dat aan het einde van 1935 was ingeschreven, bedroeg 251 en bleef dus constant; immers aar. het einde van 1934 bedroeg dit aantal 252. De handelaren, die over het geheele jaar minder dan f 100— kochten, alsmede die handelaren, die alleen haring en zoutevisch kochten, zijn hierbij buiten beschouwing ge laten VISSCHERIJ. Uitkomsten der stoom- en motortrawlers. Van 1698 Nederlandsche stoomtrawlers en van 77 Nederlandsche motortrawlers werd in het afgeloopen jaar de vangst publiek ver kocht, tegen 1746 Nederlandsche stoom trawlers en 81 Nederlandsche motortrawlers in 1934. Het gemiddelde vangstcijfer per reisdag was in 1935 slechts weinig hooaer dan in 1934; in 1935 bedroeg dit cijfer 1233 K.G. te gen 1231 K.G. in 1934. Opvallend is de stij ging van het gemiddelde vangstcijfer van makreel. Dit is voornamelijk veroorzaakt door de stijging .van de makreelaanvoeren door de groote schepen; van kleine schel visch is het gemiddelde vangstcijfer zeer ach teruit gegaan. Overigens moet wel in aanmerking wor den genomen, dat de waarde dezer cijfers be trekkelijk is, omdat het aantal reisdagen van kuststoomtrawlers. trawlers van het middel type en groote stoomtrawlers bij elkaar worden geteld; een verandering in de samen stelling van de varende vloot kan dus op het gemiddelde vangstcijfer een invloed uitoefe nen. welke vergelijking der cijfers over ver schillende jaren zeer moeilijk maakt. De cijfers geven dan ook niet meer dan een tendenz aan. De gemiddelde opbrengst per reisdag daal de in het verslagjaar opnieuw en bedroeg slechts f 190.—, terwijl deze in 1934 f 204,— bedroeg. DIPLOMAZWEMMEN IN DE VELSER ZWEMINRICHTING. In de Velser. zweminrichting hebben onder leiding van den badmeester, den heer Fr. Beukman de volgende dames en heeren met goed gevolg voor nun diploma gezwommen: H. Spoelstra, W. Voogt, G. van Muiden. A. Zui- dema. G. Tieman. H. van Someren, W. van der Kuil, A. Metselaar, C. Kooiman, P. Fier- stra, J. V'euger, A. Kraayeveld, B. Laman, P. Bakker, C. Bloemendaal, A. Kramer, E. Gor dijn, L. Kerkmeer, H. Don, H. List, P. J. Duin- ker, G. Grapendaal. mevr. M. van der Plas- Gouda, mevr. ZandstraGrimm, R. Rosier, A. Musters, J. Kraayeveld, P. Kramer. Op Zondag 19 Juli zal weer afgezwommen worden. De „Neeltje Jacoba'' brengt een Roemeensch jacht binnen. Verkeerde in moeilijkheden bij Noordwijk. Gisteren hebben wij gemeld, dat de Neeltje Jacoba was uitgevaren om hulp te verleenen aan een Belgisch jacht, dat in moeilijkheden verkeerde nabij Noordwijk. Nader vernemen wij, dat het jacht, dat gistermiddag half drie door de Neeltje Jacoba in IJmuiden is binnengebracht niet van Bel gische, doch van Roemeensche nationaliteit is. I-let was de te Constanza (Kustendje (thuis- behoorende Craita II. die op weg was van Gothenburg naar. Roemenië. Gistermorgen had men het jacht ca. 2 mijl uit de kust waar genomen met de noodvlag op, waarop IJmui den werd gewaarschuwd. De Neeltje Jacoba is daarop uitgevaren en heeft het scheepje te elf uur opgepikt. Het bleek dat het jacht wegens het slechte weer ten anker was gegaaii; toen de beide opvaren den weer wilde vertrekken kregen ze moeilijk heden met het inhalen van de ankers, waarop hun niet anders overbleef, dan hulp in te roe pen, die in den vorm van de Neeltje Jacoba spoedig kwam opdagen. De beide Roemenen betuigden zich zeer er kentelijk voor de hun verleende hulp. LEGER DES HEILS. Groote padvindsters-demonsiratie. Naar wij vernemen zal hedenavond 7.30 uur in de zaal van het Leger des Heils aan de Edi- sonstraat 'n groote Padvindsters-demonstra- tie gehouden worden. Een troep meisjes van het moederkorps van het Leger uit Amsterdam zal daartoe de af' deeling bezoeken. Een keurig programma zal worden afgewerkt. De leiding van deze samenkomst en ook van de samenkomsten van Zondag is in handen van mevrouw NeymanVlas, dochter van kommandant Bouwe Vlas. De troep zal Zaterdag reeds vroeg in IJmui' den arriveeren en eerst een bezoek brem gen aan de Noordersluis. PERSONALIA. De heer T, de Jong, alhier, leerling der Da Costakweekschool te Haarlem slaagde voor de akte L. O. BESOMMINGEN. Logers: KW 64 f 440; KW 177 f 260. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0.64—f 0.50 Griet per 50 K.G. f 23f 4.50 Tongen per K.G. f 1.05—f 0.78 Groote schol per 50 K.G. f 21 Middelschoi per 50 K.G f 21 Zetschol per 50 K.G. f 21f 15 Kleine schol per 50 K.G. f 19f 6 Schar per 50 K G. f 9.70 Pieterman per 50 K.G. f 15 Wijting per 50 K.G. f 2.70—f 2.60 HILLECOM Het verkeer. Merkwaardige cijfers. Gedurende het eerste halfjaar 1936, waarin onze motor-politie voor het eerst dienst heeft gedaan, werden 252 bekeuringen gemaakt, waaronder 240 voor overschrijding der maxi mum-snelheid. Deze 240 bekeuringen zijn als volgt te verdeelen: 86 terzake snelheid 5060 K.M.; 103: 60—70 K.M.; 83: 70—80 K.M.; 14: 80—90 K.M. en 4: 90—100 K.M. Bedroeg het aantal verkeersongevallen in het eerste halfjaar 1935 (met uitzondering van de zeer lichte ongevallen! 76. over hetzelfde tijdsverloop in 1936 bedroeg dit 40. CONCERT. Dinsdagavond geeft de Hillegomsche Har moniekapel onder leiding van den heer Mari- nus Adam haar eerste zomerconcert in de muziektent. Het programma luidt: 1. Voorwaarts Marsch, potpourri W. Ciere Berlin wie es weint und lacht. A. Conradi 3. Les Patineurs, E. Waldteufel 4. Oberto Conté di S. Bonifacio J. Offenbach Alte Kameraden Teike 6. Lucio Silla Mozart Suit de Ballet S. Vlessing Pan Europa Drïessen ZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdagavond 18 Juli organiseert de H.Z.V. zwemwedstrijden waarbij kampioenschappen voor Hillegom worden verzwommen voor schoolslag, vrije slag en rugslag. Het programma vermeldt verder demon stratie schoonspringen, estafette, gecostu- meerd waterpolo en een pantomime. GESLAAGD. Te Amsterdam zijn voor het Esperanto- examen A geslaagd onze plaatsgenooten mej. J. A. Mailand en J. A. Spilker. OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS. De totale opbrengst der hier ter plaatse verkochte zomerpostzegels bedraagt 229.45. Hiervan komt 90.44 ten goede aan het cul- tureele en sociale werk. HAARLEMMERMEER. 25-JARIG JUBILEUM. De heer H. J. Post, hoofd van de R.K. Maria- school aan den Spaarnwouderweg te Vijfhui zen nabij de Lijnden, heeft onder veel blijken van belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Dezer dagen was het tevens 25 jaar jeleden dat genoemde school werd gesticht, een feit, dat ook op feestelijke wijze werd her dacht. GYMNASTIEKVEREENIGING. In de laatstgehouden vergadering van de gymnastiek- en athletiekvereeniging „Hoofd dorp" werd in de plaats van wijlen den heer W. Vis tot bestuurslid gekozen de heer J. F. Gevers te Hoofddorp. AUTORIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Door het comité Koninginnedag te Vijfhui zen zal ook dit jaar weder een autorit voor ouden van dagen georganiseerd worden. ZANDVOORT PERSONALIA. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot J. H. van Wijk voor het doctoraal examen in de rechten. WATERSTANDEN. Zaterdag 11 Juli Zondag. 12 Juli Maandag. 13 Juli Dinsdag 14 Juli Woensdag 15 Juli Donderdag 16 Juli Vrijdag 17 Juli Zaterdag 18 Juli RAADSVERGADERING. De eerstvolgende vergadering van den Raad is vastgesteld op Dinsdag, 14 Juli, 's avonds 7.30 uur. strand H.W. berijdbaar H.W. 8.30 13.30—19.00 21.00 9.30 14.80—20.00 22.00 10.35 15.30—21.00 23.05 11.50 17.00—22.00 0.23 5.30—11.00 13.07 1.35 6.30—12.00 14.09 2.29 7.30—13.00 15.01 3.18 8.20—13.45 15.49 LISSE AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 5-jarig zoontje van den heer Van St. alhier, die in het begin van deze week bij het oversteken van den weg door een auto werd aangereden cn in den loop dezer week naar het Ziekenhuis werd overgebracht, is aan de bekomen verwondingen overleden. HEEMSTEDE JUBILEUM BRIGADIER W. SCHOO Dat de brigadier bij de politie, de heer W. Schoo behalve onder het politiepersoneel ook verder vele vrienden heeft, is Vrijdag bij zijn zilveren ambtsjubileinn overduidelijk geble ken. Tal van bloemstukken en andere cadeaux werden hem ook uit de burgerij geschonken, terwijl hij vele schriftelijke felicitaties ont ving. In den middag had een zeer druk bezochte receptie plaats. Van hen. die den jubilaris kwamen feliciteeren, noemen wij het be stuur van den R-K, Bond van Politieambte naren ,St. Michaël", waarbij de voorzitter, de heer J. B. Jonkman in hartelijke bewoor dingen den jubilaris complimenteerde, waar bij de gebruikelijke enveloppe met inhoud werd aangeboden, benevens een vruchten- mand. Ook verschillende oud-collega's uit Haar lem kwamen den jubilaris hun gelukwen- schen aanbieden. Des avonds bracht het fanfarecorps „Ex celsior" den jubilaris ten zijnen huize Abr. Kuyperstraat6 een serenade, die dank zij het mooie weer, veel publieke belangstelling trok. VERGADERING PLUIMVEEVEREENIGING „DE EENDRACHT". Vrijdagavond hiled bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering. Medegedeeld werd dat de volgende keur meesters voor de a.s. tentoonstelling zijn aan gewezen: voor hoenders de heer Mantel; voor sierduiven, de heer v. Gink; voor postduiven, de heer v. Dalen en voor konijnen de heer Hamaker. Door den raad van beheer is toestem ming verleend om op 28 en 29 November de tentoonstelling te houden, zoodat deze datum definitief is vastgesteld. Uit het verslag der penningmeester bleek een nadeelig saldo der kas van 58 cent, een gevolg van het geheel aflossen der leening destijds gesloten voor het aanschaffen van eigen kooien, zoodat deze nu geheel het eigendom der vereeniging zijn. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar een uitstapje gemaakt worden naar Kleef op Zondag 16 Augustus. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting, met een beroep op alle 'leden om mede te werken tot het goed doen slagen zoowel van het uitstapje als ook het slagen der a.s. tentoonstelling. BEVERWIJK De openingsvoorstelling van circus Strassburger. Vrijdagavond heeft circus Strassburger voor een zeer talrijk publiek de openingsvoorstel ling gegeven en daarmede tevens de kennis making met Beverwijk en omgeving her nieuwd. Degenen, die ook in 1928 Strass burger bezochten zullen met genoegen heb ben geconstateerd dat circus Strassburger wat de organisatie en de echte circussfeer betreft nog aan de spits staat van de onder nemingen, die hier in; dé laatste tien jaren haar tenten opsloegen. En al zullen velen zich nog de grandiose voorstellingen in cir cus Strassburger met zijn drie maneges van 1928 herinneren, al telt de ruime tent dan nu ook slechts een ruime manege, met even groote voldoening heeft men kunnen con- stateeren, dat de voorstellingen op het oude, hooge peil staan. De echte, romantische circussfeer wordt bij Strassburger, zij het dan ook in een over het algemeen moderner stijl, nog in hooge eere gehouden, Het geheele programma draagt daarvan het stempel in het publiek heeft getoond, dat zeer te waardeeren. De openingsvoorstelling werd zoodoende tot een groot en welverdiend succes. Het gebodene heeft de verwachtingen verre overtroffen. De heer Oscar Fischer liet zijn olifanten schier ongeloofelijke kunsttoeren verrichten. Telefoneerende en rumba-dansende olifanten zal men althans nog niet gezien hebben en nog minder zal men zich hebben kunnen vorostellenen, dat zoo;n dikhuid Posephine Baker of Chaplin immiteert. Bij Strassburger kan men het zien en het was kostelijk. Het slotnummer was een groote potpourri van paarden, kameelen. ponnies enz., een levende caroussel die een bobt schouwspel opleverde. Wij mogen niet onvermeld laten, dat de clowns, die voor de gebruikelijke afwisseling moesten zorgdragen, zich ook zeer verdien stelijk geweerd hebben. Zij brachten nu eens origineele dingen. Vooral het muzikale in termezzo van de groep „Dario-Bario en Co." werd een uitbundig succes. Alles bijeen een uitstekend verzorgd circusprogramma, waar mede Strassburger in de openingsvorostel- ling een groot en welverdiend succes be haalde. Er behoeft dan ook geen twijfel over te bestaan of ook Zaterdag en Zondag zullen de voorstellingen van circus Strassburger in Beverwijk zeer veel belangstelling trekken. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: A. H. Ingen-Housz en U. Hovy. Geboren: z. van K. J. B. KleineOelrich; z. van G. Bouwknegtde Bie; d. van C. van VuurenLiefting; d. van P. MeulemanDin- gerdis; d- van A. M. van Berghevan Dijk; d. van M. van Leeuwenvan 't Veer; z. van C. S. PutKeijsper. Overleden: Cath. Bol, oud 78 j., ongeh.; S. J. van der Zalm, oud 36 jaar, geh. m. H. J. C. Nolten, wonende te Den Haag; B. Oldenburg, oud 21 jaar, ongeh. Ondertrouwd: G. J. Strobbe en F. v. d. Meijs; B. J. Maas en M. Peek; W. Schoonbergen en S. van Rijn: B. J. Krijger en A. M. G. E. Lan- gendijk; S. Lodewijks en Th. G. Arisz; J. Engelsman en M. Hessels; W. v. d. Berg en B. Bos; N. van der Zon en M. Borst; J. Vosse en A. Marx; B. J. Post en C. M. Verhagen. OP HET DRIETAL. Ds. C. M. Krijger, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, staat op het drietal te Meppel. MARKTBERICHTEN. Spinazie, per kist 32 ct. Postelein per kist 1220 ct. Andijvie, per kist 3040 ct. Wortelen per K.G. 2—6 ct. Komkommers per 100 f 2.505. Aardappelen, klei per K.G. 3 ct. Idem, nieuwe 3]/o7 ct. Peulen per K.G. 1628 ct. Doppers per K.G. 711 ct. Capucijners per K.G. 1014 ct. Raspers per K.G. 1016 ct. Tuinboonen per K.G. 2'2—5 ct. Snijboonen per K.G. 36 ct. I-Ieerenboonen per K.G. 20—25 ct. Bloemkool per 100 f 38. i (Is reeds in een deel dei vorige oplage geplaatst) Over afschuiving van arm lastigen. Een belangrijke beslissing van de Kroon. De Kroon heeft uitspraak gedaan in een ge schil dat gerezen was tussehen de gemeenten Haarlem en Diemen, over de kosten van on dersteuning, verleend door den gemeentelij ken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem aan het gezin van X., gedurende den termijn van 7 Juli 1934 tot en met 4 April 1935, en met vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van 15 Januari 1936, be slist, dat een geval als bedoeld in art. 40 der Armenwet, zich hier niet heeft voorgedaan en dat mitsdien niet de gemeente Diemen, maar de gemeente Haarlem de vorenbedoelde oncler- steuningskosten moet betalen. Gedeputeerden hadden bij hun vorenge noemd besluit de bovenbedoelde kosten, in to taal 479.15 bedragende, ten laste van de gemeente Diemen laten komen. Zij hadden daarbij overwogen, dat X., na geruimen rijd te Haarlem te hebben gewoond (en tussehen de jaren 1925 en 1929 aldaar bij tusschenpoo- zen onderstand te hebben genoten), zich op 1 Mei 1929 met zijn gezin in Diemen had geves tigd, waar hij door het gemeentebestuur bij herhaling was gesteund door de verstrekkin; van handelsgeld, doch dat het hem tenslotte niet was gelukt, blijvend in het onderhoud van zich en zijn gezin te voorzien. Op 3 April 1934 verzocht X aan het gemeentebestuur van Diemen, hem de noodige middelen te ver schaffen, om met zijn gezin weer naar Haar lem te vertrekken. Aan dat verzoek was vol daan en X had, bij wijze van voorschot, een bedrag van 20 van de gemeente Diemen ont vangen, waarna hem, toen hij te Haarlem een woning had gehuurd, alsnog een som van S0 was uitgekeerd. Op 5 April 1934 was de man met zijn gezin naar-Haarlem vertrokken en had aldaar gedurende een drietal weken ge werkt, doch moest zich op 6 Juli d.a.v. tot den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem wenden, met het ver zoek om ondersteuning. Sindsdien is de onder steuning regelmatig voortgezet, totdat op 1 December 1935 te Haarlem weer een middel van bestaan was gevonden. In de vorengemelde feiten vonden Gedepu teerden aanleiding het 2e lid van art. 40 der Armenwet toepasselijk te verklaren en de ge meente Diemen te belasten met het bedrag van onderstand, groot 479.15, aan X. betaald door Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem van 7 Juli 1934 tot 4 April 1935. In hun beroep op de Kroon wezen B. en W. van Diemen er o.a. op dat X. verklaard had, naar zijn oude woonplaats Haarlem te willen verhuizen, omdat hij aldaar relaties had uit de jaren, dat hij daar als verkooper werkzaam was geweest, terwijl bovendien zijn geheele familie in Haarlem woonachtig was, zoodat hij meende, hetzij in den handel, hetzij als keil- ner in Zandvoort, een. bestaan te kunnen vin den. Door de aangevoerde gronden kregen E. en W. inderdaad den indruk, dat X. in zijn oude woonplaats een behoorlijke kans had, cm weer in zijn onderhoud te voorzien, waarom zij hem uit de gemeentekas een bedrag hadden verstrekt, om zijn verhuizing te kunnen be kostigen. Gedeputeerden en B. en W. van Haarlem hadden hieruit wel het vermoeden geput, dat op de komst van X. in de gemeen te Haarlem eenige invloed door of vanwege B. en W. van Diemen was uitgeoefend, waar door het 2de lid van art. 40 der Armenwet ge rechtvaardigd scheen, doch hierdoor gevoelde het gemeentebestuur van Diemen zich ge griefd. Na hierbij uitvoerig te hebben stilgestaan, wezen B. en W. er op, dat, wanneer men aan art. 40 der Armenwet een dusdanige strekking zou willen toekennen, alsdan, b.v. ook het ver strekken van hulp aan passanten, zooals het repareeren van gebroken onderdeelen van woonwagens, als „invloed uitoefenen" zou kunnen worden beschouwd. Naar de meening van B. en W. van Diemen moet art. 40 aldus worden geïnterpreteerd, dat onder „invloed uitoefenen" verstaan moet worden een zekeren moreelen aandrang uit oefenen, om een armlastige uit de gemeente te doen verhuizen. Indien 't initiatief voor de verhuizing geheel van de zijde van den on dersteunde komt en het verstrekken van mid delen om zich te kunnen verplaatsen, dus uitsluitend een vorm van intercommunale ar beidsbemiddeling aanneemt, kan aldus B. en W. van Dieman art. 40 niet van toepas sing worden geacht. Volgens B.""en W. van Haarlem moest de termijn van een jaar. bedoeld in art. 40 2de lid der Armenwet, zulks in afwijking van. de wijze van berekening, door Gedeputeerden toegepast, loopen tot en met 6 Juli 1935, n.l. tot en met den datum, vallende een jaar na dien, waarop X. voor het eerst in Haarlem steun ontvangen had. Provinciaal Personeel. Verschenen is het rapport der commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland over het voorstel van Ged. Staten tot reorganisa tie van het Georganiseerd Overleg, Alle leden hadden lof voor het voorstel maar enkele gaven eenige wijzigingen in overweging op ondergeschikte punten. Eenige leden oordeelden, dat de aanwe zigheid van Statenleden in het Overleg zeer storend zou werken op een goede wer king van het G. O. en voornamelijk op een behoorlijke en vrije vorming van denkbeel den in de vergadering der Staten, terwijl Gedeputeerde Staten zich gebonden wisten vóór de openbare behandeling. Immers, als Statenleden in het G. O. hun oordeel uitspraken, bonden zij hunne poli tieke fractie in de Staten, weliswaar niet met zooveel woorden, maar toch straks in de praktijk en hiervoor bestaat niet alleen geen grond, doeh uitsluitend nadeel. De verte genwoordiging der Staten zijn Gedeputeerde Staten met hunne adviseurs, daarnaast be- hooren geen gewone leden in het overleg de Provinciale Staten te vertegenwoordigen, terwijl immers meestal deze heeren of dames geen verstand van de techniek hebben en hierdoor geen bepaald belangrijk element toevoegen aan de organisatie van het G. O. Tegenover deze feitelijke principieele rede neering werd ook een andere geuit. Het G O. moest men zien uit tweeërlei oogpunt: die nen Overheidsbelang, dienen arbeidersbe lang, en straks komen tot eenheid. Met zorg moest nu tweeërlei organisatie worden ver bonden als grondslag voor dat overleg. Dat doen Gedeputeerde Staten. Een deel heet, weliswaar niet met zoovele woorden, verte gen woordiging' der provincie, gevormd door de twee leden van Gedeputeerde Staten en de hoofden van dienst, het andere deel is de vertegenwoordiging der vakvereenigingen. Elk deel brengt straks een stem uit. Is die stemming gelijk, dan heeft het G.O. een zaak aangenomen, in het andere geval blijkt er geen overeenstemming te bestaan in het oor deel van Gedeputeerde Staten en in dat der vakvereenigingen. In ieder geval evenwel beslissen Provinciale Staten, want elk be sluit. hoe dan ook genomen in het G. O., is en blijft advies. E11 met het oog op de groo te politieke beteekenis der loonpolitiek is er niets tegen bijvoorbeeld een drietal of vijftal leden toe" te voegen aan de organisatie, die het G. O. volgens de voordracht opbouwt. Gedeputeerde Staten blijven vrij, evenals Provinciale Staten, tot dat het stuk ter ver gadering aan de orde is. Inderdaad zou een vooraf binden funest zijn, maar dat ge schiedde ook niet bij andere overheidslicha men. die wèl leden van den gemeenteraad in het overleg plaatsten. Het in de commissie aanwezige lid van Gedeputeerde Staten zei o.a. over het voor stel: De zaak is rijpelijk overwogen, en al is ten slotte het eenstemmig advies van de Cen trale Commissie voor Georganiserd Overleg geweest, dat. de voordracht moest worden aangenomen, het heeft, waar een geheel an dere koers werd ingeslagen, de beide leden van Gedeputeerde Staten, speciaal met ar beidszaken belast, eenige moeite gekost, dit resultaat te verwerven. Tenslotte sprak dit lid den wensch uit, de thans voorgestelde regeling ongewijzigd te aanvaarden; indien later blijken mocht, dat zij aanvulling of wijziging behoeft, kan dit altijd nog geschieden. WACHTGELD EN OUDERDOMSPENSIOEN VOOR OUD-GEDEPUTEERDEN. De voordracht betreffende wachtgeld en ouderdomspensioen voor oud-leden van Ge deputeerde Staten en pensioen voor weduwen en weezen van leden en oud-leden van Gede puteerde Staten, voorkomt naar het oordeel van een lid der betrokken Commissie uit Prov. Staten geen cumulatie. Een lid achtte de regeling voor weduwen en weezen onvoldoende. Een der aanwezige leden van Ged. Staten antwoordde, dat Ged. Staten zich hebben aan te sluiten aan de aan hun door de Regeering opgelegde regelingen. De vraag werd gesteld, of een weezenpen- sioen toekomt aan de kinderen uit een vroeger huwelijk van de vrouw van een lid van Ged. Staten en aan de kinderen van eene hertrouw de weduwe van een lid van Ged. Staten. Deze vraag werd door één der aanwezige le den van Ged. Staten ontkennend beantwoord. Een lid vroeg, of een lid van Ged. Staten, dat tot een ander openbaar ambt geroepen wordt, wachtgeld uit de provinciale kas zal ontvangen. Het aanwezige lid van Ged. Staten wees op het bepaalde in het laatste lid van artikel 2 der desbetreffende verordening, waaruit blijkt, dat dit wachtgeld voor zooveel noodig ver minderd wordt overeenkomstig het bepaalde in artikel 62 a der Provinciale wet. Op de vraag, of laatstgenoemde verminde ring eveneens wordt toegepast, wanneer een benoeming tot minister wordt aangenomen, moet het nader antwoord luiden, dat ook dit het geval is, daar de minister een ambt be kleedt in dienst van het Rijk, in dienst dus van een der lichamen, genoemd in artikel 3 der Pensioenwet, en derhalve inkomsten ge niet uit een ambt als bedoeld in artikel 62a der Provinciale wet. Met overgroote meerderheid verklaarde de Commissie zich voor de voordracht. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJ ZERS (-ESSEN) TE HAARLEM. Examen handenarbeid 8 en 9 Juli. Toegela ten: de dames M. van Eerden, te Haarlem, A. Eveleens te Aalsmeer, P. Giltaij, T. Leunis, P. Moesker en A. M. Oosterveld te Haarlem, en A. de Wilde te Aalsmeer. Midd. Schoo] voor Meisjes. Eindexamens. Eindexamen der M. S. v. M. met 5-jari-gen cursus te Haarlem. Geëxamineerd 26 candi- daten, geslaagd de dames: P. J. A. Bakker, G. F. Brakel, J. W. C. Grevengoed, G. L. H. T. Groeneweg, Th. C. G. Groot, L. V. Gutmann, M. Janett, M. Joustra, H. C. Koster, S. Levie, P. J. Luiting, R. Mees, A. C. Messchaert. C. A. Mingels, T. Muntinga, M. C. Plaisier, M. C. Otter. H. G. Postema, E. M. F. Roqué, M. H. van Rossum en C. J. van Thiel. 2 1/2 CENT No. 85 Demonstreert de omzet van 3 jaren. 32.000.000 SIGAREN. Ziet de etalage en neemt proef met No. 85. SIGAREN HANDEL B ARTELJ ORISSTRAAT 42 TELEFOON 15458 HAARLEM AdvIngez. Med.) BURGERLIJKE STAND VELSEN Bevallen: E. M. Schmitz-Zondag, d„ Feith- laan 4, Driehuis J. M. Kooijman-Brand- hoff. z„ Velserduinweg 312, IJmuiden. A. E. Böhm-Stoker, z., de Ruyterstraat 98, IJmuiden. E. Hennevanger-Aardema, d., Trompstraat 197, IJmuiden, H. Lammers- Nijkoop, d„ Princestraat 9, Velsen-N. M. J. Hoek-de Vries, z„ Trompstraat 171, IJmui den. J. v. d. Schalk-Raap, z., K. Zegel straat 19, IJmuiden. N. J. Touw-van Bat- tum, d„ Narcissenstraat 25, Santpoort. Overleden: P. .Smits, 7 jaren, zoon van J. Smits. Uitgeest. J. Stam, 64 jaren, echt genoot van G. Dekker, Jac. v. Heemskerk straat 42, IJmuiden. Ondertrouwden: L. van der Ham en J. Klauwers, Haarlem. J. Tjeertes en N. Plokker. Haarlem. P. F. Holleman en A. J. van den Bergh, Hoofdstraat 145, Santpoort. Cremerlaan 71. Santpoort. O. van Kui lenburg en R. Andringa, Koningsweg 2a, Velsen N. Wijkerstraatweg 49, Velsen N. Gehuwden: E. C. Apeldoorn en C. W. Schuit, Westerwijkstraat 5, Velsen N. A. Hoekstra en J. M. Cederhout. Zuiderdorp straat 5, Velsen. A. Beishuizen en C. J. F. Stomberg. Langeveldstraat 4. Velsen N. J Mulder en J. P. E. van der Vüs. Froger- straat 31 rd.. IJmuiden. T. J. Korf en C. A. Sehellinger, Zeeweg 218, IJmuiden. P. van Dongen en C. de Graaff, Pr. Steyn- straat. 28. IJmuiden. A. L. de Munck en H. M. Sluiters, Gmneken. M. A. B. Heili genberg en W. E. Wit, Bloemendaal. HAARLEM, 10 Juli. Bevallen 8 Juli: M. M. Stut—Leek. z.; P. M. He temKuiper, d.; N. J. de Haan—Son- dorp, z.; 9 Juli: E. J. Venemav. d. Burg, d.; M. M. Blomv. Soest, d.; E. HounietSteven- haagen, d.; 10 Juli: II. Spoor—Valk, z. Overleden 8 Juli: J. I-Ierwig, 29 j., Oude Groenmarkt; F. L. Erkenbrecher, 61 j„ Pijls laan; H. R. v. 't Klooster, 21 j„ de Ruyter- plein; 9 Juli: M. E. Jacobs—v. Waveren. 62 j., Mr. Joostenlaan; T. Bulkes, 84 j„ M. van Heemskerkst-raat; 10 Juli: J.. Lucas, 62 j., Brouwerskade.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8