Discobola. Hei Be£an$tijkste 54e Jaargang No. 16273 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 13 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72JS. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim f 75.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Juli. Records. In dit Olympische jaar is de record-koorts natuurlijk weer tot het kookpunt gestegen. Er worden kolommen geschreven en ongetwijfeld tallooze uren verpraat over de beste trainings- en selectie-methoden om records te evenaren, liefst te verbeteren. Wij vermelden en be schrijven dit alles omdat niets menschelijks aan de riieuwsgevende taak van een dagblad treema is. Wij voelen in het algemeen ook heel veel voor sport en zijn er van overtuigd, dat de sportontwikkeling van de laatste halve eeuw zulke groote voordeelen heeft, dat de nadeelen daarbij ver achterblijven. Maar die nadeelen zijn er niettemin wel degelijk, en wie ze niet zien wil loopt gevaar sportmaniak te worden en zich door de record-rage te la ten verblinden. Er wordt in dezen tijd op sportgebied door velen verschrikkelijk overdreven. Enkele maanden geleden hebben wij daarop de aan dacht gevestigd toen het huldigen van het Nederlandsch voetbal-elftal ridicule vormen aannam („du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas" zeggen de Franschen) maar de over-drijving en opschroeverij beperkt zich volstrekt niet tot voetbal. Wat prof. Huizinga in zijn veelbesproken boek onder de rubriek „puex-ilisme" over sport heeft gezegd, heeft zijn indruk op duizenden menscheri gemaakt. En dat is maar goed ook. Het belang van de sport zelf eischt, dat de stem van het gezonde verstand zich telkens weer waarschuwend doet hooren om de excessen te brandmerken. Er zijn menschen die sport uitsluitend als lichaamscultuur willen zien en alle wedstrij den uit den booze vinden. Daar hooren wij volstrekt niet toe. Hun standpunt toont niet alleen gebrek aan verbeeldingskracht maar negeert ook een van de mooiste elementen in de sport: den feilen kamp die concentratie en volkomen toewijding eischt en een training is voor werkelijke levensmoeilijkheden. In ploegverband eischt die kamp nog meer: het wegcijferen van eigen ik ten bate van het ge heel. Dat zijn dingen van niet te loochenen waarde. Maar als ze worden tot een wilde jacht op tiende seconden, centimeters en neuslengten, als maatschappelijke carrières van flinke jonge kerels aan deze stopwatch-triomfen en leege statistiek-glories worden opgeofferd, als exta tische beschrijvingen aan zooiets gewijd wor den.... dan zijn we op het terrein der excessen aangeland. Dat velexi zich ergeren aan deze opgeblazen overdreven onzin is volkomen begrijpelijk. Wij doen het vaak met hen. Wij zijn ons ook wel bewust dat onze nationale eer niet in het minst geschaad wordt' als de een of andere Amerikaan een tiende of mijnentwege een halve seconde sneller is dan Osendarp, of als een Deensche juffrouw wat eerder aantikt dan de een of andere Rotterdamsche bak- visch. Het moge waar zijn dat de mensch in deze wereld gedoemd is grootendeels van illusies te leven, maar dan zijn er waarachtig wel schooner illusies te vinden dan deze. Ook op sportgebied, waar nog altijd de strijd en de loyaliteit oneindig veel meer waard zijn dan de overwinning. Er zullen wel weer eens tijden aanbreken waarin het gezonde verstand hooger noteering in de wereld zal hebben dan tegenwoordig. Het schijnt plicht de komst dier tijden te helpen verhaasten. R. P. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJWIEL. Link'shoudende motorrijder gewond. Gisteravond om even over elf reed een 29- jarige slager met zijn motor op den Harrnen- jansweg. Door nog onbekende oorzaak bevond hij zich op den linker weghelft. Een tegemoet komende auto, die evenals de motorrijder, een zeer matige snelheid had, remde, doch de sla ger reed gewoon door. Zijn voertuig raakte de auto aan ae linkei-zijde. Hij werd tegen den grond gesmakt en bleef hevig bloedend liggen. De Ongevallendienst verleende de eerste hulp. Een ziekenauto van de firma Mathot vervoer de het slachtoffer naar het St. Elisabethsgast- huis. De man had een hersenschudding en een groot aantal wonden in het gelaat. Hij kon nog niet worden verhoord. De auto zoowel ais de motorfiets zijn in be slag genomen. De remmer, van den auto werk ten goed er. den bestuurder van dit voertuig treft dan ook waarschijnlijk geen schuld. Wat TARVO Bróód U geelt is dit: Het houdt U jong, gezond en f.t! (Adv. Ingez. Med.) (De Duitsche Fraulein Gisela Manermeyer heeft een nieuw we reldrecord gevestigd, door den discus 48.31 Meter ver te werpen.) O Fraulein, welk een diep respect Heeft dit bewijs van stoere kracht, Bij 't lezen in mij opgewekt, Voor u, een lid van 't zwak geslacht. Gij zijt een discuskampioen Dat worde niet bediscussieerd. Ik waag het niet, een gooi te doen, Naar wat gij nu hebt gepresteerd. Als ik er met de pet naar gooi Komt die zelfs nog niet half zoo ver, Wat is uw krachtprestatie mooi, Wat zijt gij een bijzondre ster. Het is misschien ongemanierd, Om het te zeggen tot een vrouw, Maar 'k zie uw werparm zwaar gespierd En hard gelijk een kabeltouw. 'k Geloof dat 'k liever met u vecht Dan dat ik vreedzaam met u eet, Want al vergaat het mij dan slecht, Ik krijg althans mijn portie beet. Maar ik meen ook dat voor de vrouw, Steeds met het diepst respect gezegd, Hoeveel ik van 't sportieve hou, Een schooner taak is weggelegd. Dan 't gooien van een discusschijf, Al doet zij het dan nog zoo mooi, Maar je kiest zelf je tijdverdrijf Dus Gisela, ga maar je gooi. P. GASUS. AANBESTEDING VAN 26 WONINGEN. De dii-ecteur van het Gemeentelijk Woning bedrijf te Haarlem heeft heden namens B. en W. van Haarlem op het Raadhuis aanbesteed het bouwen van 26 woningen en een bei-gplaats met bijbehoorende schuurtjes, tuinmuren, erf- afscheidingen, grondaanvullingen enz. aan en nabij den Oudeweg. Het laagst had ingeschreven G. Kreuning te Heemstede voor f 42.900. Daarop volgden B. H. Marsé te Diemen voor f 43.700 en de firma Roelofs, Haase cn Markvoort te Rijssen voor f 44.644. De hoogste inschrijving bedroeg f 66.600 door F. Hop te Haarlem. Gaat de Rubens-cantate door? Om 6 uur luistere men naar de Radio. Wij herinneren er nogmaals aan, dat vanavond om 6 uur de beslissing of de uitvoering van de Rubens cantate op de Groote Markt zal door gaan, door de N.C.R.V. per radio be- bekend zal worden gemaakt. Hedenavond 10.45 uur zal de Muziekver- eeniging „Crescendo" aan den heer Jos de Klerk, algemeen leider der Rubens Cantate, een serenade brengen. De heer De Klerk is na de Rubens-Cantate als gast in Hotel ..Lion d'Or", zoodat aldaar deze serenade gebracht zal worden. Het conflict te IJmuiden. Ondersteuning verstrekt aan Haarlemsche betrokkenen. Aan de Haarlemsche ingezetenen die bij het visscherij-conflict te IJmuiden betrokken wa ren en dientengevolge geen werkloosheidson dersteuning meer ontvingen, is Zaterdagoch tend door den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding en Maatschappelijk Hulpbetoon over twee dagen ondersleuning verstrekt. Dit besluit is genomen nadat over leg heeft plaats gevonden met het Departe ment van Sociale Zaken, waar men accoord ging met het verstrekken van ondersteuning van het oogenblik af dat de staking was ge ëindigd, dus met ingang van Vrijdag. Degenen die in de werkvei-schaifing waren geplaatst werden heden, Maandagochtend weer te werk gesteld en waai'schijnlijk zal de termijn van uitschakeling niet in mindering komen op den totalen tei-mijn van tewerkstel ling. De leverantie van plm. 2000 M2. tegels in het St. Martinus Huis te Medemblik is opgedra gen aan Rol's Tegelhandel alhier. EXAMEN SOLOZANG Voor het Staatsexamen voor muziek is ge slaagd voor solo-zang mejuffrouw A. M. C. Reyer, leerlinge van Mevr. A. Schuil-Hol. TIENJARIG MEISJE AANGEREDEN. Zondagmiddag, ongeveer kwart voor zes is op den Vogelenzangscheweg te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal een 10-jarig meisje A. R. uit Hillegom aangereden door een auto, bestuurd door den 46-jarigen Amsterdammer P. H. G. De auto reed met een snelheid van ongeveer 40 K.M. per uur (volgens verklaring van den bestuurder). Het meisje speelde aan den kant van den weg. Toen de auto op een afstand van ongeveer 5 meter was genaderd stak het meisje plotseling den weg over. G. gooide zijn stuur naar links en voorkwam daardoor, dat het meisje onder de auto kwam. Hij kon evenwel niet verhinderen, dat zij nog een klap ki-eeg van den zijkant van zijn wa gen. Zij kreeg kneuzingen aan liet neusbeen, en verschillende schaafwonden. Zij bloedde hevig aan het gezicht en werd binnengedragen bij de familie B., Vogelenzangscheweg 322. De doktoren Bolt en van Aalst verleenden medi sche hulp. Het meisje bleek er beter te zijn af gekomen. dan op het eei-ste gezicht werd ge dacht. Zij is. met haar moeder door den aan- rijdenden automobilist naar huis te Hillegom gebracht. Het Circus Strassburger bouwt. Weinig slapen, goed eten, niet drinken en dag en nacht werken, dat kweekt pracht kerels. Vanmorgen zijn dan de wagens van het circus Strassburger gearriveerd. In een stroomenden regen zijn de tenten opgeslagen en zijn alle toebereidselen gemaakt voor de voorstelling die he denavond zal aanvangen. Dit was dus de intocht in Heemstede. Een grauwe lucht, weldra een kletsende regen, ter wijl een straffe wind de tentzeilen deed bol len en uit de handen der werklieden sloeg. Er is hard gewerkt. Gisteravond een voorstelling in Beverwijk, „Afbouwen" cn per trein xtaar Haarlem. En na deze enkele uren treinreis weer het moeizame, bijna trieste opbouwen in dit ontmoedigende weer. Maar vi-eemd, deze menschen zijn niet te ontmoedigen. Enkele uren rust hebben hen reeds weer verfrischt. een striemende regen brengt hen niet uit hun humeur, een gulle lach klatert, alsof de zon schijnt en de tent reeds uitverkocht is. „Een vak van hard werken", zegt de opper stalmeester ons, „maar een best vak. Een cii-cusartist slaapt kort eet goed, drinkt niet of heel weinig, en werkt dag en nacht. En wat zijn het voor menschen? Kijkt u zelf maar, zij lachen en werken als paarden". Het is zoo! Geen hai'd woord valt er. er wordt nergens gemokt, en toch is dit werk ontzet tend zwaar. Dit bouwen van een groote tent in zulk weer is moeilijk. Eerst zetten zij nauwkeurig de maten uit. worden de enorme masten neergelegd. Dan komen de kabels, die dit geweldige gevaarte moeten omhoog hou den. En dan. na dit passen en meten, het op zetten van de masten. De eerste mast zal gaan! Allen scharen zich erom, wachten op het bevel, en dan, heel langzaam, rijst de paal. Dit is het ergste. Staat eenmaal de eerste, dan is de rest eenvoudiger. Maar voor dit gevaarte recht omhoog wijst woi'dt heel wat zweet vergoten, worden heel wat ruggen gekromd. Een juk wordt onder het eind geplaatst en voorzichtig, voet voor voet opgeschoven. Eindelijk krijgen de kabels hun werk te doen, sneller gaat het nu, en dan, eindelijk, staat de mast. Het zeil gaat omhoog. Hierbij vergeleken is de rest kinderspel. Kort daarop staan alle masten, zijn de kabels gespannen en is het zeil er omheen gelegd. Dit is het oogenblik, dat de tent voltooid zal worden. Een bevel, en aan alle kanten tegelijk rijst het doek langs de spandraden, hooger en hooger. Plotseling is de tent gesloten, is het huis voltooid. De groote tent wacht zijn bezoekers. Binnen wordt nog koortsachtig gewerkt. Vanavond moet alles klaar zijn, mag er niets meer ont breken. Het lijkt een lange tijd, maar het zijn enkele uren als men ziet wat er alles gebeuren moet. Overal bouwt men. De stallen voor de paar den verrijzen. Zorgvuldig wordt alles afge werkt. het is immers het kostbaar kapitaal, dat hier opgeborgen zal worden. En ondertusschen arriveeren de dieren. De stallen zijn klaar, de dieren erin. Het cir cusdorp groeit met de minuut, de bedrijvig heid schijnt steeds grooter te worden, en als eindelijk de lucht even breekt, is er een vroo- lijkheid alom in de lucht. Wij verlaten het veld. Achter ons klinkt het geluid van hamerslagen, klinken vroolijke stemmen. „Weinig slapen, goed eten, niet drinken en dag en nacht werken. Dat kweekt prachtkerels". Het zijn deze woorden van den stalmeester die ons weer in gedachten komen. HAARLEM S POSTAAL MANNENKOOR Bovengenoemd koor heeft op het gisteren gehouden Groot Nationaal Zangconcours, uit geschreven door Mannenkoor „Zanglust" te Beverwijk een le prijs behaald in de le Afd. Mannenkoren met 355 punten. Haarlem's Postaal Mannenkoor onder lei ding van P. M. Germes, heeft hiermede eexx mooie prestatie geleverd. IN DE BOCHT LINKS GEHOUDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft onder het viaduct in het Kenaupark een aanrijding plaatsgehad, waarbij een 36-jarige wielrijd- ster werd gewond. Deze dame hield in de bocht links, waardoor zij werd aangereden door een bakfiets. Zij kwam te vallen en brak haar linker bovenbeen. De Ongevallendienst' verleende de eerste hulp, waarna, de wielrijd-1 star per ziekenauto van de firma Mathot naar Zooals wij gemeld hebben, wordt hedenmiddag het Diaconessenhuis werd vervoerd. het Tin'nolthuis te Bloemendaal geopend. Hierbij een afbeelding van de mooie groep van vogels, onmiddellijk tegenover den ingang. Het woord is aan.... Pascal: Er zijn maar twee soorten menschen: rechtvaardigen, die zich zondaars wanen, en zondaars, die zich recht vaardigen wanen. Haarlem's Vacantie Kinderfeest. Een onderwijzer schrijft ons over het drie- daagsch schoolreisje georganiseerd door „Haar lem's Vacantiekinderfeest". Wat een blijdschap, wat een dolle pret, wat een uitgelaten vreugde! 't Begon al 's mor gens om 7 uur voor het Station: die frissche kinderzang, die al heel spoedig overging tot uitbundig gejubel, vooral toen dat heerlijke moment van vertrek aangebroken was; dan die daverende vroolijkheid aan boord van de boot naar Harderwijk, wanneer zich een mu ziekgezelschap je te midden van de kinderen bevond en „liederen" als ..Lollypop" of „Geef me een sigarenbandje" door de kajuit, weer klonken, tot dol vermaak ook van de volwassen medereizigers! De vele. vele vermakelijke her inneringen aan de jeugdherberg: de slaapzak, waarmee de vreemdste capriolen gemaakt wer den, het „aardappeljassen", het „zwabberen" der waschlokalen. het opmaken van onze „wolletjes", het gezamenlijk eten in de eetzaal, het opwekkende gezang rondom de piano in het dagverblijf! Nog vele andere onvergete lijke gebeurtenissen zouden die kleine pretma kers u kunnen vertellen! Die heerlijke wande lingen door de prachtige bosschen rondom Luntèren waarin ze zoo „reuze" vlaggenroo- vertje konden spelen! Maar ook dat"ontroe rende moment, als ze. plotseling, diep onder den indruk, aan den rand van de Geldersche Vallei genieten van den prachtigen aanblik, dien deze hun bood. En dan op de terugreis tenslotte nog het verfrisschende bad in het Soester Natuurbad. Commissieleden van H. V. K„ ik kan niet nalaten u allen, ook namens mijn klas. harte lijk dank te zeggen voor dit heerlijke school reisje. En u, ouders en vrienden der jeugd, wilt ge, dat ook üw kind. üw kleine vriendje of vrien dinnetje een volgend jaar een dergelijk onver getelijk tochtje maakt, draagt dan allen uw steentje bij! Het gironummer van den pen ningmeester van H. V. K. is 259000. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dinsdag 14 Juli a.s. 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. i'. Passacaglia J. Rheinberger 2. Vierde Sonate F. Mendelssohn Bartholdy Allegro con brio Andante religioso Allegretto Allegro maestoso e vivace 3. a. Fuge über den Namen B.A.C.H. r. Schumann b. Canon r. Schumann 4. Variationen über den Basso-Continuo des ersten Satzes der Kantate: „Weinen, Kla gen, Sorgen, Zagen. Angst und Not sind des Christen Tranenbrot" und des Cruci- fixus der H moll Messe von Sebastian Bach Franz Liszt. Radio-distributie Haarlem. Erger U niet alle dagen, Lijdt toch niet aan toestelwee. Handel wijs, en wordt nog heden: Distribut-ie-abonné. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010, (Adv ingez. Med.) Tusschen Duitschland en Oostenrijk is een accoord tot stand gekomen, waarbij o.m. Duitschland Oostenrijk's souvereiniteit er kent. pag. 4 Begin Augustus zou op Duitsch gebied een on derhoud tusschen Hitier en Schuschnigg plaats vinden. pag. 4 De heffing op spijsvetten en -oliën wordt ver hoogd tot 40 cent per K.G. pag. 3 Bij verkeersongelukken zijn vijf menschen om het leven gekomen. pag 3 De brand te Willemstad is gcbluscht; de schade bedraagt f 2 milliocn. Dag 3 Sir Henry Deterding zal niet aftreden als di recteur-generaal van de Koninklijke. pag. 3 De Nederlandsche athleten winnen vier En- gelsche kampioenstitels. nas 6 De Ned. Zwemkampioenschappen zijn Zater dag en Zondag te Gouda gehouden. pag. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Records. pag. 1 Dr. E. van Raalte: Uit Dantzig's verleden. Dag. 4 H. D. Vertelling. Guus Betlem Jr.: Twee fami lies met vacantie. pag.II De burgerlijke stand van Haarlem ls opge nomen op pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1