De dood op den weg. maandag 13 jui;i 1936 HAASEE M'S DAGBLAD 3 Heffing op spijsvetten en oliën wordt verhoogd- Tot 40 cent per K.G. Boter wordt iets goedkooper. 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende; Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de verhouding dei- door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te constateer en. Deze verschuiving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten die in het algemeen niet direct voor smeerdoeleinden worden gebruikt en spijsoliën tegenover boter en margarine. De consumptie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter en speciaal van margarine, inkrimpt. De klandestiene marga rinebereiding vindt in deze prijsverhoudingen ook haar voornaamste oorzaak. Deze verschuiving brengt allerlei minder ge- wenschte gevolgen met zich mede. De minister van Landbouw en Visscherij heeft dan ook gemeend, maatregelen te moeten treffen, om weer meer normale verhoudingen te schep pen. Teneinde in de toekomst verschuivingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de minister besloten in het vervolg de hef fingen op de verschillende vetten zoo te re gelen, dat de door hem gewenschte verhou dingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grooter boterverbruik en een zoo veel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend margarineverbruik, waardoor tevens de consumptie van spijsvetten en -oliën ook meer normaal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per K.G. worden gebracht en de prijzen van boter en margarine met onge veer 4 cent per K.G. worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draag- krachtigen over voldoende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmargarine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele resultaat yoor het Landbouwcrisisfonds, dus uiteinde lijk voor den melkprijs, niet zooveel verschil len van het vorige jaar. Het zal van de ver schuivingen in de consumptie, die tengevolge van deze maatregelen zullen optreden, af hangen, hoe het eindresultaat zal zijn. De verlaging van den boter- en margarineprijs is financieel voor het Landbouw-Crisisfonds nadeelig, voorzoover dit nadeel door grootere consumptie niet weer wordt goedgemaakt, terwijl de hoog ere inkomsten tengevolge van de verhooging der heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer ongedaan wordèn ge maakt door de beschikbaarstelling van goed kooper volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de inkom sten van de afdeeling Zuivel geen wijzigingen zijn ingetreden, dan zoude het, hoewel de in komsten in den eersten tijd vermoedelijk door deze wijziging in de heffing geringer zullen worden, waarschijnlijk nog niet direct nood zakelijk zijn geweest, den toeslag op de melk wederom te verlagen. Er is evenwel een ande re reden, die op zichzelf aanleiding geeft tot verheugenis, maar die maakt, dat het nood zakelijk is den toeslag te verlagen. Deze is gelegen in de aanzienlijk hoogere Leeuwarder noteering der laatste maanden, waardoor een hoogere basisprijs voor de melk wordt ver kregen, zoodat om denzelfden eindprijs te ver krijgen, de toeslag natuurlijk lager kan zijn. Bij een toeslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpotje", vrij sterk aan getast. Dit mag in het algemeen als geoor loofd worden beschouwd als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melkprijs te vreezen is. Is de basisprijs zoodanig, dat dit niet direct te vreezen is, al is er nog geen sprake van een prijs, die het in crisistijd toelaatbare peil overschrijdt, dan moeten de reserves voor mis schien komende nog moeilijker tijden zooveel mogelijk worden bewaard. De minister is van meening, dat deze extra aantasting, die te vreezen is door de hoogere Leeuwarder notee ring en in den eersten tijd van de misschien geringere inkomsten door de verlaging van den boter- en mar garineprijs moet worden voorkomen en dat de toeslag op de melk van 2.40 tot 2.24 kan worden ver minderd. In het bovenstaande ligt reeds opgesloten, hetgeen ons nog eens uitdrukkelijk nader werd verklaard, dat er in de toekomst, voor zoover de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden gelegd tusschen de Leeuwarder noteering en den toeslag. De mededeeling, gedaan in het perscommuniqué betreffende de verlaging van den toeslag van Mei j.l. ten aanzien van den melkprijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aan getast. Herziening van arrest toegestaan. Hooge Raad stelt gevangene in vrijheid. Bij den Hoogen Raad was door G. S. wo nende te Amsterdam, thans gedetineerd in de bijzoixlere strafgevangenis te Schevenin- gen, herziening gevraagd van een in kracht van gewijsde gegaan arrest van het gerechts hof te Amsterdam van 31 December 1935. houdende bevestiging van een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij hij ter zake van diefstal van een fiets is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Op de zittingen had S aangevoerd, dat hij gedurende den tijd, waarin het rijwiel gesto len werd, in gezelschap was van zekere vrouw K., doch, aangezien deze vrouw niet als getuige werd gehoord, hebben rechtbank noch hof daaraan geloof gehecht. Thans waren bij de aanvraag overgelegd twee brieven van deze vrouw, waarin zij ver klaart op den bewusten avond tot na half twaalf het rijwiel werd gestolen tusschen 9.30 en half twaalf bij S. in zijn woning te zijn geweest, waarna deze haar nog naar huis heeft gebracht. De hooge raad overwoog, dat deze brieven een geloofwaardigen indruk maken, en dat zij opleveren een omstandigheid, welke den rechter bij het onderzoek niet is gebleken, en welke een ernstig vermoeden doet ontstaan, dat, ware zij wel bekend geweest, na onder zoek zou hebben geleid tot vrijspraak. De hooge raad heeft daarom de aanvraag gegrond geacht, de zaak ter verdere afdoe ning verwezen naar het gerechtshof te Arn hem en de onmiddellijke invrijheidstelling van S. gelast' Sir Henry Deterding zal niet aftreden. Ook gaat hij niet in Wassenaar wonen. Geruchten daaromtrent van allen grond ontbloot. Met den Duitschen nachttrein is Sir Henry Deterding Zaterdag in den Haag aangekomen waar hij eenige dagen zal doorbrengen. Een verslaggever van het A.N.P. heeft dr. Deterding, toen deze uit den trein stapte, twee vragen gesteld: Wat is er waar van de geruchten, in ver scheidene dagbladen opgenomen, waarin uw aftreden als directeur-generaal van de Ko ninklijke wordt aangekondigd? Op deze vraag antwoordde Sir Henry, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. Is het juist, vroeg de verslaggever voorts, dat gij voornemens zijt het landgoed van de familie Kröller te Wassenaar te koopen en u daar te vestigen? Ook op deze vraag antwoordde de heer De terding ontkennend Erasmus-congres gesloten. Rede van prof. Slotemaker de Bruine. Het congres ter herdenking van de 400sten sterfdag van Erasmus stond onder presidium van prof. dr. J. Huizinga uit Leiden. Dr. Koehler. sprak over Erasmus als reli gieuze persoonlijkheid en hij schetste hoe het oordeel over Erasmus' godsdienstige gevoe lens eigenlijk altijd in hoofdzaak ongunstig is geweest. Prof. dr. A. Renaudet, van de universiteit van Bordeaux sprekende over de Erasmiaan- sche critiek en het Fransche humanisme, be toogde, dat er in de jaren 15081520 een Europeesch Erasmianisme heeft bestaan en een Franseh Erasmianisme. De geest van Erasmus heeft in verschillende opzichten den Franschen geest van de zestiende eeuw hel pen vormen. Nadat in de Handelshoogeschool een lunch was gebruikt, werd in de voordrachtzaal van het museum Boymans de plenaire zitting ge houden, onder voorzitterschap van den mi nister van Onderwijs, Kunsten eix Weten schappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Het groote in Erasmus, zoo sprak de minis ter, ligt onder meer in zijn waarlijk cosmo- politische kennis in zijn paedagogische stre vingen in zijn jagen om terugkeerend tot de stralende klassieke oudheid vooruit te gaan naar een lichtgevende toekomst. Er is aanleiding, juist opdat wij de groot heid van Erasmus klaar zien, om ons te her inneren, dat wij iemand niet grooter moeten willen maken doordat wij hem anders maken. Zulk een poging kan iemand alleen maar verkleinen. Men kan een genie zijn, zonder 'n religieus genie te zijn en 'n hervormer zijn, zonder een reformator te zijn. Ik denk aan het woord van Luther, dat bij Erasmus het menschelijke zwaarder accent heeft dan het goddelijke en aan het woord van een ge leerde uit onzen tijd, die opmerkt, dat hij bij wijlen meer aan Cicero dan aan Paulus her innerd wordt bij zijn studie van Erasmus. Inderdaad moet op het terrein des geestes tenslotte worden gekozen uit hetgeen ik scherp aldus mag formuleeren: zullen wij aesthetisch of ethisch leven, moreel of religieus? Zoeken wij beschaving of vernieuwing, kennis of ge boorte? Leidt ons de fijne gekuischte smaak daxx wel het soms zeer onfijne geweten? In één greep gezegd: denken wij Grieksch- Romeinsch of Israëlitisch Christelijk? Nadat nog de weduwe van prof. P. S. Allen, uit Oxford, had gesproken over „Erasmus over den vrede", heeft tenslotte prof. Hui zinga gesproken over: „Erasmus' maatstaf der dwaasheid". De Leidsche geleerde be toogde, dat de ernst, waarmee zoovelen thans hun gedachten richten op Erasmus en zijn ideaal, voorkomt uit een werking van reactie. Onze tijd heeft de herinnering aan zijn figuur noodig, omdat een groot deel van de wereld thans zoo allerhevigst anti-Eras- miaansch is geworden. Erasmus -zag in de wereld rondom zich een bedroevend tekort aan datgene, wat de verwezenlijking van zijn ideaal eener Christelijke samenleving kon bevorderen. Burgemeester Droogleever Fortuyn heeft het congres gesloten. Onfhoudt: tegen Landdag V. D. J. O. te Arnhem stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.i Vijf menschen zijn slachtoffer. Redevoeringen van Mr. Joekes en Mr. Oud. Te Arnhem is Zondag in liet openluchtthea ter een landdag gehouden, georganiseerd door de vrijz. democratische jongere organi satie. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. A. Geluk, uit Haarlem, opende den landdag. Allereerst hei-dacht hij het ovei-lijden van den heer Ketelaar die steeds voor de de mocratie en de V. D. J. O. gestreden heeft. De vergadering betrachtte een oogenblik stilte ter eere van diens nagedachtenis. Spr. heette minister Oud hartelijk welkom, evenals mr. Joekes. Het verheugde spr., de aanwezigheid van circa 1200 jongeren te mogen constatee- ren hierna heesch mr. A. M. Joekes de bonds- vlag. Na vooi-dracht en gemeenschappelijken zang sprak mr. Joekes een rede uit, welke ge titeld was: „onoverwinnelijke kracht". Hier na werden aan de nieuwe afdeelingen de bondsvlaggen uitgereikt, en ook aan de afdee lingen, die zich bijzonder onderscheiden heb ben. n.l. Appingcdam, Groningen, Almelo, Winterswijk, Doetinchem, Arnhem, Nieuwer- Amstel Purmerend. Hoorn, Zierikzee, Ierseke. Na een pauze sprak minister Oud over: „Oude beginselen en nieuwe tijden". De nieuwe maatschappij, aldus zeide minis ter Oud o.m., zal moeten worden opgetrokken op de oude eeuwige grondslagen, de eerbied voor het leven, rechtvaardigheid en vrijheid. Men verlieze de democratie niet uit het oog. De democratie gaat slechts ten gronde, wan neer zij ontaard is. Dan komt de dictatuur. De Fransche republiek na het schrikbewind is hiervan een voorbeeld. Het directoire had niet kunnen komen zonder de ontaarding van het voorgaande regiem. Fouten moeten verbeterd worden en eerlijk worden erkend, wanneer wij dat aandurven, dan blijft Nederland het land van recht en beschaving (ovatie). Staande zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Hierna volgden Twentsche boerendansen, uitgevoerd in costuum en met harmonika begeleiding door leden van de afdeeling Almelo. Vervolgens sprak het. hoofdbestuurslid Jan Haan, een propagandistisch woord. Met een krachtig woord sloot de voorzitter I deze zeer druk bezochte en ondanks het barre weer uitnemend geslaagde landdag. I Tevens nog drie ernstig gewonden. Ook nu heeft het afgeloopen week end weer den dood op den weg gezien. Vijf menschen werden zijn slacht offer, terwijl drie anderen zwaar werden gewond. Zaterdagavond is de 66-jarige loswerkman J. Schaper, die zonder uit te kijken den weg overstak, aangereden door den 33-jarigen mo torrijder P. van Schie uit Wassenaar, die met een duo-passagier van de T.T.-races te Assen terugkeerde. S„ die niet geheel nuchter was, werd tegen de straat geslingerd en liep een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding op. Hij is Zondagmorgen aan de bekomen ver wondingen overleden. De motorrijder en diens duo-passagier, zekere J. de Hoed uit Leiden, kwamen er met lichte ontvellingen af. Volgens ooggetuigen is het ongeval geheel aan de on oplettendheid van het slachtoffer te wijten. Auto geslipt. Zondagmiddag te omstreeks zes uur is op den Eindhovenschenweg onder Boxtel onge veer ter hoogte van de piek, waar de vorige week Zondag een doodelijk motorongeluk plaats had, opnieuw een ernstig ongeluk ge beurd. Door slippen reed een auto. bestuurd door dokter Janssen uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtgenoote, die naast hem zat. werd zwaar gewond, terwijl de bestuurder slechts enkele lichte ontvellingen opliep. Met 80 K.M. snelheid in de bocht. Zaterdagavond omstreeks elf uur is in de .gemeente Ruinen (Dr.) een auto waarin vier personen waren gezeten, met een vaart van 80 K.M. in een bocht geslipt en tegen een boom gevlogen. De 24-jarige J. Koetsier uit Meppe". die naast den chauffeur zat werd zoo zwaar gewond, dat hij een uur later aan zijn ver wondingen in het ziekenhuis te Hoogeveen is overleden. Achter in den wagen bevonden zich de 21- jarige J. Erkelens en zijn 19-jarige verloofde mej. R. Weide. Zij werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Hoogeveen over gebracht. De bestuurder van den wagen, de 17-jarige R. Erkelens, die ondanks de waarschuwingen van zijn ouders het stuur van zijn broer had overgenomen, kreeg eenige lichte verwondin gen. De wagen, een huurauto, werd totaal ver nield. Onvoorzichtige manoeuvre. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den weg tusschen Duiven en Westervoort een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 15' jarige H. Nieuwenhof uit Oosterbeek het slachtoffer is geworden. De jongen fietste mid den op den weg toen een achter hem rijdende auto, bestuurd door den garagehouder W de Nooy uit Oosterbeek hem wilde passeeren. De jongen week naar rechts uit. De automobilist die kort tevoren den knaap meer en meer naar links van den weg had zien terecht komen, en hem derhalve rechts voorbij wilde rijden, had op deze plotselinge manoeuvre niet gerekend, en kon een aanrijding niet voorkomen. Het gevolg was, dat de jeugdige wielrijder door den auto werd gegrepen en tusschen de radiateur en een boom bekneld raakte. De jongen overleed na enkele oogenblikken. Door de tram gegrepen en gedood. Op den provincialen weg bij Isabellasluis, tusschen Biervliet en Philipine is de 60-jarige vlastrekker Missielje, die daar op de fiets reed bij het oversteken van de trambaan door de dieseltram gegrepen en op slag gedood. Motorrijder over den kop geslagen. Zondagmiddag heeft zich in het villapark te Hoek van Holland een ernstig ongeluk voorge daan. Tengevolge van het gladde wegdek, kwam de 26-jarige motorfietsrijder S. L. van Viiet uit Maasland te slippen, met het gevolg, dat hij eenige malen over den kop sloeg. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Brand te Willemstad gebluscht. Schade van 2 millioen aangericht. Reuter meldt uit Willemstad. 11 Juli: de brand die bij de raffinaderij der Koninklijke Petroleum Maat schappij was uitgebroken, is bijna ge bluscht. De schade wordt op 2 millioen ge schat. Bestuurder van smokkelauto doodgeschoten. Door kommiezen. Wagen verpletterd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Scharnerweg, onder de gemeente Amby nabij Maastricht, weer een droevig smokkeldrama afgespeeld, waarbij een smok kelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkelauto, be stuurd door zekeren Jansen uit Kaalheide, werd daar achtervolgd door een auto met kommie zen. De ambtenaren schoten onder het rijden op de auto voor hen. Plotseling zwaaide de na gezette auto over den weg en botste tegen een muurtje, dat omver gereden werd. Iets verder reed de auto een ijzeren paal omver en ver nielde een heg over een lengte van acht meter. Toen kantelde de wagen, die bijna geheel ver pletterd was, en de bestuurder, die door een der kogels doodelijk bleek te zijn getroffen, viel er uit. De ambtenaren hebben het lijk naar Maas tricht laten overbrengen. De auto, waarin zich 500 K.G. margarine en 100 K.G. suiker bevon den, werd in beslag genomen. KKN „AEUGGET" GL4NS OEWOVK DOOS lö IT. lillOOTE DOOS 20cr. I Een halve eeuw geleden VELE MENSCHEN DENKEN dat wij alleen machines VERHUREN, maar daarin vergissen zij zich. Wij VERKOOPEN bovendien 45 verschillende merken Stofzuigers en die hebben wij in huis. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 5' TELEF. 12762. (Adv. Ingez. Med.) Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacanfie-adres Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant, dagelijks naar hun vacantie-adres te zenden Van deze faciliteit wordt leder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders Zij. die niet lan ger dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bij de twee de week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het. tijdelijk adres voor nazendiir (Adv. Inge2. N. S. B. herdenkt Gulden Sporenslag. Vergadering te 's-Gravenhage. De nationaal-socialistische beweging in Ne derland heeft Zaterdagavond, ter herdenking van den Guldensporenslag, in den dierentuin te 's-Gravenhage een druk bezochte bijeen komst gehouden, waarop de leider, ir. A. A. Mussert, een rede heeft gehouden over het onderwerp: „Volk in gevaar". De avond werd opgeluisterd door een spreek- oratorium en declamatie, terwijl voorts de heer Nije een rede hield. Deze herinnerde aan de overwinningen van de Vlamingen in 1302, Wanneer zij toen verslagen waren, zou er thans geen Nederlandsche cultuur zijn. De heer Mussert constateerde, dat we niets kunnen beginnen, wanneer we niet in een volk leven. Gelukkig behooren we nog tot een volk, al is dit in den loop der tijden niet geworden, wat het vroeger was en wat het behoort te zijn. Daarin wenschen de nationaal-socialis- ten verbetering te brengen. Wij, zoo zeide de heer Mussert, zijn groot geworden door onze voorouders, die er voor gezorgd hebben, dat wij vrij zijn geworden en thans een vaderland hebben. Daarom hebben wij den plicht hen met groote liefde en eer bied te gedenken, en voorts, om hen na te vol gen in het belang van ons volk. Ook nu leven wij in een tijdperk, waaj'in ons volk in groot gevaar verkeert. WanAeer buitenlandsche machten ons bedreigen is dat erg, maar nog erger is, dat naast dat communistisch gevaar ons volk ook door verschillende binnenland- sche machten wordt ondermijnd. Allerlei in vloeden zijn daarbij werkzaam, om onze natie te vernietigen. Ons volk moet worden wakker geschud. Van de machten die ons volk aantasten, noemde spr. de religieus en geestelijke verwording, de innerlijke verdeeldheid, de ontrechting van den arbeid, de werkloosheid, de vernietiging van onze goede betrekkingen met het buiten land en de inhaling van volksvijandige krach ten. Eerst wanneer wij deze machten hebben ver nietigd en ons volk sterk hebben gemaakt, zul len we in staat zijn. ons tegen eventueele bui tenlandsche machten te verweren. Onder luid applaus merkte spr. voorts op, dat zij, die thans den moed hebben om de N.S.B. zonder noodzaak te terroriseeren, daar van later de gevolgen zullen ondervinden. Spr. critiseerde verder het bijna weggeven van onzen boter aan Engeland ten koste van ons eigen volk (geroep: foei.* Zoolang de tegenwoordige regeering aan het bewind is, zal hierin geen verandering komen. Ook protesteerde spr. tegen de toepassing van de sancties en de schijn ver toon ing van onze deelneming aan den Volkenbond. De N.S.B, wenscht aan het volk te bouwen, zoolang tot haar taak zal zijn vervuld: één sterk volk van Nederland. Daarbij is het noodig. dat zij zich richt tegen de politieke partijen, welke volgens het oordeel van ir. Mussert verwijdering en haat onder ons volk brengen. .oral tijdig op te geven aan onze administra- 1 tie, onder vermelding tevens van het ge- I wone adres. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD. I E. KUPERS VICE-VOORZITTER VAN HET I.V.V. Uit Londen: Sir Walter Citrine is herkozen als voorzitter van het Internationaal Vakver- eenigingsverbond. terwijl Tayerle (Tsjecho- Slowakije). Mertens (België 1 en Jacobsen (Denemarken) als vice-voorzitters zijn her kozen. E. Kupers (Nederland) is tot. vice-voorzitter gekozen in de plaats van Schoroch (Oosten rijk), die is afgetreden. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 13 Juli Nicolaas Beets heeft vóór enkele da gen aan een oude vriendin. Keetje van der Made. uit Hildebrands „Camera Obscura" welbekend, een bezoek ge bracht, na haar in .53 jaar niet meer te hebben gezien. Na geruimen tijd met haar gekeuveld te hebben, nam Ililde- brand afscheid van het thans 81-jarige vrouwtje. Als aandenken overhandigde hij haar een in prachtband gebonden exemplaar der 16e uitgave, waarin het volgende stond „Aan Keetje van der Made (het Noord- Brab. Meisje* als aandenken aan zijn bezoek in hare woning te Oosterhout den 6den Juli 1886. Hildebrand." Communistische vergadering te Breda. Van de Vierde Internationale. Het Parijsche blad „Le Jour" maakte vorige week melding van een communistische samen zwering, welke op 30 Juni in het grootst ge heim te Breda zou hebben plaats gehad. Vol gens het „Dagblad van Noord-Brabant" zou dit bericht geen fantasie geweest zijn, maar inderdaad met de werkelijkheid overeen ko men. Ruim vijftig communisten uit Nederland, België en Frankrijk zouden volgens het blad, Dinsdag 30 Juni in een particuliere ruimte, beschikbaar gesteld door een ingezetene van Breda beraadslaagd hebben over de mogelijk heid eener revolutionnaire actie in West- Europa. Het zou hier geen communisten van de derde internationale, die van Moskou, betreffen, maar die van de vierde internationale, de aan hangers van Trotzki. De politie-autoriteiten zijn aldus het „Dagblad van Noord-Brabant" volkomen op de hoogte van de samenzwering. Reeds twintig trawlers uit gevaren. Daarvan drie op de haringvisscherij. IJMUEDEN Zaterdag. Drie booten gingen ter haringvisscherij, n.l. de I. S. Groen. Liesbeth Betty en Utrecht, Naai de Westkust vertrokken de Alkmaar en de Schoorl. Ongetwijfeld zullen sommige trawlers een korte reis maken in het vooruitzicht van een goede markt in de eerste dagen der volgende week. Het is met het in de vaart brengen van de door de staking uit het bedrijf zijnde trawlers wel heel vlug in zijn werk gegaan. Het feit, dat reeds den eersten dag na het eindigen van het conflict reeds 9 trawlers uitvoeren is wel een bewijs dat de reeders op een spoedig einde waren voorbereid. Zaterdag zijn er nog 11 booten vertrokken, zoodat zich thans een twintigtal op zee bevin den, ongeteld die, welke hedenmorgen nog mochten uitvaren. Art. 202 a der A. P. V. mist zijn doel. Zwemmen tusschen de pieren zonder gebruikmaking van badkoets of tent van den pachter, niet strafbaar. IJMUIDEN Zaterdag. „Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die in zee baadt tegen over het door de gemeente van het Rijk ge pachte gedeelte zeestrand. Dit verbod is niet van toepassing voor het baden met gebruikmaking van de op het ge pachte gedeelte geplaatste badkoetsen of ont- kleedtenten". Aldus luidt art. 202a der Algemeene Politie verordening der gemeente Velsen. Men heeft reeds in ons blad kunnen lezen, dat onlangs door de gemeentelijke strandpoli- tie pi'oces-verbaal was opgemaakt tegen ze keren K., omdat hij zonder gebruik te hebben gemaakt van een badkoets of tent van den pachter, tegenover een verpacht strandgedeel- te tusschen de pieren was gaan baden. Deze zaak, die Zaterdag 4 Juli was aangehouden, werd j.l. Zaterdag opnieuw voor het Kanton gerecht te Haarlem behandeld. Voor gedaagde trad wederom als gemachtigde op de heer A. J. R.. oud-brigade-commandant der Rijksveld- wacht alhier. Gemachtigde bracht opnieuw naar voren, dat ter plaatse waar de heer K. was gaan ba den niet van „zee" gesproken kan worden, immers wordt in wetten, reglementen en beslui ten het deel van de zee, dat tusschen de pie ren ligt, als „h ave n" aangeduid, waarop o.a. het reglement op de haven enz. van toepassing is. De Ambtenaar van het O.M. was het klaar blijkelijk met den gemachtigde eens. Hij eisch- te vri.spraak. De Kantonrechter sprak den heer K. vrij. zoodat ook hij zich geheel ou het standpunt plaatste van den gemachtigde. Hiermede is dus uitgemaakt dat, mits men zich houdt aan de voorschriften, vervat in art. 202 der A. P. V., het baden tusschen de pieren vrij is. Ten aanzien van het baden tegenover het verpachte zeestrand buiten de pieren is thans nog het wachten op het schriftelijk vonnis van den Kantonrechter in de zaak van den heer A. J. Rdie door het nemen van een bad op een verpacht gedeelte dit vonnis heeft uit blokt. Den kans lijkt ons groot, dat ook hij vrij gesproken wordt. En wat dan? Dan zitten de pachters met de gebakken peren in den vorm van een te duur betaald monopolie, dat niet eens een monopolie is. Dan betalen de pachters dus hun dure, te dure pacht met de wetenschap dat de com pensatie, hun in den vorm van art. 202 a toe gedacht, waardeloos is. Voor de gemeente blijft er dan niets anders over dan den slachtoffers, voor wie ook deze zomer een strop dreigt te worden, een reductie op de pachtsom te verleenen. De pachter van het binnenstrand heeft nu reeds zijn bescherming verloren. Voor hem is dus de bovengenoemde situatie reeds ingetre den.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5