Rubriek voor Vragen DON* DERDAG 16 JU EI 1936 H A A R E E M'S D A G B E A D' 3 De heer H. W. Korenstra verlaat het onderwijs. Vele sprekers brengen hem hulde. Drukbezochte receptie in de Nutskweckschool. De gymnastiekzaal van de zooals men weet thans opgeheven Nuts- kweekschool voor Onderwijzeressen aan de Hazepaterslaan was gister middag geheel gevuld met leerlingen, oud-leerlingen, leerkrachten der school en genoodigden, die allen gekomen waren om den scheidenden directeur, den heer H. W. Korenstra, een vaarwel toe te roepen. Nadat den heer en mevrouw Korenstra bij het betreden van de zaal door een leerlingen koor een welkomstlied was toegezongen, gaf de voorzitter van het huldigingscomité, de heer R. IJzer, dadelijk het woord aan den voorzitter van het schoolbestuur, wethouder A. G. Boes. „Dat het schoolbestuur voltallig aan wezig is, aldus spr., bewijst wel onze groote waardeering voor uw werk en achting voor uw persoon. In de 18 jaren, dat u de leiding hebt gehad van de Nutskweekschool. is deze geworden tot een instelling, die een buiten gewoon goeden faam bezat, in Haarlem zoo- wei als elders in den lande. Dat was niet al leen te danken aan het voortreffelijke onder wijs en de goede examenresultaten, maar voor al ook aan de beschaafde en beschavende sfeer, die er steeds heerschte. Honderden meis jes zijn hier opgeleid tot goede en beschaafde leerkrachten." Wethouder Boes roemde vervolgens de va derlijke zorg, den wetenschappelijken zin en de groote capaciteiten als lesgever van den scheidenden directeur. ..De sluiting van de school, die zoo teleur stellend is, zal ook u een gevoel van onvol daanheid en ontevredenheid geven, maar moge u het besef bijblijven, dat gij hier een schoone en nuttige taak hebt volbracht". Spr. consta teerde hierna, dat de geest der jeugd, en in het bijzonder van het vrouwelijke deel daarvan, veel is veranderd, maar één ding is gelijk ge bleven: zij is sterk vatbaar voor sympathie en eersten indruk. „Uw leerlingen zullen uw lei ding dan ook met groote dankbaarheid ge denken". aldus de heer Boes. Als blijk van de groote waardeering. die het schoolbestuur voor het werk van den heer Korenstra koestert, bood spr. hem een vol ledige encyclopaedie aan. De volgende spreker was de heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het L.O. In de eerste plaats bracht deze tot uiting, hoe zwaar het valt te scheiden van een positie, waarin men zich geheel gegeven heeft. Spr. herinnerde aan de aangename samenwerking met. den heer Korenstra, die hij ondervonden heeft bij het toezicht op het onderwijs en bij de examens. De heer Brants wees vervolgens op het wee moedige van dit afscheid, nu immers de school is opgeheven. „Na u komt het luchtledige", zoo zêide hij tot den heer Korenstra, ..dan is er alleen nog het verleden. U kunt echter terug zien op jaren van vruchtbaren arbeid". Tenslotte bracht spr. dank aan het corps van leeraressen en leeraren en aan het school bestuur. Ook de heer G. H. Weustink. oud-inspecteur van het L.O.. uitte zijn groote waardeering voor het werk van den aftredenden directeur. In het bijzonder prees deze spreker den heer Korenstra als examinator bij de hoofdacte- examèns. ,,U was strikt rechtvaardig en bui tengewoon humaan. De zwakke candidaten vonden in u een goeden pleitbezorger (leven dig applaus). Honderden jongelui zullen dank baar zijn door u geëxamineerd te zijn." Spre ker eindigde met den "heer Korenstra vele ge lukkige jaren naast zijn echtgenoote toe te wenschen. De huidige inspecteur van het L.O.. de heer H. v. d. Weyer sprak hierna eenige waardee- rende woorden tot den scheidenden functio naris. ..Hier wordt een dubbel verlies geleden", aldus spr.: „Haarlem verliest zijn Nutskweek school en het onderwijs verliest den heer Ko renstra". Huldeblijk aangeboden. Namens de docenten, de oud-leerlingen, leer lingen en concierge werd het woord gevoerd door den heer Garssen. „In de 18 jaren van uw directeurschap heeft de school gebloeid en gegroeid. In moeilijke tijden heeft uw rustige geest en uw optimisme ons steeds gesteund. Gij waart een voorbeeld van ijver en plichts betrachting". Docenten, leerlingen en oud leerlingen boden als stoffelijk blijk van waar deering een radiotoestel aan. hetgeen de oud- leerlinge mevr. Textor met eenige passende woorden overdroeg. Eén der leerlingen van den afgeloopen cur sus, mej. Jet Zijlstra, vertolkte hierop de ge voelens van warme genegenheid,-die de leer lingen voor hun „baas" koesteren. Nadat mevr-. Van der Kodde bloemen had aangeboden, sprak de heer Overbeek als hoofd van de 1ste Doopsgezinde school, leerschool van de Nutskweekschool. De heer Th. Lancée, directeur van de Rijks kweekschool, sprak woorden van waardeering namens de „concurrente" van de Nutskweek school, die zij thans met droefheid ziet ver dwijnen. Spr. gaf de verzekering, dat de Rijks kweekschool zoo veel mogelijk aan alle be zwaren van de oud-leerlingen der opgeheven instelling zal tegemoetkomen. Ook als vriend van den heer Korenstra sprak de heer Lancée eenige buitengewoon hartelijke woorden. Namens zijn collega's bij het Gemeentelijk Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs sprak de directeur der H.B.S.-A.. ir. M. Voorzanger. De heer Van Ginkel sprak als oud-leeraar van de Nuts- en als vertegenwoordiger van de Da Costa Kweekschool, de heer De Jong als hoofd van de Bronsteeschool en als ouder. Hierna nam de heer Korenstra zelf het woord om dank te brengen voor alle hulde, lof en waardeering hem bewezen. Een groot ge deelte hiervan droeg hij echter over aan zijn medewerkers, de leeraressen en leeraren der school. Tot. de leerlingen zeide de aftredende directeur, dat de banden van vriendschap tus- schen haar en hem zullen blijven bestaan. 1-Iet meisjeskoor zong aan het slot van den middag een afscheidslied, dat door alle aan wezigen staande werd aangehoord. EXAMEN FRAAIE HANDWERKEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de dames: W. van Andel, Bennebroek en J. Kruyf, Haar lem. RÏ.TKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Het einddiploma met aanteekeningen voor handelscorrespondentie in de achter hun naam aangegeven talen, behaalden: J. Maks en K. H. H. Scholten (E.), Aerdenhout; F. N. Toors, Haarlem, O. A. Broekema en L. Paar- dekooper Overman (F. D. E.), Heemstede. De verdeeling der gemeente in stemdistricten. Aantal districten met vier verminderd. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad: De verdeeling der gemeente in stemdistric ten voor de verkiezing van leden van den Raad, bij art. 31, 3e lid, der kieswet aan den Raad opgedragen, is laatstelijk geregeld bij een verordening, vastgesteld bij Raadsbesluit van 11 Januari 1933. Door de toeneming der bevolking in be paalde districten is het aantal kiezers dermate gestegen, dat herziening der verordening ge boden is, in het bijzonder in verband met de in 1937 te houden Kamer-verkiezing. In het ontwerp-besluit is n.l. het voorstel opgenomen, dat de ontworpen verdeeling in stemdistricten ook zal gelden voor een verkie zing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Provinciale Staten. In tegenstelling met vorige Raadsbesluiten ter zake, waarbij van de stemdistricten alleen de grenzen werden aangegeven, bestaat de voorgestelde aanwijzing thans uit een nomi- natieve opsomming der straten en wegen tot elk district behoorende, waardoor een beter overzicht wordt verkregen. Ook voor de nummering is hierbij een an dere methode 'gevolgd. Deze was vroeger on afgebroken oploopend tot het cijfer van het totaal aantal districten. Blijkens het ontwerp besluit zijn in iederen kieskring thans een aantal nummers opengehouden en dragen de z.g. randdistricten in iederen kieskring de hoogste nummers, waardoor de mogelijkheid is geopend, om volgende wijzigingen alleen te beperken tot splitsing, al dan niet na samen voeging, van die districten, waarin uitbreiding van het aantal kiezers heeft plaats gevonden, terwijl ten opzichte van de overige districten de bestaande nummering gehandhaafd kan blijven. In het ontwerp-besluit zijn de bestaande grenzen der kieskringen ongewyzigd gebleven; door een meer gelijkmatige verdeeling kan het aantal stemdistricten in kieskring I en in met 2 worden verminderd, in kieskring n is het aantal gelijk gebleven, zoodat het totaal aantal districten is teruggebracht van 81 tot 77. B. en W. doen den Raad dus het voorstel, opnieuw vast te stellen een verordening tot verdeeling van de drie kieskringen, waarin de gemeente voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad is gesplitst. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor, aan H. Mulder, tegen den prijs van 13 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de Oost zijde van de Van Oosten de Bruijnstraat. groot plm. 666 M2. met de bestemming op dien grond te bouwen zes woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. lllill!llll!llill!llllllllFlili:i|i||ll!IBM DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, toaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: Als iemand de rente van zijn huis niet meer kan betalen, heeft de hypotheekhouder dan het recht het huis te vei'koopen? 2. Als dat is geschied en de hypotheekhouder is nog niet aan zijn geld. heeft hij dan het recht de meubelen en andere waarden te verkoopen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja. na het leggen van beslag. VRAAG: 1. Is men verplicht een werkster bij ziekte uit te betalen? Of kan men haar de ver zuimde dagen laten inhalen? 2. Spelen omstandigheden, als b.v. ziekte door roekeloosheid nog een rol? ANTWOORD: 1. Men is verplicht uit te be talen. 2. Neen, tenzij door opzet of onzedelijkheid veroorzaakt. VRAAG: Na den dood van moeder heeft va der het recht gekregen van het gebruik van den inboedel. Mag hij nu alles aan één van zijn kin deren geven? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Kan een meisje van 22 jaar trouwen zonder toestemming van de moeder? (Vader is overleden). 2. In hoeverre kan de moeder het huwelijk beletten? (De man was reeds eerder gehuwd en moet voor een kind uit dat huwelijk bijdragen), ANTWOORD: 1. Neen. 2. Het meisje kan de tusschenkomst van den kantonrechter inroepen. Het huwelijk kan dan na eenigen tijd worden voltrokken. VRAAG: Welke rentezegel moet geplakt wor den voor een werkster van 25 jaar, die men 1Y2 dag per week in betrekking heeft? Indien men zeker weet. dat genoemde werkster ook drie da gen bij iemand anders werkt, kan men dan vol staan met een gedeelte van een weekzegel? Zoo ja. hoe moet in deze gehandeld worden zonder onaangenaamheden te krijgen met de andere werkgeefster die niet wil plakken? ANTWOORD: Voor eiken dag moet elke werk geefster een zegel van 12^ cent plakken. Een gedeelte van een dag geldt voor een heelen. De tweede werkgeefster moet plakken. Het bedrag wordt toch door den Raad van Arbeid nagevor derd TOCHTJES VRAAG: Kunt u mij eenige bezienswaardig heden en uitstapjes noemen op Texel? ANTWOORD. De badplaats „De Koog", de dennen van het Staatsboschbeheer met de Fon teinsnol. De vuurtoren en do duinafslag. Verder kunt u het eiland ln alle richtingen doorkruisen. VRAAG: Aan wien moet ik schrijven voor het waterkamp aan de Kaag? ANTWOORD: Aan den heer Ernst Crone, Aer denhout. VRAAG: Hoe kom ik op het eiland Urk? Gaat er een boot van Amsterdam; vanwaar en hoe laat? ANTWOORD: Niet van Amsterdam maar van Een zomersche versnapering een klein, geglaceerd vruchtje, met den ge- concentreerden smaak van de rijpe vrucht. PEL verza melde alle heerlijke vruchten voor U per ons verkrijgbaar vanaf 20 cent en in mooie „cadeau-doo- zen vanaf 30 cent. (Adv. Ingez. Med.) GELDEN VOOR BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, voor het aanschaffen der benoodigde leermiddelen ten behoeve van het zevende leerjaar der bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs, staande onder het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina, te Haarlem en tijdelijk gehuisvest in lokalen van het school gebouw, Overtonstraat 42, ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van ten hoog ste 517. VOORSTEL TOT BENOEMING. B. en W. stellen den Raad voor, te benoemen tot tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus mej. A. Hazenberg te Haarlem. OVERPLAATSING LEERKRACHTEN. B. en W. stellen den Raad voor, over te plaatsen: a. als onderwijzeres van School no. 36 (Soendastraat) naar School no. 11 (Spaarn- wouderstraat) mej. A. Kornmann; b. als onderwijzer van School no. 11 (Spaarnwouderstraat) naar School no. 36 (Soendastraat) den heer J. H. Kuling. Enkhuizen. 10.10 v.m. en 6.45 n.m. Dagelijks behalve Zondags. VRAAG: Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar de Lage "Vuursche, doch niet over Aalsmeer? ANTWOORD: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Watergraafsmeer. Diemerbrug. Weesp, 's-Grave- land, Berensteinscheweg, Loosdreehtscheweg, La ge Vuursche. Ongeveer 64 K.M. VRAAG: 1. Mag ik met mijn motorrijwiel over de Belgische grens zonder dat ik een waarborg som behoef te storten en zonder een internatio naal rijbewijs (ik heb alleen een Nederlandsch rijbewijs en een nationaliteitsbewijs van mijn motorfiets). Moet ik nu nog een bordje met NL op mijn motor hebben? 2. Wat is een mooie weg naar Brussel en naar Antwerpen? ANTWOORD: 1. Wanneer u liever geen waar borgsom stort, zult u zich moeten wenden tot den A. N. W. B„ Parkstraat IS, Den Haag. Deze ver schaft u alle noodige documenten.- Bent u geen lid van dien Bond, dan moet u er iets voor beta len. Bordje met NL is noodig. 2. Haarlem Hillcgom Oegstgeest, Leiden, Zoe- terwoude Zegwaard Berlcel Rotterdam Dordrecht Willemsdorp Moerdijk Zevenbergen Oudenhosch Roosendaal Borgen op Zoom Hoogerheide Putte Capellen Eeckeren, Merxem Antwerpen. Onge veer 160 K.M Antwerpen Boom Vilvoorde Lae- ken Brussel. 30 K.M. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedraagt de personeele be lasting in pCt. uitgedrukt als bedoeld in den 2den grondslag van het aanslagbiljet (Mobilair) a. in Haarlem. b. in Bloemendaal? ANTWOORD: Dat is overal het zelfde, n.l. ll/2 pCt. van de verlcoopswaarde verminderd met 100. VRAAG: Hoeveel personeele belasting moet men betalen in Haarlem en in Bloemendaal bij een huurwaarde van 432 en van 396? ANTWOORD: Te Haarlem resp. S0.37 en 70.11. Te Bloemendaal resp. 66.62 en 5S.S1. De verkoopwaarde van het meubilair is bere kend op 400 tot beneden 500. PLANTEN VRAAG: Mijn pruimeboom wil maar geen vruchten di-agen; de bladen verkrullen en ver dorren. In het voorjaar is de boom ingespoten met boom-carboleum en de bloesem en de vruchtjes met Nosprasït. Hoe moet ik mijn boom behandelen? ANTWOORD: Dat de bladeren krullen en ver dorren is het gevolg van de bladluizen. Dat u den boom heeft bespoten met vruchtboomcar- bolineum was goed. Wij begrijpen echter niet dat er nu nog zooveel bladluizen op voorkomen. Ze zullen nu wel zoo zachtjes aan verdwijnen. Probeer het met een stevige straal van de wa terleiding. Dit eenige malen herhalen doet de bladluizen verdwijnen en bevordert den groei. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men aardbeienjam? ANTWOORD: Benoodigd: 1 K.G. aardbeien. 750 gr. suiker. Maak de aardbeien schoon, wasch ze. breng ze in een gesloten pan aan dc kook, laat ze (af en toe roerende) zonder deksel wat inkoken, voeg er' dan de suiker bij en laat de. jam zachtjes nog even indampen, tot ze vol doende gelei-achtlg is. Giet vervolgens dc ko kende jam in dc schoone potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk al' met perkament papier, dat een paar minuten in kokend water '.s gelegd. VRAAG: Hoe onderhoudt men een zwarte piano? 2. Is spuiten met terpentijn tegen houtworm slecht voor de pianokast? 3. Weet u een beter middel tegen houtworm? 4. Wanneer moet men de plano van onderen openzetten ANTWOORD: 1. Poetsen met een daarvoor in den pianoha.ndel verkrijgbaar niet duur middel, 2 en 3. Terpentijn of benzine helpt wel wat, Een beter middel is ons niet bekend. Prijsuitreiking Korthalsfonds. Woensdagmiddag had in de school aan de Friesche Varkensmarkt 22 in tegenwoordig heid van de commissarissen der Vereeniging „Door Vermaak tot Nut", onderwijzend perso neel en de ouders weer de jaarlijksche prijs uitreiking uit het Korthalsfonds plaats. Namens de commissarissen voerde de heer H. D. Tjeenk Willink het woord. Hij verheug de zich over de groote belangstelling en zei, dat het den commissarissen aangenaam was. weer eens een dag belang te mogen stellen in de kinderen en hun ouders. Hij zei, dat de commissarissen gekomen waren om den laat- sten wil van Dr. P. W. Korthals, die op 7 Fe bruari 1892 te Haarlem overleden is, tenuit- voer te brengen. Spreker herinnerde aan de bekende geschiedenis van het Korthalsfonds. „Dr. Korthals hield veel van zijn medemen- schen, anders zou hij geen dokter geworden zijn, want die moet bij nacht en ontij zijn wo ning verlaten om zijn medemenschen te hel pen. Dr. Korthals kreeg ook veel belangstelling voor kinderen. Dit bleek ook bij de opening van zijn testament. Hierin was bepaald, dat een zeker bedrag beschikbaar was gesteld, om van de rente daarvan prijzen uit te reiken aan leerlingen der openbare scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het onderwijs na het verlaten der school. De Vereeniging „Door"Vermaak tot Nut" werd met de rege ling en de uitreiking der prijzen belast. Maar die zou het niet kunnen doen, als de hoofden der scholen niet vertelden, welke kinderen er gelukkig mee gemaakt moesten worden. Die prijzen zijn weliswaar niet groot; het zijn geen fietsen, naaidoozen, voetballen of radio toestellen. Die laatste bestonden nog niet toen de heer Korthals leefde, anders zou hij som mige kinderen wel geanimeerd hebben, mar conist of vliegenier te worden. De school hoofden vragen op hun beurt aan de ouders, wat hun kinderen het liefst willen worden." Zoodoende was de heer Tjeenk Willink in de gelegenheid, diploma's en fraaie boekwer ken aan de volgende kinderen uit te reiken; Karei Gerard Wonder, Pieter Johannes Uven- hoven, Henri Kuvener, Eduard Willem Dik- man, Hubertus van der Mey, Cornells Broer tjes, Caspar Boon, Jacob B'arend v. d. Ban, Gerrit Cornelis Hoogenes, Johannes Cornells Paulus Huizinga, Johannes Christiaan van der Staay, Jacobus Pijpe, Elisabeth Blok en Francisca van Tongeren. Aan alle kinderen gaf hij een vriendelijk woord en een wijze les voor het latere leven mee. De heer Tjeenk Willink dankte de school hoofden voor hun moeite en ook voor de ge noten gastvrijheid in dit schoolgebouw. De heer G. van Hees, hoofd der centrale school No. 1, dankte in een hartelijke toe spraak namens collega's en ouders de com missarissen en sprak de hoop uit, dat de schoolhoofden ook het volgend jaar weer uit- genoodigd zouden worden, de kinderen aan te wijzen, die voor een prijs in aanmerking komen. :iiii[iiii:iiliiillliiii]iiii!i:ii''iii:iiiiiii:iiiiiii!iiiliiilliililllini) 4. Nooit. Iedere bonafide pianohandelaar lean u verder inlichten. VRAAG: Hoe maak ik boschbessensap? Moeten de flesschen worden gekurkt? ANTWOORD: Wasch de bessen, zet ze op met het aanhangende water en laat ze even doorko ken. Leg dan een dikken doek in een paarden haren zeef, giet er de bessenmassa op en laat deze staan, tot al het vocht er door gelekt is. Pers de vruchten niet uit. Doe het uitgelekte sap in de schoongemaakte en gezwavelde flesschen. plaats deze in een hooge pan of ketel met lauw water op een doek en steriliseer ze 1/4 uur met de schoon geborstelde kurk er los op geplaatst, Druk de kurk er daarna stevig in. Snijd de kur ken met de hals van de flesschen gelijk af en dompel den hals, al ronddraaiende, in gesmolten flesschenlak. (Van het goed schoonmaken der flesschen hangt het slagen van de inmaak af). VRAAG: Hoe verwijder ik schroeivlekken uit een blauw kamgaren pak? ANTWOORD: Deze zijn niet geheel te ver wijderen. Probeert u met een sopje de vlek met nagelschuier stevig af te schuieren, daarna met lauw water goed afsponsen, vervolgens met lee- ren lap zoo droog mogelijk kloppen en buiten te drogen hangen. Als de plek goed droog is. de vlek zeer voorzichtig afschuren met een' puim- steentje. VRAAG: Hoe verwijder ik slaolievlekken uit een licht eiken dressoir? ANTWOORD: Leg een papje van talcum en waschbenzine op de vlek en laat een uurtje daar op liggen. Is de vlek niet weg, dan herhalen. Geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijder ik harsvlekken uit een zijden japon? ANTWOORD: De vlek eerst voorzichtig zgn. tusschen de nagels der duimen breken en dan de vlek door middel van een dotje watten mat perch looraetliyleen betten en luchtig wrijven. Direct daarna, dus vóórdat perchlooraetliyleen verdampt is, de plek bedekken met magnesia en rustig een uurtje laten liggen te drogen, waarna magnesia met zacht schuiertje verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit een emaille fluitketel? ANTWOORD: Kook den ketel uit met een handje vol soda in het water, eenige malen ach tereen gedurende onVeveer 1 uur. De ketelsteen is daarna makkelijk los te stooten. DIVERSEN VRAAG: Ik heb hooren beweren wanneer men een drenkeling in het water ziet en deze geen teeken van leven vertoont, men hem niet geheel uit het water moet halen (b.v. de voeten in het water moet laten) In afwachting van politie en doktor. Is dit juist? ANTWOORD: Inderdaad is er zulk een voor schrift geweest Het dateert uit het midden van de 14e eeuw. Maria van Bourgondïë gaf het; eerst moest n.l. onderzocht worden of er misdaad in het spel was. Eerst de Ned. Mij. tot Redding van Drenke lingen maakte bij haar oprichting aan dezen toestand een einde. Het voorschrift geldt thans natuurlijk niet meer. REIZEN NAAR BELGIë Het antwoord op een onlangs. gedeeltelijk door aan ons verschafte onjuiste inlichtingen, verkeerd beantwoorde vraag: „Kan men zonder pas of bewijs van Nederlanderschap naar België gaan? Of bestaat er nog een ander document?" eïsclit eenige verbetering. Vermeld zij, dat eei bewijs van Nederlanderschap voor Velsen na tuurlijk aan de gemeentesecretarie te Velsen moet worden aangevraagd. Kosten 1 (wordt 2, zoodra de nieuwe legesverordening in wer king treedt). Inderdaad zijn nog bij de Belgische consulaten (o a. te IJmuiden en te Amsterdam) z.g. touristenkaarten verkrijgbaar, geldig tot 31 December 1936. Kosten 0.30. Gegadigden moe ten een foto en een identiteitsbewijs (b.v. trouw boekje) meebrengen. Ook is in België een pas, die niet langer dan 6 jaar verloopen ls, geldig. Mensch erger je niet! Ik erger me. Ik erger me groen en geel. Vanmorgen bij het opstaan is het al begon nen. Het pennetje van de wekker stond vast en toen heb ik me natuurlijk verslapen. Wie dat pennetje nou weer verzet heeft is me een raadsel.waarom je huisgenooten toch nooit van je boel afblijven kunnen! Aan het ontbijt heb ik een kopje gebroken. Het viel notabene op het kleedniet eens op het zeil maar op het zachte kleed, maar jawelin twee stukken hoor! Nu heb ik er nog maar vier van de zes. Geertje heeft er gisteren ook een gebro kenvreeselijk gewoon zooveel als die dienstboden tegenwoordig breken. Ik-hield-het-zóó-in-me-handjawel dat kennen we. Aan het ontbijt een brief van nicht Suus. Die wil met de feestdagen komen logeeren. In jullie groot huis is zeker wel een bescheiden plaatsje voor mijschrijft ze. En nu zouden we nogal op dien tijd uit gaan Als dat niet is om je te ergeren Boos wasch ik de ontbijtboel om. Hè, dat vervelende kopjes wasscheniederen dag een paar maalen het is of ze het er om doen, altijd als je aan het omwasschen bent, gaat de telefoonen als de telefoon niet gaat, wordt er aan de voordeur gebeld; dan met schoenveters, dan met postpapier dan weer het bloemen. Ziezoo alles is schoon hè daar gaat al weer de bel als dat nou niet is om dol te worden Weet je wat ik ga uit. Ik ga de stad in. Ik ga dat leuke dopje koopen dat ik gisteren gezien heb in dien nieuwen winkel. Ik mag ook wel eens wat hebben Stofafnemen doe ik maar zoo'n beetje hoep- lala vandaag zoo nu gauw aankleeden. Hè jakkes, daar breekt de veter van mijn schoen! er is ook altijd watwaarom moet zoo'n veter nu juist breken als je graag uit wil. Als ik nu gauw voortmaak kan ik de tram van elf uur naar de stad hebben. Hè ge lukkig op tijd bij de halte. Waarom komt die tram nu niet? Wat duurt dat bespottelijk langen je staat hier maar in de zon. Gek is datanders komen de trams ieder oogenblik voorbijik sta hier nu zeker al tien minutenmisschien al wel een kwar tier. Wacht daar komt de tram, ik hoor hem in de vertenee het is een auto.... waar voor heb ik me nu zoo gehaast. Ha, eindelijk! Nu dat heeft wat geduurd. Wat is dat? Daar dringt die dikke schommel vlak voor mij de tram in en gaat op de eenige leege plaats zitten! Ik erger me aan de onbeleefdheid van. dat mensch. Het lijkt wel of alles verkeerd gaat. Wat zegt U juffrouw! VerkochtIk bedoel dat witte hoedje met dat donker blauwe lint om den bol ja precies, een wit hoedje met donkerblauw lint. Hè, die juf frouwen begrijpen ook nooit wat of dat nou zoo moeilijk Is! Wablief? is het inderdaad verkocht? Ja na tuurlijk dat dacht ik wel, hoe kon het ook anders mij loopt ook alles tegen nu had ik me nogal zoo verheugd op dat leuke hoedjeAls ik eens iets wil dan gaat het nooit. Hè, ik erger me ik erger me onuitspreke lijk aan alles en iedereen. Ik besluit wat postzegels te halen op het postkantoor m'n doosje is leeg. Natuurlijk is mijn doosje leeg. Iedereen pakt altijd „effe" 'n postzegel. Soms vind ik wat centen maar meestal niet en als je zelf een postzegel noodig hebt is het doosje leeg. Bij het postkantoor het gewone gedoe van fietsen en kinderwagens onder de hoede van den bewaker. Een beetje terzijde naast een laag duw- wagentje staat een min of meer wrakke rol stoel met een oud moedertje erin met zielig verdraaide horrelvoeten en een armstomp zonder hand. „Me zoon haalt m'n rentelegt zij uit als ik langs kom. Afwezig knik ik maar eens zonder iets te zeggen. De krentoogjes glinsteren pienter in het rimpelkopje. „Wadde wéér juffrouw wadde wéér wat hebbe me toch gedaan om het zoo goed te hebben" lacht het oudje in 'r sas. Ik haast mij naar binnen. Werktuigelijk koop ik postzegels. Ik zie twee arme mismaakte voeten en een armstomp zonder hand Wat hebbeme gedaan dat we het zoo goed hebben Arm en oud en mismaakt en dankbaar voor de lente die als een malsche zegen uit de hoog wijde lucht lekt Goeie grutten wat ben ik een mispunt wat een akelig naar ondankbaar wezen ben ik toch Ga in een hoekje zitten en ga je schamen! zeg ik tegen mezelf, en dan hol ik opeens alsof ik vleugels aan de voeten heb. Ik koop krentenbollen voor den koffiemaal tijd en een bloemetje voor op tafel en een nieuwe theemuts voor het theeblad in de keuken. Ik moet voor iedereen iets goeds en iets liefs bedenken en als ik thuis kom ben ik vol plannen over alle prettige, gezellige din gen die ik met de jongens zal gaan onder nemen in de vacantie Waaromach waarom hebben wij altijd eerst een por noodig om dankbaar te kunnen zijn AMY GROSKAMP TEN HAVE. DANSAVOND „TILLY SYLON" TE „VELSEREND". Voor den dansavond die door het Ballet „Tilly Sylon" a.s. Zondag te „Velserend" zal worden gegeven, bestaat groote belangstelling. Velen hebben zich reeds een plaats in het Na tuurbad verzekerd, om dezen ongetwijfeld interessanten avond te kunnen bijwonen. Het personeel van den heer Kok, exploitant van het Natuurbad, is reeds druk bezig met het bouwen van den dansvloer, die over den kano vijver wordt gelegd. De Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Marinus Adam, die voor de begeleiding zorg draagt, zal plaats nemen achter den kano vijver tegen den boschrand. Tevens is er buitengewone zorg besteed aan de verlichting.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10