Sint Margriet. Hel Behutftijltste 54e Jaargang No. 16280 VerscHijnt dagelijles, KeKalve öp Zon- én Feestdagen Dinsdag 21 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1Ö122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN l^ad De Zee op de Heide iloekelo BADHOTEL temidden van bosch en heide België's buitenlandsche politiek. Telefoonabonné's denkt er HAARLEM, 21 Juli. Het Gas. De algemeene jaarvergadering van de Bri tish Medical Association de groote organi satie van Engelsche doktoren, zustervereeni- ging dus van de Ned. Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst heeft zich bezig ge houden met de bedreiging van de menschheid door het gifgas. Een resolutie om internatio nale samenwerking der medici te zoeken ten einde tot een verbod van gifgas-fabricage te komen is verworpen, cnaar een amendement waarin het bestuur wordt uitgenoodigd, door internationale samenwerking een gifgas-ver bod te bereiken, werd aangenomen. Natuurlijk helpt een gifgas-verbod niets. Er is indertijd in Genève al een dergelijk besluit genomen, het succes ervan is in den Abessini- schen oorlog gebleken en overigens heeft de wereldoorlog al afdoende bewezen d'at men met het verbod van bepaalde strijdmiddelen niets uitricht. Hier helpt alleen voorkomen van den oorlog zelf. Zoodra hij eenmaal is uitgebarsten zijn alle remmen verdwenen, gelden geen wetten en tractaten en ook geen moraal meer en „heiligt" het doel: den vijand te verslaan, alle middelen. Dat weten we nu toch heusch wel en het baat niets deze harde waarheden te nègeeren en er een gebaar tegenover te stellen. Van belang is dit debat in de vergadering der British Medical Association evenwel zeker. Het toont dat ook dit zeer conservatieve lichaam zich bewust wordt dat het tot inter nationaal handelen moet overgaan om het hoogste vakbelang: de roeping van den medi cus, te verdedigen. De Nederlandsche Maat schappij is de Britsche daarin sinds vijf jaar voorgegaan. Haar Commissie voor Oorlogs- prophylaxis, waarvan onze stadgenoot dr. J. Roorda de secretaris en „de motor" is en die indertijd geboren is uit het initiatief vaiï een groep Haarlemsche medici, heeft internatio naal al heel wat beweging doen ontstaan. Ik herinner aan haar jongste actie: het zenden van een waarschuwenden Open Brief aan de staatslieden van de geheele wereld door 350 bekendepsychiaters uit tientallen landen, waarbij H.M. de Koningin het streven der commissie „als een daad van realiteitszin" steunde door haar telegrafisch blijk van in stemming, dat evenals de Open Brief zelf in de geheele wereld gepubliceerd werd. Een actie als die der doktoren ikan niet anders dan langzaam doorwerken, maar zij heeft de groote en unieke waarde dat zij den mensch bereikt via zijn intiemsten en meest vertrouwden raadsman in het grootste aller raadselen: dat van leven en dood. De medicus is voor ons allen de vriend die ons leven verdedigt, die ons helpt het te be schermen tegen ziekte en gevaar. Is het niet logisch dat hijzelf niet alleen maar dat ook zijn vakorganisaties op de bres staan om dien bruten vernietiger van menschenleven en menschengeluk, den oorlog, te bestrijden? Dit heeft de Ned. Maatschappij t. b. dei- Geneeskunst beseft. Haar activiteit blijkt thans in Engeland, zooveel weerklank te heb ben gevonden dat de British Medical Asso ciation rijp wordt om zich bij haar actie aan te sluiten. Individueel hebben trouwens al verscheidene Engelsche medici zich bij het Hollandsche initiatief aangesloten door er hun daadwerkelijke belangstelling voor te toonen.. Het spreekt vanzelf dat een officieele samenwerking van Hollanders en Engelschen tot toetreding van meer zustervereenigingen in andere landen zou moeten leiden. Wij hopen van harte dat de stugge volhar ding en energie, van Nederlandsche zijde in deze actie getoond, spoedig tot dit nieuwe succes zullen mogen leiden. Dat de Engelsche doktoren-vereeniging tot het inzicht moest komen dat de roeping van den medicus, hier handelen eischte is begrij pelijk genoeg, maar oude conservatieve orga nisaties komen niet snel in beweging en kie zen niet zoo licht een geheel nieuw en daarbij moeilijk te bewerken arbeidsveld. Toch weten oprechte overtuiging, geloof in de goede zaak tenslotte de overwinning te behalen. Er zijn maar twee machten, zei Napoleon: de geest en het zwaard. En op den duur wint de geest altijd R. P. TWEEDE SUPPLETOIRE BEGROOTING. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een tweede suppletoire begrooting voor den dienst van 1935. ARBEIDERS AUTO-REISCLUB „HERMAN HEIJERMANS". Zondag 26 Juli a.s. houdt bovengenoemde vereeniging haar tweeden autotocht en wel naar Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen. (Adv. Inaez. Med.) Twintig Juli, Sint Margriet, Als het regent dat het giet Op dien zeer specialen datum, Dan, beweert men, is ons fatum, Voor zes weken in 't verschiet, Regen, regen, anders niet. Sint Margriet is weer gekomen En de regen viel in stroomen, Een gedeelte van den dag, Dus dat wordt een hard gelag Voor de komende zes weken, Als men 't bijgeloof laat spreken, Want dan komt er nu een tijd, Boordevol van nattigheid. Hen, die op vacantie zinnen, Die nu eerstdaags gaat beginnen, Trof misschien met groot verdriet, Deze natte Sint Margriet. Laat hen niet mismoedig worden, !t Komt misschien nog best in orde, Want de wetenschap hecht niet Veel geloof aan Sint Margriet Op het punt van weervoorspelling Dat is maar een sprookvertelling, In de laatste zestig jaar, Bleek het nooit en nimmer waar. P. GASUS. Accoord van Montreux geteekend. Betreffende de zee-engten. Uit Montreux: De nieuwe conven tie betreffende de Dardanellen is gis teravond om 22 uur 10 onderteekend. Te middernacht trokken de Turksche troepen de zóne der zee-engten binnen. Ter gelegenheid van de ónderteekening van de zee-engtenconventie heeft de Turksche mi- minister van buitenlandsche zaken tegenover persvertegenwoordigers o.m. verklaard: „Wij wilden een oplossing door internationale sa menwerking. Door concessies te doen hebben wij allen het bewijs kunnen léveren van de mogelijkheid zelfs zeer moeilijke problemen op te lossen in een geest van verzoening en goeden wil jegens allen. Op dit gebied van overeenstemming is de Balkanbond te Mon treux voortgegaan met het aan den dag leg gen van een gevoel van bewonderenswaardige eenheid. Feestdag in Turkije. De Turksche natie heeft met groote span ning de bekendmaking van de ónderteekening der zee-engtenovereenkomst te Montreux af gewacht. De Volkspartij heeft overal in het land bijeenkomsten georganiseerd. De 21ste Juli is tot nationalen feestdag verklaard. Alle huizen vlaggen, terwijl fakkeloptochten en volksspelen zullen worden gehouden. PERSONALIA. De heer N. H. van Lingen, alhier slaagde in Den Haag voor het Mercurius-examen Boek houden en te Haarlem voor hetzelfde examen van de Ver. v. Leeraren in de Handelsweten schappen. Mej. E. J. C. Florijn is geslaagd voor het examen voor Apothekers-assistent te Amster dam. VEREENIGING DIERENBESCHERMING TE HAARLEM. Men schrijft ons namens de Vereen, voor Dierenbescherming alhier: In liet eerste halfjaar van 1936 werden be handeld in de polikliniek van het dierenasyl, Ridderstraat 11. 313 honden, waarvan 178 meermalen wer den behandeld, en 97 katten, waarvan 22 ver scheidene keeren hulp werd verleend. Pijnloos gedood werden: 134 honden, waar van 71 zwervers, en 222 katten, waarvan 175 zwervers. Voor 85 zwervende honden en 99 zwervende katten werd een tehuis gevonden. Een groote verbetering is 't lot der asylhon- den bracht een dierenvriend, die zijn tijd beschikbaar stelt om geregeld met hen te wandelen, waardoor 't mogelijk is, dat elke hond ongeveer een half uur per dag gelucht wordt. De hond Bello vraagt ook nog steeds een tehuis! Door de inspecteurs werd voortdurend toezicht gehouden op het lossen van vee en vervoer naar 't slachthuis; op trektuigen, ijzers en oogkleppen van paarden op ketting en trekhonden. Aan eigenaars van trekhonden werd meer malen aangeraden om, bij lang staan, den hond op een zak of een plank te laten liggen, of nog beter: uit te spannen. De inspecteur voor de buitengemeenten ontfermt zich bovendien dikwijls over zee vogels, die slachtoffer zijn van stookolie. In lichte gevallen kunnen ze nog gered worden door voorzichtige afwassching met terpentijn. Een rede van minister Spaak. Uit Brussel: De minister van bui tenlandsche zaken Spaak heeft tijdens een déjeuner, aangeboden door de buitenlandsche persvereeniging een redevoering uitgesproken over de buitenlandsche politiek van België. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat hij „uitsluitend en volkomen Belgisch" buitenlandsche politiek wenschte. Wanneer spr. het probleem „strijd voor het recht of handhaving van den vrede" moest oplossen, zou hij in de eerste plaats trachten den vrede te handhaven. Het realisme, dat spr. wil betoonen, verplicht hem mede te werken aan alle pogingen, die strekken tot het doelmatig maken van het internationale recht, dat hervormd moet worden om het van een volkomen mislukking te redden. De vol ken moeten zich niet meer verplichten dan tot wat zij psychologisch kunnen aanvaarden en geven. Ook kunnen van alle volkeren niet dezelfde inspanningen en dezelfde offers ge vraagd worden. Er moet een hiërarchie in de internationale verplichtingen worden opge steld. Een volk kan redelijkerwijze slechts in een oorlog toestemmen, wanneer zijn vitale belangen op het spel staan, zijn afhankelijk heid, de onaantastbaarheid van zijn grond gebied, de verdediging van zijn vrijheden. België's buren moeten den vrede willen. Wat België aangaat, de minister van buitenlandsche zakén mag nooit de aardrijkskundige positie van zijn land vergeten en het bestaan van de Vlaamsehe en Waalsche bevolkingen of de betrekkelijkheid van zijn krach ten. Het is ons niet voldoende, aldus spr., den vrede te willen. Onze groote naburen moeten dien ook willen. Wat wij willen is, dat er vrede heerscht tusschen onze buren. Onze samenwerking staat vast naar de mate van onze middelen, maar het lijkt niet te veeleischend, wanneer wij de rust en vei ligheid,. waarop wij recht hebben, ons door onze buren wenschen te zien verzekerd. Ik ben er zeker van dat geen onzer buren er aan denkt de gewettigdheid van een zoodanige houding te bestrijden. Brand aan de Raamvest. Achterkamer zoo goed als uitgebrand. Hedenmorgen ongeveer 10.40 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in. het woonhuis Raamvest 49, dat wordt be woond door den heer A. Beider, die op het oogenblik afwezig was, evenals zijn echtge- noote. Toen de brandweer met twee motorwagens aankwam, drong de dikke rook al aan alle kanten door de kieren van kozijnen deuren en dakpannen, terwijl men van de straat af kon zien dat de achterkamer, de slaapkamer van het betrekkelijk kleine huis, een vuurgloed was. Dank zij de twee stralen waarmee de brandweer het vuur bestreed konden de vlam men niet verder door het huis slaan. De ach terkamer brandde zoo goed als geheel uit. Overal in de woning waren hout, verf en meu bels geblakerd. De echtgenoote van den heer Beider, die gewaarschuwd was, verklaarde dat zij had staan strijken, doch het strijkijzer niet onder stroom had laten staan. Het is dus mogelijk dat kortsluiting de oorzaak is. De bewoner van het huis is verzekerd. Na ongeveer twintig minuten kon de brand weer inrukken. Zooals te begrijpen is stond het op den Raamsingel zwart van de menschen. Van Woensdag na 8 uur af: K 00 voor interlocaal! Zooals reeds per circulaire aan alle telefoonabonnés werd medegedeeld, zal morgenochtend om 8 uur de num merwijziging van de zoogenaamde speciale diensten worden tot stand gebracht. Men kieze dus van dat tijdstip af: voor het aanvragen van interlocale gesprekken: K 00. Voor het aanbieden van telegram men: K 09. Gesprekken voor IJmuiden, Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Noordwijker- hout en Bennebroek kunnen nog niet langs automatischen weg worden op gebouwd. Dit gaat eerst in op 29 Juli. De Santpoortsche abonnés behou den tot dien datum hun oude num mer en blijven tot zoo lang op de tot dusver bestaande wijze bereik baar. Regeering zegeviert in bijna geheel Spanje. In het uiterste Zuiden en in Marokko echter niet. (Men zie eerst pag 4) LONDEN, 21 Juli (Reuter). Of schoon nog steeds een strenge cen suur wordt gehandhaafd, wijzen de laatste berichten, die Reuter ontvan gen heeft, erop, dat de regeering thans meester is van den toestand in de meeste belangrijke steden van het schiereiland, met inbegrip van Ma drid, Malaga en Sevilla, doch dat de opstandelingen in Marokko nog sterk staan. Volgens een bericht uit Hendaye bestaat te San Sebastian de staat van beleg en staan daar in de straten mitrailleurs opgesteld om een aanval der rebellen, die ieder oogenblik verwacht kan worden, te keeren. In Zuid-Spanje echter wordt de situatie er voor de regeering steeds slechter op. De op standelingen zouden meester zijn van den toe stand te Cadiz en Algeciras. Over het alge meen zijn de binnenkomende berichten nog zeer verward. HET VERKEERSRAPPORT VAN COMMISSARIS BAKKER. In aansluiting aan het overzicht van het Verkeersrapport van den Amsterdamschen Commissaris Bakker, opgenomen in ons num mer van Maandag, kan nog vermeld worden, dat de Commissaris van Politie te Haarlem aan het rapport de mededeeling heeft toege voegd, dat hij bij de invoering van de ver- keerssplitsing bij het Verwulft het politieper soneel heeft geïnstrueerd, het naar rechts afbuigend snelverkeer te veroorloven, zich rechts van den weg op te stellen. DE HEER E. A. A. LIERA OVERLEDEN. In Doorn is dezer dagen in den ouderdom van 71 jaax overleden de oud-Haarlemmer de heer E. A. A. Liera. De heer Liera is o.m. voorzitter geweest van het Doopsgezind Zangkoor gedurende de jaren 1897 tot 1909. Wegens zijn vele ver diensten voor dit koor werd hij in 1905 tot eerelid benoemd. Ook is hij jarenlang bestuurslid van de Kon. Letterlievende Vereen. „J. J. Cremer" geweest. Het woord is aan.... Cuy de Maupassant: Het volk houdt van hen die het vermaken en vergeeft hun die het laten lachen. Opbrengst Zomerpostzegels Haarlem en Omstreken. Voor 1317.97 meer verkocht dan verleden jaar. Het Oomité voor den verkoop van Zomer postzegels te Haarlem deelt ons het volgende mede: Verkocht werden in Haarlem en Omstre ken (Bennebroek. Santpoort, Vogelenzang, Spaarndam, Overveen, Bloemendal, Heem stede en Aerdenhout) van l Mei15 Juli: 22718 zegels van 3 cent, 23929 van 8 cent, 42588 van 10 cent en 13286 van 16 cent. Samen 102521 zegels, opbrengst f 8980.42, waarvan voor cultureele en sociale doeleinden bestemd wordt f 3227.17 V2 voor Beeldende kunstenaars, 3/8 voor T.B.C.-leiders en 1/8 voor onvolwaardige werkkrachten. De verkoop van verleden jaar (voor de or kesten) was in pl.m, 4 maanden tijds: 20223 zegels van 3 cent, 22476 van 8 ct., 35396 van 10 cent en 10738 van 16 cent. Samen 88833 zegels, opbrengst f 7662.45, waarvan voor de orkesten bestemd werd f 2769.29V2. Dat dit jaar voor een bedrag van f 1317.97 meer werd verkocht, in een korter tijdsbestek waarvan f 457.87]2 ten goede komt voor cul tureele en sociale doeleinden, is zeker in niet geringe mate te danken aan alle dames en heeren die zich de moeite hebben getroost des morgens en des middags in de tentjes in de postkantoren de zegels te verkoopen. HINDER VAN WASSCHERIJEN EN FABRIEKEN. Mevr. M. Maarschall—Komin, heeft den Raad voorgesteld, een onderzoek te doen in stellen naar den hinder, die door omwonen den ondervonden wordt van wasscherijen en andere fabrieken, gelegen aan de Brouwers vaart. GROND VOOR EEN TRANSFORMATOR HUISJE. B. en W. stellen den Raad voor, voor de gemeente aan te koopen voor den bouw van een transformatorhuisje voor het ge- meente-electriciteitsbedrijf grond, gelegen aan de Prof. van der Waalstraat, tegen eer» prijs van f 750 EXAMENS HOOFDACTE. Haarlem, 20 Juli. Geëxamineerd 5 vr.. en 3 man. Candida ten. Geslaagd mejuffrouw T. C. M. Dorman te Warmenhuizen (N.H.), en de heeren J. Bakker te Heilo en J. A. M. Schaper te Haarlem. DUITSCH-EVANGELISCHE KERK. Aangenomen het beroep naar !s Gravenhage (vac. F. Herbst), P. Kaetzke te Haarlem. In Spanje en Spaansch-Marokko is de toe stand nog kritiek. De regeering schijnt echter terrein te winnen. pag. 4 De Engelsche minister voor de coördinatie der defensie heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de uitbreiding der vloot een vlot verloop heeft. pag. 4 Men verwacht Donderdag een bijeenkomst van Engeland, Frankrijk en België te Londen. pag. 4 1935 is voor de Spoorwegen geen gunstig jaar geweest. pag 3 Voorstellen tot grondwetsherziening zullen eerst in Augustus worden ingediend. pag. 3 De boekerij van wijlen prof. Snouck Hurgronje is aan den Staat geschonken. pag. 3 Nieuwe fietsplaatjes zijn op 23 Juli te ver krijgen. Dag 3 Het internationaal Scliaaktournooi te Zand- voort. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Gas. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En geland tegen „Groepeeringen" pag 4 Van onzen Londenschen correspondent: Con gres van gcloovigen. pag. 9 J. B. Schuil: Een persoonlijk woord tot af- afscheid van La Argentina. pag. 9 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: pag. 5 II. D. Vertelling: Een liefde in het Zuiden. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge* nomen op pag. 7. De spuitgasten aan het werk, aan de achterzijde van het huis, onmiddellijk na het uitbreken van den brand.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1