Op bijna elk gebied teruggang. Belangrijke Schenking aan den Staat. DINSDAG 21' JU EI 19' 3 6 H A "A R E E M'S DA'GBE'AÜ 3 SPOORWEGEN. 1935 geen gunstig jaar. Nadeelig slot van S. S. H. S. f 32.732.342.33. Aan het verslag der N.V. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N.V. Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij over het jaar 1935 wordt het volgende ontleend: De gang van zaken in het Neder- landsche Spoorwegbedrijf vertoonde in 1935 hetzelfde algemeene beeld als in de laatste jaren: dalende op brengsten en eveneens doch in min der mate, afnemende kosten en lasten met als gevolg andermaal slechtere -uitkomsten. De uitkomsten zijn bij bepaling van de afschrijvin gen en de bijdragen aan afschrïj- vings en vernieuwingsrekeningen op de technisch noodzakelijke en door de bij de wet bekrachttigde, overeen komsten 1923 S.S. en H.S. voorge schreven bedragen f 1.934.178.23 slechter dan over 1934. De algemeene vergaderingen stelden echter de bij dragen aan de vernieuwingsrekenin gen voor gebouwen en kunstwerken f 4.700.000 lager dan technisch en wettelijk verplicht is en bereikten daarmede dat de uitkomsten over 1935 op papier f 2.765.821.77 beter zijn dan over 1934. De achterstand in afschrijvingen is nu echter met f 4.700.000 toegeno men. Doordat het Juliana-kanaal in zijn volle lengte en verdere gedeelten van het Twenthe" kanaal in dienst gesteld werden, zijn zulke groote vervoeren aan den IJzeren weg ont trokken en zoodanige vrachtverlagingen tot behoud van bestaand vervoer noodig geweest, dat het spoorwegbedrijf daarvan in het ver slagjaar aanzienlijk nadeel ondervonden heeft. De geweldige sommen, aan den aan leg der genoemde kanalen besteed, hebben dus niet slechts het in de eerste plaats be oogde doel, maar tevens het onvermijdelijke en door ons in ons verslag over 1923 voor spelde gevolg gehad: slechtere spoorweguit komsten. De staat betaalt de nieuwe kanalen nu twee malen: eens in rente en aflossing der aanlegkosten en in onderhoud en be diening van de kanalen en eens in hoogere spoorwegtekorten. Tegenover de aangegeven belangrijke uitbreiding van den door den staat koste loos ter beschikking van den gebruiker ge stelden waterweg, stond geen enkele verbete ring van andere, voor ons bedrijf schade lijke factoren. De handel met het buitenland bleef aan talrijke belemmeringen onderworpen. Onder deze omstandigheden waren een verdere daling van het spoorwegvervoer en een nieuwe vermindering der spoorwegopbreng sten wel haast vanzelfsprekend. Deze laatste bedroeg ruim elf en een kwart millioen gulden. In dit bedrag zijn mede be grepen de inkomsten door het bedrijf prijs gegeven door het geheel of gedeeltelijk staken van de exploitatie van verliesgevende baanvakken. Naar onze berekening beloopen deze echter niet meer dan ongeveer drie honderd duizend gulden, een bedrag, dat in het niet verzinkt indien men daarnaast zet, dat alleen aan vrachten van Limburgsche mijnproducten in het verslagjaar ruim vier millioen gulden minder ontvangen werd dan in het vorige jaar. De afneming van het vervoer maakte het meer dan ooit geboden, het mogelijke te doen om nieuw vervoer te verwerven, den spoorwegdienst te verbeteren en voor den ge bruiker aantrekkelijker te maken en de uit gaven te beperken. Daartoe werden dan ook alle krachten ingespannen. Vermindering van uitgaven werd in de eerste plaats verkregen door een nieuwe loonsverlaging bij den aanvang van het ver slagjaar. Talrijke andere maatregelen van vereenvoudiging en bezuiniging droegen daar toe verder bij. Door een en ander bleven de exploitatie kosten ruim acht en drie kwart millioen gulden onder die van 1934. Ook huren, interest en afschrijvingen vor derden minder, zoodat de debetzijde van de „rekening van gemeenschappelijke baten en lasten", ondanks een bijdrage aan het „fonds tot ondersteuning van gepensionneerd Ne- derlandsch Spoorwegpersoneel", dat nagenoeg uitgeput was, eveneens een lager eindcijfer aanwijst. Niettemin zijn de bedrijfsuitkomsten op nieuw ongunstiger. Op papier zijn zij na de vermindering van de bijdragen aan de ver nieuwingsrekeningen voor gebouwen en kunstwerken door de algemeene vergaderin gen gunstiger dan in het vorige jaar. Blijkens den vergelijkenden staat van de gezamenlijke bedrijfsuitkomsten S.S./H.S., over het tijdvak 19161935, bedroegen de ibruto-opbrengsten der maatschappijen in 1935 f 101.120.313.79 tegen f 112.381.595.60 in 1934, zij verminderden derhalve met f 11.261.281.81 of 10.02 percent tegen een ver mindering in 1934 vergeleken bij 1933 van f 10.056.158.39 of 8.21 percent. De opbrengst van het vervoer van „reizigers en basase verminderde van f 57.976.856.73 tot f 54.549.003.19 dus met f 3.427.853.54 of 5.91 percent tegen een vermindering in 1934 in vergelijking met 1933 van f 3.800.051.48 of 6.15 percent. De opbrengst van de „brief- en pakket- post" bedroeg over 1935 f 2.929.531.89 tegen f 2.772.858.12 over 1934, de opbrengst van 't „goederenvervoer" daalde van f 49.014.628.21 tot f 41.280.390.14 dus met f 7.734.238.07 of 15.77 percent na een vermindering in 1934 in vergelijking met 1933 van f 5.926.459.89 of 10.78 percent. De buitengewone ontvangsten en telegraaf bedroegen in 1935 f 2.361.388.57 of f 255.863.97 minder dan in 1934. De exploitatiekosten bedroegen f 95.361.070.56 tegen f 104.143.261.75 in 1934. Zij verminder- flen dus met f 8.782.191.19 Vz of 8.43 percent tegen een vermindering in 1934 vergeleken bij 1933 van f 5.318.240.49V2 of 4.86 percent. In verhouding tot de gezamenlijke opbreng sten van het vervoer bedroegen de gezamen lijke exploitatiekosten 94.30 percent tegen 92.67 percent in 1934. De totale loonuitgaven. met inbegrip van die voor constructie en derden, bedroegen in 1935 f 63.355.000 tegen f 69.482.000 in 1934, zoodat de vermindering f 6.127.000 bedroeg. Het nadeelig saldo der „rekening van gemeenschappelijke baten en lasten" bedraagt over 1935 f 32.732.342.33, doch werd door de algemeene vergaderingen vastgesteld op f 28.032.342.33. Winst- en verliesrekeningen van S.S. en H.S. In het debet der winst- en verliesrekenin gen S.S. en H.S. is onderscheidenlijk over gebracht het aandeel van elke maatschappij in voormeld nadeelig slot, bedragende: voor S.S. f 14.547.707.70 en voor H.S. f 18.184.634.63. Het aandeel voor elke maatschappij is dooi de algemeene vergaderingen bepaald op: voor S.S. f 12.458.818.81 voor H.S. f 15.573.523.52 In verband met het bepaalde in de over eenkomsten 1920 gewijzigd bij overeenkom sten 1931 S.S. en H.S., zijn in het credit dei- winst- en verliesrekeningen gebracht de dooi den staat aan de maatschappijen verschul digde bijbetalingen ad f 15.267.707.70 bij S.S. en f 19.084.634.63 bij H.S. om tot een winst saldo te komen van 4 percent van het op aandeelen aan toonder gestorte en niet terug betaalde kapitaal ad f 18.000.000 bij S.S. en ad f 22.500.000 bij H.S. De bijbetalingen zijn echter definitief be paald op f 13.178.818.81 bij H. S. en f 16.473.523.52 bij H.S. Diensvolgens sluit de winst- en verlies rekening bij S.S. met een voordeelig saldo van f 720.000. waarvan op de in omloop zijnde 72.000 aandeelen aan toonder van f 250, f lfl per aandeel kan worden uitgekeerd. Van het voordeelig saldo der winst- en verliesrekening H.S. van f 900.000 kan op de in omloop zijnde 22.500 aandeelen aan toon der van f 1000 f 40 per aandeel worden uit gekeerd. Aan personeeluitgaven werd in het ge heel betaald f 70.815.000 d.i. 74.26 percent der exploitatiekosten, tegenover f 77.881.000 of 74.78 percent der exploitatiekosten in 1934. Het aantal personen in vasten dienst be droeg op 31 December 1935: 33780 tegen 35553 op ultimo 1934 en verminderde dus met 1773. Nederlander in Duitschland verongelukt. Bij een auto-ongeval. Maandagmiddag om vijf uur is op de Dus- seldorfer Landstrasse nabij Latum een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de zoon van den Nederlandschen bankier Fritze van de N.V. Hollandsche Koopmansbank, om het leven is gekomen. Het slachtoffer was met den chauffeur der firma op een zakenreis, die hem via Krefeld en Uerdingen naar Dussel- dorf zou brengen. In een scherpe bocht van den weg, ongeveer 100 M. voor Latum begon de auto door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling te slingeren, vloog van de rechter - naar de linkerzijde van den weg en botste daar in vollen vaart tegen een boom, die af knapte. Vervolgens viel de auto van de hel ling langs den weg. De beide inzittenden, de chauffeur en de zoon van den heer Fritze werden met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar de zoon van den heer Fritze aan de gevolgen der opgeloo- pen kwetsuren overleed. Dr. H. Colijn naar Engeland. Op vacantiereis. De minister-president, dr. H. Colijn, maakt een vacantiereis naar Engeland. Thans ver blijft hij te Londen, waar hij nog eenige da gen zal vertoeven. Bij zijn aankomst aldaar verklaarde de Minister: „Mijn bezoek aan Londen heeft geen en kele politieke beteekenis. Ik geeft er de voor keur aan de Europeesche situatie op het oogenblik onbesproken te laten". Dr. Colijn. die vergezeld wordt door zijn echtgenoote en zijn secretaris, deelde verder mede. dat zijn vacantieplannen nog niet de finitief vaststaan en dat hij voorloopig in een Londensch hotel zijn intrek zou nemen. Twee winkelhuizen te Almelo uitgebrand. Groote schade aangericht. Maandag heeft een ernstige brand gewoed in de Grootestraat te Almelo, waardoor twee winkelhuizen in de asch werden gelegd, terwijl een derde winkelhuis groote waterschade be kwam. De brand ontstond in de drogisterij: van de weduwe B. ten Bruggencate. Het vuur sloeg over naar de naast de drogisterij gelegen kapperszaak van den heer J. Smits en van daar naar een derde perceel, waarin geves tigd was de sanitair-winkel van den heer Westland. Dit laatste pand wist men te be houden, doch het kreeg enorme waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De zeer groote schade wordt door verzekering ge dekt. DE „TARAKAN" TE NORDHEIMSUND. Het m.s. „Tarakan", welk schip Zaterdag middag j.l. voor zijn tweede jeugdreis met circa 500 jongens en hun leiders naar Noor wegen is vertrokken, is volgens telegrafisch bericht van den gezagvoerder Maandagmor gen te Nordheimsund aangekomen. De deelnemers hadden een uitstekende overtocht, terwijl zij in Noorwegen fraai we der treffen. DR. J. L. SWELLENGREBEL NAAR OOST- JAVA EN BALI. Maandagmiddag werd Dr. J. L. Swellen- grebel in een samenkomst in de kapel van het Luthersche diaconessenhuis te Amster dam afgevaardigd door het Nederlandsch Bijbelgenootschap als afgevaardigde ter bij belvertaling. De samenkomst stond onder leiding van prof. mr. P. Scholten als voor zitter Van het bijbelgenootschap. Dr. Swel- lengrebel zal werkzaam zijn op Oost-Java en Bali, De boekerij van wijlen ProfSnouck Hurgronje. In de Staatscourant maakt de mi nister van Onderwijs bekend, dat wij len prof. dr. C. Snouck Hurgronje aan den staat der Nederlanden ten behoeve van de bibliotheek der rijks universiteit te Leiden heeft vermaakt zijn geheele boekerij, bestaande uit gedrukte werken en Oostersche hand schriften, met uitzondering van het geen zijn weduwe voor zich mocht willen behouden. De omvang van deze zeer belangrijke schen king laat zich nog niet nauwkeurig vaststel len. Naar de meening van den bibliothecaris en den conservator voor de Oostersche hand schriften, die de verzameling bij leven van den hoogleeraar hebben gezien, zijn er on geveer 900 handschriften en minstens 10.000 boekdeelen. De regeering heeft met erkente lijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en aan mevrouw Snouck Hurgronje hiervan mededeeling gedaan. BOND VAN NEDERLANDSCHE ZWEEF- VLIEGCLUBS. De bond van Nederlandsche zweefvliegclubs heeft onder voorzitterschap van den heer Kerskens een algemeene vergadering gehou den in „Terminus". Voor het besteden van het door het natio naal luchtvaartfonds beschikbaar gestelde be drag van f 15000 voor de ontwikkeling van de zweefvliegerij in Nederland, is thans een commissie van vier personen in het leven geroepen, bestaande uit twee leden van het bondsbestuur, de heeren H. Kerksen en H. Meijer en twee leden aangewezen door het Nederlandsch instituut voor zweefvliegen de heer F, de Boer en J. E. van Tijen. Het ligt in de bedoeling als regel geen steun in den vorm van geld te geven, doch materiaal beschikbaar te stellen, hetzij als schenking, het zij dit laatste, speciaal voor vliegmateriaal, tegen een geringe vergoeding. Deze commissie beschikt over f 10.000, de overige f 5000 blijft onder be heer van het nationaal luchtvaaxtfonds, ten einde hiermede zoo noodig de commercieele vleefvliegerij te kunnen helpen. Levenslange gevangenisstraf geeischt. Wegens den moord te Hassum. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft het gerechtshof in den Bosch Maandag in hooger beroep behandeld de strafzaak te gen den 30-jarigen gedetineerden boekhouder M. V., geboren te Pfalzdorf en wonende te Gennep, die door de rechtbank te den bosch is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, omdat hij in den nacht van 17 op 18 Mei van het vorige jaar te Hassum (Duitschland), den stationsposthouder Heinrich Janssen van het leven zou hebben beroofd door hem met een hamer op het hoofd te slaan. Subsidiair was hem ten laste gelegd doodslag en diefstal van 4000 mark, welke Janssen in beheer had. De officier van justitie bij de Bossche rechtbank, die tegen V. een levenslange gevangenisstraf had geëisch't, was evenals verdachte van dit vonnis in appèl gegaan. Vele getuigen werden heden gehoord. De president vroeg aan verdachte, waarom deze zooveel in de zaak gelogen had en waarom hij verklaard had niet bij Heirich Janssen te zijn geweest. De verdachte zeide: „Ik wilde geen verklaringen afleggen waar die duitsche be ambten bij waren, omdat ik niet wist, wat zij tegen mij zouden beginnen." De advocaat-generaal, mr. Massink, nam hierna requisitoir en zeide dat geldzucht het motief van dezen laffen moord was geweest. De verdachte, had alle reden om Janssen te vermoorden, hij zat nl. diep in de schulden. Spr. achtte moord met voorbe dachten rade bewezen en eischte daarom vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling van verdachte wegens moord tot le venslange gevangenisstraf. De verdachte zeide hierop: „Ik ben onschuldig". Voorstellen tot Grondwets herziening eerst in Augustus. Het advies van den raad van state over de voorstelling tot grondwets herziening is vorige week Dinsdag in den ministerraad behandeld. Naar aanleiding daarvan worden nog en kele technische wijzigingen in de voorstellen aangebracht. Mede in verband met het vertrek van de koningin naar het buitenland is de indiening van de voorstellen tot grondwetsherziening eerst in den loop van de volgende maand te ver wachten. ZOMERKAMPEN VRIJZ.-DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Door de gestadige toeneming van het aantal kampeerders het vorige jaar verdubbelde het aantal heeft het Hoofdbestuur der V.D.J.O. zich genoodzaakt gezien dit jaar twee in plaats van éen kamp te organiseeren. Het eerste kamp wordt gehouden op het kam- peercentrum „Saxenheim" bij Nunspeet op de Veluwe onder hoofdleiding van den adviseur der V.D.J.O., Mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer, van 26 Juli tot 2 Augustus, het tweede op een kampeerterrein bij het vliegveld Haamstede op Schouwen, onder hoofdleiding van den heer J. C. Deering, leeraar M. O. te Utrecht, van 2 tot 9 Augustus. Voor beide kampen gaven zich reeds een groot aantal deelnemers op. Ook uit Haarlem en omstreken zullen verschillende jongeren deelnemen. Er is gelegenheid beide kampen mee te maken, de liefhebbers daarvoor zullen op 2 Augustus met het materiaal per autocar verhuizen. Ook is dit jaar weer een fonds gevormd, waaruit de deelneming van werk- fooze leden geheel of gedeeltelijk bekostigd kan worden. Voor geestverwante jongeren, die geen lid zijn der organisatie, bestaat boven dien beperkte gelegenheid aan de kampen deel te nemen. Koningin en Prinses naar de Vogezen vertrokken. Geestdriftig uitgeleide te Nijmegen. Met den D trein, van 21.13 uur, waar aan een speciale slaapwagen gekop peld was, zyn de Koningin en prin ses Juliana uit Nijmegen naar haar vacantieverblijf Hohwald in de Voge zen vertrokken. De vorstelijke personen kwamen per auto van het Loo en werden op het Stationsplein luide toegejuicht door de honderden belang stellenden, welke zich daar hadden verzameld. Ter begroeting waren aanwezig de burge meester van Nijmegen, de heer J. Steinweg, de waarnemend commissaris van politie, hoofd inspecteur Veldman en de districtscomman dant der marechaussee, jhr. Bowier. De hooge reizigsters begaven zich onmiddellijk naar het tweede perron, waar het speciale rijtuig reeds gereed stond. Aan weerskanten had zich een groote menigte opgesteld, welke spontaan het Wilhelmus aanhief. De Koningin en de Prinses verschenen aan het raam en wuifden vriendelijk naar de geestdriftige schare. Toen de trein precies op tijd zich in beweging zette, steeg wederom een luid gejuich op. Beilen draagt zijn burge meester uit. Ook zijn overleden wethouder Maandag heeft de uitvaart plaats gehad van de twee leden van het gemeentebestuur van Beilen, burgemeester Froentjes en wet houder Eleveld, die vorige week bij een auto ongeluk om het leven zijn gekomen. Ongeveer 600 belangstellenden waren in het Wilhelminagebouw te Beilen samenge stroomd. waar de lijkdienst voor burge meester Froentjes werd gehouden Wij merk ten daar o.m. op de heeren J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamerder Staten-Generaal, J. Knoppers, lid van Ged. Staten van Drente en het geheele college van B. en W. van Assen en den gemeentesecretaris, de burge meesters van vele Drentsche gemeenten, commissarissen van de D.A.B.O. en depu taties van tal van vereenigingen in en bui ten de gemeente. Ds. O. S. Jellema, Nederlandsch Hervormd predikant te Beilen, leidde den lijkdienst, waarin hij de doffe verslagenheid, die de ramp in de gemeente teweeg had gebracht, schetste en de beide slachtoffers herdacht. Aan de hand van zijn tekst uit Efeze 2 4 tot 6 beantwoordde hij de vragen van leven en dood. Wij menschen zien als het scheids punt tusschen deze twee: ons sterven. Maar naar Gods woord zijn de draden van leven en dood dieper vervlochten met ons men- schenbestaan. Nadat- nog verschillende andere sprekers het woord hadden gevoerd en de aanwezi gen langs de baar van den overledene wa ren geschreden om een laatsten groet te brengen, werd het stoffelijk overschot on der klokgelui naar buiten gedragen en door een onafzienbaren stoet uitgeleide gedaan tot buiten de kom van de gemeente. Dertig auto's met- familie en belangstellenden gin gen mee om tegenwoordig te zijn bij de ter aardebestelling te Doezem, en de anderen gingen terug naar het dorp. waar opnieuw een diep ontroerende plechtigheid plaats had. In het hotel Koopman werd een lijk dienst geleid door den heer De Ridder, voor ganger van den Nederlandschen Protestan tenbond, voor den overleden wethouder Ele veld. Aan de groeve voerde het woord de heer K. Brok, lid van Ged. Staten van Drente, namens het partijbestuur der S.D.A.P. en tenslotte diep bewogen, als vriend. Nadat de heer De Ridder aan het graf het „Onze Vader" had gebeden en een broer van den overledene voor de belangstelling had bedankt, verlieten onder het beieren dei- klokken de honderden diep bewogen den dooden-akker. Nachtelijke vernielingstocht. Horlogemaker gedupeerd. Zaterdagnacht bemerkte een surveilleerend agent van politie, dat uit een auto. die op de Haarlemmerstraat te Leiden reed en waarin zich vijf personen bevonden een hunner uit de auto sprong en een hard voorwerp een bus met kalk wierp door de winkelruit van een Joodschen horlogemaker. De man sprong weer in de auto, waarop deze wegreed. De agent gaf van het gebeurde telefonisch kennis aan het politiebureau, waarop een politieauto met eenige agenten de andere auto achtervolgde. Deze werd op den Rijnsburgerweg staande gehouden. Hierin zaten vijf leden van de N.S.B., nl. de 20-jarige H. B.. uit Oegstgeest, de 35-jarige N. G. K., de 21-jarige W. de M., de 25-jarige W. V., en de 28-jarige A. M. R., allen uit Leiden. Ze zijn naar het bureau van politie te Leiden overge bracht. Het bleek dat W. de M. de bus door de ruiten had geworpen, waardoor een groot aantal horloges en andere voorwerpen on bruikbaar is geworden. De schade wordt op f 600 geschat. Op H. B. is bij fouilleering een hoeveelheid gesmokkeld sigarettenpapier gevonden. Dit werd in beslag genomen. Bij verder onderzoek is gebleken, dat zij te Oegstgeest verschillende perceelen met verf hebben besmeurd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt wer den zij Zondagmiddag weer op vrije voeten gesteld. De kringleider van de N.S.B. te Leiden heeft verklaard, dat een en ander buiten zijn voor kennis is geschied en dat de schuldigen als lid zijn geschorst. Inbreker uit Driel niet verdronken. In woonwagenkamp gearresteerd. Onlangs werden twee mannen te Driel in de Over-Betuwe bij een inbraak betrapt. Voor him achtervolgers vluchtend, zijn zij in de Rijn gesprongen en men vermoedde, dat- bei den verdronken waren. Toen het lijk van een van hen gevonden werd. groeide deze zeker heid nog, doch thans staat vast. dat één van hen daarbij is ontsnapt. Deze is nu door de politie gearresteerd, tezamen met een jon geman, van wien men eveneens vermoedt, dat hij verschillende inbraken heeft gepleegd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 2i Juli: Sedert een paar maanden werden er onder de exporteurs van bloembollen in Haarlem's omstreken geruchten ver spreid, als zou de invoer van bloembol len in Rusland geheel verboden zijn. Die berichten, hoe ongeloofelijk ook, eisch- ten nader onderzoek .daar eene Neder landsche expediteurs-firma mededeelde, ze van officieele zijde te hebben ontvan gen. Door andere expediteurs-firma's hier te lande was op hare aanvrage het bericht ontvangen ,dat de invoer vrij was. Tot bevestiging daarvan kan dienen, dat gisteren door den heer J. II. Krelage, die daaromtrent in het begin dezer maand naar Petersburg om inlichtingen had geschreven, van zeer bevoegde zijde, namelijk van den heer directeur van den Keizerlijk Botanischen Tuin te Peters burg, vice-president van de Maatschap pij van Tuinbouw aldaar, het volgende bericht is ontvangen: „Alle bolgewassen, verzonden per spoor over Eydtkühnen of over zee over Stet tin of Lubeck. of ook direct over zee uit eene Nederlandsche haven naar Peters burg, worden als vroeger zonder hinder in Rusland toegelaten, mits voorzien van een certificaat van oorsprong; ook le vende planten worden zonder hinder ingevoerd". Nieuwe fietsplaatjes op 23 Juli te verkrijgen Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn de rijwielbelastingmer- ken voor de periode 1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937. De minister van Financiën heeft bepaald dat zij, die na 1 Augustus nog geen belas tingplaatje hebben, niet direct bekeurd zul len worden. Dit „buitenkansje" duurt tot en met 8 Augustus. Na dezen datum gaan allen, die nog niet in het bezit van een plaatje zijn, definitief op den bon! TWEEJARIG KIND OVERREDEN. Maandagmiddag is het tweejarig zoontje van den groentenhandelaar M. Rijnhart, dat plotseling den weg overstak, overreden door een personenauto, bestuurd door den heer L. K. In zorgwekkenden toestand is het kind de ouderlijke woning binnengedragen. Brand in bioscoop te Vlissingen Schade tot de cabine beperkt. Maandagavond te omstreeks tien uur is tijdens de voorstelling brand ontstaan in de filmcabine van het Luxor Theater te Vlis singen. De voorstelling werd onmiddellijk on derbroken en de bioscoop ontruimd. De bran dende film ontwikkelde een zwaren rook, welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in verband met de kermis zeer talrijk was, van alle zijden toestroomde. Men is erin geslaagd het vuur te beperken tot de cabine, welke echter geheel is uitgebrand en welke door de geweldige hitte en de bijtende rook niet kon worden betreden. Het geheele pro gramma circa zes duizend meter film is verbrand, terwijl de projectie-apparaten zeer ernstig beschadigd zijn. Prins Boudewijn naar België teruggekeerd. Prins Boudewijn van België, die eenigen tijd gelogeerd heeft bij den burgemeester van Noordwij k, den heer Van de Mortel, is Maan dagmiddag met den trein van 1,51 uur van het Hollandsche spoorstation uit Den Haag vertrokken en naar Brussel teruggekeerd. Prauw omgeslagen. Vier vrouwen en een kind verdronken. GORONTALO, 20 Juli (Aneta). Een prauw, bemand met zeven personen, op weg van Gorontalo naar een nabijgelegen zee kampong, is door een grooten golfslag om geslagen. Vier inheemsche vrouwen en een kind zijn verdronken. JEUGDIG NEDERLANDSCH AVONTURIER TE ANTWERPEN GEPAKT. Te Antwerpen heeft men Maandag de 18- jarige Nederlander V. G. uit Maastricht te ruggevonden, die deze dagen de ouderlijke woning met medeneming van een bedrag van f 200 was ontvlucht. De Nederlandsche politie die het eerste onderzoek naar den vluchteling instelde, was al spoedig tot het vermoeden gekomen, dat de jongeman naar Antwerpen was gegaan, teneinde aldaar te trachten zich op een der zeeschepen te laten aanwerven. De Antwerpsche politie stelde daarop een nauwkeurig onderzoek in het havenkwartier in en slaagde er in in en der logementen van die wijk den jongen te viiden. Onmiddellijk werden zijn ouders op de hoogte gebracht, die Maandag naar Antwerpen zijn gekomen om den verloren zoon af te halen. VERHUUR GROND. HAARLEM Dinsdag. B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Januari 1937, voor een tijdvak van 5 jaren, eindigende 31 December 1941, in huur af te staan aan de N.V. Haarlemsche Auto Centrale, gevestigd alhier: a. het perceel aan den Jansweg no. 9 tegen een huurprijs van f 1800 per jaar en b. een stuk grond aan de Ripperdastraat, naast perceel no. 2, groot pl.m. 123 M2, tegen een huurprijs van f 88,56 per jaar.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5