Thijs IJs in het betooverde woud Opstandige beweging verliest terrein. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Engeland tegen „Groepeeringen DINSD A'G 2T JUEI T93 5 H X A R E E NTS DAG B E A D BUITENLAND Toch is de toestand nog kritiek. Sevilla weer in handen der regeering. De toestand in Spanje is nog steeds niet geheel duidelijk. Het schijnt, dat de rebellen in Marokko nog den toe stand beheersehen, terwijl zij ook in verschillende Spaansche steden de macht hebben of hebben gehad. In Madrid is de regeering thans echter den toestand meester en het schijnt, dat zij steeds meer terrein wint. Gistermiddag om kwart over twee liet de minister van binnenlandsehe zaken bekend maken, dat de regeeringstroepen te Sevilla terrein wonnen, dat Cadiz gebombardeerd was en dat de gouverneur van deze stad den op standelingen weerstand bood. Alleen in Al- geciras waren opstandige troepen geland, al dus het communiqué, maar hier waren zij teruggeslagen. In de rest van Spanje heerscht rust, behalve te Sarragossa en Valladoiid, welke steden in de macht der opstandelingen zijn. In het radio-bericht, dat de regeering te 21.45 uur uitzond werd verklaard, dat de re geering meester van den toestand was en dat de opstandige beweging was overwonnen. De regeering doet een beroep op het volk en de soldaten, opdat die verhinderen, „dat de fas cisten het volk berooven van de verworven rechten". Intusschen had het op verscheidene plaatsen gespannen. De radiozender van Sevilla was in handen der rebellen en zond voortdurend communiqués over den opstand uit. Gisteravond om 10 uur echter kwam hieraan een einde. De regeering had toen den zender weer in haar macht gekregen en zond een mededee- lang uit, waarin gezegd werd, dat in geheel Spanje, ook in Sevilla, de rust was weer gekeerd. Naar verder uit Gibraltar gemeld werd, stond Malaga in vlammen. De Britsche torpe dojager „Shamrock" is daarom naar Malaga vertrokken. Malaga In handen der communisten LONDEN, 21 Juli. Volgens een bericht uit Gibraltar, zou Malaga volgens de verklaring van Britsche officieren zich geheel in het bezit der communisten bevinden. Nergens is daar een uniform te zien en van alle vaartuigen wapperen roode vlaggen. Nabij Malaga zijn 2 bruggen opgeblazen om Marokkaansche troepen den toegang te be letten. Verscheidene groote gebouwen staan in vlammen. Te Bayonne wordt vernomen, dat de militai re beweging in Spanje zich heeft uitgebreid tot Aragon. Een draadloos bericht van den mi- nitser van binnenlandsehe zaken meldt echter dat de opstandige pro vincies zich successievelijk onderwer pen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de opstandelingen in de provincie Segovia zijn omsingeld en onderwor pen dank zij de hulp van vliegtuigen, die hen uiteendrijven met aanzien lijke verliezen. Omstreeks tien uur in den avond heeft het radiostation van Sevilla een regeerings- communiqué uitgezonden, waarin den rebel len nog tot heden tijd werd gelaten zich over te geven en waarin de Guardia Civile en den officieren werd bevolen naar hun respectie velijke posten terug te keeren. Te 21 uur heeft ook het radiostation van Barcelona zijn concert onderbroken en mee gedeeld, dat rust en kalmte des avonds weer in de stad waren hersteld. Toestand in het Noorden. De Spaansch-Fransche grens was gisteren middag practisch gesloten, volgens een be richt van Havas. Gewapende arbeiders die de politie aan de grens bijstonden, verdwenen gisteren daar zij gehoor hadden gegeven aan een oproep van den civielen gouverneur van San Sebastian, die de algemeene mobilisatie afgekondigd had voor alle mannen beneden de 30 jaar ter verdediging van de stad tegen opstandelingen. Er zijn barricaden opgewor pen op de wegen ter vergemakkelijking van den weerstand tegen da rechtschen. die het grootste deel van Navarre in handen zouden hebben. Aan de grens is het rustig. Er wordt geen schot meer gehoord. Gisterenavond om negen uur werd te Parijs bekend gemaakt, dat de Spaanse}*» treinen op de gewone uren te Parijs zijn aangekomen. De Fransche grenswacht is aanzienlijk versterkt Talrijke vluchtelingen komen het land binnen, vooral communisten en socia listen. Nieuwe troepen uit Marokko naar Spanje? In Spaanscli-Marokko schijnen de opstan delingen nog altijd heer en meester te zijn. Generala Franco heeft opnieuw een boodschap gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat nieuwe troepen gezon den zullen worden naar Europeesch Spanje. Hij zal evenwel in Marokko de noodige troepen behouden om de orde te handhaven. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn nog steeds verbroken. Uit Tanger wordt gemeld, dat een Spaan sche torpedojager om kwart over twee een aanval heeft gedaan op Ceuta, maar door het vuur van het fort is afgeslagen. De torpedo jager werd niet getroffen en is te Tanger binnengeloopen waar hij met gejuich werd begroet door de bemanningen der Spaansche oorlogsschepen, die daar liggen. Vijf Spaansche oorlogsschepen zijn op de reede van Tanger voor anker gegaan. De be manningen dezer schepen hebben alle offi cieren aan boord gevangen gezet, daar deze zich bij de opstandige beweging hadden aan gesloten. Tegenstrijdige berichten. Vanmorgen in de vroegte heeft het radiostation Sevilla toch weer een mededeeling van generaal Franco uitgezonden, waarin o.a. gezegd wordt: plecht geen geloof aan de berichten, die omtrent het verloop van den militairen opstand door radio Madrid worden uitgezonden. De be weging gaat voort. Het vliegveld regiment artillerie bezet". Cuatrovientos te Madrid is door een De regeering heeft via het Radio-station Valencia deze verklaring van generaal Franco met alle klem tegengesproken. ,De Marxistische milities", zoo werd gezegd, „zullen blijven strijden om Spanje voor goed van het fascistische gevaar te redden" Het station San Sebastian heeft hetzelfde be richt uitgezonden. Volgens de Spaansche ambassade te Lon den, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken te Madrid meegedeeld, dat de strijd krachten der rebellen, die waren overgesto ken uit Afrika en bij Gibraltar geland, ver slagen zijn. De vloot treft maatregelen om het oversteken van opstandige troepen uit Marokko te voorkomen. Ex-Koning Alfonso over den toestand. Uit Praag: Ex-koning Alfonso, die te Konigswart in Tsjecho-Slowakije vertoeft, heeft in een onderhoud met een journalist verklaard, dat er in Spanje niet sprake is van een strijd van monarchisten of republikeinen voor of tegen restauratie maar van een na tionale beweging. Generaal Sanjurjo verongelukt. MADRID, 20 Juli (Reuter)-A.N.P,Het ministerie van binnenlandsehe zaken heeft Sanjurjo. medegedeeld, dat volgens uit Lissabon ont vangen berichten, generaal Sanjurjo een be kend monarchistisch leider bij een lucht vaartongeluk om het leven is gekomen. Op het oogenblijk, dat hij Portugal wilde ver laten om zich naar Spanje te begeven. President Azana door opstandelingen gevangen genomen LISSABON, 21 Juli. Volgens een door het radiostation Cordova opge vangen, doch tot dusver onbevestigd radiobericht, zou de Spaansche staatspresident Azana zich te San tander in gevangenschap der opstan delingen bevinden. Regeering zegt den toestand meester te zijn. Om kwart over drie vannacht heeft de Spaansche regeering over de radio doen mededeelen, dat zij meester is van den toestand en dat de opstande lingen te Valladoiid, Saragossa en Sevilla zich aan de regeeringstroepen blijven overgeven. Verklaard wordt, dat de levensmiddelen voorziening der bevolking van nu af aan op normale wijze verzekerd is. Aan de politie en Marxistische miliciens is de raad gegeven, hun munitie niet te verspillen, aangezien zij deze moeten sparen voor ernstiger oogen- blikken". De bijzondere voorzorgsmaatregelen te Madrid zijn nog steeds van kracht en de voorbijgangers moeten gehoor geven aan de eerste sommatie der garden en jeudige Marxistische miliciens Het Volkshuis heeft uiterst moderne automatische wapens uitge reikt aan duizenden socialisten, die naar Andalusie, Saragossa en Valladoiid zullen vertrekken. Engeland. Uitbreiding der vloot heeft een vlot verloop. De minister voor de coördinatie der defensie, Sir Thomas Inskip, heeft in het Lagerhuis bij de debatten over de defensie een rede gehouden, waarin hij ten aanzien van het vlootprogramma o.m. zeide, dat de productie van schepen en uitrus ting, evenals de personeelsorganisa tie op bevredigende wijze verloopen. De handhaving en vervanging gaan op normale wijze voort, terwijl de uitbreiding regelmatig toeneemt. Talrijke firma's heb- be nopdrachten gekregen voor levering van munitie. Aan het slot zijner redevoering zeide Inskip: „Ons programma moet worden aan gepast aan de behoeften der natie. Het is de plicht der regeering haar pro gram ten uitvoer te leggen en zich aan de expansie der andere mogendheden aan te passen. De chefs van den generalen staf hebben plannen uitgewerkt voor de samen werking tusschen de marine en de lucht strijdkrachten en van deze plannen is onze veiligheid afhankelijk". RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 16 7 2 6 vanaf i 35 - met garantie, pijn- Vdndr loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Labour-motie verworpen. In het verloop der debatten werd door de arbeiderspartij een motie ingediend tot ver mindering der aanvullende credieten voor de landsverdediging. Deze motie werd met 320 tegen 155 stemmen verworpen. De aanvullende vlootbegrooting werd hier op met 323 tegen 134 stemmen aangenomen. Ook de aanvullende begrootingen voor le ger en luchtvaart heeft het Lagerhuis goed gekeurd, de eerste met 312 tegen 113 stem men, de tweede met 298 tegen 109 stemmen. Palestina. Militairen treden strenger op tegen opstandelingen. Uit Jeruzalem: De toestand in Palestina is nog steeds niet gewijzigd, alleen treden de militairen strenger op tegen de opstandige benden in het gebergte, zoodat het aantal dooden stijgt. Herhaaldelijk hebben urenlange gevechten plaats, waarbij de Britten gebruik maken van de modernste strijdmiddelen. De oproerlingen hebben herhaalde malen getracht met behulp van electrische ontste king van verre bommen tot ontploffing te brengen. Een defect aan de petroleumleiding van Irak, nabij Beisan kon snel hersteld worden, zoodat weinig petroleum verloren ging. De nieuwe troepen, die uit Malta aan kwamen. moesten eenige uren voor Tulkarem blijven 'staan, aangezien de spoorlijn ver nield was en eerst hersteld moest worden. Geen berichten van den V olkenbondscommissaris. Te Genève heeft men nog geen berichten ontvangen van den Vol kenbondscommissaris te Danzig. Men verwacht, dat deze de resultaten af wacht van de jongste besluiten om een rapport op te stellen, niet al leen over den tekst, doch ook over de feiten. In officieele Poolsche kringen ver langt men nog geen bijeenroeping van den Volkenbondsraad. Men acht de bestaande commissie van drie voldoende en wenscht verder eerst het resultaat van de besprekingen van Beek af te wachten. Weer troepen terug uit Abessynië. ROME, 20 Juli. Hedenochtend zijn een drietal transportschepen met militairen en arbeiders uit Afrika teruggekeerd. De schepen kwamen te Napels en Brindisi aan, waar de opvarenden met militaire eer werden ont vangen. Belgische diamantbewerkers weer in staking. BRUSSEL, 20 Juli (Reuter-A.N.P.) Aangezien de werkgevers in de diamant-industrie weigeren de loo- nen met 10 pet. te verhoogen, zijn 5000 arbeiders in staking gegaan. De verzoeningspolitiek Onze Londensche correspondent schrijft: De laatste dagen hebben zich gekenmerkt door veel internationaal-politieke onderhan deling met gesloten deuren. Het onderwerp was de voorgenomen Locarno-conferentie. En wanneer men denkt aan Locarno en zijn eens veel geloofden geest, dan valt het eenzijdig karakter van die onderhandelingen op. Daar ging het juist om. Engeland wil een einde ma ken aan die eenzijdigheid. Frankrijk ziet voor- loopig zijn heil in handhaving van de eenzij digheid. België schijnt ergens tusschen deze opvattingen te staan, nu eens wat meer aan Britschen kant, waar dat land zich thans bij voorkeur bevindt, dan eens wat meer aan Franschen kant, onder den invloed van Fran- schen druk en vertoogen. Men lean niet met stelligheid vaststellen wat er achter de geslo ten deuren is uitgemaakt. Er is reden aan te nemen dat er niets stelligs is uitgemaakt. De Fransche diplomaten dan dringen krach tig aan op een Locarno-bijeenkomst tusschen de vertegenwoordigers van hun land, Engeland en België. Engeland voelt er niets voor, omdat zulk een gang van zaken allerminst bevorder lijk zou zijn voor de politiek van ver strekken de verzoening in Europa, die dit land zoekt te volgen en waarvoor het geduldig en kalm de niet al te hulpvaardige en niet al te beleefde houding van Duitschland verdraagt. Na de Kabinetsvergadering van Donderdag in Lon den werd te kennen gegeven niet recht streeks maar in zoogenaamd geïnspireerd commentaar dat Engeland geen ernstig ver zet meer aanteekende tegen de door Frankrijk gewenschte voorloopige eenzijdige conferentie. Dit zal wel moeten worden uitgelegd als een tactische concessie, die in werkelijkheid geen concessie is aan de Fransche opvatting. De aangelegenheid, werd gezegd, zou verder langs den normalen diplomatieken weg worden be sproken. Er is reden te veronderstellen dat dit een Britsche poging is om een beslissing over het houden van de eenzijdige conferentie op de lange baan te schuiven. De normale diplo matieke besprekingen zullen in de plaats kun nen treden van de conferentie. De bespre kingen moeten nominaal de bijeenkomst in Brussel van de drie genoemde Locarno-landen voorbereiden. Al onderhandelend kan het doel worden gewijzigd in dien zin, dat een confe rentie van alle Locarno-landen wordt voorbe reid. Er bestaat eenige hoop dat dit zal geluk ken, omdat Frankrijk met al zijn scepticisme zich wel zal willen laten brengen tot de er kenning, dat de poging tot verzoening tus schen Duitschland en de West-Europeesche landen nog niet als mislukt kan worden be schouwd. In deze uitspraak ligt de kern van de kwestie: en Engeland houdt er taai aan vast. Men herinnert zich de Engelsche belof ten in de brieven van April na de Londensche Locarno-besprekingen. Frankrijk en België kregen daarin de verzekering dat „zoo de po gingen tot verzoening zouden falen" Groot Brittannië onmiddellijk te hulp zou snellen als het noodig was. onder de voorwaarden van het oorspronkelijk Locarno-verdrag. De bemid delende werkzaamheid van Engeland is uiter aard onvereenigbaar met een bestendiging van zulk een voorloopige afspraak. Indien moet worden vastgesteld dat de pogingen tot ver zoening met Duitschland hebben gefaald dan heeft tevens de bemiddelende, de verzoenings politiek van Engeland gefaald. Vandaar dat Ingeland niet bereid is een mislukking te er kennen waar Frankrijk vrede mee zou hebben omdat het zich, verzekerd van Engeland's steun te land en ter zee en in de lucht in geval van oorlog, veilig zou voelen. In dat geval en nu men een onvoorziene toenadering kan bespeuren tusschen Duitsch land en Italië zou Lloyd George, die meer alarmistisch wordt naarmate hij meer levens jaren vergaart, gelijk krijgen met zijn voor stelling van een Europa dat zich op de zelfde wijze tot strijd organiseert als in 1914. Het streven der Britsche regeering is juist, zulk een groepeering tot eiken prijs te verhoeden. En de ironie van de zaak is dat ze dreigt bin nen den kring der landen, die oorspronkelijk vereend waren in den door Stresemann en Sir Austen Chamberlain opgeroepen Locarno- ;est. Zonder wat medewerking van Duitschland moet tenslotte de Britsche verzoeningspolitiek falen. Engeland haakt nog en doet het al van April af naar een Duitsch gebaar dat zijn taak kan vergemakkelijken. Het verwacht geen indrukwekkend gebaar meer voor dat doel. Zijn verlangens zijn zeer bescheiden ge worden. Het zal al wat gewonnen achten in dien aan den stilstand in Britsch-Duitsch di plomatiek verkeer ingezet met de verzen ding van de thans algemeen verwenschte vra genlijst een einde komt. De jongste inlich tingen doen veronderstellen dat daar kans op is. Aan Duitschland wordt thans het voorne- men toegeschreven een mededeeling aan Engeland te doen, al zal dit ook geen beant woording van de vragenlijst zijn. Maar de mededeeling zal er wellicht voor kunnen door gaan. Duitschland, zoo wordt thans vernomen, stelt er prijs op te doen beseffen dat het de hartelijke gevoelens jegens dat land, die in Engeland bestaan, wil reciproceeren. De toe nadering tot Italië voorzoover echt mag niet worden uitgelegd als een teeken van af koeling jegens Engeland. In deze kenschetsing van Duitsche officieele opvattingen ligt wat hoop. Het kan ook niet in het belang van Duitschland zijn zich zoo zeer van Engeland te vervreemden, dat aan dit land niets anders overblijft dan gemeene zaak te maken met Rusland en Frankrijk. In deze overdenkingen moet men steun vin den voor de Engelsche opvatting, dat de po gingen tot verzoening met Duitschland nog niet zijn mislukt en moet men de kleine kans zoeken dat alsnog in onderhandelingen (die op de Locarno-onderhandeliugen zouden moe ten volgen) een algemeene Europeesche rege ling met Duitschland als deelgenoot tot stand kan komen A, K. VAN R. Donderdag drie-mog. conferentie? -dheden Voorbereidende besprekingen. In diplomatieke kringen te Lon den acht men het vrijwel zeker, dat de Britsch-Fransch-Belgische confe rentie Donderdag te Londen bijeen zal komen. De Fransche ambassadeur heeft gister avond een onderhoud gehad met den Brit schen minister van buitenlandsche zaken, Eden, over de voorbereidende werkzaamhe den voor de driemogendhe denconferentie. Waarschijnlijk zal morgen een communiqué worden gepubliceerd, waarin zal worden mee gedeeld, dat de delegaties zullen bijeenkomen op een nog niet nauwkeurig vastgesteld tijd stip, vermoedelijk op 23 Juli. Het schijnt, dat de drie regeeringen het eens zijn over den tekst van het inleidende com muniqué. Naar zee en strand Verzorg Uw huid aan zee en strand met AMILDA-zonnabruincrême, deze bevordert 'n snelle, mooie huidbruining en beschermt te vens volkomen tegen vervellen en zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC Het is nog een heel jong vogeltje, dat hier het woord voert tot Thijs. „Ach, vriend," zegt het, „ik ben zoo juist van den rand van het nest naar beneden gevallen. Gelukkig kwam ik goed terecht, maar nu zie ik geen kans in het nest terug te komen. Mijn moeder heeft het ook al geprobeerd: helaas, alle pogingen zijn vruchteloos gebleven." Thijs voldoet graag aan dat verzoek. Voorzichtig neemt hij het vogeltje op en zet het weer in het nest terug, waar het met vreugde door de vogelmoeder wordt ontvangen. Natuurlijk heeft Thijs heel wat bedankjes in ontvangst te nemen. Maaronze avonturier kan hier niet te lang blijven. Hij moet zien zoo gauw mogelijk den weg naar huis terug te vinden. WOENSDAG 22 JULI. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gram. pl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Causerie over de arbeiders klasse, gramofoonmuziek, voordracht, orgel spel en zang. 12.00 De Bohemians. 1.00 Gram. pl. 1.15 Concert door Fantasia. 1.45 Pauze. 2.00 Vervolg concert. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram. pla 6.00 Dansmuziek. 6.25 Schaakpraatje. 6.30 Kamermuziek. 7.00 Sportuitzending. 7.15 De Krekeltjes. 7.40 De Notenkrakers. 8.03 S.O.S.-Berichten 8.05 Be richten A.N.P.VARA-Varia. 8.15 Koorconcert. 8.30 Intervieuw Interview. 8.45 Vervolg concert. 9.00 Radiotooneel. 9.15 E. Walis' orkest. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Gram. pl. 10.15 Svhaak- praatje. 10.20 Viool en orgel. 11.0012.00 Gram. pl. HILVERSUM n, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram. pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Openluchtmeeting der Geref. Jongelingen en Meisjes op Terschelling (Om 12.00 Berichten). 12.30 Grem. pl. 12.45 En semble Van der Horst en Gram. pl. 2.30 Chr. Dameskoor „Euphonia" en Meisjeskoor. 3.30 Chr. Lectuur. 4.00 Piano-recital. 5.00 Kinder uur. 6.00 Gr.am. pl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Be richten. 7.15 Landbauwhalfuurtje. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Orgelconcert. 8.45 „Kleine Misdadigers" 9.15 Chr. Radio Koor 9.30 Vervolg orgelconcert. 9.55 Berichten A.N.P. 10.00 Vervolg koorconcert en Gram. pl. 10.30 12.00 Gram. pl. Na afloop: Schriftlezing. DROITWÏCH, 1500 M. 11.20 F. Lionel Johns en zijn orkest. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gram. pl. 1.35 Populair orkest concert. 2.35 Geiger en zijn orkest. 3.20 Piano recital. 3.50 Reportage. 4.20 Vesper. 5.10 Het Heather Sextet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Be richten. 6.50 BBC-Militair-orkest en solist. 7.35 Gevar. Concert. 8.20 Dialoog. 9.10 Piano recital. 9.50 Berichten. 10.20 Liedjes aan den vleugel. 10.40 BBC-Midland-orkest. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pla. 11.20 Orkestconcert. 2.05 Symphonieconcert. 4.20 Gram. pl. 5.0 Or kestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Radio-tooneel. 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Gram. pl. 8.20 Solistenconcet. 9.20 Kwin tet en Boerenkapel. 10.20 Erna Hohberg's or kest. 11.20 Populaire muziek. 12.20 Gevarieerd concert. 2.20 Gram. pl. 3.20 Vocaal concert en radio-tooneel. 4.20 W. Libiszowski's orkest en solisten. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Blaasconcert. 8.301.15 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20 Gram. pl. 5.20 Omroep orkest. 6.50 en 7.20 Gram. pl. 8.20 Operette uitzending. 10.30—11.20 Gram. pl. en Declama tie. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Dansmuziek. 1.50—2.20 Gram. pl, 5.20 Concert. 6.35 Gram. pl. 8.20 Symphonieconcert. 10.30 11.20 Gram. pl. DpTTTcr jjta MD,SENDER. 1571 M. 8.30 Operettemuziek mmv. orkest en solisten. 10.20 Berichten. 10.35 Olypisch nieuws. 10.50— 1.15 Populair concert.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6