Opreis lik Aspirim 1 j/tauw DINSDAG 21 J Ut I 193S HAARLEM'S DAGBLAD 5 De uitvoering van de Rubens- Cantate. Dank van den Nieuwen Haarl. Kunstkring. Het bestuur van den Nieuwen Haarlem- Schen Kunstkring schrijft ons: Aan alle medewerkers van de Rubens-Cantate. Nu de uitvoering van de Rubens-Cantate weer tot het verleden behoort, voelt ons be stuur zich verplicht van deze plaats nog één maal het woord te richten tot allen, die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen tot het bereiken van het waarlijk goede resultaat. Het is geen gemakkelijke taak, de juiste bewoor dingen te vinden die noodig zijn, om slechts bij benadering onze gevoelens te vertolken. Grooten dank zijn wij verschuldigd aan eere-voorzitter en leden van ons eere-comité Deze autoriteiten hebben zich ou ons verzoek onmiddellijk en zonder eenig voorbehoud be reid verklaard in ons comité zitting te nemen. Voor het vertrouwen dat zij in ons bestuur hebben gesteld, betuigen wij onze hartelijke dank. Het Gemeentebestuur van Haarlem komt een woord van lof en hartelijke hulde toe voor den steun en de medewerking, die het ons m velerlei vorm heeft verleend. Zonder deze, niet genoeg te waardeeren hulp, hadden wij de uitvoering niet tot zulk een goed einde kunnen brengen. Ook de directeuren van de verschillende gemeentebedrijven, die voor de uitvoering van de gedane toezeggingen zorg hebben gedragen, danken wij gaarne voor hun onmisbare steun. In dit verband past ons ook een woord van dank aan den heer Deinum, den pachter van het Gem. Concertgebouw, die ons in alles 1 zeer ter wille is geweest. Zeer veel dank zijn wij ook verschuldigd aan de directie van de N.Z.H. Tramweg Maat schappij -voor de groote opofferingen die zij zich getroost heeft om het mogelijk te maken, dat de diensten werden omgelegd. Voor de algemeene verkeers-regeling, de spontane medewerking en de vele goede aan wijzingen in het belang van een vlotte orga nisatie, komt ons geheele politie-corps groote lof toe. Groote bewondering koesteren wij ook voor 'de wijze waarop de padvinders zich van hun taak hebben gekweten. Zij hebben bewezen een goed gedisciplineerd corps te zijn. Voor onzen dirigent Jos. de Klerk, gevoelen wij bewóndering en eerbied. Hem kunnen wij niet genoeg danken voor het vele werk, dat hij schier dag en nacht met de grootste toe wijding heeft verricht, bijgestaan door zijn zoon, Albert de Klerk. De musici, die belangeloos aan het groote festijn hebben meegewerkt, hebben zich. van den eersten dag af met grooo enthou siasme op hun taak geworpen. Keer op keer zijn zij naar de concertzaal getrokken om te oefenen. Velen hebben dikwijls hun eigen werk aan anderen moeten overlaten, om op tijd bij de repetities aanwezig te kunnen zijn. Dames en heeren, voor uw voorbeeldige me dewerking onzen hartelijken dank. Dirigenten en besturen van alle medewer kende zang- en muziekvereenigingen. kin derkoren incluis, zij allen hebben zich ten volle gegeven aan deze gemeenschappelijke taak. Heel kunstlievend Haarlem is hun daarvoor dank verschuldigd. Het afscheid van onze zangers viel ons zwaar. Allen hebben intens met ons meege leefd. Hun enthousiasme kan niet genoeg worden geprezen. Aan de kinderen hebben wij nog iets goed te maken. De honderden kinderoogen heb ben ons Maandagavond verwijtend aange keken, en terecht. De banken, die hun waren toegezegd, waren niet aanwezig. Een misver stand was hiervan de oorzaak. Gelukkig heb ben de prestaties er niet onder geleden, al spijt het ons oprecht, dat op deze wijze wel wat veel van de krachten van onze vriendin netjes en vriendjes moest worden gevergd. Beste kinderen, heel de luisterende schare heeft jullie gezang bewonderd, Daarvoor onze groote dank. Het was bij zoo een groote volksverzame ling te voorzien, dat de ongevallendienst wel eens handelend zou moeten optreden. De wijze waarop deze dienst van het Roode Kruis zich van haar taak heeft gekweten, verdient ons aller dank. Bij de controle is ons gebleken, dat er een veertigtal partituren in handen van de zan gers zijn gebleven. Omdat ons bestuur voor iedere zoekgeraakte partituur een zeer hoog bedrag moet betalen, verzoeken wij hun, die verzuimd hebben hun partij in te leveren, dit alsnog spoedig te doen. De heer A. Eiker bout. Burgemeester Sandbergstraat 21 zal ze gaarne in ontvangst nemen. Wij rekenen op aller medewerking. Aan hetzelfde adres bevindt zich nog een zwart damestaschje. De eigenaresse van dit nuttige gebruiksvoorwerp kan zich dus even eens hier vervoegen. Bovendien is nog een grijs lederen dames taschje gevonden. Dit kan door de eigena resse in ontvangst worden genomen bij den heer A. Rauwerda, Uranusstraat 37. Tenslotte, dames en heeren, tot weerziens! Een liefde aan de Donau VERKOOP GROND. B. en W. stellen voor, le. aan de N.V. Han delsvennootschap v.h. P. J. Voorneveld alhier, tegen den prijs van f 13 per M2 in koop af te slaan, grond, gelegen aan de oostzijde van de Van Oosten de Bruijnstraat, groot pl.m. 404 M2, met de bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. 2e. Aan de Gebr. Van Schuppen, alhier, te gen den prijs van f 8000. grond, gelegen aan de westzijde van de Busken Huetstraat hoek Jbcob Geelstraat, groot 709 M2„ met bestem ming op dien grond te bouwen zes woonhui zen en een beneden- en bovenwoning, elk be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. 3e. aan G. Kamminga, alhier tegen den prijs van f 14,per M2. grond, gelegen aan de noordzijde van de Zaanenlaan hoek Me te m'ensti'aat. groot pl.m. 661 M2. met bestem- mïr.g. op dien grond te bouwen vier woon huizen en een garage, de woonhuizen elk be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. 4e. Aan A. P. Spook en A. J. Kuiper, alhier, tegen den prijs van f 18.400. grond, gelegen aan de oostzijde van de Delftlaan. groot pl.m. 1855 M2 met de bestemming, op dien grond te bouwen acht woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. VASTSTELLING SUPPLETOIR KOHIER. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan het le suppletoire kohier van de straat belasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1936, met een op brengst van respectievelijk f 2,219,47 en J 444.80. in hef Luxor Theafer. In het Luxor Theater heeft Fritz Lang's film „Het testament van dr. Mabuse" plaats ge maakt voor een film van heel anderen aard „Een liefde aan de Donau" draait er nu, een film van den regisseur Murphy "aar een sce nario van Vicky Baum. Een liefde aan de Do nau is een vooroorlogsche liefde, die voort vloeit uit een noodsprong van den aartsher tog Paul Gustave (Ramon Novarro), die zeer tegen zijn zin volgens den wil van zijn kei zerlijken oom met een of andere prinses Ma- thilde zal moeten trouwen en daarom den ouden keizer vertelt dat hij op een ballet danseres verliefd is. Wat voor den keizer re den genoeg is het huwelijk zes maanden uit te stellen. De door het lot uitverkoren danseres is Lisl Gluck (Evelyn Laye), die ten paleize komt wonen onder voorwaarde, dat er geen liefde in het spel is of zal komen, welke voorwaarde overigens begrijpelijkerwijze bij voorbaat reeds is voorbestemd overtreden te worden. Wanneer de aartshertog dan ook na een te leurstellenden avond, doorgebracht met zijn aangebeden Hongaarsche gravin „van die af schuwelijke Rafays", opgekikkerd wordt door een operetteparodie door Lisl en haar vrien din Fanni (Una Merkel) en Fanni's verloof de Willy, de paardentramkoetsier, met het drietal uitgaat en Wiener Schnitzel met Apfel strudel eet, is Weenen in last en wordt Paul Gustave hals over kop verliefd. De hierop volgende toenadering dreigt te mislukken door de tusschenkomst van Toni, Lisi's verloofde, doch alles komt in orde en zelfs zoo, dat Gustave afstand van zijn titel wil doen en met Lisl wil trouwen. De keizer weet hem echter van deze plan nen af te brengen door hem op zijn maat schappelijke positie en de plichten daaraan verbonden te wijzen. De liefde aan de Donau eindigt dan waar zij gekomen is: bij de Wiener Schnitzel en het liefdeslied van de kapel in het tuinrestau- rant, waar Lisl achterblijft met herinnering. Ramon Novarro in zijn aartshertogelijke rol zal waarschijnlijk verschillend worden beoor deeld, evenals Evelyn Laye. Una Merkel is weer de bekende half naieve half hondsbru tale flapuit, terwijl Charles Buttersworth als paardentramkoetsier, Herman Bing als de kamerdienaar Nepomuk, Edward Everett Hor ton als baron Szereng (alias Doedelzak) ver makelijke types zijn. bent U in t bijzonder 1^;,^ blootgesteld aan het ge vaar van kouvatten."- Reist daarom-pr— nooit zonder hn (Adv. Ingez. MedJ Vliegdienst als Ned. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 23 Juli gew. st. 16.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Australië, via Napels 24 Juli gew. st. 10.- Vliegdienst als Ned. Indië. Niew Zeeland, via Londen 23 Juli gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN T/M. 26 JULI 1936. Ned, Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Mod- jokarto 24 Juli gewone stukken 2.15; mail vla Marseille m.s. Baloeran 23 Juli gew. st. 13.15; luchtdienst AmsterdamBandoeng 22, 25 Juli gew. st. 3.25. Suriname, zeepost via Amsterdam m.s. Oranje Nassau 24 Juli gew. st. 3.25; mail via Amsterdam m.s. Oranje Nassau 24 Juli gew. st. 3.25; vliegdienst New York—Paramaribo 21 Juli gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, zeepost via Am sterdam 24 Juli gew. st. 3.25; via Amsterdam 24 Juli gew. st. 3.25; vliegdienst New York MaracaïboCuracao 21 Juli gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van N. Amerika, via Rot terdam 24 Juli gew. st. 19.10; via Cherbourg 21, 25 Juli gew. st. 19.10. Canada, Mexico, Cuba, via Cherbourg 25 Juli gew. st. 16.45; alleen Canada via Southampton 24 Juli gew. st. 10. Argentinië, Brazilië, Chili Uruguay, via Lis sabon 25 Juli gew. st. 16.45; alleen Brazilië 24 Juli gew. st. 6.vliegdienst Duitschland Zuid Amerika 22 Juli gew. st. 11.40; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 25 Juli gew. st. 11.40. China, Hongkong, Japan, Jehol, via Siberië 23 Juli gew. st. 18.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche eilanden, via Siberië 23 Juli gew. st. 18.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul—Adana Damascus 24 Juli gew. st. 3.25. Palestina, via MarseillePort Said 23 Juli gew. st. 13.15; via. IstanbulAdanaBeijrouth 25 Juli gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Brtsch Indië, van Marseille 23 Juli gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 23 Juli gew. st. 13.50; via Napels 24 Juli gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Maarseille 23 Juli gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 23 Juli gew. st. 13.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 23 Juli gew. st. 13.15; via Napels 24 Juli gew. st. 10.via Brindisi 25 Juli gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via MarseilleAden 23 Juli gew. st. 10. AANVAARDING GROND. Het Fonds voor weduwen van predikanten der Ned. Hervormde gemeente te Haai-lem heeft zich bereid verklaard, aan de gemeente Haarlem kosteloos in eigendom over te dra gen bestemd voor den openbaren dienst, gron den van gedeelten Vondelweg, Willebrord- straat, Briniostraat en Spaarndamscheweg. B. en W. stellen voor, tot de aanvaarding van deze gronden over te gaan. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 22 Juli a.s. des namiddags ten V/2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift van J. Over Azn. om eervol ontslag als hoofd van school no. 43. Als voren van A. de Bruijn als hoofd van school no. 14. 2. Aangaan geldleening. 3. le Suppletoire-Kohier Straatbelasting enz. dienst 1936. 4. Overplaatsing twee leerkrachten bij het Openbaar Lager Onderwijs. 5. Verordening houdende verdeeling der gemeente in stemdistricten. ö.Overneming van voor straat bestemden grond Vondelweg. 7. Aankoop grond Prof. Van der Waals straat. 8. Verkoop grond: a. Van Oosten de Bruijnstraat (H. Mulder) b. Idem (Handelsvenn. v. h. Voorneveld). c. Busken Huetstraat (Gebr. Van Schup pen). d. Zaanenlaan (G. Kamminga). e. Delftlaan (Spook en Kuiper). 9. Verhuring perceel Jansweg no. 9. 10. Aanschaffing leermiddelen Bijzondere school R.K. Kerkbestuur v. d. parochie v. d. H. Liduina. 11. Verleenen medewerking verbouw Bij zondere school: a. Ambachtstraat 1; b. Vel- serstraat 55. 12. Verleenen medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 aan Ver. Groen van Prinsterer. 13. Ingebruikgeving schoolgebouw Krocht 1 aan Ver. Instituut „Oranje Nassau" 14. Verhooging crediet uitvoering werken verbetering Zijlweg. 15. Beschikbaarstelling gelden verkeerssig- naalinrichtingen. 16. Voorwaarden overneming van voor straat bestemden grond. 17. Klasse-indeeling scholen voor Gewoon Openbaar Lager Onderwijs. 1.8. Overeenkomst Haarlemsche artsen specialisten inzake betaling klinische hulp. 19. Wijziging pachtsom Stadsschouwburg. 20. Voorstel—Van der Veldt inzake onder zoek wenschelijkheid en mogelijkheid invoering Esperanto op scholen voor Lager Onderwijs. Benoeming: tijd. leerares Duitsch H.B.S. A met 5-jarigen cursus. ONZE JARENLANGE ERVARING en onze goed geoutilleerde werkplaats garan deren U een vakkundige en daardoor goed kope reparatie aan Uw stofzuiger, onverschil lig welk merk DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN. GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 tussen Postkantoor en Verwulft. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -KANTONRECHTER- Een vetzaakje. Bij een slager in IJmuiden was door een crisisopsporingsambtenaar een hoeveelheid ongebanderolleerd vet aangetroffen, dat niet door eenig document was gedekt en de slager werd bekeurd, zoodat hij zich nu over dien verboden nederlaag in douanestijl heet dat zoo had te verantwoorden. Mr. Goudsmit was meegekomen om hem te verdedigen en deze achtte zijn cliënt niet strafbaar, ofschoon hij de nederlaag toegaf. Wat toch zou het ge val geweest zijn? De slager had vet aangekre gen en plichtmatig daarvan kennis gegeven aan de Nederlandsche Zuivel Centrale, welke hem daarop de vereischte banderollen zou toe zenden. Maar tusschen aanvraag en ontvangst dezer zegels verloopen een paar dagen, in wel ken tijd het vet dus ongedekt was en in die paar dagen is een ambtenaar gekomen, die be keurde. De kwestie is deze, dat de slager het vet niet in huis mocht hebben en het ook niet naar zijn huis had mogen brengen zonder ge leibiljet en dat had hij niet. Hij mocht wel eenig vet 15 K.G. hebben, maar de hoe veelheid was een paar pond zwaarder. Men begrijpt dat al die voorschriften niet zijn gegeven om de slagers te plagen, maar om zooveel mogelijk te bevorderen, dat de vetac- cijns binnen komt en er niet te veel wordt „gemazzeld". Maar. zal men vragen, wat moest die slager dan doen, als hij toch een paar dagen op zijn zegeltjes moest wachten? Hij had het vet op het abattoir of waar het dan was, moeten laten, totdat hij de zegeltjes had. Hij moest dus het vet naar de zegeltjes brengen en niet de zegeltjes naar het vet. Mr. Goudsmit beweerde dat zijn cliënt had gehan deld ter uitvoering van een wettelijk voor schrift, hierin bestaande dat hij er op uit was gegaan om de zegeltjes te halen en wees erop, dat het hier slechts een paar pond boven het toegelaten kwantum betrof, waarom hij ont slag van rechtsvervolging vroeg. De ambtenaar van het openbaar ministerie had 100 boete of een maand hechtenis ge- eischt, omdat tegen overtreding van de crisis- wetten streng moet worden opgetreden. De Kantonrechter zal over 14 dagen vonnis wijzen. Het vrije woord. Het grondwettelijk artikel, waaraan men van plan is geweest een beetje te gaan tornen, waarborgt ons de vrijheid van het woord, waarvan door sommigen een spaarzaam, door anderen een kwistig gebruik wordt gemaakt, maar dat wil nog maar niet zeggen, dat men altijd en overal „zijn mond mag insteken". Er zijn Nederlanders, die dat schijnen te denken. Zoo'n Nederlander bevond zich op de publieke tribune tijdens de behandeling van een klein aanvaringsgeval bij gelegenheid van roei- of zeilwedstrijden op het Noordzeekanaal. De persoon, die niet tijdig had gestopt met zijn motorboot, toen de waterpolitie dat ge lastte en een kleine botsing had veroorzaakt, was een vriend of kennis van den heer op de publieke tribune en hem interesseerde de af loop der zaak. Die afloop was niet, zooals beide heeren gehoopt hadden en toen de kanton rechter den motorschipper tot een geldboete van tien gulden had veroordeeld, meende de vriend zich van achter de balie in de zaak te moeten mengen, door te vragen: „Edelacht bare, mag ik ook wat zeggen ten gunste van verdachte?" De kantonrechter is een beminnelijk man. die op die ongevraagde tusschenkomst niet reageerde door te zeggen, dat de heer achter de balie de zaal moest verlaten, maar alleen antwoordde, dat hij zijn mond had. te houden. De heer vond, dat hij een beter antwoord verdiende, „want", zei hij, „ik vraag het toch behoorlijk". Hij was dus blijkbaar van oordeel, dat hem alleen het zwijgen kon worden opge legd, wanneer hij met ruwe woorden had ge ïnterrumpeerd. De ambtenaar mengde zich in de discussie door te zeggen, dat het heelemaal niet behoor- lijk was en toen keerde de Nederlander, voor stander van het vrije woord, zich bruusk om en verliet met een vaartje de rechtzaal, alsof hij rechtstreeks ergens naar toe zou gaan om zich over den inbreuk op het vrije woord te beklagen. Hef wonder. MOTORVERKEER IN DE SPIJKERMANSLAAN. B. en W. stellen den Raad voor, in hun handen te stellen ter afdoening een verzoek schrift van G. Roosma allen bewoners van de Spijkermanslaan, om deze laan af te sluiten voor alle motorverkeer in beide rich tingen. Een liefde in het zuiden. Op een warmen Juli-namiddag zaten wij op het gezellige terras van een café in Mont- pellier en dronken verfrisschende dranken. Wij waren zeer goed geluimd want de col leges waren afgeloopen en de vacantie stond voor de deur. Enkelen van ons spraken over het plan een reis naar de Cöte Vermeille te maken. Een assistent, dien wij allen heel graag mochten en die den laatsten tijd steeds zeer melancholiek was geweest, beloofde, mee te zullen gaan, wat ons werkelijk plezier deed omdat wij hoopten, dat de verandering hem goed zou doen. Hij heette Jean Vioule. De jongsten onder ons kenden hem slechts oppervlakkig want geen der oudere studenten zou het gewaagd hebben, een woord over zijn verleden te ver tellen. Een zekere eerbied hield ons er van terug, ook maar iets aan te roeren dat hem pijn zou kunnen doen. Wij wisten dat hij rijk was maar diep ongelukkig. En het feit, dat hij ongelukkig was, was misschien de reden van onze sympathie voor hem. Op den avond vóór onze reis naar Banyuls vernamen wij dat Jean Vioule enkele uren ge leden gestorven was. Een der oudere studenten vertelde het ons. „Jullie jongere studenten," zeide hij, „kent het drama niet, dat vooraf gegaan is aan den vroegen dood van Jean Vioule. Een stilzwij gende overeenkomst deed ons. zijn kameraden zijn verdriet voor jullie verzwijgen. En te meer daar de oorzaak van zijn verdriet voor allen een geheim was. Ik ben misschien de eenige wien hij dit geheim heeft toever trouwd. Ik behoef het nu niet langer te ver zwijgen en daarom wil ik jullie zijn geschie denis vertellen. Jean Vioule kwam uit het Zuiden. Kunnen wij, uit het Noorden, ooit begrijpen, welk een vuur, welk een gloed, welk een hartstocht in de zuiderlingen brandt? Jean Vioule kwam naar Montpellier en op een vrijen namiddag ontmoette hij haar, die geheel Montpellier „La belle Hélène" noemde. Wat was zij mooi! Haar oogen, haar haren, haar geheele verschijning waren om nooit te vergeten! „La belle Hélène" die nog nooit naar iemand anders had gekeken, hield van Jean Vioule zooals hij van haar hield. Zij wandelden sa men, meestal langs de lange Peyron-Allée, kwamen dan op de weilanden, sprongen over de beken, plukten wilde bloemen en kwamen met glanzende oogen naar de stad terug. Wij plaagden Jean dikwijls omdat hij altijd met zooveel ongeduld op zijn vrije middagen wachtte. Het is nu twee jaar geleden dat Jean Vioule haar een verlovingsring gaf. Zij was stralend van geluk en werd iederen dag mooier en menig jong meisje was jaloersch op haar Jean kocht een aardige kleine auto en deed dit alleen om zijn verloofde voor zich alleen te hebben: geen ander mocht een blik op haar slaan. Dikwijls waren zijn zenuwen hem de baas. Als de zee des avonds ruischte en het nog warme strand de zonnestralen weerkaat ste, reeds hij in snelle vaart langs de stoffige straten. Dan legde Hélène haar~arm om zijn hals, leunde haar hoofd tegen zijn schouder en Jean, de hand op het stuur, was gelukkig. Op zekeren avond reed de vader van het jonge meisje met het jonge paar mede. Niemand weet wat er precies gebeurd is. Misschien was Jean weder in zijn gelukshemel of misschien had een glas van onzen verraderlijken kust- wijn hem een beetje verward? Want het kleine gezelschap had in Berziers de maaltijd ge bruikt. Hoe het echter zij, het ongeluk ge beurde; het was vreemd, onbegrijpelijk, Jean Vioule en Hélène kwamen met den schrik vrij de vader werd echter gedood. Het gerecht ver klaarde den bestuurder schuldig, legde hem echter slechts een geringe straf op Jean's geluk was verwoest en hoewel het hart, van Hélène leed bij de gedachte, dat hij ongelukkig was, kon zij niet vergeten dat hij de oorzaak van haars vaders dood was. Zij ontving hem nog wel, maar deze bezoeken werden langzamerhand tot een kwelling voor haar omdat het steeds grooter wordende zelf verwijt van Jean haar niet kon ontgaan. En op zekeren dag verzamelde het jonge meisje al haar moed om haar verloofde te schrijven dat zij vast besloten was, nooit te trouwen en in een klooster wilde gaan. Als jullie Jean had gezien toen hij dezen brief las! Hij was voor geen enkele reden meer vatbaar en was zoo onverstandig, niettegen staande Hélènes verzoek, haar toch te bezoe ken. Voor beiden werd het een hartverscheu rend afscheid, want het jonge meisje bleef bij haar besluit. Haar afscheidswoorden waren: „Beloof mij Jean, dat je mij nooit zult verge ten, zooals ik jou nooit zal vergeten. Beloof mij ook, dat je mij nooit zult opzoeken. En nu, mijn liefste, kus mij voor de laatste maalop het voorhoofdjuist als of ik gestorven zou zijn." Hij keek wanhopig in haar door de tranen versluierde oogen. Hij wist. dat Hélcne krach tig genoeg zou zijn, om vol te houden; maar hij wist ook. dat zij hem meer dan ooit toebe hoorde. Zacht drukte hij zijn lippen op haar voorhoofd. Hij hoorde haar diepe zucht niet meer, liet haar los en snelde snikkend uit het huis Zij zakte bezwijmd in een stoei Eenige dagen later ging Hélène naar het klooster van de Chartreuses te Arles. Dezen ochtend zou zij haar gelofte afleggen. Ik weet niet, op welke wijze Jean dit te weten is ge komen Maar hij was in de kerk. Hij wilde zijn belofte niet breken, maar toch haar, van wie hij zóó hield, voor de laatste maal zien. Toen zij echter achter de tralies van het klooster verdween, kon hij het niet langer verdragen; zonder een woord te zeggen zakte hij in elkaar en stierf eenige oogenblikken later." Jean's vriend zweeg. Diep onder den indruk gingen wij naar huis. Jean Vioule was een echte Zuideling, want daar sterven ook de mannen nog aan een groote liefde. Uit het Fransch van Charles Ritzi. Geaut. vertaling: Marcelle Schlomer. Ik heb het wonder gezien. Zoo maar opeens vanzelf was het er. Ik heb er geen moeite voor gedaan ik heb er geen entreekaartje voor genomen. Ik hem er niet naar uitgekeken. Ik heb het niet verwacht. Ik heb het heelemaal niet verdiend En toen is het mij geschonken. Zoo maar opeens vanzelf Ik zat in den trein met drie forensen. Elk hunner hield een ochtendblad voor zich uitgespreid. Zij lazen. Zij lazen met oplettendheid, met nieuws gierigheid, met hartstocht, met geconcen treerde bezorgdheid en ingespannen ijver. Er was een trek van strakke ernst en zelf- vergeten aandacht op hun aangelaat. Zij waren ontrukt aan hun onmiddellijke omgeving. Zij lazen. Ik las niet. Ik zag koeien in de wei en een reiger aan den slootkant ik zag weilanden zoo sappig groen met vleugen van malsche gele boter- blomkes, zoo ver en wijd dat zij aan den ge zichtseinder in een wazig grijs blauwe streep de strakke blauwe lucht schenen te raken. In zag logge koebeesten met speelsche nei gingen en kalfjes die met gestrekte pooten in rare stijve sprongen rondholden lui uitge strekt lag daar een zeug met dertien bigge tjes. Onwaarschijnlijk klein waren die bigge tjes. maar dat kwam misschien door den afstand. Het akkermaals hout was aan het groenen. Pracht mooi doet het zondoorlichte nieuwe groen tegen de rosse wirwar van fijne twij gen. En de lucht Is blauw zoo diep zoo stralend zoo jubelend blauw en ergens heel hoog, heel ver drijft een lichtend wit wolkje een rafelig wolkenflardje als vergeten in die immense oneindigheid van azuren verten. Als een siddering beeft de lauWe bries door wiegelende rietpluimen die rond de klaarte van een stille plas neigen in stille fluistering Bedrijvig baan een moeder eend met haar donzen kuikens zich een weg door het kroos Voorbij is de plas voorbij is het riet Weiden en nog meer weiden allemaal hetzelfde en toch ieder stukje weer anders. Grappige lammetjes onwennig op de on handige pootjes dartelen rond een bezadigd moederschaap. Een uitbottende knotwilg schiet voor bij ruig, knoestig en verweerd met als een belofte en een vervulling tegelijk een toefje teer groene spruitsels. Overal jong leven in volle toomelooze gul heid en overdaad openbarstend in rijke weelde van barensdrang. En het is of de treinwielen daveren in ha merenden cadans: steeds-weer-opnieuw steeds-weer-opnieuwsteeds-weer-op nieuwDe natuur vermenigvuldigt zich in onuitputtelijke vruchtbaarheid met een niets ontziende mildheid, met een regelmaat en een hevigheid en een onherroepelijkheid die iets vcrschikkelijks heeft, onontkoombaar en grootsch. Het groeit en het bloeittien jaar honderd jaar vijfhonderd jaar duizend jaar duizenden jaren Al het intellect ter wereld en de knapste technici met elkaar zijn nog niet in staat één enkel boomblad te doen groeien. En een zwakke grashalm baant zich een weg door een asphaltbestrating zonder kieren. Het groeit en het bloeit omdat het levenwekkend beginsel In den kiem aanwezig is Het is grootsch en heerlijk en niet te om vademen. Het is ontzagwekkend en onbegrijpelijk van stil innige devotie verukking. Het is het Won der dat ons geschonken wordt en dat zoo- velen achteloos aanvaarden en verveelt ter zijde schuiven. Ik krijg een aanvechting om te zingen en te juichen, maar helaas ik kan niet zingen en juichen komt niet te pas voor een dame die alleen in den trein zit! Ik zou willen jubelen omdat het leven zoo heerlijk is en zoo rijk en zoo mooi niette genstaande crisis en malaise, niettegenstaande onwil, boosaardigheid, wantrouwen en mis verstand het leven is heerlijk! En daarbui ten is het Wonder dat wij kunnen beet pakken en grijpen iederen dag ieder oogenblik omdat het ons onvervreemdbaar eigendom is vandaag morgen en tot In lengte van dagen. De forensen lezen het ochtendblad. En toch is het Wonder er ook voor hen.... AMY GROSKAMP TEN HAVE. AANVAARDING VAN GRONDEN VOOR DE GEMEENTE. B. en W. stellen den Raad voor. algemeene voorwaarden vast te stellen, betreffende de aanvaarding door de gemeente Haarlem van gronden, bestemd voor den openbaren dienst. Een en ander als uitvloeisel der circulaire van den minister van Sociale Zaken dd. 16 Mei 1935 waarbij de gemeentebesturen wor den uitgenoodigd tot het vaststellen van een verordening, waaruit kan blijken in hoeverre particulieren bij het in exploitatie brengen van bouwterreinen bevoegd (verplicht) zijn de voor openbaren weg bestemde gedeelten aan de gemeente in eigendom over te dragen; van welke werken daarbij de kosten worden verhaald en naar welke grondslagen het aan deel in deze kosten voor iederen exploitant zal woTden berekend. OPLEIDINGSSCHOOL TETTERODESTRAAT 66. Van bovengenoemde school zijn toegelaten tot het Gymnasium: Annie Koot Ali Geerts. Leo Roggeveen. Piet van der Voorde, Kees Pet en Hans Evers. De le H.BjS. B: Simon Verheus en Heleentje Hofstede. De 2e H.B.S. B: Annie van der Meulen, Henny Horst, Lenie Reeders, Andrée Deelder, Leo Langhorst, Albert Hovenkamp, Dick Verhaar en Berthold Gemmel. De H.B.S. A: Jannie Jongert, Mia de Groot, Guusta Kal, Eric Sieswerda en Eric Jacobson. Het Chr. Lyceum: Frits Altmann. Het Kenn. Lyceum: Bé van Dalen en Chris van Benthem Jutting. De Midd. School voor Meisjes: Elsje Rep, Margriet Felix, Bep Trijtel, Corrie v. Kersen, Nellie van Thiel.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7