Frans Miller, Olympisch starter. OLYMPISCHE SPELEN woensdag 22 jun 1936 HAARDE M'S DAGBEAD SPORT EN SPEL. Eert belangrijke functie. Wanneer straks i dion te Berlijn uit vele landen tier looor.umm< ranneer straks in het overvolle Sta- jrlijn de snelste athleten der. aan de start van een der loopnummers heen en weer drentelen, zich de heenen schudden om de spieren los te houden, of plotseling eenige bliksemsnelle trippelpasjes maken, dan zul len de honderdduiaend op de machtige amphiteaters var. het Olympisch strijd perk allen ingespannen en met meer of min der eerbied kijken naar de menschelijke haze winden, die daar in uiterste zenuwspanning gereed zijn, om al hun gespecialiseerde krach ten te geven, teneinde voor henzelf en hun land de hoogste sporteer te veroveren. Die honderd duizend zullen weinig of geer. aandacht heb ben voor den man in witte jas, die daar als de gepersonifiëerde kalmte, breed en rustig ach ter de menschelijke ren-volbloeds staat, breed uit de beenen, een blauwe zeilpet op het hoofd, handen in de zakken. En toch is hij niet de minst belangrijke man in de race, die komen gaat, hetzij dan de IOC, 800, 1500, 5000 of 10.000 Meter, een der hordenraces of welke andere hardloopwed strijd ook. Wanneer hij naast de deelnemers moest starten en achter hen, ver achter hen, meeloopen, zou hij een jammerlijk figuur ma ken en een uitbundig lachsucces worden. Maar hij denkt er niet aan om mee te loopen, hij heeft iets anders, iets zeker niet minder belangrijks te doen. Hij zal over enkele oogenblikken een seintje geven, waarop de athleten zullen neerhurken of, bij de langere afstanden, in vooroverge bogen houding gaan staan en dan zal hij een schot lossen, waarop de race is begonnen. Hij is de starter en hij is een groot man. Zijn naam is Miller, de naam van een be roemdheid in athletische kringen over de ge- heele wereld. Wanneer u te Amsterdam in 1928 de hardloopnummers hebt bijgewoond, hebt u hem wellicht niet opgemerkt, maar u hebt hem zeker gezien. Over dezen Franz Miller willen wij het een en ander vertellen. Miller is een Duitscher hoe Engelsche klank zijn naam ook moge hebben. Hij is geboor tig uit- München en deed daar in zijn jon gere jaren met ijver en toewijding, maar zon der buitengewoon suc ces, aan athletiek. Er kwam een oogen- blik, dat de jaren hem waarschuwden, dat het met zijn loopbaan van actief athleet gedaan raakte. Zijn liefde voor de athletiek was ech ter zoo groot, dat hij altijd op alle oefen avonden van zijn club bleef komen en daar goede diensten bewees door zijn clubgenooten, die het nog in de bee nen hadden, de start commando's te geven. Jarenlang vervulde hij dit zeker niet altijd dankbare baantje, tot de athletiekleiders van zijn vaderland hem op merkten en van zijn diensten, eerst voor kleine, later voor grootere, tenslotte voor kampioen schapswedstrijden gebruik maakten. Hij toon de zich daarbij zoo voortdurend beter voor zijn taak berekend, dat het Duitsche Olym pisch Comité Miller in 1928 als starter in de loopwedstrijden aanbeval voor de Spelen te Amsterdam. Met de illusie, dat hem misschien het star ten van enkele gemakkelijke en minder be langrijke races zou worden opgedragen, ver scheen Miller in ons Olympisch Stadion en meldde zich bij de leiders. Hij was volkomen tevreden, toen hem het starten van de 1500 Meter en lange afstanden werd opgedragen. Startfouten bij deze afstanden tellen niet zoo zwaar als bij de 100, 200 Meter enz. De starter speelt dus ook niet zulk een gewichtigen rol. Men kent Franz Miller buiten Duitschland nog niet en men wenscht geen risico's te nemen. Toch wordt, nog voor den aanvang der races besloten, hem verantwoordelij ker werk op te dragen. Hij zal o.a. de 110 Meter horden, den 4 x Ï00 Meter estafette der dames, de 800 Meter mogen tsarten, naast een paar langere afstan den. Hij is derde in rangorde der starters. Zijn eerste werk waren de acht series der 800 Meter en hij verrichtte zijn taak, zonder dat er een enkele foutieve start bij was. Dit kan tot op zekere hoogte in het credit van de loopers geschreven worden, maar het is zeker niet minder een gevolg van de houding en het optreden van den starter, die erin slaagt de buitengewone nervositeit die oorzaak is, dat de loopers fouten aan den start maken te be- heerschen door zijn persoonlijkheid. Dit eerste succes is niet onopgemerkt gebleven en het gevolg is, dat nog denzelfden avond wordt be sloten, dat de Engelsche starter Moir en de Amerikaan Taylor zullen moeten plaatsmaken voor Miller, die verder alle races zal starten. Dat was het veni vidi vici van Franz Miller te Amsterdam en hij heeft zich daar zoo uit stekend van zijn moeilijke en verantwoorde lijke taak gekweten, dat ook op de Spelen te Los Angeles alle loopnummers door hem ge start werden, dat hem dezelfde taak voor Ber lijn is opgedragen, kortom dat Miller de star ter aller afstanden is geworden. Een starten bij dergelijke wedstrijden is een uiterst moeilijk ambt. Naast de uiterste ze- nupwachtigheid en prikkelbaarheid der loo pers moet de starter een volmaakte rust en zelfbeheersching demonstreeren, op zichzelf een moeilijke opgaaf, als zoovele tienduizen den gespannen toezien en er een doodsche stilte is gevallen. Hij moet het juiste oogenbilk kiezen, om de loopers in hun startholen te la ten knielen, hen kalmeerend een paar woor Starter Franz Miller experimenteert met het nieuwe start pistool dat door een electrische leiding met de -finish ver honden is. den toevoegen, hun vertrouwen volledig win nen. En als hij den arm heeft opgeheven en het schot heeft gelost, moet hij alle deelnemers tegelijk zien en onmiddellijk kunnen consta- teeren of niet een van hen een tiende secon de (die zwaar telt in de 100 Meter) heeft ge snoept, door een te vroege start. Dan moet onmiddellijk zijn pistool weer knallen, om de loopers terug te roepen. Hij moet den zondaar op zijn fout wijzen en hem daarbij tegelijk op zijn gemak zetten, kortom hij moet alle kleinste trucjes en hebbelijkheidjes. die ooit een looper heeft uitgedacht of over zich zien komen, kennen, zijn autoriteit onvoorwaarde lijk doen gelden en een groot menschenken- ner zijn. Een starter, zelfs een in den volmaakten vorm zooals Franz Miller, heeft geen kans meer. ooit een snelheidsrecord op zijn naam te krijgen. Maar hij is zeker niet de laatste, die het mogelijk maakt, dat er records worden verbeterd. Een looper heeft zenuwspanning noodig, om zijn prestatie tot het hoogste op te voeren, maar zenuwoverspanning is fataal voor zijn kunnen. De starter moet er het zijne aan doen dat de grens tusschen deze geestes toestanden gehandhaafd blijft. Nog nimmer heeft een starter dit zoo goed weten klaar te spelen als de Duitscher Franz Miller en op de Olympische Spelen te Berlijn zal hij een der gewichtigste, zij het minst toegejuichte sportsmen in het athletiekstadion zijn. De Olympische fakkelloop. Uit Corintlie: De Olympische fakkel is Dinsdagochtend te 11.20 uur hier ter stede aangekomen, gedragen door den hardlooper Spiliotopulos. De stad was feestelijk versierd en alle klokken luidden, Ondanks de gloeien de hitte hadden zich duizenden op het groote plein verzameld Uit alle dorpen in de om geving waren de boeren toegestroomd. Toen de fakkeldrager verscheen, barstten dave rende toejuichingen los. De est-afettelooper overhandigde den toorts aan den burgemeester, die daarmee een al taarvuur aanstak. Tijdens deze ceremonie speelde een militair orkest het volkslied. Voor het altaar voerden dertig jonge meisjes een nationalen dans uit. Precies twaalf uur begonnen de klokken opnieuw te beieren, waarop de fakkelloop naar Athene werd voortgezet. Een kwartier later snelde de man over de brug. welke de Peleponeses met het vaste lano verbindt. Overal langs den weg heerschte groote be langstelling. Uit Athene: De Olympische fakkel werd door een jongen Athener door de Propylaeen gedragen. Het was een plechtig moment, toen de fakkellooper voor de ruïne van het Par thenon op het daar speciaal opgerichte al taar het heilige vuur aanstak, dat gedu rende de Berlijnsche Olympische Spelen on onderbroken zal branden. In de Akropolis hadden zich vier priesters met een bloe menkrans in de nabijheid van het altaar op gesteld. 52 vlaggen van alle aan de spelen deel nemende landen wapperden van een hoogen mast. Onder aan de trap werd de fakkelloo per opgewacht door eenige in oud-Grieksch gewaad gestoken schildwachten. Een hunner nam den toorts in ontvangst en besteeg daarmee de treden van de Akropolis, leiden de naar de Propylaeen. Daar stond een priester in klassieke dracht gereed, die op zijn beurt den fakkel aan nam om dezen den Akropolis binnen te dra gen. begeleid door jonge meisjes, die bloe men in het rond strooiden. Bij het altaar gekomen, werd het vuur aangestoken om weer overgebracht te wor den op een nieuwen fakkel. De stoet na derde langzaam den uitgang waar de pries ter met den fakkel, den arm ophief en uit riep: „ik verkondig aan de menschheid, dat de Olympische geest niet gestorven is. De Olympische vlam, onuitbluschbaar, zal voort gaan de volken te verlichten, waar zij zich in vreedzamen kamp meten. Uit het ver schiet der eeuwen zegen ik de athleten der gansche aarde, die aan de elfde Olympische Spelen te Berlijn deelnemen, verlicht door het vuur van Olympia". De priester trok zich daarna in het binnen ste van den Akropolis terug, terwijl de loo per de trappen afdaalde om den fakkel aan een anderen drager te overhandigen, die nu naar het Atheensche Stadion liep. Het moderne Athene had de Olympische vlam binnen zijn muren ontvangen. In het Stadion had een grootsche plech tigheid plaats. De fakkellooper werd bij het betreden en bij het verlaten van het stadion door het publiek stormachtig toegejuicht. Nadat de burgemeester van Athene het altaaiwuur had aangestoken, nam de looper den fakkel weer om via Eleusis in de rich ting van Thebe te verdwijnen. Van daar leidt de route dan over Delphi en Salonikki naar de grens van Griekenland, welke a.s. Zaterdag zal worden bereikt. GYMNASTIEK. Wedstrijden van „Bato". Mej. Th. Smal wint voor de 4e maal den Borkeut-wisselbeker. Dinsdagavond hield bovengenoemde veree- niging in haar oefenlokaal aan de Badhuis straat haar onderlinge wedstrijden voor jongste meisjes en dames. De uitslagen der jongste meisjes luiden als volgt, van ieder gelid de drie hoogst geplaat sten. Ie Graad: 1. T. Toepoel met 47 punten, 2. L. de Graaf 42;Z pnt., 3. L. de Wilde 42 pnt. 2e Graad: 1. A. Apetz met 441 pnt., 2. R. Landwehr Johan 43 pnt., 3. T. v. Deventer 4IV2 pnt. 3e Graad: 1. L. Vierwind met 45!< pnt., 2. R. Kossen 40 pnt., 3. M. Paardekooper 39','2 pnt. De meisjes hadden 6 toestellen te verwerken, het hoogst aantal der te behalen punten be droeg 60, Bij de dames ging het zooals verwacht werd zeer spannend toe; de onderlinge verschillen bedroegen dan ook zeer weinig, vooral van de nos. 1 en 2. Mej. Th. Smal wist ondanks zeer sterken tegenstand toch met 1 1/4 punt ver schil in de meerderheid te blijven, zoodat zij thans voor de 4e maal den Borkent-beker in ontvangst mocht nemen. De uitslagen luiden: le Graad: 1. Mej. Th. Smal met 50 pnt., 2. mej. P. de Vos met 48 3/4 pnt., 3. mej. C. H. de Liefde met 43 3/4 pnt. 2e Graad: 1. Mej. D. Segerius met 47 pnt., 2. mevr. E. Weber met 413/4 pnt., 3. mej. Pos- thuma met 411/4 pnt. b Graad: 1. Mej. R. Giltag met 45 pnt., 2. mej. A. Remer 43 3/4 pnt., 3. mej. H. Fiekert 40 y2 pnt. De dames hadden te verwerken zes toestel len waarvoor de twee hoogst geplaatsten be haalde als volgt: Mej. Th, Smal, vrije oef. 814 pnt., rek 8, brug 814, ringen 8 3/4, paard volt 81/4, paard- sprong 8, totaal 50 punten. Mej? P. de Vos, vrije oef. 8, rek 714, brug 9. ringen 8;i, paard volt, 8. paardsprong 7 3/4, totaai 48 3'4 pnt. Het hoogst aantal der te behalen punten be droeg 60. Het programma van de openings-plechtigheid. Uit Berlijn: Donderdag hield het organisee- rend comité voor de Olympische Spelen onder voorzitterschap van dr. Lewald een bespreking omtrent de werkzaamheden tijdens de Spelen. Hierbij beantwoordde de algemeen secreta ris dr. Diem een reeks van vragen betreffende vele details. Op de wielerbaan zullen 24 Juli de eerste wedstrijden worden gehouden. De training hiervoor is reeds in vollen gang. De distiibutie van de Olympische insignes zal met de grootste nauwgezetheid uitgevoerd worden. Er zullen in totaal 6800 insignes aan de deelnemers worden verstrekt. Zorgvuldige voorbereiding is ook noodig voor de uitreiking van de 267 gouden, zilveren en bronzen medailles, in totaal 801 voor de Olympische winnaars, alsmede de 20.000 herinnerings- medaïlles. Tenslotte gaf majoor Feuchtinger een schets van den openingsdag der Spelen op 1 Augustus. Te 8 des morgens wordt reveil geblazen door het wachtregiment van Berlijn. Tegen 10 uur worden de leden van het internationaal Olym pisch Comité van hun hotel gehaald. Ze be geven zich tezamen naar den morgendienst, die te 10 uur in de Hedwigkerk begint. Na dezen morgendienst komen de eeregasten tezamen bij de slotbrug en begeven zich naar het gedenkteeken „Unter den Linden", waar een korte plechtigheid zal plaats hebben voor de in den wereldoorlog gevallenen. Van hier uit wandelt men naar het oude museum, waar het gezelschap ontvangen wordt door minis ter-president Goering. 25.000 jongens en meis jes van de „Hitler-jugend" zullen zich in het park opstellen, waar een jeugdfeest wordt gehouden, dat door de eeregasten van het bordes van het museum af kan worden gade- Te tien minuten voor één komt de Olympi sche fakkel-estafette binnen. Het Olympisch vuur wordt op een altaar in het park neer gelegd en aangehouden, waarna het te 15.50 uur van hier uit naar de openingsplechtigheid in het stadion wordt overgebracht. Ontvangst bij tien „Fuehrer". Te één uur worden de eeregasten op het pa leis van den rijkspresident door den Fuehrer ontvangen. Tegen drieën vertrekken de gasten weer om zich in een optocht naar het rijks sportveld te begeven. De opstelling van de Olympische athleten. Op het poloveld worden alle Olympische deelnemers opgesteld. Nadat Hitier bij den klokketoren gekomen is, zal hij zich in gezelschap van den president van het Internationaal Olympisch Comité, graaf De Baillet Latour, en den voorzitter van het Duitsche Olympische Comité, dr. T. H. Leqald, door een vrijgelaten gang over het sportveld naar den marathon-toren begeven. Als men daar is aangekomen, zal bazuin- en hoorngeschal weerklinken, waarna sen groot orkest dadelijk invalt met den huldigings- marsch van Richard Wagner. Dc openingsplechtigheid. Met de „Olympia-Fanfare" van Herbert Windt wordt de eigenlijke plechtigheid ge opend. Onder klokgelui worden aan den rand van het stadion langzaam de vlaggen van alle deelnemende landen geheschen. Dan begin de intocht der landenploegen, Griekenland aan het hoofd, Duitschland zal de rij sluiten. Het défilé duurt ongeveer 40 minuten. Als alle deelnemers zich opgesteld hebben, zal de boodschap van baron Pierre de Coubertin uitgesproken worden. Dan houdt dr. Lewald een rede, waarna hij Hitier uit- noodigt, de Spelen te openen. Het plechtige moment is dan aangebroken. De Spelen wor den door het Duitsche staatshoofd geopend; de Olympische vlag wordt langzaam ge heschen, fanfares klinken, saluutschoten dreunen en 30.000 postduiven vliegen op, om naar alle deelen der wereld deze gebeurtenis te brengen. Richard Strauss dirigeert de door hem ge componeerde Olympisch Hymne. Wanneer de laatste klanken hiervan verstorven zijn, komt aan de Oostelijke poort de laatste fakkelloo per binnen. Het vuur wordt naar den Mara thon-toren gebracht en op de Olympische schaal ontstoken. Dan komt de Marathon winnaar van 1896, de Grieksehe boer Spiridon uit de rijen van deelnemers naar voren, tezamen met den burgemeester van Athene, Kotzias. Zij bieden den Fueher het symbool van de Olympische zege, den olijftak aan. Hierna zal de Olympische eed worden afge legd, het „Hallelujah" van Haendel weerklinkt. Het Hockeytournooi. Nieuwe indeeling en nieuw wedstrijdrooster. Door het terugtrekken van Joegoslavië en Tsjechoslowakije uit het Olympisch hockey tournooi was een geheel gewijzigde indeeling der groepen noodig. alsmede een nieuw wed strijdrooster. De twaalf landen zijn als volgt ingedeeld: Groep A: Britsch-Indië, Japan. Hongarije en Vereenigde Staten. Groep B: Duitschland, Denemarken, Span je en Afghanistan. Groep C: Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland. Uit groep A en B gaat de winnaar naar de halve eindstrijden over, uit groep C nummer 1 en 2. Het wedstrijdrooster ziet er nu als volgt uit: 4 Augustus: NederlandBelgië, Frankrijk —Zwitserland. 5 Augustus: Britsch IndiëHongarije, Ja panVer. Staten. 6 Augustus: DuitschlandAfghanistan; SpanjeDenemarken; NederlandZwitser land. 7 Augustus: Britsch IndiëVer. Staten; JapanHongarije; FramkrijkBelgië. 8 Augustus: DuitschlandDenemarken; SpanjeAfghanistan. 9 Augustus: NederlandFrankrijk; Br.- IndiëJapan en HongarijeVereenigde Sta ten. 10 Augustus: DuitschlandSpanje, Af ghanistanDenemarkenBelgiëZwi tser- land. 12 Augustus: Halve eindstrijden: winnaar groep A tegen nr 2 groep C; winnaar groep B tegen winnaar groep C. 13 Augustus: Troosttournooi. totaal 4 wed strijden. 14 Augustus: Wedstrijd om de derde plaats en finale. ROEIEN. De wedstrijden van de „Koninklijke". Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zon dag a.s. worden de roeiwedstrijden van de „Koninklijke" gehouden, deels op Sloten deels op den Amstel. De loting had het volgende resultaat: Donderdag (Sloten), Voorwedstrijden: 11.50 uur: Overnaadsche skiff, eerste heat: 1. Poseidon, 2. Die Leythe. 12.10 uur: idem, tweede heat: 1. De Amstel, 2. Arsa. 12.30 uur: Jonge Skiff A, eerste heat: 1. Njord, 2. Het Spaarne. 12.50 uur: idem, tweede heat: 1. De Hoop, 2. Nautilus. Vrijdag (Sloten), eindwedstrijden: 15 uur: twee zonder stuurman: Hoop (al leen). 15.20 uur: Jonge Skiff b: 1. Poseidon, 2. De Hoop. 15.40: Oude Skiff: 1. Willem III, 2. De Hunze 16 uur: Overnaadsche Skiff: 1. winnaar tweede heat; 2. winnaar eerste heat. 16.20 uur: Jonge Skiff A: 1. winnaar eerste heat, 2. winnaar tweede heat. 16.40 uur: Vier zonder stuurman: 1. Galge water comb.; 2. Nereus. Zaterdag (op den Amstel): 10 uu: Stijlroeien dames seniores vieren: 1. De Vliet; 2. De Hoop; 3. De Hunze. 10.30 uur: idem juniores: 1. De Hoop; 2. De Amstel. 11 uur: idem Skiff Ovemaadsch: 1. Deut- scher R. V.; 2. Vliet, 3. Amstel. 11.30 uur, idem Skiff seniores: 1. Willem III, 2. De Amstel. 14 uur: Stijlroeien jongens in schoolgleken 1. Famos, 2. Jeugdroeien; 3. Amstel. Idem zelfde volgorde snelroeien: 14.45 uur: Overnaadsche Vieren voor jonge ren: 1. Famos; 2. Jeugdroeien. 15.15 uur: Jonge vier A; 1. Laga; 2. Nereus. 15.30 uur: Sloeproeien. 16 uur: Oude Vier: 1. Njord, 2. Nereus. 16.30 uur: Jonge Acht B: 1. Amstel, 2. Nereus 3. Triton. Zaterdag (Amstel) Voorwedstrijden: 19.30 uur: Oude Twee, eerste heat: 1. Tri ton; 2. Willem Hl. 19.50 uur: idem tweede heat: 1. Njord, 2. Nereus. 20.10 uur: Oude Acht eerste heat: 1. Amstel. 2. Galgewater comb. Zondag (op den Amstel). 14.30 uur oude twee: 1 winnaar tweede heat; 2. winnaar eerste heat; 3. snelste tweede. 15 uur: Overnaadsche Twee: 1. Amstel 2, 2. Amstel 1. 15.30 uur: oude acht: 1 snelste tweede: 2. winnaar tweede heat: 3. winnaar eerste heat. 16 uur: Jonge Acht A: 1. Nereus; 2. De Hoop; 3. Laga. Ploegen, die eventueel voor uitzending naar Berlijn aangewezen worden, kunnen op deze wedstrijden uitvallen. WANDELSPORT. De int. vierdaagsche afstands- marschen. Op den eersten marschdag 3713 wandelaars op stap. Slechts vier uitvallers. Uit Nijmegen: Het is vier uur in den morgen en nog half donker. In de kazerne van de Ko loniale Reserve en in het tentenkamp daar achter heerscht echter reeds groote bedrijvig heid. Men springt daar uit de bedden, gaat naar de waschlokalen en daarna naar de eet zalen om een uurtje later marschvaardig te zijn voor den eersten dag. Echter niet alleen in de kazerne is men vroeg op, doch ook daarbuiten, Als om even over vijven de eerste tippelaars de poort uit gaan om hun 55 K.M. voor de eerste maal af te gaan leggen, is het al flink druk langs den weg; men wenscht den loopers een genoeglij ken dag en veel succes toe. Deze uittocht blijft aanhouden tot zeven uur. Dan blijkt, dat voor den eersten dag 3713 wan delaars op pad zijn gegaan, om resp. hun 55, 50, 40 of 30 K.M. af te leggen. Volgens de officieele cijfers waren er 3884 inschrijvingen, waarvan zich 161 niet aange meld hadden, terwijl er 's morgens nog 12 verstek hadden laten gaan. Op pad! De groote trek is begonnen! In den koelen vroegen ochtend is het leger van tippelaars uitgerukt, allen opgewekt. Reeds in de verte hoort men ze aankomen, want telkens klinkt het tromgeroffel van de verschillende burgergroepen en de militaire detachementen. Overal waar gepasseerd wordt, leeft men weer met de deelnemers mee. Water is overal in overvloed te krijgen; er zijn zelfs enthou siaste wandel sportliefhebbers, die thee of limonade aanbieden. Ook verschillende firma's zijn weer langs den weg aanwezig om hartver sterkingen of poeder of zalf voor de voeten aan de deelnemers te verstrekken. De route voerde door de bosschen bij Berg en Dal en Groesbeek naar den Piasmolen, om vandaar verder door de wei_ en bouwlanden van de Maasstreek te gaan. Aanvankelijk voor spelde een donkere hemel niet veel goeds, doch gelukkig was Pluvius de deelnemers gunstig ge zind en daar een frisch windje er voor zorgde, dat het niet al te warm werd, kon gezegd wor den, dat het ideaal wandelweer was. Bij den Molenbeek. Het mooiste punt om de deelnemers voorbij te zien trekken, was de Molenbeek bij Mook. Hier kon men alle deelnemers van de verschil lende routes voorbij zien trekken. Het was hier dan ook zeer druk, doch een groot aantal poli tiemannen was in de weer om alles te regelen; zij kweten zich op voor toef felijke wijze van hun taak, hetgeen lang niet gemakkelijk was op een zoo drukken verkeersweg, als die van Nijme genVenlo is. Bij den Molenhoek gaven o.a. ook blijk van belangstelling de commandant van de tweede divisie, generaal Sillevis en ir Gover, kapitein van den generalen staf. Dank zij het koele weer kon er over het al- jemeen flink getippeld worden; de deelnemers kwamen dan ook reeds vrij vroeg binnen. De eerste dag is een ware succesdag gewor den. Toen des avonds alle officieele gegevens binnen waren, bleek het, dat er slechts vier uit vallers waren! TAFELTENNIS. TAFELTENNISTOURNOOI IN ZANDVOORT. In het Grand Hotel te Zandvoort zal op 7, 8 en 9 Augustus met goedkeuring van den N.T.T.B. een groot tafeltennistournooi ge houden worden, waaraan verbonden is het kampioenschap van Kennemerland. met vrije inschrijving. Behalve de klasse voor ge- oefenden (enkelspel dubbelspel en mixed), is er speciaal voor de badgasten en niet- bondsleden uit andere plaatsen een andere klasse mgelascht, onder den naam van propa- ganda-klass»* WIELRIJDEN. De Tour de France. Le Greves wint de 12e étappe. Uit Marseille: Na den rustdag te Cannes werd Dinsdag de ronde van Frankrijk voortgezet met de 12e étappe, van Cannes naar Marseille, een afstand van 195 K.M. Een hoog tempo werd gedurende deze étappe niet gereden, men voel de er weinig voor uitlooppogingen to onderne men, omdat het warm weer was en de Pyre neeën nog in het verschiet zijn. Zoo behoefde het dus geen verwondering te wekken, dat een 20 man sterke groep gezamenlijk te Marseille aankwam, waar de Franschman Le Greves de sprint won. Zijn tijd was 6 uur 36 minuten 10 sec. Het resultaat was: 1. Le Greves Frankrijk) tijd 36 uur 36 minu ten 10 sec; 2. Meulenberg (België); 3. Kint (België): 4. Neuville (België). Het algemeen klassement werd: 1. Sylver Maes (België), totaaltijd 78 uur 24 minuten 8 sec.; 2. Vervaecke (België) 78 uur 26 minuten 56 sec.; 3. A. Magne (Frank rijk) 4. P. Clemens (Luxemburg)19e Albert van Schendel 79 uur 34 minuten 11 sec.; 27e Middelkamp 79 uur 49 minuten 14 sec.; 40e Anton van Schendel 80 uur 38 minuten 30 sec. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS-CUP. Australië wint van Duitschland. Uit Londen: Australië heeft verdiend van Duitschland gewonnen. Dit geschiedde nog voordat de laatste partij gespeeld werd. De Australiër Mc Grath won met 63, 5—7, 6—4, 6—4 van Henkei. Dit bracht den wedstrijd stand op 31 voor Australië. De laatste partij ging tusschen Crawford en den Duitschen reservespeler Denker, omdat V011 Cramm wegens zijn spierverrekking niet spelen kon. Crawford won met 63, 61, 64. Zaterdag begint de eindstrijd tusschen En geland en Australië. ZEILEN. Laatste dag van de Kaagweelc. Friesland wint den Regenboogwedstrijd. Uit Warmond: De laatste dag van de Kaagweek bracht koud en guur weer, maar de wind liet de zei lers ook nu niet in den steek. Er woei een Westelijk briesje. Gelijk te verwachten was heeft Friesland den regenboog wedstrijd gewonnen; in de laat ste race is er zóó hard om gevochten, alsof de kansen nog gelijk stonden en Holland niet een haast niet in te loopen achterstand had. Friesland behaalde 28 punten, Holland 27,1 zoodat de einduitslag is geworden: Friesland 88.1 Holland 71,2. In twee groepswedstrijden waren de gast- heeren sterk favoriet, nl. in de Olympiajol- len en in de twaalfvoetsjollen. In beide klas sen zag De Kaag zich echter den prijs ont gaan. In de Olympiajollenklasse had Bor- gerhofff Mulder pech door het breken van het voorstag en hoewel Ritman als eerste bin nen kwam, bleef de Kaag juist 0.7 punten onder het totaal van Loosdrecht, dat 22 was. In de twaalfvoetsjollenklasse was er van pech geen sprake. De Zaanlandéche zeilers waren beter op dreef dan de Kaagmenschen. Het eindresultaat was: Zaanlandsche Zeil- vereeniging 42,2 punten, De Kaag 32,1. Wat de overige verrichtingen op dezen laat- sten dag betreft, dient te worden gememo reerd het winnen van den hoofdprijs in de Painpusklasse a. door Van der Steur met één puntje verschil op Huisken en in de regen boogklasse a. door Van der Mey met slechts één punt voorsprong op Zuiderbaan. Laatst genoemde won weliswaar de laatste race, maar Van der Mey, werd door een aanvaring 100 meter voor de finish derde in plaats van vierde, doordat De Vries den strijd moest op geven. Die derde plaats leverde Van der Mey, drie extra-punten op en dat was juist vol doende om met één punt voorsprong op Zui derbaan den hoofdprijs te winnen. Aan de uit slagen ontleenen we de volgende: Regenboogwedstrij d HollandFriesland 1. De Leede III. st. W. Z. van der Meij; 2. Dolfijn, st. K. Vrolijk; 3. Hennie, st. M. Hendriks. Groepswedstrijd in de twaalfvoetsjollen- klasse: 1. Zaanlandsch Zeilvereeniging 19,1 p.; 2. Rotterdamsche Zeilvereeniging 12 p.; 3. Loosdrecht 10 p.; 4. De Kaag 7 p.; 5. Haar- lemsche Jachtclub 6 p. Groepswedstrijd in de 12 M2-sharpieklasse: 7. De Kaag 25.1 p.; 2. Loosdrecht 25 p. Groepswedstrijw in de Olympiajollenklasse: I. Loosdrecht 9.8 p.; 2. De Kaag 6.1 p. 45 M2.-kruiserklasse: 1. Benati, st. B. Fe- ueaaa: 2. Walta st. C. A. Vermaat. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. J. R. van den Berg: 2. Jan Brass, st. J. Dorsman. Handicapklasse D.: Narmade, st. H. H. Tie- leman. Drakenklasse: I. Janmaat, st. J. Heinen; 2. Cavallier, st. E. G. van Benthem van den Bergh, Regenboogklasse B.: 1. Pieterke, st. G. de Vries Lentsch Jr., 2. Phecda. st. G. Deichman; 3. Maas. st. P. J. van der Gussen. Noord-Nederlandsche 16 M2.-klasse: 1. Wetternocht. st. T. de Jong; 2. Louisa II, st. R. van Zwolle. Pampusklasse A.: 1. Fuut II, st. W. van Hat- tum; 2. Norremeer. st. J. C. P. Hofkes. Pampusklasse B.: 1. Spriet, st. J. M. G. Schrama; 2. Albatros, st. G. J. Lagendijk. Twaalf voetsjollenklasse dames A.: 1. Wee- tiekep, st. mej: Q. van Dijk; 2. Zomerweelde, st. mej. E. Karreman. Twaalfvoetspollenklasse dames B.: 1. Kwik druppel, st. mej. J. de Vries; 2. Jolly Joker, st. mej T. van Meeteren. Starklasse: l. Goetzee, st. L. V. Arnold; 2. Deneb, st. G. S. van Dijk. Olympiajollenklasse, 7. Daphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder; 2. Borreltje, st. H. Coops. 12 M2.-sharpieklasse: 1. Dinges, st. C. Nau- ta; 2 Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse. 12 M2, sharpieklasse B.: 1. Pamir, st. A. Scheper; 2. Esi Tesi, st. W. A. Bos. B.M.-klasse: 1. Beneventun II, st. R. Schol- tens; 2. Mop. st. H. Bollemeijer. Regenboogklasse A.: 1. Swan, st. H. Zuider baan; 2. Hennie, st. M. Hendriks. Twaalf voetsjollenklasse A: 1. Ans. st. G. Landsman; 2. Zomerweelde, st. J. N. Karre man. Twaalf voetsjollenklasse B.: 1. Dr. Knok, st. R. Kagcheland: 2. Spirit, st. W. Daniels. Twaalfvoetsjollenklasse C.: 1. Fra Diavolo, st. W. Schippers; 2. Hazenwind, st. M, Zaayer.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8