ATLAS Uit Haarlem's Gemeenteraad. KING-VRIENDEN DONDERDAG 23 JUL1! 1936 H A A R E E M'S DAGBEAD 6 De Vereeniging Groen van Prinsterer" krijgt een gedeelte van het schoolgebouw Leidscheplein 36 in bruikleen. Het Instituut „Oranje Nassau" krijgt onder dezelfde voorwaarden het schoolgebouw aan de Krocht No. 1. De Zijlweg tusschen Julianalaan en de grens van Bloemendaal wordt verbeterd. In beginsel besloten tot bouw van een school voor gewoon O. L. O. in Haarlem-Noord. Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Haarlem. Voorzitter: de heer C. Maarschalk, burge meester. Punt 2. Geldleening. Dadelijk na de opening gaat de raad in geheime zitting. Na de heropening stelt Wethouder Roo- denburg (Chr. Hist.) voor, een geldleening aan te gaan van f 1.000.000 a 4 1/4 pet. bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het is een 25-jarige leening. Wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Ingekomen stukken. Mr. L. G. van Dam heeft een voorstel ingediend tot vaststelling van een verordening- tot beperking van de vestiging van nieuwe winkelzaken. De heer Van Dam (V. D.) drukt er zijn leedwezen over uit, dat deze zaak zoo lang is aangehouden. Hij vraagt aan B. en W. zoo spoedig mogelijk prae-advies uit te willen brengen. Wethouder Reinalda (SD.A.P.) heeft dit voorstel wel met ingenomenheid begroet, maar het prae-advies kan niet spoedig ko men, door verschillende omstandigheden. O.a. is er een wetsontwerp verschenen. In samenwerking met de Middenstandscentrale en de Kamer van Koophandel zal dit vraag stuk eerst onderzocht worden. Het verdient geen aanbeveling, hals over kop deze veror dening, die parallel loopt met die van Bus- sum. vast te stellen. Spreker zegt tot den heer Van Dam, dat het onderzoek met de grootste nauwkeurigheid zal geschieden en dat B. en W. dan zoo spoedig mogelijk met het prae-advies zullen, komen. De heer Van Dam verklaart zich door dit antwoord niet bevredigd. De gemeente kent de cijfers van de bedrijfs-telling. Hij vindt het beter, als de raad zijn voorstel behandelt nog voordat het wetsontwerp verschenen is, want deze kwestie is zeer urgent. De Bussumsche verordening is in strijd met de wet: die zal worden vernietigd of ontbindend worden ver klaard. Met nadruk vraagt hij nog eens zoo spoedig mogelijk prae-advies. Anders zal hij genoodzaakt zijn, aan den raad te vragen, B. en W. daartoe uit te noodigen. De heer Van Kessel (R.K.) betreurt ook den tragen gang van zaken bij deze materie. Hij is het volkomen met den heer Van Dam eens. Spreker "vraagt, nu niet langer meer te wachten. De raad van Haarlem moet aan den minister duidelijk maken, dat hier wat voor den middenstand gedaan wordt. Er wordt veel voor de arbeidersgroep gedaan, maar de groep der middenstanders dreigt ten onder te gaan. Spreker steunt, het ver zoek van den heer Van Dam. De heer B ij v o e t (R.-K.) wil toch eerst het resultaat van het onderzoek afwachten. Er moet o.a. nagegaan worden hoeveel win kelbedrijven er zijn. Het is een maatregel, die het economisch leven sterk aan banden legt. - Eerst moet afgewacht worden of dit een heilzame uitwerking zal hebben. Spreker is het dus niet met den heer Van Dam eens. Hij zal zijn stem aan het voorstel-Van Dam eerst geven als hij over meer gegevens en cijfersmateriaal beschikt. De voorzitter deelt mede, dat ingeko men is een voorstel van den heer Van Dam, waarin de raad B. en W. uitnoodigt, zoo spoedig mogelijk met een prae-advies te ko- men. Dit voorstel wordt voldoende ondersteund. De heer Noord h off begrijpt de haast van den heer Van Dam niet. Het is niet ge- wenscht, dat de raad onvoorbereid een be slissing neemt. Hij geeft den heer Van Dam in overweging er tevreden mee te zijn, als het voorstel in November behandeld wordt. De heer Noordewier (Comm.) merkt op, dat onder den middenstand zeer sterk door fascisten gewerkt wordt. Het is niet goed, de zaak op de lange baan te schuiven, Er moet zoo snel mogelijk een beslissing genomen worden, want anders krijgt het fascisme te veel invloed. De heer Wolzak (A. R.): „Bent u daar zoo bang voor?"' De heer No or de wie r: „Zeer zeker! De N. S. B. mag haar verderfelijk werk niet ge makkelijk gemaakt worden." De heer Van Tetering (R.K.) dankt voor de groote belangstelling in den midden stand. Het voorstel-Van Dam kan misschien in de toekomst wat goeds uitwerken. Men kan den middenstand op 't oogenblik beter helpen door verlaging van tarieven, enz. Wethouder Reinalda merkt op, dat het er B. en W. om te doen is, geen misverstanden te doen ontstaan. Het is geen op de lange baan schuiven. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Spreker zegt, dat B. en W. bijna dagelijks weigeren om woonhuizen tot winke.lhuizen te verbouwen. Dit geschiedt ook tot bescherming van den middenstand. Spreker wil volkomen open kaart spelen. B. en W. kunnen onmoge lijk zeggen, dat het voorstel-Van Dam vóór de behandeling van de begrooting aan de or de gesteld zal worden. Ook in de kringen van den middenstand heerscht hierover een groot verschil van meening, o.a. over het vraagstuk van het behoefte-element. Verder is er het element van de credietwaardigheid. Men moet er niet lichtvaardig overheen stap pen, want dat zou niet in het belang van den middenstand zijn. B. en W. hebben ook be hoefte aan ordening, maar eerst moeten zij een grondige kennis van de feiten hebben. De^ heer Van Dam zegt. dat er al een massa materiaal aanwezig is. De ontwikkeling van het kappersbedrijf bijv. is ook in Haarlem den laatsten tijd sterk gegroeid. Ook over andere bedrijven zijn voldoende cijfers be kend. Verder bestaat er een massa literatuur over. De raad moet zich de moeite getroos ten. er kennis van te nemen. Met den heer Van Kessel is spreker liet eens, dat de raad blijkbaar te weinig belangstelling voor den middenstand heeft, Deze groep heeft recht op een spoedige beslissing. En dat k a n, als de raad maar wil. Van een overhaaste beslissing kan geen sprake zijn. Spreker wijzigt zijn voorstel in dien zin, dat geen prae-advies in egn der eerstvolgende zittingen zal worden uitgebracht, maar in een zitting vóór de be handeling van de begrooting. De heer Noordhoff zal vóór deze motie stemmen als de woorden „zoo mogelijk" er ingevoegd worden. De heer Van Dam kan hieraan niet vol doen. Wethouder Roodenburg (Chr.-Hist.) geeft den heer Van Kessel in overweging, niet te lichtvaardig over sommige zaken, den middenstand betreffende, te spreken. Aan „hooren zeggen" heeft men niet veel. Wethouder Van Liemt (R.K.) ver klaart niets te hebben aan cijfermateriaal van andere gemeenten. Hij wil cijfers van Haar lem hebben. Aan den heer Van Kessel geeft hij de verzekering, dat Maatschappe lijk Hulpbetoon dit jaar geen geld heeft ge geven aan iemand voor het innemen van een standplaats voor een IJsco-wagen. Wethouder Reinalda wil niet gebonden worden aan een termijn voor het uitbrengen van het prae-advies. De heer Van Kessel zegt, dat hij de mededeeling over een standplaats voor een IJscowagen van raadsleden heeft ontvangen. Alleen wist spreker niet, of die mededeeling als scherst bedoeld was. Het is sprekers be doeling alleen, om aandrang op B. en W. uit te oefenen. De heer Noordhoff toont ook niet veel belangstelling voor den middenstand. De heer Noordhoff komt op tegen deze laatste bewering. Het is juist sprekers dage lij ksehe zorg om maatregelen ten bate van den middenstand te beramen. Mevrouw Scheltema (V.B.) zal tegen het voorstelvan Dam stemmen, omdat zij niet vooruit wil loopen op het wetsontwerp. De heer Visser (Chr.-Hist.) zegt, dat men niet moet voorstellen, dat de midden stand met aanneming van het voorstel-Van Dam gered is. De motie-Van Dam wordt verworpen met 288 stemmen. De heer P e d e r (comm.) betreurt het, dat de heer Reinalda blijkbaar nog geen gele- eenlieid heeft gehad bij de mededeelingen te zeggen, hoe het resultaat van zijn onder zoek naar de betaling van losse arbeiders in andere gemeenten is geweest. Dit was volgens spreker toch een vrij eenvoudige zaak. Wethouder Reinalda antwoordt, dat de antwoorden van de aangeschreven gemeen tebesturen juist zijn binnengekomen. De raad zal spoedig worden ingelicht. De heer Peper vraagt of B. en W. spoedig een gunstige beslissing widen nemen op een verzoek van G. Roosma en andere bewoners van de Spijkermanslaan om alle motorver- keer in beide richtingen te verbieden. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak bij den Commissaris van Politie in onderzoek is. Mevrouw Maarschal 1-Komin vraagt, een onderzoek te doen instellen naar den hin der, die door omwonenden ondervonden wordt van wasscherijen en andere fabrieken, gele gen aan de Brouwersvaart. Wethoude.r Reinalda zegt toe, dat dit onderzoek zal worden ingesteld. PUNT 2a. Goedgekeurd wordt een tweede suppletoire begrooting voor den dienst van 1935. Ingekomen zijn verzoekschriften van de heeren J. Over Azn. en A. de Bruyn, waarin zij eervol ontslag verzoeken als hoofd resp. van school 43 en school 14.' Dit eervol ontslag wordt hun onder dank betuiging verleend Aan den heer M. D. van Dijk wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de H.B.S. a met 5-j. c. PUNT 3. Het eerste suppletoire kohier Straatbelas ting enz. dienst 1936 wordt goedgekeurd. PUNT 4. Mej. A. Kornmann wordt overgeplaatst als onderwijzeres van School No. 36 (Soenda- straat) naar School No. 11 (Spaarnwouder- De heer J. H. Kuling wordt overgeplaatst als onderwijzer van School No. 11 naar School No. 36. PUNT 5. Stemdlstricten. B. en W. leggen den raad ter goedkeuring voor een nieuwe verdeeling van de gemeente in stemdistricten voor de verkiezing van leden van den raad en kamerverkiezingen. Het to taal aantal districten is teruggebracht van 81 op 77. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. Voorstel tot overneming van voor straat be stemden grond aan den Vondelweg. Goedgekeurd. PUNT 7. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aan koop van grond aan de Prof. Van der Waals straat voor den bouw van een transformator huisje voor het gemeentelijk electricitelts- bedrijf. PUNT 8. De voorstellen tot verkoop van grond aan: H. Mulder en Handelsvennootschap v.h. Voor- neveld (Van Oosten de Bruynstraat); Gebr. Van Schuppen (Busken Huetstraat)G. Kam- minga (Zaanenlaan) en Spook en Kuiper (Delftlaan) worden goedgekeurd. PUNT 9. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot verhuring van het perceel Jansweg 9 aan de N.V. Haarlemsehe Auto Centrale voor vijf jaar ad f 1800 per jaar. PUNT 10. R.K. Onderwijs. B. en W. stellen voor, voor het aanschaffen der benoodigde leermiddelen ten behoeve van het zevende leerjaar der bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, staande onder het R.K. Kerkbestuur van de parochie'van de H. Diduina, te Haarlem en tijdelijk gehuis vest in lokalen van het schoolgebouw, Over- tonstraat 42, ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van ten hoogste f 517. Dit bedrag wordt toegestaan. Verbouwing bijzondere scholen. Goedgekeurd worden de voorstellen van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor de verbouwing van de Dr. H. Bavinck- school aan de Ambachtstraat en van de bij zondere school aan de Velserstraat. PUNT 12. „Schoolgebouw Groen van Prïnsterer" B. en W. stellen voor, aan de Vereeniging „Groen van Prinsterer" medewerking te ver leenen ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920, door beschikbaarstellingin bruikleen van een gedeelte van het schoolgebouw Leid scheplein 36. De vereeniging „Groen van Prinsterer" heeft, zooals onze lezers weten, hiertegen be zwaren ingediend. Zij had liever gewild, dat een nieuwe school gebouwd werd op een ter rein in de omgeving van de Lorentzkade, dat niet voor andere doeleinden geschikt is en waardoor het gemeentebestuur volgens adres sante een kapitaal van f 35.000 zou uitwinnen, plus f 15.000 voor de verbouwing. De heer Wolzak (A.-R.) bepleit inwilli ging van het verzoek dezer vereeniging. Hij zegt, dat het bestuur ook wel gaarne de school gebouwd zou willen zien op een ter rein aan de Van Oosten de Bruynstraat hoek Westergracht. Om aan de financieele gevol gen tegemoet te komen, heeft de vereeniging een 40-jarige geldleening aangeboden van f 75.000 a 41/2 pet. Ook na aangebrachte ver beteringen zal het gebouw aan het Leidsche plein voor de vereeniging onvoldoende zijn. De gemeente zal zich belangrijke kosten be sparen, wanneer het verzoek der vereeniging wordt ingewilligd. De heer We us tink (R.-K.) gelooft, dat het in de gegeven omstandigheden niet aan te bevelen is, een nieuw gebouiw te stichten. Andere schoolbesturen moeten ook genoegen nemen met oude gebouwen, die niet geschikt meer zijn wat, wat lokalen voor les-geven en speelgelegenheid betreft. Het is de bedoeling, dat aan de vereeniging 't schoolgebouw aan het Leidscheplein slechts voorloopig wordt toegewezen Dit gebouw is als tijdelijke maatregel wel bewoonbaar te maken. Mevrouw Scheltema vraagt nadere fi nancieele inlichtingen. De heer Schaafsma (C.D.U.) gelooft, dat het beter is een nieuw gebouw te stich ten. ook omdat het zonlicht in zes lokalen van het gebouw aan het Leidscheplein niet kan doordringen. De heer Noordewier (comm.) vindt het niets bijzonders, dat de partijgenooten van den heer Wolzak in vier jaar geen ver zoek tot stichting van een nieuwe school hebben ingediend, want zij zijn er mede schuldig aan. dat het aantal leerlingen per klas steeds grooter is geworden De voorzitter zegt, dat dit niets met het voorstel te maken heeft. De heer Noordewier acht weliswaar het gebouw aan de Leidschevaart niet ideaal, maar hij meent toch, dat het wel in orde te maken is door kleine veranderingen. De leerlingen, die deze school bezoeken, wonen bovendien voor het meerendeel in het Leid- sche kwartier. Wethouder Boes (VjD.) zegt, dat de aan vrage van het betrokken schoolbestuur op de gewone wijze is behandeld. Hij herinnert aan den gang van zaken, dien men in het raadsstuk in ons blad heeft kunnen lezen. Het gebouw aan het Leidscheplein verkeert nog in een vrij goeden toestand. Weliswaar komt er geen zonnes c h ij n in sommige lo kalen, maar wel zonl i c h t. De speelgelegen heid kan men op het plein vinden, ook al spelen daar kinderen van andere scholen, Dan moet desnoods aan elke school een ge deelte van het plein voor spel worden aan gewezen. Na eenige kleine veranderingen kan het gebouw weliswaar niet ideaal, maar toch bruikbaar gemaakt worden. Men kan er ech ter niet te veel in modernise eren, want er is nog een andere school in het gebouw geves tigd en men kan geen onderscheid maken. De veranderingen zullen echter wel een be drag van f 10.000 vorderen. Het gemeente bestuur wil het gebouw niet afstaan, maar in bruikleen geven. In dezen geest zal dus een contract tusschen de vereeniging en het gemeentebestuur geteekend moeten worden. Na eenige repliek van de heeren W e u s t i n k en Wolzak wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De heeren Wolzak en DeBraal (A.-R.) willen geacht worden te hebben tegenge stemd. PUNT 13, Het schoolgebouw aan de Krocht. Door B. en W. wordt voorgesteld, aan het bestuur der Vereeniging „Instituut Oranje Nassau" tot wederopzeggens in bruikleen te geven het schoolgebouw aan de Krocht No. l en hun een bedrag van f 16.500 voor eenige herstellingen toe te staan. De heer Weustink vreest dat dit be drag te krap zal zijn; ook omdat er geen centrale verwarming is. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. goed gekeurd. PUNT 14. Verbetering Zijlweg. Aan de orde wordt gesteld het bekende voorstel van B. en W. tot verbetering van den Zijlweg tusschen de Julianalaan en de grens der gemeente Bloemendaal. De heer Van Kessel bepleit een goede behartiging van de belangen der voetgan gers. Wethouder Reinalda hoopt, dat de be woners van den Zijlweg een bewijs van goeden burgerzin zullen geven. Het voorstel wordt goedgekeurd PUNT 15. De automatische lichtseinen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot wijziging van de automatische verkeers- lichtseinen, waarvan de bijzonderheden in ons nummer van j.l. Maandag gepubliceerd zijn. PUNT 16. Aanvaarding van gronden. B. en W. stellen voor algemeene voorwaar den vast te stellen, betreffende de aanvaar- Wij zorgen voor de bereiding van King-pepermunt uit het edele natuurproduct, voor de onverander lijk fijne kwaliteit van dit beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Bovendien willen wij onze talloze King-vrienden een volmaakt vacantiegenot verschaffen. Voor dat doel werd de practische King-atlas samengesteld. Wij laten het aan anderen over, een oordeel uit te spreken. Hier volgt er één. Er ïijn atlassen en atlassen. At lassen, die aan een les doen denken en schoolrenunisccnties wekken en atlassen, die de verbeelding prikke len, die niet alleen kleuren en lijnen en stippen en letters schijnen te bevatten, maar ook bosch en heide, weiland en water, strand en zee. Zoo'n atlas is die, welke thans door de firma Tonnema Cie te Sneek, fabrikante van de King Pepermunt, in een zeer groote oplage verspreid en op gemakkelijke en goedkoope wijze voor jong en oud beschikbaar wordt gesteld. Misschien komt het door de fleurige, aantrekkelijke uitvoering, misschien ook door de origineele ge dachte telkens een „grondsoorten-" en een verkeerskaartje van dezelfde provincie naast elkaar te plaatsen. Dat is daarom zoo aardig, omdat men dan duidelijk de wisseling van het landschap kan volgen, waardoor de wegen voeren. Zoo lééft een kaart en wint aan suggestieve kracht. De bedoeling heeft blijkbaar voor gezeten aan te sluiten aan de gebrui kelijke school-atlassen waarvan het beeld immers vertrouwd is en er toch iets anders, iets „opgewekts" en iets moderns van te maken. Daar door kreeg deze atlas een ander karak ter. De nadruk, welke tot voor een jaar of twintig qp spoor- en water wegen vielen in de school-atlassen nog steeds Valt is hier gelegd op auto-wegen en fietspaden, op het verkeer over den weg derhalve, da; zulk een enorme vlucht heeft geno men. Bovendien zijn deze kaarten bijgewerkt tot op een maand gele den, zoodar de groote wijzigingen, welke zich in den laatsten tijd vol trokken men denke aan den ver snelden bruggebouw er duidelijk in tot uiting komen. Ze geven als het ware een illustratie van het moderne wegverkeer in ons land. En ze zullen daarom stellig niet alleen de trek kende jeugd, maar niet minder de reizende ouderen interesseeren. De zorgvuldige opzet en uitvoe ring van dit werkje wordt nog geac centueerd door een „Overzicht van de Aardrijkskunde van Nederland", dat in beknopten vorm een schat van wetenswaardigheden geeft, welke vooral in dezen tijd de bijzondere belangstelling verdienen. Wanneer men deze gegevens bij de hand houdt, heeft men werkelijk een goede en gezonde basis van beoordceling der moeilijkheden, welke door de crisis1 omstandigheden zijn gerezen. Met deze uitgave van de firma Tonnema Cie heeft een „atlas" men zou geneigd zijn haar een fleuri ger benaming te geven—haar intrede gedaan, die zonder eenigen twijfel niet met een zucht van opluchting na vervulde „leerplicht" zal worden dichtgeslagen, maar telkens weer met een zucht van verlangen naar vacantia, naar trekken, naar fietsen, naar reizen, naar alles door elkaar zal worden opengedaan en bekeken. Het is een uitgave zooals terecht in het voorwoord wordt opgemerkt niet voor de school, maar voor het leven. Redactie „De Prins" Uw drogist of winkelier zal U, bij aankoop van een rpl King-pepermunt 10 cents, de King- atlas gaarne verstrekken, tegen de geringe ver* goeding van 25 cents. VAN NEDERLAND '(Adv. Ingez. MedJ ding door de gemeente Haarlem van gron den, bestemd voor den openbaren dienst. Wordt goedgekeurd. PUNT 17. Nieuwe school in Haarlem-N. Aan de orde komt het door ons reeds ge publiceerde voorstel van B. en W. betreffen de de klasse-indeeling voor de scholen voor gewoon openbaar lager onderwijs en om in beginsel te besluiten tot den bouw van een school voor genoemd onderwijs in de omge ving van het Tesselsehadeplein in Haarlem- Noord. De heer Posthumes (S.D.A.P.) brengt hulde aan B. en W. voor de wijze waarop zij met de organisaties overleg hebben gepleegd. Hij hoopt echter, dat zooveel mogelijk tege moet zal worden gekomen aan de wenschen van de ouders om de leerlingen te plaatsen in de door hen gewenschte scholen; dit be treft vooral de school aan het Junoplantsoen. Men moet de kinderen niet zenden naar de school aan de Tetterodestraat, als de ouders dit niet wenschen. Hij vraagt hiervoor de welwillende aandacht van B. en W. Dan kan men het volgend jaar weer verder zien. Mevrouw Scheltema vraagt of het niet mogelijk is, de houten hulpschool, die vrij komt, te geven aan school 44. Zij brengt hulde aan B. en W. voor de indiening van dit voorstel. De heer Weustink zegt, dat sommige ouders niet eens wisten, waarom zij de voor keur aan de school aan het Junoplantsoen geven. Sommigen zeggen, omdat het een op leidingsschool is. Als hun echter gevraagd wordt, wat een opleidingsschool is, dan blijft men het antworod schuldig. Spreker acht het voorstel van B. en W. uitstekend. Hij brengt er hulde voor. Wethouder Boes dankt voor de aan B. en W. gebrachte hulde. Hij merkt echter op, dat deze hoofdzakelijk toekomt aan de af- deeling Onderwijs ten Stadhuize. Spreker ver dedigt het voorstel. Hij vreest moeilijkheden voor het volgend jaar, wanneer aan den wensch van den heer Posthumus werd vol daan. Kinderen, die aan de school aan het Junoplantsoen te veel zijn moeten nu een maal gedistribueerd worden over andere scholen, ook al moeten zij misschien wat ver loopen. Misschien bestaat de mogelijkheid, de houten hulpschool in het Noorden te plaatsen. Dan kunnen daar de kinderen van de school aan het Junoplantsoen onderge bracht worden. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s goedgekeurd. PUNT 18. Voorstel betreffende overeenkomst Haar lemsehe artsen-specialisten inzake betaling van klinische hulp. De heer Peper herinnert aan den strijd, die gevoerd wordt tusschen de zelfstandig- werkende ziekenfondsen en de vakvereeni- gingen van de apothekers. De apothekers en artsen willen van contributieverlaging niets weten. Spreker zou er niet op tegen zijn, als de apothekers en artsen meer betaald worden uit de gemeentekas, maar dat mag niet gaan ten koste van de arbeiders in de ziekenfondsen. De f 10.000, die men van de ziekenfondsen wil halen, moet dienen om de rechten van de leden dezer fondsen te ver- grooten. De heer Noordhoff vraagt of B. en W. wel bevoegd zijn, zich in te laten met de contributie van de ziekenfondsen. Spreker acht de redactie van het voorstel niet duide lijk. Wethouder Roodenburg zegt, dat er een overeenkomst is gesloten, waarover alle par tijen tevreden zijn. Deze regeling is niet an ders dan een verbetering, want de betrok kenen hebben bij de vrije-ziekenhuiskeuze nu ook de vrije keuze van specialisten. De ge meente zal er financieel niet door lijden. De minst draagkrachtigen zullen niet gedupeerd worden, want zij worden geholpen door den Geneeskundigen Dienst, zooals gewoonlijk. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. PUNT 19. Stadsschouwburg Het voorstel tot wijziging der pachtsom. Stadsschouwburg, wordt goedgekeurd. Esperanto op school? Tenslotte komt in behandeling het bekende voorstel-Van der Veldt inzake het onderzoek naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van invoering van Esperanto op scholen voor La ger Onderwijs. De heer Van der Veldt (R.K. zegt dat het enthousiasme voor Esperanto zeer groot is geworden. Spreker is dankbaar voor de tegemoetkomende houding van B. en W., door de toezegging, lokalen hiervoor beschik baar te stellen. Wethouder Boes is er voor zich zelf nog niet van overtuigd, dat het Esperanto een toekomst heeft. Hij heeft alleen de tegemoet komende houding aangenomen naar aan leiding van het groote enthousiasme, dat al lerwegen voor het Esperanto aan den dag wordt gelegd. Het. voorstel wordt goedgekeurd. Benoeming. Mej. A. Hazenberg te Haarlem wordt be noemd tot tijdelijk leerares in het Duitsch aan de H. B. S. a met 5-j. c. Rondvraag. De heer Weustink herinnert er aan, dat de schoolbesturen, die één of meer ingebouwde scholen bezitten, in den loop van Juni de bij laatste wetswijziging vastgestelde vergoeding van 5 pCt. voor het eerste halfjaar ontvingen, inplaats van 6.214 pCt. Aangezien het aan spreker bekend is, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat een hoogere instantie be slist, dat de vergoeding van 6.214 pCt. juist is, vraagt hij aan B. en W. de toezegging, dat de betrokken schoolbesturen op 't stuk, dat zij bij onvangst moeten teekenen, de woorden „onder protest" mogen schrijven. Wethouder Boes geeft een uiteenzetting van deze materie. Hij is het met den heer Weustink eens, dat er verschil van meening over bestaat. De woorden „onder protest" acht spreker echter niet noodigi omdat de ge meente onmiddellijk het te weinig betaalde zal vergoeden, als een hoogere instantie be slist, dat de vergoeding 6.214 pCt. moet wezen. De vergadering wordt te 5.15 uur gesloten,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10