Aetherwinst. Hei Be&iuqtiikste 54e Jaargang No. 16282 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 23 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:* 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-f Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Minister Slotemaker de Bruine verwacht spellingvrede. Nu het nieuwe besluit is afgekondigd. Hij motiveert zijn regeling. Prof. Slotemaker de Bruine. Nu het spellingbesluit verschenen is, heeft het A. N. P. met den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een onderhoud over de spelling gehad. De minister verklaarde dat het bestaan van twee spellingen, een examenspelling en een officieele spelling op den duur niet besten digd kan worden. De minister maakt onderscheid tusschen spelling en taal. „Ik zie het belang van de eerste zeer goed in, maar ik vind de tweede veel belangrijker en ik moest mij er van ver gewissen, of de regeling van Augustus 1934 al dan niet op de Nederlandsche taal zelf een invloed uitoefent, dien ik niet vóór mijn reke ning zou kunnen nemen. Het resultaat van mijn onderzoekingen is u nu bekend", zoo zei- de de bewindsman. „Daarom maak ik ook onderscheid tusschen de regels, die de spelling raken: regel 1 tot 3 over de e, o en sch., en regel 4 tot 6, wier in vloed op de taak zeer belangrijk zou kunnen zijn. „Ik stond voor de vraag, of ik de regeling, die eenmaal was tot stand gekomen, door een andere zou vervangen. Daarvoor moeten zeer afdoende redenen aanwezig zijn. Dit is het geval bij regel 4 tot 6, maar bij regel 1 tot 3 was dit niet het geval. Ik ben overtuigd, dat continuïteit in het regeeringsbeleid moet worden bevorderd. Maar vooral heb gelet op de economische gevolgen, die dreigen zouden, als de bedoelde regels gewijzigd worden. Ik moest besluiten, met betrekking tot de eerste drie regels geen wijziging voor te stellen en ik ben dankbaar, dat verschillende des kundigen mijn standpunt deelen. Minister Slotemaker de Bruine vervolgde: „De spelling-besluiten handelen over het examen. Hieruit kan de onjuiste gevolgtrek king worden gemaakt, dat taal en spelling moeten worden ingericht met het oog op de school. Dat is intusschen naar mijn overtui ging een volkomen verkeerde opvatting. De taal moet zich niet richten naar de school, maar de school moet zich richten naar de taal. Wie het anders zegt, bedreigt ons met vervlakking en verarming. Daarnaast kan dan onverlet blijven gelden, dat het onderwijs zoo danig ingericht moet worden, dat de leer lingen langzaam-aan in de schoonheid en verscheidenheid der taalvormen worden inge leid. Behoud van den naamvalsuitgang In regel 5 van het nieuwe besluit wordt de naamvalsuitgang-n principieel bewaard. Dat is een beslissing, die eenige beweging veroor zaken zal. Er wordt een zekere vrijheid gela ten maar niet bij mannelijke personen en mannelijke dieren. Ik heb daar bijgevoegd „kennelijk mannelijke zelfstandigheden". Principieel wordt de n gehandhaafd. Een en ander hierin is inderdaad conservatiever dan de spellingregels van Augustus 1934". Behoud van de geslachten beteekent intus schen niet, dat wij hier niet ruimte zouden kunnen late nvoor geleidelijke taalvervor ming". Bij de pronominale aanduiding heb ik, in- plaats van „beschaafd spraakgebruik" ge schreven „taalgebruik", een wijziging, die trouwens in de lijn ligt van hetgeen mijn ambtsvoorganger reeds heeft te kennen gege ven en die beteekent, dat de taal en niet dat gene wat men spreekt, uitgangspunt zijn moet. De minister vervolgde toen: „De commis sie-Van Haeringen heelt twee nota's gepubli ceerd. De publicatie van de nota's waarte gen bij de Belgische regeering evenmin be zwaar bestaat als bij de Nederlandsche is echter geschied zonder een officieele bevesti ging- Mijn bezwaren tegen die nota's zijn tweeër lei: taalkundig en paedagogiscli. Ik kan het voor beide gebieden ascitis formuleeren: Er dreigt willekeur en regelloosheid. Met mijn besluit handel ik eigenlijk naar ik hoop in den geest van mijn ambtsvoor- ganger, die immers zijn groote bezwaar tegen (De Amerikaansche radiomaat schappijen beschikken gezamen lijk over 561 zendstations en zij hebben over 1935 een winst ge maakt van 86V2 millioen dollar.) Hier hebt u radio in 't groot, Wij roeren, bij zoo'n waardemeter, Nog met een stokje in de goot, Of, wilt u liever, in den aether. O. welk een zee, een oceaan Van kris kras kruisende geluiden, Waar aethergolven hoogop slaan. Moet daar de radio beduiden. Dat is nu nog eens een bedrijf Dat in zoo zeer benarde tijden, Elk man van zaken buiten kijf In stillen afgunst moet benijden. Worden de winsten zoo geducht, Dan mag men er toch wel van spreken, Dat men muziek bracht in de lucht, Ook zuiver financiëel bekeken. En bij het vele wijs vermaan, Dat men de jeugd pleegt mee te geven, Staat altijd nog de leus vooraan: Van lucht alleen kun je niet leven. Dit oude denkbeeld is gewraakt, Dat valt niet langer te betwisten, Er wordt thans goud uit lucht gemaakt, Door 's werelds aether-alchimisten. P. GASUS. Bad De Zee op de Heide oekelo BADHOTEL e m i d d e n van bosch en heide (Adv. Ingez. Med.) Eervol ontslag voor J. Over Azn. Schoolhoofd van school 43 na 37 dienstjaren met pensioen. Gistermiddag heeft de gemeenteraad met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ont slag verleend aan den heer J. Over Azn. als hoofd van school 43 wegens het berei ken van den 60-jari gen leeftijd. De heer Over werd op den 26sten Augus tus 1876 geboren te Heerhugowaard. Na dat hij eerst acht jaar in het boerenbe drijf had gewerkt, J. OVER Azn. werd hij op 23-jari- gen leeftijd op 1 September 1899 benoemd tot onderwijzer in de Haarlemmermeer. I11 1901 volgde een benoeming naar Haarlem aan de school aan het Leidscheplein, waai de heer Over in 1922 hoofd werd. Later werd hij overgeplaatst naar de school aan de Soendastraat en vervolgens in 1933 naar de school, waarvan de heer Over thans af scheid zal moeten nemen, aan het Welte vredenplein. Wanneer men daarbij nog voegt een 24- jarige werkzaamheid bij het avondonderwijs, herhalings-, later vervolgonderwijs geheeten. dan wordt het duidelijk dat met dit afscheid een werkzame, zelfs zeer zware levensperio de wordt afgesloten. In het organisatieleven heeft hij een voor aanstaande plaats ingenomen. O.a. heeft hij zitting gehad in de Haarlemsche afdelings besturen van het Nederlandsch Onderwij zersgenootschap en den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond. te tuchteloosheid en de slordigheid van het schrijven van het Nedvrlandseh zoo duidelijk heeft geformuleerd en die zoo scherp opkwam tegen de gedachte bij de jeugd: „Het komt er niet meer opaan, hoe ik schrijf". Op de vraag of de minister hechtte aan een overeenstemming met België, antwoordde de ze: „Natuurlijk moeten Nederland en Bel gië beide zelftsandig hun houding bepalen, maar gelijkheid van handelen acht ik wel ge- wenscht. Dit ligt voor de hand, want een bree der taalgebied versterkt de positie van de taal". Tenslotte stelde de vertegenwoordiger van het A. N. P de vraag: „Gelooft u dat er thans bevrediging zijn zal op het gebied van spelling en taal?" „Dat geloof ik zonder twijfel, zoo antwoord de minister Slotemaker. Natuurlijk zal de kring, die den naamvals-uitgang 11 in het ge heel niet geschrveen wil zien, niet bevredigd zijn. Waarschijnlijk zet deze zijn streven voort, maar ik geloof niet, dat het Nederlandsche volk in zijn meerderheid dit streven waardeert. Tegenover den kring die zulk een radicale wij ziging voorstaat, staan niet minder bevoegde kringen, die van tegenovergesteld gevoelen duidelijk blijk gegeven hebben. Als ik echter van dien eenen kring afzie, die niet bevredigd zijn zal, dan vlei ik mij, dat er nu rust zal komen. De schrijfwijze inzake e, o en sch zal, naar ik vertrouw, vrij spoedig weenen Een aantasting van de taal is voor komen. Taalgroei wordt niet belemmerd, eco nomische bezwaren zijn geheel of grootendeels ondervangen. Aangezien ons volk zeker geen voortdurende moeilijkheden wenscht op het erf van spelling en taal, heb ik de beste ver wachtingen voor de toekomst" Bescherming fegen gasaanvallen in Engeland. Overheid zorgt voor gasmaskers en schuilplaatsen. (Van onzen Londenschen correspondent). Men heeft hier thans een gasmasker ont worpen dat licht en veilig is en dat goedkoop in groote hoeveelheden kan worden vervaar digd. Het is de bedoeling de geheele bevolking van het land in de gelegenheid te stellen er zich mee te beschermen bij een onverhoopten aanval met gas uit de lucht. Proefmaskers hebben uitstekend voldaan. Ze sluiten het ge laat geheel af met een rand, die gemakkelijk te verdragen is. Voorziening met zuivere lucht in een door gas vergiftigde atmosfeer kan onge veer 6 uur duren, dat is meer dan lang ge noeg om de dragers in staat te stellen speciale gasvrije schuilplaatsen te bereiken. De pro ductie van het masker is ter hand genomen en gaat met groote snelheid. Het wordt niet terstond ter beschikking van de bevolking gesteld, maar er komen stapelplaatsen in alle bevolkingscentra, waar de masters in tijd van nood met bekwamen spoed kunnen wor den uitgedeeld. Het publiek krijgt inmiddels gelegenheid ze aan te passen. Er zijn geen maskers voor de kleinste gezichten, die van zuigelingen en kinderen tot het vijfde of zesde levensjaar. De bescherming van deze kleuters is tot heden slechts gedeeltelijk verzekerd, n.l. door kappen over kinderwagens. De belang rijkste bescherming wordt gezocht in ruime schuilplaatsen, waar een groot aantal men- schen tezamen veilig zullen zijn, niet alleen tegen de uitwerking van gasbommen maar ook tegen die van brand- en ontploffende granaten. De Londensche gemeente Holborn heeft 't goede idee gehad een bomvrije schuil plaats te bouwen onder een nieuw zwembad, dat in wording is. Dit voorbeeld zal allerwege worden gevolgd. De schuilenden zullen de tweeledige bescherming hebben van een dikke laag water en een dikke laag beton. De ziekenhuizen van het land worden in gericht voor behandeling van gasgevallen en verplegend personeel bij duizenden heeft reeds een opleiding ontvangen in de mehoden, die voor zulk een behandeling moeten toegepast worden. Brandweermannen komen uit alle deelen van het land naar de anti-gas school in Gloucestershire. Ook de politie krijgt on derricht met de bedoeling, anderen onder richt te geven. Men verwacht dat tegen de lente van het volgend jaar meer dan 50.000 personen in brandweer- en politiedienst ge heel vertrouwd zullen zijn met de bestrijding van het effect van gifgas op levende en doode have. Men organiseert verder ambulante eer ste hulp-afdeelingen, ontsmettingbrigades en een administratief korps om aanteekening te houden van alle gevallen. Speciale wasch- inrichtingen voor ontsmetting van kleeding zijn verder in de maatregelen begrepen. Het departement van Bïnnenlandsche Zaken heeft 40 motorwagens op den weg, elk voorzien van een gaskamer. In deze mobiele gaskamer wor den de nieuwe maskers beproefd. Menschen, die de proef hebben doorstaan, zijn ten zeer ste ingenomen met de bescherming, die het masker geeft. A. K. v. R. CONCERT IN DEN TUIN VAN BETHESDA SAREPTA. Zooals bekend, gaf Woensdag Haarlem's Postraal Mannenkoor een concert in den tuin van Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. Tevens werkte hieraan mede het kinderkoor, onder- afdeeling van het Mannenkoor. Dit concert werd ten zeerste gewaardeerd. De verschillende nummers werden met groote aandacht aangehoord. Een verrassing was nog het optreden van een zangeres. De nieuwe voorganger der Vrijz. Hervormden. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER ROODENBURG. De heer W. Roodenburg, wethouder van fi nanciën, is verhinderd, de volgende week zijn gewoon spreekuur ten Stadhuize te houden. Ds. G. H. Moll van Charante. Ds. G. H. Moll van Charante die het beroep aannam van de Vereen, van Vrijz. Herv. alhier Ds. G. H. Moll van Charante te Borger, heeft het beroep naar Haarlem, als voorganger der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, aan genomen. De nieuwe voorganger werd in 1901 te Rot terdam geboren. Hij bezocht het Erasmiaansch Gymnasium aldaar en studeerde vervolgens te Utrecht in de medicijnen. Na verloop van twee jaar gaf hij deze studie op en ging te Lei den theologie studeeren. In deze studiejaren voelde Ds. Moll van Charante zich al zeer tot jeugdwerk aange trokken; hij richtte het Jeugdwerk van den Vrijz. Chr. Jongerenbond op, waarvan hij se cretaris is. In November 1929 voleindigde hij zijn theo logische studiën te Leiden, waarna hij pre dikant werd bij de Ned. Herv. Kerk te Heen- vliet, Sedert 1933 is hij predikant te Borger, waar hij o.m. veel werk deed voor de Reizende Kerk in Drente Ds. Moll van Charante zal vermoedelijk half September zijn intrede te Haarlem doen. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 22 Juli. Geëxamineerd 4 vr. en 4 m. candidaten. Geslaagd de dames M. Kroone, Monniken dam, C. L. W. Pieters, Nibbisenland, W. Wit kop, Urk en de heeren W. Hart, Zaandam, P. C. Liets, Landsmeer, W. Strieder, Krommenie en J. A. Winter, Santpoort. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door het Provinciaal be- bestuur te Haarlem aanbesteed: het verzwa ren en verleggen van langs de kanalen Alk maar, Huigendijk en Huigendijk-Oudkarspel gelegen dijken met schoeiïngen en andere bij komende werken, in de gerpeenten Oudorp, St. Pancras, Koedijk, Heerhugowaard. Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude en Noord- Schaiwoude. Het laagst werd ingeschreven door de firma Aafjes en Co. te Assendelft voor f 139.000. Verder werd aanbesteed: het maken van een schutsluis bezuiden Kolhom met vaste brug van gewapend beton, een kanaalvak, aansluitende gedeelten weg. een grondduiker en bijkomende werken, gelegen in de ge meente Winkel. Laagste inschrijfster was de firma Dijkman en Co. te Amsterdam voor f 190.500. Tenslotte werd aanbesteed: het aanleggen van een aarden baan van gedeelte prov. weg AlkmaarSchagen tusschen den Haring- huizerweg en de Loet, benevens aanbrengen fundeering voor rijweg in aarden baan, als mede in aarden baan, tusschen de Loet en den Halerweg, met bijkomende, werken, in de ge meente Schagen. Hier was de laagste in schrijfster N.V. P. Daalders. Aannemersbedrijf te Alkmaar voor f 59,249. Nu de diepe nonouw, üie 11a liet overlijden van Koning George een half jaar geduurd heeft, geëindigd is. heeft Koning Edward VIII voor 't eerst een officieele ontvangst gehouden. Het voorstellingsceremonieel in Buckingham Palace. Het woord is aan.... Goethe: Het ergert de menschen dat de waarheid zoo een voudig is. Beperking van vrij vervoer bij de Spoorwegen? In den Personeelsraad besproken. Dezer dagen is onder leiding van den Perso- neelraad der Nederlandsche Spoorwegen een vergadering van de hoofdbesturen der vijf or ganisaties van spoorwegpersoneel gehouden, waarin volgens het H.blad de voorstellen van de directie der N. S. met betrekking tot het beperken van het vrij vervoer zijn bespro ken. Deze voorstellen werden zeer ongunstig beoordeeld. Men besloot den Personeelraad een commis sie te doen benoemen, die de voorstellen zal bestudeeren en zoo mogelijk met tegenvoor stellen komen, welke de Personeelraad met de directie zal behandelen. In de vergadering werd een brief der di rectie voorgelezen, waarin de wensch van den minister van Waterstaat om de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1825 te wijzi gen werd medegedeeld, zoodat voortaan 10 pet. in plaats van 8V2 pet. op de deelgenoo- ten van het fonds zal worden verhaald. CHAUFFEUR BEKNELD GERAAKT. Woensdagnamiddag vijf uur kreeg een tien- wielige vrachtauto in de Slachthuisstraat een lekken band. Toen de auto op de crick stond, gleed hij er af. waardoor de bestuurder, de 27-jarige chauffeur D. uit Rotterdam, met den linkerarm bekneld raakte. Dit lichaamsdeel brak. Door een dokter en leden van den On- gevailendienst werd hij verbonden, waarna hij voor verdere behandeling per taxi naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd werd. MOTORRIJWIEL VERBRAND. De 34-jarige Van O. uit Haarlem had Woensdag een onfortuinlijken avond. Hij zou te kwart voor twaalf een motorrijwiel, dat aan een ander toebehoorde, op den Schalk- wijkerweg starten, "waarbij het voertuig plot seling in brand vloog. Het vuur werd met zand gedoofd, maar het motorrijwiel werd totaal vernield. WIJ SPELEN HET SPEL EERLIJK. d.w.z. wij behandelen onze klanten correct en coulant, wij komen onze beloftes en garan ties na. Daarom koopt U bij ons veilig en goedkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 tussen Postkantoor en Vcnvulft. (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje woedt nog steeds voort. De regeering, die bijzondere maatre gelen heeft genomen, heeft eenige succes sen geboekt. pag. 4 De Vereenigde Staten zouden voornemens zijn een vlooteskaöer naar Europa te zen den. pag. 4 Vandaag komt te Londen de driemogendhe- denconferentie bijeen. pag. 4 De in de spelling-Marchant aangebrachte wij zigingen. pag. 3 De verkeerswaarnemingen van den Rijkswa terstaat in 1935. pag. 3 Minister Slotemaker over de nieuwste spelling pag. 1 De Gemeenteraad van Haarlem heeft in be ginsel besloten tot bouw van een school voor gewoon O. L. O. in Haarlem-Noord. pag. 6 Euwe wint in het Sehaaktoumooi te Zand- voort van Gruenfeld. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Be scherming tegen gasaanvallen in Engeland. pag. 1 C. B. Spaansche miniaturen. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: pag. 4 J. B. Schuil: Jongensboeken. pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 10 Schaakrubriek. pag 9 II. D. Vertelling. Elisabeth M. Palies: Het le ven ging verder. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1