Het internationaal tournooi te Zandvoort 1 DONDERDAG 23 JUKI 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D' 2 SCHAKEN. Euwe wint van Gruenfeld. De partij Keres-Fine afgebroken, De rustdag schijnt de meesters goed ge daan te hebben. Opvallend was het, hoe scherp in deze ronde gestreden werd. Ieder een wilde zijn score verbeteren, zoodat geen enkele partij een uitgesproken remise-ka rakter droeg. Zeer belangrijk in deze ronde was de par tij Keres-Fine. Laatstgenoemde, die de lei ding heeft met 2!A punt. had zijn nog jon geren concurrent te bekampen, die met jeug digen overmoed zijn tegenstanders te lijf pleegt te gaan. Euwe daarentegen, die een 1/2 punt achterstaat, had de zware taak om te winnen tegen den remise-koning Gruen feld. Het is bekend, hoe moeilijk Gruenfeld uit het zadel te lichten is. In geen geval mocht Euwe toestaan, dat Fine zijn voor sprong nog meer zou vergrooten. Hij legde zijn partij daarom zeer scherp aan en was geneigd, risico's te nemen. Ondanks het voor zichtige spel van den Oostenrijkschen meester, werd deze door den wereldkampioen overrompeld, Ook Bogoljubow heeft door Spielmann in een goede partij te verslaan, gelijken tred met Euwe weten te houden. Mocht Fine er in slagen, zijn partij tegen Keres te winnen, dan zal Euwe met zwart tegen den Amerikaan scherp op winst moe ten spelen om hem vóór te komen Landau, die aanvankelijk tegen Tartako- wer goed spel leverde en zelfs beter stond, gaf zijn voordeel in tijdnood prijs en ver loor door tijdsoverschrijding. Van Doesburgh kon het niet houden te gen Prof. Becker, die na een minder goed debuut hoe langer hoe beter gaat spelen. Dit geldt ook voor Prins, die langzamerhand in gespeeld raakt en aan Maroczy goed partij EuweGruenfeld. Gruenfeld speelde tegen Euwe een aange nomen damegambiet, welke speelwijze hij zeer goed kent. De Oostenrijker, die meende met dezen variant gelijk spel te krijgen, kwam bedrogen uit. Dr. Euwe offerde een pion, welke hij enkele zetten later weer te rug won met- goede aanvalskansen. Het zat er spoedig naar uit, dat Euwe een snelle overwinning zou boeken, doch Gruenfeld of ferde de dame tegen toren en paard en slaagde er op deze wijze in. zijn stelling volkomen te consolideeren. Gruenfeld buitte echter zijn kans niet goed uit en deed vervolgens een minder goeden zet. waardoor Euwe de gele genheid kreeg, de partij op fraaie wijze te beslissen. Op den 27sten zet gaf Gruenfeld op. Deze partij werd door Dr. Euwe buitenge woon sterk gespeeld. Becker-Van Doesburgh. De partij, die in deze ronde het eerst uit was, Van Dopsburgh verdedigde zich Fransch en kon de groote stukken afruilen. Er ont stond toen een eindspel, waarbij de kansen ongeveer gelijk stonden. Van Doesburgh deed echter een minder goeden zet en kon pion- verlies niet verhinderen. Dit voordeel was op zich zelf nog niet beslissend, maar wit kreeg vervolgens een aanval op den koningsvleu gel, die tot verovering van nog meer pion nen leidde. De Nederlander gaf toen op. TartakowerLandau. Dit werd een Fransche partij met den Nimzowitsch-variant, waarin zwart beter kwam te staan. Doch Tartakower wist op geraffineerde wijze complicaties aan te brengen en zijn tegenstander voor moeilijke ADVERTENTIES TER AANPRIJ ZING VAN GENEESMIDDELEN OF GENEESWIJZEN worden alleen ter plaatsing aanvaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Com missie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmid delen en Geneeswijzen, ge vestigd te 's-Gravenhage, Segbroeklaan 33. ANNONCES VAN GELD- AANBIEDINGEN worden eerst na, van een bevoegde instan tie verkregen, gunstige infor matie, ter plaatsing aanvaard. AGENDA DONDERDAG 23 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 3—4 uur. Gem. Concertgebouw: Vierde Volksconcert H. a V., solist Hans Bijvanck. 8.15 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Een liefde aan de Donau". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Richard Tauber en Diana Napier in „M'n hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „O, Moeder, die zeeman!" met oa. Joan Blondell, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Jonge Harten", een Nederlandsche film, 2.30, 7 en 9,15 uur. Tevler's Museum, Spaarne 10. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering te Overveen. 2 uur. VRIJDAG 24 JULI Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws, nieuw programma. Bioscopen, nieuw programma. problemen te plaatsen. In tijdnood verloor Landau steeds meer terrein en op den 36sten zet overschreed hij den tijd in een verloren stelling. SpielmannBogoljubow. Spielmann behandelde het dame-gambiet eenigszins vreemd. In de openingsphase of ferde hij een pion, welk offer door Bogolju bow keurig werd weerlegd. Zwart wist een eindspel te forceeren, waarin hij betere kan sen had. Bogoljubow behandelde het eind spel strategisch zeer fijn en vergrootte gelei delijk zijn voordeel. Op den 40sten zet dwong hij zijn tegenstander, door stukwinst, tot capitulatie. PrinsMaroczy. Dit was een Nimzowitsch-verdediging, wel ke in tournooien zelden meer wordt aange wend. Beide spelers rocheerden lang. Toen Maroczy geen voordeel zag, zette hij een wilden aanval op touw, die echter door Prins gepareerd werd. Tenslotte ontstond een eindspel met gelijk materiaal en ongeveer gelijke- kansen. Maroczy wist in tijdnood het evenwicht te houden, zoodat bij het afbre ken de kansen nog steeds gelijk stonden. In de avonduren behandelde Prins het eindspel uitstekend, zoodat de partij remise werd. KeresFine afgebroken. De voornaamste partij van deze ronde, was die tu-=cben Keres en Fine. De laatste beant- FINE. woordde de Zukertort-opening op ongewone wijze. Langs omwegen onstond een soort dame-gambiet. Keres, die gewend is scherp te spelen, verloor zijn geduld, maakte de stelling gecompliceerd, waardoor eenige span ning ontstond. Een tijdlang behield hij het initiatief, ten koste echter van een pion. Fine forceerde met zijn bekend flegma iedere dreiging en ruilde eenige stukken af om het eindspel te bereiken. In den stand, waarin werd afgebroken, heeft hij nog steeds de pion meer. Door den ongelijken looper heeft Keres goede remise-kansen. In de avonduren werd de partij ten twee den male afgebroken. Vrijdag vindt de voort zetting plaats. Keres had nog steeds remise- kansen. De spelers begaven zich na afloop naar de perskamer, waar de afgebroken stelling ter _e geanalyseerd werd. Fine zal volgens de analyses waarschijnlijk kunnen winnen. EuweGruen- Hieronder volgt de partij feld. Dr. Euwe (witGruenfeld (zwart). Aangenomen damegambiet. 1. d2d4 d7d5, 2 c2—c4 d5xc4. 3. Pgl—f3 a7a6, 4. e2e3 e7—e6, 5. Lflxc4 Pg8—f6, O-X) c7c5, 7. Ddle2 Pb8—c6; 8. Tf—dl b7-b5, 9. Lc4b3 Ook d4xc5 wordt veel gespeeld. 9c5c4 Bekend uit de partij Vidmar-Gruenfeld. 10. Lb3—c2 Pc6b4, 11. Pbl—c3 Pb4xc2, 12. De2xc2 Lc8b7, 13. d4—d5 Dit schijnbare pionoffer brengt wit in het voordeel. 13e6xd5. Op Pf6xd5 zou gevolgd zijn Pxd5, exd5, 14. e3—e4 LfS—e7, 15. e4^e5 Pf6—d7. 16. Pc 3xd5 0—0, 17 Dc2—f5 Dreigt Pxe7 t en Txd7. 17Pd7c5, 18. Pd5—f6 t Le7xf6, 19. TdlxdS Lf6xd8 Wit heeft weliswaar de Dame veroverd te gen Toren en Looper, maar zwart heeft met zijn lichte officieren goede tegenkansen. 20. Pf3g5 Ld8xg5, 21. Lclxg5 Tf8—e8. 22. Talel Te8e6, 23. Tel—e3 Ta8—e8. 24. h2h4 h7h6? Deze verzwakking geeft aan wit de gele genheid, de partij door een fraaie combina tie te beslissen. 25. Lg5—f8 g7g6. Zwart mocht het offer niet aannemen, b.v. 25g7xf6. 26. Tg3t Kf8 (Kh8, Dg4) 27. exf6, Pd7, 28. Tg8f Kxe8, 29. Dg4i, Kf3, 30. Dg7 mat). 26. Df£-f4 Kg8—h7. 27. Lf6—g5 f7—f5. Weer mocht het offer niet aangenomen worden wegens dxf7t, Kh8, hxgS en Th3 mat is niet te pareeren, of Dx f7t, Kh6, h4x g5\ Kxg5, Tg3t, Kh6, Th3t, Kg5, f 4t, Kg4, Kh2 etc. 28. e5xf6 e.p. zwart gaf op, want op hxg5 volgt Dc7t, hetgeen eveneens volgt op Te3x. De stand. De stand is thans: Euwe en Bogoljubow ieder 3 punten. Fine 2Vz punt en 1 afgebroken partij. Bec-ker, Tartakower en Maroczy ieder 2 punten. Keres IV2 en 1 afgebroken partij. Van Doesburgh, Landau, Gruenfeld, Spielmann 1 1/2 punt. Prins 1 punt. Het programma voor heden. Het programma voor heden luidt: Fine—Euwe. Landau-Keres. Gruenfeld—Becker. Bogol j ubowTa r ta kower PrinsSpielmann Van Doesburgh—Maroczy. ROEIEN. Selectiewedstrijden voor Gruenau te Sloten. De Galgewater-vier wint van Lag a-Maas. Nereus' acht slaat de Amstel-ploeg. Teneinde tot een definitieve keuze te komen van Nederlandsche roeiers te Gruenau, wer den Woensdagavond selectiewedstrijden op de baan op de Ringvaart te Sloten gehouden, die heden zullen worden voortgezet en beëindigd. Voor dezen avond had het bestuur van den Nederlandschen Roeibond, dat als geheel als beoordeelingscommissie fungeert, de nummers twee met stuurman, vier zonder stuurman en de achtriemsgieken op het programma gezet, terwijl de overige nummers hedenmorgen zou den plaats vinden. De double scull verviel bij gebrek aan inschrijvingen. Voor wat de nummers van Woensdagavond betreft kan men de selectiewedstrijden maar ten deele geslaagd noemen. In het nummer vier met stuurman stond het peil niet al te hoog en alleen bij de achten was van werkelijk goed roeien sprake. Voor de twee met stuur man waren in de eerste heat ingeschreven Njord en Willem HL Een der roeiers van de Willem III-twee is een Duitscher. Zijn natura lisatie is reeds eenigen tijd hangende, doch nog niet geschied. Uit dien hoofde kan hij dus niet in een Nederlandsche ploeg naar Berlijn worden uitgezonden. De Leidsche twee is nu onmiddellijk in de finale geplaatst en wel tegen Nereus, welke race Donderdag zou worden geroeid. Om elkaar toch nog te testen trokken Njord en Willem Hl officieus een baantje tegen el kaar. Willem Lil heeft den strijd gewonnen met een meter voorsprong op Njord in 8 min. sec. na een zeer spannende boord-aan-boord race, waarbij de ploegen volkomen gelijk opgingen tot 1000 meter. Toen nam Njord geleidelijk een voorsprong van bijna- een lengte, maar in de eindspurt slaagde Willem Hl er in met een miniem ver schil te winnen. Vier zonder stuurman. De publieke belangstelling op Sloten was bijzonder groot. Vele auto's stonden in rijen opgesteld, toen de beide vieren zich voor den selectie wedstrijd voor den start gereed maakten. Het weer was fraai, bijna geen wind. Aan boei lag de Laga-Maascombinatie, bestaande uit L. C. Sloth Blaauboer (boeg), H. Kramers. N, R. J. Phaff, E. Ruempol (slog), aan boei 2 de z.g. Galgewatercombinatie bestaande uit G. A. Catalani (boeg), D. J. Koeleman, A. Dekker, H. J. du Pon (slag). De Galgewatercombinatie startte beter en bij 500 meter hadden du Pon c.s. reeds drie kwart lengte voorsprong. De Lage-Maas-com- binatie roeide verre van fraai, vooral de boeg viel tegen. Op 1000 meter, waarvoor drie minuten 19 seconden genoteerd werd, was er licht tusschen de booten. Op 1500 meter was de Leidsche combinatie nog verder weggeloo- pen, zonder nochtans een goeden indruk te maken. Met anderhalve lengte voorsprong won de Galgewatercombinatie met een tijd van 7 minuten 4 seconden. Wij kunnen niet vooruitloopen op 'de be slissing van het Roeibondbestuur, doch wij zouden het minder wenschelijk achten deze winnende vier naar Berlijn af te vaardigen. In het sterke internationale milieu maakt deze vier waarschijnlijk geen kans. Ter vergelijking geven wij nog den tijd van het baanrecord van Triton, in 1930 ge vestigd, n.l. 6 minuten 52 sec., terwijl Engeland in 1928 bij de Olympische roeiwedstrijden te Sloten een tijd van 6 minuten 36 seconden noteerde. De verschillen zijn dus zeer aan zienlijk. Een fraaie race in de achten, Het derde nummer ging tusschen de ach ten van „De Amstel" en „Nereus". Aan boei 1 kwam Nereus te liggen met M. Schoorl (boeg), P. G. Hoorweg, W. C. de Boer, J. B. M. van Og- trop, P. James, S. D. Bartlema, L. P. E. M. Regout, S. de Wit (slag), G. Hallie (st.) Aan boei 2 lag „De Amstel" met M. Scharff (boeg), B. J. Boerma, A. de Bruyn, D. For tuin, A. van der Kogel, B. Degenkamp, Jim de Ridder, L. L. Held (slag), G. Huying (stuur man). De start van Nereus was minder goed, maar De Wit trok er gedurende de eerste 200 meter in hoog tempo aan met het gevolg, dat Nereus langzaam uitliep en bij 500 meter de voor sprong een halve lengte bedroeg, fel werd aan belde zijden verder gestreden, .Amstel" bleef goed hangen, gaf voorloopig geen krimp en op 1000 meter was het verschil nog steeds gelijk. Ook op de volgende 500 meter bleven de ploe gen bijeen, elke spurt van Nereus werd door Amstel uitstekend beantwoord en bij 1500 meter was de voorsprong van de Amsterdam- sche studenten nog steeds een halve lengte, doch toen liepen de Nereïden weg. Een prach tige spurt leverde hun een lengte voorsprong op en Amstel was een geslagen ploeg. Boven- dien stuurde de Amstelman niet al te tac tisch, waardoor hij nog meer terrein verloor. In 6 minuten 25.8 sec. bereikte Nereus het eerst de finish met 1 lengte licht tusschen de booten. De Vereenigde Staten wonnen in 1928 het Olympisch kampioenschap met een tijd van 6 min. 3.2 sec., het Nederlandsch baanrecord staat op naam van Laga met 6 min. 17.6 sec, gevestigd tijdens de kampioenschappen in 1932. DAMMEN. DAMVEREENIGING „D. O. S." In het clublokaal der Damvereeniging „D. O. S." werden de zomer- en medaillewed strijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Af deeling I: F. Mollema wint van H. Casse; W. Dijkhof remise met F. Mollema; G. A. Ottolini wint van H. Casse. Afd. HI: S. Stienstra Sr. wint van S. Stien- stra Jr.; H. Ie Noble wint van E. Borger. Medaillewedstrijd: J. Spijker wint van P. Heidweiller. HANDBAL. VERGADERING RAPIDITAS. „Rapiditas" hield een buitengewone verga dering in het gebouw „De Nijverheid". Nadat diverse belangrijke punten werden besproken, o.a. Zomersport en Gymnastiek, werd het bestuur als volgt samengesteld: Voorzitter, de heer M. C. Pal, secretaresse mej. L. Bakker, penningmeester de heer J. van Beek. Ook voor de elftalcommissie werden de drie bestuursleden gekozen. Zondag a.s. speelt Rapiditas H dames tegen Concordia II dames. De Olympische fakkelloop. Uit Delphi: Toen de drager van den Olym pischen fakkel het kleine stadje Arachova binnenkwam, waar hij het vuur aan een op volger moest ter hand stellen, was het geheele plaatsje uitgeloopen om den estafettelooper te zien. De Grieksche looper, die slechts in een blauwe turnbroek gekleed was, reikte het vuur over aan een landgenoot, die de nationale dracht van de nieuw-Grieken, de „fustanella", droeg. Toen de fakkellooper Delphi naderde stond de geheele jeugd voor de poorten opge steld. De looper ging naar de Castiliaansche bron en vandaar naar het op een heuvel ge legen oude stadion, waar een altaar opgericht was, waar het- Olympisch vuur werd ontsto ken. Een plechtige ceermonie had plaats, die in deze romantische omgeving grooten indruk op de aanwezigen maakte. WIELRIJDEN. „ACHILLES". Bovengenoemde vereeniging hield haar wekelijkschen baanwedstrijd te Heemstede. De N. W. U. heeft G. v. Wees gekozen voor het Olympisch team om naar Berlijn te gaan. Daar G. v. Wees op de baan aanwezig was, werd hem door den luidspreker veel succes toegewenscht. Door het publiek waren 2 mooie prijzen uitgeloofd, die in de afvalrace voor de C. klasse verreden werden, Koelemij en de Klerk wisten er beslag op te leggen. De uitslagen zijn als volgt: Afvalrace voor C-klasse: 1. Koelemij. 2 de Klerk. 3. Klaassen, 4. v. Sprundel, 5. Rozen krans, 6. v. Schoorl, 7. Dernison, 8. v. d. En den. Vervolgens een ploegachtervolging voor A en B-klasse over 20 ronden: De ploeg Klinken berg, Groenendijk, B. de Vries, Oosterbaan werden ingehaald door de ploeg Jansen, Sie- beling, Ligthart en Gruijters, tijd 5 minuten 16 2/5 sec. Deze zelfde 2 ploegen reden 25 ronden met klassementen. De ploeg Klinkenberg, Groenendijk, B. de Vries, Oosterbaan behaalde 40 punten. De ploeg Jansen, Siebeling, Ligthart Gruijters behaalde 55 punten. Dus deze ploeg is winnaar, daar zij bei-de wedstrijden wonnen. Omnium wedstrijd in 3 sprinten over 800 M. Ie sprint: 1. v. Beugen 13 3/5 sec., 2. Rusman 3 Kemp. 2e sprint: 1. Kemp 13 3/5 sec., 2. v. Beu gen. 3e sprint: 1. Kemp 13 2/5 sec., 2. v. Beu gen. De totale stand van deze omnium is: 1- Kemp, 2. v. Beugen, 3. Rusman. Ploegachtervolging C. Klasse over 20 ron den. De ploeg v. d. Enden, de Klerk, v. Sprundel, Klaassen was 50 M. ingeloopen op de ploer Kcelemij, Schoorl, Rozenkrans, Dernison, tijd 5 min. 37 sec, Tot slot werd een koppelwedstrijd gereden over 100 ronden met 3 klassementen, tijd 29 min. 11 3/5 sec. 1. Het koppel Rusman, Koelemij 15 p., 2. Groenedijk. Jansen 9 p., 3. Klinkenberg, Been 4 p. 4. Gruijters, Oosterbaan 1 p. Op 1 ronde: 5 Siebeling, v. Sprundel 2 p. 6. de Veer, de Klerk. DE JONGE KAMPIOEN. Bovengenoemde vereeniging hield op de Halfwegsche Wielerbaan haar wekelijkschen 'clübwëdstflj'd".' De' Uitslagen lui'deiï als volgt: Achtervolging over 20 ronden: W. Vonk-Ha- mersveld; W. Vonk na 8 ronden gewonnen. Tijd 2 min, '15 1/5 sec. Handicap 5 ronden Juniores. 1. De Groot 30 M. voorgift; 2. G. v. Dijk 10 M. voorgift; 3. L, Vonk 50 M. voorgift; 4. K. Neeft van meet. Achtervolging over 15 ronden: Hoogland- Veen; Veen 60 Meter ingeloopen op Hoog land; tijd 4 min. 59 sec. Afvalwedstrijd A B klassers. 1. W. Vonk, 2. J. Roorda, 3. Handgraaf, 4. Veen, tijd 6 min. 3 seconden. C Klassers Handicap 10 ronden. 1. P. Duyn, van meet, 2. Severijnse 10 M. voorgift, 3. J. Munk van meet, 4. C. Bijster 70 M. voorgift; 5. Tichelaar 30 M. voorgift, 6. J. Weyers 70 M. voorgift, 7. Nieuwenhuizen 40 M. voorgift, tijd 3 min. 13 sec. Juniores 2)0 ronden, 2 klassementen: 1. G. v. Dijk, 10 pnt, 2, de Groot 8 pnt., 3 L. Vonk 6 pt., 4. K. Neeft, 4 pt., tijd 7 min. 41 4/5 sec. Afvalwedstrijd C Klassers, tijd 5 min. 50 1/5 sec. 1. H. Veerman, 2. A. Munk, 3. J. Munk, 4. P. Duyns. Koppelachtervolging 20 ronden: Gebr. Munk en H. Veerman-P. Duyns. P. Duyns-H. Veerman 40 Meter ingeloopen op Gebr. Munk tijd 6 min. 281/5 sec. Koppelwedstrijd 100 ronden 2 klassementen: 1. Steyne-Roorda, 8 pt. tijd 33 m. 2. W. Vonk- Smit, 6 pt. Op 1 ronde: 3. Hoogland-Veen 5 pt. Op 3 ronden: 4. Veerman-P. Duyns 6 pt. 5. Handgraaf-F.Jansen 3 pt. 6. G. Bijster-J. Vonk 2 pt. Zondagmorgen 8 uur vertrek Houtplein VOOR DEN- -KANTONRECHTER Het verkeer van rechts. Dat blijft altijd een puzzle. Er is een gebod, dat rechts voorrang heeft, maar er is een be perkende bepaling, dat hij, die het kruispunt nadert, redelijkerwijze moet kunnen waar nemen, dat er verkeer van rechts komt. Er zijn autobestuurders, die in de meening verkee- ren, dat zij bij kruispunten, waar zij het ver keer van rechts zijn, maar raak kunnen rijden, omdat zij voorrang hebben en dat hunner zijds dus geen voorzichtigheid is geboden. Dat is natuurlijk onjuist, want er bestaan ook voorschriften over maximumsnelheid en daar heeft de voorrang hebbende toch ten alle tijde rekening mee te houden. Een fietsrijder kwam van de Houtbrug en wilde de Kleine Houtstraat inrijden, dus de Kampervest oversteken. Rechts van hem kwam een auto langs de Kampervest op een 50 M. afstand en de fietsrijder dacht te kun nen oversteken; hij was dus het dichtst bij het kruispunt. Het zou ook gegaan zijn, als de auto niet met een dolle vaart had gereden, want nu legde hij de 50 M. in een korteren tijd af dan waarop de wielrijder meende te mogen rekenen. Gevolg was een aanrijding. De autobestuurder werd ondanks zijn voor rang veroordeeld en kreeg 10 boete wegens te snel rijden. Op een ander kruispunt HagestraatBurg wal was ook een botsing geweest en wel tus schen een auto en 'n motorfiets. De auto kwam van den Burgwal, de motorfiets uit de Hage straat en deze had voorrang. Het zicht is daar slecht, zoodat de bestuurders elkaar niet konden zien aankomen, maar beiden gaven ongeveer gelijktijdig hoornsignalen. Voor den autobestuurder was 'dit feitelijk onnoodig, want doordat hij signaal gaf hoorde hij waar schijnlijk het andere signaal niet en in de eer- De Bilt ooorspelts Krachtigen tot matigen Zuidelijken tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Later wellicht iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 766.6 m.M. te Vardö. Laagste 743.0 m.M. te Blacksod. Sinds gisteren heeft zich de depressie in het Westen aanmerkelijk uitgebreid. Zij ligt than* met standen beneden 740 m.M. ten Westen van Ierland en strekt over de geheele Britsche eilanden haar invloed uit. Overal dalen in Groot-Brittannië en Ierland de barometers. De wind nam vooral over de Iersche Zee en in het Kanaal toe. Ook ten onzent is weer een aanwakkeren van den wind te wachten. Het Oostwaarts naderen van de depressie zal ook de algemeene weerstoestand weer verslechteren. Regen bij betrokken of be wolkte lucht is waarschijnlijk. Het Zuidelijk hoogedrukgebied heeft zich naar het Oosten verplaatst. Over Zuid- en Oost-Frankrijk en voorts over Duitschland is het goed weer. De temperatuur was in dit gebied eenigszins ge daald. Sinds gisteren heeft over Scandinavië de lage druk sterk aan belangrijkheid ingeboet. Slechts ligt ten Noorden van Lapland het centrum van een hoogedrukgebied. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 760 m.M. Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 7.12 uur; n.m. 19.33 uur. Strand berijdbaar van 12.1517.30 uur. Zaterdag v.m. 7.48 uur; n.m. 20.12 uur. Strand berijdbaar van 12.4518.15 uur. ste plaats had hij rekening te houden met het verkeer, dat uit de Hagestraat zou komen en niet omgekeerd. Hij had uiterst voorzichtig moeten rijden, want toen hij bij het kruispunt kwam en het verkeer van rechts toen pas kon zien, was hij al tever om het voorrang te kunnen geven, omdat hij te snel reed. De tenlastelegging was tweeledig: óf geen voor rang verleenen, óf te snel rijden. De kantonrechter nam aan, dat de auto bestuurder niet had geweten dat er verkeer van rechts kwam, zoodat hij hiervoor niet werd veroordeeld, maar wel voor te snel rijden, al was het dan slechts 30 K.M. Ook de betrekkelijk matige snelheid kan in zoo'n geval te snel zijn, want nu kon de autobe stuurder niet terstond stoppen. Hij kreeg 15 boete. Een derde kruispuntongeluk had zich voor gedaan bij RijksstraatwegZaanenlaan, waar een jongen op een fiets overstak en door een auto werd aangereden. De autobestuurder had heel matig gereden en gemeend, dat de jongen zou stoppen, want van de andere zijde kwam een autobus en die moest ten opzichte van den jongen voorgaan. Het was een klein misverstand en de autobestuurder had direct de schade aan het rijwiel willen vergoeden, maar door omstandigheden was dit nog niet gebeurd. Nu was hij echter dadelijk bereid en legde twee rijksdaalders voor den rechter neer. Dat stemde den ambtenaar mild en hij eischte slechts 3 boete. „Ik ben een gesjochte jongen, edelacht bare", zei de autobestuurder, „en nog 3, dat wordt wat veel". De kantonrechter was nog milder: 50 cent boete. OVERVEEN AANRIJDING OP HET ZANDVOORTERPAD. Woensdagavond half negen had op het Zandvoorterpad een aanrijding plaats. De 17- en 18-jarige zusters E. en A. B. wonende Dr. Leydsstraat te Haarlem (N.) kwamen per fiets van den Korten Zijlweg in de rich ting Zijlweg. Achter hen reed in dezelfde richting een luxe-auto bestuurd door den heer A. W. H. wonende te Aerdenhout. Op het Zandvoorterpad stond op het links gelegen weghelft een luxe-auto stil. Juist op deze plaats haalde de automobilist naast elkander rijdende wielrïjdsters in. Zijn reen ter richtingaanwijzer welke nog uitstond heeft vermoedelijk tijdens het passeeren den linker bovenarm van mej. E. B. geraakt waar door beide dames rechts op de straat vielen. Dr. Bos die inmiddels door omstanders was gewaarschuwd, constateerde hij beide wiel- rijdsters een lichte hersenschudding, terwijl mej. E. B. een dikke buil op het voorhoofd en mej. A. B. een verwonde linker enkel had. Beiden werden per taxi naar haar woning vervoerd. RIJWIEL ONTVREEMD. Ten nadeele van mejuffrouw M. B.. wo nende te Bloemendaal. werd haar rijwiel dat zij achter Hotel Rozendaal had geplaatts ontvreemd. BLOEMENDAAL ORANJE-GARDE. De afd. Haarlem van de Oranje-Garde houdt een propaganda-avond op Dinsdag 28 Juli op de binnenplaats van de school aan de Bosch en Duinlaan te Bloemendaal. Het programma bevat een lezing van den heer Leo Lens over: „Wat wil de Oranje Gar de?" en verder muziek en voordrachten en een demonstratie van de E. H. B. O. club. PERSONALIA. P. de Vries, leerling van de Openb. School voor U. L. O. aan den Vijverweg is geslaagd voor het U. L. O. diploma A. KIND MET VOET TUSSCHEN DE SPAKEN VAN EEN RIJWIEL. Woensdagmiddag half 5 werd aan den politiepost van het Bloemendaalsche strand een 4-jarige jongen gebracht genaamd W. S. wonende Meidoornplein te Haarlem, die met zijn linkervoet tusschen de spaken van een rijwiel was geraakt. Hij zat- los achter op een bagagedrage van het rijwiel, waarmee zijn moeder langs het strand reed. De hiel was ernstig ontveld. Door de poli tie werd hij verbonden en later per auto naar huis vervoerd, waar doktershulp ont boden werd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2