Thijs IJs in het betooverde woud Burgeroorlog in Spanje woedt voort. Last van uw zenuwen? Iftom sdtwjfl. GEHEEL GEBIT DONDERDAG 23 JU tl 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND Regeering boekt eenige successen. Speciale maatregelen getroffen. In den stand van den Spaanschen burgeroorlog is sinds gisteren niet veel wijziging gekomen. De opstandige legers, die uit Noord en Zuid naar de hoofdstad oprukken, zijn nog niet definitief met de regeeringsaanhan- gers slaags geraakt. Overigens schijnt de regeering wel eenige successen geboekt te hebben. Berichten uit Hendaye melden, dat San Sebastian op de rebellen zou zijn heroverd. De regeering' maakte voorts in den loop van den dag nog bekend, dat de steden Toledo, Guadelajara, Almazar en JUccamar door de regeerings- troepen heroverd zijn. Een bericht uit Barce lona meldt bovendien, dat de Catalaansche regeering thans in geheel Catalonie meester van den toestand is. Te Lerida en Gerona hebben de rebellen zich overgegeven. Te Barcelona wordt een vrijwilligersleger gevormd, dat zich gereed maakt om in vrachtauto's naar Saragossa te vertrekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft verder nog verklaard dat de chef dei- troepen in Carthagena, Cabrera, heeft doen weten, dat de bevolking van die stad de wettige regeering met geestdrift steunt. Twee uit burgers gevormde colonnes zijn naar Alicante vertrokken ter bestrijding der op standelingen. De stad Albacete in de gelijknamige pro vincie is op de rebellen heroverd door de regeeringstroepen. Een groote tegenslag voor de rebel len zou ook nog zijn de dood van generaal Mola. den leider van den opstand in het Noorden, die, naar uit Portbon gemeld wordt, gesneuveld zou zijn in de streek bij San Sebas tian. Regeering gelast bombardementen. De leider van de luchtstrijdkrachten te Barcelona, luitenant-kolonel Sandrino, heeft per radio den president der generaliteit mee gedeeld. dat hij Saragossa liet bombardeeren. Er werden 70 bommen op kazernes geworpen, die ernstige schade aanrichtten. Ofschoon er vele schoten met geweren, mitrailleurs en kanonnen op het eskader bombardementsvliegtuigen werden gelost, heeft dit ongedeerd zijn basis weer bereikt. Indien de opstandelingen zich niet overgaven zou het bombardement hedenmorgen worden hervat. Ook de stad La Linea in het uiterste Zui den. is hevig door watervliegtuigen der re geering gebombardeerd. Het vuur werd be antwoord door toestellen der opstandelingen. Geen der vliegtuigen werd getroffen. Voorts hebben de luchtstrijdkrachten der regeering het vliegveld van Leon gebom bardeerd en de vliegtuigen aldaar vernield. Maatregelen van Madrid. De regeering te Madrid heeft in verband met den toestand speciale maatregelen ge nomen. De Gazeta de Madrid, die als de staatscourant kan worden beschouwd, publi ceert een decreet, dat geteekend is door pre sident Azanna en minister-president Giral. Bij dit decreet wordt ingesteld: 1. een gedelegeerd comité der regeering van de republiek met jurisdictie over het gebied der provincies Valencia, Alicante, Castellon, Guenca, Albacete an Murcia. Dit comité zal volledig de bevoegdheden der nationale regeering uitoefenen. Het zal staan onder den minister-president Het zal jegens hem en jegens de andere staatsmachten de betrekking hebben, die de grondwet aangeeft. De autoriteiten van alle afdeelingen, in ge noemde provincieê zullen onder het gedele geerde comité ressorteeren. Zij zullen het moeten gehoorzamen en de gehoorzaamheid van hun minderen aan het comité moeten verzekeren. De regeering deelt mede, dat het nieuwe comité zijn functies reeds heeft aanvaard en dat het den minister van binnenlandsche zaken heeft doen weten, dat het binnen enkele uren in staat zal zijn hulp te zenden aan de streken, die nog in handen van de rebellen zijn. In de provincies onder zijn jurisdictie zijn het leger, de marine, de lucht vaart, de Guardia Civil en de Guardia de Asalto benevens de carabineros trouw geble ven aan het wettige gezag. Verder heeft de Spaansche minister van oorlog medegedeeld, dat een bijzonder inlich tingenbureau is ingesteld, dat aan de com mandanten van de regeeringstroepen en van de gewapende bevolking alle gegevens moet verstrekken over dooden en gewonden in den strijd tegen de rebellen. Bij regeeringsdecreet zijn de rebelsche ge neraals Franco, Goded, Cabanellas, Queipo de Llano, Fanjul en Saliquet afgezet. Mededeelingen der opstandelingen. De radiozender Sevilla, die zich in handen van de opstandelingen bevindt deelde gister opstandelingen bevindt deelde gistermiddag 4 uur mede, dat de regeering van Madrid zooeven was afgetreden. Op haar plaats had zich een revolutionair comité gevormd onder leiding van staatspresident Azana. De zender Sevilla berichtte verder, dat de opmarsch van generaal Queipo de Llano langzaam vooruit gaat, aangezien de troepen uit Marokko met vertraging zijn aangekomen. Door middel van radio-Sevilla heeft gene raal Franco woorden van dank gericht tot de civiele garde, die hem heeft gesteund. In deze boodschap zeide hij verder: „Onze beweging is niet gericht tegen de arbeidersklasse, zooals de regeering wil doen gelooven. Zij is louter 'n Spaansche beweging voor het welzijn van het vaderland en het gezinsleven. De toestand aan de Zuidkust. In de wateren tusschcn het moe derland en Spaansch Marokko wordt nog steeds gevochten tusschen oor logsschepen en vliegtuigen van beide partijen. Zoo deelde het radiostation Sevilla mede, dat gistermiddag drie oorlogs schepen van de regeering Cadiz be schoten. De opstandelingen zonden eenige vliegtuigen om het vuur te be antwoorden en deze toestellen slaag den erin de drie oorlogsbodems tot zinken te brengen. Volgens onbevestigde berichten zou een torpedojager der regeering door een vaartuig der opstandelingen in de Straat van Gibral tar zijn achtervolgd en tot zinken gebracht. Naar uit Gibraltar wordt gemeld hebben Spaansche oorlogsschepen gisteren het vuur geopend op opstandelingen vliegtuigen, die boven de rots van Gibraltar vlogen, teneinde zich voor de granaten te dekken. Men kon duidelijk zien, hoe de granaten in de lucht tot ontploffing kwamen boven gebouwen der Britsche luchtmacht. Shrapnels vielen vlak bij 't hotel Rock. Voor zoover bekend is, werd niemand gewond. De toestand, die geschapen is door de aan wezigheid van Spaansche schepen in de in ternationale territoriale wateren, is meer dan ooit verward. Nadat de voorzitter van de controle-commissie, de Italiaansche consul- generaal, de aandacht van generaal Franco had gevestigd op de ernstige gevolgen van iedere poging tot schending van de interna tionale zone, heeft de controle-commissie be sloten de regeering te Madrid te verzoeken de haven van Tanger niet als basis voor ravi tailleering der oorlogsschepen te gebruiken. In de internationale zone te Tanger vreesde men zelfs voor een aanval van de opstande lingen, aangezien het gevecht tusschen den kruiser „Jaime Primero" en twee vliegtuigen zonder resultaat was gebleven. Men besloot daarom een consulaatwacht van de Britsche Fransche en Italiaansche schepen te debar- keeren, teneinde het internationaal karakter van de zone te onderstrepen. Uit Rabat wordt gemeldt. dat Almeria, dat door de rebellen was bezet, in handen van de regeeringstroepen is gevallen na een beschie ting door den kruiser .Lepante". Het schip was uit Tanger vertrokken en trachtte te Gibraltar brandstof in te nemen. De Britsche autoriteiten stonden dit evenwel niet toe en het schip stoomde naar Almeria, dat door de rebellen was bezet. De aankomst van den kruiser gaf de regeerings-getrouwen die nog in de stad waren weer moed en met behulp" van de artillerie van de „Lepanto" werden de opstandelingen tot overgave ge dwongen. De leiding van den opstand heeft nieuwe troepen naar Almeria gezonden om te trach ten de stad te hernemen. Inneming van Madrid, op handen Uit Ceuta wordt hedenmorgen geseind, dat generaal Franco via een radiozender van de Civiele Garde heeft medegedeeld, dat de inneming van Madrid aanstaande is. De staf van het opstandige leger heeft nog steeds zijn zetel te Tetoean. Madrid meldt nog: De minister van bin nenlandsche zaken heeft bericht ontvangen aat La Linea in handen der regeeringstroe pen is gevallen. Te Gibraltar wordt dit bericht van de overgave van Linea volkomen ongegrond verklaard. De Marokkaansche troepen zijn nog steeds in het bezit van de nabij Gibral tar gelegen districten. Aantal slachtoffers zeer groot? Het te Bordeau verschijnende blad Petite Gironde schrijft, dat volgens officieuse in lichtingen bij de gevechten der laatste dagen" in Spanje naar schatting meer dan 20.000 dooden zijn gevallen. Sommigen zouden dit aantal zelfs op 25.000 schatten. Nederlanders te Barcelona ongedeerd. Naar' het A.N.P. verneemt, is bij het departement van buitenlandsche zaken bericht binnengekomen, dat de Nederlandsche kolonie in Barcelo na ongedeerd is. Van de Nederlanders in andere plaat sen is nog geen bericht ingekomen. Sevilla spreekt regeerings- berichten tegen. De radiozender van Sevilla wijst er in een verklaring van hedenmorgen op, dat de door de radiostations van Madrid en Barcelona uitgezonden bericliten volkomen valsch zijn. Volgens de mededeelingen van het militaire hoofdkwartier te Sevilla, heerscht te Sara gossa en Logrono volkomen rust, evenals in de provincie Navarra. Deze plaatsen zijn ge heel in de macht der militairen. Naar radio-Sevilla verder mededeelt, zijn de steden Vigo, Orense, La Coruna en San tiago eveneens tegen de regeering te Madrid in opstand gekomen. De in het district van Salamanca opereerende militaire colonne maakt snelle vorderingen. Spaansche troepen verlaten Gibraltar. Na van de zijde van den Britschen gouver neur een waarschuwing te hebben ontvan gen, naar aanleiding van het feit, dat giste ren' granaatscherven van op de rede van Gibraltar liggende Spaansche oorlogsschepen op Gibraltar zijn gevallen, zijn deze schepen in de richting van Malaga vertrokken. Engeland. Driemogendheden-conferentie begint heden. Uit Londen: Op de drie mogendhedencon- ferentie, die vandaag te Londen begint, zal Engeland vertegenwoordigd zijn door minis ter-president Baldwin, den Lord-geheimzegel- bewaarder Lord Halifax en den minister van buitenlandsche zaken Eden. De Fransche ge delegeerden zijn de minister van buitenland- Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met MKJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. ingez. Med.) sohe zaken Delbos, die naar uit Parijs wordt jemeld gistermiddag met eenige hooge ambte naren vandaar vertrokken is, en minister president Blum, die hier hedenochtend per vliegtuig verwacht wordt. België zal waar schijnlijk vertegenwoordigd zijn door minis ter-president Van Zeeland en den minister van buitenlandsche zaken. Spaak. Te Londen verwacht men, dat de Locamo- besprekingen reeds hedenavond beëindigd zullen worden. Op deze wijze zou de Vrijdag vrijkomen voor een zitting van de Engelsch- Fransch-Portugeesche commissie, die zich met de Dantzigsche aangelegenheid bezighoudt, mits morgen te Londen het rapport van Lester zal zijn ontvangen. Het ligt voor de hand, dat de Dantzigsche kwestie niet kan worden opgehelderd, voordat het rapport van Lester is ontvangen en de houding van Polen bekend is. Oostenrijk. Amnestie voor politieke gevangenen. Officieel wordt te Weenen meege deeld, dat president Miklas een aan tal amnestiebesluiten heeft genomen, die op 23 Juli van kracht zullen wor den. Bij deze amnestie, die geldt voor politieke delicten, wordt geen verschil tusschen politieke richtingen, gemaakt. Naar verluidt zullen -heden ongeveer 5000 politieke gevangenen op vrije voeten worden gesteld, terwijl daarna nog 50-00 gevangenen van de amnestie zullen profiiteeren. Slechts 224 politieke gevangenen .zullen gedetineerd blijven. Naar verder verluidt, zal de amnestie niet gelden voor dr. Rintelen. Met uitzondering van elf zullen alle sociaal-democraten, die bij de Februari-revolutie betrokken zijn geweest, in vrijheid worden gesteld. Daarbij bevindt zich ook Seits, oud-burgemeester van Weenen. Overvallen op Britsche militairen in Palestina. Eèn soldaat gedood, verscheidene gewond. JERUZALEM, 22 Juli (Reuter). Bij Toel- karm zijn militairen in een hinderlaag van Arabieren gevallen. Een Britsch soldaat werd gedood, vier soldaten werden gewond van wie twee ernstig. Arabieren hebben een convooi aangevallen op den weg van Jeruzalem naar Tel. Aviv. Een Britsch soldaat en een Joodsch chauffeur werden licht gewond. Treden Macdonald en Simon af? Dit zou het einde van het kabinet-Baldwin beteekenen. Reuter meldt uit Londen: Volgens den di- plomatieken correspondent van de „Star" zouden Ramsay Macdonald en Sir John Simon binnenkort uit de regeering treden. Macdo nald zou om gezondheidsredenen tot dezen stap overgaan. Sir John Simon zou in den herfst een hooge functie in de magistratuur krijgen. Het aftreden' van deze beide kabi netsleden, aldus de „Star", zou het einde der regeering aankondigen, aangezien dit onvermijdelijk de de missie van het kabinet-Baldwin met zich mee zou sleepen. FRANcAISE VAN 106 JAAR KRIJGT HET LEGIOEN VAN EER. De Parijsche bladen melden, dat madame Bombaron, de oudste Fransche vrouw, be noemd is tot ridder in -het Legioen van Eer. Madame Bombaron, die te Reims woont, is geboren 20 October 1829. Zij is dus thans 106 jaar oud. Zij bevindt zich nog in zeer goede gezondheid, is nog wonderlijk helder van verstand en haar grootste genoegen is veel bezoeken te ontvangen. Op Zondag 26 Juli a.s. zullen haar de ver sierselen van het Legioen van Eer plechtig worden overhandigd. Ook zonder zon Alleen reeds door de inwerking van lucht en licht, geeft AMILDA-zonnebruincrême, Uw gelaat, hals en armen een prachtig sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Amerikaansch eskader naar Europa? In verband met den onzekeren toestand. WASHINGTON, 22 Juli. (Reuter.) De Amerikaansche minister van bui tenlandsche azken Huil heeft verklaard dat het mogelijk is dat een Ameri kaansch eskader naar de Europee- sche wateren zal worden gezonden in verband met den algemeen onzeke ren Europeeschen toestand. De Vereenigde Staten hebben na 1929 geen oorlogsschepen meer in Europa gestation- neerd. BESPREKINGEN TE LONDEN ZULLEN SLECHTS KORT DUREN. LONDEN, 22 Juli (Reuter) Met betrekking tot de Locarno-besprekingen, die morgen te Londen zullen worden gevoerd, schrijft de Daily Telegraph, dat deze waarschijnlijk zeer kort zullen duren en slechts zullen dienen om den wensch der deelnemende landen, Enge land, Frankrijk en België, te formuleeren om in den herfst met Italië en Duitschland con structieve besprekingen te openen. De tijd, die nog tot het najaar beschikbaar is, zal benut worden voor zorgvuldige diplo matieke voorbereidingen, o.a. de definitieve liquidatie der sancties tegen Italië en de bij standspacten in de Middellandsche Zee. IADS® ...IT'" 1 PRUEKAMMA VRIJAG 24 JULI 1936. HILVERSUM I. 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding, VPRO.; 10.15 Voordracht; 10.35 Gram.platen; 11.00 Voordracht; 11.20 Gram.platen; 12.00 Het Omroeporkest; 2.00 Het Lyra-Trio; 2.45 Voordracht; 3.15 Gram.platen; 4.00 Dito; 5.00 Voor de kinderen: 5.30 De Flierefluitex-s en solist; 6.15 Schaakpraatje; 6.20 E. Walis' or- kestt; 7.15 Gram.platen; 7.50 Berichten AJN.P, 7.57 SOS-berichten8.00 Berichten; 8.05 Cursus „Het beloofde land"; 8.30 Concert; 9.00 Cursus „Gezin, cultuur, volk"; 9.30 Ver volg concert; 10.00 Cursus ,I>e vensters open" 10 30 Gram.platen; 10.40 Avondwijding; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.05 Jazzmuziek; 11.35 Gram.platen. HILVERSUM H, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00 en 10.00 Gram.platen: 11.30 Voor zie ken en ouden van dagen; 12.15 Gram.platen; 2.00 KRO-Melodisten3.00 Orgelconcert en Gram.platen; 4.05 Gram.platen; 4.45 KRO- orkest; 5.15 Gram.platen; 5.30 Orgelspel; 6.00 Causerie, over T.B.C.-bestrijding; 6.15 Ver volg orgelconcert; 6.45 Gram.platen: 7.00 Be richten; 7.15 Vocaal concert; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.10 Kon. Milit. kapel; 9.00 Rotterd. Kath. Mannenkoor: 9.10 Gram.platen; 9.20 Kon. Milit. kapel; 9.50 Vervolg Mannenkoor; 10.00 Gram.platen; 10.30 Eerichten A.N.P.; 10.35 Populair orkestcohcert; 11.30 Gram. platen. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelpsel; 11.50 Militair concert: 12.50 Dansmuziek: 1.35 Het Downes-strijkkwartet; 2.20 Sted. orkest Margate; 3.20 BBC-Northern orkest; 4.20 E. Colombo's orkest; 5.05 Gram. platen; 5.35 De „Alphas"; 6.20 Berichten; 6.50 Het Walford Hyden Zigeuner-orkest; 7.20 Sportpraatje: 7.35 Het BBC-Schotsche or kest; 8.20 Dansmuziek; 9.00 Hoorspel; 9.50 Berichten; 10.20 Visscherijpraatje; 10.40 BB C-Theaterorkest en solisten; 11.3-5 Dansmu ziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Orkestcon cert; 2.50 Gram.platen; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Zang en piano; 9.05 G-evar. programma; 11.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.20 Populair concert; 8.20 Het Lutz-kwar- tet en solisten; 9.20 Blaasconcert; 10.20 Hans Bund's orkest en solisten; 12.20 Populaire muziek; 2.20 Gram.platen; 3.20 Kinderkoor zang; 3.50 Zwabisehe Dorpsmuzikanten; 4.20 Populair concert; 6.20 Gram.platen; 8.30 Zie Deu tschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.platen; 1.30 dito; 5.20 Dansmuziek; 6.20 en 6.50 Gram.platen; 7.20 Piano-recital; 8.20 Viool-recital; 9.20 Sym- phonieconcert m.m.v. solist; 11.00 Gram. platen. 484 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Orkest- concetr; 1.30 Dansmuziek; 1.40 Zang; 2.00 en 5.20 Gram.platen; 6.10 en 6.35 Dito; 6.50 Piano-recital: 8.20 Voor oud-strijders; 9.05 Zang: 9.20 Militair ocncert; 10.30 Gram.pl. DEUSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Bonte Avond (Om 9.05 Reportage); 10.20 Berichten; 10.35 Sportreportage; 10.50 Populair concert en dansmuziek. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs heeft de omgeving nog eens goed opgenomen en besluit de rotsengroep over te steken om te zien, waar hij aan den anderen kant terechtkomt. Misschien vindt hij daar wel een weg, die naar huis voert. De tocht is moeilijk, maar Thijs ziet geen anderen uitweg en daarom begint hij dapper met de zware klimpartij. Uren achtereen duurt dat voort, zonder dat Thijs eenig levend wezen tegenkomt. Wat is het hier overal kaal om hem heen! Geen plantje valt er te be kennen. En hoe lang zal het duren voordat hij die bergenreeks achter zich heeft liggen? Uit het boerenland Zinderend ligt de zonnewarmte over de om ringende landen. De lucht staat te trillen boven de haver en de lupinnen geuren doordringend. In de stoffige struiken zoemt en bromt het van driftig leven. Wij zitten terzijde van het kerkje in het gras aan den weg. Daar komen *e Aa-n het einde van den langen zwarten sm- telweg beweegt iets. Neen, toch niet. Het is gezichtsbedrog. Iemand trekt aan het klokketouw. De klanken klimmen in de ijle klaarte en blijven hangen boven het zonnige miniatuur kerkhof, waar het pasgedolven graf wacht, een open plek in het witte zand Daar komen ze Ditmaal zijn ze het werkelijk. Kruipend langzaam nadert de stoet. Wij praten gedempt. Een tragisch sterfgeval is dit niet. Een oude boer van bijkans negen en tachtig jaren is rustig ingeslapen. Wij informeeren of er soms een dominee meekomt om te spreken in het kerkje. De aangesprokene, een rap vrouwtje met pientere zwarte oogkes in het gerimpeld ge laat schudt krachtig het hoofd. Wel neiemins.age wat in de karke het, dan hedde ge ommers geen begraofenis thuusdan hedde ge heelegaor niks Het is het recht van de overlevenden om datgene wat er aan schamele plechtigheid te genieten valt voor zich op te eischen. Aanders hedde ge heelegaor niks De stoet is inmiddels voor de kerkdeur aan gekomen. De klok zwijgt. Wij kijken door de struiken. 'Nen mins wor uut edraoge Er is wat geschuifelhout knarst op hout Dan staan een twintigtal boeren rond de geopende groeve, oud en jong allemaal stoere werkers, allemaal verweerde zongebruinde koppen, breede harde schouders, onwennig in het Zondagsche goed. De grove werkknuisten vinden wat te doen in het vasthouden van de hooge hoeden. Een zware blonde man, een beetje heerach tiger dan de rest spreekt. Hij leest iets van een papier. Slechts een vaag gemurmel bereikt ons. Langzaam hobbelt de lijkkoets de sintel- weg af. De auto's rijden weer voor. Een oude uitgedroogde boer met één oog komt als eerste uit het hek. Koperrood glimt het gegroefde gezicht onder de ruige hooge hoed. Even blijft hij voor ons stilstaan. Zwij gend kijkt hij op ons neer. 'T is ebeurdknikt hij en dan moet het hem van het hart: dat treft toch zoo meraokels slecht vandaogik kaan bekaant nie weg van 't hoi laand Zorgelijk blikt hij naar de loodzware lucht Wij spreken de hoop uit, dat het droog zal blijven. Met een even opheffen van zijn stok als groet sjokt hij door naar de boerderij waar hij zijn fiets heeft gestald. De oogst waoht niet. Het leven gaat door onverbiddelijk en mee- doogenloos. Geen groei wordt gestuit door het sterven van een mensch. Niets van al hetgeen ons in zoo hevige mate in beslag neemt en beweegt maakt eenig verschil Wij behoeven de verootmoediging niet te zoeken, zij komt tot ons uit het dagelijksch ge beuren, zoo wij slechts de ontvankelijkheid bezitten. AMY GROSKAMP TEN HAVE. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N. Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van trekken p y» met garantie. T <~3<2» n Spreekuren alle werkdagen van 94 uur. Avondspreekuren Maandags, Dinsdags, Donderdags van 7—9 uur. (Adv. Ingez. Med.) ESPERANTO. Na een bezoek van den Tsjecho-Slowaak- schen Cseh-onderwijzer Dolfa Bartosik, die cursussen in Friesland le.ide (o.a. aan 40 werk- loozen) heeft dezelfde leeraar ook aan onder wijzers en leerlingen van het opvoedings instituut „De Werkplaats" te Bilthoven het Esperanto onderwezen. Op het internationale paedagogisch con gres, gehouden te Utrecht van 14 tot 30 April, liet de voorzitter de heer Kees Boeke, de leider van voornoemd instituut zich reeds zeer enthousiast over het Esperanto uit en verklaarde: „Het congrescomité heeft al het mogelijke gedaan en gaf veel uit om de confe rentie te doen slagen. Wij hebben spreek- en luisterapparaten doen aanbrengen; wij deden luisterkamers inrichten, waar de tolken zitten te vertalen. Maar, ofschoon dezen goed en volmaakt de congrestalen beheerschen, is men toch niet tevreden en kunnen wij niet te vreden zijn. De oorzaak hiervan is het talen- verschil en het niet gebruik maken van slechts één congrestaai. Indien allen Esperanto ver stonden zouden de congresmaatregelen veel gemakkelijker en veel minder, kostbaar ge weest zijn; daarom raad ik allen dringend aan, Esperanto te gaan leeren. Reeds eenigen tijd geleden, dus al vóór het congres, heb ik het voornemen geuit Esperanto in mijn school in te voeren: niet alleen de leerlingen van mijn school, maar ook het onderwijzend per soneel en ikzelf gaan Esperanto leeren, en de hulptaal zal in miin school verplichtend gesteld worden". Wederom een succes in Brazilië. Het congres der Braziliaansehe academies voor fraaie letteren in Rio de Janeiro, waar aan gedelegeerden uit alle twintig Brazili aansehe staten deelnamen, drukte eenparig den wensch uit, dat de regeering haar mede werking zal verleenen aan de vertaling der beste werken in de meest verbreide nationale talen en in Esperanto.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6